Програма за прилагане на директива 94/62/ес за опаковките и отпадъците от опаковки



страница1/10
Дата18.12.2018
Размер0.66 Mb.
#107577
ТипПрограма
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10


ПРОЕКТ

ПРОГРАМА ЗА ПРИЛАГАНЕ

НА ДИРЕКТИВА 94/62/ЕС ЗА ОПАКОВКИТЕ И ОТПАДЪЦИТЕ ОТ ОПАКОВКИ


Март, 2003 год.

Съдържание:




Терминът повторна използване/употреба навсякъде да се замени с многократно използване/употреба 4

Въведение 4

1. ИЗИСКВАНИЯ НА ДИРЕКТИВА 94/62/ЕС 4

3. ОПИСАНИЕ НА СЪЩЕСТВУВАЩОТО СЪСТОЯНИЕ 7

3.1. ЗАКОНОДАТЕСТВО, ТРАНСПОНИРАЩО ИЗИСКВАНИЯТА НА ДИРЕКТИВА 94/62/ЕС 7

3.2.1. Производители и вносители на опаковани стоки 8

3.2.2. Производители и вносители на опаковъчни материали и празни опаковки 8

3.2.3. Дистрибутори на опаковани стоки 9

3.2.4. Притежатели на отпадъци от опаковки 9

3.2.5. Общински администрации 9

3.2.6. Държавна администрация 10

3.3. КОЛИЧЕСТВА НА ОБРАЗУВАНИТЕ ОПАКОВКИ И ОТПАДЪЦИ ОТ ОПАКОВКИ И СЪЩЕСТВУВАЩА ПРАКТИКА ПО ТРЕТИРАНЕТО ИМ 11

3.3.1. Количества на опаковките и отпадъците от опаковки 11

3.3.2. Събиране на отпадъци за рециклиране 13

3.3.3. Капацитет за оползотворяване и рециклиране 15

3.4. ОСНОВНИ ПРОБЛЕМИ И ОГРАНИЧЕНИЯ 16

3.4.1. Информационна обезпеченост 16

3.4.2.Административен капацитет 17

3.4.3.Събиране и сортиране 17

3.4.4.Рециклиране и оползотворяване 17

4. МЕТОДОЛОГИЧЕСКИ ПОДХОД 18

4.1. ПРОГНОЗА ЗА ПОТРЕБЛЕНИЕ НА ОПАКОВКИ В СТРАНАТА 18

4.2. ОРГАНИЗИРАНЕ НА РАЗДЕЛНОТО СЪБИРАНЕ, РЕЦИКЛИРАНЕ И ОПОЛЗОТВОРЯВАНЕ 19

4.3. СИСТЕМИ ЗА РАЗДЕЛНО СЪБИРАНЕ ФИНАНСИРАНИ ОТ ОРГАНИЗАЦИЯТА(ИТЕ) ЗА ОПОЛЗОТВОРЯВАНЕ И ОРГАНИЗИРАНИ ОТ ОБЩИНИТЕ 19

4.3.1. Изисквания към колективна система за съответствие (организация по оползотворяване) 20

4.3.2. Разходи за организиране на разделно събиране от общините 25

4.4. СЪЩЕСТВУВАЩИ СИСТЕМИ ЗА СЪБИРАНЕ 31

4.5. КАПАЦИТЕТ ЗА РЕЦИКЛИРАНЕ И ОПОЛЗОТВОРЯВАНЕ 31

4.6. РАЗХОДИ ЗА ПРИЛАГАНЕ 32

5. СТРАТЕГИЯ ЗА ПРИЛАГАНЕ 32

5.1. НОРМАТИВНИ МЕРКИ 36

5.1.1. Хармонизиране на националното и местното законодателство 36

5.2. АДМИНИСТРАТИВНО- ОРГАНИЗАЦИОННИ МЕРКИ 36

5.2.1. Укрепване на административния капацитет 36

5.2.2. Информация и докладване 36

5.2.3. Работа с обществеността 37

5.3. ТЕХНИЧЕСКИ МЕРКИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ИЗИСКВАНИЯТА НА ДИРЕКТИВА 94/62/ЕС 37

5.3.1. Общи мерки 37

5.3.2. Специфични мерки, отнасящи се до прилагането на Директивата 38

5.4. ФИНАНСОВИ МЕРКИ 40

5.5. ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ 41

5.6. ПРЕХОДНИ ПЕРИОДИ 41

6. ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ 42

7. МОНИТОРИНГ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРИЛАГАЩАТА ПРОГРАМА 46

ИЗПОЛЗУВАНА ЛИТЕРАТУРА 47

ПРИЛОЖЕНИЕ 1 48

ПРИЛОЖЕНИЕ 2 57

СЪЩЕСТВУВАЩИ МОЩНОСТИ ЗА РЕЦИКЛИРАНЕ НА ОТПАДЪЦИ 57

ПРИЛОЖЕНИЕ 3 62

Таблица 3.4, 3.8 62


Терминът повторна използване/употреба навсякъде да се замени с многократно използване/употреба

Въведение

България е сред страните от Централна и Източна Европа, кандидатстващи за членство в Европейския съюз. В тази връзка една от основните и приоритетни задачи на българското правителство е да се постигне съответствие с различни Директиви на ЕС във възможно най-кратки срокове. В началото на 2001г. България депозира в ЕК официална позиция за преговори за членство в ЕС, в т.ч. по глава 22 “Околна среда”. Тази позиция обхваща законодателството, прието от Европейския съюз и влязло в сила до 31.12. 1999г.

През 2002г. България депозира позиции за преговори по законодателството на ЕС, прието през 2000г. и 2001г.

Работната хипотеза на българското правителство е, че България ще стане пълноправен член на Европейския съюз към 01.01.2007г.

Настоящата програма за прилагане на Директива 94/62/ЕС за опаковките и отпадъците от опаковки определя изискванията, целите и необходимите административни, законодателни и инвестиционни мерки, осигуряващи удовлетворяване на изискванията на ЕС в областта.

Програмата обръща специално внимание на поетапното постигане на количествените цели за рециклиране и оползотворяване на отпадъците от опаковки и определя ангажиментите на производителите и вносителите на опаковани стоки, след употребата на които се образуват отпадъци относно предприемане на конкретни мерки за управление на отпадъците от опаковки.




1. ИЗИСКВАНИЯ НА ДИРЕКТИВА 94/62/ЕС

Общата цел на политиката на Oбщността по управление на отпадъците е осигуряване на висока степен на защита на околната среда, без изкривяване функционирането на вътрешния пазар, с оглед насърчаване на устойчивото развитие. За да се постигне тази двустранна цел следните елементи са от огромна важност:



  • Всеобхватна и интегрирана законова рамка;

  • Подходящи дефиниции на понятията свързани с отпадъците;

  • Подходящи правила и принципи;

  • Надеждни и сравними данни.

Стратегията на Общността за управление на отпадъците от 1989 година1, установява принципите, целите на политиката и действията, които Европейската Комисия възнамерява да следва при разработването на законодателството и други дейности в тази област и следва да бъде разглеждана като декларация на намерения без това да поражда правни задължения за Комисията или за страните членки.


Като взема предвид, че управлението на отпадъците е комплексна задача, съставена от множество компоненти, Стратегията се основава на следните устойчиви принципи:

  • “Предотвратяване” (Prevention principle) – образуването на отпадъци трябва да бъде намалено и избягнато, където това е възможно;

  • “Отговорност на производителя и замърсителят плаща” (Producer responsibility and polluter pays principle) – тези, които образуват или допринасят за образуването на отпадъци или замърсяват околната среда трябва да покрият пълните разходи за техните действия;

  • “Предпазливост” (Precautionary principle) – потенциалните проблеми трябва да бъдат предвиждани и избягвани;

  • “Близост” (Proximity principle) – отпадъците трябва да бъдат обезвреждани възможно най-близко до мястото на тяхното образуване.

Стратегията се основава на йерархията на принципите указващи, че предотвратяване образуването на отпадъци е основен приоритет, следвано от оползотворяването и на последно място от безопасното обезвреждане на отпадъците. При прилагането на тази йерархия, следва да бъде търсено най-доброто решение от гледна точка на опазване на околната среда, вземайки предвид различни икономически и социалните фактори.


Общата структура на ефективен режим за управление на отпадъците в ЕС е установена с Рамковата Директива 75/442/ЕЕС за отпадъците и допълващата я Директива за опасните отпадъци. Тези две директиви са доразвити в два типа дъщерни директиви, установяващи изискванията за разрешаване и експлоатация на съоръженията за обезвреждане на отпадъците и изискванията към определени специфични групи отпадъци.
Директива 94/62/ЕС за опаковките и отпадъците от опаковки цели да хармонизира националните мерки ограничавайки до минимум въздействието на отпадъците от опаковки върху околната среда и предотвратявайки изграждането на бариери за свободната търговия, както и на лоялната конкуренция в рамките на Общността. Директивата се отнася за потребителските, груповите и транспортните опаковки както и за отпадъци от опаковки образувани в производството, търговията или домакинствата, независимо от използваните опаковъчни материали. Основните изисквания на директивата могат да бъдат обобщени както следва:

  1. Директивата налага предотвратяването на отпадъците от опаковки като първостепенен приоритет и установява количествени цели за рециклиране и оползотворяване на отпадъците от опаковки, които трябва да бъдат достигнати от страните – членки, чл. 6. След 2001 г. 50 – 65% от отпадъците от опаковки трябва да бъдат оползотворявани, и 25 – 45% от общото количество отпадъци от опаковки да бъдат рециклирани, като от всеки отделен опаковъчен материал бъдат рециклирани не по-малко от 15%.

  2. Повторното използване, рециклирането и другите форми на оползотворяване (включително изгаряне с оползотворяване на енергията) са методите за оползотворяване. Рециклирането включва преработване и органично рециклиране (компостиране), но не включва изгаряне, чл. 3.

  3. Компетентните органи трябва да оценят потенциала за оползотворяване на опаковките на национално ниво и да поставят достижими цели на национално ниво в границите изисквани от директивата.

  4. Компетентните органи трябва да трябва да осигурят създаването на система за управление на отпадъците от опаковки, която да гарантира достигането на количествени цели по директивата, чл. 7. Съществуващият опит показва, че такива системи често се основават на доброволни споразумения, в които всяка от засегнатите страни (производители, търговци, събирачи, преработватели) се задължават да достигнат количествените цели преди това да им бъде наложено по административен път от компетентните органи. Системите следва да бъдат отворени за участие на икономически оператори от съответните сектори и компетентните органи и да не бъдат дискриминационни спрямо вносните продукти.

  5. Директивата позволява използуването на икономически стимули, които да подпомогнат развитието и управлението на системата в началния и етап, чл. 15.

  6. Директива 94/62/ЕС определя ограниченията за допустими съдържания на тежки метали в опаковките (чл. 11), като пределни концентрации за кадмий, олово, живак и шествалентен хром. Общото съдържание на посочените тежки метали във всяка опаковка или в отделен неин компонент не трябва да превишава следните граници:

    • 600 ppm от теглото на опаковката след 30 юни 1998 г.

    • 250 ppm от теглото на опаковката след 30 юни 1999 г.

    • 100 ppm от теглото на опаковката след 30 юни 2001 г.

  1. Въвеждат се изисквания за хармонизиране на националните стандарти за опаковъчни материали и отпадъците от опаковки, чл. 10.

  2. Директивата изисква въвеждането на система за мониторинг и контрол върху образуването на отпадъци от опаковки, като за целта трябва да бъдат разработени хармонизирани бази от данни, осигуряващи сравними анализи на Европейско ниво, чл. 12.

  3. Обществеността трябва да бъде информирана по въпросите свързани с образуването, управлението и обезвреждането на отпадъците от опаковки и насърчавана да участва в мерките за предотвратяване на образуването на отпадъци и прилагането на системите за разделно събиране, чл. 13.

Следва да бъдат отчитани и следните Решения на Европейската Комисия във връзка с прилагането на Директивата:




  • Решение на Комисията 97/129/ЕС установяващо система за идентифициране на опаковъчните материали, в съответствие с Директива 94/62/ЕС;

  • Решение на Комисията 97/138/ЕС за форматите на системата от бази с данни, в съответствие с Директива 94/62/ЕС;

  • Решение на Комисията 97/622/ЕС относно въпросниците за докладите на страните-членки по прилагането на някои директиви в сектор управление на отпадъците;

  • Решение на Комисията 1999/177/ЕС за пластмасовите щайги и палети;

  • Решение на Комисията 2001/171/ЕС за стъклото за опаковки.



2. ИЗИСКАНИ ПРЕХОДНИ ПЕРИОДИ, СЪГЛАСНО ПРЕГОВОРНАТА ПОЗИЦИЯ НА РБЪЛГАРИЯ
Р България е посочила 1.01.2007 г. като вероятна дата за присъединяване към ЕС и с Общата позиция за преговори по Глава 22 “Околна среда” е поискала преходен период от 5 години, т.е. до 1.01.2012 г за достигане на минималните цели за оползотворяване по чл.6,1а на Директива 94/62/ЕС.

Основни причини за това искане са:



  • допускане на значително по малка консумация на опаковки в страната;

  • ограничения пазар на рециклирани материали и недостатъчен капацитет за рециклиране, който да компенсира достигането на главното условие за оползотворяване;

  • липсата на инсталации за изгаряне с възстановяване на енергия, както и липса на обществена подкрепа за създаване на такива инсталации;

  • необходими са значителни инвестиции за построяване на такива съоръжения и за развиване на разделно събиране на опаковките и разделителна система;

  • покриване на инвестициите, които се изискват от други мероприятия по управление на отпадъците като закриване на съществуващи депа за отпадъци, депониране на опасни отпадъци и т.н.



Каталог: stranici -> Evropa
Evropa -> To the european union bulgaria
Evropa -> Конференция по присъединяване към ес – българия –– Брюксел, 25-ти ноември 2002
Evropa -> ПРиложение I национална система за екологичен мониторинг
Evropa -> Конференция по присъединяване към европейския съюз българия
Evropa -> Агенция митници reference: bg9806-02-01
Evropa -> Програма за спонгиформната енцефалопатия по говедата (сег)
Evropa -> Дейност на Република България за противодействие на тероризма в изпълнение на Резолюция 1373 (2001) на Съвета за сигурност на ООН за мерки, които държавите-членки на ООН следва да предприемат в борбата с тероризма
Evropa -> Програма Курс по Управление на публичните разходи (упр)


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница