Програма за опазване на околната среда на община тервел въведение



страница1/6
Дата28.10.2018
Размер0.96 Mb.
#103835
ТипПрограма
  1   2   3   4   5   6


ПРОГРАМА ЗА ОПАЗВАНЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА

НА ОБЩИНА ТЕРВЕЛ

ВЪВЕДЕНИЕ
Конференцията на Обединените Нации за околна среда и развитие (UNCED) в Рио де Жанейро през 1992 г. даде израз на осъзнаването на нарастващите опасности в цял свят, предизвиквани от все по-острите екологични проблеми.

“Срещата на върха за Земята” в Рио прокламира няколко фундаментални и дългосрочни решения, ангажиращи международната общност със следните ключови принципи на екологичната политика:

Принципът на превантивните мерки, основаващи се на най-добрите съществуващи научно-технически постижения, с цел да се намалят рисковете за хората и околната среда;

Принципът “Замърсителят плаща”, който означава, че на всички нива разходите по предотвратяването и отстраняването на екологичното замърсяване се носят от отговорните за причиняването им;

Принципът, че защитата на околната среда е обща задача за правителствата, гражданите и промишлеността, осъществявана чрез сътрудничество между тях;

Принципът на интегрирането, който означава, че опазването на околната среда е въпрос, който не трябва да се обсъжда самостоятелно и че екологичните аспекти трябва винаги да се вземат предвид при оформянето и прилагането на политиките в много други области, като транспорта, енергетиката, промишлеността, селското стопанство и др.

Тези фундаментални принципи са в основата на всички политики, програми и действия, насочени към опазване на околната среда на всички нива – международно, национално, регионално, местно. Те са в основата и на настоящата Програма за опазване и възстановяване на околната среда на Община Тервел, която се явява естествено продължение на провежданата от общинската администрация политика в областта на околната среда.

Вярно е, че са необходими огромни усилия за постигане на икономически и социален просперитет, но също така е вярно, че паралелно са необходими усилия за предотвратяването на екологични рискове и кризи чрез въвеждане ‘днес и сега’ на съвременните екологични стандарти, въпреки проблемите, които имаме като страна в преход.

Настоящата програма е разработена в съответствие с изискванията на чл.79, ал.1 от Закона за опазване на околната среда.

При разработването й ценна помощ с консултации, мнения и методични указания ни оказаха специалисти от РИОСВ, ХЕИ, "ВиК", Държавна дивечовъдна станция Тервел", Дирекция Бюро по труда, град Тервел, неправителствени организации и други институции, имащи отношение по проблемите на околната среда.

Програмата си поставя няколко основни цели:

 да идентифицира и анализира проблемите в областта на околната среда на територията на общината, да установи причините и да предложи решения и действия за тяхното преодоляване.

 да използва природните дадености на територията на общината за развитие на икономическия потенциал и по-специално за развитие на ловен и екотуризъм.

 да открои приоритетите в дадената област

 да обедини усилията на общинските органи, държавните институции, населението, НПО и предприятията на територията на общината за решаване на проблемите

 да аргументира проектите на общината, които ще се предложат за финансиране от предприсъединителните фондове на Европейския съюз.

Основният използван метод в разработката е стратегическото планиране, почиващо на SWOT анализа.

Програмата е динамичен и отворен документ, който периодично ще се допълва, съобразно настъпилите промени в нормативното законодателство.



I. АНАЛИЗ НА СРЕДАТА

1. Природо - географски и териториално – административни фактори на Община Тервел.

1.1 Географско положение
Община Тервел е разположена в Североизточна България , западната част на област Добрич. Граничи с общините Крушари и Добричка от Добричка област , Дулово, Алфатар и Средище от Силистренска област и община Никола Козлево – Шуменска област.

Главни транспортни оси са : второкласен път Добрич-Силистра през с.Коларци, II3701 с обща дължина 10,2 км и третокласен път Добрич – Силистра през град Тервел . Общата дължина на третокласната пътна мрежа е 80.300 км, а на четвъртокласната - 68.600. През територията на общината няма изграден жп транспорт.



1.2 Топографска характеристика.
Територията на общината е 583 кв.км и включва 26 населени места. Тя попада в обсега на Лудогорското сводово издигане, част от Дунавската равнина и се характеризира с ниско хълмист релеф, леко наклонен на север и изток, поради което преобладават северните, североизточните, северозападните и източни изложения. По конкретно релефът се изгражда от Добруджанските плата, които се намират северно и източно от Поповско - Разградските и Самуилови височини.

Надморската височина е от 50 до 300 метра.

Разглежданата територия е бронирана от варовиковите пластове на сарматската трангресия. Областта е дълбоко нарязана от суходолия. Платата между тях са накъсани от долове, поради което релефът има ниско хълмист характер. Релефът е добре разчленен със сравнително добре запазена льосова покривка.

В инженерно геоложко отношение теренът е изграден в основата си от кредитни варовици със значителна мощност покрити от материалите на льосовия комплекс с мощност 10-20 м. В теренно отношение общината има благоприятни условия за строителство на сгради и съоръжения от различен вид и тип. Необходимо е обаче конкретно да се изясняват предварително мощността на льосовия комплекс и степента на пропадане за да вземат конструктивни и други мерки при проектирането. Нивото на подпочвените води е дълбоко и не усложнява инженерно – геоложката обстановка. На терена не се наблюдават физико-геоложки явления като свлачища и срутища.

Районът предлага добри условия за развитието на селищната мрежа, за удобното разположение на техническата инфраструктура и сравнително удобни територии за развитие на селското стопанство.
1.3 Климат
Територията на община Тервел попада в умереноконтиненталната климатична област. Формирането на климата става под влияние на трансформирани океански въздушни маси, нахлуващи предимно откъм северозапад и запад, континентални въздушни маси на умерените ширини, нахлуващи предимно от североизток, континентални въздушни маси формирани над самия Балкански полуостров. Известно влияние при формирането на местния климат оказва и близко разположения Черноморски басейн.

Откритоста на Дунавската равнина на север позволява безпрепятствено нахлуване на студените континентални въздушни маси, поради което зимата е доста студена, пролетните мразове са често явление, лятото е сравнително топло. Средната януарска температура се движи около – 2.5 / - 1.5 градуса целзий. Снежната покривка е неустойчива, образува се през първото десетдневие на декември и рядко се задържа дълго. Сумата на валежите е малка – 85-144 мм. Характерни за пролетта са късните мразове, които се прекратяват едва към 10-20 април. Те са особено опасни, защото се явяват след започването на вегетационния период. Валежните суми през пролетта и есента не се отличават с голяма разлика, съответно между 85 –140 мм и 115 - 150 мм.

Най-много валежи падат през лятото, по голяма част от които през първата му половина. Най-топлия летен месец е юли, температурата на въздуха достига около 24º. Първите есенни мразове настъпват около 10 октомври.

Преобладаващите ветрове са от северозапад и север, както и силни североизточни ветрове.



Периодичните засушавания са често явление . Вследствие на тези климатични особености агротехническите мероприятия трябва да се насочат към по високо влагонабиране и ефективно изразходване на влагата чрез навременна почвоподготовка. Вегетационния период е от 6 до 7 месеца и е сравнително благоприятен , като се изключи началото на пролетта.

Табл. 1 За средните дати на началото и края на периода с устойчиво задържане на температурата на въздуха над 5 и 10ºС


Климатичен район

Пролет

Есен

5ºС

10ºС

5ºС

10ºС

50 – 200 м н.в

8-15 март

2-10 април

18-23 ноември

24-30 октомври


200 - 300 м н.в.

15-23 март

10-20 април

17-21 ноември

20-26 октомври



Табл. 2 За средни температурни данни по климатични райони


Климатичен район

Температурни условия

Средна годишна

Дни с температура над 10 С

Абсолютни температури

Макс.

Миним.

50 – 200 м н.в

11.3ºС

200

40.5ºС

- 32.8ºС

200 - 300 м н.в.

9ºС

190

34-37ºС

-21ºС


Табл. 3 За средните валежни данни по климатични райони


Климатичен район

ВАЛЕЖИ

Средно годишно

Дни с сняг

Месец с

Макс.

Миним.

50 – 200 м н.в

577

47

Юни

Февруари

200 - 300 м н.в.

680

55

Юни

февруари

Слънчевата и космическа радиация са един от факторите, оказващи влияние на екологичното и санитарно хигиенното състояние на селищата. Интензивността на сумарната радиация върху хоризонтална площ е най-голяма през м.юли през първата половина на деня. По сумарна годишна радиация гр.Тервел попада в зона "В".

Годишната продължителност на слънчевото греене е 2021 часа при сумарна слънчева радиация 3100 МJ/ м 2 , което не стимулира вторични химични процеси.


1.4. Поземлени и горски ресурси
Според основното си предназначение и начин на ползване територията на Общината представлява:

Табл. 4


Видове територии и начин на ползване


Дка

Земеделски територии

416103

Ниви

341375

Трайни насаждения

20539

Естествени ливади

100

Мери и пасища

45498

Горски територии

128384

Сечища , пожарища

2553

Разсадници

220

Територии на населени места и други урбанизирани територии

28467

Застроени площи

27817

Водни площи и територии на водни течения

788

Язовири, водоеми

399

Депа за битови отпадъци

698

Територии за добив на полезни изкопаеми

197

Кариери и рудници

197

Територии за транспорт и инфраструктура

3436

Републиканска пътна мрежа

3737

Местни пътища

220

Каталог: downloads
downloads -> Конкурс „зелена планета 2015" Наградени ученици І раздел „Природата безценен дар, един за всички"
downloads -> Конкурс за певци и инструменталисти „ Медени звънчета
downloads -> Задача Да се напише програма която извежда на екрана думите „Hello Peter. #include void main { cout }
downloads -> Окс“бакалавър” Редовно обучение I до III курс
downloads -> Конспект по дисциплината „Екскурзоводство и анимация в туризма" Специалност: "Мениджмънт в туризма"
downloads -> Alexander Malinov
downloads -> Тема 8: Линейни алгоритми. Отделяне на цифрите на число, преобразуване на числа. Алгоритмично направление: Алгоритми от теория на числата
downloads -> Отчет за научноизследователската, учебната и финансовата дейност на националния природонаучен музей при бан през 2013 г
downloads -> Закон за националния архивен фонд в сила от 13. 07. 2007 г


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница