Програма за образование, обучение, младеж и спорт "Еразъм+ " Ключова дейност 2,"Сътрудничество за иновации и обмен на добри практики"



Дата03.08.2017
Размер70.48 Kb.
#27160
ТипПрограма


Проектът се реализира

по Европейската програма за образование, обучение, младеж и спорт "Еразъм+ "

Ключова дейност 2 ,"Сътрудничество за иновации и обмен на добри практики",

дейност "Стратегически партньорства само между училища",

Договор № 2015-1-CZ01-KA219-014023_3

PLAY, BE FREE!


Участващи страни:

Координатор: Република Чехия, Прага, Základní škola, Praha 2, Londýnská 34

Република Полша, Л`ович, Zespol Szkol przy ul. Grunwaldzkiej 9

Италия, Алтамура, Scuola secondaria di 1° grado Padre Pio Altamura

България, Смолян, СОУ „Св.св. Кирил и Методий”

Проектът е фокусиран върху подрастващите и проучва приликите и разликите в образователните системи на страните, творческите интереси на учениците и начина на живот чрез пет основни теми: филми, изкуство и занаяти, храна и начин на живот, музика, книги.

Учениците, включени в проекта, имат възможност да представят, сравняват и съпоставят тяхната култура, обучението и начина, по който те прекарват свободното си време. Различни методи, стратегии и дейности като работата в смесени групи ще служат, за да разберат повече за собствената си страна, да споделят идеите с връстниците си и да се вдъхновяват от други възможности. Важни аспекти на проекта са развиване на умения в областта на ИКТ и английски език, като работят по задачите с връстниците си от страните партньори. Комуникацията в писмена форма се осъществява чрез имейли, социални приложения, еТуининг, писане на блог, споделяне на лични впечатления от наученото. Участниците имат възможност да се докоснат до духа, бита, традициите и културата чрез настаняване в приемащи семейства.

Втора транснационална среща, реализирана в Полша, гр. Лович
Zespol Szkol przy ul. Grunwaldzkiej 9

Тема – Изкуство и занаяти

15. V – 21. V. 2016г
Участници от България, СУ „Св.св. Кирил и Методий”:

Златка Коджебашева – помощник-директор учебна дейност

Дафинка Николова – координатор по проекта

Елена Георгиева – старши учител по информатика и информационни технологии

Александър Йорданов – VІ а клас

Димитър Гатешки – VІ б клас

Добромир Нейчев – VІ б клас

Калина Абаджиева – VІ а клас

Яна Шопова - VІ а клас

Дейности, реализирани преди втората визитата:

Всички участващи ученици създадоха видеокарта, чрез която представиха себе си и своите интереси. Индивидуално и групово потърсиха информация за страните партньори и създадоха постери за Полша и Лович. Опознаха и създадоха филми за известни български художници и типични национални и регионални занаяти. По групи проведоха беседа с Елена Мирчева- Хелън, български художник, преподавател в СУ „Св.св. Кирил и Методий”. С помощта на ст. учителя Елена Георгиева създадоха презентации. С подкрепата и съдействието на г-жа Захаринка Башева работиха за оформянето на текстовете. Заедно с родителите и класния ръководител Мая Бакърджиева изработиха за всяка страна партньор типична българска мартеница. Помощник-директорът Златка Коджебашева създаде модели на българска шевица и ръчно изплетени на една кука кошнички за великденски яйца за всички участници в проекта. Проведоха се две подготвителни срещи с родителите на пътуващите ученици. Преди срещата учениците бяха регистрирани в еТуининг портала, проучиха публикуваните материали по проекта и общуваха със своите връстници. Учителите планираха дейностите чрез сайта на проекта PLAY, BE FREE!, Фейсбук, електронна поща, WhatsApp. На участващите екипи от съответните страни бе изпратена подробна програма за дейностите, включени в работната визита в Лович.


Дейности, реализирани по време на втората визитата:
На 15. V. 2016 г. (неделя) групата от България, гр. Смолян, заедно с родителите отпътува от Смолян, а след обяд в 14:30 часа пристигнахме на летище Фредерик Шопен, където бяхме топло посрещнати от полките учители - координаторът от Полша Artur Kolucki и Weronika Wiewiora. С тяхна подкрепа направихме кратка обиколка на Варшава и потеглихме организирано за град Лович, където мило ни посрещнаха директорът на училището, учители, родители и ученици.

На 16. V. 2016 ( понеделник) всички участници бяха сърдечно посрещнати в училището. В салона на училището присъстващите партньорски делегации, полските ученици и учители имаха възможността да се насладят на официалното откриване и празничната програма с типични полски национални костюми, възникналия в Полша тържествен танц Полонеза и фолклорна музика. Полските учители и ученици бяха подготвили разнообразна богата програма. Директорът на училището и кметът на града изнесоха приветствено слово, делегациите от различните страни се представиха, бяха разменени подаръци. Проведе се обиколка с полски ученици екскурзоводи в училището.

Всички участници бяха приети официално в тържествената зала на кметството от кмета на Лович, където научиха за символите на знамето на града -пеликани, известни личности, изписани по фрески, развитието и дейностите на града, традиционни фестивали. Българската делегация подари тениска със символите на гр. Смолян, подготвена от родителите на Димитър Гатешки.

Екипи от смесени групи участваха в образователната игра Търсене на съкровище из града, свързана със занаятите. Задачата ни беше да открием и проучим ателие за изработка на сватбени рокли и аксесоари, обущарска работилница, златарско ателие, като се ориентираме по карта. Вечерта учениците прекараха със своите домакини, докосвайки се до националния бит и култура, а учителите споделиха мнения и обсъдиха дейностите по проекта, планираните участници за следващите срещи и попълването на информацията в Mfbility tool.

На 17. V. 2016 ( вторник) сутринта продължиха нашите разнообразни обучителни дейности. Нашите домакини бяха подготвили образователно пътуване до открития фолклорен музей Maurzyce. Научихме за начина на живот в миналото, за типичните полски къщи, бит, занаяти, ритуали и ежедневие, за училището и обучението в миналото.

След обяд посетихме музея в Лович, насладихме се на музейните експозиции, разказаха ни за характерните особености на полските носии, уредбата на домовете, ритуали и традиции. Участвахме в работилница за изработване на типични за Лович хартиени декорации. Вечерта за учениците бе организирана забавна дискотека в училището.

На 18. V. 2016 ( сряда) домакините от Лович, Zespol Szkol przy ul. Grunwaldzkiej 9, почетоха своя патрон Папа Йоан Павел II. Гостите от партниращите страни имаха възможност да присъстват на литургия в близката до училището църква.

След това учениците от всички страни представиха презентациите за художниците и занаятите. Всяка страна беше подготвила различен начин на поднасяне на информацията и това даде възможност да обогатим нашите познания, както за известни художници и техните картини, за занаятите и изработването на декорации, така и за използването на ICT умения и начини на представяне на информацията. След обяд в смесени групи се проведе втората част от творческите ателиета, в които учителите от партниращите страни представиха различни техники. Учителите от Чехия ни научиха как се изработват бижута, учителите от Полша ни научиха как се изработват хартиени цветя и бродиране на букви, учителите от Италия показаха техника за рисуване върху тениски, учителите от България показаха как се изработват типични елементи от българската бродерия. В коридора на училището бе експонирана изложба от ръчно изработените продукти. Научихме много и се възхищавахме на изготвените продукти.

На 19. V. 2016 ( четвъртък) посетихме Варшава, бе организирана беседа за забележителностите в Старое Место, Колоната на Зигмунд ІІІ, Кралския дворец, площадът и Статуята на русалката, която се приема като защитник на града, старинните градски стени, паметникът на великия полски поет Адам Мицкевич, представител на романтизма, катедрали, музикалната пейка, посветена на Шопен, Музеят на фигурите, Дворецът на науката и културата. Имахме възможност да се насладим на прекрасните гледки от кулата на двореца.

На 20. V. 2016 ( петък) сутринта дейностите, свързани с изкуство и занаяти, продължиха, като след придобитите впечатления и знания учениците сглобяваха пъзел от представените картини. Участваха в типични спортни игри в училищните спортни терени и се забавляваха. Учителите в смесени групи наблюдаваха часове по английски, немски, полски език, химия в различни възрастови групи. Бяха представени разнообразни техники на преподаване и учене. Учителите се запознаха с особеностите на полската образователна система, степените на обучение, оценяването на учениците, атестирането на учителите, различните видове училища и изпитите, които се провеждат.

След обяд учителите споделиха мнения за наблюдаваните уроци, отчетоха извършените дейности от началото до момента, планираха провеждането на междинна анкета и публикуването на материалите от проведените до момента международни срещи, обсъдиха подготовката за предстоящата трета международна среща в Италия, гр. Алтамура. На всички участници от партниращите страни бяха връчени сертификати. Вечерта дамакините – учители, родители и ученици – бяха подготвили вълнуваща прощална вечер със забавления сред природата, вечерен огън, конна езда, разходка из местността. Всички много се забавляваха, пееха, прегръщаха се, създадоха много ценни приятелства.

На 21. V. 2016 ( събота) сутринта всички участници се сбогуваха с милите домакини и потеглиха към Варшава. На летище Фредерик Шопен участниците от Чехия, Италия и България се сбогуваха, но общуването за успешното предвижване на групите продължи да се осъществява по WhatsApp. Родителите на пътуващите ученици ни посрещнаха на летището в София и потеглихме към Смолян, като си припомняхме и разказвахме за прекрасните преживявания.
Наученото по време на втората транснационалната международна среща в Лович ни обогати, даде ни възможност да мултиплицираме добри практики, да се научим на уважение, толерантност и подкрепа, да разбираме и ценим всяко мнение, да създаваме красота, да опознаем начина на живот на другите страни, да преоткрием себе си.
Програмата „Еразъм +”, подкрепата на Център за развитие на човешките ресурси, умелото коректно ръководство на координатора по проекта от Прага - Magdalena Novakova, точността и взаимопомощта между участващите страни в проекта, подкрепата от родителите дава прекрасна възможност за развитие на ученици и учители.

Европейската програма за образование, обучение, младеж и спорт „Еразъм+” е възможност да се разпространяват успешни практики.

Сърдечни благодарности на всички от Лович за грижите, вниманието и отличната организация!


Информацията е подготвена от Дафинка Николова






Каталог: static -> files
files -> Пресконференция на Комисията по култура, образование и медии на еп в Пловдив на 10 октомври от 11. 30 часа
files -> Програма за обмен за студенти по програма "Еразъм" (Чехия). За носител на трета награда бе обявен проектът "Заведи ме у дома с колело", документален филм от Унгария
files -> За младежи! На 28 януари 2013 г приключва срокът за кандидатстване за международната награда „Карл Велики
files -> По-малко от месец остава за участие в конкурса за млади журналисти на еп в България
files -> Гала вечер на наградата за кино лукс 2012 на Европейския парламент
files -> Програма „Правосъдие, организиран от Министерство на правосъдието в България
files -> До 18 януари е регистрацията за регионалното състезание „Евроскола“ в Пловдив
files -> Панорама на финалистите за наградата за кино на еп lux 2012 на 28-30 ноември в Дома на киното
files -> Българска премиера на носителя на наградата за кино лукс на Европейския парламент
files -> 17 декември Прожекция на "Това не е филм" на Джафар Панахи и дискусия за наградата "Сахаров" 2012 на еп


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница