Програма за образование, обучение, младеж и спорт „ еразъм+



Дата17.10.2018
Размер33.79 Kb.
#90318
ТипПрограма
ИНФОРМАЦИЯ

ЗА ПРОГРАМА ЗА ОБРАЗОВАНИЕ, ОБУЧЕНИЕ, МЛАДЕЖ И СПОРТ „ЕРАЗЪМ+


Новата европейска програма за образование, обучение, младеж и спорт „Еразъм+“ стартира през 2014 г. и се базира на интегриран подход, който гарантира ефективно взаимодействие между всички сектори в областта на образованието, обучението, младежта и спорта.

Тя подкрепя дейности в сферата на: училищното образование, висшето образование, професионалното образование и обучение, образованието за възрастни, младежкия сектор.

Новата програма има за цел да изгради стабилни партньорства между образованието и бизнеса за насърчаване на иновациите и конкурентоспособността, като същевременно насърчава заетостта, със специален акцент върху борбата с младежката безработица.

В новата програма се предвиждат три основни Ключови дейности:



Образователна мобилност за граждани (КД 1)

Проектите за образователна мобилност насърчават транснационалната мобилност на обучаеми (ученици от професионални гимназии, студенти, възрастни обучаеми, млади хора и доброволци) и на обучители (университетски преподаватели, учители, обучители, младежки работници и лица, работещи в организации от областта на образованието, обучението и младежта).



Сътрудничество за иновации и обмен на добри практики (КД 2)

 В рамките на  ключова дейност „Сътрудничество за иновации и обмен на добри практики” българските институции от областта на образованието, обучението и младежта имат възможност да участват в секторни и междусекторни Стратегически партньорства на европейско ниво. Тази дейност допринася за установяване на по-тясна връзка с образователните институции, както и с представителите на бизнеса и неправителствения сектор и разработване на съвместни образователни продукти, които в най-пълна степен да отразяват реалностите на пазара на труда и потребностите, желанията и интересите на новите поколения.

Стратегическите партньорства целят подкрепа за разработването, обмена и прилагането на иновативни практики на институционално, местно, регионално, национално и европейско ниво.

Подкрепа за реформиране на политиките (КД 3)

Ключова дейност „Подкрепа за реформиране на политиките” има за цел да улесни модернизацията на системите за образование и обучение, чрез изграждане на политическо сътрудничество между държавите-членки. Дейността ще се администрира от Националните агенции във всяка страна членка на програмата. В рамките на подкрепата за реформа на политиката ще продължи изпълнението на заложените цели в сферата на професионалното образование и обучение, както и ще се разшири сътрудничеството между други съществуващи инструменти за развитие на системата.


Образователна мобилност на обучаеми и обучители в сферата на висшето образование

Проектът за мобилност в областта на висшето образование се състои от една или повече от следните дейности:



Студентска мобилност с цел обучение в друго висше учебно заведение в чужбина

С цел осигуряване на високи резултати и максимално въздействие върху студентите при реализиране на образователна мобилност, дейностите следва да съответстват на обучението по специалността на студента, както и на неговото личностно развитие. Мобилността с цел обучение може да включва и практика.

Обучителният период в чужбина следва да бъде част от обучителната програма на студента. Мобилността с цел обучение може да се реализира в процеса на придобиване на Бакалавърска, Магистърска или Докторска степен.

Продължителността на мобилността с цел обучение може да бъде между 3 и 5 месеца.

Участие в проекти за студентска мобилност с цел обучение могат да вземат изпращащи и приемащи организации, които са висши училища, притежаващи Еразъм Харта за висше образование.

Студентска мобилност с цел практика в предприятие или организация по специалността в чужбина

Практиките в чужбина са допустими по време на обучението за придобиване на Бакалавърска, Магистърска или Докторска степен, като мобилността трябва да бъде реализирана по време на обучението или до една година след завършването на студента. Практиката следва да бъде интегрирана част от обучителната програма.



Продължителността на мобилността с цел практика може да бъде от 2 месеца до 4 месеца, като се прилага правилото на Европейската комисия, че общата продължителност на мобилността с цел обучение и мобилността с цел практика не може да надвишава 12 месеца за една образователно-квалификационна степен.

Задължително условие е практиката тематично да съответства на областта на знание/специалността на студента/докторанта.



Целта на мобилността е придобиване на специфични практически умения по специалността на студента/докторанта.
Каталог: wp-content -> uploads -> 2015
2015 -> Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“
2015 -> Правила за изменение и допълнение на Правила за търговия с електрическа енергия Съществуващ текст
2015 -> 120 Основно училище “Георги С. Раковски” София
2015 -> Премиерният сериал Изкушение от 12 октомври по бтв lady
2015 -> Агнешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 г
2015 -> Пилешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 14 януари 2015 г
2015 -> Бяла кристална захар седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 Г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница