Програма утвърждавам: С. Зафирова директор на



Дата20.03.2017
Размер54.89 Kb.
#17352



Система за финансово управление и контрол

ОП 03-04-01

Антикорупционна програма





УТВЪРЖДАВАМ:……………………

С.ЗАФИРОВА

ДИРЕКТОР НА

І СОУ „ СВЕТИ СЕДМОЧИСЛЕНИЦИ”

ГР.ТЪРГОВИЩЕ



Корупцията – проблем на съвременните демокрации

Корупцията е една от сериозните заплахи за основните принципи и ценности на съвременното демократично общество. Тя подкопава доверието на гражданите в демокрацията, разрушава върховенството на закона, представлява отрицание на правата на човека и възпрепятства общественото и икономическо развитие. Постигането на осезаеми резултати в предотвратяването на корупционните практики е мерило за утвърждаващата се роля на гражданското общество и за въвеждането на съвременни стандарти на прозрачност и демократичен контрол. Корупцията е злополука с икономическа, политическа, административна и съдебна власт, която води до лично или групово облагодетелстване, за сметка на правото и законните интереси на личността или на цялото общество. Корупцията може да бъде открита практически във всички сфери на обществения живот, в т.ч. и в системата на образованието. Привеждането в действие на ефикасни правни и институционални механизми, за нейното ограничаване, съдействат за създаването на модерен европейски облик на обществено – политическия живот.



Форми на корупция

Корупцията в сферата на обществените услуги се възприема като широко разпространена. Корупционните действия могат да бъдат класифицирани в четири основни категории:



  1. За осигуряване на достъп до ограничени ресурси.

  2. За получаване на ползи, които не са ограничени, но достъпът до тях се контролира от лица, взимащи решения по лично усмотрение.

  3. За извършване на услуга, свързана с получаване на определена полза.

  4. За предоставяне ползването на дадени ресурси от други заинтересовани страни.

Мотивация на корупционното поведение

Мотивите за корупционното поведение на служителите в обществения сектор са недвусмислени – лично или групово облагодетелстване. Те могат да бъдат класифицирани в няколко основни групи:



  • Желанието на хората да получат някакво специално отношение или допълнителна услуга, при което предлагащият подкуп иска нещо повече от това, което получава.

  • Стремеж да се „ надхитри” тромавата бюрократична машина и да се получи търсената услуга в максимално съкратен срок, да се „спестят нерви” и „ходене по мъките”.

  • Реализиране на изгодни икономически операции чрез „ заобикаляне” на регламентираните процедури.

  • Реализиране на определени лични изгоди.

  • Стремеж да се избегне отговорност – когато се иска нещо в нарушение на закона.

Разпространението на корупцията се подкрепя от няколко важни мотива:

  1. Когато легалните механизми в публичния сектор не действат ефективно, корупцията се явява като предпочитана , а понякога – единствена алтернатива пред гражданите. Всеки успешен акт на корупцията усилва и насърчава увереността, че това е „ нормалният” начин за постигане на лични цели. Това води до убеждението, че корупцията е неизбежна, превръща се в норма на социално поведение дори се възприема като ефективно средство, за решаване на лични проблеми.

  2. Усещането за безнаказаност на нарушителите, което е един от най – важните фактори за насърчаване на корупцията.

  3. Отсъствието на легални канали за социален просперитет стимулира възпроизводството на корупцията сред служителите в обществения сектор.

  4. Страхът насърчава прокурупционни нагласи, което е сериозно социалнопсихологическо препятствие в борбата с корупцията.

Обществото има право за изисква почтено и прозрачно управление, необременено от корупционни практики и рискове. Всеки гражданин може и следва за изисква от всеки учител и служител в училището, на всяко ниво, почтено отношение. За да отговори на тези изисквания на родителите и гражданите, училищното ръководство, работи активно в посока провеждане на антикорупционна политика.

Основни приоритетни области за превенция и противодействие на корупцията в училището са:

  • Гарантиране на прозрачно управление и отчетност в дейността на училището;

  • Регламентиране на ясни и ефективни правила за взаимодействие между родители / граждани/ и учители/служители в училището;

  • Увеличаване на прозрачността на вземане на решения на управленско ниво;

  • Утвърждаване на ценности като почтеност и морал в обществените отношения;

  • Повишаване на общественото доверие и засилване на гражданския контрол.

За ефективно противодействие на корупцията са необходими съвместни усилия на всички държавни институции, медии, неправителствени организации и гражданите.

Реализирането на антикорупционната програма на училището, се основава на следните принципи:



  • Върховенство на закона, за гарантиране защита на правата на човека

  • Добро управление и задължение на училищното ръководство, да предприема ясни и ефективни действия , които напълно да удовлетворяват нуждите на гражданите / родителите, учениците и учителите/

  • Прозрачност и активни консултации с гражданското общество при формулирането на политики и в процеса на вземане на управленски решения.

  • Превенция на корупцията, чрез предприемаме на ефективни мерки от администрацията по предварително идентифициране на причините и условията

Антикорупционни мерки в І СОУ „Свети Седмочисленици”

  1. Като основна антикорупционна мярка е внедряването на електронен документооборот / е-услуги, е-документ/ за по- бързо и качествено административно обслужване.

  2. Създаване на организационни, нормативни и технически предпоставки за бърз и пряк достъп на гражданите до публична информация в реално време

  3. Постоянно обновяване на информацията в сайта на училището и достъп до електронни услуги, чрез сайта.

  4. Посочване на е-mail за постъпване на информация за корупция.

  5. Въвеждане на Етичен кодекс на училището.

  6. Спазване на Етичния кодекс за работа с деца.

  7. Даване на възможност за ежегодно повишаване професионалната квалификация на учителите, чрез включване в различни обучения индивидуално или групово.

  8. Всички учители да преминат курс за решаване на конфликти на интересите и професионалната етика.

  9. Изградане на система, за допълнително материално стимулиране, която е включена във вътрешните правила за работна заплата.

  10. Участие на училището съвместно с неправителствени организации, органите на местната власт и местното самоуправление в антикорупционни инициативи и форуми на регионалното и общинско равнище.

  11. Подкрепа и насърчаване на информационно – образователната дейност с антикорупционна насоченост, както и разработване и провеждане на обучителни антикорупционни програми с представители на публичния сектор.

Инструкция за разглеждане сигналите за корупция в І СОУ „Свети Седмочисленици” гр.Търговище

    1. Сигналите за корупцията в училището постъпват, чрез писмо до директора, чрез интернет – страницата на училището.

    2. Постъпилите сигнали за корупция се регистрират в деловодството във входящ регистър от техническия секретар, след което се предават на директора

    3. Директорът определя със заповед за всеки конкретен случай, учители и служители, които ще участват в разглеждането на случая.

    4. Комисията за разглеждане на сигналите събира, обобщава и анализира всички доказателства по изясняването на подадения сигнал за корупция. След събиране на всички доказателства се съставя констативен протокол, към който се добавят и доказателствата. Протоколът се подписва от всички представители в комисията.

    5. Комисията за разглеждане на сигналите изготвя доклад по случая, който представя на директора заедно с протокола и събраните доказателства.

    6. Директорът се произнася по доклада на комисията в седемдневен срок с мотивирано решение. Копие от решението се изпраща на подадения сигнал.

    7. Техническия секретар на училището води регистър за образуваните преписки по подадени сигнали за корупция. Регистърът съдържа:

  • Входящ номер;

  • Дата на регистрация;

  • Име, адрес, телефон, e-mail на лицето подало сигнал;

  • Резюме на сигнала за корупция;

  • Краен срок за отговор;

  • Резюме на отговора.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница