Програма по дисциплината: Увод в медицинската физика включена в учебния план на специалност: медицинска физика



Дата10.06.2017
Размер76.64 Kb.
#23232
ТипПрограма

СОФИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ “СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ”

ФИЗИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ




Утвърдена с Протокол на ФС N: …../ ……..

Декан:

/доц. д-р Д. Мърваков/

УЧЕБНА ПРОГРАМА

ПО ДИСЦИПЛИНАТА: Увод в медицинската физика

ВКЛЮЧЕНА В УЧЕБНИЯ ПЛАН НА СПЕЦИАЛНОСТ: медицинска физика

СТЕПЕН НА ОБУЧЕНИЕ: Бакалавър

КРЕДИТИ (ECTS): 3

КАТЕДРА: Атомна физика

ИЗВАДКИ ОТ УЧЕБНИЯ ПЛАН

Вид на занятията:

Семестър:

Хорариум-часа/
седмично:


Хорариум-часа
Общо:

Лекции


Зимен

3

45

Семинарни упражнения





-

-

Практически упражнения




-

-

Общо часа




3

45

Форма на контрол:







Изпит


А. АНОТАЦИЯ

Курсът запознава студентите-физици с основите на Медицинската физика и ролята на физичните методи в медицинската практика и био-медицинските научни изследвания. Отделните въпроси са посветени на основните използвани физични методи и технологии, с относително по-голям акцент върху методите, използващи йонизиращи лъчения. Знанията се надграждат върху получените от общите курсове по физика в бакалавърската степен. Целта на курса е очертаване на основните направления в Медицинската физика, в това число и тези които понататък се обсъждат детайлно в специализиращите курсове от магистърската степен. Това обширно тематически излагане на лекционния материал служи да покаже мястото на медицинския физик в медико-биологичните изследвания и терапия, а така също и възможната му реализация.



Б. СЪДЪРЖАНИЕ НА УЧЕБНАТА ПРОГРАМА

Лекции




Тема на занятието

Брой часове

1.

Предмет на медицинската физика. Човекът и физичните полета на заобикалящия го свят. Собствени физични полета на човешкия организъм като източник на информацията в медицината.

1

2.

Акустични методи в медицината. Приложение на ултразвук, доплерова ултразвукова спектроскопия.

2

3.

Оптични методи в медицинската диагностика. Холографски и оптико-електронни методи в медицината.

1

4.

Атомен и молекулен спектрален анализ (атомно-адсорбционен и атомно-емиосионен елементен анализ, ИЧ, УВ-Вид., раманова спектроскопия, спектроскопия на кръговия дихроизъм) и хроматография в медицинските изследвания.

2

5.

Регистрация на биопотенциали на сърце, система на отвеждания, векторна ЕКГ. Електроенцефалография, система на отвеждания, видове ЕЕГ, статистични характеристики.

2

6.

Изследване на характеристиките на сензорните системи (слух, зрение, обоняние, вкусов анализатор) в медицинската практика.

1

7.

Артериално налягане, регулация, измерване на скорост на кръвотока, ултразвукова разходометрия.

1

8.

Биосензорни системи в медицината.

1

9.

Приложение на лазерите в терапията. Фотодинамична терапия в онкологията.

1

10.

Биологично действие на нейонизиращи лъчения върху организма.

1

11.

Магнитно-резонансни методи в медицинска диагностика. Ядрено-магнитен резонанс (Magnetic Resonance Imaging - MRI). Функционален ядрено-магнитен резонанс (fMRI).

3

12.

Физични методи в медицинската диагностика. Методи за образна диагностика. Характеристики и качество на изображенията в медицината.

2

13.

Понятие за йонизиращи лъчения. Видове йонизиращи лъчения, намиращи приложение в съвременната медицина и тяхното взаимодействие с веществото;

2

14.

Рьонтгеново лъчение, спирачно и характеристично рьонтгеново лъчение. Генериране на рьонтгеново лъчение. Устройство и принцип на действие на рьонтгеновата тръба. Анод, катод и високоволтово захранване на рьонтгеновата тръба. Постоянно и пулсиращо високо напрежение. Спектър и филтрация на рьонтгеновото лъчение;

3

15.

Основни приложения на рьонтгеновото лъчение в диагностиката. Конвенционална рьонтгенова диагностика, мамография, ангиография. Определяне на калциевото съдържание в костите.

3

16.

Радионуклиди, намиращи приложение в медицината. Получаване на радионуклиди – ядрени реакции и радиохимични технологии. Технология за получаване на 99mTc – молибденов генератор.

2

17.

Приложение на радионуклиди в диагностиката. Образна диагностика с радионуклиди и други видове изследвания. Гама-камера, компютърна томография (Single Photon Emission Computer Tomography SPECT). Позитронно-емисионна томография (Positron Emission Tomography – PET).

3

18.

Смесени системи за образна диагностика – SPECT/CT, PET/CT, PET/MRI.

1

19.

Основни представи от радиобиологията. Радиобиологични основи за използване на йонизиращите лъчения при лечение на онкологични заболявания.

3

20.

Приложение на радионуклиди в лъчетерапията. Перкутанна лъчетерапия – установки с източник 60Co. Гама-нож и неговото приложение в лъчетарпия на мозъчни тумори (Gamma-knife).

2

21.

Особености на приложението на рьонтгеново лъчение в лъчетерапията. Ускорители на електрони, използвани в медицината. Устройство и принцип на действие на линеен ускорител. Генериране на спирачно лъчение чрез електронния сноп от ускорител и мишена. Планиране на облъчването (treatment planning). Колиматори. Многолистови колиматори (multi-leaf collimators). Радиотерапия с образно насочване (Image Guided Radiation Theraphy - IGRT).

4

22.

Лъчетерапия с радионуклиди вътре в тялото – брахитерапия. Пример: метастронова терапия на костни тумори (разсейки).

2

23

Протонна терапия (Proton therapy) и терапия с тежки йони (Heavy Ion Therapy). Бор-неутронна терапия (Boron neutron Capture Therapy - BNCT).

1

24.

Преглед на основните средства за измерване на йонизиращи лъчения, използвани в медицината. Метрологично осигуряване и стандартизация на измерванията. Проследимост на измерванията до първични стандарти.

1

В. Формата на контрол: изпит. Студентите се изпитват с тестови въпроси по материала на лекциите. Отделно по избор подготвят свой курсов проект, свързан с тематиката на лекциите, който защитават на колоквиума пред преподаватели и колегите си. Критерий за крайната оценка са отговорите на тестовите контролни въпроси и подготвения курсов проект.

Г. Литература:

1. N. A. M. Shellaet, Compenfum of Medical Physics, Medical Technology and Biophysics, Academic Medical Center, Amsterdam, 2009

2. P. Sprawls, Physical Principles of Medical Imaging, Medical Physics Publishing, Wisconsin; 1995

3. Handbook of Radiotherapy Physics (P. Mayles, A. Nahum, J. C. Rosenwald eds.), Taylor and Francis, 2007

4. Р. Попиц, Ядрено-физичните методи в медицинската диагностика, Наука и изкуство, 1973

Съставили:




  1. Доц. д-р Д. Пресиянов ..............




  1. Гл. ас. д-р Б. Павлов ..............

3. Ст. ас. д-р Кр. Митев ..............



юли 2010 г.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница