Програма за малки проекти на глобалния екологичен фонд



страница1/3
Дата09.09.2016
Размер0.6 Mb.
#8794
ТипПрограма
  1   2   3
ПРОГРАМА ЗА МАЛКИ ПРОЕКТИ НА

ГЛОБАЛНИЯ ЕКОЛОГИЧЕН ФОНД



ФОРМУЛЯР

за предложение за финансиране на проект

Име на проекта на български език

Модел за стимулиране на традиционното животновъдство като механизъм за опазване на биоразнообразието в ливадите и пасищата в ПП „Странджа”



Име на проекта на английски език: Model for stimulating traditional livestock breeding as a mechanism for protecting biodiversity in the meadows and pastures of Nature Park Strandzha

Кандидатстваща организация на български език:

Сдружение Зелена България



Кандидатстваща организация на английски език:

Green Bulgaria Society

Партньори по проекта:

ДПП „Странджа”

Бизнес-партньор

БФБ

Продължителност на проекта:

12 месеца

Общ бюджет на проекта, лева:

34 944

Сума, за която се кандидатства от ПМП, лева и % от общия бюджет:

17 404 лева 49,8 %

В случай на одобрение на предложението за финансиране, ПМП получава пълните права за публично разпространение на информация относно проекта и неговите резултати.

Попълва се от служител на ПМП

Номер на проекта:

Служител приел проекта: Подпис:

Дата на получаване:

І. 00000000КАНДИДАТСТВАЩА ОРГАНИЗАЦИЯ

1. Име на организацията: Зелена България СНЦ, гр. Средец, Община Средец, Област Бургас


2. Общи данни (номер на съдебно решение-фрм. гр. дело №2263 по описа за 2003,

статус - в обществена полза, булстат-102856453



3. Контакти

Пощенски адрес-Бургас ул.”Цар Симеон І” №29 Стоян Дамянов

телефон 0896 89 30 89,

факс056 841675, e-mail,

website-www.ZelenaBG.com
4. Банкова информация

5. Лице за контакт: (координатор на проекта)

Ели Качаунова


6. Оторизирано лице, длъжност, номер на лична карта


Стоян Иванов Дамянов, председател ,
7. Мисия и стратегически цели на организацията

Защита на околната среда, развитие на духовните ценности и културата, съхраняване и

популяризиране на обичаи и традиции от културно-историческото наследство.
8. Кратка история на организацията и предишни

СНЦ Зелена България е създадено през 2003 г. и до този момент има сравнително скромен, но затова пък смислен принос за опазването на природата в Бургаски регион.

Проекти на Сдружението:

„Водата, която ни сбира“

финансиран от фондация ФОРД през 2003 г. Целта на проекта е да се превърнат около 5 дка земна площ в сладководен басейн.

„Приятели на Резервата за водни кончета“

финансиран от Фондация „ЕкоОбщност“ и е на стойност 4760.00 USD Продължителност - декември 2003 г. - юли 2004 г. Целта на проекта е да се създаде резерват за водни кончета и да се превърне територията в отворена зона за всични добронамерени природолюбители.

“Блатаник – технология за сближаване на видовете”

финансиран от фондация ФОРД през 2004 г. Целта на проекта е да се създаде влажна зона за обитание от консервационно значиви видове животни и растения.

“Помощ за студенокръвните в Странджа” – програма на холандското посолство, програма Матра

Програма ФАР 2002, “Информационна и комуникационна програма, България” Проект EUROPEAID/114711/D/SV/BG, Празник Ден на Европа,

Аварийна консервация и социализация на Средновековна църква към Средновековен митнически комплекс от ІХ в. в НАР “Деултум - Дебелт”- 2004 / 2005

“Резерват за ВОДНИ КОНЧЕТА” - Фондация ЕкоОбщност, местни екоинициативи

9. Капацитет на организацията

Членове - 7, доброволци около 25


10. Финансов капацитет (оборот през последните 3 години или годините на съществуване на организацията) от счетоводните документи 22 000 лв.

11. Роля в проекта координаторска, връзка на местните общности с бизнеса, ДПП и общини.


12. Интерес от проекта Изпълнява целите на сдружението – опазване на природата и съхраняване и популяризиране на културно-историческото наследство. Включва сдружението в процесите на запазване на традиционния поминък на местните хори, с цел опазване на биоразнообразието в Парка. Създава нови възможности за популяризиране и работа с местната общност за повдигане стандарта на живота в защитена територия. Подпомага укрепването на сдружението и повишава имиджа му в района.


13. Финансов и нефинансов принос


Финансов 8500 лева

Нефинансов 3260 лева



ІІ. ОПИСАНИЕ НА ПРОЕКТА

1. Местоположение

Област Бургас, Община М. Търново, с. Стоилово, Кондолово, Граматиково, Природен Парк „Странджа”

2. Кратко описание

Природен парк Странджа е единствената защитена територия в България, в чиито граници ( на чиято територия) има населени места. Опазването на биоразнообразието в пасищата и ливадите в парка, до голяма степен зависят от поддържането на традиционното животновъдство в района.

Ниския стандарт на живот, непълната или липсваща реализация на продукцията от традиционното животновъдство и земеделие, е довело до драстично намаляване на животните и пашата в района. Местните хора и в частност животновъдите, не са запознати детайлно със значимостта на защитената територия и биоразнообразието в нея, както и за възможностите, които тя предоставя за природосъобразен поминък. Тези процеси неминуемо водят до загуба на човешкия ресурс на територията на ПП “Странджа” и неоползотворяване на наличните ресурси и ниска природозащитна култура на местното население.

Промяната в пасищата и ливадите от липсата на паша в района води до промени и загуба на биоразнообразие в защитената територия.

Ако не се създават/промотират възможности за увеличаване на доходите на домакинствата, ако проектът не се реализира или се реализира по-късно, част от земеделските производители ще намалят или ще прекратят дейността си, поради невъзможност да поддържат домакинствата си с традиционния поминък.

Настоящият проект предлага създаване на добра практика за оползотворяване на наличните ресурси от традиционното животновъдство и природосъобразно ползване на растителните ресурси в Защитената територия – ПП «Странджа». Свързване на малко домашно производство с реализация на продукцията. Повишаване на доходите. Ангажираност на земеделците и животновъдите в занаят свързан с дейността им, но не променящ основното им занятие. Обогатяване на туристическия продукт предлаган в Парка и популяризиране на регионална марка «Странджа». Добрата практика ще бъде представяна от служителите на ДПП „Странджа” като подход за мотивиране традиционния поминък на мастното население с опазване биоразнообразието в пасищата и ливадите на територията на Парка.


2.1. Обосновка

Най-голямата защитена територия в България предлага уникалния шанс да видите най-големия съхранен широколистен горски комплекс на Европа, но е и единствения парк в който има разположени населени места. Това поставя пред управлението на защитената територия редица важни задачи от социално-икономически интерес за общността в Парка. Обезлюдяването на района и драстичното намаляване броя на занимаващите се със земеделие и животновъдство е довело до изоставянето на земеделските земи и трайна загуба на човешкия ресурс. Поставени са под въпрос съхранението на полу-естествените и естествени тревни местообитания – пасища и ливади където основният регулатор е бил пашата. Поддържането на биоразнообразието в тях е пряко свързано с екологосъобразното им ползване. Затова една от основните дейности за опазване на това биоразнообразие е стимулирането на традиционното животновъдството в района. Този процес може да бъде подпомогнат от възбуждането на обществения интерес към старите български занаяти, свързани с поминъка на хората и част от уникалността на България и региона.

Настоящият проект предлага създаването на работеща демонстрационна практика за успешно съчетаване на традиционни дейности – животновъдство и земеделие с производство и създаване на допълнителни доходи в местното население на територията на ПП „Странджа”. Проектът ще подпомогне процесите на интегриране на земеделските производители с дребния бизнес в района и ще мотивира местните общности за съвместна работа за обогатяване на туристическите услуги в региона. Ще бъдат предложени решения за природосъобразно ползване на ресурсите в Парка и възможностите за повишаване благосъстоянието на жителите в защитена територия. Ще се повиши чувствителността на хората към проблемите на опазването на околната среда и популяризиране предимствата от използване на регионална марка „Странджа”

През 2008 г. бе създадена Регионалната марка „Странджа” като гарант за качество и запазена природа. До този момент с нея са сертифицирани къщи за гости и места за настаняване, както и туристически атракции. До края на годината ще бъдат създадени правилата и критериите за сертифициране на продукти. Налагането на регионалната марка е част от усилията на ДПП и БФБ за повишаване атрактивността на района, привличане на повече посетители и съответно повишаване приходите на местните хора и задържането им в района.


2.2. Целеви групи на проекта – животновъди и земеделци, бизнес, търговци – занимаващи се с преработка и продажба на вълна и вълнени изделия, приложници – използващи вълна, прежди и естествени багрила, собственици на къщи за гости и ресторанти, туристи
2.3. Обща цел и очаквани въздействия

Целта на настоящия проект стимулиране на традиционното животновъдство, чрез създаване на добра практика - багрене на вълна с естествени багрила и отглеждане на багрилни растения, като алтернатива за оползотворяване суровините от традиционното животновъдство и природосъобразно използване на растителните ресурси в ПП „Странджа”.


Въздействия :

Създаване на допълнителни доходи за мотивиране на животновъдните и земеделските дейности в парка.

Запазване стадата и пашата, като основен механизъм за поддържане биоразнообразието в ливадите и пасищата.

Ангажиране на местните общности с ползването и опазването на природните ресурси в уникалната територия, в която живеят – ПП „Странджа”

Популяризиране на регионална марка „Странджа”, чрез създаването на устойчиви продукти

2.4. Конкретни цели и очаквани резултати

1. Проучване диворастящите багрилни растения в Странджа и възможностите за тяхното използване в практиката –

Резултат: База данни за наличните видове багрилни растения в Парка. Изготвяне на печатни материали

2. Запознаване на земеделци и животновъди с биоразнообразието на пасищата и ливадите на територията на ПП „Странджа”и значимостта на традиционното животновъдство за опазването им.

Резултат. Информирани местни земеделци и животновъди, ангажирани с проблемите на опазване и ползване на природинте ресурси на територията на ПП „Странджа”

3. Обучение на земеделци и животновъди в технология за отглеждане и ползване на багрилни растения и изработване на багрила, създаване на продукти и осигуряване на реализацията им

Резултат: Обучени в добра практика земеделци и животновъди за получаване на ръстителни багрила и отглеждане на багрилни растения.

4. Създаване на демонстрационна работилница за багрене на вълна и вълнени изделия

Резултати: Обучени земеделци и животновъди в добра практика – багрене с естествени багрила практиката в домашни условия.

5. Съдзаване на ангажиран кръг от заинтересовани от продуктите – търговци на вълна и вълнени изделия и приложници работещи с вълна и естествени багрила и мотивиране на местните земеделци и животновъди за прилагане на продукти от предложените добри практики.

Резултати: Заети с допълнителна работа местни хора. Предлагане на продукти в поне два търговски обекта и 1 Арт галерия

6. Представяне на добрите практики и продукти от тях с регионална марка „Странджа” пред местни жители, собственици на къщи за гости, туроператори, общини, заитнересовани.

Резултати: Информирани местни жители, собственици на къщи за гости, туроператори, общини в региона за възможностите за запазване на традиционното земеделие и животновъдство, свързано с опазване на биоразнообразието в ПП „Странджа” и стимулиране получаването на допълнителни доходи.

2.5. Основни дейности


  1. Подготвителни дейности, организиране и инструктиране на участниците.

  2. Проучване ресурсите от багрилни растения на територията на ПП „Странджа и възможности за използването и култивиране на багрилни растения.

  3. Подготовка и издаване на брошура за багрилните растения и възможностите им за използване в бита и производството.

  4. Семинар – обучение за багрилните растения: диворастящи и култивирани; отглеждане и извличане на багрила; технология на багренето.

  5. Организиране и оборудване на демонстрационна работилница за багрене на вълна. Разработване на продуктите от вълна.

  6. Работни срещи за резултатите от проучванията,и възможностите за прилагане на практиките при конкретни земеделци и животновъди, с цел запазване традиционния поминък в района.

  7. Сертифициране на продуктите с Регионалната марка „Странджа”

  8. Представяне на местното биоразнообразие в пасищата и ливадите, багрилните растения и работилницата. Представяне на възможностите за работа в ЗТ, при запазване на традиционното животновъдство в района пред заинтересованите страни - земеделски производители, медии, местни власти, туроператори, хора, собственици на къщи за гости в района и др.

  9. Разпространение на произведените продуктите с регионална марка „Странджа” в търговски обекти в общините Малко Търново, Царево, Средец, Бургас.


3. Обща цел на проекта

Да допринесе за опазване на биологичното разнообразие в ПП „Странджа” чрез стимулиране на традиционното животновъдство и природосъобразно използване на растителните ресурси.

В рамките на проекта методите за изплозване на вълната и багренето й с растителни средства ще се престави пред заинтересованите земеделци, местни хора, собственици на къщи за гости, местни власти, бизнес и др., като алтернатива за запазване на традиционното животновъдство и земеделие в защитената територия - основен фактор за поддържане на биоразнообразито в пасищата и ливадите и намаляване на пустеещите земеделски земи.
4. Конкретни цели на проекта

1. Проучване диворастящите багрилни растения в Странджа и възможностите за тяхното използване в практиката.

2. Запознаване на земеделци и животновъди с биоразнообразието на пасищата и ливадите на територията на ПП „Странджа”и значимостта на традиционното животновъдство за опазването му.

3. Обучение на земеделци и животновъди в технология за отглеждане и ползване на багрилни растения и изработване на багрила, създаване на продукти и осигуряване на реализацията им

4. Създаване на демонстрационна работилница за багрене на вълна и вълнени изделия

5. Съдзаване на ангажиран кръг от заинтересовани от продуктите – търговци на вълна и вълнени изделия и приложници работещи с вълна и естествени багрила и мотивиране на местните земеделци и животновъди за прилагане на продукри от предложените добри практики.

6. Представяне на добрите практики и продукти от тях с регионална марка „Странджа” пред местни жители, собственици на къщи за гости, туроператори, общини.

РЕЗУЛТАТИ

Индикатори

1. Ускорено развитие на екотуризма в територии със световно значимо биоразнообразие

Брой глобално защитени видове включени в продукти на екотуризма – ще бъдат установени при проучването




Брой на разработените продукти на екотуризма - 2

Представяне на производство на багрила от багрилни растения и отглеждане на растения

Предлагане на услуга багрене на вълна и продукти





Брой общини, включващи екотуризма в плановете си за развитие 3




Брой хора, участващи в дейности, свързани с екотуризма 10




Брой къщи за гости и туроператори с запознати с предложените добри практики - 10







2. Ускорено развитие на устойчиво земеделие и производство на храни в територии със световно значимо биоразнообразие и проблеми/рискове, свързани със земите







Брой хора, въвлечени в схеми за устойчиво земеделие 5

3. Глобалните въпроси на околната среда са интегрирани в планирането на местното развитие и териториално устройственото планиране на най-малко 3 общини и поне 2 от тях включат мерки по отношение изменението на климата, включително засягащи обществения транспорт

Брой планове за развитие, включващи глобални цели на околната среда 3




Брой привлечени общини 3




Брой устройствени планове, включващи глобални цели на околната среда 3

6. Разработени са поне два устойчиви продукта

Брой привлечени фирми 1




Брой разработени продукти 2

4. Опазване на биоразнообразието, чрез проучване възможностите за екологосъобразното му ползване като ресурс в Защитена територия със световно значение

Описани и публикувани възможности за използване на багрилните растения в практиката 2 публикации




Въведена технология за получаване на бои от багрилни растения, включително и култивирани 1

5. Подпомагане на традиционното животновъдство и обработка на първични суровини в територии със световно значимо биоразнообразие чрез въвеждане на технология за обработка и багрене на вълна

Обучени земеделци и животновъди в отглеждане и ползване на растения за багрила 10






Обучени хора – добра практика – багрене на вълна с естествени багрила 10

Създадена демонстрационна работилница 1






Брой привлечени бизнес партньори, занимаващи се с реализиране на вълна 2




Брой продукти с марка Странджа - 2




Обща парична стойност на произведените по устойчив начин продукти 1200

8. Промотиране на демонстрационната работилница, продуктите от нея, като добра практика за използване на ресурсите в защитена територия

Брой общини, 6


5. Обосновка на проекта

Природен парк Странджа е единствената защитена територия в България, в чиито граници има населени места. Основен проблем в опазване на територията е запазване биоразнообразието в пасищата и ливадите. Поддържането на биоразнообразието в тях е пряко свързано с екологосъобразното им ползване. Затова една от основните дейности за опазване на това биоразнообразие е стимулирането на традиционното животновъдството в района. Този процес може да бъде подпомогнат от възбуждането на обществения интерес към старите български занаяти, свързани с поминъка на хората и част от уникалността на България и региона.

Ниския стандарт на живот, непълната или липсваща реализация на продукцията от традиционното животновъдство и земеделие, не добрата информираност за значимостта на този вид защитени територии води до намаляване броя на животните в личните стопанства и броя на животновъдите като цяло, процес свързан и с обезлюдяването на населените места в парка. Това води до цялостна промяна в облика на територията – намаляването на занимаващите се с традиционни животновъдни и земеделски практики води и до промяна в земеползването, а от там и изоставяне на земеделски земи и запустяване на полу-естествени тревни местообитания, където основният регулатор е бил пашата.

През 2009 година беше направено проучване от ДПП „Странджа” на съществуващото състояние на ползванията и ресурсите в земеделския сектор. Анкетирани са земеделци, животновъди собственици на земи, регистрирани или не регистрирани земеделски производители.

„Почти всички ЗП са запознати със съществуващите програми за субсидиране. Малко от тях обаче, са ориентирани какви са програмите, кога се кандидатства и как се подготвя необходимата документация. Основният проблем за земеделците е реализацията на продукцията. Тя се осъществява предимно чрез директни продажби на място. Рядко участват прекупвачи за мляко и месо на ниски изкупни цени. Кожи почти никъде не се изкупуват, изкупуването на вълна е толкова рядко, че практически не се осъществява. Изкупните цени са изкключителнониски.

Основен източник за изхранване на животните са пасищата и ливадите на територията на ПП „Странджа”. Анализът показа и нееднакъв подход при оценката на годните територии от пасищата, при изплащане субсидии. Сега използваната „методика“ - „прочистване на нула“ застрашава поддържането на биоразнообразието в пасищата и последващото им дългогодишно използване за паша. Процедурите по субсидирането саниско ефективни и непопулярни сред местното население. Липсват алтернативи за мотивирането на земеделските производители за поддържане на традиционното животновъдство и земеделие. Местното население са надява на подпомагане от съществуващите институции, местни, национални власти и НПО в района за подобряване социалната среда и опазване на природата в защитената територия. В следстввие на анализа от проучването са направени препоръки, част от които представяме тук:

Препоръки за подпомагане дейностите в земеделския сектор и представянето на продукцията в рамките на запазена марка „Странджа“:


  • Ползването на ресурсите и едновременно опазване биоразнообразието налага спешни мерки за изработване и прилагане на природосъобразна методика, осигуряваща възможността за рационалното ползване на пасищата от животновъдите на територията на Парка.

  • Разработване на схемата и специализацията на регионални продуктови марки за земеделски и занаятчийски продукти– обект също на експертна дейност и следва да се изработи и представи, за представяне на продуктите на изложения и традиционни пазари.

  • Организиране и подпомагане реализацията на местното производство в туристическите обекти в двете общини.

  • Иницииране и подкрепа на създаването на малки производства – работилници, занаятчийски с цел преработване и предлагане на нехранителни суровини от дейността на земеделците.

Тези стъпки биха били добра гаранция за въвличане и подкрепата на местните общности в процесите на опазване на територията на Парка и поддържането на земеделските земи.”

Непознаването на целите на опазването и възможностите за рационално ползване на ресурсите в защитените територии поставя пред управлението на Парка важни задачи от социално-икономически интерес за местната общност. Една от тях е разработване на система от стимули за обществения интерес към запазване на традиционния поминък, който спомага за поддържане на биологичното разнообразие в Парка.

Настоящият проект предлага едно от тези решения е обучението на земеделци и животновъд в техниката на багрене с растителни бои. Създаването на работеща демонстрационна практика за успешно съчетаване на традиционни дейности – животновъдство и земеделие с производство и създаване на допълнителни доходи в местното население на територията на ПП „Странджа”. Подпомагането на процесите на интегриране на земеделските производители с дребния бизнес в района е предпоставка за устойчивото земеделие. Съвместна работа на земеделци и собственици на къщи за гости за обогатяване на туристическите услуги в региона, също ще допринесат за развитието на района с устойчиви продукти, допълващи основната дейност на местните хора. Ще бъдат предложени решения за природосъобразно ползване на ресурсите в Парка и възможностите за повишаване благосъстоянието на жителите в защитена територия. Ще се повиши чувствителността на хората към проблемите на опазването на околната среда и популяризиране предимствата от използване на регионална марка „Странджа”.

6. ГЕФ сфера

Биоразнообразие 100

Запазване биоразнообразието в ЗТ, чрез природосъобразно ползване на ресурсите от багрилни растения в ПП, при обработката на продукти от традиционно животновъдство.

Запознаване на участниците в проекта и ползвателите на продуктите от него, местните хора и общините с ползите от защитената територия.



7. Принос към Тематични области от Националната стратегия

Екотуризъм - Представяне традиционен български занаят в демонстрационна работилница за обработка и багрене на вълна, отглеждане и произвеждане на бои от багрилни растения. Разнообразяване на туристическия продукт. Подпомагане развитието на традиционно животновъдство за запазване ливадите и пасищата н ПП „Странджа” и земеделие, за намаляване на пустеещите земеделски земи. Възможност за добавена стойност към приходите на земеделските производители

Индикатор – промотирано пред брой собственици на къщи за гости и туроператори и земеделци и животновъди.

Принос към приоритета за работа с по-бедните слоеве на обществото в малки населени места. Опазване на биоразнообразието в ЗТ – ПП Странджа

Устойчиво земеделие - Проектът ще подпомогне развитието на устойчиво земеделие в ЗТ като стимулира на животновъдите и земеделците да запазят традиционното земеделие в района, чрез възможността за допълнителни доходи, без да променят основната си дейност.. Това ще допринесе за използване по предназначение на земеделските земи, пасищата и ливадите и ще способства съхраняване на биоразнообразието в тях.

Индикатор: брой обучени животновъди и земеделци, брой заети в проекта, реализиращи продукция при изтичането му

Принос към приоритета за работа с по-бедните слоеве на обществото в малки населени места. Опазване на биоразнообразието в ЗТ

Устойчиви продукти Проектът представя възможности за производство и реализация на продукти от традиционния поминък. Създаване на качествено нови продукти на пазара, произведени с естествени материали и подпомагащи опазването на биоразнообразието в района.

Индикатор Брой представени продукти в магазинната мрежа

Принос към приоритета за работа с по-бедните слоеве на обществото в малки населени места. Опазване на биоразнообразието в района

Екотуризъм 20

Устойчиво земеделие 40

Местно развитие 10

Устойчиви продукти 30
8. Въздействие и индикатори за въздействие (Моля първо прочетете документа: „Глобални индикатори”, наличен и Интернет страницата на ПМП!

ГРУПА І: Индикатори, свързани с петте тематични сфери на ГЕФ1

БИОРАЗНООБРАЗИЕ

Въздействие 1. Увеличаване на устойчиво управляваните територии със световно значимо биоразнообразие

Индикатор за въздействие: Брой защитени световно значими видове - ще бъдат представени след проучването
Индикатор за въздействие: Хектари устойчиво управлявани територии със световно значимо биоразнообразие 100

Група ІІ: Индикатори, свързани с намаляване на бедността

Въздействие 1. Увеличение на приходите на хората, ангажирани в ПМП проекти

Индикатор за въздействие: Брой облагодетелствани хора – 5

Индикатор за въздействие: Стойност на увеличения приход за облагодетелстваните хора в щатски долари

1200 USD (обработени 300 кг вълна, постъпила в търговската мрежа)
Група ІІІ: Индикатори, свързани с участие

Въздействие 1. Увеличаване на броя на хората, информирани по въпросите на опазване на глобалната околна среда


Индикатор за въздействие: Брой участвали/въвлечени жени пряко 5


Непряко 50 – промотиране сред местни хора, туристи

Индикатор за въздействие: Брой участвали/въвлечени мъже пряко 5


Непряко 50 – промотиране сред местни хора, туристи

Въздействие 2. Развитие на сътрудничеството между заинтересованите страни в местата на изпълнение на ПМП проекти
Индикатор за въздействие: Брой ОО/НПО, които са участвали/привлечени

НПО 3- СНЦ Зелена България, Българска фондация биоразнообразие, Фодация „Шума”


Индикатор за въздействие: Брой и тип подкрепящи взаимовръзки, установени с местните власти - 6 общини Малко Търново, Царево, Средец, Приморско, Бургас

Индикатор за въздействие: Брой и тип подкрепящи взаимовръзки, установени с националните власти - Изпълнителна агенция по горите – Дирекция на природен парк „Странджа”




Индикатор за въздействие: Брой получени или постигнати етикети, търговски сертификати, стандарти за качество – 1 търговска марка Странджа




9. Капацитет на кандидата/партньорството да допринесе за решаване на проблема(ите)
СНЦ Зелена България

Има опит в реализиране на такъв тип проекти

Сдружението е местно , в Странджа и познава добре проблемите в социално-икономическата сфера. Ангажирано е и изпълнява редица проекти за опазване биоразнообразието в района.

Има успешни контакти с подходящите бизнес-партньори за реализиране на продукцията, както и с много местни земеделци и животновъди. Сред членовете му има регистрирани земеделски производители.


ДППСтранджа

Има необходимата информация за състоянието на пасищата и ливадите в Парка. Има възможността на подпомага и подкрепя инициативи за устойчиво природоползване и устойчиво земеделие в парка, с цел опазване на пасища, ливади и намаляване пустеещите земеделски земи

Има необходимия капацитет за организиране на предвидените проучвания за багрилните растения в парка.

Има изградена мрежа от къщи за гости и добри контакти с туроператори за предлагане на тур. Продукт. Разполага с инфо. Център и система за реклама. Ще подпомогне въвеждането на регионалната марка за продуктите пи реализацията на проекта.

Разполага с необходимите експерти, който ще консултират дейностите по проекта и ще осигурят мултиплициране на добрата практика в района.
БФБ – клон Странджа

Работи на територията на ПП „Странджа” от 1993 година насам.

Има опит в опазване на биоразнообразието – организацията, изготвила Плана за управление на ПП „Странджа”.

Притежава необходимият капацитет да осигури организирането на връзките между заинтересованите страни в проекта.

Да подпомогне създаването на критерии и въвеждането на регионалната марка „Странджа” и за продукти, създадени в парка

Да съфинасира проекта.


Милчо Попов Брамс

Местна фирма – в Странджа. От 10 годи работи с изкупуване, обработка и продажба на вълна и вълнени изделия. Има опит в технологичния процес на обработката на вълната. Има база данни за качество, фабрики на обработка на върната. Занимава се с изкупуване на вълна от животновъди на територията на Странджа. Разполага с два собствени магазина за вълнени езделия в гр. Средец и гр. Бургас.


10. Целева група

11.1. Целеви групи, които пряко ще се възползват от проекта

Животновъди пряко участие на 10 човека в организирането, производството и представянето на продуктите. Още 50 човека участници в семинарите за техника на багрене и подготвяне на бои от растителни материали, както и производство на суровини за дейностите.

Бизнесмени – за продажба на продукти от вълна 2

Потребители на продуктите – потенциалните купувачи в магазините и гости на място в демонстрационната работилница и в къщите на производителите асоциирани с нея и къщите за гости.
11.2. Целеви групи, които непряко ще се възползват от проекта

Общини – заетост – стандарт – ще бъдат запознати

Туристи – чрез рекламни материали във всички къщи за гости и туроператори в района на действие

Собственици на къщи за гости – увеличаване атрактивността на престоя на туристите в къщите

Местни жители – промотиране на добрата практика на териториите на 4-те общини

Научната общност- база данни – брошура от директно участващ в проекта експерт


11. Дейности по проекта и времева рамка

1. Организиране на проучвателните дейности, екипите и базите за администриране на проекта, научната дейност, базата за багрене. Проучване и организиране и обучение на участниците за предстоящите дейности в демонстрационната работилница и в процеса на подготовка на растителните бои, обработката на вълната и изработване на готовите изделия. (месец 1-2)

2. Проучване на ресурсите от багрилни растения на територията на ПП „Странджа

и възможностите за култивиране на багрилни растения в района на Парка. (месец 1-4*) (*зависи от датата на стартиране на проекта, свързано е с вегетационния период) – ще бъде изработена брошура

3 . Организиране и оборудване на работилницата (месец 2-6) Деманстрационната работилница ще бъде ситуирана в с. Младежко. Тя ще бъде изградена от СНЦ Зелена България и Фондация „Шума”. Фондация „Шума” разполага със собствена земя в покрайнините на с. Младежко. Върху част от тази земя, в рамките на проекта, ще бъде изградено помещението за работилницата и ще бъде оборудвано с казани и сушилни. Базата ще се стопанисва от местни жители и представители на СНЦ Зелена България за да се осигури свободен достъп за ползването й. Мястото ще се използва като база за обучение на земеделци и животновъди и за представяне на добрата практика и продуктите пред заинтересовани търговци и приложници. Работилницата ще създаде възможност за поддържане интреса към добрата практика и обучението на още местни хора в времето след изтичането на проекта.

Самата практика на багренето е процес, който може да се осъществи във всяко домакинство. В планираното обучение ще бъде представена цялостната технология и възможноститте за домашно производство.

4. Работна среща - получени резултати и оценка на проучването и насоки за използавенето на растителните ресурси в парка и култивирането на багрилни растения от местни земеделци (месец 5). Работната среща ще се проведе в М. Търново в осигурената от ДПП зала. В нея ще участват екпертите, проучващи растителните ресурси, експерти от ДПП, представители на СНЦ „Зелена България” и БФБ, местни земеделци и заинтересовани местни жители. –10 човека

5. Семинар за представяне на багрилните растения – диви и културни. Техника на отглеждане, събиране и изработване на багрила. (месец 3) - Ще се проведе в М. Търново в осигурената от ДПП зала. В нея ще участват експертите, проучващи растителните ресурси, експерта по багрене то, (които ще бъдат и лектори в семинара) експерти от ДПП, представители на СНЦ „Зелена България” и БФБ, Милчо Попов – търговец, местни земеделци и заинтересовани местни жители. – около 30 човека

6. Разработване на продуктите от вълна. – (месец 6-10) – обагрена вълна, прежда, плетени и филцови изделия

7. Подготовка и разработване брошура на багрилните растения и възможности за природосъобразното им използване. – (месец 8-10) – тираж 1000 – разпространява се сред животновъди и земеделци в района , както и сред собственици на къщи за гости, туроператори.

8. Изготвяне на информационна дипляна за работилницата - (месец 8-10) тираж 1000 – разпространява се сред животновъди и земеделци в района , както и сред собственици на къщи за гости, търговщи и приложници, ползващи вълна и продукти от вълна, както и естествени багрила, туроператори.

9. Работна среща – резултати и оценка от работилницата за багрене и насоки за представяне на практиката пред заинтересованите земеделци, животновъди, собственици на къщи за гости и магазинна мрежа. (месец 10) - Ще се проведе в М. Търново в осигурената от ДПП зала. В нея ще участват, експерта по багренето, експерти от ДПП, представители на СНЦ „Зелена България” и БФБ, Милчо Попов – търговец – около 10 човека

10. Сертифициране на продуктите с регионална марка „Странджа ” (месец 10) Избиране на продукти и представяне пред комисията са сертифициране. Дейността се извършва от ДПП и БФБ

11. Организиране представянето на продуктите с регионалната марка „Странджа” (месец 11-12)

Организиране на представянето на продуктите с регионалната марка в търговската мрежа. Дейността се извършва от СНЦ Зелена България, БФБ и Милчо Попов – търговец.

12. Представяне на добрата практика в три срещи (гр. Малко Търново, с. Синеморец, с. Младежко)– багрена вълна с растителни бои, и връзката на традиционното земеделие и животновъдство за опазване на биоразнообразието в района пред други земеделци и животновъди, собствениците на къщи за гости, туроператори, общини и др. (месец 11-12

13 Разпространение на произведените продуктите с регионална марка „Странджа” в търговската мрежа. (11-12) За дейността е ангажирана фирма ЕТ Милчо Попов, собственик на 2 магазина в гр. Средец и гр. Бургас, Арт Галерия в Бургас и СНЦ Зелена българия, която поема ангажимента за маркетинг и реклама на продуктите за 24 месеца.

14 Краен отчет – (месец 12)


12. Продукти на проекта

Брой обучени хора в обработване и работа с вълна - общо за целия процес – 13

в багрене -3

Брой участници в изготвяне на плетива 2

Брой обучени в подготовка на филцови изделия – 5 жени

Брой земеделци занимаващи се с багрилни растения – 3


Брой собственици на къщи за гости запознати с работилницата и продуктите и – 30 в 2 общини

Брой хора до които са достигнали печатните материали 2000



13. Устойчивост на проекта

13.1. Финансова устойчивост - икономически изчисления/бизнес план, други

Създадените нови продукти са обвързани с продажба на пазара. Има търсене на естествени багрила и естествено багрена вълна.

Това де се опише горе в дейностите където пиша за фирмите Продуктите ще се предлагат в 2 магазина за вълнени изделия в Средец и Бургас и Арт галерия в Бургас

Предлага се производство на мястото, по всяко време – не зависи от успеваемостта на основната дейност – животновъдство и земеделие.

Предлага се като туристическа атракция в съществуващите вече и утвърдени къщи за

гости.

13.2. Интегриране в дългосрочни процеси



Ще мотивира местните жители да запазят традиционното животновъдство и земеделие. Това ще способства за природосъобразно ползване на пасищата, ливадите и пустеещите земеделски земи.

Демонстрационният проект може да бъде доразвит с близки, свързани занаятчийски производства в района, например килимарство в М. Търново.

Техниката може да се мултиплицира с други животновъди в други населени места на територията на ПП „Странджа” и след приключване на проекта
14.3. Човешки ресурси
Създава се общност от организирани, обучени хора, без да се нарушава основния им поминък.

Създава се възможност за повишаване благосъстоянието на хората.

Ангажират се местните хора и гостите на територията на Парка с проблемите на опазването и природосъобразното ползване на природните ресурси в Парка.

Популяризира се биоразнообразието в Парка и възможностите за подобряване на живота в защитена територия


14. Сътрудничество с други проекти/предложения за финансиране по ГЕФ ПМП

15. Кратко описание на английски език

Strandja Nature Park is the only protected area in Bulgaria, within which boundaries there are settlements. Conservation of biodiversity in grasslands in the park, largely depend on the maintenance of traditional farming in the area.


Low standard of living, missing or incomplete realization of the traditional livestock production and agriculture has led to a drastic reduction of livestock and grazing in the area. Local people, particularly farmers, are not familiar in detail with the importance of biodiversity and protected area, as well as the opportunities it offers for environmentally friendly living. These processes will inevitably lead to the loss of human resources within the Strandja NP and under-use of available resources and low conservation culture of indigenous peoples.

Because of the lack of grazing there are changes in the grasslands in the area which lead to changes and loss of biodiversity in the protected area.


If there are not created opportunities for increasing household incomes, if the project is not realized or is realized later, some farmers will reduce or cease their activities due to failure to maintain households with traditional means of livelihood.


This project proposes the establishment of best practice for use of resources available from traditional farming and environmentally friendly use of plant resources in the protected area - the NP "Strandja". The idea is to connect small domestic production with the realization of the production and to increase the incomes. To involve the farmers and breeders in craft related business but not changing their main occupation. Enriching the tourist product offered in the Park and promotes the regional brand "Strandja". The good practice will be presented by employees of NPD Strandja as an approach to motivate the population to keep their traditional livelihood and thus to protect the biodiversity in grasslands within the park.

16.1. Project name

Model for promoting traditional farming as a mechanism for biodiversity conservation in the meadows and pastures in Strandja NP
16.2. Justification

Strandja Nature Park is the only protected area in Bulgaria, within which there are settlements. A major problem in protecting the territory is to maintain biodiversity in grasslands. Maintaining biodiversity in them is directly related to their environmentally sound use. Thus, one of the main activities for the conservation of biodiversity that is promoting traditional animal husbandry in the region. This process can be aided by the opening of public interest in Bulgarian crafts related to the livelihood of people and part of the uniqueness of Bulgaria and the region.

Low standard of living, missing or incomplete realization of the production of traditional farming and agriculture, no awareness of the importance of such protected areas reduces the number of animals in private farms and the number of farmers in general and process associated with the depopulation of urban places in the park. This leads to a complete change in appearance of the territory - a reduction of those engaged in traditional livestock and agricultural practices lead to a change in land use, and thus the abandonment of agricultural land and abandonment of semi-natural grassland habitats, where the main regulator was grazing.


Ignorance of the purpose of conservation and opportunities for rational use of resources in protected areas to put management of the park important tasks of socio-economic interest of the local community. One of them is developing a system of incentives for the public interest to preserve traditional livelihoods, which contributes to maintaining biodiversity in the Park.


This project offers one of these solutions is the training of farmers in the art of dyeing with plants dyes. Creation of a demonstration of successful practice combining traditional activities - agriculture and livestock production and create additional income in the local population within the Strandja NP. Support the process of integrating farmers with small businesses in the region is a prerequisite for sustainable agriculture. Joint work of farmers and owners of guest houses for the enrichment of tourist services in the region will also contribute to the development of the region with sustainable products, complementing the core business of local people. Will propose solutions for environmentally friendly use of resources within the park and opportunities for improving welfare of the residents in the protected area. Will increase the sensitivity of people to the problems of environmental protection and promote the advantages of using a Regional brand Strandja.
16.3. Location

Strandja Nature Park, Stoilovo village, Malko Turnovo Municipality, Bourgas District


16.4. Project Target Groups

A. Target groups who will directly benefit from project

Breeders - direct participation of 10 people in the organization, production and presentation of products. Another 50 people will be participants in seminars for technique of dyeing and preparing dyes from plant materials and inputs for production activities.


Business - selling products from wool

Users of the products - the potential buyers in the shops and guests in the demonstration workshop and in the houses of producers
B. Target groups who will benefit indirectly from the project

Municipalities (Employment - standard - will be informed)

Tourists - through advertisements in all guest houses and tour operators in the project area

Owners of guest houses - increasing the attractiveness of the tourists stay in their homes.

Local residents - promoting good practice in the 4 municipalities.

Scientific community - database and a brochure from an expert participating directly in the project.
16.5. Goal and expected impacts

The aim is promoting traditional animal husbandry by establishing a demonstration workshop for dyeing wool as an alternative raw material for recovery of traditional farming and environmentally friendly use of plant resources in the Strandja NP.


Impact:
Creation of additional incomes as a tool for motivation of the livestock and agricultural activities in the park.

Keep the stocks and the grazing as a main mechanism for maintaining biodiversity in meadows and pastures.

Involving local communities to use and conserve natural resources in a unique area in which they live - Strandja NP.

Promoting the regional brand "Strandja” through the creation of sustainable products.
16.6. Objectives and expected results

1. Research of the dyeing plant species in Strandja and opportunities for their use in practice - Result: Database available for dyeing plant species in the Park

2. Training of farmers and breeders in technology for growing, harvesting and production of dyes for wool processing, creation of products and ensure their implementation - Result: acting workshop for dyed wool and products, trained farmers to use and cultivation of dye plants.

3. Presentation of the manufactory and its products, as well as the use and cultivation of dye plants - as an alternative to preserve traditional farming and farming in the protected area, which is a key factor in maintaining biodiversity in grasslands and reduction of fallow farmland.



Results: Informed residents and visitors for the workshop and introduction to its products and dyeing plants. Offering the products in at least two retail stores. Preparation of printed materials.
16.7. Major activities

  1. Preparatory activities, organizing and instructing the participants.

  2. Study of dyeing plant resources within the Strandja NP and opportunities for the use and cultivation of dye plants.

  3. Preparing and publishing a brochure for dyeing plants and opportunities for home use and production.

  4. Workshop - dyeing plants: wild and cultivated. Cultivation and extraction of dyes.

  5. Organization and equipment base for processing wool. Development of wool products.

  6. Workshops on the results of studies and organizing the workshop and guidelines for good practice in order to preserve traditional livelihoods in the region.

  7. Certification of products by the Regional brand Strandja

  8. Presentation of local biodiversity in grasslands, plants and dyeing workshop. Presentation of work opportunities in protected areas, while maintaining traditional farming in the area to all stakeholders - farmers, media, local authorities, tour operators, people who are owners of guest houses in the area and others.

  9. Distribution of manufactured products with the Regional brand Strandja in retail outlets in Malko Tarnovo, Tsarevo, Sredets and Burgas.


16.8 Partnership with GEF SGP proposals/projects

16.9. Sustainability

1. Financial sustainability - economic calculations / business plan, other

Created new products are linked to the sale market. There is a demand on natural dyes and natural colored wool.


It is proposed that the production will be organized to a certain place, at any time and as a tourist attraction.


2. Integration in long-term processes

Will motivate local people to preserve traditional farming and agriculture. This will facilitate the use of environmentally friendly pastures, meadows and fallow agricultural land. A demonstration project can be developed with close related craft industries in the region, such as carpet weaving in Malko Tarnovo.

The technique can be replicated with other breeders in other locations within the Strandja NP.

If possible, can be extended out to other regional markets with brand Strandja - as good practice in the relationship between protected areas and conservation and use of natural resources, conservation of biodiversity in a given area.
3. Human Resources

An organized community of educated people without compromising their basic livelihood. An opportunity to improve human well-being. To engage local people and visitors of the park with the problems of conservation and environmentally friendly use of natural resources within the park. Promote biodiversity in the park and opportunities for improving life in the protected area.
16.10. Project Budget – total,34944

from GEF 17 404

NGO Green Bulgaria 10 760

BBF – 1270

NP “Strandja” 5510


Каталог: doc
doc -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
doc -> Програма за развитие „България 2020 8 Национална стратегия за регионално развитие 2012-2022 8
doc -> Лична информация
doc -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
doc -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
doc -> Провеждане на общинските състезания от ученически игри – 2015 г. Гр. Стара загора
doc -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница