Програма за младежките дейности в община тутракан 2013-2015 година



Дата17.08.2018
Размер358.19 Kb.
#80298
ТипПрограма

ОБЩИНА ТУТРАКАН

7600 Тутракан, ул. “Трансмариска” № 31, тел. 0866/60621, факс:0866/60636


E-mail: tutrakan@b-trust.org



ПРОГРАМА

ЗА МЛАДЕЖКИТЕ ДЕЙНОСТИ В ОБЩИНА ТУТРАКАН

2013-2015 година

Програмата за младежките дейности в Община Тутракан се изработва на основание Националната Стратегия за младежта за периода 2010 – 2020 г. и Националната Програма за младежта 2011 – 2015 г. Програмата определя дългосрочните цели и приоритети за развитие в областта на младежките политики и проведени проучвания и анализи на състоянието и потребностите на младите хора в община Тутракан. Програмата е тясно свързана и с Общинския план за развитие на младежките дейности в Община Тутракан, за който тя е основен ориентир, източник на идеи и основен документ за разработване на конкретни мерки в нея.

Младежката програма е документ, който се разработва и ще бъде приложен на практика в партньорство с всички заинтересовани участници на местно ниво. Това са общината, образователни институции, читалища, спортни клубове, организации на работодателите и на работниците, граждански сдружения, работещи в областта на образованието, културата,спорта, европейски проекти и програми, екология и туризъм.

Обществените партньори ще участват и в наблюдението, оценката и контрола по прилагането на Програмата. По този начин ще се осигури широка обществена подкрепа и прозрачност при прилагането на документа. Хоризонтът на Програмата за развитие на младежките дейности обхваща периода 2013 – 2015 г.

Съгласно изискванията за разработване на подобни документи, Програмата съдържа основните цели, проблеми на младите хора в малкия град, младежка политика за решаване на тези проблеми и мерки(действия), насочени към реализиране на целите.

Програмата има характер на отворен документ, който може да се развива, усъвършенства и актуализира в съответствие с динамично променящите се условия. Това изисква постоянна дейност на всички заинтересувани участници в община Тутракан и предполага създаването на добра организация и координация.

Младежката Програма е създадена от екип от млади хора, живеещи, учещи и работещи в град Тутракан, като е използвана информация, предоставена от Общината и държавните институции на местно ниво.

I. АНАЛИЗ НА ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВАТА ПРЕД МЛАДЕЖТА В ОБЩИНА ТУТРАКАН

1.1 Демографски перспективи
Град Тутракан е административен център на общината. Община Тутракан включва 15 селища (1 град и 14 села). Местоположението на района и степента на изграденост на техническата и социалната инфраструктура определят стопанската конюнктура в общината. Община Тутракан има сравнително неразвита икономическа база. Заетостта на населението по отрасли на стопанството се проследява трудно.

Предприятията в общината са предимно в сферата на хранително - вкусовата и леката промишленост. Дърводобива и дървопреработването, а също така и шивашката промишленост са най–разпространените подотрасли. В района са локализирани и предприятия за пластмасови изделия и лодкостроене. Но като цяло потенциала на района по отношение на ресурсната осигуреност и възможностите за инвестиране не е използван..

Сферата на услугите е слабо развита в общината от към видово разнообразие. Този сектор на икономиката е представен от транспортни, тенекеджийски и дърводелски услуги. През 2004 година в тези отрасли има 14 фирми, като заетите в тях са 170 души.

Друго направление за развитие на общината е туризма. Той се разглежда като приоритет за икономическото развитие на общината. По данни на официалната туристическа статистика през 2012 г. в общината има 6 заведения за настаняване.

Както вече отбелязахме местоположението на района и степента на изграденост на техническата и социалната инфраструктура определят стопанската конюнктура в общината. Община Тутракан има сравнително неразвита икономическа база. Промишлеността е представена от няколко големи предприятия, които в по-голямата с част са със силно свито производство поради липса на суровини и пазари. По големите предприятия са в окаяно състояние и са поставени пред проблеми, с които трудно биха се справили без значителни капиталовложения.

Икономическият облик на селата е селскостопански, с подчертан самовъзпроизводствен характер. Като цяло, в селата липсват възможности за трудова заетост, обезпечаваща жизнена кариера на млади хора. Промишлените и обслужващите функции са съсредоточени изключително в град Тутракан.

Гражданите на Община Тутракан като целева група се нуждаят от развитието на основополагащ и високодоходен икономически отрасъл, за да се преодолеят основните проблеми, а именно: високо ниво на безработица, ниски нива на доходи, висока миграция и емиграция от района, застаряване на населението, ниско качество на живот.

Таблица 1: Съотношение на градско/селско население в община Тутракан по данни за 2012 г.

Общо население:

Градско:

Селско:

18 678 души

10 884 души

7 794 души

Младежи население:

Градско:

Селско:

3 107 души

1 925 души

1 182 души



1.2. Здравословен начин на живот
Осигуряването на достъп на населението до базисни здравни грижи, осъществявани в първичната медицинска помощ е първостепенна задача на всяка здравна система. Независимо от заявените принципи на достъпност и равнопоставеност на здравноосигурените лица при получаване на медицинска помощ, населението на отдалечените населени места среща сериозни трудности при нейното осигуряване.

В областта на здравеопазването Община Тутракан осигурява необходимите условия и пряко ръководи, медицинското обслужване в детските и учебни заведения.

Информационните кампании на здравна тематика , които младежите доброволци са провели са свързани с превенция на СПИН и сексуално рисково поведение, здравно хранене и здравословен начин на живот, превенция на тютюнопушенето, превенция на зависимости, предпазване от туберколоза и остеопороза.Те са преминали под различна форма-радиопредавания, презентации в училищата, обучения на ученици по подхода „връстници обучават връстници“, лекции, раздаване на брошури, флаери, дипляни.

В Община Тутракан има лицензирани 8 спортни клуба с различни направления: борба, водомоторен спорт, кану-каяк, футбол и др. По данни, взети от Председателите на спортните клубове, активно занимаващите се със спорт младежи на територията на Община Тутракан са 173.

Предстои реконструкция на съществуваща общинска сграда и превръщането й в Културно-спортен Център.

През месец януари 2013 г. с гласуване на Общински съвет бе приета Декларация за достъп до спорт на хора в неравностойно положение, което пряко засяга определен брой младежи в Общината.

Според проведени представителни за страната изследвания, са констатирани някои тревожни тенденции за здравето на младежите, свързани с тяхното поведение - като увеличаване на употребата на психоактивни вещества и снижаване на възрастовата граница за употреба, рисково сексуално поведение.
1.3 Формално и неформално учене

Възможностите за обучение на младежите са от жизненоважно значение за осигуряване на икономическия и социален прогрес, както и за личната реализация на индивидите. Образованието е свързано с възвръщаемост от гледна точка на по-добро гражданско участие, по-добро здраве и по-добро благосъстояние на младежите. Тези публични и частни ползи на образованието и обучението включват и по-големи шансове за намиране на работа.

Образованието е основа за социализирането и реализирането на младите хора. Важно е то да се развива във всички направления - както формалното образование в утвърдената образователна система, така и неформалното образование и ученето през целия живот.

В Община Тутракан има две Средно-общообразователни училища.

СОУ „Й. Йовков” е утвърдено ефективно училище с профилирани паралелки. Ето защо цялостната дейност на училището е насочена към подпомагане изграждането на личността по начин, който позволява тя да се впише в актуалните социални системи и взаимоотношения, да е способна да бъде пълноценна в грижа за себе си и другите и да допринася за благосъстоянието и развитието на обществото.

В СОУ „Й. Йовков” се обучават общо 266 младежи на възраст от 15 до 19 години в следните профилирани паралелки:

- Профил „Природо-математически” с интензивно изучаване на чужд език с прием след седми клас.

- Профил „Хуманитарен”

- Профил „Технологичен – туризъм ”
В училище „Хр. Ботев” се работи по Програма „Превенция на отпадането на учениците от училище”.Младежите на възраст от 15 до 19 год. са 172. В училището има 8 професионални паралелки с общ брой ученици -152 и 2 учебно-тренировъчни фирми със съвременно офис оборудване, които предлагат ефективно практическо обучение, чрез използване на съвременни технологии и иновации в учебния процес. Професионалните направления са следните:

- „Компютърни науки” – 3 паралелки;

- „Стопанско управление и администрация” – 4;

- „Секретарски и офис дейности” – 1.

Провежда се обучение по професиите „Сътрудник в малък и среден бизнес”, „Офис секретар”, „Програмист” и”Сътрудник в бизнес услуги”.

Местния пазар на труда изпитва необходимост от подготвени кадри в областта на компютърната техника и технологии. ”DataPark”- гр. Тутракан, производител на електронни устройства е една от фирмите, които се нуждаят от такива кадри и ще осигури работни места за част от учениците при завършване на средно образование с професия „Програмист”.

Интересът към професията „Сътрудник в малък и среден бизнес” се дължи на факта, че в Тутраканска община е развит малкия и среден бизнес. Работодателите търсят кадри с добри икономически познания и умения. Част от родителите на възпитаниците на СОУ „Хр. Ботев” притежават собствени фирми.

Училището работи по програма „Превенция на отпадането на учениците от училище”.

В училищата има изградена богата мрежа от групи за свободно избираема подготовка и клубове по интереси, които дават възможност за обогатяване и разширяване на знанията и уменията, за развитие на способностите и задоволяване на потребностите и интересите на учащите се.

Училищата имат разработени програми за включване в Националната кампания „Участвам и променям” по направленията „Физическо здраве”, „Психическо здраве” и „Социално благополучие”. Целта на програмата е да се повиши нивото на информираност на учениците и да се изградят умения за здравословен начин на живот.


Тенденцията към намаление на общия брой на учениците в община Тутракан и актуалната демографска картина в еднаква степен засягат всички селища.

1.4 Младежка заетост

През 2012 година, регистрираната безработица в Тутракан във възрастовата група от 15 до 29 години е 16% спрямо общия брой безработни лица за общината и бележи слабо увеличение спрямо предходната 2011 година.

По полов признак преобладаващ дял в анализираната група заемат жените, които съставляват 57% от общата численост безработни млади лица.

От регистрираните безработни младежи най-голям е делът на младежите със средно образование - 45%, като повече от половината от тях притежават и професионална квалификация. В низходящ ред се подрежда групата на притежаващите начално и по-ниско образование, с основно образование и най-малък е делът на притежаващите висше образование.


Трудова заетост на младежите в община Тутракан по данни на Дирекция „Бюро по труда" град Тутракан:

Таблица 2: Брой регистрирани безработни младежи в Община Тутракан до 29 години:

Регистрирани безработни младежи кьм 31.12.2010г.

153

Регистрирани безработни младежи, към31.12.2011г.

252

Регистрирани безработни младежи, към месец октомври 2012г.

288


Таблица 3: Брой младежи до 29 години, започнали работа по програми за осигуряване на заетост в Община Тутракан:


Брой младежи започнали работа към

31.12.2010г.

10

Брой младежи започнали работа към

31.12.2011г.

32

Брой младежи започнали работа към

31.12.2012г.

135

През изтеклата 2012 година броят на новорегистрираните лица до 29 години е 288. Постъпили на работа са общо 141 младежи, като 135 от тях са устроени на работа чрез посредничеството на Дирекция „Бюро по труда” /Д”БТ”/.

Към 31.12.2012 година броят на регистрираните безработни младежи е 121, като 15% от тях са продължително безработни. По продължителност на регистрацията най-висок процент безработица сред младите хора се наблюдава при тези с най-ниска образователна степен.

През 2012 година са предприети редица мерки и инициативи за преодоляване на младежката безработица и за превенция от изключване на младежите от пазара на труда. Още при първоначална регистрация на младежите до 29 годишна възраст се предоставя цялостна информация за услугите, предлагани от ДБТ. Проучват се нагласата и очакванията им, като при наличие на обявени свободни работни места приоритетно се насочват млади хора. Процесите на информиране и консултиране са периодични - ежемесечни, а при необходимост и по-чести съобразно индивидуалните потребности и характеристиките им, както според възможностите на локалния пазар на труда. На всички регистрирани младежи до 29 годишна възраст са изготвени индивидуални планове за действие, които се актуализират.

На 19.04.2012 година е проведен информационен ден „От училище – на работа”, като форма на инициатива от типа трудова борса с участието на ученици, завършващи образованието си през 2012 година, работодетели, безработни младежи. Участвалите са общо 140 търсещи работа лица, работодатели и ученици, като младежите до 29 години са общо 55 и съставляват 39% от цялата група. Инициативата е реализирана съвместно със СОУ „Христо Ботев” и СОУ „Йордан Йовков”. Завършващите образованието си ученици представиха презентации за професиите, които ще придобият. От своя страна Дирекция „Бюро по труда” презентира схема „Ново начало – от образование към заетост” по Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси”. Участниците в събитието се запознаха и с други възможности за заетост и обучение, от които могат да се възползват чрез Дирекция „Бюро по труда”.

При срещи на трудовите посредници с работодатели, проактивно е предлагано наемане на млади хора до 29 години, включително и по схемите на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, споделят се впечатления от участие в отделните схеми, касаещи наемането на младежи.

Към ДБТ работи трудов медиатор, който целогодишно информира младежи, нерегистрирани като безработни, които не учат и не работят, там, където живеят и общуват. Мярката се реализира по проект „Повишаване качеството на предлаганите от Агенция по заетостта услуги за гражданите и бизнеса с фокус върху уязвимите групи на пазара на труда” - „Да успеем заедно”.

Извършва се консултиране и съдействие за включване в проект „Нов шанс за успех”, насочен към ниско грамотни или неграмотни младежи, както и такива с недовършено основно образование. На територията на община Тутракан обаче няма одобрени училища за организиране на обучение по проекта.

През месец ноември 2012 година е проведено информационно събитие от вида „EURES – отворени врати”, при което 86% от участниците са младежи до 29 годишна възраст. Те са запознати с EURES-мрежата (European Employment Services - Европейски услуги по заетостта), услугите, които предоставя тя за млади хора, начините за търсене на работа в Европейското Икономическо пространство, достъпът до информация. Освен с EURES- мрежата, младежите бяха запознати с възможностите за обучение в Българо-германските центрове за професионално обучение (БГЦПО), както и с действащите програми и проекти по Закона за насърчаване на заетостта и оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, ориентирани към преодоляване на младежката безработица.

През 2012 година чрез инструментариума на активната политика по заетостта на работа са устроени 89 безработни младежи, а 14 заети лица на възраст до 29 години са завършили обучение по професионална квалификация и/или ключова компетентност по условията на схема “Аз мога повече” по Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси”. Най-голяма е числеността на младите хора, включени в професионално обучение и последваща заетост по схема “Развитие – нов избор и реализация” по ОП”РЧР” – 32 лица; проект “Ново начало – от образование към заетост” – 25 лица и по проект “Подкрепа за заетост” – устроени на работа са общо 14 безработни младежи .

През 2013 година продължават активните действия за системно проследяване потребностите на младежите по предварително изготвен график, поддържането на връзки с работодатели за наемане на младежи на работа, популяризиране на схемите за обучение и заетост с цел осъществяване на успешно трудово посредничество и преодоляване на безработицата сред младите хора в общината.
1.5 Гражданска активност
Гражданското участие на младите хора е свързано с прилагане принципите на Европейската харта за участието на младите хора в живота на общините и регионите.
В община Тутракан има сформирани младежки клуб „Интеракта”, Младежка организация на Българския Червен кръст на територията на община Тутракан, Общинско сдружение за туризъм, както и Ученически съвети към СОУ „Й. Йовков” и СОУ „Хр. Ботев”.

Доброволците от БМЧК целят чрез своята дейност да утвърждават хуманитарните ценности, милосърдие и благотворителност сред своите връстници. За осъществяване на тази своя дейност те си поставят следните задачи:



  • Разпространение на идеите и принципите на Червения кръст и хуманитарните ценности. Те са хуманност, безпристрастие, независимост, доброволчество, единство, универсалност;

  • Придобиване и разпространяване на знания за промоция на здравословния начин на живот;

  • Оказване помощ на нуждаещите се;

Чрез регулярни инициативи като велопоходи, пешеходен туризъм, уъркшопове, доброволчески акции Сдружението по туризъм се стреми да привлече повече хора, включително ученици, студенти, младежи, както от местната общност, така и туристи. Чрез туристическите дейности и разработването на туристическите маршрути се създават условия за популяризиране на културно-историческото наследство и природното богатство в Община Тутракан, за повишаване на здравната култура, емоционалното и духовното обогатяване на личността, за формиране на екологична култура, за създаване на положителни и устойчиви навици за природосъобразен начин на живот, за опазване на историческите обекти и природата.

Ученическите съвети при двете средно общообразователни училища са форма на самостоятелна организация за самоуправление на учениците, работеща  в съответствие със ЗНП, нормативните и поднормативните актове на МОМН, училищните правилници, планове и програми. УС цели д а обединява и представлява учениците, да дава гласност на проблемите им и да ги представлява пред други институции, да стимулира ангажираността на учениците за включването им в общо-училищния живот, да стимулира участието на учениците в демократизацията на образователния процес, да даде  възможност на всеки ученик да поеме конкретни отговорности и да участва в процеса на управление и самоуправление, да се създадат условия за формиране на “банка” за идеи и инициативи, които да подпомагат реализирането на различните дейности и  да

стимулира свободния обмен на знания, интелектуални ценности и други.

Чрез регулярни инициативи като велопоходи, пешеходен туризъм, уъркшопове, доброволчески акции Сдружението по туризъм се стреми да привлече повече хора, включително ученици, студенти, младежи, както от местната общност, така и туристи. Чрез туристическите дейности и разработването на туристическите маршрути се създават условия за популяризиране на културно-историческото наследство и природното богатство в Община Тутракан, за повишаване на здравната култура, емоционалното и духовното обогатяване на личността, за формиране на екологична култура, за създаване на положителни и устойчиви навици за природосъобразен начин на живот, за опазване на историческите обекти и природата.


На територията на общината работят и 9 Читалища. Най-голямото читалище е ОНЧ „Н.Й. Вапцаров” – Тутракан, с 8 постоянно действащи самодейни колектива като танцови формации, вокални групи, театрален състав и други. По данни в тях активно участие взимат 50 младежи попадащи във възрастовата група от 15 до 29 години. В читалищата по селата общия брой на младежите, активно занимаващи се с художествена самодейност са около 120, включени в фолклорни състави, младежки оркестри и кръжоци.
В Тутракан е учреден Общински Център за Извънучилищни Дейности (ОЦИД), където децата и младежите от общината вземат активно участие в културния и спортен живот на центъра. Общият брой на младежите, които ежедневно го посещават е 50.

Една от перспективите за развитието на Общината и задържането на младите хора в нея е туризма. В Туристическия информационен център активно участие вземат 17 младежи.

Напоследък много привлекателни за младите започват да стават танцовите клубове, където младежите отиват от една страна, за да спортуват, а от друга - да се забавляват и да открият среда за социално общуване. Освен това младите хора предпочитат да се изявяват в неформални среди – събирания с приятели, спортни мероприятия и интернет клубове.

Диалогът с младите хора на общинско ниво по въпроси, които ги засягат, все още не е структуриран за разлика от установените европейски модели на представителство чрез национални, регионални и местни младежки съвети.


1.6 Младежка престъпност
Сравнителният анализ от последните две години по данни на РУП Тутракан и според Отчета на МКБППМН за 2012 г., показва известно намаляване на престъпленията, извършвани от малолетни и непълнолетни лица, респективно по-нисък относителен дял в рамките на общата престъпност.

За периода от 01.01.2012 г. до 31.12.2012 г. в РУП град Тутракан са регистрирани 4 престъпления (кражби), извършени от непълнолетни лица. Непълнолетните, преминали през ДПС са 16.


За същия период в РУП град Тутракан са регистрирани престъпления, извършени от младежи до 29 годишна възраст както следва:
- кражба - 31 извършители

- грабеж - 1 извършител

- кражба на МПС - 3 извършители

- неплащане на издръжка - 1 лице

Други (сеч на дърва, незаконно съжителство, кражби на незначителна стойност, заблуждаващи сигнали по телефона) - 31 извършители

Въпреки благоприятните тенденции, в обществото ни все още са налице много от факторите, водещи до противоправно поведение: занижен жизнен статус на семействата, конфликтна или криминогенна семейна среда, дефицити в родителския капацитет, подценяване на образованието, либерално отношение към отсъствията от училище, недостатъчна ангажираност на свободното време на подрастващите, нарастващ процент на младежката безработица. Наред с всички действия за подобряване на различните аспекти на социалната действителност, е необходимо всички институции и организации да привличат в по-голяма степен съдействието на младежите в превантивната дейност.


II. ОСНОВНА ЦЕЛ НА ПРОГРАМАТА
Настоящата програма има за цел да подпомага младите хора в изграждането им като активни личности и граждани, имащи значим принос в процеса на вземане на решения за подобряване на обществената среда, базирани на ценностите, изповядвани в рамките на Европейската общност.

III. ПРИОРИТЕТИ И СПЕЦИФИЧНИ ЦЕЛИ ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА
ОБЩИНСКАТА ПОЛИТИКА ЗА МЛАДЕЖТА И МЕРКИ ЗА
ПОСТИГАНЕТО ИМ

СТРАТЕГИЧЕСКИ ПРИОРИТЕТИ



  • Насърчаване на личностното развитие и икономическата активност на младите хора и подобряване на достъпа до информация и качествени услуги.

  • Повишаване на гражданската активност на младите хора.

  • Превенция на социалното изключване на млади хора в неравностойно положение.

  • Ангажиране на младите хора в обществения живот в общината.

  • Развитие на младежко доброволчество.

  • Стимулиране на младите хора да са отговорни към собственото си здраве.

  • Личностно и професионално развитие на младите хора в малките населени места и селските райони.

  • Развитие на междукултурния и международния диалог сред младите хора.

  • Усъвършенстване на младежката работа.

СПЕЦИФИЧНИ ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ:


1. Осигуряване на възможности за пълноценно участие на младите хора в гражданския живот и за приобщаването им към основните демократични ценности и стандарти.
Задачи:

  • Мобилизиране на участието на младите хора в управлението на местно ниво.

  • Стимулиране на участието на младите хора и техните организации в опазването, подобряването и управлението на природното богатство.

  • Организиране на кампании и инициативи по актуални теми.

2. Повишаване ролята на младите хора в гражданското общество.

Задачи:


  • Популяризиране на социалното предприемачество сред младите хора.

3. Улесняване на достъпа до услуги на младите хора от малките населени места, както на млади хора в риск. Формиране на информационна политика, насочена към младите хора.

Задачи:


  • Публично подпомагане и предлагане на качествени информационни услуги, предоставящи актуална, систематизирана и достъпна информация, удовлетворяваща широк спектър от интереси и потребности на младите хора.

  • Организиране на общински информационни кампании, насочени към младите хора.

  • Запознаване на младите хора с публичните институции и с правата им като част от местната общност и като граждани на Република България и на Европейския съюз.

4. Стимулиране на активното участие на младите хора в превенцията на престъпността, особено в превенция на правонарушенията, извършени от млади хора.

Задачи:


  • Ангажиране на местната власт, младежките организации и медиите в превенцията на правонарушенията, извършвани от младежи.

  • Развитие на култура на пътна безопасност сред младите хора.

5. Популяризиране на доброволческия труд като форма на трудова заетост, активна гражданска позиция и обществено полезна дейност.

Задачи:


  • Популяризиране на доброволчеството.

  • Осигуряване на подходящо обучение и квалификация за младите доброволци, свързани с извършваните от младежите доброволчески дейности.

  • Въвеждане и поддържане на добри практики за управление на млади доброволци за набиране, обучение, стимулиране, наблюдение и оценка, както и за признание на постиженията им.

6. Създаване на благоприятна и насърчаваща среда за българските младежи да участват пълноценно в междукултурното и международното младежко общуване.

Задачи:


  • Насърчаване и подпомагане на мобилността на младите хора.

  • Срещи с младежи от Румъния. (кръгли маси, спортни състезания, обмяна на опит и др.)

7. Социална и културна интеграция на младите хора в обществото.

Задачи:


  • Диалози и обмен на културни традиции и различни етноси.

  • Насърчаване и подпомагане на опознаването на отделните етнически общности и техните култури за стимулиране на толерантност, разбирателство и взаимодействие между общностите.

8. Развитие на таланта, творческите умения и културното изразяване на младите хора.

Задачи:


  • Насърчаване и подпомагане на развитието на талантливите млади хора в областта на изкуството, науката, спорта.

  • Подпомагане развитието на млади таланти от Община Тутракан и участието им в европейския и световния културен обмен.

9. Насърчаване на здравословния начин на живот сред младите хора.

Задачи:


  • Повишаване на сексуалната култура на младите хора.

  • Подобряване на достъпа на младите хора до подходящи за тях качествени услуги и до съвременна научна информация по въпросите на сексуалното и репродуктивното здраве.

10. Насърчаване на икономическата активност на младите хора.

Задачи:


  • Подобряване на качеството на средното образование и неформалното обучение, както и насърчаване на ученето през целия живот.

  • Осигуряване на стажуване.

  • Насърчаване на кариерното развитие на младите хора в общинската администрация.

IV. ЦЕЛЕВИ ГРУПИ

Програмата е насочена към:


  • Младежи на възраст от 15 до 29 години

  • Подрастващи и млади хора, неорганизирани или организирани в различни структури.

  • Младежки работници и други специалисти, които са директно ангажирани с предоставянето на услуги или с други дейности в подкрепа на младежкото развитие.



V. ОСНОВНИ ОБЛАСТИ НА ДЕЙСТВИЕ

СОЦИАЛНА И КУЛТУРНА ОБЛАСТ

  1. Стимулиране на младежката креативност и творчески потенциал чрез осигуряване на условия за реализация на младежки инициативи в областта на културата, изкуствата, театъра и занаятите.

  2. Създаване на възможности за активно участие на младите хора в програми и проекти, свързани със социалното и културно развитие на общината.

  3. Организиране и провеждане на кампании и инициативи по актуални теми, даващи възможност за участие на голям брой млади хора за лична изява и реализация.



ОБРАЗОВАНИЕ - ФОРМАЛНО И НЕФОРМАЛНО

1. Разширяване на възможностите за неформално учене на младите хора

чрез публично подпомагане и предлагане на услуги за разширяване на знанията, опита и уменията на млади хора за приобщаването им към ценностите на гражданското общество, науката, културата, изкуството, здравословния начин на живот, безопасността на движението по пътищата и за предотвратяване на противообществените прояви.



2. Разширяване на достъпа до програмата „Младежта в действие” на

младите хора, особено на живеещите в малките градове и селските райони.



3.Подкрепа и сътрудничество по програми и проекти, целящи изграждане на организационни, лидерски и комуникативни умения, както и умения за работа в екип.

4.Стимулиране участието на ученици в процеса на вземане на решения на всички нива в училищните структури и оптимизиране работата на училищните съвети.


  1. Популяризиране на формите на неформално образование с цел преодоляване на социалната пасивност на младите хора и максимално използване на съществуващите възможности и алтернативи за осмисляне на свободното време.

  2. Подкрепа и стимулиране на проекти и програми за младежки обмени, на национално и международно ниво с цел повишаване на младежката мобилност, обмен на добри практики и неформален опит.


СОЦИАЛНА И ЗДРАВНА ЗАЩИТА
1. Превенция на факторите, създаващи риск за здравето на младите хора.

2. Насърчаване и подпомагане на сътрудничеството между младежките

работници, здравните специалисти, младежките и спортните организации за

утвърждаване на здравословен начин живот сред младите хора.

3. Организиране и провеждане на кампании и инициативи за отбелязване на световни и международни дни от младежки организации и структури.

4. Организиране на спортни и туристически прояви, целящи


подобряване на физическата активност на подрастващите и младите хора.

5. Стимулиране на младежки организации и структури за провеждане и


участие в масови спортни прояви, младежки туризъм, дейности в
областта на екологията и природосъобразния начин на живот.

6. Подкрепа и стимулиране на програми и проекти, насочени към


подрастващи и младежи в риск.

РАВНОПОСТАВЕНОСТ И АНТИДИСКРИМИНАЦИЯ
1. Ангажиране на местната власт, младежките организации и медиите в превенцията на правонарушенията, извършвани от младежи. Организиране на информационни и образователни кампании за превенция на правонарушенията, извършвани от млади хора.

2. Повишаване взаимодействието между институциите с цел превенция и защита от дискриминация и създаване на механизми за насърчаване на равнопоставеност.

3. Популяризиране на човешките права и насърчаване на
толерантността сред подрастващите и младите хора.

VI. ИНСТИТУЦИОНАЛНА РАМКА И ОРГАНИ ЗА РЕАЛИЗИРАНЕ НА ПРОГРАМАТА

АНГАЖИРАНИ ИНСТИТУЦИИ И ОРГАНИЗАЦИИ


  • Община Тутракан

  • МКБППМН

  • Общински Център за извънучилищни дейности

  • РУ , „Полиция” - Тутракан

  • Дирекция „Социално подпомагане" - отдел „Закрила на детето"

  • Дирекция „Бюро по труда"

  • Исторически музей – Тутракан

  • Общинско сдружение за туризъм - Тутракан


Младежки неправителствени организации и клубове :


  • Младежки клуб „Интеракта”

  • Младежка организация на Българския Червен кръст на територията на община Тутракан

  • Ученическите съвети към СОУ „Й. Йовков” и СОУ „Хр. Ботев” - Тутракан


VII. Очаквани резултати
1. Повишена роля на младите хора в гражданското общество чрез
участието им в програми за младежки дейности.

2. Повишаване успешната реализация на млади хора на пазара на труда и оптимално използване на възможностите за повишаване на квалификацията посредством формално и неформално образование с оглед промените на пазара на труда.

3. Прилагане на европейски модели за работа с млади хора.


  1. Участие на младите хора в местното самоуправление за решаване на младежките проблеми.

5. Повишаване информираността на младите хора относно живота,
здравословния начин на живот и възможностите за осмисляне на
свободното време.

  1. Увеличаване на броя на доброволците в гражданските и младежките организации.

  2. Повишаване активността и участието на младите хора в национални и международни младежки и образователни програми.

8. Създаване и укрепване капацитета на вече създадени младежки
сдружения и организации в общината.

9. Повишаване качеството на предлаганите младежки дейности и услуги.



  1. Повишаване броя на младите хора, практикуващи спортна дейност.

  2. Намаляване на броя на пътно транспортните произшествия (ПТП) с участие на млади хора.

  3. Повишаване на активната гражданска позиция и включване на младите хора в дейности по превенция на зависимостите - наркомания, алкохолизъм, тютюнопушене, СПИН и други болести, предавани по полов път.


VIII. ДЕЙСТВИЕ ПО НАБЛЮДЕНИЕ, ОЦЕНКА, АКТУЛИЗАЦИЯ И ОСИГУРЯВАНЕ НА ПУБЛИЧНОСТ НА ОБЩИНСКАТА ПРОГРАМА ЗА МЛАДЕЖТА
Кметът на общината осигурява отчетност, публичност и прозрачност на

общинската политика за развитие на младежта. Общинският съвет и кметът на общината си сътрудничат с териториалните структури на централни държавни органи и гарантират участието на младите хора при формулирането, изпълнението и отчитането на общинската политика за развитие на младежта.

Актуализацията на програмата ще се осъществява чрез периодични срещи на ангажираните с младежката политика институции, младежките организации и групи млади хора, с оглед на своевременно очертаване на основните цели и дейности.

Кметът на общината осигурява отчетност, публичност и прозрачност на общинската политика за развитие на младежта.

Дейностите по програмата ще се популяризират чрез средствата за масово осведомяване / интернет страница на община Тутракан, местните медии./ и по линия на контактите, осъществявани при реализирането на различни проекти.


ОБЩИНСКИ ПЛАН ЗА МЛАДЕЖТА ПРЕЗ 2013 ГОДИНА В ОБЩИНА ТУТРАКАН

Планът за действие обхваща 2013 година, в рамките на която ще бъдат реализирани конкретни дейности по Програмата за младежките дейности в община Тутракан. Успешното реализиране на предвидените дейности ще доведе до постигане на приоритетите, очертани в програмата.



Планът е структуриран по следните предметни области на действие:

  1. Социо-културна област.

  2. Образование - формално и неформално.

  3. Социална и здравна защита.

  4. Равнопоставеност и антидискриминация.




1. СОЦИОКУЛТУРНИ ДЕЙНОСТИ

дейност

период за изпълнение

организатори

Общински конкурс за българска патриотична песен „Родна земя”

февруари-март 2013г.

Община Тутракан-ОЦИД

Организиране на Великденски благотворителен базар. Боядисване на великденско яйце /скулптура/.

април 2013г.

Община Тутракан, ОДИД, училища, читалища

Международен ден на детето. Фестивал на детското изкуство-арт работилници, театрална сцена, танцов хепънинг, музикален свят, карнавал на приказните герои

1-ви юни 2013г.

Община Тутракан, ОЦИД, дет. градини, училища, читалища

Участие в Международната дунавска седмица „Огненият Дунав”

юли 2013

Община Тутракан, ОЦИД, училища, читалища и инд. изпълнители

Ден на Европа-Ден на самоуправлението в Община Тутракан

9 май 2013г.

Община Тутракан

Европейски ден на младежта

12 август 2013г.

Община Тутракан

Международен конкурс на изкуството „Речни ноти”

август 2013г.

Община Тутракан, ОЦИД

Организиране на срещи, културни дейности, спорт и др. с младежи от Румъния.

през годината

Община Тутракан, ОЦИД, спортни клубове, младежки клубове

2. ОБРАЗОВАНИЕ ФОРМАЛНО И НЕФОРМАЛНО

Трудова борса – презентиране на възможностите за намиране на работа пред безработни младежи

март-април 2013 г.

ДБТ, Община Тутракан, училища, работодатели и безработни младежи

Инфо-ден под наслов „От училище на работа”

април 2013 г.

ДБТ, Община Тутракан, училища

Борса на младежки идеи

май 2013 г.

Представители на местната власт и бизнеса, училища

Участие в Националните сесии на Националния Български детски и младежки парламент

април;

ноември-2013г.




Община Тутракан и желаещите от 15 до 29 годишна възраст

„Учене през целия живот”-фестивал на идеите, творчеството и още нещо…”

юни 2013г.

Община Тутракан, музея, детски градини училища читалища,,

Насърчаване на работодатели да разкриват работни места за стажуване на безработните младежи до 29 г.

през годината

ДБТ, Община Тутракан

Набиране, обучение и квалификация на младите доброволци до 29 г. свързани с извършваните от тях доброволчески дейности



през годината

ОблС БЧК, БЧК-Тутракан

3. Социална и здравна защита

Кампания „Стоп на училищния тормоз”

февруари 2013

Уч. съвети, пед. съветници

„Моят избор”-среща на младите хора с представители на БТ.

През годината

Община Тутракан

Бюро по труда



„Трябва ли да ме е грижа за водата като извор на живот?” – конкурс за лит. Творчество, рисунка, презентация


април 2013г.

Училищата

Община Тутракан



„Улови мига на доброто”фотоконкурс против насилието

май 2012г.

Община Тутракан-МКБППМН

Дейности в месеца на спорта по:

футбол, волейбол, тенис, шах, борба, белот



Май 2013

Община Тутракан-„Спорт и туризъм”, спортни клубове, училища, МК „Интеракта

Ден на здравето

7 април

МБЧК

25 юли-2013-Пети европейски ден за пътна безопасност

25 юли 2013г.

Община Тутракан-МКБППМН; РУП-Тутракан

„Здравословен начин на живот” –спорт за деца с наднормено тегло

през годината

Община Тутракан-ОЦИД

Велопоходи

6 май 2013г.

1-ви септември 2013г.



Общинско сдружение за туризъм, Община Тутракан- „Спорт и туризъм”,”МКБППМН”, РУП-Тутракан

Спорт за деца в свободното време

През годината

Спортен клуб по борба „Истър”

Участие в похода „По стъпките на четата на Таньо Войвода”

30май-2 юни 2013г

Община Тутракан, Исторически музей

Благотворителна кампания, посветена на Международния ден за борба с глада

16 октомври 2013

БМЧК, училища


„Отвори, Калю, порти”-/НЕ/забравените игри от миналото

юли-август 2013г.

Исторически музей, туристическо дружество, МКБППМН

Международен ден на интензивното ходене

Октомври 2013г.

Община Тутракан-„Спорт и туризъм”, МКБППМН, РУП-Тутракан, училища, МК „Интеракта, БМЧК

Изложба „Контрацепция и контрацептиви” от Музея по история на медицината гр. Варна

Октомври 2013г.

Исторически музей-Тутракан, МКБППМН

Среща с млади лекари-гинеколози от гр.Тутракан с бъдещи майки от общината.

през годината

Община Тутракан-ОЦИД

Кампании по повод 1-ви декември -Международен ден за борба с ХИВ/СПИН

ноември-декември 2013г.

БМЧК, МКБППМН, МК „Интеракта”


4. РАВНОПОСТАВЕНОСТ И АНТИДИСКРИМИНАЦИЯ

Изпълнение на задачите от Общински план за действие на община Тутракан за подкрепа на интеграционните политики 2012-2014 г.


През годината

Община Тутракан и партниращите организации

Среща на кмета на общината с деца-сираци, завършващи средно образование

Декември 2013 г.

Община Тутракан

Ден на толерантността-култура и бит на етносите

16.11 2013г.

Община Тутракан, училища, читалища,МК „Интеракта”, БМЧК

Насърчаване на работодателите да наемат лица с трайни увреждания до 29 г., както и завършилите образованието си в социални заведения

през годината

Община Тутракан, ДБТ

Духов оркестър-обучение на нови членове от СПИ с. Варненци

през годината

Община Тутракан-ОЦИД




План за младежта през 2013 година към Програма за младежки дейности за 2013-2015 година в Община Тутракан е разработен в резултат на планирани инициативи от младежките организации и подлежи на актуализация през годината на база новопостъпили предложения за дейности.
Реализирането на конкретните дейности в плана ще повиши познанията, готовността, подкрепата и ролята на младите хора за бъдещето на България. Чрез участие и работа по собствени идеи и проекти, чрез обучение, стаж, международни обмени, работа в мрежа и работа в екип, младите хора ще натрупат опит и умения, необходими за бъдещата им личностна и професионална реализация.



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница