Програма в различните дистрибуции? Има ли Slackware своя собствена система за управлениe на пакетите? Откъде да си сваля пакети за Slackware?



Дата02.03.2017
Размер35.11 Kb.
#16097
ТипПрограма
Управление на пакетите под Slackware

  • Какво представлява ПАКЕТ?

  • По какво се различават пакетите за една и съща програма в различните дистрибуции?

  • Има ли Slackware своя собствена система за управлениe на пакетите?

  • Откъде да си сваля пакети за Slackware?

  • Мога ли да си обновя Slackware дистрибуцията директно по интернет(както Debian например)?

  • Откъде да следя дали има нови пакети за Slackware?

Какво представлява ПАКЕТ?

Пакетът при Linux дистрибуциите представлява архив на файлове, обикновено програма(и) или библиотеки, наподобяващ ZIP файловете под DOS. В пакета в повечето случаи се съдържа приложен софтуер, предварително прекомпилиран за версията на Linux дистрибуцията, която използвате. Това е доста полезно ако програма, която искате да използвате изисква доста знания, за да бъде компилирана или ако нямате необходимите компютърни ресурси (пр. памет, процесор, дисково пространство). Различните Linux дистрибуции използват различни системи за управление на тези пакети. Най-използваната от тях е RPM(Red Hat Package Manager). Други по-известни са DEB - пакети за Debian дистрибуции, TGZ - пакети за Slackware.



По какво се различават пакетите за една и съща програма в различните дистрибуции?

Най-важната разлика е, че почти 100% ще тръгнат за дистрибуцията, за която са предназначени, защото са прекомпилирани за нея и вероятността да имате проблем с тях за други дистрибуции е голяма. Пакетите са създадени за улеснение. За да се чуствате доволен използвайте пакети предварително прекомпилирани за Вашата дистрибуция. Тези разлики се получават поради специфичните библиотеки и промени в ядрото, които са заложени в различните дистрибуции. Разлики има не само между отделните дистрибуции, но и между отделните версии на една и съща дистрибуция.



Има ли Slackware своя собствена система за управление на пакетите?

Slackware дистрибуцията има своя собствена система за добавяне, обновяване и изтриване на програмни пакети. Тази система, макар и не тoлкова добра колкото RedHat Package Manager( RPM), ви предлага лесен и ефикасен начин за следене на програмите инсталирани на Вашата система. Тази система използва най-обикновени компресирани файлове.



pkgtool е интерактивната програма, която Ви позволява да добавяте, провярявате и махате пакети от Вашата система.



Тя е нещо като графичен интерфейс към основните средства за контролиране на пакетите. Ето и кратко обяснение на всяко от тях:



installpkg

Тази програма се грижи за инсталирането на конкретен пакет. Можете да я използвате от командния ред по следния начин:



installpkg [packagename].tgz

където [packagename].tgz замествате с името на пакета, който искате да инсталирате . Някои от параметрите, с които можете да използвате тази програма са :



-warn осведомява Ви какво ще се случи ако инсталирате дадения пакет
-m създава пакет като използва съдържанието на текущата директория и задава за име на пакета
името, което Вие посочите.
-r инсталира съдържанието на текущата директория сякаш е пакет и задава за име на пакета
името, което Вие посочите .

removepkg

С тази програма премахвате даден пакет от вашата система. Синтаксисът е



removepkg packagename.

където packagename замествате с името на пакета, който искате да премахнете. Някои от параметрите, с които можете да използвате тази програма са:



-warn осведомява Ви какво ще се случи ако деинсталирате дадения пакет. Не премахва пакета, а само осведомява.
-copy Създава копие на пакета в директорията /tmp/preserved_packages/packagename. Не премахва пакета (аналогично на -warn параметъра).
-keep Записва временните файлове създадени от removepkg. Полезно е за дебъгване.

upgradepkg

Обновява инсталиран пакет с нов пакет. Ако имената на пакетите са едни и същи трябва само да стартирате upgradepkg packagename, за да обновите пакета. Ако новият пакет има име, което е различно от стария пакет, синтаксисът е следният:



upgradepkg oldpackagename%newpackagename

Не добавяйте допълнителни шпации между старото и новото име на пакета.



makepkg

Създава нов Slackware съвместим пакет. Тази програма използва съдържанието на текущата директория за създаването на пакета.



explodepkg

Разархивира съдържанието на пакета в текущата директория, без да го инсталира.



rpm2targz

Конвертира RPM (RedHat Package Manager) пакет в Slackware съвместим пакет. Тази програмка е доста полезна ако можете да откриете дадена програма само в RPM формат. Синтаксисът е следният:



rpm2targz [filename].rpm

Имайте предвид, че ако стартирате rpm2targz ще създадете файл с разширение .tar.gz file, докато rpm2tgz създава файлове с .tgz разширение. Разликата е само в името.



Откъде да си сваля пакети за Slackware?

Ще ви препоръчам две места:


Официалният сайт на Slackware - www.slackware.com
www.LinuxMafia.org - Последните пакети специално прекомпилирани за Slackware

Мога ли да си обновя Slackware дистрибуцията директно по интернет(както Debian например)?

Slackware няма включено в своята дистрибуция специално средство за обновяване на пакетите директно по интернет. Тук на помощ идва програмка направена от Валери Дачев - valery@linux.home.bg, която може да свалите от тук. Ако желете, може да изтеглите и тествате последната (за момента) версия на програмата от тук. Програма работи доста добре. (Браво, Валери!)



Откъде да следя дали има нови пакети за Slackware?

От официалния сайт на Slackware - www.slackware.com, linuxmafia.org, www.freshmeat.net, www.slashdot.org, и естествено Linux-bg http://linux-bg.exco.net
Каталог: wp-content -> uploads -> 2014
2014 -> Роля на клъстерите за подобряване използването на човешките ресурси в малките и средни предприятия от сектора на информационните технологии
2014 -> Докладна записка от Петър Андреев Киров Кмет на община Елхово
2014 -> Биография: Цироза е траш група от град Монтана. Началото й дават Валери Геров (вокал/китара), Бойко Йорданов и Петър Светлинов (барабани) през 2002година
2014 -> Албум на Първични Счетоводни Документи 01. Фактура
2014 -> Гр. Казанлък Утвърдил
2014 -> 1. Do you live in Madrid? A
2014 -> Брашно – тип „500” седмична справка: средни цени за периода 3 10 септември 2014 Г
2014 -> Права на родителите: Да изискват и получават информация за развитието, възпитанието и здравословното състояние на детето, както и информация за програмите, по които се извършва възпитателно-образователната работа в одз№116


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница