Програма за дисциплината " земеделска техника" включена като избираема в учебния план на специалността: животновъдство



Дата21.04.2017
Размер131.37 Kb.
#19701
ТипПрограма


АГРАРЕН УНИВЕРСИТЕТ - ПЛОВДИВ

АГРОНОМИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ

утвърждавам:

ректор:


/ДОЦ. Д-Р д. гРЕКОВ/

учебна програма

за дисциплината


ЗЕМЕДЕЛСКА ТЕХНИКА”
включена като ИЗБИРАЕМА в учебния план
НА специалността: ЖИВОТНОВЪДСТВО
област: 6.0 - АГРАРНИ НАУКИ И ВЕТЕРИНАРНА МЕДИЦИНА
професионално направление: 6.3 - ЖИВОТНОВЪДСТВО
за образователно - квалификационна степен БАКАЛАВЪР
ФОРМА НА ОБУЧЕНИЕ: ЗАДОЧНА

kатедра Механизация на земеделието

Учебната програма е обсъдена и приета на заседание на КС на катедра Механизация на земеделието, с протокол № 3 от 13.02 2008 г.


Пловдив, 2008 г.

УЧЕБНА ПРОГРАМА

I. ИЗВАДКА ОТ УЧЕБНИЯ ПЛАН


Код



Водещ преподавател





Основна


форма на контрол

Часове


Кре-дитни

точки











Аудиторни

Извънаудиторни

Всичко













Лекции

Упраж-нения,

семинари


Учебни практики

Други форми










доц. Ангел

Трифонов


писмен изпит

15

15




95

125

5,0


II. АНОТАЦИЯ

Целта на курса ЗЕМЕДЕЛСКА ТЕХНИКА е да запознае студентите със специализираната техника в растениевъдството. Обект на лекциите са теоретичните основи на работа на работните органи на машините и на машините като цяло, с които се изяснява работния процес, основите на правилното им нагласяване и регулиране, за да се постигне необходимото качество с минимален разход на енергия, класификация на машините, тенденциите на развитие на земеделските машини в съответствие с технологиите за механизирано производство у нас и в света.

Обект на лабораторните работи е изучаване устройството на работните органи, механизмите и другите спомагателни органи на машините, нагласяването им за работа, регулирането им за изпълнение на конкретна задача, при определени изисквания. При тези знания студентите работят самостоятелно или на малки групи.

Обект на учебната практика е един пълен цикъл за подготовка и работа с определени машини: агрегатиране, проверка за техническа готовност, нагласяване за работа (с разтвор, тор или семена), работа с машината и контрол на качеството на работата.


А) входни връзки: с учебните дисциплини “Математика” и “Физика”
Б) изходни връзки: с дисциплината “Механизация и автоматизация в животновъдството”

III. СЪДЪРЖАНИЕ НА УЧЕБНАТА ПРОГРАМА
III. 1. АУДИТОРНА ЗАЕТОСТ – 30 часа

III. 1. 1. ЛЕКЦИИ – 15 часа





Заглавие на темата

хора-

риум


1.

Класификация на земеделската техника

Енергетични източници и средства. Видове. Характеристики. Трактори. Общо устройство. Класификация. Блок-схема на трактора и автомобила.

1

2.

Работно и спомагателно обзавеждане на трактора

Навесна система. Хидравлична навесна система. Видове. Елементи. Принцип на действие. Вал за отвеждане на мощност. Видове. Устройство и действие. Електронизация. Бордов компютър.



1

3.

Двигатели с вътрешно горене

Основни определения.Класификация. Механизми и системи.

1

4.

Машини за обработка на почвата

Особености на почвата. Задачи на нейното обработване. Рязане на почвата. Лемежни плугове - плужно тяло, предплужник, ъглосним, нож и почвоподбирач. Технологична схема на лемежен плуг. Взаимодействие на плужното тяло с почвата. Разполагане на работните органи. Спомагателни органи и механизми.

2

5.

Машини за повърхностна обработка на почвата

Култиватори. Работни органи. Зона на деформиране на почвата и взаимодействие с плевелите. Разполагане и закрепване на работните органи. Зъбни брани. Работни органи. Видове брани. Ротационни мотики. Дискови машини. Работни органи. Дискова батерия. Почвообработващи фрези. Устройство и работни органи. Валяци. Видове. Взаимодействие с почвата. Основни параметри. Комбинирани почвообработващи агрегати - технологични особености.

2

6.

Машини за сеитба

Сеялки. Начини на сеитба. Устройство и технологичен процес на редосеялките. Семенен сандък. Сеещи апарати - улеен и зъбен. Количество изсявани семена от улейния апарат. Семепроводи. Ботуши. Маркири. Предавателни и повдигателни механизми. Принцип за нагласяване за дадена норма. Сеялки за точна сеитба. Пневматичен и механичен апарат. Стъпка на засяване. Сеялки за директна сеитба.

1

7.

Машини за торене

Машини за торене с минерални торове. Видове. Устройство. Торосеещи апарати - тарелков, турбинен и центробежен. Дозиране на тора. Показатели за работата на центробежния апарат. Машини за разхвърляне на органични торове. Устройство и работен процес. Дозиране на тора.

1

8.

Машини за растителна защита

Общи сведения. Начини за химично третиране. Класификация на машините. Пръскачки. Технологична схема. Резервоари, филтри, бъркалки, помпи - характеристика: предпазителен клапан, сгъстителен цилиндър, манометър, разпръсквателна система и разпръсквачи. Основни технологични показатели на разпръсквачите. Устройства за приготвяне на разтвори. Прашалки. Устройство и работен процес. Разпрашвателни системи. Обеззаразители. Видове обеззаразяване. Нагласяване на пръскачките за дадена норма. Охрана на труда и опазване на околната среда при работа с растително-защитни машини.

2

9.

Машини за почистване, сортиране и сушене на зърното

Общи сведения. Характеристика на материала. Принципи на почистване и сортиране. Сортиране по размери - подбор и кинематичен режим на ситата и триорните цилиндри. Начини и работни органи за разделяне на семената по аеродинамични свойства, обемно тегло, коефициент на триене, електрически, магнитни свойства и цвят. Видове машини. Зърносушилни с неподвижен и подвижвн слой. Устройство и работен процес.

2

10.

Машини за прибиране на клубено- и кореноплоди

Технологии за прибиране на картофи. Работни органи на машините. Подкопаващи оръдия. Картофовадачки. Картофокомбайни - технологична схема. Работни органи на машините. Машини за сортиране на картофи. Технологии за прибиране на цвекло. Машини за двуфазно прибиране. Листообрязващи машини. Работни органи. Цвеклокомбайни. Технологична схема.

2

Общо 15 часа

  1. 1.2. ЛАБОРАТОРНИ УПРАЖНЕНИЯ – 15 часа


1. Двигател с вътрешно горене - 1 час

Запознаване с общото устройство на трактора и автомобила. Механизми и системи на ДВГ. Принципна схема на работа на двутактов и четиритактов двигател. Изучаване на КММ.



2. Работно обзавеждане на трактора - 1 час

Навесен механизъм. Устройство и регулиране.Елементи на хидравлична система за управление. Схема на четирипозиционен разпределител. Демонстриране действието на навесната система. ВОМ - устройство и действие. Демонстриране работата на ВОМ.



3. Машини за основна обработка на почвата - 1 час

Изучаване устройството на работните и спомагателни органи и механизми на навесни , обръщателни, полунавесни и прикачни плугове - ПН-3-35Б, ПНО-3-25, ПЛП-6-35, ППЛ-10-25, ППУ-50А. Нагласяване и регулиране на плуговете за работа.



4. Машини за повърхностна обработка на почвата - 2 часа

Изучаване устройството на работните органи на прикачните и навесни култиватори и дълбокоразроквачи КОН-2,8 , КПГ-4, Б-3,2 РД-2,5 , РДП-80. Нагласяване на култиватора за окопаване и подхранване. Устройство и нагласяване на почвообработващи фрези ФН-1,25 , ФН-2,0.



5. Редосеялки - 2 часа

Изучаване и нагласяване на сеялките за редова и директна сеитба

СЗУ-3,6, Саксония-200, СПР-8, СЗС-2,1. Експериментално установяване влиянието на регулировките за изменение изсятите семена от сеещите апарати. Нагласяване на маркирите и следоуказателите.

6. Сеялки за точна сеитба - 2 часа

Изучаване устройството и нагласяването на пневматичната и цвекловата сеялка СПН-8 и ССТ-12А



8. Машини за торене - 1 час

Изучаване устройството и нагласяване на машините за торене с минерални, органични и течни торове: РЦП-2,5М, Д-032, 1ПТУ-4,0. Пневмограм и торови апарати от КОН-2,8 и ССТ-12А



9. Машини за растителна защита - 3 часа

Изучаване на устройството и нагласяване за работа на пръскачки Перла-11, Перла-12, Перла-9, ОВТ-1В. Изучаване на различни видове помпи, разпръсквателни системи, разпръсквачи. Нагласяване на машините за работа и регулирането им за определена норма



10. Машини за растителна защита и дъждуване - 1 час

Изучаване устройството и нагласяване за работа на прашалки, обеззаразители и машини за дъждуване ОШУ-50А, Мобитокс-Супер, М-31 и ИДЛ-50.



11. Семечистачни и картофовадачни машини - 1 час

Изучаване устроиството, регулиране и нагласяване на семе-чистачни машини: Петкус-Гигант К-531 и КТН-2Б.

Общо 15 часа

III. 2. ИЗВЪНАУДИТОРНА ЗАЕТОСТ - 95 часа


III.2.1. Работа в Интернет (сваляне на схеми и технически характеристики на трактори и земеделски машини от сайтовете www.agritechnica.com; www.vogel_noot.net; www.massey-ferguson.com; www.amazone.de; www.kverneland.com; www.galligniani.it; www.lurmark.com; www.djohndeere.com и др.) - 25 часа
III.2.2. Разработка и защита на курсови задачи - 10 часа

1. Устройство, видове работни органи и работен процес на залагащите машини - 5 часа

2. Устройство, видове работни органи и работен процес на прибиращите машини - 5 часа
III.2.3. Работа по оформяне и представяне на протоколите-отчети за всяко лабораторно упражнение - 20 часа

III. 2. 4. Индивидуална работа с преподавателя (консултации) - 5 часа


III.2.5. Самоподготовка за изпит - 35 часа

IV. ТЕХНОЛОГИЯ НА ОБУЧЕНИЕТО

Лекционния курс се чете пред определения поток от групи, а лабораторните упражнения се провеждат с подгрупи с численост на студентите 10-12 човека в подгрупа. Студентите се подготвят за изпита с помощта на водените на лекционния курс записки, с протоколите от лабораторните упражнения и посочените учебни пособия (учебници и ръководства). Курсовите задачи се оценяват от преподавателя и оценката се взема предвид при оформянето на окончателната оценка от изпита. В упражненията се извършва и тестов контрол, оценките от който също влияят на крайната оценка от изпита.

Заверка по дисциплината се дава за присъствие на всички предвидени занятия, за успешно направени тестове и за предадена и защитена курсова задача. Изпитът е писмен. Оценката от изпита се оформя в окончателен вид от водещия преподавател след беседване със студента и като се вземе предвид и оценката от курсовата задача и от тестовия контрол.

Оценяването е по шестобалната система. Оценка на знанията се прави чрез провеждане на редовен изпит: писмен и устен, за дооформяне на оценката, ако е необходимо.


  1. ИЗПИТНА ПРОГРАМА


Изпитна програма по дисциплината “земеделска техника”

избираема за студентите от специалност

ЖИВОТНОВЪДСТВО окс “Бакалавър”, ЗАДОЧНА форма на обучение

2007/2008 учебна година



1.

Класификация на земеделската техника

Енергетични източници и средства. Видове. Характеристики. Трактори. Общо устройство. Класификация. Блок-схема на трактора и автомобила.

2.

Работно и спомагателно обзавеждане на трактора

Навесна система. Хидравлична навесна система. Видове. Елементи. Принцип на действие. Вал за отвеждане на мощност. Видове. Устройство и действие. Електронизация. Бордов компютър.



3.

Двигатели с вътрешно горене

Основни определения.Класификация. Механизми и системи.

4.

Машини за обработка на почвата

Особености на почвата. Задачи на нейното обработване. Рязане на почвата. Лемежни плугове - плужно тяло, предплужник, ъглосним, нож и почвоподбирач. Технологична схема на лемежен плуг. Взаимодействие на плужното тяло с почвата. Разполагане на работните органи. Спомагателни органи и механизми.

5.

Машини за повърхностна обработка на почвата

Култиватори. Работни органи. Зона на деформиране на почвата и взаимодействие с плевелите. Разполагане и закрепване на работните органи. Зъбни брани. Работни органи. Видове брани. Ротационни мотики. Дискови машини. Работни органи. Дискова батерия. Почвообработващи фрези. Устройство и работни органи. Валяци. Видове. Взаимодействие с почвата. Основни параметри. Комбинирани почвообработващи агрегати - технологични особености.

6.

Машини за сеитба

Сеялки. Начини на сеитба. Устройство и технологичен процес на редосеялките. Семенен сандък. Сеещи апарати - улеен и зъбен. Количество изсявани семена от улейния апарат. Семепроводи. Ботуши. Маркири. Предавателни и повдигателни механизми. Принцип за нагласяване за дадена норма. Сеялки за точна сеитба. Пневматичен и механичен апарат. Стъпка на засяване. Сеялки за директна сеитба.

7.

Машини за торене

Машини за торене с минерални торове. Видове. Устройство. Торосеещи апарати - тарелков, турбинен и центробежен. Дозиране на тора. Показатели за работата на центробежния апарат. Машини за разхвърляне на органични торове. Устройство и работен процес. Дозиране на тора.

8.

Машини за растителна защита

Общи сведения. Начини за химично третиране. Класификация на машините. Пръскачки. Технологична схема. Резервоари, филтри, бъркалки, помпи - характеристика: предпазителен клапан, сгъстителен цилиндър, манометър, разпръсквателна система и разпръсквачи. Основни технологични показатели на разпръсквачите. Устройства за приготвяне на разтвори. Прашалки. Устройство и работен процес. Разпрашвателни системи. Обеззаразители. Видове обеззаразяване. Нагласяване на пръскачките за дадена норма. Охрана на труда и опазване на околната среда при работа с растително-защитни машини.

9.

Машини за почистване, сортиране и сушене на зърното

Общи сведения. Характеристика на материала. Принципи на почистване и сортиране. Сортиране по размери - подбор и кинематичен режим на ситата и триорните цилиндри. Начини и работни органи за разделяне на семената по аеродинамични свойства, обемно тегло, коефициент на триене, електрически, магнитни свойства и цвят. Видове машини. Зърносушилни с неподвижен и подвижвн слой. Устройство и работен процес.

10.

Машини за прибиране на клубено- и кореноплоди

Технологии за прибиране на картофи. Работни органи на машините. Подкопаващи оръдия. Картофовадачки. Картофокомбайни - технологична схема. Работни органи на машините. Машини за сортиране на картофи. Технологии за прибиране на цвекло. Машини за двуфазно прибиране. Листообрязващи машини. Работни органи. Цвеклокомбайни. Технологична схема.


VI. ЛИТЕРАТУРА
А. Основна

1. Мандраджиев С., Земеделски машини, мултипрограм, Пловдив, 2002.


Б. Допълнителна

1. Мандраджиев С., Бончев Хр., Кехайов Д., Зяпков Д, Трифонов А., Ръководство за упражнения по механизация на селското стопанство II част - Селскостопански машини, Земиздат, София, 1991.

2. Мандраджиев С., Кахайов Д., Трифонов А., Иванов И., Ръководство за упражнения по растително-защитна техника, Земиздат, София, 1993.

Януари, 2008, Пловдив


СЪСТАВИЛ:

доц. д-Р Ангел Трифонов

Ръководител катедра

Механизация:

Проф. Д-р С. МАНДРАДЖИЕВ

Декан на Ф-Т ОА:

Доц. д-р Б. Божинов




Каталог: cntnr -> uchebni programi -> mehcanizacia -> mehanizacia agr
uchebni programi -> Програма за дисциплината: анатомия и морфология на растенията (ботаника І част) включена като задължителна в учебния план
uchebni programi -> Програма за дисциплината: Анатомия и морфология на растенията (ботаника І ч.) включена като задължителна в учебния план
uchebni programi -> Лекции Упражнения, семинари
mehanizacia agr -> Програма Земеделска техника
mehanizacia agr -> Програма за дисциплината " механизация и автоматизация в животновъдството" включена като задължителна в учебния план
mehcanizacia -> Програма за дисциплината: основи на прецизното земеделие включена като задължителна в учебния план
mehcanizacia -> Утвърждавам: ректор: /доц. Д-р д. Греков/ у ч е б н а п р о г р а м а
mehcanizacia -> Програма за дисциплината: " Земеделски Машини" включена като задължителна в учебния план


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница