Програма за подпомагане устойчивото развитие на рибните ресурси 2008 2013 София, България съдържание



страница1/4
Дата23.08.2016
Размер0.6 Mb.
#7112
ТипПрограма
  1   2   3   4



Министерство на земеделието и храните
Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури


Утвърдил:

Валери Цветанов

Министър на земеделието и храните



Национална програма за подпомагане устойчивото развитие на рибните ресурси
2008 – 2013

София, България

СЪДЪРЖАНИЕ:


І. Въведение.

4


ІІ. Обща характеристика на водните обекти на територията на Република България.

4

ІІІ. Състояние на околната среда и водите.

6

ІV. Състояние на рибните запаси във вътрешните водоеми и р. Дунав.

6

1. Състояние на рибните популации.

7

2. Причини за влошеното състоянието на запасите от риба и други водни организми в страната.

8

V. Опазване на видовете и местообитанията им.

8

1. Защитени зони.

8

2. Защитени видове.

9

3. Биоразнообразие.

10

VІ. Състояние на любителския риболов.

11

VІІ. Научно-изследователска дейност.

12

VІІІ. Анализ на силните и слабите страни, възможностите и заплахите (SWOT анализ).

12

ІХ. Цели на Националната програма за подпомагане на рибните ресурси.

14

Х. Стратегия за постигане на целите на Националната програма за подпомагане устойчивото развитие на рибните ресурси.

15

1. Основни принципи, които ще се спазват при реализацията на Националната програма.

15

2. Приоритети на Националната програма.

15

3. Основни дейности.

16

4. Относно зарибяванията на реките, стоящите води и р. Дунав.

18

4.1. Зарибяване с видове от сем. Пъстървови (Salmonidae).

19

4.2. Зарибяване с видове от сем. Шаранови (Cyprinidae).

20

4.3. Зарибяване с хищни видове риби.

21

4.4. Зарибяване с видове от сем. Есетрови (Acipenseridae).

Error: Reference source not found

4.5. Зарибяване с други видове.

22

5. Мерки за предотвратяване, намаляване и възможно най-пълно отстраняване на неблагоприятните последствия върху околната среда при реализацията на Националната програма.

22

6. Развитие на нормативната уредба в областта на рибарството.

23

7. Развитие на гражданското общество.

23

ХІ. Процедури по изпълнение на Национална програма за подпомагане устойчивото развитие на рибните ресурси.

24

1. По отношение на Плановете за зарибявания и други дейности за подпомагане на устойчивото развитие на рибните реурси във вътрешните водни обекти и река Дунав.

25

А. Подготвителен етап (в текущата година).

25

Б. Практическо изпълнение на договорените зарибявания и други дейности (през следващата календарна година или няколко последователни години).

26

2. По отношение на Плановете за научно-изследователски дейности, осигуряващи ефективно управление на рибните ресурси във вътрешните водни басейни и река Дунав.

Error: Reference source not found7

А. Подготвителен етап (в текущата година).

27

Б. Практическо изпълнение на утвърдените за изпълнение научни изследвания (през следващата календарна година или няколко последователни години).



28

ХІІ. Финансови източници за Нацианалната програма.

28

ХІІІ. Връзка на Националната програма за подпомагане на устойчивото развитие на рибните ресурси с други програми и планове.

29

ХІV. Публичност и прозрачност на Националната програма.

29

ХV. Заключение.

30

Приложения на Националната програма за подпомагане устойчивото развитие на рибните ресурси.

31

Списък на използваните съкращения:


ВЕЦ

Водно-електрическа централа

ДАГ

Държавна агенция по горите

ЕС

Европейски съюз

ЗБР

Закон за биологичното разнообразие

ЗОП

Закон за обществените поръчки

ЗРА

Закон за рибарството и аквакултурите

ИАРА

Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури

МЗХ

Министерство на земеделието и храните

МОСВ

Министерство на околната среда и водите

НАТУРА 2000”

Единна европейска екологична мрежа на територии със специален режим на защита (Директива на Съвета 92/43/ЕИО/21.05.1992)

НВМС

Национална ветеринарно-медицинска служба

НПО

Неправителствена организация

НПРА

Национална програма за рибарството и аквакултурите

ОПР

Обща политика в рибарството

РВМС

Регионална ветеринарно-медицинска служба

РИОСВ

Регионална инспекция на околната среда и водите

ТЗ на ИАРА

Териториално звено на ИАРА

CITES

Convention for the International Trade with Endangered Species (Конвенция за международната търговия със застрашени видове)

SWOT анализ

Аnalysis of Strengths, Weaknesses, Opportunities and Threats (Анализ на силните и слабите страни, възможностите и заплахите)




І. Въведение.
Разработването на Национална програма за опазване, възстановяване и подпомагане устойчивото развитие на рибните ресурси (за краткост в текста - Националната програма) е заложено в Националния стратегически план за рибарството и аквакултурите, Националната програма за рибарство и аквакултури и в националната нормативна уредба за рибарския сектор.
Националната програма включва общи мерки за опазване, възстановяване и защита на ресурсите и е основа за разработването на годишните програми за подпомагане на устойчивото развитие на рибните популации и научно-изследователските дейности, осигуряващи ефективното управление на рибните ресурси.

ІІ. Обща характеристика на водните обекти на територията на Република България.
Република България е относително бедна на водни ресурси в сравнение с повечето европейски държави. Климатичните условия, геоложкия строеж и разнообразият земен релеф, определят разпределението и гъстотата на речната мрежа. Малката територия на страната ни и непосредствената й близост до р. Дунав и Черно море, заедно с положението на Стара планина и близостта и до Егейско море са предпоставка за образуване на къси речни артерии и малки речни системи. Сладководните водни обекти на територията на България са реките, естествените езера, язовирите, баластриери, рибовъдните стопанства и р. Дунав.
Общата дължина на вътрешните за страната реки е 20 231 км с водна повърхност около 15 000 хектара. Беломорският (Егейски) басейн покрива южната част на страната и представлява около 42 % от територията на България. Големите водосбори в този басейн са на р. Марица, р. Арда, р. Тунджа, р. Места и р. Струма. Дунавският басейн покрива северната част на страната и е с площ около 43 % от общата площ на България. Големите реки вливащи се в р. Дунав са Искър, Лом, Огоста, Вит, Осъм и Янтра. Черноморският басейн покрива източната част от страната и представлява приблизително 15 % територията на България. По-големи реки вливащи се директно в Черно море са Батовска, Девненска, Провадийска, Камчия, Факийска, Русокастренска, Ропотамо, Дяволска, Велека и Резовска.
Характерни за повечето български реки са големите колебания на водното им ниво и поройният характер през пролетта в горните им течения. Реките по течението си, в зависимост от условията и видовият състав, условно се разделят на пъстървова, пъстървово-мрянова, мрянова и шаранова зона, като границите между отделните зони са размити. Реките на територията на България се обитават от повече от 50 вида и подвида риби. Те имат основно значение за любителския риболов, практикуван от над 120 000 български граждани.
Дължината на р. Дунав в границите на България е 471 км и е най-голямата река в България като се явява граница с Румъния. Река Дунав се отличава с най-богатата ихтиофауна в Европа (около 85 вида). Българският участък се обитава от около 65 вида риба. Река Дунав има важно значение за любителския и стопанския риболов в страната и е единствената плавателна наша река.
Високопланинските езера в България са предимно малки по площ, и не се отличават с богата обща биомаса, в това число и ихтиофауна. Обитавани са от типични високопланински видове. Повечето от високопланинските ни езера попадат в защитени територии, като режима на достъп и риболов се определя от управлението на съответната територия и само в някои от тях е разрешен любителски риболов.
Останалите естествени езера се намират в равнините: повечето са край Черно море – Бургаско, Варненско, Шабленско, Дуранкулак и др.; край Дунав – Сребърна; няколко малки езера има и във вътрешността на страната. При големи засушавания крайморските езера се осоляват. Те се отличават с топли води, с богата хранителна база и ихтиофауна. Част от тях попадат в защитени територии. Естествените езера имат значение основно за любителския риболов.
Големите държавни язовири (около 250, с обща водна повърхност 29 452 хектара) се използват комплексно – за напояване, енергодобив, като рибостопански обекти, като зони за отдих и др. Това многоцелево използване, обуславя големите колебания на водните нива и поради това понякога възникват неблагоприятни условия за водните организми и конфликт на интересите на различните ползватели на водоемите. В тях са дефинирани зони за аквакултури, стопански и любителски риболов. Големите и стопански значими язовири (51 на брой според дефиницията в Закона за водите) се използват предимно за любителски риболов и развитие на аквакултури в садкови установки. Малките и средно големи язовири се използват за стопански риболов, отглеждане на аквакултури и любителски риболов.
Законът за рибарството и аквакултурите (ЗРА) регламентира в язовирите публична държавна собственост (51 на брой) да не се извършва стопански риболов. Те се ползват от любителите риболовци и лицата, отглеждащи аквакултури. От всички 214 държавни язовира, 114 са с предназначение за любителски риболов. Общата водна повърхност на язовирите в България е 63 664 хектара. Общата водна площ на язовирите за любителски риболов е 40 050 хектара.
Съгласно принципите на Общата европейска политика в областта на рибарството (ОПР) с цел поддържане на равновесие във водните екосистеми се налага дефинирането на отговорна управленска политика и въвеждането на критерии за поддръжка и гарантиране опазването, рационалното използване и стабилността на рибните популации.

ІІІ. Състояние на околната среда и водите.
Качеството на водите в България се определя от антропогенното въздействие от различни източници: точкови (промишлени предприятия, селища, животновъдни ферми и др.) и дифузни източници на замърсяване (нерегламентирани сметища и др.). Влияние върху качеството оказват и други фактори като промени във водния режим, самопречиствателната способност на водните екосистеми, обезлесяването и др. Водоемите и реките във вътрешността на страната ни са съхранени в екологично отношение, особено горните и средни течения на реките и планинските езера и язовири, където антропогенното въздейстие е минимално. Преди 1990 година значително бяха замърсени част от долните течения на наши реки и някои от язовирите. Заради икономическата криза през 90-те години при прехода към пазарна икономика, замърсяванията от индустрията на наши реки и язовири бяха преустановени и те започнаха да се възстановяват постепенно. Изграждането на пречиствателни станции за битови отпадни води също допринесе за подобряване на състоянието на замърсените участъци.
Наблюдава се подобрение в екологичното състояние на водите на р. Дунав през последното десетилетие, но то продължава да буди тревога. Реката е замърсена с химически вещества, тежки метали, нефтопродукти, пестициди, както и органично и микробиологично замърсяване. Продължават да се наблюдават залпови индустриални замърсявания и с нефтопродукти във водосборния басейн на р. Дунав. Дългосрочната прогноза за състоянието на р. Дунав е намаляване на общото й замърсяване.
От съществено значение за екологичното състояние и за опазването на водните биоресурси е предотвратяването на замърсяването на реките и управлението им като устойчив ресурс за човешките дейности. Важно е да се възползваме от настоящата ситуация на относително добро екологично състояние на околната среда и водите в България и при развитието на индустрията, при мащабното строителство в страната ни и особено по крайбрежието и курортите ни, при процесите на урбанизация да опазим природата си чиста. С внимание трябва да подхождаме и към изграждането на хидротехнически съоръжения по реките (ВЕЦ-ове, баражи и др.), към добива на инертни материали, при отклоняването на води и поддържането на минимален воден отток и прочие.

ІV. Състояние на рибните запаси във вътрешните водоеми и р. Дунав.
Особеното геологично минало и географското положение на България са обусловили формирането на сравнително богато видово разнообразие на водните организми. В нея се срещат значителен брой ендемични видове, характерни само за нашите или на Балканския полуостров водоеми. Ето защо в днешно време опазването на генетичния фонд и естествените рибни популации у нас придобиват все по-голямо значение в национален, регионален и дори в глобален мащаб.


  1. Състояние на рибните популации.

Съвременната ихтиофауна на България е съставена от над 204 вида риби, от които 154 населяват постоянно или временно сладките и бракични води – реки, езера, блата и изкуствени водоеми.


Въпреки многобройните ихтиологични изследвания в българските реки и езера (вкл. язовири), повечето от данните са от еднократни наблюдения, които при това са извършвани преди 2000 г. За повечето вътрешни реки и за почти всички големи язовири липсва достатъчно информация, която би позволила да се оцени актуалното състояние на ихтиофауната, с оглед изискванията на националните и европейските нормативни документи за устойчивото управление на природните ресурси, опазването на биологичното разнообразие и подобряването на екологичното състояние на водите.
Липсва и достатъчно пълна информация за състоянието на популациите на повечето видове с природозащитно и стопанско (включително и за любителския риболов) значение в мащабите на страната. Изключение правят някои водни обекти (язовири, р. Дунав), в които се извършва стопански риболов и, съответно, се предоставя информация за уловите, съгласно изискванията на ЗРА).
В повечето водни обекти обаче, измененията в структурата на рибните съобщества и състоянието на запасите могат да бъдат оценявани само по косвени признаци и на базата на информация с несигурна достоверност.
Независимо от очевидния недостиг на научни данни, анализът на достъпната информация позволява да се очертаят редица неблагоприятни промени в качествените и количествените параметри на рибните съобщества през последните години. Наблюдава се общо намаляване на уловите, особено силно изразено при видовете с висока значимост от гледна точка на любителския и стопанския риболов (в язовирите – бяла риба, сом, шаран; в реките – речна пъстърва).
В много водни обекти освен промени в състоянието на рибните ресурси в качествено и количествено отношение, има промени и в съотношението между отделните видове и във възрастовата структура на популациите. В редица язовири има данни за влошена трофична структура на рибните съобщества с твърде нисък относителен дял на хищните спрямо мирните риби, което е един от признаците за нарушено екологично състояние и води до влошаване на качествата на водата. Има видове като дивият шаран, които практически са изместени в нашите водоеми от различни културни породи шаран, отглеждани в рибовъдни стопанства. Други видове са със силно намалени запаси или са включени в Червената книга на България (1985 г.) като застрашени или изчезнали.
Популациите на най-ценните и важни за риболова видове риба в р. Дунав са изключително нестабилни, поради което не може да бъде гарантиран, нито предварително да се планира техния улов. Някои естрови видове като шип (Acipenser nudiventris) и атлантическа есетра (Acipenser sturio) вече не се срещат в реката (включени са в Червената книга на България, като застрашени видове и уловът им е забранен). Популациите на останалите есетрови видове и особено на моруната са със силно намалени запаси и са необходими специални и спешни мерки за да се опазят.
Това негативно развитие на състоянието на рибните запаси води до промени в режимите на риболов, както по отношение на отделни видове, така и по отношение на отделни водни обекти. За да се компенсира влошеното състояние на запасите е неоходимо да се предприемат комплекс от мерки от отговорните държавни институции, съвместно с научно-изследователските и неправителствените организации за възстановяване и подкрепа на рибните популации. Същевременно трябва да се развива производството на аквакултури в тези водни обекти, включително на зарибителен материал за подпомагане на естествените популации.


  1. Каталог: wp-content -> uploads -> 2009
    2009 -> Католически Литургичен Календар 2010
    2009 -> Смб – Секция “Изток” Великденско математическо състезание 22. 04. 2007 г
    2009 -> 1. Числото, което се получава от числото 194 973, като се разменят цифрите на десетиците и хилядите, е
    2009 -> Програма за развитие на сектор „Рибарство на Република България, финансирана от Европейския фонд по рибарство за Програмен период 2007 2013 г
    2009 -> Програма за развитие на сектор "Рибарство" на Република България, финансирана от Европейския фонд по рибарство за Програмен период 2007 2013 г
    2009 -> Програма за развитие на сектор "рибарство" (опрср) на република българия, финансирана от европейския фонд за рибарство за програмен период 2007 2013 Г.


    Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница