Програма safa на европейския съюз (текст от значение за еип)



страница1/6
Дата09.04.2018
Размер399.33 Kb.
#65203
ТипПрограма
  1   2   3   4   5   6




ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА

ПРОГРАМА SAFA НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

(текст от значение за ЕИП)


1.ПРОГРАМА SAFA НА ЕС

1.1.Безопасността на въздухоплаването — основен приоритет за Европейския съюз и неговите държави-членки


Безопасността на въздухоплаването е приоритет за Европейския съюз (ЕС) и неговите държави-членки. В контекста на тази цел основна роля изпълнява програмата на ЕС за оценка на безопасността на чуждестранни въздухоплавателни средства (програмата SAFA). Участващите в нея държави са длъжни да провеждат наземни инспекции на въздухоплавателни средства от трети държави с цел да се провери спазването на международните изисквания за безопасност по отношение на въздухоплавателните средства, екипажите и летателната експлоатация. Още от 1996 г., когато SAFA бе въведена под егидата на Европейската конференция за гражданска авиация (ЕКГА), програмата системно доказва своята ефективност като водещ фактор за укрепване на безопасността на въздухоплаването както в европейски, така и в международен аспект.

На 21 април 2004 г., в рамките на своята обща стратегия за изграждане и поддържане на високо и уеднаквено равнище на безопасност на гражданското въздухоплаване в Европа, Общността прие Директива 2004/36/ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно безопасността на въздухоплавателни средства на трети страни, които използват летища на Общността1 („Директива за SAFA“). С нея бе въведено правно задължение за държавите-членки на ЕС да извършват наземни инспекции на въздухоплавателни средства от трети държави, които кацат на летищата в държавите-членки, като под „въздухоплавателно средство от трети държави“ се разбира въздухоплавателно средство, което не се използва или експлоатира под контрола на компетентен орган на държава-членка на ЕС; въпреки това директивата по никакъв начин не забранява на държавите-членки на ЕС да извършват инспекции на въздухоплавателни средства от други държави-членки на Съюза. На държавите-членки на ЕС беше даден срок от две години за въвеждане на посочената директива чрез приемане на законодателство на национално равнище2.

В допълнение и след решение на съответните генерални директори от държавите-членки на ЕКГА програмата SAFA премина към правомощията на Общността на 1 януари 2007 г., когато отговорността за нейното управление и по-нататъшно развитие бе възложена на Европейската комисия, подпомагана от Европейската агенция за авиационна безопасност (ЕААБ) в съответствие с Регламент (ЕО) № 768/20063.

С подписването на работно споразумение между ЕААБ и всяка от петнадесетте държави-членки на ЕКГА, които не членуват в ЕС, е осигурено тяхното постоянно участие в програмата, а с това — и нейното общоевропейско измерение. По този начин в програмата SAFA участват общо 42 държави, включително 27-те държави-членки на ЕС (вж. допълнение А към придружаващия работен документ на службите на Комисията)4.


1.2.Какви са причините за изготвянето на настоящия доклад?


Общественото доверие в безопасността на въздушния транспорт зависи от наличието на адекватна информация за прилагането на международните стандарти за безопасност. В този контекст и по силата на член 6, параграф 2 от Директива 2004/36/ЕО Комисията е длъжна да публикува годишен обобщен информационен доклад, достъпен за обществеността и заинтересованите страни от сектора.

Настоящият документ представлява петият годишен доклад и обхваща периода от 1 януари до 31 декември 2010 г.


1.3.Дейност на програмата SAFA на ЕС


Въздухоплавателните средства (на трети държави за страните от ЕС или чуждестранните такива за страните от ЕКГА, които не членуват в ЕС), пристигащи във всяка държава по SAFA, могат да бъдат подлагани на наземни инспекции най-вече по отношение на документацията и наръчниците на въздухоплавателното средство, свидетелствата за летателна правоспособност на екипажа, видимото състояние на въздухоплавателното средство и наличието и състоянието на задължителното кабинно оборудване за безопасност. Препратки относно тези инспекции се съдържат в стандартите на Международната организация за гражданско въздухоплаване (ИКАО) — приложения 1 („Лицензиране на авиационния персонал“), 6 („Летателна експлоатация“) и 8 („Летателна годност на въздухоплавателните средства“).

Проверките се извършват в съответствие с обща за всички участващи държави процедура. Резултатите от тях се оформят като доклади, които също следват единен формат. Ако бъдат установени съществени недостатъци, те се съобщават на оператора и на съответната въздухоплавателна администрация (държава на оператора или държава на регистрация) с цел да се предприемат коригиращи мерки по отношение на инспектираното въздухоплавателно средство, както и на други въздухоплавателни средства, които могат да бъдат засегнати от недостатъци от общ характер. Всички данни от докладите и допълнителната информация се обменят и се събират в компютризирана база данни, създадена и управлявана от ЕААБ.

Дейността на програмата SAFA на ЕС се характеризира със следното:


  • тя се прилага от всички 42 държави, участващи в нея;

  • резултатите от наземните инспекции по SAFA получават широко разпространение посредством централизирана база данни;

  • прилага се подход във възходяща посока; в основата на програмата са наземните инспекции на въздухоплавателните средства;

  • вниманието на програмата е насочено най-вече към въздухоплавателни средства от трети държави, които летят до ЕС и до държавите, членуващи в SAFA (въпреки че инспекциите по SAFA могат да продължат да бъдат извършвани върху въздухоплавателни средства от държави-членки на ЕС);

  • нейната основна цел е да се проверява спазването на международните правила за безопасност (стандартите на ИКАО).


Каталог: pub -> ECD
ECD -> Съдържание
ECD -> Към общия бюджет за 2013 Г. Разходна част на бюджета по раздели раздел III — Комисия Раздел IV — Съд на Европейския съюз
ECD -> I. въведение
ECD -> Съвет на европейския съюз
ECD -> Точки за открито обсъждане1 Страница обсъждания на законодателни актове
ECD -> Доклад на комисията за финансирането на сигурността на въздухоплаването доклад на комисията
ECD -> Регламент за изменение на Регламент (ЕО) №1466/97 на Съвета
ECD -> Доклад за 2007 Г. За фар, предприсъединителната помощ за турция, cards и преходния финансов инструмент
ECD -> Открито обсъждане в съответствие с член 16, параграф 8 от Договора за ес


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница