Програма „развитие на човешките ресурси 2007-2013 министерство на образованието и науката



Дата23.07.2017
Размер69.71 Kb.
#26361

ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА

„РАЗВИТИЕ НА ЧОВЕШКИТЕ РЕСУРСИ” 2007-2013

МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА

Схема BG051PO001-4.3.05 „Развитие на професионалното образование и обучение в сътрудничество с работодателите”

Инвестира във вашето бъдеще!


Договор: BG051PO001-4.3.05 – 0022

Име на проект: „Образователни паркове за развитие на професионално знание и компетенции в областта на компютърните технологии и системи в колаборация с IT сектора“

Бенефициент: Професионална гимназия по компютърни технологии и системи –
гр. Правец

ДЕЙНОСТ 6. Разработване на електронно съдържание за специализираните
професионални курсове, заложени за професионално обучение в
4
образователни парка



1.1 НЕОБХОДИМО ОБОРУДВАНЕ И МАТЕРИАЛИ

Персонален компютър, мрежова карта, диск с драйвъри за картата, отверка.



1.2 Теоретична подготовка

Мрежовата карта или т.нар. мрежов адаптер е устройство, осъществяващо връзка между персоналният компютър и мрежата, в която той е свързан. По начин на свързване, мрежовите карти могат да се разделят на стандартни (с кабел UTP,STP,FTP,коаксиален), оптични(с оптичен кабел),  и безжични (wireless).





LAN картата е устройство от физическия слой, а драйверите за нея работят в каналния слой на OSI модела.

Мрежовата карта притежава MAC (Media Access Control) адрес, който представлява уникален идентификатор, състоящ се от 12 символа в шестнадесетична бройна система. Първите шест от тях указват производителя на устройството, а останалите шест - серийният му номер. MAC адреса може да се променя на ниво операционна система (spoofing).

LAN картата е основният хардуерен компонент в мрежовите комуникации. Тя преобразува паралелния сигнал, произведен от компютъра в серийна (последователна) форма, която се изпраща по преносната среда. Единиците и нулите на двоичната комуникация се преобразуват в електрически импулси, светлинни импулси, радиовълни или каквато и да е друга схема за предаване на сигнали.

От гледна тока на хардуера, мрежовата карта се състои от платка с контактни пластини; чип, управляващ работата на самото устройство; разделителен трансформатор и допълнителни електронни елементи.

Разделителният трансформатор има за цел да предпази компютърната система от някои негативни влияния на преносната, които могат да увредят изправността на компютърната система (мълнии, токови удари и др.). При наличие на такива, обикновено изгаря само този трансформатор.

Изборът на подходяща LAN карта зависи от мрежовата архитектура, типът на преносната среда, скоростта на предаване на данни, типът на свободния разширителен слот.

Освен стандартните мрежови карти за PCI слот, дънните платки на някои компютри притежават вградени мрежови адаптери, т.е. компонентите на мрежовата карта се намират на самата дънна платка. Други представляват външни устройства и се свързват към USB порта на компютъра.

Често се случва дадена мрежова карта да се повреди или изгори. За да се установи дали наистина има проблем с картата, може да се извърши следната диагностика:


  • Проверява се дали светлинните индикатори на картата работят (гледа се дали свети зелената лампичка). Когато има Lan кабел, те трябва да светят. Ако не светят, е уместно да се провери дали кабелът влиза добре в картата, както и дали е включен правилно в отсрещното устройство. Най-добре е при този тест мрежата да се изпробва с работещ кабел, за да се установи дали използваният не е прекъснат и дали накрайниците правят добър контакт. Подобна диагностика може да се направи с включване на мобилен компютър на мястото на този с проблемна връзка.

  • При успешно преминаване през първа стъпка, е уместно да се провери дали картата влиза коректно в съответния слот на компютъра, както и да се промени положението й на друг слот, ако е била нормално включена в него.

  • Прави се проверка има ли я в control panel – network connection. Ако е изгоряла я няма там, или се извежда съобщение “network cable is unplugged”. Следва да се опита възстановяване на връзката чрез натискане на  десен бутон, оттам се избира repair. Ако компютърът си остава си остава несързан значи, че картата е изгоряла.

  • LAN карта също се счита за изгоряла, ако при инсталиране в слота, Windows не я разпознава като устройство, т.е. не извежда съобщение за наличие на нов хардуер.

  • Понякога е необходимо драйверите, използвани в операционната система за мрежовия интерфейс, да се преинсталират, като по възможност се използват най-новите, издадени от производителя.

  • Възможно е мрежовата карта в която имаме съмнения за неизправност да се тества на друг компютър, на който със сигурност кабелът и слотовете са наред. Вариант е и поставянето на нова карта, по възможност от същия производител и модел на въпросната машина, и по метода на изключването, да се определи дали картата работи, или не. Този вариант е добър и за тестване на частично работещи карти, каквито се срещат след токови удари. Те обикновено работят, но с понижена скорост и производителност.

Ако е изгоряла вградена мрежова карта и не бъде изключена на време, може да изгори и самото дъно.

Инсталирането на външни мрежови адаптери става като се включат в свободен USB порт. Windows подканва да му бъде поставен диск със софтуера, предоставен от производителя на адаптера.



1.3 Практическа реализация на упражнението

Практическата реализация преминава през следните етапи:



  1. Изважда се кабела за захранване на компютъра;

  2. Отстранява се капака на компютърната кутия ;

  3. Избира се незает слот на дънната платка за поставянето на мрежовата карта, след което се премахват винтът и металната пластина, които покриват отвора на кутията;

  4. Взема се с една ръка пластмасовата опаковка на мрежовата карта, с другата ръка се докосва металното шаси на компютъра. Премахва се пластмасовата опаковка на картата и се хваща за нейната метална скоба. Със свободната ръка се докосва отново металното шаси на компютъра. Това се прави с цел статичното електричество да не повреди мрежовия адаптер.

  5. Внимателно се поставя в PCI слота. Натиска се равномерно по дължината на платката, докато картата се намести напълно и контактите проникнат равномерно в слота.

  6. Закрепя се металната скоба на картата към шасито на компютъра с помощта на винт;

  7. Следва затваряне на компютърната кутия и свързване на захранващия кабел.

Следва софтуерната настройка на устройството. Голяма част от мрежовите карти се разпознават автоматично поради наличие на драйвери за тях в самата операционна система, но съществува и вероятност да се наложи инсталиране на драйвърите допълнително, ако адаптера не бъде разпознат.

 

Драйверът може да e на дискета или CD в комплект с новозакупената мрежова карта. Ако липсва такъв, може да бъде намерен на страницата на фирмата производител.



В windows настройката на драйвърите става от мениджъра на устройствата (my computer-properties-hardware-device manager) .

 

IP адресът е уникален номер, наподобяващ на телефонен номер, който се използва от компютрите, за да се свързват едни с други, когато изпращат информация през Интернет, използвайки интернет протокол (IP). Той позволява на компютрите, които предават информация да знаят къде да я изпращат, а на машините, които получават информацията да знаят, че тя идва от съответното местоназначение.



За да комуникира чрез използване на TCP/IP, един компютър или мрежово устройство трябва да притежава уникален IP адрес. Това е логическият адрес и се обработва е мрежовия слой.

Съществуват два начина за задаване на IP адрес:



  • Адресът може да се въведе ръчно в TCP/IP свойствата на операционната система. Това изисква мрежовият администратор да разбира TCP/IP адресирането и да избере валиден адрес за конкретната мрежа (start-settings-control panel-nettwork connections-local area conection-properties-Internet protocol(tcp-ip)).

  • Адресът може да се назначи автоматично. Обикновено това означава, че в мрежата предварително е конфигуриран DHCP сървър, който да задава IP адреси на другите компютри при включването им в мрежата

 

След

настройване на IP адрес за мрежовия адаптер, компютърът е готов за работа в съответната мрежа.



_____________________________________________                                                                                              

Използвана литература:

1.Интернет – wikipedia

2.Робърт Кауърт – „Как да правим всичко с компютъра”



3.Дебра Литълджон Шиндър – „Компютърни мрежи”



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница