Програма за космически изследвания и осъществяване на дейности по нейната реализация



страница1/9
Дата27.09.2016
Размер1.7 Mb.
#10917
ТипПрограма
  1   2   3   4   5   6   7   8   9
М
Проект
ИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

МЕЖДУВЕДОМСТВЕНА КОМИСИЯ ПО КОСМИЧЕСКИ ИЗСЛЕДВАНИЯ

НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА ЗА КОСМИЧЕСКИ ИЗСЛЕДВАНИЯ

и осъществяване на дейности по нейната реализация

София


СЪДЪРЖАНИЕ


ВЪВЕДЕНИЕ 3-4 стр.

Цел на Националната програма за космически изследвания (НПКИ) 4-5 стр.

Основни национални програмни проекти за периода 2008-2013 г. 6 стр.

Кратко описание на националните програмни проекти 6-8 стр.

Задачи на НПКИ 8 стр.

Дейности за постигането на целта на НПКИ 8-9 стр.

План на действията за изпълнение на НПКИ 10-45 стр.

Изпълнение на НПКИ 45 стр.

Източници на финансиране 45 стр.

Финансиране 46 стр.

Необходими финанси за периода на изпълнение на НПКИ. Общо финансиране за периода 2008-2012 г. 47-48 стр.


Приложение 1 49-52 стр.
Международни и национални приоритети

Съдържание и пояснения към същността на всяка характерна област на изследване, включително мотивите за включване

Обзор на стратегическите моменти в НКПИ, които отговарят на всяка област

Основни международни кооперации


Приложение 2 52-61 стр.
Състояние на Космическите изследвания в Република.България. Специализация и насоченост на отделни национални и академични институции
Приложение 3 61-114 стр.
Списък от отделни проекти

Фундаментални космически изследвания

Приложни космически изследвания

Аерокосмически технологии и трансфер

Обучение и човешки ресурси


ВЪВЕДЕНИЕ
Националната програма за космически изследвания /НПКИ/ представлява обща, гъвкава и обобщена структура, на основата, на която Република България изпълнява своите космически дейности, използвайки най-ефективно своите възможности.

Програмата обхваща кратък обзор на текущите и бъдещи активности на всички институции, включени в следващите 5-10 години /Приложения 2 и 3/. Разглежда се периода 2008-2013 г. в съответствие с намерението на Република България да кандидатства за асоцииран член на Европейската космическа агенция /ЕКА/, който продължава максимум 5 години, а също и в съответствие с петгодишния финансов план на Европейския съюз /ЕС/. Поради факта, че ние сме членки на ЕС, програмата ни ще трябва да бъде синхронизирана с Европейската космическа програма, която ще влезе в действие от 01.01.2008 г. /Кратък обзор на основните приоритети пред Европейската космическа наука виж в Приложение 1/.

Целта на създаването на НПКИ се състои в това да осигури механизъм, чрез който основните участници да могат да синхронизират и обединят своята дейност за по-ефективна реализация на поставяните задачи от национален и международен характер.

Съдържанието на Националната програма за космически изследвания, както и методите на нейното изпълнение, периодически ще се обсъждат и обновяват чрез консултации и обсъждания в съответствие с национални и международни ангажименти.

НПКИ използва общите приоритети в осъществяването на индустриалната политика, а ролята и задълженията й са в съответствие с националните и международни ангажименти.
Национални участници в програмата
Българска академия на науките е основен изпълнител в НПКИ, която отговаря за създаването и реализацията на дългосрочни и перспективни програми и решава задачи, поставяни в съответствие с европейските и национални потребности и приоритети /Приложение 2/. В реализацията на програмата активна роля играят нейни институти, а именно:

Институти, основни носители на традициите и тематиката:



  • Институт за космически изследвания (ИКИ);

  • Централна лаборатория по слънчево-земни въздействия (ЦЛСЗВ).

Институти, свързани с конкретни приложения на космическите изследвания:

  • Геофизичен институт (ГИ);

  • Институт по електроника (ИЕ);

  • Институт по океанология (ИО);

  • Институт по астрономия (ИА);

  • Национален институт по метеорология и хидрология (НИМХ);

  • Централна лаборатория по висша геодезия (ЦЛВГ);

  • Институт по металознание (ИМ);

  • Институт по механика (ИМех);

  • Институт по криобиология и хранителни технологии (ИКХТ).


Министерства и държавни учреждения, ангажирани като потребители и основни заявители на приложни тематики в НПКИ:

  • Министерство на държавната политика при бедствия и аварии (МДПБА);

  • Министерство на околната среда и водите (МОСВ);

  • Министерство на транспорта (МТ);

  • Министерство на образованието и науката (МОН);

  • Министерство на икономиката и енергетиката (МИЕ);

  • Министерство на вътрешните работи (МВР);

  • Министерство на отбраната (МО);

  • Министерство на земеделието и продоволствието (МЗП);

  • Министерство на здравеопазването (МЗ);

  • Министерство на външните работи (МВнР);

  • Държавна агенция за информационни технологии и съобщения (ДАИТС).



Цел на Националната програма за космически изследвания

Целта на НПКИ е прилагането на националната и европейска космическа политика, да утвърждава и разширява позициите на Република България в областта на космическите изследвания и да използва и прилага достиженията в полза на обществото и икономиката.

Приоритети направления на НПКИ

На основата на задълбочен анализ на европейските и световни насоки в космическите изследвания, националния научен потенциал и извоювани определени международни позиции, а така също отчитайки нуждите на икономиката и на обществото като цяло, са определени следните основни приоритетни направления на НПКИ /Приложение 1 и 2/:



  • Фундаментални космически изследвания;

- Физика на Космоса

- Дистанционно изследване на Земята и планетите

- Космическа биология и медицина

- Космическо материалознание

- Микрогравитационни космически изследвания


  • Приложни космически изследвания;

- Глобален мониторинг на околна среда и сигурност (GMES)

- Космически информационни и навигационни системи

- Метеорологични изследвания и мониторинг на базата космически технологии


  • Аерокосмически технологии и трансфер;

- Трансфер в медицински и психологически методи

- Бордови измерителни и компютърни системи

- Стабилизирани платформи

- Безпилотни самолети и хеликоптери



  • Образование и човешки ресурси.

- Международни работни срещи, конференции и школи

- Центрове за подготовка на ученици и студенти

Приоритетните направления на НПКИ са представени в графична форма на Фигура 1.




Основни национални програмни проекти

за периода 2008-2013 г.

Без да се намалява ролята на всички по-горе изброени научно-изследователски направления, отчитайки настоящото икономическо състояние на страната, а така също и оптималното и вписване в Европейската космическа програма, Република България ще насочи усилията си в следните два основни национални проекта:



  1. Асоцииране на Република България в Европейската космическа агенция и участие в нейните научно-изследователските програми и проекти.

  2. Създаване на Национален космически сегмент чрез микроспътникови платформи и съответната наземна инфраструктура за програмата на ЕС и ЕКА - GMES.

Двата национални проекта по никакъв начин не ограничават изпълнението на широкия спектър от научно-изследователски задачи, които ще бъдат изпълнявани от участниците в НПКИ /виж Приложение 3/, обратно те ще консолидират и стимулират колективите.

Кратко описание на националните програмни проекти

Първи проект: Асоцииране на Република България в Европейската космическа агенция и участие в нейните научно-изследователските програми и проекти

По този национален проект се предвижда Република България да се включи в пет годишната програмата на ЕКА ( Plan for European Cooperation State- PECS - План за европейска кооперация), създаден специално за новоприетите членки на Европейския съюз, съобразен с тяхното икономическо състояние и предвиждащ следното:

–След подписването на двустранното съглашение между съответната страна и ЕКА се внася годишна вноска в размер на 1200000 евро. Тази сума е своеобразен „куверт” за новите кандидат членки, а именно научно- изследователските национални проекти приети и включени в програмите и мисиите на ЕКА изцяло се финансират от тази внесена сума. Така, че в зависимост от активността на съответната страна възвращаемостта може да достигне до 100% и повече. В същото време, ако съответната страна не успее да изразходва съответните средства, те се пренасят за следващата година. Този механизъм гарантира финансовото покритие на националните ангажименти към и в ЕКА.

–Чрез членството ни в програмата PECS страната ни, чрез конкретни научни и практически ангажименти ще се интегрираме към структурите на ЕКА. Пет годишният период е необходим за сработването със звената на агенцията и създаването на научно-изследователски колективи по нормативите на ЕКА.

–Приоритетните направления на НПКИ са формирани точно по структурата на ЕКА, така че всички задачи предложени за изпълнение през проектния пет годишен период ще бъдат предложени пред съответните експерти на ЕКА за оценка и евентуално включване в научно-изследователските планове на Агенцията. Като резултат от тази процедура ще бъде определен реалния размер на финансирането на един или друг проект. В този смисъл предложения списък от задачи и проекти от различни колективи е отворен, тъй като в хода на асоцииране в ЕКА ще възникват нови проекти, а други ще бъдат сериозно модифицирани.

–Участието в този национален проект изисква кадрово обезпечаване, а именно подготовката на високо квалифицирани млади учени в различни области на природо-математическите и инженерните науки.



Втори проект: Създаване на Национален космически сегмент, чрез микроспътникови платформи и съответната наземна инфраструктура за програмата на ЕС и ЕКА - GMES

Включването на Република България в 15-годишната програма на ЕС и ЕКА - GMES е от жизнена важност за националната икономика и сигурността на населението. Това е мащабна международна програма на ЕС и ЕКА, която има за цел чрез интеграция на средствата за мониторинг, базите от данни (съществуващи и настоящи), средствата за моделиране и интерпретиране, да се получи възможно най-доброто за сигурността на Земята и хората. Този съвременен интерактивен подход на взаимодействие между наука, технологии и потребители изисква максимална интеграция в решаването и поставянето на задачи. GMES е по принцип практическа програма по-пряко свързана с държавните орган с определени компетенции, а българската наука е “необходимия и достатъчен интерфейс”, за да може космическите и аерокосмическите данни да достигат до крайния потребител, а също и до проблемите на обществото и икономиката, за да могат те да бъдат формулирани като научни задачи. Независимо от факта, че космическите изследвания са само част от програмата GMES, те трябва да се превърнат в естествен обединител. Наблюдението на Земята се явява съществена част от програмата GMES, но това не решава в пълнота поставените от нея задачи.

Създаването на Национален космически сегмент на основата на микроспътникови платформи ще обезпечи свободния достъп до Европейските космически бази данни, което е от изключителна важност за оперативната работа на компетентните органи при екстремални условия, а така също за прилагането на космическите информационни технологии за целите на обществото. Микроспътниковите платформи са от изключителна важност за страни като Република България. Натрупаният дългогодишен опит в областта на информационните технологии и космическото приборостроене позволява бързо да се усвои чуждия опит и дава възможност на нашата страна за създаване на национални микроспътници. Предоставянето на спътникови данни от националните микроспътници на потребители извън пределите на Европейския Съюз ще осигури бърза възвръщаемост на вложените средства. Наземната инфраструктура за националните микроспътници ще включва изграждането на приемни станции за обработка, интерпретация и прогностика с използването на спътникови и наземни наблюдения за целите на GMES. Ще се създаде и национална информационна система обезпечаваща интерактивен режим за пренос и достъп до получаваните данни от потребителите, която ще беде интегрирана в общоевропейската система.

Създаването на Национален космически сегмент и изграждането на съответната наземна инфраструктура дава възможност за бърза възвращаемост на вложените национални средства, чрез участие в крупни задачи по GMES. Системата Микроспътник-Наземна инфраструктура, като се има предвид глобалния и трансграничен характер на повечето проблеми залегнали за решаване пред GMES, може да се превърне в основа за създаването на Регионална система за мониторинг на околната среда и сигурността.

Поради синергетичния характер на програмата GMES много от предлаганите проекти ще могат да се финансират и по двата национални проекта. Също така Националния космически сегмент ще може да бъде използван и като спътников ресурс на ЕКА за решаването на задачи извън GMES, което ще привлече и други страни участници в този проект.

Създаването на Национален космически сегмент и съответната наземна инфраструктура включва в себе си и създаването на съответния кадрови научно-технически потенциал, а именно кадри в природо-математическите, информационните, геоинформационните и инженерните науки.



Задачи на НПКИ
Задачите на НПКИ се свеждат до:

  • Подобряване на националната и регионална безопасност, посредством мирното използване на постиженията от космическите изследвания;

  • Разширяване на сътрудничеството и съвместната работа с водещите космически организации и национални агенции като: COSPAR, IAF, IGBP, NASA, PAKA, ESA, NASDA, CNES, DLR, ISRO при инициирането и изпълнението на големите международни космически проекти и програми;

  • Сътрудничество с ООН и по-специално с Отдела за космически изследвания, включително и за изпълнение на решенията на UNISPACE III;

  • Внасяне на принос в развитието на информационното общество;

  • Развитие и прилагане и трансфер на нови космически технологии;

  • Подготовка, съвместно с Министерство на външните работи, на необходимите документи за приемането на България като асоцииран член на EКА;

  • Непосредствено участие в работата и решаването на проблеми в Научно-техническия подкомитет на ООН и Комитета по Космоса на ООН;

  • Участие в Юридическата подкомисия на Комитета на ООН за мирно използване на космическото пространство.


Дейности за постигането на целта на програмата
За постигането на целта на НПКИ и за решаването на задачите произтичащи от тази цел е необходимо:

  • Участие в международни космически програми, в мисии и разработка на нови фундаментални и напредничави проекти в европейските и световните космическите изследвания чрез мрежите на ЕКА и по 7 – ма Рамкова програма (7FP) на ЕК;

  • Иницииране на нови национални научни програми и проекти и разработване на необходимите апаратни системни средства за осъществяването им;

  • Разработване на технологии за нуждите на изследването и усвояването на Космоса и авиацията, на основата на разширеното сътрудничество и коопериране със сродни институти и фирми;

  • Създаване на възможности за ускорен технологичен трансфер на космически методи, апарати, данни, резултати и технологии в различни области на икономиката и практиката и за нуждите на бизнеса включително малки и средни предприятия;

  • Осигуряване на достъп на широк кръг потребители до данните и резултатите, получени от космически програми, с цел тяхното широко внедряване в различни области на науката и практиката, интерпретация на получаваните огромни обеми от данни и многоканални изображения;

  • Изучаване на влиянието на космическите явления върху работата и надеждността на космическите и наземни технологични системи и върху здравето и работоспособността на човека;

  • Създаване и развитие на центрове за работа с експерти, специализиращи се в космическите изследвания и свързаните с Космоса дейности;

  • Разработка и използване на микроспътникови платформи за фундаментални и приложни космически изследвания;

  • Създаване на Национален космически гео-информационен център, интегриран в информационната система по GMES за приемане данни, обработка и разпространение на информацията до заинтересуваните ведомства, институции и предприятия и до местните органи на самоуправление;

  • Разработване на концепция за още по-широко използване на резултатите от космическите изследвания при обучението и подготовката на ученици, студенти и добре мотивирани за научни изследвания специалисти.


План на действията за изпълнение на НПКИ
Изпълнението на НПКИ се заключава в решаването на задачите включени в двата основни проекта. Решаването на тези задачи ще бъде на основата на конкурсно начало пред съответните оторизирани органи. За предложиенията към първия национален проект пред съответните комисии на ЕКА или се търсят съответно партньори /страни членки на ЕКА/, чрез които се включват в определени програми или се предлагат на научно-експертните органи на ЕКА за включване в текущи или бъдещи проекти. Механизмите за подбор и финансиране изцяло се определят от ЕКА. За задачите от втория национален проект се оторизира съответния национален орган - Координациония съвет за космически изследвания към БАН, със съответно решение на Министерски съвет, който да извършва тази селекция, отново на конкурсно начало. Всички останали научно-изследователски и приложни задачи включени в НПКИ се обезпечават съответно чрез Програми на ЕС /7FP или COST/, а така също и национални конкурси към съответните министерства, ведомства или частни фирми. Финансовата рамка на НПКИ се определя от годишната такса необходима за участието в плана за асоцииране в ЕКА и средствата за създаване на Национален космически сегмент, чрез микроспътникови платформи и съответната наземна инфраструктура като елемент от програмата на ЕС и ЕКА - GMES.

План на действията за изпълнение на НПКИ
/Средствата и източниците посочени в таблицата са при условие, че посочената задача е приета в съответния основен национален програмен проект./


Фундаментални космически изследвания–Физика на Космоса


Задачи

Резултати

Продължителност на задачата. Етапи

Отговорни структури

Средства и източници

1. Изследване на аномални ефекти в йоносферата за орбити на спътници над сеизмично активни региони.

Създаване на база от данни и техния статистически анализ за изучаване на възможни пред и пост-ефекти от земетресения


5 години

ИКИ–БАН, водещ

ГИ–БАН


ЦЛСЗВ–БАН

ГИ–БАН



17000 лева
ЕКА

7FP


Бюджет на БАН

2. Изследване на ефектите от сеизмична активност в системата литосфера-термосфера-йоносфера по данни от спътниците DEMETER и DMSP.

Ще бъде изградена инфоронна система от всички налични данни от спътниците DEMETER и DMSP, с помощта на която ще бъдат изследвани емпиричните характеристики на йоносферата и термосферата над сеизмичните зони.

4 години

ИКИ–БАН, водещ

74000 лева
ЕКА

Бюджет на БАН



3. Нелинейна физика в близкия и далечния космос.

Теория на еволюция на астрофизичните дискове и други отворени космически системи във връзка с тяхната пространствено-временна самоорганизация. Класификация на структурите.

5 години

ИКИ–БАН, водещ

ИКИ–Руската Академия на Науките (РАН)

Институт по Астрономия–РАН

Белгийски Свободен Университет, Брюксел

Нагойски–Университет, катедра „Астрофизика”


85000 лева
ЕКА

7FP


COST

Двустранни договори

Бюджет на БАН


4. Разработка на методология и апаратни средства за спътникови електромагнитни измервания в широк честотен диапазон.

Разработка на методика за измервания на електрическото поле в широк честотен диапазон, датчици и апаратура реализират тези измервания и от борда на спътници.


5 години

ИКИ–БАН-водещ

ИКИ–РАН


ИЗМИ–РАН

80000 лева
ЕКА

Двустранни договори

Бюджет на БАН


5. Изследване на ултравиолетовата и йонизиращата радиация с прибора R3D-В3 на платформата „BIOPAN 6” на спътника „Фотон М3”.

Глобално изследване на вариациите на дозата и потока слънчево ултравиолетово излъчване в 3 канала (UV-A, UV-B и UV-C) и PAR, което ще способства за изучаването на “Озоновата дупка”; Глобално изследване на вариациите на дозата и потока космическа радиация от слънчев и галактичен произход и от радиационните пояси на Земята; Принос за изучаване на радиационния риск за космонавти в около земна орбита.


3 години

ЦЛСЗВ–БАН, водещ

Friedrich–Alexander Universität, Institut für Botanik und Pharmazeutische Biologie, Erlangen, Germany



79600 лева

ЕКА


Friedrich–Alexander Universität, Германия

Фонд научни изследвания, България

Двустранни договори

Бюджет на БАН




6. Изследване на способността на метеоритно вещество да защити спори от ултравиолетовата и йонизиращата радиация в космоса с прибора R3D-1 на платформата EXPOSE на европейския сегмент на международната космическа станция (МКС)–Columbus.

Изследвания за проверка и подкрепа на „Теорията за панспермият”.


5 години

ЦЛСЗВ–БАН, водещ

Friedrich–Alexander Universität, Institut für Botanik und Pharmazeutische Biologie, Erlangen



66000 лева
ЕКА

Friedrich–Alexander Universität, Германия

Двустранни договори

Бюджет на БАН



7. Изследване на способността на метеоритно вещество да защити спори от ултравиолетовата и йонизиращата радиация в космоса с прибора R3D-2 на платформата EXPOSE на руския сегмент на МКС.

Изследвания за проверка и подкрепа на „Теорията за панспермият”.


5 години

ЦЛСЗВ–БАН, водещ

Friedrich–Alexander Universität, Institut für Botanik und Pharmazeutische Biologie, Erlangen, Germany



86000 лева
ЕКА

Friedrich–Alexander Universität, Германия

Двустранни договори

Бюджет на БАН



8. Изследване на ултравиолетовата и йонизиращата радиация с прибора R3D-Е на платформата E u TEF на европейския сегмент на МКС – Columbus.

Глобално изследване на вариациите на дозата и потока слънчево ултравиолетово излъчване в 3 канала (UV-A, UV-B и UV-C) и PAR, което ще способства за изучаването на “Озоновата дупка”; Глобално изследване на вариациите на дозата и потока космическа радиация от слънчев и галактичен произход и от радиационните пояси на Земята; Принос за изучаване на радиационния риск за космонавти в околоземна орбита.

5 години

ЦЛСЗВ–БАН, водещ

Friedrich–Alexander Universität, Institut für Botanik und Pharmazeutische Biologie, Erlangen, Germany



85000 лева
ЕКА

Friedrich–Alexander Universität, Германия

Двустранни договори

Бюджет на БАН



9. Изследване на разпределението на космическата радиация около Луната с прибора RADOM на индийския спътник Chandrayaan-1”

Да се разработи и постави на индийския спътник около Луната Chandrayaan-1 256 канален спектрометър на погълнатата доза космическа радиация (RADOM).


5 години

ЦЛСЗВ–БАН, водещ

Institut de Radioprotection et de Sûreté Nucléaire (IRSN), Франция

Nuclear Physics Institute, Czech Acad. Sci., Prague, Чехия

Istituto Superiore di Sanita', National Institute of Health, Италия



54000 лева
ЕКА

От Фондация „Развитие на българската наука”:

Фонд научни изследвания, България

Двустранни договори

Бюджет на БАН


10. Експериментално изследване на разпределението на радиационните дози на борда на МКС за оценка на радиационния риск при продължителни космически полети.

Тестовете и калибровките на апаратурата, и анализ на данните от комплекс от апаратури за радиационни изследваня на борда на МКС.


3 години

ESA, водещ

ЦЛСЗВ–БАН




82300 лева.
ЕКА

Според условията на конкурса разходите по изстрелването на апаратурите, провеждането на експериментите на борда на МКС и изпращането на данните до експериментаторите се поемат от ESA, за което са получени средства по 6РП.

Бюджет на БАН


11. Изследване на динамиката на дозата и потока в тъканно-еквивалентен фантом на Руския Сегмент на МКС по данни от прибора "Люлин-5" в рамките на международния проект “MATROSHKA - R”.

Създаването на апаратура "Люлин-5" и провеждане на изследвания в Космоса, свързани с характеристиките на радиационните полета в космическо пространство и с повишаване на радиационната безопасност на екипажите. "Люлин-5" е предназначен за продължителни радиационни измервания в човешки фантом на борда на МКС.


3 години

ЦЛСЗВ–БАН, водещ

ИБМП, Русия, ръководител

National Institute of Radiological Sciences (NIRS), Япония


112000 лева.

ЕКА


Бюджета на БАН по ЕБР.

Всички разходи по изпитанията в чужбина, извеждането в орбита на научната апаратура, обучението и работата на космонавтите по експеримента, получаването на данните, са за сметка на международните партньори от космически проект “MATROSHKA-R”. ИБМП–Русия

Двустранни договори

Бюджет на БАН



12. Радиационни изследвания по трасето Земя-Марс и в орбита около Марс в рамките на проект “Фобос-грунд”.

Създаването на нов монитор на заредени частици, състоящ се от два дозиметрични телескопа и провеждане на радиационни изследвания по трасето на космическия апарат към Марс и на повърхността на Фобос.


5 години

ЦЛСЗВ–БАН, водещ

Институт Медико-Биологических Проблем (ИМБП)–РАН

NIRS, Япония

National Institute of Health of Italy, Италия



135900 лева.
ЕКА

Бюджета на БАН по ЕБР.

Всички разходи по изпитанията в чужбина, калибровките и интер-калибровки, извеждането и управлението на научната апаратура в Космоса, получаването на данните, са за сметка на международните партньори ИБМП–Русия, NIRS–Япония, САЩ и ЦЕРН. National Institute of Health of Italy

Двустранни договори

Бюджет на БАН


13. Изследване на свойствата на мезосферата и областта на мезопаузата по данни от измервания на пряката Лайман-алфа радиация от Слънцето, проникнала в атмосферата.

Ще се разработи детектор на разсеяна L радиация. Ще се проведе анализ на данни от ракетни измервания на L.


7 години

ЦЛСЗВ–БАН, водещ

Група по Атмосферна Физика на Филиала по Метеорология на Университета (MISU), Стокхолм, Швеция;

Университет Хебрю, Ерусалим, Израел;

Andoya Rocket Range, ALOMAR, Норвегия



66000 лева.
ЕКА

Бюджета на БАН по ЕБР.

МОН

Двустранни договори



Бюджет на БАН

14. Изследване на нощното светене на високи и средни ширини и условията за неговото изменение и развитие

Ще се изследва възникването и развитието на аврорални форми и връзката им с други явления. Ще се анализират едновременни измервания на емисиите 5577А, 6300А, на йоносферните параметри, на компонентите на магнитното поле, на изсипващите се частици, на слънчевия вятър и ММП.


7 години

ЦЛСЗВ–БАН, водещ

University of Oslo, Department of Physics, Норвегия;

Lancaster University, Department of Communications Systems, Англия;

Tromsø Geophysical Observatory, University of Tromsø, Норвегия;

Radio Science and propagation group, QinetiQ, Англия;

Университет Хебрю, Ерусалим, Израел;

Andoya Rocket Range, ALOMAR, Норвегия


40000 лева.

ЕКА


Бюджет на БАН

Двустранни договори




15. Изучаване на процесите на формиране на магнитосферните плазмени конфигурации по данни от проекта ИНТЕРБОЛ.

Съвместен анализ на данни от различни експерименти на високоапогейни и нискоапогейни спътници по проекта ИНТЕРБОЛ и да се получат нови експериментални свидетелства и представи за процесите на формиране на магнитосферните плазмени конфигурации.

3 години

ЦЛСЗВ–БАН, водещ

Centre d'Etude Spatiale des Rayonnements, Toulouse, Франция

ИКИ–РАН, Русия


42000 лева

ЕКА


Националния фонд за научни изследвания

Двустранни договори

Бюджет на БАН


16. Въздействие на Галактическите Космически Лъчи (ГКЛ), Слънчевите Космически Лъчи (СКЛ) и Рентгеновите и Ултравиолетови (XUV) радиации върху йонизационните, електрически и химически процеси в слънчево-планетната физика

По-задълбоченото изучаване същността на процесите в слънчево-атмосферните връзки. Ще бъде създаден усъвършенстван модел за йонизацията на атмосферата от ГКЛ, СКЛ, и други видове космически частици.


5 години

ЦЛСЗВ–БАН, водещ

ГФИ–БАН.


ИКИ–БАН

Институт по астрономия и астрофизика,”Еберхард Карлс” Университет–Тюбинген, Германия



150000 лева.
ЕКА

Двустранни договори

Бюджет на БАН


17. Изследване на слънчевата корона на разстояние до 5 слънчеви радиуса с космически и наземни инструменти

Съвместно изследване на структурата, динамиката и физическите условия в Слънчевата корона на разстояния до 5 Слънчеви радиуса по данни от едновременни наблюдения във видимия диапазон, където потоците и точността на измерване са съществено по-големи, и EUV диапазон. Разработен е и конструиран наземен спектрограф за измерване на абсолютната интензивност в зелената FeXIV l 5303 Å и червена FeX l 6374 Å коронална линия по време на слънчеви затъмнени.

5 години

ЦЛСЗВ–БАН, водещ

Физически институт “П.Н. Лебедев”, РАН, ръководител

НАОП, Стара Загора


75000 лева.
ЕКА

Физическия институт “П.Н. Лебедев”, РАН:

НАОП, Стара Загора

Двустранни договори

Бюджет на БАН


18. Изследване на оптичните проявления на хелио-геофизичните смущения в средната и висока атмосфера на Земята.

Съвместно изследване на атмосферните емисии на средни ширини чрез регулярни фотометрични наблюдения на емисиите на атомния кислород - О (5577 Å, 6300 Å) в Стара Загора и Иркутск; съвместен анализ на наземните данни и сравнението им със спътникови данни за атмосферните параметри; определяне на въздействието на Слънчевата активност и геомагнитните смущения върху вариациите на светенето на високата атмосфера; намиране на връзката между магнитосферните и аврорални явления и хелио-геофизичната обстановка; използване на резултатите за верификация и реконструкция на атмосферните и магнитосферни модели.

5 години

ЦЛСЗВ–БАН, водещ

Институт по Слънчево–Земна Физика, СО РАН, Иркутск, Русия

Физически институт “П.Н. Лебедев”, РАН


19000 лева.
ЕКА

Институт по Слънчево- Земна Физика, СО РАН, Иркутск, Русия:

Физическия институт “П.Н. Лебедев”, РАН:

Двустранни договори

Бюджет на БАН


19. Сондови методи за изучаване на йоносферата: изследване на полярните райони по данни от спътниците “Интеркосмос България-1300” и „Интербол”.

На основата на собствени експерименти да се изучи поведението на плазмата в полярните райони при преминаване на спътника през тях

Чрез сравнение на различни сондови методики за определяне на плазмените параметри да се изследва т.н. полярна шапка.

Анализ на изсипването на заредени частици в тези райони.


3 години

ИКИ–БАН, водещ

12000 лева
ЕКА

Бюджет на БАН




20. Разработка на методология и апаратни средства за спътникови електромагнитни измервания в широк честотен диапазон.

Разработка на методология за измервания, електрически сензори и прибор за измервания на електрически полета в широк честотен диапазон за спътници по проект “Резонанс” (проект “Волна-Р”).

Разработка на методология за измервания на аврорални явления от борда на спътниците по проект “Резонанс”(проект “Аврора–Р”).



5 години

ИКИ–БАН, водещ

ИКИ–РАН, Русия


Институт по земен магнетизъм, йоносфера и разпространение на радиовълните–ИЗМИР АН, Русия

85000 лева
ЕКА

Двустранни договори

Бюджет на БАН


21. Галактики с активни ядра – рентгенови източници

Изучаване на обширна извадка от активни галактики, имащи различни типове ядрена активност. Анализът на рентгеновите източници е ефективен за идентификация на т. н. радио спокойни активни галактики – Сейфертови галактики и радиоспокойни квазари.

5 години

ИА–БАН, водещ

Съизпълнители:

Франция, Институт по Астрофизика–Париж


70000 лева

ЕКА


Бюджет на БАН

22. Оптически изследвания на космическите източници на гама избухвания

Очакваме нашите данни да спомогнат за изследване процесите на звездообразуване в галактиките и на еволюцията на масивните звезди.

5 години

ИА–БАН, водещ

Съизпълнители:

Астрофизически институт, Париж, Франция

Астрономическа обсерватория, Горен Прованс, Франция



41000 лева

ЕКА


7FP

Двустранни договори

Бюджет на БАН


23. Изследване на малки тела от Слънчевата система

От анализа на получените характеристики за всеки клас от тези обекти ще бъдат търсени прилики и различия между тях с цел изясняване на генетичните им връзки и съставяне на по-адекватен сценарии за тяхното образуване.


5 години

Институт по Астрономия–БАН-водещ

Съизпълнители:

Институт по Астрономия, Харковски Университет, Украйна

Институт по Физика, университет “Св. Кирил и Методий”, Македония

Университет “Адам Мицкевич”, Познан, Полша,

Институт за изследвания в Слънчевата система, Линдау, Германия,

Bulgarian-French collaboration in Astronomy, “Joint investigations in planetary sciences”, Франция

ИА–БАН


150000 лева

ЕКА


Двустранни договори

МОН


7FP

Бюджет на БАН





Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница