Програма (приета на Общо събрание на Факултет „Обществено здраве на 12 май 2005 г.)



Дата19.02.2018
Размер73.35 Kb.
#58568
Мандатна програма

(приета на Общо събрание на Факултет „Обществено здраве” на 12 май 2005 г.)
Въведение
Факултетите, институтите и центровете по обществено здраве са основни структурни звена на висшите медицински училища и университетите в много развити страни. Създаването на тези институции отговаря на осъзнатата социална потребност от високо ниво на популационно здраве и отразява разбирането за значимостта на общественото здраве като водещ фактор за устойчивото развитие и просперитета на всяко общество.

Общественото здраве обхваща широк спектър научни и практически подходи за предотвратяване на заболяванията, удължаване на живота и промоция на физическото и психическото здраве чрез организирани усилия на обществото за поддържане на благоприятна околна среда, контрол на инфекциозните заболявания, здравно възпитание, ефективна организация и управление на медицинските и сестринските грижи и др.

Мисията на факултетите и училищата по обществено здраве е да осъществяват интегрирана мултидисциплинарна подготовка на специалисти за реализация на ключовите функции на общественото здраве, да провеждат задълбочени научни изследвания на съвременните тенденции и фактори на общественото здраве, да съдействат за ефективно функциониране на здравни системи.

Научното и практическо развитие на общественото здраве е довело до формиране на множество специалности в тази широка област, но ключовите аспекти на обучението обхващат: управление на здравните институции и услуги; биостатистика; епидемиология; поведенчески науки и здравно възпитание; психично здраве; здравни науки за околната среда; хранене; майчино и детско здраве; професионални заболявания и др.


БЪЛГАРИЯ ИМА НУЖДА ОТ РАЗВИТИЕТО НА УНИВЕРСИТЕТСКО ОБУЧЕНИЕ ПО ОБЩЕСТВЕНО ЗДРАВЕ ОТ НОВ ТИП.
В отговор на тези потребности в Плевен от 1996 г. започна реализация на обучение по нова специалност - „Здравни грижи”, отначало на образователно-квалификационна степен „бакалавър”, а от 2001 г. и магистърска програма. Успешното развитие на тази специалност създаде предпоставки за преобразуването на ВМИ-Плевен в Медицински университет и формирането на Факултет „Обществено здраве”.

С промяната в Класификатора на професионалните области и направления от 12 април 2005 г. „Здравни грижи” е заменено с „Обществено здраве”.

В Закона за здравето са посочени 4 професионални направления: медицина, стоматология, фармация и обществено здраве.

Това доказва, че МУ-Плевен, създавайки Факултет „Обществено здраве”, е в пълно съответствие със съвременните тенденции в развитието на здравеопазването и висшето образование.


Настоящата мандатна програма е разработена с цел очертаване на основните принципи и пътищата за решаване на конкретни задачи по изграждането и утвърждаването на Факултета по обществено здраве (ФОЗ) при МУ-Плевен в следващите 4 години.
Ценности и основни принципи


  1. Организационно укрепване и развитие на структурата на факултета в съответствие с насоките на здравната и образователна реформа и мандатната програма на Ръководството на МУ-Плевен.

  2. Стремеж за създаване на възможности за пълноценна реализация на личностния и творчески потенциал на академичния състав на факултета и стимулиране на компетентността и професионализма.

  1. Стремеж за поддържане на атмосфера на колегиалност и етичност при зачитане на академичната свобода, отговорност и демократично управление.

  2. Поддържане на атмосфера на гласност, прозрачност и пълна информираност на академичния персонал и студентите за работата на органите на управление на ФОЗ и Университета.

  3. Принципност и настойчивост в решаването на проблемите на катедрите, академичния състав и студентите при спазване на законовите и подзаконовите нормативни актове.

  4. Гъвкавост и мобилност при вземането и реализацията на управленските решения с отчитане преди всичко на интересите на факултета и мнението на катедрените колективи и обучаемите.

  5. Внедряване във всички дейности на факултета на съвременни информационни технологии и подкрепа на иновационните идеи и предложения на академичния състав и студентите.

  6. Изграждане на позитивен имидж на ФОЗ и установяване на творчески контакти със здравните органи и заведения от Плевен и региона, с висши училища и факултети по обществено здраве у нас и в други страни.



Стратегически цели на ФОЗ
І. Образователни цели

  • Разработване и внедряване на учебни програми за придобиване на мултидисциплинарни знания, умения и компетенции в областта на общественото здраве в отговор на потребностите от професионалисти по профилактична медицина, промоция на здравето и здравен мениджмънт.

  • Утвърждаване на европейските образователни стандарти в областта на общественото здраве и подготовка за национална и европейска акредитация на ФОЗ.

ІІ. Научно-изследователски цели

  • Провеждане на фундаментални и приложни научни изследвания, насочени към намаляване на заболяемостта, инвалидността и смъртността от предотвратими причини и подобряване на организацията, предоставянето и управлението на здравните грижи.

III. Обществено-ориентирани и организационно-управленски цели

  • Укрепване на връзките с общността, здравните органи и заведения от Плевенска област и региона и утвърждаване на ФОЗ като авторитетен регионален и национален център за интегриране на теорията и практиката на общественото здраве и подкрепа на националната здравна политика.

  • Укрепване на академичната структура на основата на академичната автономност и демократичност за реализиране мисията на ФОЗ и МУ - Плевен.

  • Рационално и ефективно използване на наличните човешки и материали ресурси .


Образователни приоритети


  1. Актуализиране на учебните планове на действащите бакалавърски програми чрез включване на нови свободно избираеми и факултативни курсове с цел по-широко ангажиране на хабилитираните и нехабилитираните преподаватели от катедрите в структурата на ФОЗ.

  2. Оптимизиране на учебния план за магистърската програма след „бакалавър” с цел намаляване на продължителността на теоретичното обучение и разширяване на възможностите за самостоятелна подготовка и изследователска работа.

  3. Въвеждане от учебната 2005/2006 г. на магистърска програма по здравен мениджмънт за магистри с медицинско и немедицинско образование и поетапно въвеждане на други магистърски програми в областта на общественото здраве.

  4. Оптимизиране на обучението по информатика с цел пълноценно използване на наличната материална база и кадрови потенциал и широко въвеждане на компютърен тестови контрол на знанията в редовната и задочна форма на обучение.

  5. Обезпечаване на учебния процес с високоскоростен Интернет и поетапно въвеждане на дистанционно електронно обучение в магистърските и бакалавърските програми.

  6. Привеждане на учебните планове в бакалавърската и магистърска степен в съответствие с Наредбата на МОН за кредитната система.

  7. Подготовка за програмна акредитация на бакалавърската и магистърската степен през 2006 г.

  8. Подготовка на ФОЗ за Европейска акредитация от Асоциацията на училищата по обществено здраве в Европейския регион през 2007 г.

  9. Разширяване участието на ФОЗ в следдипломното обучение в съответствие с компетенциите на катедрите и обективните нужди на здравните заведения от региона на МУ-Плевен.

  10. Усъвършенстване на системата за управление на качеството на обучението чрез непрекъснато проучване мнението на студентите, преподавателите и потребителите на образователния продукт на МУ.

  11. Изграждане на цялостна база данни за кандидат-студентите, приетите, обучаващите се и дипломиралите се и непрекъснатото й поддържане в бъдеще.

  12. Насърчаване на студентската инициатива в учебния процес и привличане на изявени студенти и млади професионалисти в програми за докторантура по обществено здраве.


Научно-изследователски приоритети


  1. Определяне на изследователските приоритети на ФОЗ за периода 2005-2008 г. съвместно с ръководителите на катедрите и Ръководството на МУ-Плевен.

  2. Въвеждане на индивидуални научно-изследователски планове за академичния състав от катедрите и отчитането им при редовната атестация на кадрите.

  3. Подкрепа на академичния състав за участие в конкурси за специализации, изследователски проекти и научни форуми у нас и чужбина.

  4. Организиране на седмица на общественото здраве през 2006 г. във връзка с 10-тата годишнина от стартирането на бакалавърската програма по управление на здравните грижи.

  5. Популяризиране на научно-изследователската работа с публикуване в Интернет на информация за научните изследвания на преподавателите от катедрите на ФОЗ и магистърските тези на студентите.

  6. Провеждане на ежегоден курс по методология на научно-изследователската работа за млади научни работници и докторанти.


Обществено-ориентирани и организационно-управленски приоритети


  1. Разширяване предлагането на превантивни и клинични програми за населението от региона в областта на охраната на психичното здраве, контрола на инфекциозните заболявания, охраната на околната среда и др.

  2. Привеждане на структурата на ФОЗ в съответствие със Закона за висшето образование и изграждане на ефективна комуникация между катедрите.

  3. Подкрепа на професионалното развитие на академичния състав чрез иницииране на предложения за обмяна на опит, курсове в страната и чужбина, участие в конкурси, своевременно повишаване в длъжност и др.

  4. Издигане ролята на ръководителите на катедрите в структурата на ФОЗ и оказване на подкрепа при решаване на проблемите на материалната база на катедрите.

  5. Разширяване използването на съвременни информационни и компютърни технологии във всички звена на факултета и поетапно включване на академичния състав в сертификационните курсове, провеждани от сектор „Информационни технологии”.

  6. Формиране на Съвет на ръководителите на катедрите като помощен орган на Декана, обновяване състава на Учебно-методичния съвет в съответствие със структурата на ФОЗ и превръщането му в ефективен консултативен орган по учебната дейност.

  7. Продължаване на стратегията за кадрово укрепване на катедрите от ФОЗ чрез своевременно разкриване на нови процедури за хабилитации.

  8. Поддържане на интерактивен website на Факултета с пълно представяне на цялостната дейност на катедрите и данните за академичния състав, учебните програми, дипломираните студенти и др.

  9. Укрепване на връзките с общността, здравните органи и заведения от Плевенска област и региона и активно медийно представяне на Факултета по обществено здраве като ново формирование в структурата на МУ-Плевен.

  10. Подготовка на ФОЗ за кандидатстване за членство в Асоциацията на училищата по обществено здраве в Европейския регион.

  11. Разширяване на сътрудничеството с факултетите по обществено здраве в страната, както и възможностите за установяване на международни контакти с конкретни училища и факултети по обществено здраве в Европейския регион и Балканските страни.



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница