Програма „развитие на човешките ресурси 2007-2013 министерство на образованието и науката



Дата13.04.2017
Размер65.07 Kb.
#19069

ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА

„РАЗВИТИЕ НА ЧОВЕШКИТЕ РЕСУРСИ” 2007-2013

МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА

Схема BG051PO001-4.3.05 „Развитие на професионалното образование и обучение в сътрудничество с работодателите”

Инвестира във вашето бъдеще!


Договор: BG051PO001-4.3.05 – 0022

Име на проект: „Образователни паркове за развитие на професионално знание и компетенции в областта на компютърните технологии и системи в колаборация с IT сектора“

Бенефициент: Професионална гимназия по компютърни технологии и системи –
гр. Правец

ДЕЙНОСТ 6. Разработване на електронно съдържание за специализираните
професионални курсове, заложени за професионално обучение в
4
образователни парка


3. Изграждане на мрежа от два компютъра

3.1 НЕОБХОДИМО ОБОРУДВАНЕ И МАТЕРИАЛИ

 Два компютъра с инсталирани мрежови карти (единият от които с две),  кръстосан кабел, входна точка към външната мрежа

 3.2 ТЕОРЕТИЧНА ПОДГОТОВКА

 Често в практиката се налага да се създаде мрежа само между два компютъра. Причините може да са идентични с тези за създаване на която и да било мрежа:



  • създаване на общи файлови пространства

  • споделяне на устройства прикачени към единият от компютрите

  • преместване на информация от единият компютър на другия

  • дистанционно управление на едната от двете машини

  • споделяне на Интернет

  • други

 Както вече бе изяснено в предходните упражнения, за да се свържат два компютъра е необходимо да се използва кръстосан кабел. Целта е когато първият предава дадена информация по някой от чифтовете, вторият да приема по същият чифт и обратно- по чифта, по който предава втория да приема първият. В хардуерно отношение операцията по изграждане на мрежата не представлява трудност и се свежда до монтирането на мрежовите карти на всеки един от компютрите, инсталиране на драйверите и включване на кръстосания кабел във всеки компютър. Ако картите са изправни и кабелът е тестван, в хардуерно отношение мрежата може да се счита за завършена.

Значително повече проблеми може да възникнат при софтуерната настройка на мрежата между два компютъра. Първата задача, която трябва да решим е тази с назначаването на IP адреси на всеки един от компютрите. За целта се избира статично адресиране – IP адресите се задават от администратора  (от нас, а не автоматично от DHCP сървър). Адресите трябва да са от един и същ клас, от една и съща мрежа и подмрежа ( да са с еднакви маски).

Например :


  • за компютър 1 : IP адрес 192.168.0.3 и маска: 255.255.255.0

  • за компютър 2 : IP адрес 192.168.0.5 и маска: 255.255.255.0

 Адресите се въвеждат по алгоритъма, описан в предходните  упражнения.

За да работи мрежата между компютрите е необходимо те да бъдат причислени към една и съща работна група. За да настроим работната група кликвме с десен клавиш на мишката върху иконата на „Моят компютър” и избираме „Свойства”.След това от „Име на компютър” натискаме клавиша „Промени”. Следва въвеждане на името на работната група и потвърждение на направените промени. За да влезе компютъра в новоизбраната работна група, системата изисква рестартиране.

Друг специфичен момент от настройката е свалянето на защитната стена. Често защитните стени блокират връзките между отделни приложения или понякога дори между цели устройства. По тази причина е добре да бъдат изключени защитните стени и на двата компютъра. От друга страна съществува реална опасност от пренос на вируси, червеи и други нежелани приложения. По тази причина е добре да вземем всички мерки за да предотвратим такъв вид пренос. Например преди да свалим стените можем да обновим базите на антивирусните програми и на двата компютъра и да сканираме и двете системи. Редно е да отбележим, че Windows XP първоначално е бил създаден без защитна стена. Едва след инсталирането на сервизен пакет 2 или 3, тази операционна система разполага с вградена защитна стена. За настройката й е изведено специално меню в контролния панел. Освен от това подменю, вградената стена може да се включва  и изключва, като от свойствата на избраната мрежова връзка се изберат разширените настройки и се щракне върху бутона „настройки” в „защитна стена”. Разбира се освен вградената в  Windows защитена стена може да бъде използвана и друга, допълнително инсталирана, която да се управлява чрез свой индивидуален интерфейс.

За да проверим свързаността на двете машини, влизаме в команден режим от „старт” бутона. В полето изведено от менюто „стартирай” изписваме „cmd”. В отворилият се команден прозорец задаваме командата ping, след нея  оставяме интервал и въвеждаме IP адреса  на другия компютър. След натискане на ENTER наблюдаваме съобщенията на екрана.

При това, нашият компютър изпраща на другия 4 пакета за да провери изправността на линията и ако всичко е наред вторият комютър отговаря на всеки един от пакетите. На екрана се извежда:

C:\>ping 192.168.0.5

 Pinging 192.168.0.5 with 32 bytes of data:

 Reply from 192.168.0.5: bytes=32 time<1ms TTL=128

Reply from 192.168.0.5: bytes=32 time<1ms TTL=128

Reply from 192.168.0.5: bytes=32 time<1ms TTL=128

Reply from 192.168.0.5: bytes=32 time<1ms TTL=128

 Ping statistics for 192.168.0.5:

    Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),

Approximate round trip times in milli-seconds:

    Minimum = 0ms, Maximum = 0ms, Average = 0ms

 При липса на връзка по физическа причина или такава от по-горно ниво, на екрана се извежда съобщение:

 C:\>ping 192.168.0.5

 Pinging 192.168.0.5 with 32 bytes of data:

 Destination host unreachable.

Destination host unreachable.

Destination host unreachable.

Destination host unreachable.

 Ping statistics for 192.168.0.5:

    Packets: Sent = 4, Received = 0, Lost = 4 (100% loss),

Командата ping, особеностите й и ключовете с които се използва ще бъдат разгледани по-подробно в следващите упражнения.

Както бе споменато по-горе една от най-често срещаните причини за изграждане на мрежи между два компютъра е прехвърлянето на файлове. За целта, след като сме настроили адресите и сме свалили защитните стени е необходимо да споделим в мрежовата среда избрани от нас папки. Кликваме с десен клавиш на мишката върху тях и избираме „споделяне и настройки”.

В средното поле „ мрежово споделяне и сигурност” има интерактивен надпис, който ни предупреждава за рисковете при споделяне. След кликване на надписа излиза диалогов прозорец, от който избираме опцията”просто разреши споделянето”. След това в полето „мрежово споделяне и сигурност” се появяват две квадратчета, в които с помощта на отметки определяме дали и до каква степен да бъде споделена съответната папка. Ако на двете места липсват отметки папката не е споделена в мрежовата среда. Ако е избрана само горната отметка, папката и файловете в нея са споделени само за разглеждане и копиране – не могат да се изтриват или променят. Ако са поставени отметки и в двете квадратчета, потребителите от мрежата имат пълен достъп и права за папките и файловете в тях.

            Аналогично е споделянето и на принтерни (и други периферни) устройства. В контролният панел се избира подменюто „принтери и факсове” и на избраният за споделяне принтер се избира менюто „споделяне” от неговите „свойства”. Там с помощта на точка, поставена от мишката се избира дали принтера да бъде споделен или несподелен за мрежата.

            Следва другата част от задачата и по–конкретно да открием споделените ресурси от

Другата страна на мрежата. Има няколко начина да постигнем това. Един от най-лесните е като отворим „моят компютър” и в адресното поле изпишем две последователни наклонени черти надясно и IP адреса на компютъра със споделените ресурси.Другият начин е, като използваме менюто за търсене-търсене на компютри или хора-търсене на компютър в мрежата и дори без да изписваме нищо в полето, след като стартираме търсенето ще открием другият компютър. Трети вариант за решение на проблема е с иконата” моите места в мрежата” от където можем да се доберем до желаното от нас споделено място.

            При необходимост от  дистанционен контрол, компютрите също се свързват в мрежи по два. Пример за това е използването на два компютъра в домашни условия.Единият от тях може да служи за работна станция, а другият да има рутиращи и защитни функции. Рутиращият компютър може да се постави в общите помещения и коридорите, като на него се инсталират две мрежови карти. Едната карта се настройва според дадените от Интернет доставчика указания и се инсталира и настройва защитна стена, която да пази системата от вируси от външната мрежа. Другата карта се настройва да осъществява връзка към работната станция. Когато връзката с интернет е бавна, а имаме за цел да изтеглим големи по обем файлове, задаваме на рутиращия комютър списък с файловете които трябва да бъдат изтеглени и загасяме работната станция. На следващият ден само трансферираме вече изтеглените от Интернет файлове между рутиращия и работния компютър. При така описаната схема не е необходимо и двата компютъра да разполагат с монитори. С помощта на вградения в Windows модул за дистанционен достъп „remote desktop” може да настройваме рутиращия компютър, използвайки монитора, клавиатурата и мишката на работния.

  3.3 ПРАКТИЧЕСКА РЕАЛИЗАЦИЯ НА УПРАЖНЕНИЕТО



 Да се свържат два компютъра в мрежа. Да се провери връзката между тях. Да се трансферира файл от единия на другия и обратно.Да се свърже втората мрежова карта на единия компютър към входната точка на външната мрежа. Да се сподели интернет - връзката към втория компютър.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница