Програма за развитие: България 2020, Национална програма за реформи: Европа 2020, Програмата на правителството за стабилно развитие на Република България (2014-2020)



страница1/4
Дата20.08.2018
Размер0.91 Mb.
#81281
ТипПрограма
  1   2   3   4



О Б Щ И Н А П Е Р Н И К

Перник, пл.”Св. Иван Рилски ” 1А ; тел: 076/ 602 933; факс: 076/ 603 890


О Б Щ И Н С К И Г О Д И Ш Е Н
П Л А Н З А М Л А Д Е Ж Т А


2017 г.


I. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Общинският годишен план за младежта е изработен в изпълнение на Закона за младежта, в съответствие с целите на Националната стратегия за младежта (2012-2020 г.) и Националната програма за младежта (2016-2020 г.), отчитайки местната специфика.

При разработването на Общинския годишен план са взети под внимание и текстовете на Договора от Лисабон, Стратегия ЕВРОПА 2020 за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж (COM(2010) 2020), ревизираната Европейска харта за участието на младите хора в живота на общините и регионите, приета от Съвета на Европа, Бялата книга на Европейската комисия „Нов тласък за европейската младеж”, Световна програма за действие на младежта, приета с резолюция на Общото събрание на ООН, Европейски младежки пакт, Стратегия на ЕС за инвестиране в младежта и мобилизиране на нейния потенциал, Обновена рамка за европейско сътрудничество в областта на младежта (2010-2018). Програмата е съобразена и с национални стратегически документи, като Национална програма за развитие: България 2020, Национална програма за реформи: Европа 2020, Програмата на правителството за стабилно развитие на Република България (2014-2020).

Общинският годишен план за младежта се приема от Общински съвет – Перник. В него се конкретизират целите и приоритетите на общинската политика за младежта и необходимите ресурси за това.

Общинският годишен план за младежта се реализира в партньорство с всички заинтересовани страни на общинско ниво: Общински съвет – Перник, общинска администрация, териториални структури на заинтересованите държавни органи, учебни заведения, културни институции, младежки неправителствени и неформални организации и др.



II. ОСНОВНИ ЦЕЛИ ПРИ ПРОВЕЖДАНЕ НА МЛАДЕЖКАТА ПОЛИТИКА
Доктрината на ЕС за младежта изведе 5 основни приоритета, които са базови и за настоящия Общински годишен план за младежта:

  • Участие;

  • Информация;

  • Неформално образование;

  • Доброволчески дейности;

  • По-добро разбиране и познаване на проблемите на младежта.



III. ОСНОВНИ ПРИНЦИПИ ПРИ РЕАЛИЗИРАНЕ НА ОБЩИНСКИЯ ГОДИШЕН ПЛАН ЗА МЛАДЕЖТА


  • Съответствие на Общинския годишен план с националните, европейските и международните стратегически документи;

  • Законосъобразност;

  • Недискриминация, обществена солидарност и толерантност към всички групи младежи;

  • Децентрализация;

  • Многосекторен подход;

  • Равен достъп за всички младежи в община Перник;

  • Иновативност в процеса на планиране и предоставяне на услуги за младежи, младежки проекти и инициативи;

  • Прозрачност и икономичност при усвояването на финансовите средства;

  • Надграждане и усъвършенстване на съществуващи практики, опит и услуги;

  • Ефективност и устойчивост на младежките проекти и инициативи;

  • Изграждане на мрежа от партньорства на местно, регионално и национално ниво с участието на заинтересованите страни;

  • Професионализъм.



IV. ВИЗИЯ НА ОБЩИНСКИЯ ГОДИШЕН ПЛАН ЗА МЛАДЕЖТА
Подобряване качеството на живот и реализация на младите хора и пълноценно осмисляне на свободното им време, чрез създаване и прилагане на устойчиви механизми за инвестиране в младежта като значим социален капитал, който допринася за пълноценното социално-икономическо и културно развитие на община Перник.

V. ЦЕЛЕВИ ГРУПИ
Общинският годишен план за младежта е насочен към:

  1. Младите хора от 15 до 29 години, без разлика в техните образователни, социални, имуществени, политически и етнически убеждения;

  2. Младежките работници и други специалисти, които са директно ангажирани с предоставянето на услуги или други дейности в подкрепа на младежкото развитие;

  3. Младежките структури, чиято дейност се осъществява на територията на община Перник;

  4. Органите на местното управление и местните държавни структури.


VI. АНАЛИЗ НА ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА ПРЕД МЛАДИТЕ ХОРА В ОБЩИНА ПЕРНИК


  1. Улесняване на достъпа до качествени услуги за специална подкрепа на пълноценното личностно и обществено развитие на младите хора в съответствие с потребностите и интересите им.

Един от приоритетите в младежката политика на Община Перник е улесняване на достъпа до качествени услуги и повишаване на тяхното ниво, които подпомагат личностното и обществено развитие на младежите, в съответствие с потребностите и интересите им.

Информираността във всички сфери и аспекти на обществено-икономическия живот, създаването на по-добри условия за достъп до неформално образование и форми за учене през целия им живот, както и възможности за пълноценно използване на свободното им време и оказване подкрепа на младежки инициативи и кампании, посветени на значими за общността каузи, също допринасят за разширяване кръга на обхват на млади хора, младежки групи и организации.

За повишаване на качеството и достъпността на услугите в подкрепа на развитието на младите хора, на територията на община Перник функционира Младежки информационно-консултантски център (МИКЦ) – проект на сдружение с обществено полезна дейност „Обектив”. Партньори в него са Община Перник, фондация „П.У.Л.С.”, сдружение „Отворена младеж” и младежко сдружение „Полет”. Центърът е изграден с финансовата подкрепа на Национален център „Европейски младежки програми и инициативи” по Национална програма за младежта (2011-2015 г.). Екипът на МИКЦ предоставя информация по широк спектър от въпроси, които вълнуват младите хора на възраст между 15 и 29 г.: развлечения, спорт, култура, доброволчество и младежки сдружения, финансиращи програми, професионална ориентация и обучение, опазване на околната среда, здравословен начин на живот, местното самоуправление и гражданско участие. МИКЦ – Перник е областен център, изграден от и за младите хора на територията на шестте общини: Перник, Радомир, Брезник, Трън, Земен и Ковачевци. Дейностите в центъра обхващат четири тематични области: информационни услуги, консултации, обучения и свободна зона – кампании и инициативи. Основните цели на МИКЦ – Перник са насочени към провокиране интереса на младите хора да търсят и ползват младежка информация, чрез повишаване информираността на възможно по-голям брой млади хора по въпроси, които ги интересуват; утвърждаване практиката за придобиване на допълнителни знания, социални умения и опит, чрез неформално образование; повишаване мотивацията на младите хора за придобиване на умения за личностната им реализация; усъвършенстване на капацитета на местните младежки организации и развитие на умения за работа в екип, с цел съвместна дейност и сътрудничество.

МИКЦ – Перник има установени добри практики от предишни проекти за предоставяне на информационни услуги на младите хора. Младежите от областта припознават центъра като място, където могат да получат квалифицирана помощ и информация по всички въпроси, които ги вълнуват. През годните МИКЦ – Перник се разви и утвърди като младежки център, който младите хора припознават като място, където могат да потърсят информация за теми, които ги вълнуват, да се включат в обучения и инициативи, да развият различни умения и компетенции, които от своя страна да ги направят по-успешни. Постигнат е също така, добър диалог с институциите на местно ниво и успешно партньорство с медиите. МИКЦ – Перник е сред активно работещите младежки центрове в страната, а една от основните причини за това е екипът, състоящ се от млади хора, всеки от които е специалист в своята област.

Работата на МИКЦ – Перник е изцяло насочена в полза на младите хора от областта, а именно: да подпомогнат успешното личностно и професионално развитие на всеки един, който се е включил в дейностите на проекта.

На територията на община Перник развива своята дейност и Общински младежки съвет, който е създаден през 2006 г. със съдействието на Община Перник и Общински младежки дом. ОМС е част от структурата на Съюза на учениците в България, Националния и Областен младежки съвет и представлява пернишките младежи в тези организации. ОМС е неформално обединително звено на ученическите сдружения и организации на територията на община Перник, даващо им възможност да работят заедно по смисъла на развитието на гражданското общество. В организацията членуват ученици от пернишките училища, както и студенти от града. ОМС организира, провежда и взема участие в инициативи, кампании и проекти от всички сфери на обществото – образование, култура, спорт, социална дейност и превенция, екология, здравеопазване и прекарване на свободното време. В дейността си ОМС се води от своя устав и дисциплинарен правилник, изготвени от членовете на организацията.

Един от важните приоритети на Община Перник в осъществяването на младежката политика, е развитието на таланта, творческите умения и културното изразяване на младите хора, разширяването на мрежата и развитие на капацитета на доставчиците на услуги за тяхното развитие – културни институти, младежки центрове, читалища, организации и други.

Община Перник има изградена и успешно действаща културна инфраструктура – ОК Дворец на културата, Общински младежки дом, Районен младежки дом, Център за личностно развитие и подкрепа – Обединен детски комплекс, Регионална библиотека с подразделения, Художествена галерия, Регионален исторически музей, Държавен архив, Клуб на интелигенцията и др. На територията на общината действат също така и 32 народни читалища.

Всички тези институции обогатяват живота на младите хора чрез събитията, които организират и които са включени в културния календар на града. Наред с това, в повечето от тях се предлагат различни форми за осмисляне на свободното им време – студия, школи, курсове, клубове, формации, творчески ателиета, в които младежите се обучават и развиват своите таланти, дарби и умения; участват в организирането на общински, национални и международни изяви, конкурси, фестивали и в не малко международни арт-инициативи. Традиционни са ежегодните концерти, художествени изложби, пленери, конкурси, фестивали, събори и др., които Община Перник организира, като по този начин дава възможност за реализация на техните творчески умения. Организираното и ползотворно прекарано свободно време на подрастващите и младите хора е сред важните задачи в тази сфера.

Община Перник търси механизми за стимулиране креативността и инициативността у младите хора и тяхното включване в творческия и културен живот на града. За целта е създадена експертно-консултативна комисия, която има утвърдени правила за работа, даващи възможност на учениците, които не отговарят на условията, посочени в Програмата на мерките за закрила на деца с изявени дарби от държавни и общински училища, но са се класирали на призови места на национални, балкански, европейски, световни първенства и олимпиади, да бъдат поощрявани от Община Перник с еднократно финансово подпомагане за съответната година, в която са били отличени. През изтеклата 2016 г. Община Перник финансово е подпомогнала 65 деца с изявени дарби и таланти.



2. Насърчаване на здравословния начин на живот

Ниво на информираност, придобити умения и знания за здравословен начин на живот.

Провеждането на кампании и инициативи с цел развитие на знания, нагласи и умения за здравословен начин на живот, обмяната на опит, добри практики и превантивни мерки за ограничаване на негативни социални влияния, както и създаването на възможности за обучение на младите хора с цел безопасно поведение и избягване на рискови за здравето практики, също са част от младежката политика на Общината.

Регионална здравна инспекция (РЗИ) – Перник, осъществява държавната здравна политика на територията на областта. РЗИ – Перник е юридическо лице на бюджетна издръжка – второстепенен разпоредител с бюджетни кредити към министъра на здравеопазването. Един от приоритетите на Инспекцията, е реализирането на дейности в сферата на профилактика на болестите и промоция на здравето, свързани с:
- организиране и осъществяване на образователни дейности в областта на профилактиката на незаразните болести и промоцията на здравето;
- организиране и осъществяване на дейности и прояви, свързани с международни и национални дни, посветени на здравен проблем;

- разработване и разпространение на съвременни печатни и аудио-визуални, здравно-образователни, информационни и методични материали за нуждите на населението.

Целевите групи, към които е насочена дейността са деца, ученици, млади хора, жени в детеродна възраст, бременни и кърмещи жени, население в трудоспособна възраст, хора в пенсионна възраст, медицински и немедицински специалисти.

С цел превенция на рисковите фактори на жизнената среда и повишаване нивото на информираност и придобиване на знания и умения за здравословен начин на живот сред младите хора на територията на община Перник действа Превантивно-информационен център (ПИЦ), Местна комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни (МКБППМН), и Общински съвет по наркотични вещества /ОбСНВ/.

Към МКБППМН функционира консултативен кабинет за корекционно-възпитателна работа с деца с противообществени прояви и деца в риск. Провежда се и индивидуално консултиране на родители за засилване на родителското присъствие и преодоляване отклоненията в поведенията на децата. С малолетните деца от ромски произход се провежда обучение в начално усвояване на четене и писане с цел ограмотяване и неотпадането им от учебната среда.

За насърчаване здравословния начин на живот при младите хора работят и екипите на Фондация „П.У.Л.С.”, като една от основните им задачи е в посока превенция на тютюнопушенето, злоупотреба с алкохол, употреба на наркотици и полово предавани болести; повишаване сексуалната култура на младите хора; подобряване на сексуалното и репродуктивно здраве.


Млади хора, практикуващи спортни дейности

Чрез различните спортни занимания младите хора развиват ценни физически и психически качества, осъществя се превенция на заболявания, както и превенция на противообществените прояви и престъпността. Физическото възпитание, спортът и социалният туризъм включват всички видове занимания с физически упражнения, спорт и туризъм, като свободна и спонтанна дейност за укрепване на здравето и физическата годност на младите хора. Заниманията по вид спорт са достъпни за всички и се осъществяват чрез доброволно сдружаване по възможности и интереси. Община Перник в рамките на спортния календар организира и провежда масови спортни прояви. Организира и координира дейности и мероприятия свързани със спорта и социалния туризъм при децата, юношите и младежите.

На територията на община Перник има спортно училище с традиции. Освен това функционират над 40 спортни клуба: спортен клуб „Перун” – джудо и сабмо; спортен клуб „Кракра” – джудо и самбо; ФК „Металург”; клуб по делта и парапланеризъм; клуб по конен спорт „Давид”; ВК „Миньор”; тенис клуб „Асат”; баскетболна школа „Миньор”; спортен клуб „Калоян-Ладимекс” – таекуон-до; спортен клуб “Перник-Ладимекс” – бокс; клуб по борба „Миньор – Перник”; спортен клуб „Леон” – таекуон-до и др. Учреденият през 2015 г. клуб по баскетбол „Миньор 2015” вече има сформиран мъжки отбор и успешно се представя в аматьорската баскетболна лига. Успешно представяне имат и състезателите на новоучредения клуб по бойни спортове „Кракра” – джудо и самбо. След 14-годишно прекъсване и спортният клуб по художествена гимнастика „Виктория” отново набира скорост и вече има завоювани медали при децата в различни турнири и възрастови групи.

Спорт за деца и малдежи с увреждания и деца в риск”

Създаването на по-добри условия за провеждането на занимания с адаптирани физически упражнения и спорт от деца и младежи с увреждания в свободното им време, преодоляване на тяхната изолация, интегрирането и по-бързото им адаптиране в обществото, също е една от целите на този план, който се прилага успешно на територията на община Перник.

Активна дейност развива и „Спортен клуб Адаптирана физическа активност и спорт”, чиято основна задача е да подпомага участието на хора с увреждания (физически, интелектуални и сензорни) в занимания с адаптирана физическа активност и спорт за подобряване на здравословното и психофизическото състояние, функционалните възможности, физическата дееспособност, социалната адаптация и интеграция, както и да допринася за развитието и осъществяването на философията и мисията на Параолимпийското движение и Спешъл Олимпикс движението за спортисти с увреждания. Децата се включиха активно в организираните турнири от Община Перник по повод 17 май – Ден на българския спорт.




  1. Развитие на доброволчеството сред младите хора като движеща сила за личностно развитие, мобилност, учене, конкурентноспособност, социално сближаване, солидарност между поколенията и формиране на гражданско самосъзнание.

Популяризирането и развитието на доброволческия труд сред младите хора като форма на трудова заетост, активна гражданска позиция, обществено-полезна дейност и като движеща сила за личностно развитие, учене и конкурентноспособност, също е една от целите на този План.

Доброволчеството като движеща сила за личностно развитие, мобилност, взаимна солидарност и социалното сближаване е фокус, върху който е насочена дейността на Сдружение „АртАреа”. Тази неправителствена младежка организация, популяризира неформaлното образование в сферата на културата, изкуството и екологията чрез арт методи. Дейностите на Сдружението са свързани със създаване на независим институт АYA (Алтернативна младежка академия), показваща високо ниво на кадри, култура и разнообразие в сферата на изкуствата, приобщавайки младата публика и обществото към всички форми и жанрове на културата и изкуството. Различните търсения и обмен на културно наследство, традиции, ценности, както и междукултурно разнообразие, разбирателство и личностно развитие чрез осъществяването на международни проекти и развитие на доброволческа дейност по програми на ЕС, с цел развитие на гражданското самосъзнание сред младите хора и стимулиране създаването на активно гражданско общество, са основните посоки, в които работи тази младежка организация.

От 2009 г. „АртАреа” участва в проекти на програмата „Младежта в действие”, програма „Еразъм +”, сътрудничи си с партньори от Полша, Украйна, Грузия, Словакия, Норвегия, Франция, Испания, Украйна, Румъния, Холандия. Осъществила е редица Международни младежки обмени и международни инициативи в партньорства с Полша, Словакия, Чехия, Украйна, Грузия, Испания. От 2013 г. е акредитирана като изпращаща, посрещаща и координираща организация за проекти на Европейска доброволческа служба. До момента е изпращаща организация за повече от 10 доброволеца в страни членки на ЕС. А като посрещаща организация през 2014 г. осъществи първият ЕДС проект в Перник – „Discover EVS in Pernik” с доброволци от Полша и Австрия. В периода 2015/2016 г. се осъществи и втората част на проекта „Discover EVS in Pernik – Part II”, в който взеха участие доброволци от Испания, Франция, Австрия и Полша.



Доброволческата дейност на младежите в община Перник е израз и на активен ангажимент и участие в социалния живот и спомага изключително много за формиране на тяхното гражданско самосъзнание. По въпросите на доброволчеството на територията на общината активно работят Фондация „П.У.Л.С” и Български младежки червен кръст.

Фондация „П.У.Л.С.” е неправителствена организация създадена през 1999 г. От 2009 г. е член на Българския алианс за защита от домашно насилие – мрежа от 10 български НПО, обединени за целите на правната реформа, лобиране на правителствено, институционално и законодателно ниво и промотиране и установяване на добри практики за закрила на жертвите на домашно насилие. От 2011 г. участва в управителния съвет на Националната мрежа за децата – работна мрежа от български НПО, която поставя закрилата на детето в нови измерения на обществена, правна и психологическа значимост и дебат.

Приоритет на Фондация „П.У.Л.С.” е изграждане и установяване на ефективна програма от грижи в региона на Югозападна България за възрастни, юноши и деца, и техните семейства, които са преживели насилие. Фондацията работи в две основни насоки по отношение на насилието – превенция и рехабилитация. Първата се занимава със съществуващите обществени и институционални нагласи по отношение на случаите на домашно насилие/сексуално насилие/трафик/злоупотреба с деца и възприема образователен подход, лобиране и планиране на инициативи и дейности в общността. Втората насока е идентифициране на случаи на насилие и възприемане на индивидуален или семеен подход при работа. Акцент е необходимостта от предоставяне на кризисна помощ и интервенция в случаите на актуално насилие, преди предоставянето на друг вид психологическа, семейна, правна подкрепа или лечение на травмата. Във връзка с това, през 2008 г. „П.У.Л.С.” разкри Кризисен център за работа със спешни случаи и настаняване на клиенти след преживяно насилие. Центърът има ресурс за дългосрочно настаняване на клиенти, които имат желание да продължат психологическата работа по посока на тяхното овластяване и промяна на жизнената им ситуация. Фондацията предоставя правно консултиране и защита в случаите на домашно насилие, насилие над деца, закрила на детето. Ефективно работи за прилагането на Закона за защита от домашно насилие, Закона за закрила на детето и Закона за защита от трафик на хора.

Фондация “П.У.Л.С.” работи в три основни области:

Център за рехабилитация и интеграция на хора пострадали от насилие и/или трафик на човешки същества; Програма за превенция на насилието; Служба за превенция и контрол на ХИВ/СПИН и туберкулоза сред венозно употребяващи наркотици сред млади хора.

Развити и функциониращи са следните програми:



    • Психосоциална грижа за хора, пострадали от домашно насилие, сексуално насилие и/или трафик на човешки същества;

    • Психосоциална грижа за деца и младежи, преживели насилие;

    • Програма за подкрепа на семейства;

    • Превенция на насилието чрез неформално образование и обучение в специфични умения;

    • Обучителна програма за специалисти от други институции, работещи с пострадали от насилие;

    • Правна закрила на жертвите на насилие;

    • Кризисен център за пострадали от насилие;

    • Младежки клуб “Да бъдем приятели” – младежка програма за доброволчество, развиване на граждански умения, нулева толерантност към насилието, медиация и обучение от типа “връстници-към-връстници”;

    • Превенция на ХИВ/СПИН и туберкулоза;

    • Дроп-ин център.

Българският младежки Червен кръст (БМЧК) е доброволна младежка организация, която е неразделна част от Българския червен кръст и принадлежи към Международното младежко червенокръстко движение. БМЧК се откроява със своя утвърден облик, обществен авторитет и капацитетни възможности, които го превръщат в подходяща алтернатива за обществена изява на младите хора. Чрез своите доброволци и посредством своите програми за обучение, дейности и услуги, БМЧК приобщава децата и младите хора в областта към хуманитарните ценности и принципи, работи за намаляване на социалната и здравната им уязвимост, извършва застъпничество за подобряване на благосъстоянието им и насърчава толерантността и недискриминацията, уважението към различията и културното многообразие. Наблюдава се постоянно ядро от добре обучени доброволци, с високо чувство на отговорност и любов към организацията, които редовно се събират и обсъждат проведените изяви, планират предстоящите и работят за повишаване на организационната си култура. Доброволците работят активно и за набиране на нови, креативни млади хора, които да се присъединят към работата на организацията.

За съжаление доброволчеството като акт на съпричастност към обществените проблеми все още не е достатъчно популярно след младите хора. В тази връзка, Община Перник ще продължи да насърчава младежката доброволческа дейност и нейното развитие.


4. Осигуряване на възможности за пълноценно участие на младите хора в гражданския живот и за приобщаването им към основните демократични ценности и стандарти.



Повишаване на гражданската активност на младите хора

Създаването на равни възможности за интелигентен растеж, устойчиво развитие и социално приобщаване на младите хора става чрез пълноценното им участие при формирането на дългосрочни общински планове и стратегии и предоставяне на повече възможности за ангажираност в обществения живот. Стимулирането на гражданската им активност се осъществява чрез подпомагане сътрудничеството между младежки организации на местно, регионално и национално ниво и чрез създаване на предпоставки за сформиране на нови организации и укрепване на съществуващите.

На 08.08.2008 г. представители на пернишки младежки неправителствени организации и институции, работещи с млади хора, подписват помежду си споразумение за партньорско взаимодействие и учредяване на Консултативен съвет за младежка политика (КСМП) към Кмета на община Перник, с цел подпомагане организирането, координирането и реализирането на общинската младежката политика.

КСМП в Перник е един от първите създадени консултативни съвети в страната, който и до ден днешен представлява успешна практика на взаимодействие между публичните институции, обществените организации и младежките структури. Членовете на КСМП, освен че активно работят в посока информираност и консултации, касаещи проблемите на младите хора в общината, консултират Кмета при формирането и провеждането на общинската политика за младежта; дават становища по проекти на нормативни актове, стратегически документи и решения, които се отнасят до политиката за младежта; предлагат мерки за постигане целите на общинската политика за младежта; подпомагат сътрудничеството с органите, ангажирани с осъществяването на младежката политика, както и работата с младежките организации; проучват и анализират състоянието на младежта в общината; участват в изготвянето и реализирането на Общинския годишен план за младежта; участват в изготвянето на ежегодните отчети за изпълнение на дейностите, насочени към младежите на територията на общината; избират свои членове за представителство в местни, регионални, национални и международни срещи и инициативи, както и за участие в регионални и национални управителни и консултативни органи за развитие на младежката политика; обсъждат и други въпроси, свързани с провеждането на политиката за младежта.



Консултативният съвет за младежка политика към Кмета на община Перник, в чийто състав са включени представители на неправителствени организации и институции, работещи с млади хора, разработва всяка календарна година свой Годишен план за дейността си, с който се стреми да повишава гражданската активност на младите хора, да провокира интерес, доброволчество, ангажираност и дейно участие в обществения живот на града ни.

За развитие капацитета на младите хора в Перник като граждани с активно мислене работи сдружение с общественополезна дейност „Обектив“ – единствената организация от областта, която фигурира в Националната информационна система за младежта. Членовете на сдружението от 2006 г. до сега са осъществили много обучения, консултации и проекти а един от тях е Младежки-информационно консултантски център. Мотото им е „Реализираме дейности от млади хора за млади хора“.


Участие на младите хора при решаване на младежките проблеми;

„Младежка банка” е уникален метод, разпространен в цял свят за въвличане на младите хора в дейности в полза на общността. Той е ресурс, създаден от млади хора за млади хора, който дава възможност за работа в екип, позволява личностно развитие, свързано с придобиване на лидерски и комуникационни умения и практически опит във вземането на решения, управлението на събития и проекти, воденето на преговори и презентации, организирането на благотворителни събития и други. Също така „Младежката банка” е и младежка комисия за отпускане на грантове, управлявана изцяло от млади хора, която показва младежката гледна точка във филантропията и подкрепя младежки проекти на територията на дадено населено място, независимо дали е град или община. Философията на нейното възникване е основана на Конвенцията на ООН за правата на децата, като основни принципи са младежкото участие и насърчаване на филантропията, осъществявана от младежи за младежи. 

Младежка банка – Перник” е една от 13-те „Младежки банки”, подкрепени от Фондация „Работилница за граждански инициативи“ и администрирана от началото на месец април 2015 г. от Фондация „П.У.Л.С.”. Екипът на Банката за последната година успя да реализира над 10 младежки инициативи, с цел набиране на финансови средства и организира първият за града Дарителски кръг. Дарителският кръг е уникален метод за набиране на средства, при който организациите представят лично своите идеи и каузи пред дарителите. Това дава възможност на дарителите да се запознаят с проблемите, които организациите срещат и да станат техни дарители или доброволци. Моделът „Дарителски кръг“ е въведен в България през 2012 г. от Фондация „Работилница за граждански инициативи“ и е вдъхновен от опита на The Funding Network, UK – организацията въвела и разпространила модела в над 15 страни по целия свят. Именно по този начин екипът на „Младежка банка – Перник” финансира четири младежки проекта с обществена полза – благотворителен танцов спектакъл „Нов свят” на хип-хоп група Switch; ремонтиране и откриване на Младежка приемна към Общински младежки съвет; „Градски легенди” – литературно четене на авторски неиздавани творби на местни младежи и „Здрави, силни и активни днес” за насърчаване на спортната активност сред младежите в Перник. Основната цел, която си поставя „Младежка Банка – Перник”, е да насърчи изграждането и развитието на филантропията сред младите, така че тя да бъде част от културата и ценностната система на обществото. Екипът на Банката продължава да се развива и обучава и събира чрез благотворителни събития средства, с които да бъдат подкрепени нови младежки проекти и инициативи през 2017 г., отговарящи на нуждите на младите хора и имащи за цел дългосрочно въздействие в полза на общността, развитие на социални дейности и предприемачество.


  1. Създаване на привлекателна среда за развитие на младите хора в малките населени места и селските райони.

Община Перник работи непрекъснато за създаване на благоприятна среда за развитие на младите хора в малките населени места и селските райони, както и за тяхната социална и културна интеграция в обществото чрез диалог и обмен на културни традиции. На територията на община Перник функционират 32 народни читалища. Основната им дейност е насочена към съхранението и разпространението на българската традиция и развитие на съвременното творчество и изкуство във всичките му форми. Това включва уреждане и поддържане на библиотеки и библиотечен фонд; запазване и разпространение на традиционните обичаи, ритуали и обреди, на танцовото, музикално, песенно и словесно творчество и изкуство на българския народ; събиране и разпространение на знания за родния край; културно-просветни дейности; изграждане и поддържане на етнографски експозиции, изложби, галерии и др. Библиотеките на народните читалища дават възможност на младежите и учениците в малките населени места да черпят информация от фондовете им и да се обогатяват. Основните цели на народните читалища са насочени към социалната и образователна дейност в населеното място, където те осъществяват дейността си и осигуряването на достъп до информация, чрез предоставяне на компютърни и интернет услуги; създаване и поддържане на електронни информационни мрежи; обхват и развитие на младежките дейности. В по-голяма част от народните читалища функционират любителски художествено-творчески формции, където най-активни са младежите и децата. Формациите се включват във фестивалите, съборите и празниците, посветени на любителското художествено творчество, традиционния фолклор и съвременното изкуство, а именно: Граовски фолклорен събор за традиционен и обработен фолклор (етап Националния събор на народното творчество – Копривщица); Регионален фестивал на фолклорното слово „Разказвачи”; Областна кулинарна изложба-конкурс на традиционни зимни и предпролетни обредни ястия и напитки на читалища от Област Перник; детски фолклорен конкурс за детски игри „Дай, бабо, огънче” – Мещица; Областен детски празник „Чичо Стоян” – Дивотино; Регионален фолклорен събор „Перник” (етап от Националния събор на народното творчество – Копривщица; Регионален фолклорен фестивал „Витошко” – Кладница и др.

Читалищата са и активен фактор в приобщаването на младите хора към фолклорните традиции, чрез запознаването и включването им в народния празник „Сурва” и в ежегодния Международен фестивал на маскарадните игри „Сурва”.
6. Създаване на благоприятна, насърчаваща и подкрепяща среда за качествена професионална реализация на младите хора в община Перник
Нaсърчаване на икономическата активност и кариерното развитие на младите хора

Инвестирането в младите хора, мобилизирането на потенциала им във всички сфери на техния професионален и личен живот и насърчаването на предприемачеството, неминуемо рефлектират в ръста на обществено-икономическото развитие на региона и на страната, като цяло.

Активността на младите хора е насочена към частния икономически сектор, където те все по-често намират своята реализация.

Идентифицират се слабости, обусловени от негативните демографски тенденции, от една страна, от недостатъчно развития пазар на труда за младежите – от друга и от трета – недостатъчният финансов ресурс, с който Община Перник би могла да насърчава предприемачеството сред младите хора, да стимулира развитието на общинските младежки структури и работещите на територията на общината младежки организации.

Съществена слабост е и недостатъчно ефективното сътрудничество между местната администрация, образователните институции и гражданския сектор в превантивни програми за младежта, неефективната връзка между професионалното образование и бизнеса, липсата на публично-частни партньорства за модернизиране на областите, свързани с развитието на младите хора в общината.
Демографска перспектива

Статистиката сочи, че от 1989 г. населението на България прогресивно намалява. Данните от последното преброяването в област Перник сочат, че през 2015 г. населението е било 125 456 души, от тях 15 720 са младежи на възраст между 15 и 29 години. (8373 мъже и 7347 жени). Повече от три четвърти от тях живеят в градовете и по-малко от една четвърт – в селата (в градовете са 13 231, а в селата – 2489).

Млади хора, отпадащи от училище

Целите на Стратегията „Европа 2020” имат отражение върху дългосрочното развитие на пазара на труда в България, като една от тях е преждевременно напусналите образователната система да не са повече от 11%. Важна задача е подобряване на качеството и резултатността на системите за образование и обучение на всички равнища и увеличаване на броя на обучаващите се във висше или в равностойно на него образование.

Община Перник реализира държавната образователна политика на своя територия като работи за равен достъп до качествени образователни услуги, по-пълно обхващане в задължителното образование на учениците, създаване на по-добри условия за отглеждане, възпитание и обучение. Едновременно с това е предприела и провежда действия, мерки, и политики по превенция и намаляване броя на подрастващите от 5 до 16 годишна възраст, непосещаващи учебните заведения.

На територията на община Перник функционират 22 (двадесет и две) общообразователни училища, 5 (пет) професионални гиманзии, 1 (едно) помощно училище и Европейски политехнически университет.

За учебна 2016/2017 година общият брой на учениците на територията на Община Перник е бил 8796 (осем хиляди седемстотин деветдесет и шест) души, от които 7152 (седем хиляди сто петдесет и двама) – в общински училища и 1644 (хиляда шестстотин четиридесет и четири) – в държавни професионални гимназии.

През учебната 2015/2016 г. от задължителни учебни занимания са отпаднали 14 (четиринадесет) деца на възраст до 16 г. От тях 6 (шест) са отпаднали заради отсъствия от училище, 4 (четири) – по семейни причини, 2 (две) – поради заминаване в чужбина, 1 (едно) – по здравословни причини и 1 (едно) е реинтегрирано в училище.

За втория срок на учебната 2015/2016 г. (периода януари-юни 2016 г.) са отпаднали 11 (единадесет) деца, от които 3 (три) в начален етап и 8 (осем) в прогимназиален клас.

За учебната 2016-2017 г. (от септември до края на календарната 2016 г.) няма отпаднали деца на възраст до 16 г. от образователната система.

Всички отпаднали ученици в общината са описани в Регистър, който съдържа данни за техните имена, клас, училище, данни за родителите и адрес, причини за отпадане от училище и предприети мерки за връщане на детето към образователната система. Неговата актуалност се поддържа от експертите на отдел „Образование, култура, младежки дейности и духовно развитие” в Община Перник.

Отпадането от училище е явление, дължащо се на комплекс от причини. Учениците, застрашени от отпадане, често страдат от липса на мотивация и неадекватни навици за учене, несигурни цели, липсваща самоинициатива, лоша социална адаптация и проблемно поведение. Не на последно място може да се спомене и родителската незаинтересованост, разделени семейства, самотни майки, социално-слаби семейства, незадоволителни хигиенно-битови условия и др. Най-често това са деца от ромски произход, които имат много неизвинени отсъствия.

Макар, че като цяло в община Перник е слабо изразена тенденцията деца да отпадат от учебния процес, намаляването на риска от преждевременно напускане, е един от важните приоритети.
Безработица сред младите хора

Причините за младежката безработица могат да се обединят в няколко аспекта:

- дисбаланс между реалното търсене на пазара на труда и младежите с определено професионално направление;

- занижено равнище на професионална квалификация, дължащо се на слаба практическа подготовка и ниска информираност;

- слабо търсена или неточна професионална ориентация;

- липсата на трудов опит, който е основен фактор за всеки работодател при подбор на кадри;

- демотивация от предлаганото заплащане при несъобразяване или пренебрегване на дадената квалификация;

- малко на брой работодатели инвестират в обучението и квалификацията на младите работници и служители;

- ниска производителност и адаптивност на младите хора;

На лице са програми за заетост ориентирани към различни групи безработни лица, които биват успешно прилагани и които дават шанс на младежи без стаж или с ниска степен на квалификация да се реализират на пазара на труда.



За преодоляване проблема с младежката безработица в Дирекция „Бюро по труда” – Перник успешно се реализират всички форми на посредничество – информиране, консултиране, осъществяване на контакт между работодател и безработен младеж, съдействие за намиране на подходящо работно място, насочване и устройване, както на първичния пазар на труда, така и включване в подходящи субсидирани форми на заетост по програми и мерки, включително и по ОП ”Развитие на човешките ресурси”.

В Д„БТ” Перник се отделя особено внимание на обслужването и трудовата реализация на младежите с цел по-бързото им социално и икономическо интегриране в обществото. Полагат се максимални усилия всички планирани дейности във връзка с НПИЕГМ да се реализират в изискуемите срокове и с необходимото качество. Подобри се работата по изготвянето на портрет и профил на младежите – едни от най-важните инструменти на трудовото посредничество, целящи максимално бързо и ефективно постигането на заетост.

Сключени са Споразумения за сътрудничество със социални партньори – страна по реализацията на дейностите, свързани с НПИЕГМ, като целта е да се стигне до неактивните неучещи и неработещи младежи и се работи по посока мотивиране за труд и трудова реализация. Регулярно се организират информационни кампании с неактивни младежи, съвместно с младежкия медиатор, работещ в Община Перник, сдружение „Обектив” и Общински младежки съвет. Провеждат се също така „Дни на отворените врати” както в Перник, така и във филиалите на Д„БТ” в Радомир, Брезник и Трън. Служителите полагат усилия и за създаване на контакти с българските студенти от ЕПУ Перник, като организират информационни срещи за запознаване с услугите, които могат да получат, както и за популяризиране на портала EURES.

Ежегодно се провежда и специализирана Младежка трудова борса, в която взимат участие търсещи работа младежи, представители на работодатели, представители на медиите, на РУО на МОН и на Съвета за сътрудничество.

По-тесните и регулярни контакти с фирмите, прилагането на индивидуален подход към безработните лица от групата на младежите при тяхното консултиране и насочване към подходящи работни места на първичния пазар, по програми и мерки за заетост или професионално обучение, водят до повишаване качеството на предлаганите услуги. Регистрираните в Д„БТ” – Перник младежи ползват и услугите по професионално ориентиране, информиране и консултиране, включване в ателиета за заетост за усвояване практически умения за по-ефективно търсене на подходяща работа, както и услугите на психолог и кейс-мениджър.


Заетост при младите хора

Един от инструментите за постигане заетост на безработните лица са мерки, програми и проекти за заетост, ориентирани към различни групи безработни лица, които биват успешно прилагани и дават шанс на младежи без стаж или с ниска степен на квалификация да се реализират на пазара на труда.

Високата квалификация, опитът и уменията в определена област са основни характеристики на всяко работно място. За заемането на много от тях работодателите често поставят и допълнителни изисквания, съобразени с характера на работа – компютърна грамотност, отлично владеене на един или повече чужди езици, мотивация за работа, коректност и други.

От друга страна – ниското образователно и квалификационно равнище на търсещите работа, ниската мобилност в условията на сегментиран пазар на труда, несъответствието в предлагането и търсенето на труд по отношение на професионално-квалификационната структура на работната сила, недостатъчната практическа подготовка по определената професия, слабата чуждоезикова и компютърна компетентност на завършилите младежи, затруднява тяхната реализация.

Проведеното анкетно изследване през ноември 2016 г. на РУО – Перник чрез Център за кариерно ориентиране – Перник, относно очакванията и нагласите за трудова реализация на учениците от XII клас на територията на община Перник включва 636 зрелостници (96 %). Анкетата предостави информация относно удовлетвореността от образованието и съвместяване на работата с учене; очакванията и нагласите на дванадесетокласниците по отношение на тяхната кариера и бъдещите работодатели; подготовката им за бъдеща работа в желаните професионални области за развитие в България и чужбина и основните фактори при избор на работа и удовлетворението от нея.

47% от анкетираните предпочитат да работят в собствена фирма; 20,3% предпочитат работа в голяма фирма; 19,7% - в средна фирма; 6,1% - в малка фирма; 5% - в администрацията; 6,3% са отговорили „друго”.

На въпроса „Работите ли по време на обучението си?” – 12,7% са отговорили положително, най-често в сферата на строителството, услугите и IT сектора, а 79,4% - не работят, докато учат.

47,5% от учениците са отговорили, че възнамеряват да продължат образованието си във ВУЗ и са посочили конкретно учебно заведение, 27,4% - са отговорили с „да”, но все още не са решили къде; 17,8% - категорично няма да продължат образованието си; 9,9% - все още не са решили дали въобще ще продължат образованието си и 4,9% са посочили, че ще продължат да учат в чужбина. Сред най-предпочитаните Висши учебни заведения са Софийски университет „Кл. Охридски”, УНСС, Технически университет и НБУ.

Водещи мотиви сред зрелостниците при избора на работодател са ясна и справедлива система за възнаграждение, условията на труд и предизвикателната работа.

Сред най-предпочитаните професии, които младите хора искат да упражняват са стопанско управление, администрация и право – 21%; образование и социални услуги – 9,3%; технически науки, добив и производствени технологии – 8,5%; услуги в сферата на хотелиерство, туризъм, фризьорство и козметика – 7,7%; здравеопазване – 7,2% и изкуства – 4,6%.

На въпроса „Къде предпочитате да работите” – 32,5% предпочитат българска фирма; 25,5% - в чужда фирма, оперираща в България; 20,8% избират да работят в чужбина и 22,3% - нямат предпочитания.

Вероятността да намерят работа според собствените си изисквания за 12,1% е минимална, за 21,4% - малко вероятна, 37,3% от учениците отчитат показател „вероятно”; за 14,5% - много вероятно и за 13, 5% - напълно вероятно.

Сред първите три личностни качества за успешна трудова реализация, които младите хора посочват, са отговорността, активността и коректността. А определящи фактори при избора на работа за 36,8% са способностите и уменията; за 33,8% - интересите; за 32,5% - заплащането и за 9,4% - ценностната система.

Изводите направени от анкетното прочуване са следните:



  1. Младите хора очакват да живеят след десет години пълноценно, да имат високо платена работа, да са се реализирали и успели в личен и професионален план – с добър материален статус, със семейство и деца.

  2. В отговорите на всеки втори анкетиран, са проектирани индивидуалистичните нагласи (доминиране на Аз-съзнанието), загриженост за себе си и за най-близките хора, търсене на автономия и лоялност към самия себе си.

  3. Трудовите ценности на младите хора произтичат основно от желанията за постижения, израстване, признание, като водещи за тях са условията на труд, високите доходи и сигурността на работата.


Младежки медиатор

В изпълнение на Национална програма „Активиране на неактивни лица” от средата на месец май 2015 г. в Община Перник, в отдел „Образование, култура, младежки дейности и духовно развитие” е назначен младежки медиатор. Основното му задължение е да бъде посредник между неактивните млади хора на възраст между 16 и 29 годишна възраст, които не учат, не работят и не са регистрирани в Дирекция „Бюро по труда” и различните институции, предоставящи социални, образователни и други услуги. Основните ангажимени на младежкия медиатор са насочени към това да подпомага безработните млади хора за включване в заетост и обучение в съответствие с индивидуалните им потребности – помощ при изготвяне и редактиране на автобиография, запознаване с различни техники за търсене на работа, избор на подходящо обучение, предоставяне на информация, относно правата и задълженията им и пренасочване към Дирекция „Бюро по труда”, към училища, центрове за професионално обучение, частни трудови борси, агенции за временна заетост и др. Младежкият медиатор също така работи активно на различни места там, където се събират млади хора – в читалища, в библиотеки, дори и в кафенета, за да достигне до средата на неактивните младежи. Наред с това, той е и в тясно сътрудничество с различни младежки и доброволчески организации, НПО, училища, работодатели и с Д„БТ”.




  1. Повишаване на ролята на младите хора в превенцията на престъпността

Активното участие на младите хора в превенцията на престъпността и по-специално в различни правонарушения, е необходимо да бъде стимулирано постоянно. Ширещата се наркомания и извършваните престъпления от лица в детска възраст, поставя на изпитание човешките ценности. Местната власт в лицето на Община Перник, младежките организации и медиите се ангажират все повече в превенцията на правонарушенията, извършвани от младежи.

  За превенция на престъпността сред младите хора, ОД на МВР – Перник работи в сътрудничество и координация с МКБППМН, прокуратурата, отдел “Закрила на детето“ – Перник, училищни ръководства, кметове на населени места. Част от приоритетите, по които се работи са изграждане на модели за безопасно поведение в подрастващите, създаване на положително отношение към МВР и нейната дейност и запознаване на учениците с елементарни правни понятия, съобразени с възрастта им.

Наблюдава се запазване на нивото на извършване на противообществени прояви. Най-рискови се оказват младите хора без родителски контрол и преждевременно напускане на образователната система; злоупотребата с алкохол; отрицателните последици от навлезлите в полезрението на детето наркомании.

Непълнолетните извършители на престъпления основно участват при извършване на кражби на имущество от домове, вили, леки коли, мазета и др. Като тенденция се запазват кражбите на мобилни телефони в училище, както и кражбите на стоки от супермаркетите.

От 14 годишна възраст възниква възможност за реализиране на наказателна отговорност по отношение на младия човек за извършени от него престъпления.

Р. България е член на “TISPOL” – европейска мрежа на службите на пътна полиция. ОД на МВР – Перник участва в мероприятия, заложени в европейската мрежа, като провежда обучение на тема “Детски обезопасителни системи и каски”.

Чрез средствата за масово осведомяване е популяризиран Наръчник на родителя, разработен с активното участие на МВР.

По проект на Главна дирекция „Национална полиция” – МВР на тема „Подобряване закрилата на детето и превенция на детската престъпност в България” , финансиран по Българо-швейцарска програма за сътрудничество, е разработен интернет сайт за превенция на престъпления, извършвани от и срещу деца и подобряване закрилата на детето. Целите на сайта са да предоставят знания относно правата и задълженията на децата, личната безопасност, модели на поведение, координати на компетентни служби за съвет и помощ, информация на родители и специалисти, работещи с деца. Интернет адресът на сайта е detskasigurnost.bg.

С цел превенция на рисковите фактори на жизнената среда и повишаване нивото на информираност и придобиване на знания и умения за здравословен начин на живот сред младите хора на територията на община Перник действа Превантивно-информационен център (ПИЦ), Местна комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни (МКБППМН) и Общински съвет по наркотични вещества /ОбСНВ/. МКБППМН работи в съответствие със ЗБППМН, Конвенцията на ООН за правата на детето, инструкциите на ООН по превенцията на престъпността сред непълнолетните, Закона за закрила на детето и свързаните с тях подзаконови нормативни актове. Членовете на МКБППМН винаги са в помощ със своите превантивни кампании на всички училища и детски заведения и оказват методична помощ на приюти и домове на територията на общината.

Към МКБППМН функционира консултативен кабинет за корекционно-възпитателна работа с деца с противообществени прояви и деца в риск. Провежда се и индивидуално консултиране на родители за засилване на родителския контрол за преодоляване отклоненията в поведенията на децата.

С малолетните деца от ромски произход се провежда обучение в начално усвояване на четене и писане с цел ограмотяване и неотпадането им от учебната среда. За непълнолетните лица, наказани по чл. 13, ал. 1, т. 10 от ЗБППМН е подсигурен, подходящ за възрастта им, обществено полезен труд.

80% от контингента на МКБППМН е от ромски произход, което налага специален интеграционен европейски подход.

Проблеми на МКБППМН при образуването и разглеждането на възпитателните дела:



  • МК няма случаи, когато представители на ОЗД не са участвали при разглеждане на възпитателни дела;

  • няма допуснати нарушения, констатирани от прокуратурата и съда при процедурите по образуването и разглеждането на възпитателните дела и налагането на възпитателните мерки;

  • от мерките предвидени в ЗБППМН най резултатните са: чл. 13, ал. 1, т. 3, т. 5 и т. 10.



VII. ОСНОВНИ ОБЛАСТИ
Настоящият Общински годишен план за младежта е разработен в съответствие с Националната стратегия за младежта (2012-2020) и Националната програма за младежта (2016-2020), както следва:



Стратегическа цел: Улесняване на достъпа до качествени услуги за специална подкрепа на пълноценното личностно и обществено развитие на младите хора в съответствие с потребностите и интересите им.

Каталог: wp-content -> uploads -> 2011
2011 -> Евгений Гиндев световната конспирация
2011 -> Наредба №36 от 30 ноември 2005 Г. За изискванията към козметичните продукти
2011 -> Наредба №36 от 30 ноември 2005 Г. За изискванията към козметичните продукти
2011 -> За минималния и максималния бал по паралелки в рио област софия-град
2011 -> 130 годишнината на ввму “Н. Й. Вапцаров” разкрива новите предизвикателства и перспективи в развитието на флагмана на морското образование
2011 -> Съюз на математиците в българия – секция бургас пробен изпит по математика за 7 клас – март, 2011
2011 -> Член на Приятели на Земята Интернешънъл
2011 -> Права и задължения на учениците
2011 -> В съответствие с ангажиментите в рамките на фаза 1 от мониторинга за изпълнение на задълженията по Конвенцията и Препоръката, през 2000 г
2011 -> Разграничение на трафика на хора от сродни престъпни дейности д-р Ива Пушкарова


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница