Програма за подпомагане на начална спортна подготовка на деца и участието им в спортни прояви



Дата24.07.2016
Размер138.2 Kb.
#4027




РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Министерство на младежта и спорта

ДЕЦАТА И СПОРТНИЯТ КЛУБ”


(Програма за подпомагане на начална спортна подготовка на деца и участието им в спортни прояви)
утвърдена със заповед № РД-09-108/11.03.2015.г.

І. ВЪВЕДЕНИЕ

Пилотната програма „Децата и спортният клуб” - за подпомагане на начална спортна подготовка за деца и участието им в спортни прояви (Програмата) е разработена в изпълнение на Концепцията за насърчаване развитието на спорта за всички - основен документ за реализиране на един от приоритетите в дейността на Министерството на младежта и спорта (ММС).

Програмата е съобразена с целта и основните задачи на Националната стратегия за развитие на физическото възпитание и спорта 2012-2022 г. и Националната програма за развитие на физическото възпитание и спорта 2013-2016 г., и с действащата нормативна уредба в областта на физическото възпитание и спорта.

Програмата е разработена на основата на приемственост и е съобразена с нарастващия интерес и желанието на спортните клубове за кандидатстване с проекти за развитие на детския спорт.

Целта на Програмата е създаване на условия и възможности за подпомагане на спортните клубове в работата им с деца за начална спортна подготовка, за участие и за организиране на спортни прояви.

През 2015г. с изпълнението на настоящата Програма ще се даде възможност освен да бъдат продължени успешните дейности и програми реализирани през последните години от ММС, да бъдат включени и нови дейности.

За първи ММС ще финансира проекти за нови дейности на спортни клубове с възможност за развитие на детския спорт по различни видове спорт.

В зависимост от постигнатите резултати и след успешно реализиране на Пилотната програма, същата ще бъде продължена и допълнена с оглед разширяване на нейния обхват.


ІІ. НОРМАТИВНА ОСНОВА

Закон за физическото възпитание и спорта - чл. 4, т. 4, чл. 59а, т. 5 и чл. 59б, ал. 2, т.1.

Правилник за прилагане на закона за физическото възпитание и спорта - чл. 38.

Наредба № 1 за финансово подпомагане на спортни дейности - чл. 2, ал.1, т. 3.

Устройствен правилник на ММС - чл. 4, т. 18 и чл. 30, т. 7.
ІІІ. ОСНОВНА ЦЕЛ

Подобряване на условията и възможностите за участие на деца в организирани спортни прояви, с оглед подобряване физическа им дееспособност, спортно-техническите умения и създаване на мотивация за спортно развитие.


ІV. КОНКРЕТНИ ЦЕЛИ

  1. Подобряване на условията и възможностите за спортно развитие, повишаване на личната мотивация на децата и устойчив интерес към системни спортни занимания.

  2. Предоставяне на възможност за изява на децата и постигане на лични спортни резултати чрез участие в спортни прояви.

  3. Разширяване обхвата на активно спортуващите деца.

  4. Осигуряване участието на квалифицирани спортно-педагогически кадри и предоставяне на възможност за тяхната професионална и трудова реализация.

  5. Насърчаване и развитие на общественополезната дейност на спортни клубове чрез проектно финансиране с оглед подобряване на спортно - подготвителната им дейност с деца по съответния вид спорт.

  6. Използване възможностите на спорта, чрез различни форми за двигателна активност като превенция срещу нетолерантността, насилието, употребата на тютюневи изделия, консумация на алкохол и наркотици.

  7. Формиране и развитие на социални качества, умения и спазване на правилата и на принципите на честна игра - „Феър плей”.


V. ПРИНЦИПИ

Законосъобразност

Отвореност и достъпност

Ресурсна осигуреност и наличие на структури и кадри по места

Перспективност и устойчивост

Сътрудничество на национално и регионално ниво между държавни и местни

власти и спортни организации
VІ. ПАРТНЬОРИ

Спортни организации

Държавни институции и други организации, имащи отношение към физическото възпитание и спорта

Общински администрации

Средства за масова информация
VІІ. ПРЕДМЕТ, БЕНЕФИЦИЕНТИ И ОБХВАТ


  1. Предмет на Програмата са определяне, планиране и изпълнение на дейности, свързани със създаване на условия и възможности за начална спортна подготовка на деца и участието им в спортни прояви.

  2. Бенефициенти - преки бенефициенти са спортни клубове, непреки бенефициенти, за които се очаква да има ефект и полза в резултат на изпълнение на проектите са деца.

  3. Обхват:

Във времеви аспект Програмата се реализира от 1 май до 31 декември 2015г.

В териториален аспект Програмата обхваща населените места в страната с одобрени проекти на спортни клубове.


VІІІ. ДЕЙНОСТИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРОГРАМАТА

  1. Публикуване, презентация и популяризиране на Програмата в интернет страницата на ММС.

  2. Изготвяне на проекти от спортни клубове - кандидати за изпълнители на Програмата и съгласуването им със спортната федерация, на която са членове.

  3. Съгласуване и заверяване с подпис и печат на проектите на спортни клубове от експертите на ММС за съответните административни области.

  4. Внасяне в деловодството на ММС на съгласувания и заверен екземпляр на проекта от спортни клубове, с приложен еднообразен екземпляр и на електронен носител - CD - RW, в срока посочен в Раздел ІХ.

  5. Разглеждане на проектите от Експертна комисия и извършване на оценка на съответствието им с изискванията на Програмата и правене на мотивирани предложения за отхвърляне или одобряване за всеки от предложените проекти, както и за размера на финансовите средства.

  6. Издаване на заповед от Министъра на младежта и спорта, с която одобрява и финансира предложените проекти или не одобрява и не финансира предложените проекти.

  7. Сключване на договори с изпълнителите на одобрените проекти, придружени с Финансов план изготвен от изпълнителите за разходване на одобрените средства.

  8. Осъществяване на оперативно взаимодействие и активно партньорство за изпълнение на одобрените проекти по Програмата.

  9. Реализиране на одобрените проекти от спортните клубове по Програмата.

  10. Извършване на наблюдение и проверки от представители на ММС на одобрените проекти.

  11. Внасяне в деловодството на ММС на отчетите от изпълнителите на проектите, в съответствие със сроковете по сключените с тях договори.

  12. Изготвяне на оценка и информация за изпълнение на Програмата.


ІХ. РЕГЛАМЕНТ И УСЛОВИЯ ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ С ПРОЕКТ

  1. С проекти по Програмата могат да кандидатстват спортни клубове, членове на лицензирани спортни федерации администриращи съответния вид спорт.

  2. Кандидатстващите спортни клубове по т. 1 трябва да отговарят на изискванията на чл. 3 от Наредба № 1 за финансово подпомагане на спортни дейности (ДВ, бр.40/13.05.2014 г.), а именно да :

    1. са вписани като юридически лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност;

    2. са вписани в Националния регистър на спортните организации съобразно чл. 18, ал. 2 от Закона за физическото възпитание и спорта;

    3. са членове на лицензирана спортна организация;

    4. нямат финансови задължения към държавата и общините, освен ако е допуснато разсрочване или отсрочване на задълженията;

    5. са изпълнили задълженията си към Министерството на младежта и спорта по предходни договори;

    6. водят счетоводна отчетност в съответствие с изискванията на Закона за счетоводството и приложимите счетоводни стандарти;

    7. отговарят на условията за кандидатстване по Програмата.

  1. Спортните клубове могат да кандидатстват с един проект по Програмата и за един вид спорт за календарната година.

  2. Спортните клубове могат да планират в проектите си следните дейности - участие в спортни прояви, организиране на детски спортни прояви и провеждане на начална спортна подготовка на деца по съответния вид спорт или по избор за някои от тях. Спортните дейности, включени в проектите следва да бъдат планирани за изпълнение през периода от 1 май до 31 декември 2015г.

  3. Нямат право да кандидатстват спортни клубове по настоящата Програма, с одобрени проекти по програмите за развитие на спорта за учащи и спорта за всички, в това число и спорта за хора с увреждания, посочени в чл.2, ал.1, т.3 от Наредба № 1 за финансово подпомагане на спортни дейности.

  4. Кандидатстването с проекти по Програмата се извършва от 15.03 до 31.03.2015г.

  5. Проектите се представят на формуляр по образец, представляващ Приложение №1 към Програмата. Формулярът на хартиен носител, с приложен еднообразен екземпляр и на електронен носител – CD - RW и документите към тях се внасят в деловодството на ММС от спортните клубове, в срока посочен в т.6.

  6. Кандидатстващите спортни клубове, изпълнители на проекти по Програмата, следва да имат:

    1. предоставена за ползване спортна база с осигурени безопасни условия за здравето на децата при практикуване на съответния вид спорт и организиране на спортни прояви.

    2. правомощия, съгласно действащата нормативна уредба в областта на спорта и компетенции да организират и провеждат занимания и спортни прояви по съответния вид спорт.

    3. спортни специалисти, притежаващи професионална правоспособност и квалификация за организиране и провеждане на занимания и спортни прояви по съответния вид спорт.

    4. възможности за медицинско осигуряване при провеждане на спортните занимания и спортни прояви (дежурни медицински лица или екипи).

9. В случаите, когато в проекта има включени деца с увреждания спортните специалисти трябва да притежават съответната подготовка.
Х. ОБЩИ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ПРОЕКТА

  1. Проектът се представя на формуляр по образец, представляващ Приложение №1 към настоящата Програма.

  2. Проектът на формуляр по образец трябва да съдържа:

    1. персонификация на кандидатстващия спортен клуб;

    1. . обосновка на проекта;

    2. . основна цел;

    3. . конкретни цели;

    4. . обхват и целеви групи;

    5. . дейности за изпълнение на проекта и срокове - популяризиране на проекта, осигуряване на спортна база с необходимите условия, осигуряване на децата и др.;

    6. описание на спортните дейности планирани за финансиране - начална спортна подготовка и/или спортни прояви, наименование и местонахождение на спортните обекти и/или съоръжения и списък на спортните специалисти, които са включени в изпълнение на проекта;

    7. . очаквани резултати и ефект/полза от изпълнението на проекта - посочват се резултати, ефект и ползи, измерими показатели - брой занимания, брой прояви, общ брой на децата и др.;

    8. . информация за партниращи организации;

    9. . финансов план за необходимите средства и планираните собствени такива (не по-малко от 10% спрямо размера на исканите средства);

    10. . финансова обосновка за размера на исканите средства.

  1. Изисквания за документи, които се прилагат към проекта:

3.1. протокол с решение на управителния съвет за утвърждаване на проекта и кандидатстване по Програмата както и за планираните собствени средства;

    1. копие на договор, удостоверяващ правото за ползване на спортния обект, където ще се провежда начална спортна подготовка. Договорът трябва да е сключен за срок не по – кратък от времетраенето на проекта и в него ясно да са посочени ангажиментите на страните;

    2. копие на удостоверение за вписване в Централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел на Министерство на правосъдието;

    3. удостоверение за актуално състояние на спортния клуб, издадено не по-рано от месец януари в годината на кандидатстване;

    4. декларация за избягване на двойно финансиране на дейности по проекта;

    5. документи, удостоверяващи наличието на партньори за изпълнението на проекта;

    6. копие на документи от Лекарска консултативна комисия за всяко дете с увреждане в случаите, когато в проекта има включени деца с увреждания;

    7. документи по образец, посочени във формуляра за кандидатстване;

    8. друга информация по преценка на изпълнителя, свързана с проекта;

    9. екземпляр на формуляра на електронен носител - CD - RW;


ХІ. ФИНАНСИРАНЕ, ДОГОВОРИ И ОТЧЕТНОСТ

  1. Изпълнение на Програмата се осигурява със средства от консолидирания бюджет на Министерството на младежта и спорта.

  2. По Програмата се финансират спортни дейности - участие в спортни прояви, организиране на детски спортни прояви и провеждане на начална спортна подготовка на деца по съответния вид спорт.

  3. Не се финансират по тази Програма организирането и провеждането на спортни прояви, които са финали на държавни първенства, включени в Държавния спортен календар на Федерацията по съответния вид спорт.

  4. Максималният размер на средствата за финансиране на проект по Програмата е 10 000 (десет хиляди) лева.

  5. Финансовите средства за организиране и провеждане на начална спортна подготовка и/или детски спортни прояви се предоставят и разходват по следните показатели, за:

    1. организиране и провеждане на детски спортни прояви - възнаграждения за съдии, медицински и помощен персонал, награди – купи и грамоти, наеми и/или консумативи и организационни разходи, пряко свързани с детската спортна проява;

    2. участие в детски спортни прояви - застраховки, пътни разходи, разходи по престоя на участниците (при ползване на пансионат - до два дни с една нощувка) и организационни разходи, пряко свързани с участие в проявата;

    3. провеждане на начална спортна подготовка - възнаграждения на спортни специалисти, медицински лица и помощен персонал, консумативи или външни услуги за спортния обект, закупуване на спортни пособия и организационни разходи, пряко свързани със спортната подготовка;

  6. Спортните клубове могат да кандидатстват за финансиране по трите показатели посочени в т.5 и/или по избор за някои от тях.

  7. Одобрените финансови средства не могат да бъдат разходвани за:

    1. дейности и разходи, които не са пряко свързани с организиране и провеждане на детски спортни прояви и провеждане на начална спортна подготовка на децата по съответния вид спорт по проекта;

    2. материални активи за суми над 500 лева с вкл. ДДС;

    3. консумативи, които не са пряко свързани с изпълнението и времетраенето на проекта;

    4. разходи, извършени извън срока на договора и/или извън показателите, посочени в финансов план, неразделна част към договора.

  8. Взаимните отговорности и задължения на ММС и спортните клубове, свързани с изпълнение и отчитане на одобрените проекти по Програмата се уреждат с договори, които се сключват в едномесечен срок от издаване на заповедта на Министъра на младежта и спорта за одобряването им.

  9. Неразделна част от договорите са одобрените проекти и финансов план за разходване на одобрените средства, по образец - Приложение №1 към договора.

  10. Средствата за одобрените проекти се превеждат на части, съобразно сключения договор.

  11. В съответствие със сроковете по сключените договори, изпълнителите представят за съгласуване на експертите на ММС за административните области съдържателни и финансови отчети за изпълнение на дейностите в одобрените им проекти, придружени с копия на разходооправдателни документи.

  12. Съгласуваните отчети по т. 11 се внасят в деловодството на ММС от изпълнителите на проекти, в съответствие със сроковете по сключените с тях договори.

  13. Приемането на финансовите и съдържателните отчети се извършва с протокол, подписан от страните по договора или надлежно упълномощени от тях лица. Десет процента от общия размер на одобрените средства се превеждат след приемане с протокол на финансовите и съдържателните отчети от ММС.


ХІІ. ОЦЕНЯВАНЕ НА ПРОЕКТНИТЕ ПРЕДЛОЖЕНИЯ

Експертната комисия по Раздел VІІІ, т.5 разглежда проектните предложения, извършва оценка за административно съответствие и за допустимост съгласно с критериите за съответните оценки. Проектните предложения с отрицателна оценка за административно съответствие и допустимост не подлежат на оценяване по критерии за качество и не се предлагат за одобрение и за финансиране.

Проектните предложения получили положителна оценка на горепосочените критерии подлежат на оценяване по критерии за качество. От оценката за критериите на качеството зависи дали проектното предложение ще бъде предложено за финансиране, както и размера на предложените средства.

Експертната комисия при оценка на проектите редуцира разходи, за които не е обоснована и доказана тяхната необходимост и не са пряко свързани с изпълнение на проекта.

В зависимост от представените проектни предложения по отделните видове спорт и оценките им за качество, същите ще бъдат предложени за финансиране до изчерпване на средствата, определени за изпълнение на пилотната Програма.

Критериите за оценка за проекти по Програмата са:



  1. Доколко проектното предложение съответства на основната цел и на конкретните цели на Програмата. Аргументираност, точност и яснота на неговото съдържание;

  2. Доколко ясни и изпълними са планираните дейности и съответстват ли на целите и очакваните резултати;

  3. Има ли изпълнителя достатъчен капацитет за изпълнение на проекта – наличие на спортна база, спортни специалисти с необходимата квалификация, материално-техническо осигуряване и др.;

  4. Предвидени ли са дейности за осигуряване на информираност и публичност;

  5. Целесъобразност на планираните разходи и тяхното формиране по пазарна стойност;

  6. Конкретно и коректно изписване на разходите по показателите във финансовата обосновка – количествено-стойностна сметка;

  7. Обоснована и доказана е необходимостта от исканите средства по дейности и показатели;

  8. Общо необходими и планирани собствени средства, има ли изпълнителят други/допълнителни източници на финансиране – планирани собствени средства;

  9. Партньорство с други институции и организации за съвместно реализиране на дейности по проекта.

  10. Общо представени проектни предложения по съответния вид спорт и до каква степен тези предложения за този вид спорт съответстват на конкретните цели на Програмата.


ХІІІ. ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ

  1. Създадена мотивация и интерес на децата за системно практикуване на физически упражнения и спорт за подобряване на здравето и физическата им дееспособност.

  2. Подобрени условия и възможности за провеждане на начална спортна подготовка на деца с перспективи за спортно развитие.

  3. Осигурена възможност за спортна изява на децата и постигане на лични спортни резултати.

  4. Предоставена възможност на спортните клубове за селекция на деца с перспективи за спортно развитие.

  5. Мотивиране на спортни специалисти за участие в дейности при реализиране на проекти по Програмата.

  6. Формиране и развитие на социални качества в децата – умения за работа в екип, толерантност, сътрудничество, комуникация, лидерство, стойност на усилията, споделяне, самочувствие, доверие, честност, самоуважение, дисциплина, увереност, спазване на правилата и на принципите на честна игра - „Феър плей”.

  7. Осъществяване на медийна политика за популяризиране на ползата за децата от спорта и здравословната физическа активност.


ХІV. МОНИТОРИНГ И ОЦЕНКА НА ПРОГРАМАТА

Координация, мониторинг и контрол по изпълнение на дейностите, включени в Програмата се осъществяват от ММС.

Наблюдението и проверките за изпълнение на дейностите, включени в одобрените проекти по Програмата се извършват от длъжностни лица на ММС.

Инспекторатът на ММС по чл. 64а от Закона за физическото възпитание и спорта осъществява текущ и последващ контрол върху извършваните от спортните клубове дейности, финансирани от ММС.

Информация и оценка за изпълнение на Програмата се изготвят след нейното приключване.

След реализиране на Програмата, в зависимост от постигнатите резултати, дейностите могат да бъдат продължени, допълнени или променени.


XV. ЗАКЛЮЧИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА

§1. Програмата е разработена в съответствие със Закона за физическото възпитание и спорта - чл. 4, т. 4, чл. 59а, т. 5 и чл. 59б, ал. 2, т.1. и с Наредба № 1 за финансово подпомагане на спортни дейности - чл. 2, ал.1, т. 3.





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница