Програма за намаляване нивата на замърсителите



страница1/3
Дата15.10.2018
Размер491.83 Kb.
#87549
ТипПрограма
  1   2   3


Общинска програма

за

намаляване нивата на замърсителите

на атмосферния въздух


Община Пирдоп

2070 град Пирдоп, област Софийска



пл.”Тодор Влайков” №2

07181/52-42; факс 07181/57-01



e-mail: obshtina_pirdop05@abv.bg

период на действие 2008г.-2013г.

1.Основание за разработване на програмата
Комплексната програма за намаляване на емисиите и достигане на установените норми за вредни вещества в атмосферния въздух на Община Пирдоп, наричана за кратко Програма за намаляване на замърсителите на атмосферния въздух, се разработва на основание :
А. Закона за опазване на околната среда
Чл. 79. (1) Кметовете на общините разработват програми за опазване на околната среда за съответната община в съответствие с указанията на министъра на околната среда и водите.

(2) Програмите по ал.1 обхващат период на изпълнение не по-малък от 3 години.

(3) Териториалните административни звена към съответните министерства и държавни агенции, които събират и разполагат с информация за околната среда, подпомагат разработването на програмите чрез участие на свои експерти и предоставяне на информация. При разработването, допълването и актуализирането на програмите се привличат и представители на не правителствени организации, на фирми и на браншови организации.

(4) Програмите се приемат от общинските съвети, които контролират изпълнението им.

(5) Кметът на общината ежегодно внася в общинския съвет отчет за изпълнението на програмата за околна среда, а при необходимост и предложения за нейното допълване и актуализиране.

(6) Отчетите по ал.5 се представят за информация в РИОСВ.


Б. Закона за чистотата на атмосферния въздух

Чл. 27. (1) (Изм. - ДВ, бр. 27 от 2000 г., бр. 91 от 2002 г.) В случаите, когато в даден район общата маса на емисиите довежда до превишаване на нормите за вредни вещества (замърсители) в атмосферния въздух и на нормите за отлагания, кметовете на общините разработват и общинските съвети приемат програми за намаляване нивата на замърсителите и за достигане на утвърдените

норми по чл. 6 в установените за целта срокове, които са задължителни за изпълнение.

(2) (Нова - ДВ, бр. 27 от 2000 г., изм., бр. 91 от 2002 г.) Програмите по ал. 1 са неразделна част от общинските програми за околна среда по чл. 79 от Закона за опазване на околната среда.

(3) (Нова - ДВ, бр. 27 от 2000 г.) Програмите по ал. 1 включват и: целите, етапите и сроковете за тяхното постигане; средствата за обезпечаване на програмата; системата за отчет и контрол за изпълнението и системата за оценка на резултатите; мерките по организиране и регулиране движението на автомобилния транспорт.

(4) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 27 от 2000 г.) Програмата може да се коригира в случаите, когато са се променили условията, при които е съставена.


В. Наредба № 7 за оценка и управление качеството на атмосферния въздух (ДВ. бр.45 /1999г. в сила от 01.01.2000г.)
Чл. 31. (1) В районите по чл. 30, т. 1 и 2 се изготвят програми за намаляване нивата на замърсителите и достигане на съответните норми в установените за целта срокове.

(2) Програмите по ал. 1 се изготвят от общинските органи, съгласувано със съответната РИОСВ, в съответствие с разпоредбите на чл. 27 ЗЧАВ.

(3) Програмите по ал. 1 се разработват не по-късно от 18 месеца считано от датата на уведомяване по чл. 30, ал. 2.

(4) В районите по чл. 30, ал. 1, т. 1 и 2, в които е налице превишаване на установените норми за повече от един замърсител, се изработват комплексни програми за достигане на установените норми за всеки отделен замърсител.

(5) В случаите, когато съществува риск от превишаване на установените норми и/или алармените прагове при неблагоприятни метеорологични условия и други фактори, компетентните органи изготвят оперативни планове за действие съгласно чл. 30 ЗЧАВ, указващи мерките, които трябва да бъдат предприети в краткосрочен план, с оглед намаляването на посочения риск и ограничаване продължителността на подобни явления. Тези планове според отделния случай могат да предвиждат мерки за ограничаване, а при необходимост и спиране на определени дейности, които допринасят за превишаването на нормите за КАВ, включително мерки по регулиране движението на автомобилния транспорт, в съответствие с чл. 29 ЗЧАВ.
Чл.32. (1) Програмите по чл. 31, ал. 1, включително комплексните програми по ал. 4 и оперативните планове за действие по ал. 5, се разработват в съответствие:

1. комплексния подход за опазване на околната среда в нейната цялост от замърсяване;

2.  действащото законодателство в областта на ОВОС;

3. действащите хигиенно-санитарни норми и изисквания;

4.  действащото законодателство за безопасни и здравословни условия за труд.

(2) Съдържанието на програмите по ал. 1 следва да отговаря на условията на приложение № 5.

Чл.33.(1) За изпълнението на програмите отговаря кметът на съответната община съвместно със заинтересуваните физически и юридически лица.

(2) Общинските органи, съгласувано със съответната РИОСВ, извършват контрол на изпълнението на програмите по чл. 31.

Чл.34. В районите по чл. 30, т. 3 и 4 общинските органи, съгласувано със съответните РИОСВ, предприемат мерки за ограничаване на емисиите при условията и по реда на ЗООС и ЗЧАВ, включително чрез издаване на разрешителни за експлоатация и чрез решенията по ОВОС, с оглед поддържане нивата на замърсителите под оценъчните прагове и запазване на възможно най-доброто качество на въздуха в тях, съвместимо с устойчивото им развитие.

Чл.35. Списъците по чл. 30, ал. 1 и 2 се публикуват в изданията на МОСВ.

Чл. 36. (1) Общинските органи предприемат необходимите мерки за информиране на населението във връзка с разработване на програмите по чл. 31, включително комплексните програми по чл. 32.

(2) Общинските органи осигуряват достъп до програмите по ал. 1 на:

1. екологичните организации и движения;

2. организациите, които изразяват интересите на рискови групи от населението;

3. организациите по опазване на общественото здраве.
Г. Наредба № 8 за норми за озон в атмосферния въздух (ДВ. бр.46/1999г).
Д. Наредба №9 за норми за серен диоксид, азотен диоксид, фини прахови частици и олово в атмосферния въздух (ДВ. бр. 46/1999г., в сила от 01.01.2000г.).
Е. Наредба № 14 за норми за пределно допустими концентрации на вредни вещества в атмосферния въздух на населените места (ДВ. бр.88/1997г.).
Ж. Наредба № 16 за ограничаване на емисиите на летливи органични съединения при съхранение, товарене или разтоварване и превоз на бензини (ДВ. бр.75/1999г., в сила от 25.05.2000г.).
З. Уведомление от РИОСВ – копие от Протокол.
И. Списък или копия от наличната информация за състоянието на КАВ, въз основа на която е взето решение за необходимостта от разработване на програмите.
2.Цел на програмата
Целта на Програмата е подобряване качеството на атмосферния въздух в Община Пирдоп, намаляване на здравния риск, контрол на мероприятията за намаляване замърсяването от промишлеността, транспорта и бита, формулиране на мерки за цялостно подобряване качеството на атмосферния въздух.


3. Обща характеристика на района
3.1. Географско положение и административно – териториална структура /карта/
Община Пирдоп с център гр. Пирдоп и съставно селище с. Душанци се намира в централните части на Република България във високите подбалкански полета и заема източната част на Златишко-Пирдопската котловина, заградена от север и юг, съответно от Стара планина и Средна гора, а от запад и изток - от праговете Гълъбец и Козница.

Общината заема 152,4 кв. км. площ . Отстои на 80 км., източно от столицата София и на 312 км. , западно от град Бургас., като

транспортната връзка се осъществява по главен път І-6 София – Бургас, който от своя страна представлява и основна транспортна ос.
Географското положение на града му създава добри транспортни връзки. Удобни пътища го свързват с околните общини, столицата и други главни градове на България.

Златишко-Пирдопската котловина е със средна надморска височина 670 м. и има определено южно изложение около 20%.







3.2. Климатична особеност на района
Сложната морфология на релефа и голямата разлика в надморската височина предопределят на територията на общината да се наблюдават два вида климат – умереноконтинентален и планински. Умереноконтиненталният е характерен за териториите под 1000 м н.в. Средна гора възпрепятства проникването на Средиземноморското климатично влияние. Континенталния характер се смекчава от Стара планина, която служи като преграда за северните ветрове.

Климатът в общината се характеризира с дъждовна пролет, прохладно лято, слънчева есен и сравнително мека зима.




3. 3. Метеорологично състояние на района


  • Температура на околния въздух;

В сравнение с останалите Подбалкански котловини Златишко-Пирдопската котловина се отличава с най-ниска средна многогодишна температура от 9,3 – 9,4°С. За зимата са характерни отрицателни температури. Най-студеният месец е януари със средномесечна температура –1,7°С. Летните температури не са високи, средната юлска температура е 19,8°С. Годишната температурна амплитуда е 21°С, като зимната е – 0,6°С, пролетната – 9,1°С, лятната – 18,2°С и есенната – 7,3°С. Броят на дните с температура над 10°С е 178, а над 15°С – 116.

През студеното полугодие в котловината се създават добри условия за формиране на приземни термични инверсии, които са относително стабилни през студената част от годината, а през лятото стабилността им е най-малка.
Друг климатичен фактор са мъглите, които също са характерни за Златишко-Пирдопската котловина и се наблюдават основно в периода октомври – март, т.е., когато се проявяват най-силно и термичните инверсии.

За региона е характерно и образуването на слани рано през есенния сезон и късно през пролетния сезон.




  • Скорост и посока на вятъра;

Роза на преобладаващите ветрове в Златишко-Пирдопската котловина



От гореизложената роза на преобладаващите ветрове става ясно, че доминиращ за района е североизточният вятър – 25% средно за година. Голям е делът и на югозападните ветрове – 24%, следвани от западните – 16% от случаите с вятър. Твърде малък е делът на северните ветрове – около 9% годишно и са свързани с нахлуването на сухи субтропични маси. Средната годишна скорост на вятъра е 1,9 м/сек.



  • Влажност на околния въздух;

Облачността е по-значителната през зимата. За януари тя е 6,5 до 7,0 дни. През пролетта и ранното лято облачността е все още значителна – 6,0 и 6,5 дни. На значителната облачност през този период се дължат и голямото количество валежи – 180-200 мм средни месечни суми. През лятото облачността рязко намалява и през месец юли тя е 4 - 4,5 дни.

Валежите следват типичния за областта с умерено-континентален климат, режим. Главният максимум на валежите е през месец юни, а минимумът – през февруари-март, като се наблюдава и вторичен през септември. Годишната сума на валежите е 617-618 мм средно за годината, което е около средната за страната. Средногодишният брой на дните с валеж в котловината възлиза на 120, а засушаванията с продължителност над 10 дни са 4-5 пъти годишно.

Средната стойност на относителната влажност е 68%.

Образуването на снежна покривка е с продължителност 100 дни (за станция Пирдоп). През януари тя е със средната дебелина 9,8 см и най-голям брой на дните със снегозадържане – 16. Най-малък е броят на дните със снегозадържане през месец март – 2 дни. Максимална месечна височина на снежната покривка е възможна през февруари – 70 см.

Зимата започва в края на ноември и продължава до средата на март. През този сезон най-често откъм североизток нахлуват студени въздушни маси, които предизвикват силни застудявания и снеговалежи.

Пролетта обикновено започва през втората половина на март и продължава до средата на юни. През този сезон преобладава нахлуването на влажни въздушни маси от запад. Понякога настъпват засушавания, дължащи се на нахлуването на сухи субтропични въздушни маси от юг.

Лятото започва от втората половина на юни и продължава да края на септември. За този сезон е характерно развитието на кълбеста облачност и падането на краткотрайни поройни валежи, придружени с гръмотевични бури и градушки. Характерен е и антициклоналният тип време – безоблачно време и силни горещини.

Есента е сравнително кратка и се характеризира с голяма преходност във времето. Преноса на продължителни валежи се дължи на западните и северозападните ветрове. По-редки са случаите с антициклонален тип време с настъпването на късни есенни горещини. През есента за кратко време настъпват застудявания, придружени от слани.
3.4. Население, изложено на замърсяването на атмосферния въздух.
Населението на община Пирдоп наброява 9060д. (2007 г.), като през последните 5 години (2000г., 2001г., 2002г.,2003 и 2004г.) се наблюдава леко увеличение броя на населението, а през 2005г., 2006г. и 2007г. – намаление.

В центъра на общината – гр. Пирдоп , живеят  8211д. (90% от общото население на общината), а в с. Душанци - 849 д. (10% от общото население на общината).



Динамика в броя на населението регистрирано на община Пирдоп по населени места за периода 2000-2007 г.
(по постоянен адрес)

Населени места

 


Брой по години

2000г.

2001г.

2002г.

2003г.

2004г.

2005г.

2006г.

2007г.

Община Пирдоп

8720

9467

9458

9420

9487

9455

9261


9060

Град Пирдоп

7811

8535

8550

8519

8582

8555

8402

8211

с. Душанци

849

932

908

901

905

900

859

849

Общо за страната

8190876

8149468

7891095

7845841

7801273

7718750

7679290

--------


Градове

5577576

5576857

5473018

5461255

5441727

5416564

5425290

--------

Села

2613300

2572611

2418077

2384586

2359546

2302186

2254000

--------

Намалението на населението е в резултат на неблагоприятните демографски процеси (отрицателно естествено възпроизводство и миграции). Естественото движение е един от основните компоненти, оказващи влияние на динамиката на населението и неговата структура по възраст. През 2007 г. в община Пирдоп са родени 51 деца. За последните години броят на родените варира в диапазона от 50 до 81  деца. Коефициентът на раждаемост (живородени деца на 1000 д. от населението) през 2004 г. е 7,7. Тенденцията в развитието на раждаемостта показва запазване на нейните стойности с незначителни колебания. Смъртността е с по-високи стойности от раждаемостта. През 2004 г. тя е 11,9  на 1000 д. от населението на общината.

Естественият прираст зависи от равнищата на раждаемост и смъртност. Прирастът в община Пирдоп е отрицателен. Отрицателен е и механичният прираст (-61 д.).
3.5. Транспортна инфраструктура

Общата оценка на транспортната система на Община Пирдоп е много добра.

Географското положение на община Пирдоп създава възможност за осъществяване на добри транспортни връзки. Налице са изградени транспортни комуникации в почти всички посоки (по-затруднено те се осъществяват в северна посока - сложно преминаване през Стара планина). Републиканската пътна мрежа е представена от главен път І-6 София-Бургас. Редовни автобусни линии свързват гр. Пирдоп с градовете София, Карлово, Стрелча, Панагюрище и т.н.

Обслужването с жп транспорт се осъществява, чрез частта от подбалканската линия София-Карлово–Бургас/Варна. Дължината на участъка на територията на общината е 7 км. Линията е електрифицирана. На територията на общината има само една гара – Пирдоп . В денонощие преминават общо 52 броя влакове, в т.ч. товарни 36 броя, бързи и пътнически –16 броя.

Пътникопотокът и товаропотокът са сравнително постоянни през последните години, като железопътният транспорт работи с 60-70 % от капацитетните си възможности и може да поеме по-голям обем работа.

Съществуващата жп линия преминава през индустриалният квартал на гр. Пирдоп.




4. Анализ на съществуващото състояние на атмосферния въздух в общината
Както е известно Златишко-Пирдопската котловина оформя затворен въздушен басейн. Метеорологичният фактор в комбинация с релефа е от решаващо значение за разпространението, разсейването и утаяването на вредните вещества. Преобладаващите североизточни ветрове насочват емисиите на вредни вещества в атмосферата към близките урбанизирани територии, а продължителните периоди на тихо време пречат на разпръскването им. Температурните инверсии от своя страна възпрепятстват вътрешната динамика на приземния въздушен слой и изнасянето на замърсяващите го частици нагоре в свободната атмосфера. Мъглите също съдействат за задържане на замърсителите във въздуха и отлагането им на земната повърхност. Неблагоприятното в региона е, че дните с мъгла съвпадат с времето на най-силна проява на термичните инверсии.

Качеството на въздуха в Община Пирдоп се определя преди всичко от източниците на вредни вещества (емитери), разположени в близост до нея. Те могат да бъдат разделени условно на 3 групи:


А/ Големи промишлени източници:

    • “Кумерио Мед” АД – гр. Пирдоп (прах; тежки метали – Cu, As, Pb, Cd; серен диоксид; сярно-кисела мъгла -серен диокси и серен триоксид;

азотни оксиди; CO; CO2 ; сероводород);

    • Хвостохранилище собственост на “Еко Медет”, “Асарел Медет”, отдадено на концесия на “MBS”– гр. София (неорганизирани емисии на прах);

Б/ Горивни и производствени процеси в малки промишлени предприятия и в бита;

В/ Автомобилен транспорт;


Разположението на няколко големи източника на вредни емисии в атмосферния въздух в сравнително малката затворена котловина я прави “гореща точка” по отношение на замърсяването. Извършеният в района контрол на въздуха показва, че концентрацията на серен диоксид и прах в атмосферата често надвишава одобрените в България стандарти. Най-голямо замърсяване с прах, серен диоксид и тежки метали се наблюдава в северната част на котловината поради спецификата на географското разположение.


Серен диоксид
Надвишаването на ПДН за емисии на серен диоксид от двата комина на “Кумерио Мед” АД определя и винаги е определяло качеството на въздуха в Златишко – Пирдопската котловина. Емитираният серен диоксид надвишава нормите, въпреки предприетите мерки от страна на фирмата за стабилизиране на производството и изградения нов котел – утилизатор. След успешното реализиране на реконструкцията и модернизацията на основните производствени мощности в “Кумерио Мед” АД, емисиите на серен диоксид са достигнали пределно допустимите норми, съгласно нормативната уредба. Имисиите обаче все още са над пределно допустимите, съгласно Наредба №9 от 1999г. за норми за серен диоксид, азотен диоксид, фини прахови частици и олово в атмосферния въздух.

Източници на отпадъчни газове са 125 метровия комин за отвеждане на остатъчни газове след обезвреждането и оползотворяването на отпадните технологични газове от конверторите и флаш-пещта и 325 метровия комин на металургично производство за отвеждане на вентилационни газове от района на топилна пещ, конвертори, анодни пещи и котлоагрегати в “Кумерио Мед” АД.

Нормата за емисии на серен диоксид през 125 м комин е 2,6 кг/тон произведена 100% киселина. Емисиите на серен диоксид са в нормите на Република България.

Пределно допустимите концентрации на SO2 и прах в газовете през 325 м. комин са 800 mg/m3 и 20 mg/m3. В момента завода работи със среднодневни концентрации на SO2 - 10001500 mg/m3 и на прах - 100150 mg/m3. Емисиите на серен диоксид и прах от металургично производство според приложените замервания не отговорят на нормите в България.

Броя нарушения на среднодневната норма за имисии SO2 в пунктовете през 2000-2006г. са показани на диаграмата.

От диаграмите за съдържание на SO2 в атмосферните газове се вижда, че броя на нарушенията в различните пунктове за мониторинг има тенденция на намаление /през 2001г. – 71 броя, през 2006г. – 23 броя/.

От 1997 г. за гр. Пирдоп общинската администрация съвместно с експерти от РИОСВ – гр. София и “КУМЕРИО МЕД” АД е определила 2 градски пункта за непрекъснат и визуализиран в реално време мониторинг на въздушните имисии – Болница Пирдоп и ОКС Пирдоп. Пунктовете са част от НАСЕМ.

Средномесечни резултати от тях за 2004г., 2005г., 2006г., 2007г. и 2008.(до месец април) са представени в приложените графики на средномесечните имисионни концентрации за серен диоксид в пункт Болница Пирдоп и пункт ОКС Пирдоп.

В района се отчита ясно изразена тенденция на увеличаване концентрациите на серен диоксид в зимните месеци. Липсва точна информация за дяла на различните замърсители, но най-вероятно почти двойно увеличените имисии, измерени във всички пунктове се дължат на промишленото и битово отопление в района, използващи въглища и мазут с високо съдържание на сяра. Този ефект се усилва допълнително от температурните инверсии, характерни за зимния сезон в Златишко-Пирдопската котловина.





 О б щ и н а П и р д о п - С о ф и й с к а о б л а с т 


Обща прах

Контролиран е в 39 пункта от Националната мрежа за контрол качеството на въздуха. Прахът е характерен замърсител за територията на цялата страна. В 23 от пунктовете са регистрирани превишения на денонощната норма (ПДКср.дн.). Най-високи превишения на нормата са регистрирани в Пирдоп – 4 пъти над ПДКср.дн. и в Златица – 3.8 пъти над ПДКср.дн.

В изследвания регион се наблюдава надвишаване на пределно допустимите норми за съдържание на прах в атмосферния въздух. Наличието на тежки метали във въздуха допълнително задълбочава този проблем. Както се вижда от графиката по-долу на повишено съдържание на прах са изложени както гр.Пирдоп, така и гр.Златица.









Основният източник на прах в региона отново е “КУМЕРИО МЕД” АД, но към него се добавят и организираните и неорганизирани източници от другите предприятия. Предприетите мерки в “КУМЕРИО МЕД” АД допринасят за намаляване на емисиите на прах. За неутрализиране на не металургичните и неорганизирани прахогазови емисии, свързани с подготовката и обработването на суровините и междинните продукти са предвидени мероприятия, които ще се отразят ефективно върху качеството на работната среда и ще неутрализират неорганизираните прахови емисии.

На графиката са показани средногодишната норма на прахови емисии от 325 м. комин :






Каталог: attachments
attachments -> Решение за отказ за заплащане на правна помощ служебно или по предложение на адвокатския съвет
attachments -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица март 2016 година
attachments -> Национален календарен план за 2014 година I. Национални инициативи
attachments -> Национален календарен план за 2015 година I. Национални инициативи
attachments -> 10 ноември демократичното начало тогава и сега
attachments -> Списък на възстановените заглавия към 31. 07. 2012
attachments -> Секции за гласуване на избиратели с увредено зрение или със затруднения в придвижването
attachments -> 1 април /неделя/, 10. 00 часа, център село Поликраище
attachments -> Община пирдоп – софийска област 2070 град Пирдоп, площад „Тодор Влайков”


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница