Програма „Региони в растеж (опрр) 2014-2020, получени в периода 01. 05. 2018 28. 08. 2018



Дата18.12.2018
Размер122 Kb.
#107434
Отговори на въпроси по процедура BG16RFOP001-6.002 „Развитие на туристически атракции” на Оперативна програма „Региони в растеж“ (ОПРР) 2014-2020, получени в периода 01.05.2018 - 28.08.2018
Въпрос № 1 от Станислава Батурова, от 3 май 2018 г. (st_baturova@abv.bg):

Здравейте, Бих искала да попитам дали има някакви ограничения относно това кои общини могат да бъдат бенефициенти по тази процедура. Виждам, че насоките не съдържат подобни условия, но бих искала да съм сигурна, че всяка община би могла да кандидатства.


Отговор на въпрос № 1:

Съгласно Насоките за кандидатстване по процедура „Развитие на туристически атракции“ по приоритетна ос 6 „Регионален туризъм“ всяка община на територията на Република България може да кандидатства по процедурата като подготвяното от нея проектно предложение следва задължително да включва недвижима културна ценност с категория „национално“ или „световно“ значение съгласно чл. 50, ал. 1, т. 1 и 2 от Закона за културното наследство, която е собственост на съответната община или е с предоставено право на безвъзмездно ползване или управление от нея за период от най-малко 5 години след крайното плащане по проекта.



Въпрос № 2 от Христина Русева, община Разград, от 17 май 2018 г. (ipc@razgrad.bg):

Във връзка с публикувани Насоки за кандидатстване по процедура BG16RFOP001-6.002 „Развитие на туристически атракции“ по ОПРР 2014-2020, бихме искали да отправим следното запитване:

Съгласно т.22 Списък на документите, които се подават на етап кандидатстване от Насоките, бенефициентът следва да представи Документ/и, от който/които става ясно за всеки от недвижимите имоти, обекти на интервенция по проекта, че същият е собственост на бенефициента, ИЛИ в случай, че недвижимият имот не е собственост на бенефициента, то собствеността трябва задължително да е с предоставено право за безвъзмездно ползване от бенефициента за период от най-малко 5 години след крайното плащане към бенефициента.

Обектът, с който предвижда да кандидатства Общинска администрация, е изключителна държавна собственост - археологически резерват „Античен комплекс Абритус“ и същият е предоставен безвъзмездно за управление на Община Разград с решение на Министерски съвет и последващ договор с Областна администрация Разград през 2011 г. Срокът за предоставяне на имота е пет години след приключване на дейностите по проекта, реализиран от Община Разград по процедура BG161PO001/3.1-03/2010 „Подкрепа за развитието на природни, културни и исторически атракции“, който проект е приключил през м. юли 2015 г. Срокът за предоставяне безвъзмездно за управление на археологическия резерват на Община Разград ще изтече в средата на 2020 г. Общинска администрация планира да надгради проекта по ОПРР 2007-2013 г. и да кандидатства отново със същият обект. Какъв документ следва да представи общинска администрация, за да отговори на горепосоченото изискване на Насоките? Достатъчно ли е, на етап кандидатстване, да представим действащия до 2020 г. договор за безвъзмездно управление на имота или въпреки действащия договор следва понастоящем да направим нови постъпки за ново предоставяне на имота за срок, съобразен с изискванията на настоящата процедура?



Отговор на въпрос № 2:

На етапа на кандидатстване по процедура BG16RFOP001-6.002 „Развитие на туристически атракции“ община Разград следва да представи документ, удостоверяващ предоставено право за безвъзмездно ползване на обекта от бенефициента за период от най-малко 5 години след крайното плащане към бенефициента. Предвид че към настоящия момент общината разполага с действащ до 2020 г. договор за безвъзмездно управление на имота, следва да направи постъпки за предоставяне на имота за нов срок, съобразен с изискванията на процедурата.



Въпрос № 3 от Димитър Маринов, от 21 май 2018 г. (yatrus@abv.bg):

Във връзка с отворената за кандидатстване процедура BG16RFOP001-6.002 „Развитие на туристически атракции“ имаме следните въпроси:



  1. В Условията за кандидатстване по процедурата са посочени като допустими дейности по вертикална планировка и подобряване на прилежащи пространства, което означава създаване на техническа документация. Моля да бъде уточнено в какъв процент се отнася изготвянето на техническата документация към строителната инвестиция (разходите за СМР) и допустим разход ли са разходите за строителен надзор, за авторски надзор, за експертизи като историческа, екологична, изготвяне на бизнес план, изготвяне на анализ ползи-разходи, съгласно Регламент (ЕС) № 480/2014 на Комисията от 3 март 2014 г. В какъв процент са допустими тези разходи?

  2. При създаването на партньорства, допустимо ли е партньорът да бъде ангажиран със създаването на документация, анализи и техническа документация и цялата съпътстваща документация по кандидатстване, като това се оформи ясно в партньорското споразумение. Покриват ли се от процедурата тези разходи?

  3. В нашия регион има един паметник на културата, който е от световно значение и около 7-8 паметника с национално значение, като единият е археологически резерват. Основният проблем на тези национални паметници е липсата на достъпност, като основна част от средства по СМР ще се фокусират върху създаването на връзки между различните паметници на културата. Въпросът ни е върху каква фиксирана сума съгласно Условията за кандидатстване можем да се ориентираме? Има ли процентно ограничение на СМР при свързването на близки помежду си национални паметници на културата?

Отговор на въпрос № 3:

3.1. В Насоките за кандидатстване по процедура BG16RFOP001-6.002 „Развитие на туристически атракции“ не е определено процентно съотношение между разходите за изготвянето на техническата документация и разходите за СМР.

Разходите за строителен надзор, авторски надзор, експертизи, изготвяне на бизнес план, изготвяне на анализ ползи-разходи не са допустими за финансиране с безвъзмездна финансова помощ (БФП) и в тази връзка, в Насоките за кандидатстване по процедурата не са определени процентни ограничения за тях. Всички посочени разходи могат да бъдат подкрепени чрез финансирането от финансов инструмент, което ще се предоставя от финансови посредници. На този етап се провежда процедура по избор на финансови посредници и след обявяване от тяхна страна на условия за кандидатстване е възможно да бъдат заложени определени процентни ограничения. Информация относно избора на финансови посредници и цялостната дейност на Фонд мениджъра на финансови инструменти в България може да следите на следната интернет страницата: http://fmfib.bg/.

3.2. Съгласно Насоките за кандидатстване по процедурата при кандидатстването за БФП не се допуска участието на партньори. Партньори могат да участват при кандидатстването пред финансовия посредник. В тази връзка, конкретните изисквания за допустимите дейности и разходи, които могат да извършват партньорите, и за необходимите партньорски споразумения ще бъдат определени в условията за кандидатстване, които ще обявят финансовите посредници.

3.3. Изграждането на свързаност между отделните обекти на интервенция под формата на дребномащабна техническа инфраструктура, необходима за посещението на атракциите, е допустимо, в случай че всички обекти са включени в разработен цялостен туристически продукт.

В Насоките за кандидатстване по процедурата не са поставени процентни ограничения на СМР за свързването на близки помежду си национални паметници на културата. Следва да имате предвид, че проектите по приоритетна ос 6 „Регионален туризъм“ ще се финансират изцяло с финансови инструменти или комбинирано – чрез финансови инструменти и БФП, в случай че бизнес плана на проекта покаже необходимост от допълващо безвъзмездно финансиране. Предвид заложеното изискване в Насоките за кандидатстване за финансиране на жизнеспособни туристически продукти, които да привличат достатъчно посетители в недвижимата културна ценност/и с категория „национално“ или „световно“ значение, за да осигурят финансова устойчивост и възвръщаемост на част от инвестициите в дългосрочен план, всеки кандидат следва да съобрази общия размер на инвестицията и съответно приходогенериращата част от нея.

В допълнение, следва да имате предвид, че максималният размер на помощта, включващ финансиране от финансов инструмент и БФП е, както следва:

• До 9 779 150,00 лв. за проектно предложение, което включва недвижима културна ценност/и с категория „национално значение“, от които не повече от 85% могат да са предоставени като БФП;

• До 19 558 300,00 лв. за проектно предложение, което включва недвижима културна ценност/и с категория „световно значение“, от които не повече от 85% могат да са предоставени като БФП.
Въпрос № 4 от Хабибе Богутлиева, община Казанлък, от 28 май 2018 г. (h.bogutlieva@kazanlak.bg):

Моля за разяснения по следните въпроси във връзка с процедура BG16RFOP001-6.002 „Развитие на туристически атракции“ по Приоритетна ос 6 на ОПРР:

1. Доколкото срокът за изпълнение на проектно предложение ще бъде най-много 24 месеца и ще включва единствено дейностите с БФП, необходимо ли е в Раздел 5. Бюджет и Раздел 7. План за изпълнение от Формуляра за кандидатстване да се включват и описват дейностите с финансов инструмент?

2. Какъв ще бъде обхватът на бизнес плана, който ще се подава пред финансовия посредник:

2.1. Необходимо ли е да се включват разходите и приходите, свързани с изпълнение на дейности с БФП?

2.2. Необходимо ли е да се включват очаквани приходи, които не са пряко свързани с дейностите и резултатите по проекта, но са свързани с общото стопанисване на обекта на културното наследство? Например, в случай че в дадена община има няколко обекта на културното наследство с общ билет/общо стопанисване, а само един от обектите е предмет на дейностите по проекта, необходимо ли е бизнес планът да включва информация за приходите от общия билет/общото стопанисване?

3. Каква степен на конкретност трябва да има задължителната обосновка на предвидените в проекта разходи - обосновка трябва да се прилага за всеки един ред от КСС (тоест за всяко едно количество и цена) или общо за отделните проектантски части (Част Архитектура, Част Конструктивна, Част Паркоустройство и т. н.)?

4. Необходимо ли е изпълнението на всички неинфраструктурни дейности, посочени в Насоките за кандидатстване, или е допустимо кандидатът да подбере една/няколко дейности, които отговарят на спецификите на конкретното проектно предложение?

5. Допустим разход ли са разходи за авторски надзор, строителен надзор, такси за въвеждане в експлоатация, за проектиране, такси към експлоатационни дружества, геодезическо заснемане и други разходи за услуги във връзка със строително-монтажни работи, финансирани от БФП?

Отговор на въпрос № 4:

1. Предвид че финансирането по процедура „Развитие на туристически атракции“ по Приоритетна ос 6 на ОПРР ще се осъществява комбинирано – чрез безвъзмездна финансова помощ (БФП) и финансови инструменти, във формуляра за кандидатстване в ИСУН 2020, в Раздел 7 „План за изпълнение“ всеки кандидат следва да представи кратка информация за целия проект (вкл. частта, която ще се финансира посредством финансови инструменти), като следва конкретно да се опише кои дейности и разходи ще бъдат финансирани с БФП. В раздел 5 „Бюджет“ от формуляра за кандидатстване в ИСУН 2020 следва да се посочат само разходите, които ще се финансират с БФП.

2. Конкретният обхват и параметри на бизнес плана ще бъде уточнен след избора на финансови посредници. Информация относно избора на финансови посредници и цялостната дейност на Фонд мениджъра на финансови инструменти в България може да следите на следната интернет страницата: http://fmfib.bg/.

Предвид че финансирането е комбинирано и целта е създаването на общ туристически продукт, бизнес планът следва да обхваща всички разходи и приходи, включително тези, финансирани с БФП. В допълнение, след избора на финансови посредници, всяка конкретна проектна идея може да бъде обсъдена и съгласувана с тях като по този начин ще бъдат уточнени по-специфични детайли.

3. Съгласно Насоките за кандидатстване по процедурата за всеки разход, включен в Раздел „Бюджет“ от формуляра за кандидатстване, кандидатът следва да представи обосновка на остойностяването за отделните видове разходи, както и да представи доказателствени материали, че предвидените разходи са реалистични и че прогнозните стойности съответстват на пазарните цени. Начинът на обосноваване на разходите е по преценка на съответния бенефициент и зависи от проектната му готовност. В т. 15 „Категории разходи, допустими за финансиране“ от Насоките за кандидатстване са дадени ясни примери за варианти на обосноваване на разходите.

4. Съгласно Насоките за кандидатстване по процедурата всеки проект (комбинация от БФП и финансови инструменти, в т.ч. приходогенериращите дейности, финансирани от финансовия инструмент) трябва да включва както дейности за реставрация и консервация на дадения обект на културното наследство от национално и световно значение, така и всички останали идентифицирани допустими дейности на ниво проект, които ще доведат до формиране на цялостен, интегриран жизнеспособен туристически продукт, който привлича достатъчно посетители в недвижимата културна ценност/и с категория „национално“ или „световно“ значение, за да осигури финансова устойчивост и възвръщаемост на част от инвестициите в дългосрочен план и в същото време осигурява устойчиво опазване на културното наследство. В тази връзка, по своя преценка, кандидатът може да включи в дадено проектно предложение само една или част от допустимите неинфраструктурни дейности съгласно Насоките за кандидатстване, за да отговори на изискването за създаване на цялостен, интегриран туристически продукт.

5. Разходите за авторски надзор, строителен надзор, такси за въвеждане в експлоатация, за проектиране, такси към експлоатационни дружества, геодезическо заснемане и други разходи за услуги във връзка със строително-монтажни работи не са допустими за финансиране с безвъзмездна финансова помощ (БФП). Всички посочени разходи могат да бъдат подкрепени чрез финансирането от финансов инструмент, което ще се предоставя от финансови посредници.

Въпрос № 5 от Христо Първановски, от 1 юни 2018 г. (hristo.parvanovski@gmail.com):

Във връзка с отворена за кандидатстване процедура: BG16RFOP001-6.002 „Развитие на туристически атракции”, бих искал да задам следния въпрос:

„Предвид че финансирането по процедурата е комбинирано от БФП и ФИ, кандидатите следва да имат предвид следното:

- максимум 85% от разходите по проекта могат да бъдат финансирани с БФП.“

След това е описано, че „съгласно Инвестиционната стратегия за ФИ по ОПРР минимум 15% от разходите по проекта (с възможност за тяхното редуциране до 5% за проекти с изразен социален ефект) следва да бъдат предоставени от крайните получатели, с изключение на общински/публични крайни получатели, за които е допустимо финансиране (с БФП и ФИ) на 100% от допустимите разходи по проекта, когато се смята, че общината/публичният орган не е в състояние да осигури своя принос и това на практика би възпрепятствало разработването/ финансирането на проекта.“

В случай че попадаме в хипотезата на общината/публичният орган не е в състояние да осигури своя принос и това на практика би възпрепятствало разработването/финансирането на проекта, означава ли че максимумът на БФП е 85%, а финансирането с ФИ е минимум 15%.

В случай че не попадаме в горната хипотеза, какъв е максимумът на БФП, предвид факта че финансирането по процедурата е комбинирано БФП и ФИ. Означава ли в този случай, че тези минимум 15% от разходите по проекта трябва да е принос (собствени или привлечени средства) от страна на крайния получател извън ФИ.

Отговор на въпрос № 5:

Проектите по приоритетна ос 6 „Регионален туризъм“ ще се финансират изцяло с финансови инструменти или комбинирано – чрез финансови инструменти и БФП, в случай че бизнес плана на проекта покаже необходимост от допълващо безвъзмездно финансиране. Предвид заложеното изискване в Насоките за кандидатстване за финансиране на жизнеспособни туристически продукти, които да привличат достатъчно посетители в недвижимата културна ценност/и с категория „национално“ или „световно“ значение, за да осигурят финансова устойчивост и възвръщаемост на част от инвестициите в дългосрочен план, всеки кандидат следва да съобрази общия размер на инвестицията и съответно приходогенериращата част от нея.

Във всички случаи максималният размер на финансирането с БФП на ниво проект (вкл. комбинирано финансиране от БФП и финансови инструменти) е 85% като посоченият максимален процент на финансиране ще се прилага от фонд посредника при изключителни случаи в резултат на направена пълна оценка на проектно ниво, вкл. на бизнес плана на проекта, неговата жизнеспособност и т.н.

По отношение на конкретния размер на финансирането от БФП и от финансов инструмент, същият се определя от финансовия посредник на база на оценка на изготвения бизнес план.


Въпрос № 6 от Адриана Георгиева , от 19 юни 2018 г.:

Ние сме представители на община, която има намерение да кандидатства по процедура „Развитие на туристически атракции“ с проектно предложение включващо разходи за доставка на оборудване и СМР.

1. В тази връзка бихме изискали да ни разясните, дали в СМР-то се включват разходите за оборудване или трябва да бъдат бюджетирани отделно?

2. Със средства от БФП само разходи за СМР ли се финансират или в тях е допустимо да се включат и разходи за оборудване?

2.1. Какъв е максимално допустимият процент на разходите за оборудване в рамките на допустимите разходи за СМР?

2.2. Допустимо ли е разходите за оборудване (ако допуснем, че са част от бюджетното перо за СМР) да бъдат в по-голям размер от тези за строителните дейности?

2.3. Ако разходите за оборудване не са допустими разходи към бюджетното перо за СМР, то разходите за оборудване от Финансовия посредник ли следва да се финансират?

3. Моля, потвърдете, че общините следва да получат 85% от БФП и 15% от Финансовия посредник?

4. Допустимо ли е Общините да получат 100% БФП без да кандидатстват пред Финансовия посредник?

5. Допустимо ли е конкретна община да кандидатства и пред фонд ФЛАГ за осигуряване на финансов капацитет (оборотни средства) за изпълнение на дейностите предвидени в проектното предложение или те следва да се осигурят само от финансовия посредник?



Отговор на въпрос № 6:

  1. Съгласно Насоките за кандидатстване по процедура „Развитие на туристически атракции“ и образецът на формуляр за кандидатстване по процедурата, въведен в системата ИСУН 2020 (eumis2020.government.bg), разходите за оборудване не са част от разходите за СМР и съответно следва да бъдат бюджетирани отделно.

  2. Със средства от БФП могат да се финансират само разходи за СМР, вкл. консервационно-реставрационни работи (съгласно документ относно структурата на финансирането на проекта и необходимия размер на БФП). В случай че размерът на БФП (съгласно документ относно структурата на финансирането на проекта и необходимия размер на БФП) е по-голям от стойността на допустимите разходи за СМР и КРР, по изключение, в разходите, финансирани от БФП, могат да бъдат включени и разходи за доставка на оборудване/ обзавеждане.

    1. Съгласно Насоките за кандидатстване по процедурата не е определен максимално допустим процент на разходите за оборудване и същите не са част от разходите за СМР.

    2. Всеки кандидат следва да съобрази общия размер на инвестицията, както и размерът на разходите за СМР и оборудване в рамките на проектната идея. В този смисъл е възможно разходите за оборудване да бъдат в по-голям размер от разходите за СМР, но същите могат да бъдат финансирани от БФП, само по изключение, в случай че размерът на БФП съгласно документа от финансовия посредник (относно необходимия размер на БФП) е по-голям от стойността на допустимите разходи за СМР.

    3. Вж. отговора на въпрос 2.

  3. и 4. Проектите по приоритетна ос 6 „Регионален туризъм“ ще се финансират изцяло с финансови инструменти или комбинирано – чрез финансови инструменти и БФП, в случай че бизнес плана на проекта покаже необходимост от допълващо безвъзмездно финансиране. Предвид заложеното изискване в Насоките за кандидатстване за финансиране на жизнеспособни туристически продукти, които да привличат достатъчно посетители в недвижимата културна ценност/и с категория „национално“ или „световно“ значение, за да осигурят финансова устойчивост и възвръщаемост на част от инвестициите в дългосрочен план, всеки кандидат следва да съобрази общия размер на инвестицията и съответно приходогенериращата част от нея. Във всички случаи максималният размер на финансирането с БФП на ниво проект (вкл. комбинирано финансиране от БФП и финансови инструменти) е 85%, като посоченият максимален процент на финансиране ще се прилага от фонд посредника при изключителни случаи, в резултат на направена пълна оценка на проектно ниво, вкл. на бизнес плана на проекта, неговата жизнеспособност и т.н. По отношение на конкретния размер на финансирането от БФП и от финансов инструмент, същият се определя от финансовия посредник на база на оценка на изготвения бизнес план. В допълнение, обръщам внимание, че не е допустимо кандидат да получи 100% БФП за проектното си предложение.

5.Всеки кандидат следва да представи проектното си предложение пред финансовия посредник, който изготвя рамката на необходимото финансиране, определяща каква част е финансов инструмент, каква част е БФП (ако е приложимо) и каква част е собствен принос на кандидата. В оперативната самостоятелност на всеки кандидат е какви източници ще използва за собственото си участие и/или за осигуряване на необходимите оборотни средства за изпълнение на дейностите, предвидени в проектното предложение.
Въпрос № 7 от община Казанлък, от 18 юли 2018 г.:

С Решение № 273/24.04.2015 г. на Министерски съвет и по-късно сключен Договор № РД11-00-110/09.06.2015 г. между Министерство на културата и Община Казанлък, за срок от 10 години Българската държава, чрез Министерски съвет на Република България, предостави безвъзмездно за управление на Община Казанлък следните недвижими имоти, представляващи археологическа недвижима културна ценност: Тракийска куполна гробница, в т.нар. могила „Голяма арсеналка“, Тракийска гробница „Селската могила“, Тракийска гробница „Голяма косматка“, Тракийска гробница под могилен насип, разположена в местността „Кантар чаир“, Казанлъшка тракийска гробница, намираща се на 500 м източно от гр. Казанлък и Тракийска гробница и култов комплекс, намиращи се на 2.7 км. югоизточно от гр. Шипка, местността „Оструша“.

Община Казанлък е в процес на подготовка на проектно предложение „Светът на траките“ за кандидатстване за отпускане на безвъзмездна финансова помощ по процедура BG16RFOP001-6.002 „Развитие на туристически атракции“ в рамките на приоритетна ос 6 „Регионален туризъм“ на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020.

Проектното предложение на Община Казанлък предвижда консервация и реставрация на обект Тракийска гробница и култов комплекс „Оструша“ - недвижима културна ценност с категория „национално значение“, публична държавна собственост.

Необходимостта от съхраняване на тракийското наследство е установена още на етапа на разкриване на уникалния тракийски култов комплекс. Изготвен е ПУП. Община Казанлък е възложила разработване на инвестиционен проект. НИНКН е изразило положително становище относно издадена скица с виза, програмата за реставрация и консервация на обекта и изготвения инвестиционен проект за обекта.

Съгласно насоките за кандидатстване по процедура BG16RFOPOO 1-6.002 „Развитие на туристически атракции“, на етапът на кандидатстване е необходимо да бъде представен Документ/и, от който/които става ясно за всеки от недвижимите имоти, обекти на интервенция по проекта, че същият е собственост на бенефициента, ИЛИ в случай, че недвижимият имот не е собственост на бенефициента, то собствеността трябва задължително да е с предоставено право на безвъзмездно ползване от бенефициента за период от най-малко 5 години след крайното плащане към бенефициента.

Предвиждаме проектът да бъде с продължителност 24 месеца, което означава, че най-оптимистично същият ще мине етапа на кандидатстване, оценка, реализация и окончателно отчитане към УО не по-рано от 2021 г. При тази ситуация гореспоменатият 5 годишен срок ще приключи не по-рано от 2026 г.

През последните години Община Казанлък се подготвя целенасочено и изпълнява регламентираните процедури за кандидатстване по Приоритетна ос 6 на Оперативна програма „Региони в растеж“. Проектното предложение ще бъде внесено за оценка след стартиране дейността на Финансовия посредник, избран от Фонда на фондовете. Очаква се този процес да стартира в края на месец октомври - началото на месец ноември 2018 г.

Моля за вашето съдействие за писмено заявяване на подкрепа и ангажимент за спазване на условието на процедурата, предвид изтичането на срока на Договор № РД11-00-110/09.06.2015 г. между Министерство на културата и Община Казанлък през 2025 г., което нарушава изискването за предоставено право на безвъзмездно ползване за период от най-малко 5 години след крайното плащане към Община Казанлък. Моля същото да бъде направено в обозрим срок, такъв, че Община Казанлък да може да подаде проектно предложение „Светът на траките“ в началото на месец ноември 2018 г.
Отговор на въпрос № 7:

Съгласно изискванията на Насоките за кандидатстване по процедура „Развитие на туристически атракции“ на етапа на кандидатстване всеки кандидат следва да представи документ/и, от който/които става ясно, че всеки от недвижимите имоти, обекти на интервенция по проекта, е собственост на бенефициента ИЛИ в случай, че недвижимият имот не е собственост на бенефициента, то собствеността следва задължително да е с предоставено право на безвъзмездно ползване от бенефициента за период от най-малко 5 години след крайното плащане към бенефициента.

Към настоящия момент община Казанлък разполага с действащ до 2025 г. договор за безвъзмездно управление на имотите, които ще бъдат включени в проектно предложение за кандидатстване по процедура „Развитие на туристически атракции“, което не гарантира спазването на горепосочения срок.

В тази връзка и с оглед постигане на пълно съответствие с изискванията на Насоките за кандидатстване по процедурата, община Казанлък следва да предприеме действия за удължаване на срока за предоставено право на ползване на имотите за период от най-малко 5 години след крайното плащане към бенефициента. Посоченото следва да се извърши чрез иницииране на съответната процедура по издаване на Решение на Министерски съвет, в което да е упоменат изрично цитираният срок.


Въпрос № 8 от отдел „Планиране и подготовка на проекти“, община Кюстендил, от 16.08.2018 г.

Във връзка с публикувани Насоки за кандидатстване по процедура за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG16RFOP001-6.002 „Развитие на туристически атракции“ и проведени обществени обсъждания с различни целеви групи/граждани, общински съветници, представители на туризма и бизнеса/ се породиха въпроси от участниците в обществените обсъждания като Община Кюстендил пое ангажимент да зададе въпроси на УО на ОПРР с цел идентифициране на конкурентноспособни туристически атракции:



  1. На територията на крепостната стена, намираща се в лесопарк „Хисарлъка“, град Кюстендил, която е паметник от национално значение, допустима дейност ли е създаване на пътеки за достъп на хора в неравностойно положение?

  2. Допустима дейност ли е между стените на крепостната стена покрай пътеките да бъдат облагородени зелените площи и да бъдат изработени и поставени макети в умален мащаб на исторически забележителности от всички държави, намиращи се на Балканският полуостров?

  3. Допустима дейност ли е до всеки макет да бъде поставена кратка история на държавата, както и след натискане на копче да звучи химна на същата. Между макетите възможно ли е създаване на места за пикник и отдих, както и да се монтира осветление, което вечер да озарява макетите с цветовете на националните флагове на държавите?


Отговор на въпрос № 8:

В т. 13 от Насоките за кандидатстване по процедура BG16RFOP001-6.002 „Развитие на туристически атракции“ са детайлно описани примерните допустими дейности по процедурата.

Описаните от Вас дейности попадат в допустимите хипотези съгласно Насоките за кандидатстване, в случай че ще доведат до формиране на цялостен, интегриран жизнеспособен туристически продукт, който привлича достатъчно посетители в недвижимата културна ценност с категория „национално“ значение, за да осигури финансова устойчивост и възвръщаемост на част от инвестициите в дългосрочен план и в същото време осигурява устойчиво опазване на културното наследство.

Предвид статута на цитирания от Вас обект, обръщам внимание, че всички дейности, свързани с реставрация, консервация, опазване, експониране на недвижими културни ценности, както и реконструкция/ ремонт/ изграждане на техническа инфраструктура в техните граници и охранителните им зони се извършват въз основа на становище на Националния институт за недвижимо културно наследство и разрешение от Министерството на културата и в съответствие с разпоредбите на Закона за културното наследство, Закона за устройство на територията и приложимите нормативни актове.

В допълнение, следва да имате предвид, че проектите по приоритетна ос 6 „Регионален туризъм“ ще се финансират изцяло с финансови инструменти или комбинирано – чрез финансови инструменти и безвъзмездна финансова помощ (БФП), в случай че бизнес планът на проекта покаже необходимост от допълващо безвъзмездно финансиране. Кандидатът за подкрепа подава пред финансовия посредник проект и бизнес план. Финансовият посредник извършва оценка на проекта и бизнес плана, включително относно допустимост на дейности и разходи, параметри на бизнес плана и др. и дава конкретно заключение относно необходимостта и размера на допълващата БФП, с оглед осигуряване на жизнеспособност на проекта. В тази връзка финансовият посредник изготвя документ относно структурата на финансирането на проекта и необходимия размер на БФП. Следва да се има предвид, че всеки проект (комбинация от БФП и финансови инструменти, в т.ч. приходогенериращите дейности, финансирани от финансовия инструмент) трябва да включва както дейности за реставрация и консервация на дадения обект на културното наследство от национално и световно значение, така и всички останали идентифицирани допустими дейности на ниво проект, така че да се осигури финансова устойчивост и възвръщаемост на инвестициите в дългосрочен план. Предвид заложеното изискване в Насоките за кандидатстване за финансиране на жизнеспособни туристически продукти, всеки кандидат следва да съобрази общия размер на инвестицията и съответно приходогенериращата част от нея.
Въпрос № 9 от дирекция „Регионално развитие и хуманитарни дейности“, община Крушари, от 14.08.2018 г.

Община Крушари е допустим бенефициент по ОПРР, Приоритетна ос 6 „Регионален туризъм”, BG16RFO001-6.002 „Развитие на туристическите атракции”.

На територията на община Крушари се намира Антична крепост „Залдапа”, обявена за национален паметник на културата със Заповед на Министъра на културата. Преди подготовката на проектното предложение, с което искаме да кандидатстваме, молим за уточнение на няколко важни въпроса:

1. Античната крепост Залдапа се намира на около 10 км. от общинския център – с.Крушари. Община Крушари вече има готов технически проект за ремонт на общинска сграда – Младежки дом в Обществена колекция, в която да се представя, популяризира, съхранява историята на Античната крепост, както изграждане на специално фондохранилище за намерените при разкопките артефакти в приземния етаж на същата сграда.

СМР за изграждането на такава Обществена колекция може ли да се счита за инфраструктурна дейност, респ. пряк разход, в рамките на културната атракция или пряко свързана с нея (стр.8 от Насоките), предвид разстоянието от 10 км.

2. Отново в с.Крушари разполагаме с общинска сграда (бивш Дом за деца с умствена изостаналост), който през последните 4 години, през летните месеци, предоставяме безвъзмездно на археологически екипи и водените от тях групи, които провеждат през периода май-октомври, археологически експедиции, разкопки, учебни практики на крепостта Залдапа. Идеята ни е да бъдат извършени съответните СМР и сградата да се ползва като място за настаняване. (стр.14, т.5 от Насоките). Допустимо ли е изграждането на място за настаняване с посочената по-горе цел, което няма да генерира приходи и ако е допустимо какъв ще е източника на финансиране – БФП или ФИ?

3. В кои случаи БФП за община би могла да бъде в размер на 100% от допустимите разходи.
Отговор на въпрос № 9:


  1. Примерните допустими дейности по процедура BG16RFOP001-6.002 „Развитие на туристически атракции“ са детайлно описани в т. 13 от Насоките за кандидатстване. В тази връзка, следва да имате предвид, че дейностите по СМР се считат за инфраструктурни дейности. Описаните от Вас дейности по ремонт на общинска сграда с цел превръщането й в обществена колекция, в която да се представя, популяризира и съхранява историята на крепост „Залдапа“, са дейности, свързани с обекта на интервенция, представляващ обект на културното наследство с категория „национално значение“ съгласно представените от Вас данни и в този смисъл попадат в допустимите хипотези съгласно Насоките за кандидатстване.

  2. Следва да имате предвид, че проектите по приоритетна ос 6 „Регионален туризъм“ ще се финансират изцяло с финансови инструменти или комбинирано – чрез финансови инструменти и безвъзмездна финансова помощ (БФП), в случай че бизнес планът на проекта покаже необходимост от допълващо безвъзмездно финансиране. Кандидатът за подкрепа подава пред финансовия посредник проект и бизнес план. Финансовият посредник извършва оценка на проекта и бизнес плана, включително относно допустимост на дейности и разходи, параметри на бизнес плана и др. и дава конкретно заключение относно необходимостта и размера на допълващата БФП, с оглед осигуряване на жизнеспособност на проекта. На база извършената оценка финансовият посредник изготвя документ относно структурата на финансирането на проекта и необходимия размер на БФП.

Съгласно Насоките за кандидатстване по процедурата (стр. 14, т. 5) е допустимо финансирането на дребномащабни, приходогенериращи инвестиции в места за настаняване, но подпомагането за такъв вид инвестиции може да е само с финансови инструменти.

Следва да се има предвид, че всеки проект (комбинация от БФП и финансови инструменти, в т.ч. приходогенериращите дейности, финансирани от финансовия инструмент) трябва да включва както дейности за реставрация и консервация на дадения обект на културното наследство от национално и световно значение, така и всички останали идентифицирани допустими дейности на ниво проект, така че да се осигури финансова устойчивост и възвръщаемост на инвестициите в дългосрочен план. Предвид заложеното изискване в Насоките за кандидатстване за финансиране на жизнеспособни туристически продукти, всеки кандидат следва да съобрази общия размер на инвестицията и съответно приходогенериращата част от нея. Във всички случаи максималният размер на финансирането с БФП на ниво проект (вкл. комбинирано финансиране от БФП и финансови инструменти) е 85% като посоченият максимален процент на финансиране ще се прилага от фонд посредника при изключителни случаи в резултат на направена пълна оценка на проектно ниво, вкл. на бизнес плана на проекта, неговата жизнеспособност и т.н. В допълнение, обръщам внимание, че не е допустимо кандидат да получи 100% БФП за проектното си предложение.





Каталог: media
media -> Български футболен съюз правилник за статута и трансферите на
media -> Curriculum vitae Georgi Merdzhanov
media -> Отчет на разходите за държавно подпомагане на филмовата индустрия по бюджета на иа "нфц" за 2010 г
media -> Организират четвърта Национална експертна среща
media -> До районен прокурор гр. Казанлък м о л б а
media -> Програма „Околна среда 2007-2013г. Bg161PO005/10 11/03/19
media -> Музеят за история на София открива изложбата "Среща с египетски жрец" в новата си сграда


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница