Програма за превенция и контрол на хив/спин, сексуално предавани инфекции и туберкулоза за 2012 година



Дата05.06.2017
Размер139.46 Kb.
#22949
ТипПрограма
Общинска програма за превенция и контрол на ХИВ/СПИН, сексуално предавани инфекции и туберкулоза

за 2012 година

На основание:

  • Решение № 58/ 09.02.2001 год. на МС за приемане на Националната стратегия за профилактика и контрол на ХИВ/СПИН и сексуално предавани инфекции и на Националната програма за профилактика и контрол на ХИВ/СПИН и сексуално предавани инфекции 2001-2007 г., продължаващи и през 2012 г.

  • Споразумение за сътрудничество между Министерство на здравеопазването и Община Благоевград № РД 10-229/13.04.2009 г., както и последвалите анекси.

  • Решение на Националния координационен комитет за борба със СПИН и туберкулоза от 02.02.2009 г.

Тази Програма представлява неразделна част от Националната стратегия и Националната програма за профилактика и контрол на ХИВ/СПИН, сексуално предавани инфекции /СПИ/ и туберкулоза.



Програмата действа на територията на страната от 2004 г., като още със самото и стартиране, Община Благоевград и регионът участват активно в осъществяване на целите и планираните дейности по Програма „Превенция и контрол на ХИВ/СПИН“ към Министерство на здравеопазването.

Националната стратегия има за цел:

• Създаване на подкрепяща среда за устойчив национален отговор на ХИВ/СПИН в България.

• Укрепване на научните основи за целенасочен и ефективен национален отговор на ХИВ/СПИН.

• Разширяване достъпа, обхвата и качеството на услугите за доброволно консултиране и изследване, като основа за превенцията, лечението и подкрепата със специален фокус върху групите в най-голям риск (инжекционно употребяващи наркотици; ромска общност; проституиращи; млади хора в риск; хора, живеещи с ХИВ; мъже, които правят секс с мъже).

• Намаляване на специфичната уязвимост при групите в най-голям риск (инжекционно употребяващи наркотици; ромска общност; проституиращи; млади хора в риск; хора, живеещи с ХИВ; мъже, които правят секс с мъже), увеличаване на обхвата и гарантиране на достъпа до всеобхватни, висококачествени програми и услуги, насочени към специфичните нужди и приоритети на тези групи.

• Предоставяне на професионални грижи и подкрепа на хората, живеещи с ХИВ за подобряване качеството на живот.

С цел реализирането на регионалната програма, като част от националната, в Благоевград в тясно сътрудничество работят неправителствения сектор и държавата в лицето на Регионалната здравна инспекция – гр. Благоевград. Изградена е мрежа от професионалисти, пара-професионалисти и представители на уязвимите групи. Целта е, от една страна, да се предоставя възможност за ползване на качествени услуги от общността в Благоевград, а от друга, да се осигури подкрепяща среда и мотивация на представителите на уязвимите общности, които да използват собствените си сили за недопускане на разпространение на ХИВ, сексуално предавани инфекции и туберкулоза.
Общинска администрация Благоевград продължава да изпълнява стратегическите цели, насочени към предотвратяване и намаляване на щетите от разпространението на ХИВ/СПИН, сексуално предавани инфекции и туберкулоза на територията на общината и областта, чрез запазване на консенсуса между органите на местната власт, държавните структури, неправителствените организации, бизнес средите и медиите.
Основната цел на Общинската програма е задържането на ниско ниво на разпространение на ХИВ, сексуално предавани инфекции и туберкулоза в Благоевград.
Целеви групи, с които се работи на територията на Област Благоевград:


  • Лица, употребяващи инжекционно наркотици;

  • Лица с алкохолна зависимост;

  • Млади хора с по-голям риск от инфектиране с ХИВ (15-24г.); непосещаващите училище; деца от домовете/институциите; бездомните деца; изоставащи в развитието си младежи; млади хора с рисково за здравето им поведение; деца, регистрирани към ДПС, МКБППМН, КВД;

  • Мъже, правещи секс с мъже;

  • Проституиращи мъже и жени;

  • Хора, живеещи с ХИВ и туберкулоза;

  • Имигранти.


Компоненти на Програми „Превенция и контрол на ХИВ/СПИН”, „Подобряване на контрола на туберкулозата в България” и „Укрепване на Националната програма по туберкулоза” към Министерство на здравеопазването, работещи на територията на гр. Благоевград и региона:
Компонент 1 „Създаване на подкрепяща среда за устойчив национален отговор на ХИВ/СПИН в България“ - Отразява ангажираността на държавата и местната власт.

В рамките на този компонент е създаден Местен обществен комитет по ХИВ/СПИН, работещ съгласно споразумението на Община Благоевград и Министерство на здравеопазването и утвърден от Кмета на Благоевград. В неговия състав участват представители на Община Благоевград, РЗИ – гр. Благоевград и представените подизпълнители на компоненти на Програмата (Сдружение „Адаптация”-Благоевград, Фондация „Глобална инициатива в психиатрията-София” чрез Информационен център за психично здраве - Благоевград, Сдружение „Здраве без граници” - София и Фондация „Перспективи” - Сандански), работещи на територията на общината и областта.



Компонент 2 „Укрепване на научните основи за целенасочен и ефективен национален отговор на ХИВ/СПИН“.

Провежда оперативното епидемиологично проучване за разпространението на ХИВ/СПИН и сексуално предавани инфекции на територията на Благоевград и региона, като част от ежегодно провежданото национално проучване, реализирано с подкрепата и участието на неправителствените организации, осъществяващи дейностите на Програмата по останалите компоненти. Планира дейностите по превенция и контрол на ХИВ/СПИН въз основа на направени анализи на данните от ежегодното оперативно епидемиологично проучване.


Компонент 3 „Увеличаване на обхвата на доброволно консултиране и изследване за ХИВ чрез мрежа от ниско прагови услуги с фокус върху групите в най-голям риск“

КАБКИС към РЗИ – Благоевград е един от 18-те Кабинета за анонимно и безплатно консултиране и изследване за ХИВ/СПИН на територията на страната. Предоставя услугата консултиране и тестване за ХИВ/СПИН и други сексуално предавани инфекции. Участва в регионални и национални кампании по Програмата.


Компонент 4 „Намаляване на уязвимостта към ХИВ на инжекционно употребяващите наркотици (ИУН) чрез увеличаване на обхвата на групата с пълен пакет превантивни интервенции“

Този компонент се реализира от Сдружение „Адаптация”, неправителствена организация, основана с решение на Общото си събрание на 8 октомври 2007 г. и с решение на Благоевградски окръжен съд № 3957 от 15.11.2007 г. и като организация с нестопанска цел е определена за извършване на общественополезна дейност и има пряката цел да работи с уязвими групи от населението, застрашени от социално отхвърляне и изключване, маргинализирани.

Основните дейности по проекта се изразяват в:


  • Поддържане на Ниско-прагов център за употребяващи наркотици.

  • Работа на терен, целяща промяна в поведението на инжекционно употребяващите наркотици по посока на избягване на рисковете от заразяване с ХИВ и сексуално предавани инфекции.

  • Ежедневен обмен на стерилни игли, спринцовки и други принадлежности за инжектиране, предоставяне на презервативи и други контрацептивни материали.

  • Раздаване на информационни материали за поемания здравен риск.

  • Насочване за лечение към съществуващите специализирани лечебни програми.

  • Пред- и след-тестово консултиране и изследване за ХИВ, Хепатити В и С и Сифилис, мотивиране за ограничаване на рисковото поведение.

  • Провеждане на Анти СПИН кампании с цел обхващане и повишаване на информираността на прицелната група за поемания здравен риск.

Сдружението е подизпълнител още и на Компонент 4 „Намаляване на трансмисията на туберкулоза сред лица, употребяващи инжекционно наркотици; лица с алкохолна зависимост; деца на улицата; бежанци и търсещи убежище" от Програма „Подобряване на контрола на туберкулозата в България", финансирана от Глобален фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария, получена от Министерство на здравеопазването на Република България. Основните дейности по проекта се изразяват в:



  • Проучване сред целевата група за установяване на данни за риска от туберкулоза /провеждане на интервю и попълване на анкета за скрининг за риска/.

  • Мотивиране за изследване на съмнителни за туберкулоза лица от прицелната група.

  • Насочване към лечебните заведения за диагностика и лечение на туберкулоза.

  • Съдействие на лечебните заведения за диагностика и лечение на туберкулоза, за издирване на болни, напуснали стационара и мотивиране за завършване на лечението.


Компонент 6 „Намаляване на уязвимостта към ХИВ на проституиращите мъже и жени чрез увеличаване обхвата на групата с пълен пакет превантивни интервенции”

На територията на региона, услугите и дейността по Програмата за този компонент, партньор е Фондация „Перспективи“ - гр. Сандански. Екип от професионалисти осъществяват мотивиране, промяна на поведението и обогатяване на знанията на целевата група. Разпространяват презервативи, лубриканти и специфични здравно-образователни материали. Извършват консултиране и тестване за ХИВ и други СПИ, както и осигуряват специализирани медицински прегледи. Партньор в оперативното епидемиологично проучване.


Компонент 7 „Намаляване на уязвимостта към ХИВ на млади хора в най-голям риск (15-24г.) чрез увеличаване на услугите и програмите, насочени към младите хора“

Дейностите по този компонент на територията на Благоевград и региона се реализират от Фондация „Глобална инициатива в психиатрията - София” чрез Информационен център за психично здраве - Благоевград от 2009 г.

От септември 2009 г. за реализиране целите на програмата към ИЦПЗ е създаден общински Клуб за обучители на връстници „RAINBOW”. Към момента той се състои от 65-ма доброволци – млади хора на възраст от 15 до 24 г.

Доброволците от Клуба предоставят специфични услуги за младите хора в риск за превенция на ХИВ и промоция на здраве, здравословен начин на живот и безопасни сексуални практики, като реализират следните дейности: индивидуално консултиране на млади хора за безопасно сексуално поведение; издаване и разпространение на здравно-образователни материали за промоция на сексуално и репродуктивно здраве и превенция на ХИВ; предоставяне на безплатни презервативи; насочване на млади хора в риск над 16 години за тестуване за ХИВ в КАБКИС; организиране на медийни кампании за достигане на младите хора в риск в областта и на застъпнически кампании за осигуряване достъп на младите хора до системно и съвременно здравно образование и услуги, подходящи за младите хора; осъществяване на проучвания, свързани с целите на програмата сред целевата група; организиране и провеждане на семинари по метода „Връстници обучават връстници” за млади хора в риск от региона. Клубът е част от международната мрежа Y-PEER. Провежда собствени и участва, и като партньор в кампании, свързани с програмата.

Информационен център за психично здраве работи и по темата „Психично здраве и ХИВ/СПИН” в посока подобряване качеството на живот и намаляване на страданието на хора, живеещи с ХИВ, които имат психичноздравни проблеми, както и на грижещите се за тях, партньори и семейства. За целта центърът изпълнява дейности като развиване и внедряване на програми за дестигматизация и обучение за хора, живеещи с ХИВ, грижещите се за тях, партньори и семейства; обучение на професионалисти в психичноздравните аспекти на ХИВ/СПИН; превод и издаване на специализирана литература и обучителни материали.

От юли 2011 г. Информационен център за психично здраве - Благоевград е подизпълнител и на Компонент 4 „Увеличаване на достъпа до грижи при туберкулоза за високорискови групибежанци и търсещи убежище; имигранти; младежи в риск; ИУН; ЛАЗ” по Програма „Укрепване на Национална програма по туберкулоза в България” към Министерство на здравеопазването, която се финансира от Глобалния фонд за борба срещу ХИВ/СПИН, туберкулоза и малария.



За реализиране на целите на Компонент 4, екипът работи с целева група имигранти, като изпълнява следните дейности: 1) Работа на терен сред имигранти за популяризиране на дейностите по Програмата; 2) Проучване сред целевата група за установяване на изходни данни за риска от туберкулоза (провеждане на интервю и попълване на анкета за скрининг за риска); 3) Работа на терен за мотивиране за изследване на съмнителни за туберкулоза лица от имигрантските общности; 4) Насочване към лечебните заведения за диагностика и лечение на туберкулоза; 5) Предоставяне на специализирани информационни материали; 6) Оказване на съдействие на лечебните заведения за диагностика и лечение на туберкулоза за издирване на болни, напуснали стационара и мотивиране за завършване на лечението; 7) Оказване на съдействие на медицинската сестра за осигуряване на редовно приемане на медикаментите и осъществяване на контролни прегледи на пациентите по време на продължителната фаза на лечение; 8) Организиране на информационни кампании сред целевата група и др.
Компонент 9 „Намаляване на уязвимостта към ХИВ на мъже, които правят секс с мъже чрез увеличаване обхвата на групата с пълен пакет превантивни интервенции“
Подизпълнител по този компонент е Сдружение „Здраве без граници“ – гр. София, създадено през 2000 година, като българското представителство на световната организация - „Лекари без граници“, носител на Нобелова награда за мир. На територията на гр. Благоевград и региона, изпълнението на параметрите по компонента започва от септември 2011 г. Екипът е основно от медицински специалисти и пара-професионалисти. Предоставя на таргетната група безплатни презервативи, лубриканти и здравно-образователни материали. Осигурява безплатни и анонимни прегледи от лекар-специалист по кожни и венерически заболявания, безплатно и анонимно консултиране и тестване за ХИВ/СПИН и други СПИ, психо-социална подкрепа, теренно консултиране и мотивиране към безопасни сексуални практики. Обучение по метода POL - обучение на лидери в лидерски групи. Участие в кампании.

РАБОТЕН ПЛАН

за изпълнение на Общинска програма за превенция и контрол на ХИВ/СПИН, сексуално предавани инфекции и туберкулоза за 2012 г.


А. ПРОМОЦИЯ НА ЗДРАВЕТО - превенция и контрол на ХИВ/СПИН, сексуално предавани инфекции и туберкулоза чрез повишаване координацията и ефективността в дейността на здравния, социалния и обществения сектор с въвеждане на съвременна методология и подход по отношение на превенцията сред най-уязвимите групи и изпълнение на интервенции, насочени към ограничаване на рисковото инжекционно и сексуално поведение.



Дейности:

  1. Изготвяне на Общинска програма за превенция и контрол на ХИВ/СПИН, сексуално предавани инфекции и туберкулоза, придружена от Работен план за изпълнение и финансов разчет, и изготвяне на предложение за приемането и от Общински съвет - Благоевград.


Изпълнител: Местен обществен комитет

Срок: до края на декември 2011 г.


  1. Провеждане на обучителни семинари за младите хора по метода „Връстници обучават връстници” на теми – „Превенция на ХИВ/СПИН”, „Сексуално предавани инфекции”, „Сексуално и репродуктивно здраве”, „Контрацепция, стигма и дискриминация към хора, живеещи с ХИВ” - /2 семинара/.


Изпълнител: Информационен център за психично здраве - Благоевград

Срок: до края на декември 2012 г.


  1. Провеждане на две здравно-образователни обучения за лица, употребяващи наркотици и проституиращи по темите „Намаляване на здравните щети при венозна употреба на наркотици – безопасно инжекционно поведение или отказ от употребата на наркотици”, „Как да избегнем сексуално предаваните болести?” и „Превенция на свръхдоза и оказване на спешна помощ при предозиране”.


Изпълнител: Сдружение „Адаптация”

Срок: до края на декември 2012 г.


  1. Повишаване информираността сред населението и целевите групи за използване на предлаганите социални и здравни услуги и повишаване толерантността и загрижеността на обществото и институциите към уязвимите групи, чрез провеждане на мероприятия по ежегодни кампании във връзка с датите: 14 февруариСветовен ден на влюбените, 24 март – Световен ден за борба с туберкулозата, 3-та неделя на месец май – Световен ден в памет на жертвите и засегнатите от СПИН, Лятна Анти СПИН кампания през м. юли и м .август. Есенна Анти СПИН кампания по повод 15 септември, 1 декември – Световен ден за борба със ХИВ/СПИН.

Изпълнител: Местен обществен комитет

Срок: до края на декември 2012 г.


  1. Издаване и разпространение на информационни и здравно-образователни брошури и справочници, както и ПР-материали (стикери, значки, календари, ключодържатели и др.) по теми в областта на ХИВ/СПИН, сексуално предавани инфекции, зависимости и туберкулоза, предназначени от една страна за представителите на различните рискови групи, а от друга за обществеността на Благоевград като цяло.


Изпълнител: Местен обществен комитет

Срок: до края на декември 2012 г.


  1. Профилактика на разпространението на сексуално-предавани инфекции /гонорея, хламидия, генитален херпес, кондилома, бактериална вагиноза, кандидоза, трихомониаза, сифилис, хепатит, ХИВ/СПИН, HPV/, чрез - лекции, дискусии, беседи, презентации и др. Прицелна група са ученици на 18-19 години /1976 лица в 83 паралелки/.


Изпълнител: Местен обществен комитет, РЗИ – гр. Благоевград

Срок: 20 септември /20 декември 2012 г.


  1. Профилактика на разпространението на HPV /Човешки папилома вирус/, сред момичета на 12 години в 11 училища на територията на община Благоевград. Мотивация за имунизация с оглед превенция на рака на шийката на матката. Провеждане на здравно-образователни сесии /лекции, дискусии, беседи и презентации/. Целеви групи - 11 медицински специалисти; 10 педагогически съветници; родители на 12 годишни момичета от 5-и клас в 27 паралелки.


Изпълнител: РЗИ – гр. Благоевград

Срок: 20 септември /20 декември 2012 г.


  1. Профилактика на разпространението на туберкулозата сред ромското население в община Благоевград, чрез: лекции, дискусии, беседи, презентации.


Изпълнител: РЗИ – гр. Благоевград

Срок: 20 септември /20 декември 2012 г.
Б. ЕПИДЕМИОЛОГИЧНО НАБЛЮДЕНИЕ И ПОЛИТИКА НА ИЗСЛЕДВАНИЯ - тестване за ХИВ и сексуално предавани инфекции, проведени по желание на лицето, както и по препоръка на лечебните заведения; измерване разпространението им и изследване поведението на уязвимите групи от населението.


  1. Провеждане на скрининг сред уязвими групи за разпространение на хламидии /150 лица/, от тях 100 ученици на възраст 18 - 19 г. и 50 студенти.


Изпълнител: РЗИ – гр. Благоевград

Срок: до края на декември 2012 г.
В. ЗДРАВНИ И СОЦИАЛНИ УСЛУГИ - увеличаване броя и обхвата на качествени и етично съобразени услуги за проследяване, лечение, грижи и подкрепа  за хората, живеещи с ХИВ и СПИ и техните семейства.



Дейности:

  1. Годишно отчетно събрание на членовете на Местния обществен комитет за представяне пред широката общественост на извършените през годината дейности.


Отговорник: Местен обществен комитет
Срок на изпълнение – до м. декември 2012 г.




  1. Осигуряване на специализирани медикаменти за лечение на сексуално-предавани инфекции при мъже, правещи секс с мъже.


Отговорник: Сдружение „Здраве без граници”
Срок на изпълнение – до м. декември 2012 г.




  1. Оказване на методична помощ за надграждане на управленския, оперативния и техническия капацитет на общинско равнище за превенция и контрол на ХИВ/СПИН, чрез активно интегриране на всички участници в програмата. Осигуряване на подкрепяща околна среда за целевите групи и за хора, инфектирани или засегнати от ХИВ/СПИН и СПИ.



Отговорник: офиса по Компонент 1 към Община Благоевград
Срок на изпълнение – до м. декември 2012 г.

Общинската програма за превенция и контрол на ХИВ/СПИН, сексуално предавани инфекции и туберкулоза е уникална възможност за реализиране на цялостната политика насочена към ограничаване и контрол на разпространението им. Превантивната насоченост на Програмата ще има позитивен социален и икономически ефект върху общността в Благоевград и региона.








Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница