Програма за подпомагане на по-бедните икономики да засилят присъствието си на световните пазари



Дата25.01.2018
Размер46.17 Kb.
#51901
ТипПрограма


IP/11/553

Брюксел, 10 май 2011 г.



С поглед към най-нуждаещите се: нов облик на схемата на ЕС за внос от развиващите се държави

Европейската комисия планира да насочи своите преференции при внос предимно към най-нуждаещите се развиващи се държави. Тя ще ограничи до приблизително 80 броя на участниците в Общата система от преференции (ОСП), с която предоставя на развиващите се държави специфични тарифни преференции под формата на намалени или нулеви тарифни ставки или квоти. Това се прави, за да се вземе предвид бързият темп на развитие на по-напредналите и вече конкурентоспособни в световен план развиващи се държави. Същевременно Комисията се стреми да насърчи повече държави да спазват основни международни конвенции за човешките права, трудовите стандарти, околната среда и доброто управление в режима ОСП+, чрез който уязвимите при търговия държави могат да ползват допълнителни търговски отстъпки.

През последните десетилетия икономическото равновесие в света бе коренно променено. В глобален аспект митническите тарифи са по-ниски от всякога. Ако предоставяме тарифни преференции в тази конкурентна среда, най-много ползи трябва да има за най-нуждаещите се държави. Търговията и развитието вървят ръка за ръка и тарифните преференции са само малка част от нашата по-мащабна програма за подпомагане на по-бедните икономики да засилят присъствието си на световните пазари“, заяви комисарят на ЕС по търговията Карел Де Гухт.



Основните елементи на предложението са следните:

  1. Насочване на преференциите по ОСП към по-малко държави. Мащабният продуктов обхват и преференциалните маржове ще останат непроменени, но някои държави вече няма да имат право на участие в режима; сред тях са:

  • държавите, постигнали висок или по-висок среден доход на глава от населението, съгласно международно приетата класификация на Световната банка (напр. Кувейт, Русия, Саудитска Арабия и Катар);

  • държавите, които се ползват с преференциален достъп до европейските пазари, който е поне толкова благоприятен, колкото достъпът по ОСП — напр. достъп съгласно споразумение за свободна търговия или специален автономен търговски режим;

  • някои отвъдморски държави и територии, ползващи алтернативен режим за достъп до пазара по отношение на развитите пазари.

  • Окончателният списък на държавите бенефициери ще бъде изготвен едва в края на обикновената законодателна процедура въз основа на данните от последните три години.

  1. Увеличаване на стимулите за спазване на основните човешки и трудови права и на стандартите за опазване на околната среда и добро управление чрез търговията, като се улеснява достъпът до режима ОСП+, с който на уязвимите държави се предоставят допълнителни преференции за предимно безмитен внос.

  • Критерият за уязвимост е едно от двете икономически условия, на които дадена държава трябва да отговаря, за да има право на участие в ОСП+. Съгласно сегашното предложение той ще стане по-гъвкав, за да могат повече държави да се възползват от режима. С присъединяването им към ОСП+ от тях ще се изисква да спазват основните международни стандартите. Вместо веднъж на година и половина държавите ще могат да кандидатстват за включване в ОСП+ по всяко време.

  • Евентуалните бенефициери по ОСП+ са длъжни да се ангажират с ефективно и пълно сътрудничество с международните организации във връзка със спазването на международните конвенции, като това е вторият икономически критерий, на който кандидатите за участие в ОСП+ трябва да отговарят. Тежестта на доказване на прилагането на международните конвенции сега ще пада върху съответните държави. При ОСП+ ще се прилагат по-строги проверки и наблюдение, както и по-стабилни процедури за временно суспендиране на участието в режима.

  1. Повишаване на ефикасността на търговските отстъпки за най-слабо развитите държави чрез режима „Всичко освен оръжие“ (ВОО). Намаляването на броя на държавите бенефициери по ОСП ще доведе до по-нисък конкурентен натиск и до по-значими преференции за най-слабо развитите държави. Режимът ВОО на ЕС сам по себе си няма еквивалент в друга развита държава.

  2. Повишаване на прозрачността, предвидимостта и стабилността. Системата ще стане безсрочна, за разлика от съществуващото понастоящем условие за преразглеждане на всеки три години. Това ще направи закупуването на стоки от държавите бенефициери по ОСП по-лесно и по-привлекателно за вносителите от ЕС. Освен това процедурите ще станат дори по-прозрачни с ясни и по-добре дефинирани правни принципи и обективни критерии.

Предложенията ще бъдат подложени на обсъждане в Съвета и Европейския парламент, като се цели преработената ОСП да влезе в сила най-късно на 1 януари 2014 г.

Контекст

Търговията представлява мощен двигател за растеж за много държави, чрез който стотици милиони хора се избавят от бедността. Търговската политика на ЕС е насочена към подпомагането на този процес. От 1971 г. насам благодарение на схемите на ЕС, като напр. ОСП, развиващите се държави могат да плащат по-ниски митнически тарифи при внос на някои или всички свои стоки в ЕС.

През 2009 г. вносът, за който са ползвани преференциите по ОСП, възлиза на 60 милиарда евро, което представлява 4 % от вноса общо в ЕС и 9,3 % от вноса общо в ЕС от развиващите се държави. Счита се, че по преразгледаната схема стойността на този внос ще възлиза на 37,7 милиарда евро.

Настоящата схема по ОСП включва три елемента:



  • общ режим по ОСП, с който на 176 развиващи се държави и територии се предоставят намаления на митническите тарифи за внос;

  • специален насърчителен режим за устойчиво развитие и добро управление (познат като ОСП+); чрез този режим на уязвимите развиващи се държави се предоставят допълнителни преференции в подкрепа на ратификацията и прилагането от тяхна страна на международните конвенции в областта на човешките и трудовите права, устойчивото развитие и доброто икономическо управление; в настоящата схема по ОСП+ участват 15 държави бенефициери1.

  • режим „Всичко освен оръжия“, с който на 49-те най-слабо развити държави, определени от ООН, се предоставя пълен достъп до пазара на ЕС (без мита и без квоти), като са изключени единствено оръжията и боеприпасите.

Схемата по ОСП се прилага в рамките на десетгодишни цикли, което позволява да се отчитат променящите се търговски модели. Настоящият цикъл започна през 2006 г. и ще приключи през 2015 г. Схемата се изпълнява чрез последователни регламенти, които се прилагат за срок от три години. Настоящата схема по ОСП е установена с Регламент (ЕО) № 732/2008 на Съвета, който влезе в сила на 1 януари 2009 г. и чийто срок на действие ще изтече на 31 декември 2011 г. През 2010 г. Комисията прие предложение за подновяване на съществуващия регламент относно ОСП, за да се осигури приемственост в периода след 2011 г. Очаква се срокът на действие на настоящата система да бъде продължен до края на 2013 г.

За повече информация:

Memo: MEMO/11/284



История на настоящата схема по ОСП:

http://ec.europa.eu/trade/wider-agenda/development/generalised-system-of-preferences/

1 Азербайджан, Армения, Боливия, Гватемала, Грузия, Еквадор, Ел Салвадор, Колумбия, Коста Рика, Монголия, Никарагуа, Панама, Парагвай, Перу и Хондурас.

IP/11/xxx

Каталог: rapid
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Европейската комисия е готова да започне преговори със сащ за споразумение за личните данни с цел борба с тероризма и престъпността
rapid -> IP/10/609 Брюксел, 26 май 2010 г. Европейската комисия се стреми да постигне високи стандарти за закрила на неприкосновеността на личния живот в рамките на споразумението за защита на данните между ес и сащ
rapid -> Европейска комисия — Съобщение за медиите
rapid -> Заседание на Съвета Външни работи Търговия Женева, 14 декември 2011 г. Председател г жа Hanna trojanowska
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Texte bg conseil europeen – bruxelles 15 & 16 octobre 2008 conclusions de la présidence


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница