Програма за развитие: българия 2020 (Изготвена в изпълнение на Заповед № р-237/31. 10. 2011 г на министър-председателя на Република България)



страница1/6
Дата30.11.2018
Размер455 Kb.
#106120
ТипПрограма
  1   2   3   4   5   6


Проект!
МИНИСТЕРСТВО НА ТРАНСПОРТА,

ИНФОРМАЦИОННИТЕ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯТА

С Т Р А Т Е Г И Я
ЗА
ПОДОБРЯВАНЕ НА ТРАНСПОРТНАТА СВЪРЗАНОСТ
ПРИОРИТЕТ ОТ
НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА ЗА РАЗВИТИЕ: БЪЛГАРИЯ 2020

(Изготвена в изпълнение на Заповед № Р-237/31.10.2011 г. на министър-председателя на Република България)

Декември, 2011 г.

С Ъ Д Ъ Р Ж А Н И Е

1. Стратегически цели за постигане на приоритет „подобряване на транспортната свързаност” ………………………………………... 3

Цел 1 Изграждане на устойчива железопътна транспортна система, чрез реформиране на сектора …………………………………… 3


Цел 2 Ефективно поддържане, модернизация и развитие на транспортната инфраструктура. Интегриране на българската транспортна система в европейската ………………………… 4

Цел 3 Поддържане на прозрачни и хармонизирани условия за конкуренция на транспортния пазар. Осигуряване на добра бизнес среда … 5

Цел 4 Постигане на висока степен на безопасност и сигурност на транспорта ………………………………………………………… 5

Цел 5 Осигуряване на качествен и лесно достъпен транспорт във всички райони на страната ………………………………………………. 6

Цел 6 Устойчиво развитие на масовия обществен транспорт …….. 7


2. Мерки за постигане на определените стратегически цели ………. 8



3. Индикативен инвестиционен план и финансова рамка за изпълнение на мерките ......................................................................... 20

1. Стратегически цели за постигане на приоритет „подобряване на транспортната свързаност”
Като се изхожда от формулираната визия за развитие на България през следващото десетилетие и с отчитане ролята на държавата, институционалната рамка, тенденциите за развитие и SWOT анализа, за реализация на един от ключовите национални приоритети – „подобряване на транспортната свързаност, са определени следните стратегически цели за периода до 2020 г.:

Цел 1 Изграждане на устойчива железопътна транспортна система, чрез реформиране на сектора


Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС) осъзнава колко е важно за икономиката на България съществуването на силен железопътен сектор. Ето защо то разработи и стартира изпълнението на Програма за реформа в железниците като част от амбициозната си визия за превръщане на железопътния сектор в България в жизнеспособна индустрия. Документът предвижда серия от реформи, които съчетават стратегически инвестиции със сериозно преструктуриране на сектора.

Общата цел е да се създаде финансово устойчив железопътен сектор в България. Реформата ще бъде постигната чрез два пакета от политически и институционални средства, включващи:



  • Засилване на ръководството на железопътния сектор чрез: (1) подобряване политиката и формулирането на стратегията, за да е приведена в съответствие с търсенето на пазара и бюджетните ограничения; (2) засилване договорните връзки между държавата и железопътната инфраструктура, и доставчиците на услуги с ясна стратегическа насоченост, търговски стимули, честна компенсация, отговорност, прозрачност и подходящи механизми за възстановяване на разходите и (3) насърчаване увеличената конкуренция на пазара на железопътните превози.

  • Укрепване на корпоративното управление на двете държавни дружества – НК „Железопътна инфраструктура” (НКЖИ) и „Холдинг Български държавни железници” ЕАД („Холдинг БДЖ” ЕАД) с цел да се осигури икономическа стойност за държавата. Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС) ще предприеме действия за: (1) засилване на корпоративното управление на „Холдинг БДЖ” ЕАД и НКЖИ, така че ролята на управителните органи на тези компании да се подобри и да се приемат по-високи стандарти за бизнес-планиране, прозрачност и отговорност; (2) засилване на търговското управление на „Холдинг БДЖ” ЕАД и НКЖИ чрез вътрешноорганизационно преструктуриране, вкл. преструктуриране на финансите и персонала и 3) повишаване на корпоративната социална отговорност на двете компании и развитието на управлението на човешките ресурси.

В допълнение към политическите и институционални средства са инициирани различни съпътстващи инициативи за модернизиране и развитие на железопътната инфраструктура и оборудването.

Приетите политики и институционални средства се очаква да доведат до:

  • Засилено наблюдение и надзор от страна на правителството на железопътните услуги, предоставяни по договорите за обществени услуги;

  • Запазване и развитие на по-малки мрежи с по-висока гъстота на средния трафик;

  • По-ефективни многогодишни договори за обществени пътнически услуги и за финансиране на инфраструктурата със заложени ефикасни стимули;

  • Повишена конкурентност в товарните превози;

  • По-добър контрол и управление на публичното финансиране на железниците;

  • Подобрена производителност на персонала и активите в „Холдинг БДЖ” ЕАД и НКЖИ, които са достигнали средните нива в Европейския съюз;

  • Подобрено финансово изпълнение на НКЖИ и „Холдинг БДЖ” ЕАД;

  • Постигнати по-високи стандарти за бизнес-планиране, надеждност и прозрачност в НКЖИ и „Холдинг БДЖ” ЕАД;

  • Компетентен персонал и ръководители, обучени в модерно управление на железниците, икономика, финанси, маркетинг.

Цел 2 Ефективно поддържане, модернизация и развитие на транспортната инфраструктура. Интегриране на българската транспортна система в европейската

От направения анализ следва, че като цяло България разполага с достатъчно гъста железопътна и пътна мрежи, пристанища и летища. Поради хроничния недостиг на средства обаче, те са в незадоволително състояние и се нуждаят от спешни мерки за привеждане към проектните параметри и/или техническа годност, както и модернизация, за да отговорят на съвременните изисквания. От друга страна, трафикът по тези мрежи и възли е недостатъчен и таксите за ползването на съответната инфраструктура са недостатъчни, за да покрият разходите. Следователно, налага се наличните транспортни мрежи и възли да се преразгледат, като първостепенно внимание се отделя на приоритетните мрежи и обекти, а по отношение на второстепенните се определят облекчени стандарти за поддържане. Част от съществуващата инфраструктура с местно значение би следвало да се предаде за ползване и поддържане на заинтересованите страни – общини, промишлени предприятия, частен бизнес и т.н. или да се закрие при липса на интерес.

Към тази цел се отнася и изпълнението на ангажиментите, поети от България по силата на Договора за присъединяване към ЕС, за изграждане и обновяване на близо 1 600 км. от основната пътна мрежа и постигане на носимоспособност на пътната настилка от 11,5 т/ос до 2014 г.

Интегрирането на българската транспортна система в европейската има няколко очевидни положителни измерения – подобрение и развитие на чисто физическите/инфраструктурни връзки и постигане на оперативна съвместимост, привличане на международен трафик през страната и повишаване конкурентоспособността на българските транспортни фирми.

Интегрирането на транспортната мрежа на страната е необходимо условие за постигането на пълна (политическа, икономическа и социална) кохезия на България в рамките на разширена Европа и е в пълно съответствие с политиката на ЕС за преодоляване на инфраструктурния дисбаланс между централните и периферните райони на Общността.

Интегрирането включва: приоритетно доизграждане на автомагистралните участъци по основните международни трасета от ТЕN-T с времеви хоризонт 2020 г., представляващи част от стартирали автомагистрални проекти на България; приоритизиране изграждането на отделните проекти на базата на решения, документи и политики на ЕС, свързани с развитието на пътнотранспортния сектор и пътната инфраструктура; оптимизиране капацитета на съществуващи и изграждане на нови участъци от пътната мрежа на България по трасетата на трансевропейските транспортни коридори с времеви хоризонт 2020 г; преценка и дефиниране на автомагистрални и скоростни пътища с цел осигуряване на свободен автомобилен поток за пътищата с общоевропейско и национално значение.

Ключови проекти за развитие и модернизация на транспортната инфраструктура, осигуряващи интеграцията на транспортните мрежи в европейски план, ще бъдат дефинирани в рамките на разработваната Стратегия на ЕС за Дунавския регион. Партньорството между страните в Дунавския макрорегион ще осигури по-висока добавена стойност на тези проекти и по-добра възвръщаемост на инвестициите.

Интегрирането на българските превозвачи в европейската транспортна система ще гарантира тяхната конкурентоспособност на общия пазар за транспортни услуги. За целта следва да се продължат усилията за хармонизиране на условията за достъп до пазара и професията, за обновяване и модернизация на транспортния парк, за повишаване на маркетинговата и търговска ориентация на транспортните субекти, за по-ефективно управление на дружествата.

Интеграция на българската транспортна система в европейската означава и разработване и прилагане на ефективни логистични вериги, което не е само изискване на пазара, но и фактор, генериращ значителна добавена стойност към чисто транспортните дейности.


Каталог: archive -> documents


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница