Програма за равноправно интегриране на ромите в българското общество основни понятия



страница1/5
Дата24.07.2016
Размер0.81 Mb.
#4682
ТипПрограма
  1   2   3   4   5
ВАРИАНТ С ПРЕДЛОЖЕНИЯ КЪМ 8 ОКТОМВРИ 2008

РАМКОВА ПРОГРАМА ЗА РАВНОПРАВНО ИНТЕГРИРАНЕ НА РОМИТЕ В БЪЛГАРСКОТО ОБЩЕСТВО


1. Основни понятия

В съвременните условия на развитието на българското общество интеграционните процеси сред ромите не се характеризират с еднородност; често този процес се съпровожда с деинтеграционни процеси, стигащи понякога и до дискриминацията на част от ромското население. Това налага при разглеждането на термините и процесите, свързани с интеграцията на ромите едновременно с това да се разглеждат и тези, които пречат и затрудняват този процес сред ромското население.

При анализа на проблемите на ромите, необходимо е да се отчита и един съществен момент: че в обществото има сериозно разминаване при оценката на сегашното положение на общността. Това разминаване се проявява особено силно при обсъждане на различни инциденти, като в Пловдив, София и други населени места. От тази гледна точка констатацията и извода, които могат да се направят са: че интеграцията на ромската общност не трябва да включва работа само с тях, а и дейности с турската и българската общности, които често по аналогии, стереотипи и чужда представа дават негативни оценки на цялата ромска общност, т.е. въвеждат колективната вина и отговорности, които никога не са съществували в правната система.


І. ОБЩА ХАРАКТЕРИСТИКА НА РОМСКАТА ОБЩНОСТ

Не може да се постигнат реални резултати сред ромската общност, ако не се отчитат количествените измерители, различните характеристики и особености сред различните групи, оценките за различните групи от роми и други, които знания ще бъдат реална база за успешни дейности и практики сред тях.




  1. Статистика на ромите

Отчитането на реалното съществуване на този проблем е основната гаранция, че към ромите ще има една държавна политика, която ще създаде базата за тяхната реална интеграция в българското общество.

Източниците на данни за броя на ромското население в България са проучвания, извършвани от Министерството на вътрешните работи, преброявания на населението и изследвания на експертни екипи, осъществявани по проекти, основно с външно финансиране.



  • Към 1985 г. според преброяване на МВР ромското население в България е 557 000 души;

  • Към 1995 г. ромите са 700 хил. души, т.е. 12,5 % от населението на страната;

  • Френският учен Ж. П. Лиежоа в книгата си „Роми, цигани, чергари” (С., 1999 г., стр. 35) посочва, че в България живеят между 700 – 800 хил. роми и нашата страна е на второ място по броя на ромското население, след Румъния, където живеят около 2,5 млн. роми

с.34 – 35. „Поради изтъкнатите вече причини и тези цифри не са показателни. Тяхната неточност се засилва и от още две обстоятелства. На първо място, големият демографски растеж, който налага годишните данни да бъдат осъвременявани само след няколко години. Нетното увеличение на циганското население в много страни е достигнало до удвояване на тяхната численост за по-малко от двадесет години”.


  1. Основни групи роми в България и тяхното географско разпределение

Провеждането на политиката за равноправно интегриране на ромите в българското общество изисква да се отчитат различията между подгрупите в ромската общност в България. В България има различни групи и подгрупи роми, но три от тях имат обобщените показатели за тези групи:

  • Български роми – в етническо отношение се самоопределят като роми и българи, християни са по вероизповедание, еднакво добре говорят български и ромски език. Те са около 40 – 45 % от ромското население и преди всичко живеят в Северна България, Сливенско и др. В тази група има много подгрупи – бургуджии, калдераши, копанари и т.н.

  • Турски цигани – не случайно в случая използваме термина „цигани”, а не „роми”, защото значителна част от тях не приемат термина „роми”. Често в етническо отношение се самоопределят като „милет”, т.е. малка група от хора, с особени етнически и религиозни признаци. Тази група са мюсюлмани, в сунитското му направление, говорят диалектен турски език. Те са около 50 % от ромското население и живеят преди всичко в Южна България, след Пазарджик. Тук подгрупите са „милет” и „йерлии”, т.е. местни, уседнали. При работата с тези групи по тяхната интеграция важно условие е термините, с които ще се работи с тях: милет, български граждани, гражданите от кв.”Лозница” и т.н., са правилните термини.

  • Третата група е т.нар. румънски роми или влашки, които са около 3 – 5 % от ромското население и живеят преди всичко в близост до река Дунав. Често те се определят за румънци, християни са и езикът им е смесица от термини от румънски език и ромски диалект.

География на ромите:

  • От общо 265 общини в България, в около 250 общини живеят роми;

  • В над 50 общини ромите вече представляват над 40 % от населението, като общините Кричим, област Пловдив, Камено, област Бургас, Сливо поле, област Русе и др.;

  • Така например в област Пловдив има 17 общини, в 16 от тях живеят роми; област Пазарджик от 12 общини в 11 са роми; в Монтана – 11 общини, в 11 има роми, а в някои от тях и с над 40 % ромско население.




  1. Определения и термини

Целева група на интеграционната политика са българските граждани от посочените в предходния подраздел , които се намират в тежко социално-икономическо положение, характеризиращо се с устойчива бедност и изключване от развитието на българското общество на местно, областно и национално равнище.

Към целевата група на интеграционната политика принадлежат всички български граждани, които споделят начина на живот, характерен за ромската общност, независимо от това как се самоопределят те.



Равноправното интегриране на ромите в българското общество. Обединяване в едно цяло на групи, колективи, страни, поради обща работа и/или общи интереси”.

с.158. „Дискриминация. Ограничаване на правата или лишаване от право на група граждани по някакъв признак. Расова дискриминация”.

с.158.”Дискриминиране. Извършвам дискриминация, поставям в неравно положение, като ограничавам правото”.

/Цитатите са от „Съвременен тълковен речник на българския език”, В. Търново, 1995 г./

с.447. „Интеграция. 1.Обединяване на групи, колективи, страни, заради обща работа, общи интереси”.

с.278. „Дезинтеграция. 1.Разпадане на едно цяло на съставните му части. 2. Прен. Нарушаване на единството”.

с.578. „Ксенофобия. Омраза към чужденците и всичко чуждо”.

с.977. „Расизъм. Концепция, според която съществува биологическа и психическа неравнопоставеност между различните човешки раси и това оправдава господството на „висшите” раси над „нисшите”.

с.311. „Дискриминация. 1.Юр. Ограничаване или лишаване от права на определена категория хора по расов, национален, полов, религиозни, полови и други признаци”.

/”Съвременна българска енциклопедия”, С., 2003 г./

с.235. „Дискриминация – неравенство на граждани, поради народност, раса, пол и други”.

/”Енциклопедия А – Я”, С., 1974 г./

В книгата си „Етнос и етнография” (С., 1976 г.) Юл Вл Бромлей характеризира три вида етнически процеси от обединяващ характер: консолидация, асимилация и интеграция, като посочва:



с.165. „… етническата интеграция може да играе ролята на своеобразен етап по пътя към етническата консолидация”.

ОБРАЗОВАТЕЛНО РАВНИЩЕ, ЗДРАВЕН СТАТУС И ЖИЛИЩНИ УСЛОВИЯ ЗА ЖИВОТ НА РОМИТЕ

В различните изследвания и проучвания често тези показатели се разминават с истинското положение на ромите при новите условия на живот в България.




  1. Образованието сред ромите

Не се посочва, но в момента младото поколение роми са по-неграмотни от възрастните, защото след 1989 год. една значителна част от тях напуснаха училищата и неграмотността сред тях се увеличи.

Ето и конкретните данни за ромите:



  • Висше – 443 роми (0,3 %), за страната е 20,7 %

= Сред ромите да се достигне до 7 – 8 % с висше образование

  • Средно – 11 075 (6,9 %), за страната – 48,4 %

= Сред ромите да се достигне до 30 – 31 % със средно образование

  • Начално – 71 521 (44,8 %), за страната – 24,7 %

= Сред ромите да се достигне до 50 – 55 % със завършено начално образование

  • Незавършено начално – 12 445 (7,8 %), за страната – 0,7 %

= Този показател да намалее до 5 %

  • Неграмотни – 20 341 (12,7 %), за страната – 1,2 %

= С неграмотността трябва системно да се работи, включително чрез курсове за ограмотяване, за да достигне до 5 %


  1. Здравният статус на ромите

През последните 10 години здравният статус на ромите сериозно се влоши. Това се вижда и от посочените данни:

  • Детската смъртност сред ромите е 25 / 1000 (а в Сливенско 29 / 1000), сред турците – 17,8 / 1000, сред българите – 9,9 / 1000, а средната за страната е 13,4 / 1000;

  • 58 % от ромите нямат достъп до зъболечение;

  • Над 50 % от ромите нямат здравно осигуряване;

  • 68 % от ромите имат по един хронично болен в семействата си;

  • Във всяко четвърто семейство имат по един инвалид с над 50 % инвалидност;

  • Над 10 години е по-къс живота на ромите;

  • Най-характерните заболявания са туберкулоза, хепатит в различните му варианти, различни инфекциозни заболявания и др.

Решения:

1.Разкриване на здравни центрове вътре в ромските махали.

2.Засилване на профилактиката сред тях.

3.Издигане на ролята на личния лекар.




  1. Жилищната политика. Инфраструктурата

Влошените жилищни условия, разпадането на инфраструктурата в обособените ромски махали сериозно се отразява на здравето им и особено върху здравето и живота на децата до 3 години.

  • Пловдив – в четирите махали живеят 17 % от населението на града, около 70 хил. души на 2,3 % на територията на града;

  • Ако средната жилищна площ за един пловдивчанин е 22 – 23 кв.м., в гетата тази площ е 9 – 10 кв.м., а в кв.”Столипиново” е под 5 кв.м.;

  • Над 70 % от жилищата са амортизирани, полусрутени, без светлина, с много влага;

  • Състоянието на инфраструктурата в ромските квартали в България е следната:

      • 180 930 роми, т.е. 48,9 % са без канализация за обратни води;

      • 146 509 роми, т.е. 39,5 % са без канализация и водопровод

Решения:

1.Строителството на нови социални жилища.

2.Основен ремонт на някои жилища.

3.Нова инфраструктура и основен ремонт на досега съществуващата инфраструктура.



Основни финанси:

  • От бюджета на общините;

  • Целеви средства от Републиканския бюджет;

  • Финансови средства от Оперативните програми на ЕС, Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), Световната банка (СБ) и др.


МЕДИИТЕ И КУЛТУРАТА

Един от сериозните проблеми на българското общество е некоректността на медиите към проблемите на ромите. Често при инцидент в обществото се представят гледните точки само на едната страна и по този начин се дискриминират всички роми, в колективен план. Този подход често води до конфликти между българите и ромите, защото медиите поддържат страха от нападение и в двете страни. Необходимо е да се знае, че един битов конфликт много лесно може да се превърне и в етнически, защото от двете страни стоят хора от различни етнически групи.

Определено може да се посочи, че през последните 20 години българската държава сериозно подценява възможностите на културата сред ромите. Известно е, че чрез средствата на културата може да се постигне най-лесно и успешната интеграция на ромите в обществото.

Решения:

1.Работа с българските медии.

2.Държавно финансиране на един вестник и едно телевизионно предаване за ромите.

3.Обучение на медиите за повече култура в отношението им към ромите.

4.Създаване на музикален театър „Рома” в София или Сливен.

5.Създаване на библиотеки и читални в обособените ромски махали и квартали.


АНТИДИСКРИМИНАЦИЯ

По въпроса на дискриминацията българското общество е разделено на две:



  • Ромите посочват, че са дискриминирани навсякъде, включително не ги вземат на работа, защото са по-мургави от останалите;

  • Българите посочват, че дискриминираните са те, че ромите имат много повече права от тях, получават социални помощи без да работят, не плащат ток, вода, наем и т.н.;

  • Къде е истината? Този въпрос чака своя отговор в българското общество.

Интеграцията на ромите в българското гражданско общество е един изключително сложен и труден процес, който изисква комплексен подход с търсене на повече знания за особеностите на различните групи роми. И още нещо важно, експертите и специалистите, които се занимават с този процес сред ромите трябва да покажат не само служебно, но и в личен план, че нормално възприемат ромите като хора. Това ако не се отчита и не се показва сред ромите, всяка идея и желание за интеграция на ромите ще пропадне. Страната ни е заинтересована да решава този проблем, за да няма социално и етническо напрежение в България.

Приоритетна област дискриминация

/Даниела Михайлова – “Инициатива за равни възможности”/
През 2003 г. беше разработен и приет Закон за защита от дискриминацията, който е в сила считано от 1.01.2004 г. Законът отразява изискванията на Директивите на Съвета на Европейския съюз в областта на недискриминацията /преди всичко Д 2000/43 и Д 2000/78/ и е едно от най-модерните средства сред страните в ЕС за борба с дискриминацията. Приемането на закона беше една от стратегическите цели на Рамковата програма /1999/. На основание на закона беше конструирана Комисия за защита от дискриминация – независим специализиран орган на национално ниво. Наличието на законодателното средство дава възможности за целенасочена и по-успешна борба с дискриминацията в България. Факт е, че неравното третиране /особено що се отнася към етническите малцинства и най-вече към ромското малцинство/ е болезнен проблем с страната. Това се явява не само проблем на ежедневно общуване между мнозинството и малцинствата, но и линия на поведение в държавни и общински институции, частни институции, предлагащи обществени услуги, електронните и печатни медии, политическата система /особено след разрастването и навлизането в официалната политика на крайно националистически движения./
Проблеми:


  1. Несъответствия между Закона за защита от дискриминация и отделни отраслови закони и подзаконова нормативна база.

  2. Липса на поднормативна база за защита от дискриминация на ниво местно самоуправление.

  3. Ежедневна дискриминация на лица от ромски произход в ключови сфери от обществения живот – политика и участие, образование, здравеопазване, жилищни условия, сфера на труда, сфера на обществените услуги.

  4. Липса на знание и толерантност у обществото и институциите относно принципите на равно третиране и тяхното спазване и защита.

  5. Ратифициране на основни международни документи в областта на защитата на равното третиране.

  6. Продължаващо обучение на целеви групи от населението съобразно принципите и правилата на равното третиране.

Цели, които следва да бъдат постигнати:




  1. Изграждане на единна и съответна нормативна и поднорманивна база на национално и местно ниво.

  2. Подобрят познанията за дискриминацията и мотивите за такова поведение, и преодоляването му – сред ромското малцинство, мнозинството и институциите на национално и местно ниво;

  3. Укрепване на капацитета за борба с дискриминацията чрез насърчаване обмена на информация за мерките, прилагани от различни институции, държавна власти, местно самоуправление, НПО и тяхната ефективност;

  4. Положително медийно отразяване на проблема с неравното третиране.

Приоритетни мерки:




  1. Законодателни промени, които да доведат до съответствия между Закона за защита от дискриминация и цялостната нормативна и поднорманивна база в страната.

    1. Създаване на работни групи за преглед на законодателството по отрасли – чрез съответните министерства.

    2. Създаване на работни групи на ниво местно самоуправление, които да разработят проекти за промени и нововъведения в общински наредби.

    3. Лобиране за приемането на основни международни документи в областта.

2. Експертно обучение върху проблемите на дискриминацията на задължените субекти и защитените лица - целеви групи, държавни институции и общински институции, работодатели, заети в обществената сфера, медии.


3. Развитие на ефективни практики по прилагане на антидискриминационното законодателство от правозащитните органи;
4. Образователни кампании на местно и национално ниво – включително чрез средствата за масова информация.

2. Икономическо развитие и социална политика:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница