Програма за малки проекти на глобалния екологичен фонд формуляр за



Дата23.10.2018
Размер136.24 Kb.
#93021
ТипПрограма
ПРОГРАМА ЗА МАЛКИ ПРОЕКТИ НА

ГЛОБАЛНИЯ ЕКОЛОГИЧЕН ФОНД
ФОРМУЛЯР

за

концепция на предложение за финансиране на проект

и, ако е необходимо, за финансиране на дейности за подготовка на проект
Име на проекта на български език (добрите заглавния на проектите указват общата цел, местонахождението, включително индикация дали е в градска или селска зона, типът екосистема, енергийния източник и т.н., както и основната дейност на проекта): Производство на биологични пчелни продукти в поплупланински и планински райони със световно значимо биоразнообразие и мониторинг на застрашени растителни видове

Име на проекта на английски език:....

Кандидатстваща организация на български език: Сдружение за биологично пчеларство

Кандидатстваща организация на английски език: Organic Beekeeping Association

Партньори по проекта: Българска Фондация Биоразнообразие, СУЕР “ Агролинк”

Продължителност на проекта: 3 години

Индикативен общ бюджет на проекта, лева: След предв. подготовка на проекта

Индикативна сума, за която се кандидатства от ПМП, 40 000 лева и 50 % от общия бюджет:

След предварителната подготовка на проекта ще се уточни точната сума


Кандидатствате ли за финансиране на дейности за подготовка на проект?

ДА НЕ

Ако отговорът е ДА, сумата е: 3000 лева

В случай на одобрение на предложението за финансиране, ПМП получава пълните права за публично разпространение на информация относно проекта и неговите резултати.

Попълва се от служител на ПМП

Номер на предложението:

Служител приел проекта: Подпис:

Дата на получаване:

І. ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ
1. Предлагаща НПО (име, данни и лице за контакт, каква е ролята на организацията за реализацията на проекта)

Сдружение за биологично пчеларство. Рег. # фд 749/2003, Великотърновски окръжен съд.Димо Димов - председател на сдружението, тел. 02/8514079, моб. Тел..0888358650 и Александър Георгиев 0889636147

Реализирането на проекта от Сдружението за биологично пчеларство има следните предимства:

- постоянно нарастващ членски състав от отговорни хора, убедени в предимствата на биологичното земеделие

- членовете на сдружението са базирани в различни региони на България
2. Партньори по проекта (имена, данни и лица за контакти, каква е ролята на всеки партньор за реализацията на проекта. Ако се кандидатства за финансиране на дейности за подготовка на проект може да се изброят сегашните или очакваните партньори по проекта)

Българска Фондация Биоразнообразие - Венцислав Василев – координатор проекти, тел. 0888351322

СУЕР “ Агролинк “- Светла Николова – Председател, тел. 0888359239
3. Сътрудничество с други проекти/предложения за финансиране по ГЕФ ПМП

ІІ. ЦЕЛИ НА ПРОЕКТА И СЪОТВЕТСТВИЕ С ПРОГРАМАТА


  1. Местоположение (ако е известно)

Осъществяването на проекта е свързано с предварителна проучвателна дейност за идентифициране на региони подходящи за развитие на биологично пчеларство, където се срещат консервационно значими видове. Обект на предварителните проучвания са полупланински региони в Стара планина, Средна гора и Родопите, с надморска височина до 1000 м, което е предпоставка за реализация на икономически ефективно биологично пчеларство.


  1. Обща цел (моля формулирайте само една цел, чието постигане ще се измери с индикатори за въздействие – виж по-долу)

Увеличаване на устойчиво управляваните територии със световно значимо биоразнообразие чрез ангажиране на местната общност в производството на биологични пчелни продукти.


  1. Конкретни цели (моля избройте между 1 и 3 конкретни цели. Тези цели трябва да са специфични, измерими, постижими в рамките на проекта, реалистични и обвързани с времето.)

  1. Развитие на биологично пчеларство и производство на биологични пчелни продукти в избраните региони (мерни единици-брой създадени или преминали към биологично пчеларство пчелини, количество произведени биологични пчелни продукти, мед, цветен прашец, прополис –в кг.)

  2. Превръщането на тази дейност в модел за устойчива земеделска практика и постигане на моделен ефект за местната общност (мерна единица-брой заети хора за сезон, новосъздадени биологични ферми)

  3. Наблюдение на поведението на видовете с консервационно значение в района на пчелините с цел установяване на ефекти от засиленото им пчелоопрапшване (една публикация на извършениете наблюдения в края на проекта за наблюдаваните видове)



  1. ГЕФ сфера (моля изберете една или повече и приоритизирайте, като изберете съответния брой звездички)

*****Биоразнообразие

Устойчиви органични замърсители

*Деградация на почвите

Международни води

Изменение на климата

5. Принос към Тематични области от Националната стратегия (моля изберете, а останалите изтрийте. Може да няма принос към нито една, към една или повече области.)

Устойчиво земеделие

Местно развитие


  1. ГЕФ Оперативни програми и ПМП стратегически приоритети (попълва се само в случай, че проектът не попада в нито една от тематичните области от Националната стратегия. Моля изберете от приложения документ „Глобална стратегическа рамка” и изредете онези, към които допринася проекта)




  1. Въздействие и индикатори за въздействие (Моля изберете въздействията и индикаторите за въздействия, към които проектът директно допринася. Останалите изтрийте. По отношение на въздействията трябва да има поне едно от Група І. Въздействията от Групите ІІ и ІІІ са задължителни. За всеки избран индикатор дайте кратка аргументация за приноса на проекта към него и конкретно количествено измерение на очаквания принос! В случай, че проектът не попада в нито една от тематичните области от Националната стратегия, моля изберете от приложения документ „Глобални индикатори”. Проект, който попада в тематичните области от Националната стратегия може да допринася за повече индикатори, които не са изредени по-долу и са част от „Глобалните индикатори”. Избройте и тях.)

Група І

1. Увеличаване на устойчиво управляваните територии със световно значимо биоразнообразие

Брой защитени световно значими видове-ще се устнови след извършване на предварителното проучване и след избора на региони, в които ще се развива биологично пчеларство

Хектари устойчиво управлявани територии със световно значимо биоразнообразие-27 000 хектара след създаването на нов биологичен пчелин. Целим създаването на поне 3 нови такива пчелина в рамките на проекта.

Модела на увеличаване на устойчиво управляваните територии се гарантира от една страна с ангажирането на местната общност в една дълготрайна, икономически жизнеспособна инициатива-производството на биологични пчелни продукти. От друга страна, самите представители на местната общност ще бъдат пряко заинтересовани от опазването на биоразнообразието, тъй като опазването на растенията в районите около пчелините, техния нормален растеж и цъфтеж ще гарантират наличие на нектар и цветен прашец, които са основната паша за пчелите. Така икономическият интерес на пчеларите ще ги накара да се грижат за опазване на биоразнообразието и увеличаване на устойчиво упрявляваните територии, както и да съдействат за вземане на правилни решения при бъдещото управление на тези територии.


Група ІІ

1. Увеличение на приходите на хората , ангажирани в ПМП проекти

Брой облагодетелствани домакинства-10-15

Брой облагодетелствани хора-40-60

Стойност на увеличения приход за облагодетелстваните хора-15-25%


Група ІІІ

1. Развитие на сътрудничеството/ съдействието/ разбирането между НПО/ОО и Правителството в местата на изпълнение на ПМП проекти

Брой ОО/НПО, които са участвали/привлечени-3 НПО и поне 3 общини


ІІІ. ОПИСАНИЕ НА ПРОЕКТА


  1. Обосновка на проекта (моля опишете кратко специфичната ситуация, която води до формулирането на това предложение. Определете специфичния(те) проблем(и), кой(и)то следва да бъде(бъдат) решен(и) и какъв е вашият подход за решаването му/им. Какво би се случило, ако този проект не се реализира или би се реализирал твърде късно. Предистория на предлаганото решение, ако има такава. Опишете накратко предложеното решение и защо е уместно за разрешаването на проблема или с какво допринася за това. Имайте предвид, че е важно да демонстрирате глобалната полза за опазване на околната среда.)

Биологичното пчеларство е доказана добра земеделска практика при управлението на териториите. То е икономическа дейност, при която се произвеждат висококачествени хранителни продукти, с високо ценени лечебно-профилактични качества, без това да изтощава природните ресурси. Членовете на Сдружението за биологично пчеларство практикуват своята дейност предимно в полупланински и планински райони, за които е характерно наличието на растителни видове със световно консервационно значение.

Предвиждаме създаването на нови или разширяване на съществуващи пчелини, в които да се практикува биологично пчеларство за производство на биологични пчелни продукти, което е основната цел на проекта. Като допълнителна дейност ще се извърши мониторинг на застрашени световно значими растителни видове (по един вид в района на създадните пчелини). Резултатите от мониторинга ще се публикуват в обща статия в края на проекта. Целим създаване на 3-4 малки групи от по 3-5 пчелари, в рамките на всяка от избраните общини, които с дейността си да съдействат за развитието на биологичното пчеларство, устойчивото развитие и укрепването на местните общности. Това е добра предпоставка да се създаде обща база за развитие на тези групи, които занапред да се разрастнат.

Със създаването на нови биологични пчелини от една страна ще се увеличат устойчиво управляваните територии, а от друга страна, пчеларите ще бъдат ангажирани в производството на биологични пчелни продукти. Контрола при сертифицирането на пчелините и районите, в които те са разположени ще накара пчеларите да се ангажират пряко в устойивото развитие на регионите. Икономическият интерес на пчеларите ще ги насочи към опазването и развитието на всички източници на нектар и прашец, в това число и на застрашените растителни видове. Дейностите по проекта ще послужат като моделен ефект за бъдещи местни инициативи за развитие на биологичното земеделие и увечличаване на устойчиво управляваните територии. За целта опитът от проекта ще се популяризира сред други групи пчелари чрез пчелраските медии.


  1. Целева група (за кого е предназначен този проект, например за туристите, които ще научат повече за защитените видове; за местната общност, която ще управлява икономическото развитие по устойчив начин; за националния парк, на който ще се окаже помощ при осъществяване на плана за управление, така че да се постигнат глобални ползи за околната среда и т.н.) Проектът е предназначен за местната общност. Развитието на биологично пчеларство ще доведе до създаване на допълнителен поминък чрез производството на биологични пчелни продукти, а така също ще се увеличат и устойчиво управляваните територии със световно значимо биоразнообразие.

  2. Проектни дейности ( избройте основните дейности на евентуалния бъдещ проект и времевата им рамка. Ако кандидатствате за финансиране на дейности за подготовка на проекта , те не са част от описанието тук!)

    • Разработване на подробен бизнес план

    • Разработване на агроекологичен план

    • Представяне на проекта пред потенциалните целеви групи и съгласуване на неговото изпълнение с представителите на местната власт;

    • Обучение и консултации на целевите групи;

    • Подпомагане на пчеларите при създаването на нови или разширяване на съществуващи пчелини при преминаването им към биологично пчеларство и съдействие при разкриване на процедури по сертификация;

    • Теренно установяване и мониторинг на естествените находища от застрашени растителни видове в района на пчелините;

    • Съдействие при реализацията на сертифицираните биологични пчелни продукти;

    • Публикуване на резултатите от мониторинга на застрашените растителни видове в края на проекта;

    • Популяризиране на опита на групите сред други пчелари, чрез публикуване на общите резултатите от проекта;

  3. Устойчивост на проекта (моля опишете, защо постиженията на проекта ще продължат да съществуват и да се развиват и след приключването му и какви ще са дейностите на кандидата и партньорите (ако има такива) след края на проекта.)

Търсенето на биологични пчелни продукти се увеличава непрекъснато. Поради това, членовете на Сдружението за биологично пчеларство, които са ангажирани по проекта ще са икономически заинтересовани да продължат своята дейност. Сдружението ще използва създадените пчелини, като база за демонстрации и практическо обучение на бъдещи свои членове и на пчелари, които исакт да практикуват биологично пчеларство.

След публикуване на резултатите от мониторинга над застрашените растения ще има научо-практически данни, до колко е правилно да се разполагат пчелини в териториите на техните естествени находища с оглед опазването на застрашениете видове със световно консервационно значение



  1. Индикативен бюджет на проекта (индикативна обща сума, сума за която кандидатствате от ГЕФ индикативна сума на съ-финансиране – уточнете, доколкото е известно, кой е източника и каква част от него ще бъде финансов и нефинансов принос).

Предвиждаме общият бюджет на проекта да бъде 80 000 лева. Кандидатстваме за съфинансеране от ГЕФ в размер на 40 000 лева. При подаване на проекта ще представим подробен бюджет с описание на финасовия и нефинасов принос на Сдружението за биологично пчеларство.

  1. Дейности за подготовка на предложение за финансиране и бюджет (не е задължително да се попълва! Ако кандидатствате за такива средства, избройте какво е необходимо да бъде направено и защо, за да се формулира предложение с високо качество за гореописаната идея и какви са свързаните с това разходи)

    • Избор на общини, в които има условия проектът да бъде реализиран (критерии: полупланински райони с надморска височина до 1000 м. , с подходящи условия за развитие на биологично пчеларство)

    • Идентификация на застрашените растителни видове със световно значение в избраните общини (по литературни данни)

    • Избор на конкрети общини и землища, в които да стартира проекта (критерии: подходящи условия за развитие на биологичо пчеларство, наличие на инициативни местни хора, които да са готови да работят по проекта, разпространение на ентомофилни растителни видове с природозащитен статус, декларирана подкрепа от органите на местната власт)

    • Срещи с пчелари, практикуващи или заинтересовани от практикуването на биологично пчеларство в предварително избраните региони с цел формирането на активни групи за реализиране на проекта;

    • Разработване на предварителен бизнес план


Приложение 1 – Описание на необходимите средстава за изпълнение на предпроектните дейности
Кратко описание на английски език (максимум 1 страница – опишете всички гореизброени елементи на английски език. Препоръчително е краткото описание на английски език да включва краткото описание на български език. Допълнително включете общия бюджет, сумата за която се кандидатства от ПМП и сумите,с които всеки от партньорите или други източници допринасят)
The main purpose of the project is to yield organic bee products in mountainous and semi-mountainous regions at an altitude of up to 1000 meters above the sea level with world wide proven biodiversity. Simultaneously, a strict monitoring of endangered plant species in these areas is going to take place throughout the whole term project. The real benefit of the project is directed towards local households organized in groups of 3 to 5 people who are already organic beekeepers or are interested in switching from conventional to organic bee keeping. The owner of the project is the Organic beekeeping association, which in cooperation with Bulgarian biodiversity foundation and Agrolink will organize and monitor the project outcome. The above-mentioned project partners are not randomly chosen. Before the project initiation a preliminary study is to take place in order to identify the endangered plant species and where in Bulgaria these are found so the input from Agrolink and Bulgarian biodiversity foundation in this aspect is regarded as very essential. In order to perform that study we have calculated that an amount of around USD 2000 will be needed. These funds will be used for subject matter experts, target beekeeper group identification and training, and visits at the regional government institutions in order to get their support for the project kick off.

A successful outcome of this project is to create a model of a profit oriented organic bee farm, which will provide the local households with additional and steady income. In the same time this activity will reduce the size of abandoned territories where once were done substantial agricultural activities and by doing so we will be able to monitor the endangered plant population with a world wide ecological role. And last but not least we believe many of the thousands beekeepers in Bulgaria will be able to see the potential of the organic beekeeping which when properly organized and associated with specific responsibilities could be regarded as a serious profession but not just a free time hobby.

ІV. ОПИСАНИЕ НА КАНДИДАТА И ПАРТНЬОРИТЕ

  1. Кратко описание на кандидатстващата организация (мисия, дата на учредяване, стратегически цели, 2-3 стратегически проекта (имена, места, бюджет), оборот за последните 3-5 години, ако е възможно) ”Сдружение за биологично пчеларство” е учредено през 2003 г. в гр. Елена като юридическо лице с нестопанска цел. Сдружението е с основна цел развиване и популяризиране на биологичното пчеларство. Изпълнени са следните проекти:

  • с “World learning” – “Създаване на организация на производители-пчелари за биологично пчеларство в гр. Елена”, бюджет 10 000 лв – 2003-2004 г.

  • Вока консулт” – “Обучение и сътрудничество с пчелари от Армения” – гр. Елена, 800 лв.

  • с БПС - “Разработване на добри производствени практики в пчеларството”, гр. София, бюджет 800 лв.

  • с ГТЦ – “Фестивал на мановия мед” – Царево, разработване на сайт за биологично пчеларство, бюджет 5900 лв.

  • с ГТЦ – “ Семинари за развиване на биологично пчеларство и създаване на трайни контакти в крайграничните райони на Странджа и Родопите” – 13 500 лв.

  1. Кратко описание на всеки от партньорите (мисия, дата на учредяване, стратегически цели, 2-3 стратегически проекта (имена, места, бюджет), оборот за последните 3-5 години, ако е възможно)…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Моля внесете това предложение в един екземпляр на хартиен носител, заедно с копията на изискваните документи и го изпратете чрез електронна поща или на магнитен носител, заедно с всички сканирани документи, интегрирани в ЕДИН компресиран файл, наименован с името на кандидата и датата на внасяне, напр. ECO-ASSOC121205.ZIP. Включете в двете копия (на хартиен и магнитен носител) копия от следните документи:




  1. Съдебно решение за регистрация на кандидатстващата организация и всички партньори, ако те не са местни, регионални или държавни структури

  2. Удостоверение за актуално състояние на кандидатстващата организация и всички партньори, ако те не са местни, регионални или държавни структури

  3. Копие от годишните счетоводни документи (отчет за приходите и разходите и баланс) на кандидатстващата организация и всички партньори, ако те не са местни, регионални или държавни структури

  4. Автобиографии на всички ключови лица, като се отбелязва работата им по проекта

  5. Годишен отчет за дейността от предходната година на кандидатстващата организация и всички партньори, ако те не са местни, регионални или държавни структури

Всички документи трябва да бъдат подадени на български език до г-жа Велеслава Абаджиева, Национален координатор на ПМП на ГЕФ или до г-жа Милена Игнатова, Програмен сътрудник на ПМП на ГЕФ , на адрес ул. Граф Игнатиев 7А, ап. 6, София 1000 или на e-mail: VeleslavaA@unops.org или e-mail: MilenaI@unops.org.
За информация и консултации: тел: (02) 9804141, тел/факс: 9804433
Приложение 1
Разработване на методика за оценка на въздействие върху защитени медоносни растителни видове – 650 лв

Разработване на програма за :



  • индивидуален пилотен проект за биологичен пчелин – 450 лв

  • технология за групово обработване и пакетиране на пчелен мед – 450 лв

  • технология за биологично производство на цветен прашец, прополис, пчелно млечице и восък – 450 лв

Организационни разходи – печат, услуги, телефон, други – 250 лв

командировки – 3 х 2 специалисти, за 2 дни = 750 лв


ОБЩО : 3000 лв






Каталог: doc
doc -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
doc -> Програма за развитие „България 2020 8 Национална стратегия за регионално развитие 2012-2022 8
doc -> Лична информация
doc -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
doc -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
doc -> Провеждане на общинските състезания от ученически игри – 2015 г. Гр. Стара загора
doc -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница