Програма за подобряване на жилищните условия на ромите в Република България за периода 2005-2015г. Настоящият документ се приема за период до 2020 г включително



Дата09.04.2018
Размер301.22 Kb.
#64957
ТипПрограма

ОБЩИНА МИЗИЯ ОБЛАСТ ВРАЦА



гр.Мизия, ул.”Г.Димитров” № 25-27,

Кмет 09161/20-12, Централа 09161/23-15, тел.факс 09161/21-38,

е-mail: obsh.mz@abv.bg



Проект!


ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ НА ОБЩИНА МИЗИЯ В ИЗПЪЛНЕНИЕ НА СТРАТЕГИЯ НА ОБЛАСТ ВРАЦА ЗА ИНТЕГРАЦИЯ НА БЪЛГАРСКИТЕ ГРАЖДАНИ ОТ РОМСКИ ПРОИЗХОД И ДРУГИ ГРАЖДАНИ В УЯЗВИМО СОЦИАЛНО ПОЛОЖЕНИЕ, ЖИВЕЕЩИ В СХОДНА С РОМИТЕ СИТУАЦИЯ 2015 – 2017 Г.

1. ВЪВЕДЕНИЕ
Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020) отчита ситуацията на ромската общност в страната от социалноикономическа и демографска гледна точка. Приема и обединява в един стратегически документ целите и мерките от стратегическите документи в областта на ромската интеграция като: Стратегия за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства; Здравна стратегия за лица в неравностойно положение, принадлежащи към етнически малцинства, 2005-2015 г. и Национална програма за подобряване на жилищните условия на ромите в Република България за периода 2005-2015г.Настоящият документ се приема за период до 2020 г. включително.

Оперативното изпълнение на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (20 12-2020) се осъществява чрез Плана за действие (ПД), изпълняван в два периода. Първият период, 2012-2014 г., завършва с изпълнението на Националния план за действие по международната инициатива "Десетилетие на ромското включване 2005-2015 г.", актуализиран през 2011 г., като с оглед неговото приключване (2 февруари 2015 г.) е предвиден цялостен анализ на изпълнението за периода .Вторият период, 2014-2020 г., обхваща следващия програмен период на Европейския съюз по Оперативните програми за България с оглед финансовата подкрепа и чрез инструментите на ЕС. С цел осигуряването на ефективност и устойчивост на мерките се предвижда междинен преглед/ актуализация на ПД през 2017 г. След 2020 година, Стратегията ще може да бъде продължена, допълнена или изменена, в зависимост от постигнатите резултати, съществуващите политически, социални и икономически реалности и нови предизвикателства.

Планът за действие е съобразен с Областната стратегия за интегриране на ромите на територията на област Враца и Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012- 2020) .

Изпълнението му е насочено към:



  • Създаване на благоприятни предпоставки за активно участие на представителите на етническите малцинства в обществените процеси на територията на Община Мизия

  • Подобряване качеството на живот, повишаване на жизнения стандарт на жителите на Община Мизия

  • Превръщане на Община Мизия в привлекателно място за живот, личностно и обществено развитие

  • Подобряване адаптивността и качеството на живот на целевите групи, нуждаещи се от социална подкрепа

  • Мотивиране и стимулиране на хората в риск да се справят с проблеми си;

  • Активизиране на гражданското общество за толерантност, съпричастност и социалност към хората в неравностойно положение

За разработването на плана за действие, бе сформиран екип със заповед на кмета на Община Мизия № РД.11-344/18.11.2014 г.



Актуално състояние на ромската общност в община Мизия.

Община Мизия е разположена в Северозападна България и има своето определено място в цялостния обществено-икономически и духовен живот на страната.

Тя е съставна част на Област Враца. Състои се от 6 селища с административен център гр. Мизия и селата – Крушовица, Софрониево, Липница, Войводово и Сараево.

При последното преброяване на населението към 01.03.2011година населението на община Община Мизия възлиза на 8 046 души, 490 който са от ромски произход. Данните са представени в Таблица1.



Област

Община


Населено място

Лица, отговорили на доброволния въпрос за етническа принадлежност

Етническа група










Не се самоопре

делям


Община Мизия

Общо

българска

турска

ромска

друга




Град Мизия

8 046

7 506

3

490

14

33

Продължава тенденцията част от хората от ромски произход да се самоопределят като българи.



Данните са взети от ЕСГРАОН – община Мизия

ПРЕГЛЕД ПО ПРИОРИТЕТИ:
ОБРАЗОВАНИЕ:

Образование:

На територията Община Мизия има три броя общински основни училища /ОУ”Цанко Церковски” в гр. Мизия, ОУ”Отец Паисий” - с. Софрониево, ОУ”Христо Ботев - с. Крушовица/, Професионална гимназия по химични технологии”Васил Левски” гр. Мизия, пет детски заведения - 2 броя Обединени детски заведения в гр. Мизия, Целодневна детска градина - с. Софрониево, Обединено детско заведение - с. Крушовица и Целодневна детска градина - с. Липница, Общински детски комплекс – гр. Мизия



В ОУ”Цанко Церковски” – гр.Мизия.

В ОУ” Христо Ботев” – с.Крушовица.

В ОУ”Отец Паисий” – с.Софрониево.

В ОДЗ №2”Незабравка” – гр.Мизия

В ОДЗ №3”Детелина” – гр.Мизия

В ОДЗ''Здравец'' - с.Крушовица

В ЦДГ''Пчелица''– с.Софрониево

В ЦДГ''Калинка'' – с.Липница

Децата в детските градини и учебните заведения са предимно от ромски произход.


Население от ромски произход на 7 и повече навършени години по населени места в Община Мизия имат степен на образование към 01.02.2011 г.

Населено място

Общо

Висше

Средно

Основно

Начално

Незавършено начално

Никога не посещавали училище

Община Мизия

490

5

72

205

80

57

10


ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ:
В община Мизия има 6 здравни пункта, съответно по 1 във всички населени места.

Училищното и детско здравеопазване се осигурява от петнадесет медицински сестри, работещи в здравните кабинети в училищата и детските градини от общината.

Всички деца на територията на община Мизия се имунизират, съгласно именизационния им календар. Извършват се и профилактични прегледи и изследвания на населението за социално - значимите заболявания.

Община Мизия има линейка от м.януари 2007г./ дарение от Министерството на отбраната/ – оборудван реаномобил, която транспортира спешни пациенти, инвалиди, социално слаби и самотни възрастни хора до болнични и социални заведения. Линейката е на разположение 24 ч с двама шофьори.

Здравето на населението е обусловено от комплексното въздействие на биологични и социални фактори, като определящи се считат обществено-политическото и икономическо ниво на развитие и произтичащите от него условия на живот.

Населението в региона е в процес на демографско стареене, като групата на възрастните над трудоспособна възраст респективно се увеличава. Процесите на стареене са изявени повече в селата, като в някои почти няма детско население. Подобна възрастова структура поражда множество социални и здравни проблеми. Възрастните хора са носители на повече от едно хронично заболяване, това променя вида на здравните и социални потребности, като отправя определени изисквания към тяхното задоволяване.

Ограничаването на достъпа до здравни услуги, недостатъчните финансови ресурси и принудително налаганите от населението самоограничения в потреблението на здравни услуги поради икономически причини, съдействата за високите нива на заболеваемостта, на общата и детска смъртност, задържането на общата продължителност на живота, влошават качеството на живот на населението и възпрепятстват демографското му развитие.
Заболяванията, които се наблюдават в последните няколко години са:

1.Сърдечно съдови - 50-60%

2.Белодробни - 10-12%

3.Гастроинтестициални - 8-10%

4.Онкологични - 7-8%

5.Болести на опорно двигателния апарат - 5-6%

6.Болести на обмяната на веществата - 2-5%

7.Болести на пикочо половите органи - 5-7%

8.Болести на репродуктивните органи - 1-2%

9.Болести касаещи нервното и психично състояние на гражданите - 10%


Всички те не се различават от тези характерни за цялата страна. Нямаме специфични заболявания, които да характеризират общината. Причините за всички групи заболявания се дължат предимно на неправилното и нерационално хранене, неправилен режим на труд и почивка, злоупотреба с алкохол и цигари и други вредни вещества.
Лични лекари, брой разкрити лекарски практики (заети/незаети), дентална медицина, вкл. разпределение по населени места


община

Брой по здравна карта

Брой регистрирани в РЦЗ (физ.лица)

В инд. практики

В групови практики

лекари

дентални

лекари

дентални

лекари

дентални

Община Мизия

6

6

5

2

-

-

В т.ч. в градовете

3

3

3

1

-

-

В селата

3

3

2

1

-

-


Изводи:

  • наличието на неосигурени лица от община Мизия, води до невъзможен достъп до системата на здравеопазване;

  • липса на групови практики за първична медицинска помощ, които да осигуряват неотложна помощ на пациентите денонощно;

  • ограничен избор на селското население на личен лекар;

  • негативните демографски процеси поставят допълнителни изисквания пред здравеопазването, поради това че възрастното население има повече от едно хронично заболяване и това оскъпява здравното обслужване.


ЖИЛИЩНИ УСЛОВИЯ:
Населението в Община Мизия живее преди всичко в собствени жилища, макар и в нелеко финансово състояние в повечето случаи. Общината разполага с 6 бр. общински жилища, които се отдават на крайно нуждаещи се семейства. В общината има недостиг на общински жилища, което затруднява задоволяването на потбеностите на нуждаещите се хора предимно от рисковите групи на населението. Липсват механизми, които да стимулират фирми да инвестират в тази насока, което ограничава възможността на общината да провежда адекватна социална жилищна политика. Същевременно голям брой жилища в селата са необитаеми и свободни, част от които са изоставени и полусъборени.

В общината няма обособени квартали на уязвими етнически малцинства със структурна бедност. В населените места има квартали с по-компактна маса от етническите малцинства, но навсякъде населението в тях е смесено На тези места има изградена водоснабдителна мрежа и електроснабдяване. Няма изградена канализация. Уличната инфраструктура представлява твърда настилка – асфалт, макадам. Кварталите се намират в регулация на населените места. Представителите на етническите малцинства основно притежват документи за собственост, малка част са с право на строеж върху общинска земя.


ЗАЕТОСТ:
На територията на общината безработицата постоянно се увеличава. В Община Мизия в «БТ» до 2012г. са регистрирани 759 души, от който 147 души са от ромски произход. Броят на регистрираните от ромски произод е малък, защото голяма част от тях се самоопределят като българи. Повечето от регистрираните са без квалификация, част от тях са с основно и по-ниско образование, но има и със средно и с висше образование.

Благодарение на реализиране програми за заетост и предимно на НП ”ОСПОЗ”, ОП ”РЧР”и др.,общината се стерми да назначи повечето хора и да създава повече работни места.


Основни изводи, който могат да се направят:

  • Наблюдава се тенденция за увеличаване делът на регистрираните трайно безработни лица;

  • Голям е делът на нерегистрираните безработни

  • Висок е процентът на ниско образованите, което е сериозна пречка при осигуряването на работа;


Безработица в община Мизия по образование за 2007-2012 (по данни от Дирекция „Бюро по труда” – Мизия)






2010

2011

2012

Висше

16

15

20

Средно

308

303

326

Основно

298

293

295

Начално и по-ниско

105

109

118

Общо

727

720

759



КУЛТУРА И МЕДИИ:
Културният живот в община Мизия е богат и разнообразен, наситен с празнични събития, честване на годишнини, местни, национални и християнски празници.

Основни средища на културната дейност в общината са петте читалища, както следва: Читалище „Просвета – 1915” - гр. Мизия с площ 1338 кв.м, Читалище „Пробуда – 27” – с. Софрониево с площ 760кв.м., Читалище „Просвета” с площ 660 кв.м. и 300 места – с. Крушовица, Читалище „Отец Паисий” – с. Липница с площ 300 кв.м., Читалище „Христо Ботев -29”, с. Войводово с площ 310 кв.м.

Читалище “Христо Ботев 29” с. Войводово вече 75 години е огнище на духовността. Отбелязването на българските празници е традиция за организаторите и селото, но в тях се открояват характерните за кюстендилския и ихтиманския край обичаи. Настоятелството към читалище “Христо Ботев” с. Войводово кандидатства през 2002 г. по проект за изграждане на Дневен център за работа с деца. Изграден и оборудван чрез съвместното финансиране от общината и Обединените Холандски фондации, центъра предоставя най-съвременни условия за извънкласна работа с децата от селото. Те се обучават в компютърния кабинет и участват в кръжоците по приложно изкуство с природни материали, фолклор и местна кухня.

Тенденциите в съвременното развитие на културния живот в общината са свързани с подпомагане приобщаването на община Мизия към балканското и европейското културно пространство, чрез различни инициативи и програми на общината, както и с участие в инициативите на културни институции на територията на Република Румъния. За дългосрочно развитие на установеното транс-гранично сътрудничество, читалището в с. Софрониево поддържа приятелски отношения със самодейци от с. Янка, Република Румъния. Всяка година читалището участва със своя програма във Фолклорния фестивал „Песните на Дунава” в община Янка.

През период от две години в гр.Каракъл - Република Румъния се организират фестивали на „Румънския калуш”. Танцовият състав на читалището винаги участва в тези фестивали и се представя на добро ниво. А румънските самодейци ежегодно вземат участие в концерта организиран по време на традиционния празник на селото.

Като атрактивен културен обект от местно значение е „Тъкачната работилница” в с. Софрониево, която представя един традиционен занаят, до който посетителите на селото могат сами да се докоснат. Тъкането на битови изделия: пана, престилки, пътеки са само част от дейностите, които развиват занаятчиите от с. Софрониево. През 2007 г. с подкрепата на Читалище „Пробуда – 27” и Кметство с. Софрониево се създава Сдружение „Старата ракла”.

В с.Софрониево по проект е изграден и Общински център за художествени занаяти.

Всички читалищаса оборудвани с компютри по проект „Глобални библиотеки”.

Във всяко населено място на общината традиционно се честват редица празници.

В село Войводово се пресъздават сурвакарска вечер, наречена по нашему “Сурваки”, Лазаровден, ритуалното зарязване на лозята на 14 февруари и своеобразното пресъздаване на ритуала “Гергьовден” от фолклорната група “Бъдеще без минало няма”. На Велики четвъртък може да се наблюдава боядисването на великденски яйца и подреждането на богатата великденска изложба. Всичко това показва, че е жив българския дух, обичани са нашите празници и са тачени народните традиции.

В село Софрониево могат да се почувстват очарованието на българския бит и неповторимата атмосфера на пролетните празници. На 22 март всяка година на читалищната сцена децата и самодейците посрещат пролетта с богати програми и типично софрониевски фолклор. Автентичните танци и типичните за тях костюми, софрониевчани показват на национално ниво, участвайки и печелейки златни медали на фестивала в Копривщица. На Великденските празници се месят Великденски хлябове, боядисват се великденски яйца и в празника се появяват елементи на традиционни раздавания, които са характерни за това село.

В село Крушовица девизът на местните самодейци е “Хубав ден Великден, дваж по-хубав ден Гергьовден”. На Гергьовден момите от селото берат цветя и вият венци за кошарата и стадото. Много веселие, песни и танци на възрастни и деца с


наричания за късмет и берекет е изпъстрен празника. За нетърпеливите да се потопят в магията на местните традиции и обичаи тази възможност ежегодно се предоставя на Спасов ден, обявен за селищен празник на Крушовица. На читалищната сцена самодейците се представят с театрални постановки и богата фолклорна програма.

В село Липница подредената етнографска сбирка предоставя възможност за съприкосновение с традициите, запазени през вековете. Изложбата е подредена в кътове, които пресъздават различни моменти от ежедневието на селското семейство, на традициите и обичаите от св. Никола до Гергьовден. Интересен обичай е “барбарене”, който се провежда на Сирни заговезни и е характерен за Липнишкия край. Друг обичай е “Комичене” на Цветница, който е рано сутринта след Лазаров ден, и на който се получават върбови клонки за здраве и се гостува в дома на кумицата, за почерпка с попара, сирене и захар в голяма пръстена паница.



В град Мизия се честват традиционните панаирни дни. На 02 август се прави курбан посветен на Св.пророк Илия - закрилник на града и господар на небесните стихии. Интерес представляват надпяванията между клубовете на пенсионера в общината, организираните народни борби и атракции за всички възрасти. Пресъздавайки празника Бъдни вечер с наричания за здраве и плодородие, самодейците от читалището в град Мизия създават всяка година неповторимо очакване за нещо омайно и вълнуващо. В тихата и свята нощ се подрежда софрата, положена върху сламена постеля и отрупана с 11 постни ястия. Живият български дух и тачените народни традиции се усещат при посрещането на коледарите в домовете и при приемането на техните пожелания за късмет и берекет.


ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ НА ОБЩИНА МИЗИЯ В ИЗПЪЛНЕНИЕ НА СТРАТЕГИЯ НА ОБЛАСТ ВРАЦА ЗА ИНТЕГРАЦИЯ НА БЪЛГАРСКИТЕ ГРАЖДАНИ ОТ РОМСКИ ПРОИЗХОД И ДРУГИ ГРАЖДАНИ В УЯЗВИМО СОЦИАЛНО ПОЛОЖЕНИЕ, ЖИВЕЕЩИ В СХОДНА С РОМИТЕ СИТУАЦИЯ 2015 – 2017 Г.


ПРИОРИТЕТ 1 –ОБРАЗОВАНИЕ


Цели


Дейности


Целева група


Отговорна институция


Времеви период


Финансиране
















Средства

Източник

Индикатори

Гарантиране на равен достъп до качествено образование



Поддържане на картотека на подлежащи ученици и деца

Деца и ученици от ромски произход

Училищанатеритоярията на община Мизия

2015-2017 год.

Не е необходимо




Обхващане на всички подлежащи на задължително ДГ и 1 клас




Ограмотяване на младежи

Младежи от ромски произход

Община Мизия и Бюро по труда

2015-2017 год.




ЕПП и фондове

Брой ограмотени младежи




Провеждане на

срещи с родителите на тема: "Защо трябва да ходя на училище?"



Ученици застрашени от отпадане

Училища

2015-2017 год.

Не е необходимо




Ограничаване на броя на отпадналите деца.




Въвеждане на

извънкласни

дейнти,свързани с културата,

занаятите и обичаите на различните етноси



Ученици

застрашени от отпадане



ОДК,Училища и Община Мизия

2015-2017 год










Създаване на подкрепяща и привлекателна среда в училищата.

Осигуряване на закуска за деца от

1-IV клас



Социално

слаби семейства



Училища

Постоянен

Училища

ЕПП и фондове

Брой подпомогнати




Включване на

децата от ромски произход в извън училищни дейности по



проект "Успех"

Децата и

учениците от малцинствата



Училища

2015-2017 год.

Не е необходимо

ЕПП и фондове

Повишаване на мотивацията




Включване на ученици за кандидатстване на стипендии след завършено средно образование

Ученици и студенти от ромски произход

Училища и община Мизия

постоянен

Не е необходимо

РОФ и „Отворено Общество”

Брой ученици и студенти

Прилагане на разнообразни форми и програми за работа с деца с трудности

и дефицити в

обучението, и отпаднали от училище с цел тяхната ренитеграция


Оптимюиране

на училищната

мрежа и осигуряване на

превоз до общински училища за учениците



Децата и

учениците от

малцинствата


МОМН

Училища и Община Мизия



2015-2017 год.

МОМН

Община Мизия







Обхващане на

всички подлежащи на задължително обу чение



Усъвършенстване на образователните условия за качествено образование на квалификацията на педагогическите специалисти за взаимодействие в мултиетническа образователна среда.


Квалификация на учители, директори и други педагогически специалисти за работа в мултикултурна среда

Учители, директори и педагози

МОМН

ЦМЕДТ „Амалипе”

Община Мизия


2015-2017 год.

Не са необходими






Брой обучени педагогически специалисти преминали обучение



ПРИОРИТЕТ 2 – ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Цели


Дейности


Целева група


Отговорна институция


Времеви период


Финансиране
















Средства

Източник

Индикатори

Подобрява­не на профи­лактичните дейности сред ромското население

Провеждане беседи и разговори с младите майки за значението на имунизациите и мотивирането им за редовното им прилагане, както и имунизацията за превенция на рак на маточната шийка.

Български граждани от ромски произход.

Лични лекари

Община Мизия

Регионална здравна инспекция


2015-2017 год.

Не са необходими




Брой обхванати майки




Провежданена

камnании за имунизиране на населението, особено на децата

с непълен имунизационен статус


Семейства от ромски произход

Личен лекар и МБАЛ

2015-2017 год.




ЕПП

0/о имунизирани от

подлежащите за имунизация






Стимулира не

създаването на

извънкласни форми

на здрав но

образование за

ромските деца –

клубове, спорт ни

секции и др.



Деца и ученици от ромски произход

Лични лекари;

Община


Мизия

РЗИ


МОМН;

Всички у-ща на тер.

на Община Мизия


2015-2017 год.

Не са

необходими






Брой създадени

извънкласни

форми
Брой обхванати

деца и ученици



Повишаване на

здравната и

екологична култура


Провежда не на

беседи с подрастващи

и млади хора и

техните родители за

начините за

предпазване от

нежелана и ранна

бременност



млади хора и

родители



Лични лекари;

Община


Мизия

РЗИ


Здравните кабинети

на учили щата и

детските градини


2015-2017 год







Брой обхванати

млади хора и

техните

родители


Подобряване на качеството на предлаганите здравни услуги.

Повишаване на

здравните знания и осигуряване на достъп до здравна информация;



Деца и семейства от ромски произход

Лични лекари

РЗИ



2015-2017 год.

Не са

необходими






Брой обхванати деца и семейства

Насърчаване здравословния начин и създаване на условия за

физическа активност и спорт



Използване възможностите на спорта като превенция срещу употребата на тютюневи

изделия, алкохол, наркотици, срещу нетолерантността и насилието в обществото и

други


Деца от ромски произход

Училища

2015-2017 год

Не са

необходими






Брой обхванати деца .



ПРИОРИТЕТ 3 – ЖИЛИЩНИ УСЛОВИЯ



Цели


Дейности


Целева група


Отговорна институция


Времеви период


Финансиране
















Средства

Източник

Индикатори

Подобряване на

жилищните условия,

включително и на

прилежащата

техническа

инфраструктура



Подобрява не

състоянието на

техническата

инфраструктура,

асфалтиране на улици в кварталите с ромско население.


Български граждани от ромски произход

Община

Мизия


ПРСР

2015-2017 год.




Общински

бюджет


ПРСР

Благоустроени

улици и тротоари –

км.





Благоустрояване на алейни мрежи, зелени площи и детски площадки;

Български граждани от ромски произход

Община Мизия

МРРБ


Частни инвеститори

2015-2017 год.

При Необходимост

Общински бюджет
Европейски средства

Брой алейни мрежи, зелени полщи и детски площадки

Подобряване на физическата и жизнената среда.

Провеждане на

информационни кампании за опазване на чистотата на населите места и повишаване

на екологичната култура и други


Лица и семейства от ромски произход

Община Мизия


2015-2017 год.

Не е необходимо




Брой информационни кампании



ПРИОРИТЕТ 4 – ЗАЕТОСТ


Цели


Дейности


Целева група


Отговорна институция


Времеви период


Финансиране
















Средства

Източник

Индикатори

Повишаване

на

конку рентносnо собността на ромите на



nазара на труда

Разработване и изnълнение на

nроекти за nовишаване на квалификацията и трудова заетост по програми, сезонна заетост и др.




Лица от ромски nроизход

МТСП, АЗ,

МОМН в сътрудничество с общината



2015-2017г.





Републикански бюджет, ОП РЧР,

други донорски програми и проекти и общински бюджет



Брой разработени проекти


Подобряване на достъпа на ромите да пазара на труда и

повишаване на дела на заетите сред тях



Стимулиране

наемането на работа на младежи до 29 години от ромски произход и други



Младежи до 29 годишна възраст

МТСП, АЗ


2015-2017г.





Републикански бюджет, ОП РЧР,

други донорски програми и проекти



Брой обучени младежи




Обучаване на младежи в професионални умения чрез стажуване

Младежи до 29 годишна възраст

МТСП, АЗ,

МОМН в сътрудничество с общината, частни компании



2015-2017г.





Републикански бюджет, ОП РЧР,

други донорски програми и проекти



Брой обучени младежи



ПРИОРИТЕТ 5 – ВЪРХОВЕНСТВО НА ЗАКОНА И НЕДИСКРИМИНАЦИЯ


Цели


Дейности


Целева група


Отговорна институция


Времеви период


Финансиране
















Средства

Източник

Индикатори

Подобряване на

ефективност та на

работа на

полицейски

служители в

мултиетническа

среда при спазване

на стандартите по

правата на човека


Провеждане на информационна кампания на тема: Запознаване и

разясняване на

Наредба №1 на

Общински съвет за поддържане и опазване на

обществения ред, чистотата и общинското имущество на територията на

община Мизия

сред ромското

население;



Лица от ромски nроизход

Община Мизия,

ПУ гр.Мизия,




2015-2017 год.

Не са

необходими






Брой беседи в

ромските


квартали




Обучение по

права на човека и

права на детето в

училище


Деца от римски произход

Училища

Община Мизия

и ПУ гр.Мизия

МКППМН


2015-2017 год.

Не са

необходими






Брой обучени

лица;


Брой проведени

обучения



ПРИОРИТЕТ 6 – КУЛТУРА И МЕДИИ



Цели


Дейности


Целева група


Отговорна институция


Времеви период


Финансиране
















Средства

Източник

Индикатори

Запазване и развитие на културната идентичност на малцинствените общности

Ежегодни

Честване на

8 април – деня на

ромите


Български граждани от ромски произход

Всички населени

места на


територията но

Община


Мизия

2015-2017 год.




Общински

бюджет


Брой проведени

мероприятия и

брой на

включени


участници



Организиране и провеждане на концерти, творчески срещи и прояви с изтъкнати творци от етносите;

Български граждани от ромски произход

Читалища на територията на община Мизия

2015-2017 год

При необходимост.

Общински бюджет

Читалище


Брой проведени мероприятия и брой на включени участници.




Участие на деца и ученици в проекти, които са с културна целенасоченост.

Деца и ученици от римски произход

Читалища и училища на територията на община Мизия

2015-2017 год




ЕПП и фондове

Брой участници



Очаквани резултати:

Изграждането на ефективно сътрудничество и партньорство между местните институции, малцинствената общност, нестопанските организации и лидери са гаранция за решаването на конкретни проблеми на населението и проактивни действия за реализиране на съвместни програми допринасящи за процеса на интеграция на малцинствата.


В края на периода на плана за действие очакваме:


  • Повишено качеството на образование на ромско население

  • Намалена безработицата сред малцинствата

  • Повишена здравна и екологична култура на учениците и младите хора

  • Изградени нови зелени площи и детски площадки ( в Ромските квартали)

  • Подобрено състоянието на техническата инфраструктура в ромсите кварталите;

  • Съхранена идентичност на малцинствените общности

  • Повишена осведоменост на целевите групи

Мониторинг на изпълнението:

Оценката на изпълнението на плана за действие се осъществява от Общински съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси (ОССЕИВ) чрез мониторинг и прилагане на различни форми за наблюдение и оценка.

Мониторинга се осъществява, чрез систематично събиране и анализиране на информация, както и съгласуване на мерките по плановия документ. Община Мизия ще включи заинтересованите страни в осъществяването на оценката и наблюдението. На база тези функции основните методи на мониторинга са:


  • Отчитане на изпълнението на заложените дейности по приоритетите на плана в административен мониторингов доклад.

  • Формиране на коригиращи мерки, с оглед изпълнението на заложените дейности по приоритетите на плана

  • ОССЕИВ координира и обобщава получената информация в доклада.

  • Докладът се представя за одобрение пред ОССЕИВ.

  • Докладът се приема от Общински съвет



Заключение

Важен фактор за изпълнението на общинския план за действие е да се организира и толерира включването на всички институции, официално представени ромски организации по места, отделни ромски представители на компактни групи от ромското население.



Последното е съществено за гарантиране на диалог на активното включване на всички лица от ромски произход в обществения живот, общинските и европейски програми с общата цел да се създаде обединяване усилията на всички етноси на територията на Община Мизия за увеличаване на просперитета и икономическото благоденствие на хората от община

Съгласували:
Гл.експ.»ИРЕППМСОП» - В.Първанова…………............

Гл.експ.»Образование и култура»-Цв.Дамянова……………………

Зам.-кмет Н.Нековски.................................

Секретар М.Мариновска ...........................
Каталог: attachments
attachments -> Решение за отказ за заплащане на правна помощ служебно или по предложение на адвокатския съвет
attachments -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица март 2016 година
attachments -> Национален календарен план за 2014 година I. Национални инициативи
attachments -> Национален календарен план за 2015 година I. Национални инициативи
attachments -> 10 ноември демократичното начало тогава и сега
attachments -> Списък на възстановените заглавия към 31. 07. 2012
attachments -> Секции за гласуване на избиратели с увредено зрение или със затруднения в придвижването
attachments -> 1 април /неделя/, 10. 00 часа, център село Поликраище
attachments -> Община пирдоп – софийска област 2070 град Пирдоп, площад „Тодор Влайков”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница