Програма за развитие на читалищната дейност в община дряново през 2017 Г. Приета



Дата14.11.2017
Размер372.08 Kb.
#34563
ТипПрограма


ОБЩИНА ДРЯНОВО





ГОДИШНА ПРОГРАМА

ЗА РАЗВИТИЕ НА ЧИТАЛИЩНАТА ДЕЙНОСТ В ОБЩИНА ДРЯНОВО

ПРЕЗ 2017 Г.
Приета с Решение №272/28.04.2017г на Общински съвет – Дряново (Протокол №34)

Въведение

Настоящата програма за развитие на читалищната дейност в Община Дряново за 2017 година е разработена в изпълнение на чл. 26а, ал. 2 от Закона за народните читалища, въз основа на направените предложения от председателите на народните читалища за дейността им през 2017 год.

Изготвянето на годишната програма за развитие на читалищната дейност цели обединяване на усилията за по-нататъшно развитие и утвърждаване на читалищата като важни средища, съхраняващи културната идентичност на общината и региона.

Програмата ще подпомогне годишното планиране и финансиране на читалищните дейности и ще допринесе за по-голяма прозрачност на изпълняваните дейности.

Българските читалища са  културни институции със специфична функция за съхранение и развитие на традиционните ценности на нацията, както и социални и информационни центрове за разпространение на знания, култура и духовност.

Народните читалища са място за общуване и участие в различни творчески занимания и изкуства на хора от различни възрастови групи.

Основната дейност на народните читалища като самоуправляващи се български културно-просветни сдружения в населените места, е да осъществяват културен живот и приобщават гражданите към постиженията на науката, културата и изкуството. Читалищата работят за запазване на обичаите и традициите на българския народ и утвърждаване на националното самосъзнание. Организират инициативи като: тържества, събори, фестивали и други на местно, регионално или национално ниво.

Народните читалища са важна институция в развитието на местната култура и като цяло на българската култура.


На територията на Община Дряново е изградена мрежа от общо 12 читалища. 8 читалища са субсидираните с държавна субсидия за 2016 г. с обща сума от 198 240 лв., а останалите 4 новосъздадени читалища работят до момента без да са получили държавна субсидия.
Съгласно Закона за държавния бюджет на Република България за 2017 год., стандартът за една субсидирана бройка през 2017 год. е в размер на 7 300 лв. Община Дряново има 28 субсидирани бройки, в т.ч. 1 бр. за „Глобални библиотеки“ в с. Гостилица.

Субсидията по бюджета на общината за читалищна дейност се разпределя ежегодно между народните читалищата на територията на Община Дряново от общинска комисия, назначена със заповед на кмета, съгласно разпоредбите на чл.23, ал.1 от Закона за народните читалища.

Развитието на читалищната дейност през 2017 год. ще продължи, като очакваме да отговори на новите потребности и интересите на по-широк кръг от населението.

II. ОСНОВНИ НАПРАВЛЕНИЯ И ПРИОРИТЕТНИ ЗАДАЧИ В ЧИТАЛИЩНАТА ДЕЙНОСТ В ОБЩИНА ДРЯНОВО ПРЕЗ 2017 ГОДИНА
Основните направления и приоритетните задачи в читалищната дейност са регламентирани и произтичат от Закона за народните читалища и от общинската културна политика, осъществявана на основание на съществуващата нормативна уредба и чрез изпълнението на културния календар. Те са ориентирани към развитието и обогатяването на културния живот в общината и задоволяването на потребностите на гражданите чрез:


  • съхранение, укрепване и развитие на традициите на българския народ;

  • възпитаване и утвърждаване на националното самосъзнание и на културната идентичност;

  • обмен между културите на различните етноси;

  • разширяване на знанията на гражданите;

  • осигуряване на достъп до информация и комуникация;

  • насърчаване на социалното единство и солидарността между различните социални групи;

  • партниране на местното самоуправление в развитието на обществените и в частност на културните процеси


ОСНОВНИ ДЕЙНОСТИ ЗА ПОСТИГАНЕ НА ПРИОРИТЕТИТЕ:


  • уреждане и поддържане на библиотеки, читални, както и създаване и поддържане на електронни информационни мрежи;

  • развиване и подпомагане на любителското художествено творчество;

  • организиране на школи, кръжоци, курсове, клубове, концерти, чествания и други дейности, насочени към всички възрастови групи;

  • събиране и разпространяване на знания за родния край;

  • предоставяне на компютърни и интернет услуги;

  • допълнителна стопанска дейност, свързана с предмета на основната им дейност, в съответствие с действащото законодателство, като използват приходите от нея за постигане на определените им в устава цели

Многобройни и разнообразни са читалищните дейности.



    1. Библиотечна дейност:

Мисията на читалищната библиотека е да бъде посредник между информацията и потребителите в един бързо променящ се свят и да работи за превръщането й в развит културно - информационен център, отговарящ на съвременните потребности на гражданите от широка информация, осигуряващ равен достъп на всички.
Дейностите ще бъдат насочени към:

    1. Поддържане и обогатяване на библиотечния фонд

    2. Подобряване работата с читателите – увеличаване броя на читателите и на читателските посещения, осигуряване на събираемостта на абонаментната такси

    3. Организиране на мероприятия за честване на исторически събития и личности

    4. Провеждане на срещи с автори и литературни четения

    5. Подобряване условията в читалните

В своята мащабна културна политика и мисия библиотеките по места ще имат една основна цел - чрез всички възможни съвременни форми да разкриват богатството на книгата и информацията и да поддържат импулса за разпространение на културни ценности.


    1. Предоставяне на компютърни и интернет услуги

    1. Модернизиране на материално-техническата база на читалищата

    2. Популяризиране и разширяване обема на предоставяните услуги



    1. Развитие на любителското художествено творчество

Една от най-важната и съществена част от дейността на читалищата е грижата за развитие на любителското художествено творчество. В тази връзка ролята на читалището при създаването, укрепването и възпроизвеждането на традициите и културата по места е незаменима.
Активно е участието на художествените колективи на читалищата в местните празници и фестивали, което е още едно доказателство, че читалищата винаги са имали водещо място в съхранението и опазването на българските културни традиции.
Основните акценти в тази насока са:
- опазване на фолклора и традиционното народно богатство и създаване на условия и възможности за тяхното развитие и популяризиране чрез всички възможни форми
- целенасочена работа по възстановяване на празнично-обредния календар и местните традиции и обичаи, ритуали, поминък и др.
- стремеж към разширяване обхвата на създадените тематични празници в общината

Разширяване на художествено-творческото направление - чрез традиционни общодостъпни форми на участие в културния живот на читалището и общината - национални и международни прояви. Усилията ще бъдат насочени към търсене на различни форми за откриване и изява на творческите заложби у децата и възрастните, чрез участието им в читалищните колективи за народни танци, изворен фолклор, литературни клубове, детски вокални групи, школи по модерен и класически балет и др. Участниците в любителските формации задоволяват определени свои потребности, но те са важна част при формирането на културното пространство в общината.


Общината ще продължи да подкрепя читалищата при реализиране на основните им дейности и развитието на съвременни форми на работа, съобразени със заложените културни параметри и постигащи съвременна визия на читалищната дейност.

Наложително е да продължи диалогът за постигане на добри взаимоотношения между читалищата, културните и образователни институти, местните власти, неправителствените организации и бизнеса по места за реализиране на съвместни и общи програми и проекти. Новите взаимоотношения между читалищата и останалите партньори създават условия за тяхната по-голяма самостоятелност и автономност, способстват за превръщането им във фактор на обществения диалог.



ІІ.1 ДЕЙНОСТИ ПО ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ОСНОВНИТЕ ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

В настоящият раздел са включени годишните програми на всяко читалище от Община Дряново за 2017 г. обобщени, както следва:


НЧ „РАЗВИТИЕ-1869"- ГР. ДРЯНОВО

I. БИБЛИОТЕЧНА ДЕЙНОСТ:

  1. Заемна за възрастни - Срещи с писатели, творчески портрети, презентации на събития, творци, традиции, празници, обреди, ритуали. Литературни четения.

  2. Заемна за деца - Седмица на детската книга. Срещи с писатели и поети. Драматизации на приказки. Литературни четения,конкурси, детски шоу програми и празници. Отбелязване на рождени дни. Лего игри и логически задачи - занимания. Дейности по проект „Аз Буки Веди – на училище в библиотеката”. Работа по Международен проект на фондация „Четири лапи” – „Децата се учат как да защитават животните”.

  3. Читалня - Абонамент за периодични издания, дарителство на книги. Предоставяне на безплатен пакет от услуги на посетителите: компютри и достъп до интернет, онлайн информация, електронно съдържание от местно значение, обучения, реализиране на проекти за общността, пространство за работа и провеждане на общностни събития, мултимедийни презентации. Съвместна дейност с ДЦВХ, ДЦХУ, Клуб на пенсионера, училища, ЦДГ „Детелина”, читалища.


II. ДЕТСКА ШКОЛА ПО ИЗКУСТВАТА:

  1. Сформиране на класове по:

Два класа пиано, акордеон, класическа китара, Детска вокална група „Дряновойсис”, детска вокална група, два класа по изобразително изкуство, два клуба аеробика, клуб йога, клуб интервална тренировка, литературен клуб „Атанас Смирнов”, клуб „Приятели на Русия”.

Представени са графици за провеждане на занятията и списъци на участниците.

  1. Обучение - Обхваща периода 1 октомври 2016 - 31 май 2017г. Провеждат се срочни продукции на класовете и годишен концерт.




  1. Участие на изявените деца в конкурси:

Детско-юношески конкурс „Фолклорни приумици" - Червен бряг, Международен конкурс за инструменталисти – В. Търново, „1000 стипендии”- София, Национален конкурс на детските школи по изкуствата - Пловдив, Международен конкурс за класическа китара - Кюстендил, Бианале на детската рисунка-Тръстеник, Национален конкурс "Имена от бъдещето"- Русе ,Международен конкурс за детска рисунка „Малък Битолски Монмартър”, Международен конкурс за детска рисунка, посветен на Васил Левски – Чикаго, Национален конкурс за детска рисунка „Пролет върху листа” – Кюстендил, Международен карнавал на хумора и сатирата-Габрово, Национален конкурс „Нарисувай ми песен" - Бургас,, Национален конкурс на изкуствата „Дъга от таланти”- Пловдив, Национален детски фолклорен конкурс „Орфеево изворче” – Стара Загора, Национален конкурс „Вълшебният свят на Ангел Каралийчев” – София, Международен конкурс за детска рисунка „Малък Зограф”- Банско, Международен конкурс „Обичаме България” – София, Национален конкурс „Централен Балкан – с очите на младостта”, Национален детски конкурс „Етъра чудесно място за ..”,Международен конкурс за детска рисунка „Слънчевите руни в българските носии и тъкани” – Силистра, Детски конкурс за изпълнители на популярна песен – Стара Загора, Национален фестивал на руската поезия, песен и танци „Пусть всегда будет солнце”, Международен конкурс за детска рисунка „Обичам моята родина”- София, Национален ученически конкурс „Не се гаси туй, що не гасне”- София, Национален конкурс за литературни творби и рисунки „България в сърцата и мечтите ни”, Национален конкурс за детска рисунка „Сладкопойна чучулига”, Национален конкурс „Приятел на природата”, Национален конкурс „Възкресение Христово” – София, Международен ученически конкурс „Заедно в 21век” – София, , Национален младежки конкурс за популярна песен „15 лалета”- Хисаря, Национален конкурс за рисунка „Моите детски мечти ” - София



  1. Участия на изявените деца в местни и регионални празници:

Пленер в Етъра - Габрово, Регионален пролетен изпълнителски конкурс за поп и рок песен – Габрово, Регионален конкурс за детска рисунка „Нарисувай габровския влак ”,Регионален конкурс за детска рисунка „Светлината и светлинните технологии” – Котел, Общински конкурс „Да почистим България за един ден", Ден на самодееца, 3 март, Великденски концерти, Ден на славянската писменост и култура, Съединението на България,Ден на Независимостта, Празници на Дряново, Ден на народните будители, Ден на християнското семейство, Коледни детски шоу програми, Коледни концерти.


III. ХУДОЖЕСТВЕНА САМОДЕЙНОСТ:
1. Сформиране на художествени самодейни колективи:

ПТА „Балкан”, ДЮТС „Балканджийче", Две подготвителни групи, Смесен камерен хор, Дамска вокална група „Стринавско ехо”, Дамска вокална група за народни песни, метъл група „Патака”Летни клубове /временни, действащи през периода 1 юни 2017г. – 15 септември 2017г./ - клуб „Спортни игри”, клуб „Детски и анимационни филми”, клуб „Приложни занимания с природни материали”, клуб „Изобразително изкуство”, клуб „Акордеон” , клуб „Пиано”, клуб „Компютърни занимания”, клуб „Лего игри”, клуб „Пъзели”, клуб „Драматизация на приказки”, клуб „Обучения в скаутски умения”.



  1. Одобряване на графици, творчески и репертоарни планове на колективите - от читалищното Настоятелство




  1. Репетиционна дейност - два пъти седмично за всеки един колектив; един път седмично-на клубовете; ежедневно – за временно действащите клубове.


Представени са графици за провеждане на репетициите и списъци на участниците.

  1. Участия на колективите в конкурси, събори, фестивали и празници: Старопланински събор „Балкан фолк"- В. Търново,Национален шампионат по фолклор „Евро фолк 2017” Национален фестивал на старата градска песен „Георги Бейков” – Свищов, Регионален събор на пенсионерските клубове „На чаша шивачевско вино” – Шивачево, Празници на град Севлиево, Ден на самодееца, 3 март, Великденски концерти, Ден на славянската писменост и култура, Ден на Съединението на България, Ден на Независимостта на България, Празници на Дряново, Ден на народните будители, Ден на християнското семейство, Национален фолклорен конкурс„Пъстра шевица”-Червен Бряг,Международен хоров конкурс „Антонио Вивалди”- Габрово,Фестивал на старата градска песен – Пловдив, Национален музикално-фолклорен конкурс „Орфеево изворче” – Калофер, Национален събор на народното творчество – Копривщица, Национален фолклорен фестивал – Трявна, Международен фестивал „Листопад на спомените ”- Варна, Международен детски фестивал „Созополска панорама”,Национален конкурс за сюжетни, тематични и дивертисментни танци „Децата на България танцуват” – Разград, Национален фолклорен събор „Капитан Дядо Никола ” – Трявна, Традиционен събор-надпяване на пенсионерски състави ”Беклеме 2017”, Традиционен събор „Загоре пее”- Нова Загора Регионален базар „Забравени традиции, живи вкусове”, Кулинарен събор „От нищо-нещо”- Съботковци, Национален фолклорен събор „Андъка пее и танцува” – Кметовци, Национален фолклорен фестивал „Насред мегдана в Арбанаси”, Национален събор на приятелите на Русия – яз. Копринка, Празник на слънцето, билките и водата –с.Кметовци, Коледни концерти, храмови и религиозни празници, площадни изяви.


IV. ПРЕДОСТАВЯНЕ НА КОМПЮТЪРНИ И ИНТЕРНЕТ
УСЛУГИ:

1. Обучителни курсове - за деца

- за възрастни



  1. Набор от печатни и копирни услуги

  2. Интернет услуги

  3. Фото и видео заснемане

  4. Мултимедийно презентиране


V. КУЛТУРНО-ПРОСВЕТНИ ДЕЙНОСТИ:


  1. Организиране и провеждане - на театрални спектакли за деца и възрастни, концерти, изложби и др.

  2. Кинопоказ – прожекции на филми за деца и възрастни на лента, прожекции на 3D филми за деца и възрастни.

  3. ХV Национални културни празници „Поезия и песен на Балкана”. Връчване на наградата за цялостно литературно творчество „Рачо Стоянов”.

  4. Национален конкурс „Атанас Смирнов"- за поезия за млади творци.

  5. Официално честване на 50 години от основаването на ДЮТС „Балканджийче”.

  6. Изработване на сценарии и отбелязване на Ден на самодееца, Великденските празници,24 май, Ден на Съединението,Празници на Дряново, Ден на народните будители, Ден на Християнското семейство, Коледа, провеждане на конкурс за най-атрактивна коледна украса,Коледни детски програми



VI. УЧАСТИЯ НА ЧИТАЛИЩНИ СЛУЖИТЕЛИ В КВАЛИФИКАЦИОННИ, ОБУЧИТЕЛНИ КУРСОВЕ, СЕМИНАРИ, ПРЕЗЕНТАЦИИ

VІІ. Управленска инициатива на Читалищното настоятелство
Програмата на читалището предвижда разработване на проекти, изцяло касаещи подобряване материалната база. Необходими са ремонти на покривните конструкции и саниране на сградите. Предвижда се да продължи дооборудването на сцената с осветителна техника. Нужен е цялостен ремонт и подмяна на ел. и ВиК инсталациите. За пълноценното използване на големия салон през есенно-зимния сезон е необходимо локално отопление. Интересът към участие на жива музика в проявите на открито, който се отчита от нашите съграждани, провокира ръководството на читалището към идеята за възстановяване на народния оркестър. Извън неговия репертоар би могло да се предвиди и разучаването на съпътстващ репертоар, с който да бъдат обслужвани танцовите колективи. Спонтанните изяви на част от самодейците – участници в ПТА „Балкан” показаха, че дряновци искрено се радват и очакват с нетърпение техните концерти. Нагласи за работа с този колектив категорично има. Нужно е единствено финансиране, което ще направи по-чести изявите. Най-малките танцьори от ДЮТС „Балканджийче” не останаха незабелязани от журитата на Националните и Международни фестивали – получиха медали, дипломи, плакети и грамоти, като всички техни участия в конкурси им донесоха единствено първи места. Изцяло подновеният им репертоар, изисква и нови сценични костюми и обувки. Предвижда се ушиването на 32 сценични северняшки костюма. Налага се и обновяване на репертоара, а това от своя страна също изисква средства. Този въпрос е много сложен за разрешаване, предвид сведения до минимум бюджет на читалището. Необходимо е по-сериозно целево финансиране, за да бъдат децата готови да се включат в по-горна възрастова група. През изминалата година дряновци се радваха на изпълненията на създадената през 2013 г. Детска вокална група „Дряновойсис”. За краткия период, през който работят децата, те са разучили над 30 песни и с участията си в разнообразни читалищни и общински мероприятия, показват истински професионализъм. През 2014 г. ръководството осигури подходящо сценично облекло за групата, както и финансира нейното участие в Национални и Международни конкурси. Те представиха страната ни на официалния прием в РМакедония по повод Националния празник 3 март. Децата са носители на редица награди и отличия. От началото на тази учебна година, по желание на родители, започнаха репетиционна дейност пет-шест годишни деца, с които преподавателят сформира още една вокална група. Този факт по недвусмислен начин доказва, че работим в правилната посока, съобразявайки се с потребностите на дряновци. Подобна е ситуацията и в Смесения камерен хор. В момента формацията е в отлична кондиция, разполага с разнообразен класически репертоар. През лятото хористите взеха участие в Международния фестивал на хоровете и танцовите състави в гр. Охрид, където се представиха отлично. Настоятелството успя да осигури средства за участието зад граница, където формацията представи на ниво не само Дряново, но и страната. През настоящата година самодейците ще вземат участие в Международен хоров фестивал в гр. Будва, Черна гора. Предстои набирането на средства извън държавната субсидия. Ръководството на читалището толерира участието на Дамска вокална група „Стринавско ехо” и на вокалната група за народни песни, осигурявайки им участието в десетки изяви в цялата страна. Огромният интерес към дамите от третата възраст направи възможно телевизионно заснемане на техни изпълнения в читалището. Предвид типичния характер на репертоарите на двете групи се налага ушиването на съвсем нови сценични костюми. Работата в библиотеката през последните 4-5 години е сериозно увеличена-организират се ежеседмично разнообразни прояви. Този факт затруднява пряката библиотечна работа и обслужването на читателите. Фондът е огромен, разположен на различни краища от библиотеката и трудно се работи с него. Освен това библиотекарят подпомага непрекъснато работата на хората от третата възраст с компютрите. Посочените проблеми са достатъчно основание Настоятелството да потърси съдействие за допълнително субсидиране и през 2017 г. Съгласно програмата партньорствата с ДЦВХ, ДЦХУ, Клуб на пенсионера, ЦДГ „Детелина”, Бюро по труда, училищата, Дирекция „Социално подпомагане”, ДАЗД, читалищата от общината, областта и членове на АСЧ, Платформа „Агора”, фондация „Четири лапи”и фондация „Глобални библиотеки - България” ще продължат и през следващите години, защото те са ценни за хората от общността.

VIІI. РАЗРАБОТВАНЕ И УЧАСТИЯ В ДОНОРСКИ ПРОЕКТИ И ПРОГРАМИ:


  • Реконструкция и ремонт на НЧ “Развитие-1869” /кино “Дряново”/. – 2017 – 2018 г.




  • Енергийно обследване и изготвяне на технически паспорт на сградата на НЧ “Развитие-1869”. Кандидатстване за саниране на сградата. – 2017 – 2018 г.




  • „ Аз Буки Веди – на училище в библиотеката” - Фондация „Глобални библиотеки - България”. – 2016-2017 г. Създаване на три творчески ателиета.




  • „Тримата велики” – Обществен форум – 2016-2017 г. – Кинопоказ на открито.




  • „Повече човечност към животните” – Фондация „Четири лапи”. – 2016-2017 г. Занимания с деца от СУ “Максим Райкович”.




  • „Активни общности: Изграждане на капацитет за промяна” – Сдружение „Платформа АГОРА”. - 2016-2018г. – Създаване на общински фонд за финансиране на граждански инициативи.

IХ. НЕОТЛОЖНИ РЕМОНТНИ ДЕЙНОСТИ ПО МАТЕРИАЛНАТА БАЗА:

  1. Ремонт на покривите на двете сгради.

  2. Саниране на двете сгради.

  3. Пълна подмяна на ел. и ВиК инсталациите в двете сгради.

  4. Пълна подмяна на осветителните тела на сцената.

  5. Закупуване на нови пожарогасители.

  6. Изграждане на пожароизвестителна инсталация.

  7. Импрегниране на завесите и пода на сцената.

  8. Изграждане на локално отопление в големия салон.

  9. Осигуряване на сценични костюми и обувки за ДЮТС „Балканджийче”, Дамска вокална група „Стринавско ехо” и вокална група за народни песни.



НЧ ”ДРЯНОВСКА ПРОБУДА-2008”



І. БИБЛИОТЕЧНА ДЕЙНОСТ

През 2017 г. библиотеката ще продължи да работи по различни програми и проекти, с цел приобщавайки своите читатели към книжовното наследство.

През 2017 г. са запланувани множество творчески срещи с автори на книги, както и безплатен годишен абонамент за читателите на библиотеката. Основната цел на библиотеката е да събира, съхранява, организира и предоставя за свободно ползване библиотечно-информационните си ресурси. Създаване и укрепване на навици за четене у децата от най-ранна възраст чрез използване на разнообразни форми на работа, Стимулиране на въображението и творчеството у децата и младите хора чрез включването им в разнообразни културни прояви насочени към четенето и книгата. Ще продължи работата за развитие и обогатяване на проявите на Националния фестивал на детската книга, Оказване съдействие на Министерството на културата при осъществяването на държавната политика в областта на библиотечно-информационното обслужване на територията на Габровска oбласт и на страната.

ІІ. ДЕТСКА ШКОЛА ПО ИЗКУСТВАТА
През 2017 г. предстоят редица участия в различни международни и национални и регионални фестивали и конкурси.
Не са представени графици на клубовете, класовете, както и списъци на участниците в тях, за да е видно какви са и дали действително осъществяват дейност.

ІІІ. ХУДОЖЕСТВЕНА САМОДЕЙНОСТ
На изключително високо ниво е и художествената самодейност, развиваща се към читалището. Непрекъснато расте броят на участниците в клуба по народни танци ФТК«Дряновци», ТС»Дряновче», ТС»Детелина», Клуб по модерни танци, клуб по Зумба танци . Огромен е интересът към Клубовете по изобразителни и приложни изкуства, театрално ателие и др., които радват своите почитатели с участията си в различни конкурси в страната и чужбина.

Читалището дава възможност за изява и приобщава всички желаещи самодейни колективи.


Не са представени графици и списъци на художествените формации.
IV. ПРЕДОСТАВЯНЕ НА КОМПЮТЪРНИ И ИНТЕРНЕТ УСЛУГИ
През 2016 година бе прокаран кабел с интернет връзка във всички помещения.
V. КУЛТУРНО- ПРОСВЕТНИ ДЕЙНОСТИ
Предстоят много поетично-музикални вечери, срещи с различни творци, концерти, изложби и презентации по различни поводи.

Успешни са и различните конкурси, обявени от читалището, посветени на отбелязване на годишнини и различни празници. Екипът на читалището ще продължава да поддържа добри отношения с Областна администрация Габрово, с отдел «Култура» - Габрово, с читалищата в Габровска област. През 2016 г. читалището бе избрано за партньор по няколко проекта. С работата си по тях, успя да се утвърди като организация с потенциал и возможности. През 2017 г. ще се търсят нови възможности за работа по проекти.


VI. УЧАСТИЯ НА ЧИТАЛИЩНИ СЛУЖИТЕЛИ В КВАЛИФИКАЦИОННИ, ОБУЧИТЕЛНИ КУРСОВЕ, СЕМИНАРИ, ПРЕЗЕНТАЦИИ
Приоритет ще е повишаване на професионалната квалификация на читалищните служители, чрез предвидените участия в разнообразните форми, семинарии, обучения, срещи и обмяна на опит.
VII. РАЗРАБОТВАНЕ И УЧАСТИЯ В ДОНОРСКИ ПРОЕКТИ И ПРОГРАМИ
С професионализъм се отнася екипът на читалището и към разработване и участия в донорски проекти и програми. През 2016 г. читалището спечели и реализира проекти в областта на културата и доброволчеството, работа с хора с трайни увреждания.

През 2017 г. ръководството на читалището ще продължава да участва по актуални донорски програми и проекти.


VIII. НЕОТЛОЖНИ РЕМОНТНИ ДЕЙНОСТИ ПО МАТЕРИАЛНАТА БАЗА
Екипът на Народно читалище „Дряновска пробуда-2008” продължава да търси нови възможности за обновяване на сградата, в която се помещава читалището, като коректен и съвестен ползвател. През 2016 година напълно бяха отремонтирани санитарните помещения. Въпреки вложените над 5 000 лева собствени средства през 2016 г, за нейното обновяване, отчитаме, че сме далеч от желания резултат.

Ръководството на читалищто следи за всички възможни европейски проекти и програми за включването на сградата-общинска собственост в тях, с цел подобряване условията и модернизиране на помещенията.

Акцент през 2017 г. ще е адаптиране на поне още една зала- осигуряване на отопление и подходящи условия за занимания. В момента всички самодейци провеждат заниманията си в 5 помещения, които са отремонтирани и са в отлично състояние. През летните месеци и ваканцията на децата, предоставените ни помещения не достигат за провеждане на плануваните дейности по проект «Лятна работилница» и се налага да слагаме праг на записвания и желаещи деца и младежи да посещават обявените занятия.

Ще се разчита и на дарения, с цел подобряване на материално техническата база и нуждите от подобряване на условията за занимания на колективите.


НЧ ”НАУКА-1922” С. ЗАЯ


  1. БИБЛИОТЕЧНА ДЕЙНОСТ


Библиотеката на читалището беше регистрирана в Министерството на културата като обществена библиотека и през предстоящата година ще запази активната си работа с читателите. Регистрираните повече от 50 читатели, по-голямата част от които активно четящи, и в бъдеще ще намират интересна литература както от новозакупената, така и дарената по-стара литература. През изтичащата година във фонда постъпиха над 100 библиотечни единици, част от които са закупени със средства на читалището.

През годината ще продължи работата си клуб „Поезия”, който ще бъде основен организатор на обсъждания творчеството на наши и чужди известни литературни дейци; четения и срещи с културни дейци и др.


Представен е график и списък на участниците в клуба.
ІІ. ДЕТСКА ШКОЛА ПО ИЗКУСТВАТА


  1. ХУДОЖЕСТВЕНА САМОДЕЙНОСТ

Ще продължат работата си клубовете по интереси, които ще бъдат основни организатори на различните мероприятия, залегнали в календарния план. Така ще бъде за Празника на читалището – Богоявление, традиционните празници на виното и любовта - Зарезан, Международния ден на жената, деня на словото – 24 май, Гергьовден, Празникът на плодородието и др. Станалите неразделна част от живота на селото Ден на възрастните хора, Ден на будителите, националните празници – 3 март, Съединението и Независимостта и др. събират хората и поддържат народностния дух. Ще бъде изпълнена с много мероприятия дейността на клубовете Поезия, Етнография, Хоби, Приложни изкуства, Селскостопански дейности. Така всяка година организираме традиционната Баба Марта – ден на самодееца, изложби на самодейци в различни области чрез клуб Хоби и др.

Клуб Пътешественик съвместно с другите клубове ще бъде организатор на походи и екскурзии по исторически и културни маршрути.
Не са представени графици на сбирките на клубовете „Спорт и туризъм“ и „Хоби“.
IV. ПРЕДОСТАВЯНЕ НА КОМПЮТЪРНИ И ИНТЕРНЕТ УСЛУГИ


  1. УЧАСТИЯ В ПРОЕКТИ И ПРОГРАМИ

Настоятелството направи регистрация по европейска програма Студентски практики и ще направи всичко възможно още в началото на календарната година да осъществи участието на студенти в дейността по узаконяване на етнографската сбирка. Предстоят сключване на договори.

Ще продължи работата на настоятелството в дейността на Обществения форум, организиран от Община Дряново, благодарение на което беше направен ремонт на външни стълби и ограден дувар.


  1. НЕОТЛОЖНИ РЕМОНТНИ ДЕЙНОСТИ ПО МАТЕРИАЛНАТА БАЗА

След направения частичен ремонт на сцената и етнографската сбирка и във връзка с предстоящия юбилей на читалището, настоятелството положи усилия и след участие в Обществения форум беше направен ремонт на стълбите и дувара. Ще продължат грижите за добрия външен вид на сградата и околното пространство, чрез организиране на бригади за почистване, за ремонтни и други дейности.




НЧ ”БОТЬО ПЕНЕВ -1900” С. ДЛЪГНЯ


І. БИБЛИОТЕЧНА ДЕЙНОСТ

ІІ. ДЕТСКА ШКОЛА ПО ИЗКУСТВАТА

ІІІ. ХУДОЖЕСТВЕНА САМОДЕЙНОСТ


1 клуб по интереси – екологични дейности

Не е представен списък на участниците в клуба.

IV. ПРЕДОСТАВЯНЕ НА КОМПЮТЪРНИ И ИНТЕРНЕТ УСЛУГИ
V. КУЛТУРНО-ПРОСВЕТНИ ДЕЙНОСТИ – организиране и провеждане на празници, концерти, изложби, творчески вечери и др., отбелязване на Деня на народните будители, Деня на читалището, Трифон зарезан, Великден, организиране на Коледа и Нова година.
VI. УЧАСТИЯ НА ЧИТАЛИЩНИ СЛУЖИТЕЛИ В КВАЛИФИКАЦИОННИ, ОБУЧИТЕЛНИ КУРСОВЕ, СЕМИНАРИ, ПРЕЗЕНТАЦИИ
VII.РАЗРАБОТВАНЕ И УЧАСТИЯ В ДОНОРСКИ ПРОЕКТИ И ПРОГРАМИ
VIII. НЕОТЛОЖНИ РЕМОНТНИ ДЕЙНОСТИ ПО МАТЕРИАЛНАТА БАЗА

Подмазване на капаците на покрива на читалищната сграда.



НЧ «ВЪРБАН ГЕНЧЕВ – 1924» С. ЦАРЕВА ЛИВАДА

І. БИБЛИОТЕЧНА ДЕЙНОСТ
Обогатяване на библиотечния фонд – закупуване на нова литература, абонамент за периодични издания

Източници и способи за комплектуване:


- средства за покупка от бюджета на читалището
- чрез насърчаване на дарителството

Работа с читателите

- годишнини, свързани с исторически дати и личности

- срещи с писатели


- лятна работилница с клубове по приложни изкуства,спорт и развлечения

ІІ. ХУДОЖЕСТВЕНА САМОДЕЙНОСТ:


       В изграждането на художествената продукция и нейното осъществяване участват много любители на различните видове изкуства – деца, младежи и възрастни, които според своите предпочитания осмислят свободното си време и същевременно създават културен продукт, който се представя в местни, градски, общински, регионални, и национални събития. Художествените изяви на сцената са важна част при формирането на културното пространство в обществото.

         Важно място в културния живот заемат утвърдените културни традиции и обменът на културни продукти и идеи.Ежегодните културни прояви и традиционни празници спомагат за изява на постоянно действащите групи и индивидуални изпълнители, за приемствеността между поколенията, обмяна на добри практики, тъй като те са предназначени за всяка възрастова група и се проявяват във всички сфери на изкуството.


1. Група за народно пеене „Цареволивадски напеви”

2. Група за шлагерно пеене ”Стринава”


Не са представени графици и списъци на участниците в групите.

III. КЛУБНИ ДЕЙНОСТИ:


1. Клуб за народни танци “Куклите” /постоянен/ - жени

2. Клуб за народни танци „Асеневче” /постоянен/ - деца

3. Клуб по художествено слово «Лира» /временен/ - деца

4. Клуб по художествено слово «Лира» /временен/ - жени

5. Клуб за детски театър «Пинокио» /временен/ - деца

6. Клуб по 3D оригами, квилинг и др. «Сръчко» /постоянен/

7. Естрадно-игрово ателие – тематично – Бабинден, Трифон Зарезан, Лазарки, Никулден, Коледа

8. Лятна работилница


Не са представени графици и списъци на участниците в клубовете.

IV. КУЛТУРНО-ПРОСВЕТНИ ДЕЙНОСТИ


- осъществяване на културният календар за читалищните прояви;

- повишаване на художественото и жанрово разнообразие на културните мероприятия;

- участие в културните мероприятия на Общината;

- честване на официалните и традиционни празници, събори и годишнини;

- провеждане на мероприятия, свързани със съхраняването, развитието и популяризирането на местни традиции и обичаи.


VI. УЧАСТИЯ НА ЧИТАЛИЩНИ СЛУЖИТЕЛИ В КВАЛИФИКАЦИОННИ, ОБУЧИТЕЛНИ КУРСОВЕ, СЕМИНАРИ, ПРЕЗЕНТАЦИИ
Участие на щатния работник в семинари, обучения и др., свързани с повишаване

квалификацията му по основните читалищни дейности и работа по проекти.



VII. РАЗРАБОТВАНЕ И УЧАСТИЯ В ДОНОРСКИ ПРОЕКТИ И ПРОГРАМИ
За да продължи да се развива културния живот в селото, е необходимо координирано сътрудничество между културните институти и използване възможността за кандидатстване по различни програми с проекти за финансиране на дейностите им. С тяхна помощ читалището ще допринесе за задоволяване на определени обществени потребности. Това е възможност за читалището да реализира своята цел, чрез осигуряване на алтернативно финансиране. Кметството и Общината са партньори и винаги ще подпомагат усилията в тази насока.

 

 



VIII. НЕОТЛОЖНИ РЕМОНТНИ ДЕЙНОСТИ ПО МАТЕРИАЛНАТА БАЗА
Спешен ремонт на покривите на гримьорните, подмяна на улуци, прогонка на дограма. Основен ремонт на падналите тавани в помещенията. Сградата се нуждае от цялостно саниране.


НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ „ДЕНЧО СЛАВОВ-1900” с. ГАНЧОВЕЦ


  1. БИБЛИОТЕЧНА ДЕЙНОСТ

1. Организиране и провеждане на „Лятна читалня на открито”

2. Организиране и провеждане на лятна работа с деца в библиотеката.

2.1. Разгръщане на дейността на клуб „Приятели на библиотеката-четем заедно”

2.2. Работа по препоръчителната литература за деца.

2.3. Конкурси за детска рисунка.

3. Участие в обучителни семинари.

4.Обогатяване на фонда на библиотеката чрез закупуване на нови книги и други носители на информация, както и абонамент на периодични издания, а също и дарителство на книги.Реализиране на проекти.Провеждане на общностни събития, приятна среда и др.

5. Осъществяване на изложби свързани с бележити дати на личности и събития от местен, регионален и национален характер.

6. Провеждане на срещи и литературни четения на новоиздадена литература и млади автори.

7. Компютърно ограмотяване на желаещи.


  1. ДЕТСКА ШКОЛА ПО ИЗКУСТВАТА




  1. ХУДОЖЕСТВЕНА САМОДЕЙНОСТ

Художествено-творческата дейност в читалището цели запазване и развитие на традиционните ценности на българския народ, съхранение на обичаите и традициите, както и създаване на нови традиции, породени от нуждите на местните общности. Чрез тази дейност читалището ще работи за привличане на младите хора и учениците към читалищните самодейни колективи, както и за осмисляне свободното време на учениците през лятната ваканция. С изявите на читалището ще се работи за развитие и обогатяване на културния живот в населеното място, за утвърждаване на националното самосъзнание и отчитане и съхранение богатството на местната култура.Разкриване на нови форми на любителско творчество.

Повишаване на художествено – творческите постижения на любителските състави и индивидуални изпълнители, чрез привличане на специалисти – ръководители.

Активно участие на любителските състави и индивидуални изпълнители в културно – масови събития на селото , общината и Областта.

Редовни репетиции със:

Самодейните колективи към читалището:

-Танцов състав „Ороигралец”

-Група за стари градски песни„Настроение”

-Фолклорна група „Ганчовските снахи”

-Театрален състав

Клубове и кръжоци:

- „Приятели на книгата”

- „Приложно изкуство”

- „Турист”

- „Тенис на маса”

- „Български традиции и обичаи”

- „Родолюбие”

- Спортна група „Гимнастика по Норбеков”

- Ателие „Поанлас” и „Фриволите”

- Групи за обреди и обичаи


Представени са списъци и графици на клубовете и художествените колективи.


  1. КУЛТУРНО-ПРОСВЕТНИ ДЕЙНОСТИ

1. Организиране и повеждане на чествания, бележити дати театрални спектакли, презентации.

1.1. За десета поредна година три дневно шоу мероприятие „Ракия-магия” с участието на Биг бенда на Васко Кръпката и приятели и други рок състави.

2. Прожекции на игрални и документални филми в малкия салон на читалището от Кирил Станков

3. Провеждане на кинофестивал „Киномагия” -2017 год. за четвърта поредна година.

3.Организиране на празници на селото – събор, 68 години от полагане на основния камък върху който е построена читалищната сграда.Участие на самодейни колективи.

4. Организиране чествания на традиционни празници.Участие на самодейни колективи.

6. Представяне на съвременни автори.

7. Организиране на тематични вечери, изложби, творчески вечери и инициативи., предоставяне услуги, лични празници на читалищни членове и др.

8. Организиране на концертни прояви по повод Ден на самодееца , 3-ти март, Първа пролет,Великден Съединението на България, Денят на независимостта, Ден на будителите, ден на християнското семейство, Коледа и др.

9. Организиране на инициативи за оказване на помощ на възрастни хора и деца в неравностойно положение.


  1. УЧАСТИЯ НА ЧИТАЛИЩНИ СЛУЖИТЕЛИ В КВАЛИФИКАЦИОННИ, ОБУЧИТЕЛНИ КУРСОВЕ, СЕМИНАРИ, ПРЕЗЕНТАЦИИ

1. Участие в организираните за обучение семинари, дискусии, работни срещи по проблемите на читалищата с цел повишаване компетенциите и развитие на читалищата.

2. Проучване на добри практики от водещи културни организации и възможности за тяхното прилагане.
VI . НЕОТЛОЖНИ РЕМОНТНИ ДЕЙНОСТИ ПО МАТЕРИАЛНАТА БАЗА

1. Ремонт на пода в големия и малкия салон на читалището.

3. Ремонт на стаята на втория етаж.

4. Поставяне на противопожарно покритие на сцената.

5. Подмяна на част от покрива.

ПРЕЗ ЛЕТНИЯ ВАКАНЦИОНЕН ПЕРИОД ЗА ДЕЦАТА И МЛАДЕЖИТЕ

се организират:
а. Компютърни занимания в библиотеката

б. Временни клубове и ателиета за децата и учениците в селото

в. Кинопрожекции

г. Спортни игри




НЧ ”НАДЕЖДА-1925” С. ТУРКИНЧА
І. БИБЛИОТЕЧНА ДЕЙНОСТ

Книжният фонд на читалището от 1600 тома не покрива изискванията за библиотека.

През 2017 г. ще продължи работата за дарителство на книги, модернизиране и усъвършенстване на библиотечния фонд до размер 3 000 бр. като библиотека.

ІІ. ДЕТСКА ШКОЛА ПО ИЗКУСТВАТА




ІІІ. ХУДОЖЕСТВЕНА САМОДЕЙНОСТ
– един постоянно действащ клуб «Трета възраст», 3 формации: Камерна група за народна музика «Болярско настроение», Трио «Болярки», Вокално-инструментален състав «Трапезица». Четири временно действащи клуба през лятната ваканция: Клуб по тенис на маса, Клуб по фотогрфия, Клуб по шахмат и Клуб по туризъм.
Не са представени графици на клуба и формациите, както и списъци на участниците в тях, за да е видно дали действително осъществяват дейност.

IV. ПРЕДОСТАВЯНЕ НА КОМПЮТЪРНИ И ИНТЕРНЕТ УСЛУГИ

V. КУЛТУРНО-ПРОСВЕТНИ ДЕЙНОСТИ

1. Организиране и провеждане на празници, изложби, концерти и др. Отбелязване на битови и традиционни празници като Деня на лозаря, Великден, Гергьовден, 21 ноември – Ден на християнската младеж и семейство, организиране на празници по случай Нова година



VI. УЧАСТИЯ НА ЧИТАЛИЩНИ СЛУЖИТЕЛИ В КВАЛИФИКАЦИОННИ, ОБУЧИТЕЛНИ КУРСОВЕ, СЕМИНАРИ, ПРЕЗЕНТАЦИИ
При покана участват
VII. РАЗРАБОТВАНЕ И УЧАСТИЯ В ДОНОРСКИ ПРОЕКТИ И ПРОГРАМИ
Участват според възможностите
VIII.НЕОТЛОЖНИ РЕМОНТНИ ДЕЙНОСТИ ПО МАТЕРИАЛНАТА БАЗА

Читалището се нуждае спешно от смяна на дограма на театрален салон, направа на тоалетни.



НЧ «ХРИСТО БОТЕВ – 1894» С. ГОСТИЛИЦА

  1. БИБЛИОТЕЧНА ДЕЙНОСТ:


1. ЗАЕМНА за деца и възрастни:

  • Осигуряване равен достъп на всички граждани

  • Поддържане и обогатяване на библиотечния фонд, чрез закупуване на нова литература и дарителство

  • Привличане на нови читатели, изграждане на читателски навици у подрастващото поколение


2. ЧИТАЛНЯ:

  • абонамент на периодични издания

  • провеждане на общностни събития; срещи с представители на различни служби, институции и др.

  • предоставяне на безплатни услуги на потребителите: ползване на компютри, достъп до Интернет, социални мрежи и онлайн информация, индивидуални консултации



  1. ХУДОЖЕСТВЕНА САМОДЕЙНОСТ:




  1. Дейност на самодейните колективи и групи

  • Група за изворен фолклор

  • Група за стари градски песни

  • ДФГ” Гостиловче”

  • ДТГ”Гостиловчета”

  • Театрална група

  • Индивидуални изпълнители: Дешка Лафчиева, Ганка Христова, Райна Чуховска, Райчо Лазаров и др.


Представени са графици за провеждане на репетициите и списъци на участниците.

Организирани участия на самодейните колективи, групи и индивидуални изпълнители в празници и фестивали на местни, общински, регионални и национални нива: Зимни празници, Ден на самодееца, Трети март, Великден, Ден на славянската писменост и култура, Международен фестивал на хумора и сатирата - Габрово, Старопланински събор “Балкан фолк - 2017” гр. Велико Търново, “ От дума на дума от песен на песен”, в АЕК Етъра – Габрово / „Надпей ми се надсмей ми се”, Национално кулинарно изложение и др./, „Авлига пее”, Национален преглед на селските любителски читалищни театри, Национален фестивал на любителското фолклорно танцово изкуство „Балканджийско надиграване на хорото по терлици” – Габрово, Детски ромски фестивал „Отворено сърце”, Международен северен фестивал на аматьорските театри Звезден прах гр. Кнежа и др.



2. КЛУБНА ДЕЙНОСТ:

  • Клуб на учителя

  • Клуб по етнография и краеведство

  • Клуб на гавраЖията -зевзека

  • Клуб на жените ябанджийки в Гостилица

  • Клуб художествено слово

  • Клуб – шотландски танци

  • Клуб – български танци

  • Гостиловска работилница

  • Лятна работилница


Представени са списъци на участниците в клубовете, а часът и датата на сбирките и репетициите са свързани с изявите им.


  1. КУЛТУРНО-ПРОСВЕТНА ДЕЙНОСТ

  1. Организиране и провеждане на:

    • Изложби

    • Концерти

    • Конкурси

  • Празници в т. ч. Бабин ден, Дядов ден, Зарезан, Ялова понуда

Осми март, Първа пролет, Ден на Европа, 1 юни - Ден на детето, Празника на Гостилица, Ден на Съединението на България, Ден на Независимостта на България, Ден на народните будители, Ден на християнското семейство, Ден на възрастните хора, Международен ден за борба с наркоманията, Международен ден на хората с увреждания, Коледно – Новогодишни тържества и др.

  • Седмица на детската книга, Презентации по повод бележити дати и годишнини, Драматизации на приказки, Литературни вечери и др

  • Здравни, земеделски, икономически и др. беседи

  • Консултации: правни, социални и др.



  1. ЮБИЛЕЙ – 60 години Група за изворен фолклор

  2. Фестивал – Пети празник на кратуната в Гостилица


IV. ПРЕДОСТАВЯНЕ НА КОМПЮТЪРНИ И ИНТЕРНЕТ УСЛУГИ:

  1. Копирни услуги

  2. Набиране и отпечатване на текст

  3. Интернет услуги


V. ЧИТАЛИЩНИ СБИРКИ - / събирателна дейност /

  1. Етнографска сбирка

  2. Музейна сбирка на детската играчка


VI. УЧАСТИЯ НА ЧИТАЛИЩНИ СЛУЖИТЕЛИ В ОБУЧИТЕЛНИ КУРСОВЕ, СЕМИНАРИ, РАБОТНИ СРЕЩИ, ОБМЯНА НА ДОБРИ ПРАКТИКИ
VII. РАБОТА ПО ПРОГРАМИ И ПРОЕКТИ

VIII. ПОДДЪРЖАНЕ И РЕМОНТ НА МАТЕРИАЛНАТА БАЗА

  1. Текущи ремонти

  2. Довършителни СРД


НЧ ”СЕЛЯНИН-1902” С. РУНЯ
I. БИБЛИОТЕЧНА ДЕЙНОСТ
II. ДЕТСКА ШКОЛА ПО ИЗКУСТВАТА

III. ХУДОЖЕСТВЕНА САМОДЕЙНОСТ
1. Разкриване на форми на любителско творчество.

2. Сформиране на смесена танцова трупа за изучаване на популярни народни танци.

3. Съхраняване и популяризиране на местните обичаи и традиции от българския фолклор.

4. Клубове:

- на животновъда

- на ловеца


Не са представени графици на клубовете, както и списъци на участниците в тях, за да е видно дали действително осъществяват дейност.

IV. ПРЕДОСТАВЯНЕ НА КОМПЮТЪРНИ И ИНТЕРНЕТ УСЛУГИ

1. Компютърно ограмотяване на членове на читалището.

2.Предоставяне на безплатни услуги на потребителите ползване на компютри, достъп до интернет, социални мрежи и онлайн информация, индивидуални консултации.
V. КУЛТУРНО-ПРОСВЕТНИ ДЕЙНОСТИ

1. Осъществяване на културния календар на читалищните прояви.

2.Провеждане на мероприятия, свързани със съхраняване, развитие и разпространяване на национални и местните празници и обичаи.

3. Организиране и повеждане на чествания, бележити дати и изложби.

4.Организиране чествания на традиционни празници.

5. Организиране на тематични вечери, творчески вечери и инициативи, предоставяне услуга лични празници на читалищни членове.

6. Организиране на инициативи за оказване на помощ на възрастни хора и в неравностойно положение.

7. Организиране и провеждане на „Лятна читалня на открито”

8. Организиране и провеждане на лятна работа с деца.

VI.УЧАСТИЯ НА ЧИТАЛИЩНИ СЛУЖИТЕЛИ В КВАЛИФИКАЦИОННИ, ОБУЧИТЕЛНИ КУРСОВЕ, СЕМИНАРИ ,ПРЕЗЕНТАЦИИ
1.Участие в организираните за обучение семинари, дискусии, работни срещи по проблемите на читалищата, с цел повишаване компетенциите и развитие на читалищата.
VII. УЧАСТИЯ В ПРОЕКТИ И ПРОГРАМИ
Разработване на проекти, свързани с ремонтна дейност на читалището и други касаещи дейността на читалището.

VIII. НЕОТЛОЖНИ РЕМОНТНИ ДЕЙНОСТИ ПО МАТЕРИАЛНАТА БАЗА

1. Спешен ремонт на покрива на читалището

2. Ремонт на стаите на втори етаж.

3. Ремонт на читалищен салон.



НЧ ”КОЛЬО ФИЧЕТО-2016” С. ТУРКИНЧА
І. БИБЛИОТЕЧНА ДЕЙНОСТ

ІІ. ДЕТСКА ШКОЛА ПО ИЗКУСТВАТА

ІІІ. ХУДОЖЕСТВЕНА САМОДЕЙНОСТ
IV. ПРЕДОСТАВЯНЕ НА КОМПЮТЪРНИ И ИНТЕРНЕТ УСЛУГИ
V. КУЛТУРНО-ПРОСВЕТНИ ДЕЙНОСТИ – организиране и провеждане на празници, концерти, изложби, творчески вечери и др., отбелязване на Деня на народните будители, Деня на Читалището, Трифон Зарезан, Великден, организиране на Коледа и Нова година.
VI. УЧАСТИЯ НА ЧИТАЛИЩНИ СЛУЖИТЕЛИ В КВАЛИФИКАЦИОННИ, ОБУЧИТЕЛНИ КУРСОВЕ, СЕМИНАРИ, ПРЕЗЕНТАЦИИ

При покана и възможност председателят на читалището ще се включи в организираните обучения.



VII.РАЗРАБОТВАНЕ И УЧАСТИЯ В ДОНОРСКИ ПРОЕКТИ И ПРОГРАМИ
VIII. НЕОТЛОЖНИ РЕМОНТНИ ДЕЙНОСТИ ПО МАТЕРИАЛНАТА БАЗА

Към момента читалището не разполага с материална база.



НЧ ”СВ.СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЙ-1934” С. ГОЗДЕЙКА
І. БИБЛИОТЕЧНА ДЕЙНОСТ

ІІ. ДЕТСКА ШКОЛА ПО ИЗКУСТВАТА

ІІІ. ХУДОЖЕСТВЕНА САМОДЕЙНОСТ
IV. ПРЕДОСТАВЯНЕ НА КОМПЮТЪРНИ И ИНТЕРНЕТ УСЛУГИ
V. КУЛТУРНО-ПРОСВЕТНИ ДЕЙНОСТИ – организиране и провеждане на празници, концерти, изложби, творчески вечери и др., отбелязване на Деня на народните будители, Деня на Читалището, Трифон Зарезан, Великден, организиране на Коледа и Нова година.
VI. УЧАСТИЯ НА ЧИТАЛИЩНИ СЛУЖИТЕЛИ В КВАЛИФИКАЦИОННИ, ОБУЧИТЕЛНИ КУРСОВЕ, СЕМИНАРИ, ПРЕЗЕНТАЦИИ

При покана и възможност председателят на читалището ще се включи в организираните обучения.



VII.РАЗРАБОТВАНЕ И УЧАСТИЯ В ДОНОРСКИ ПРОЕКТИ И ПРОГРАМИ
VIII. НЕОТЛОЖНИ РЕМОНТНИ ДЕЙНОСТИ ПО МАТЕРИАЛНАТА БАЗА

Частичен ремонт на покрива и изолиране на западната и северната страна на сградата.



НЧ ”НАПРЕДЪК-1884” С. КЕРЕКА

І. БИБЛИОТЕЧНА ДЕЙНОСТ

ІІ. ДЕТСКА ШКОЛА ПО ИЗКУСТВАТА

ІІІ. ХУДОЖЕСТВЕНА САМОДЕЙНОСТ
IV.КУЛТУРНО- ПРОСВЕТНИ ДЕЙНОСТИ – организиране и провеждане на празници, концерти, изложби, творчески вечери и др.
Отбелязване на: Антоновден, Атанасовден и Бабинден (21.01.17); Отбелязване на Трифон Зарезан, със специалното участие и програма на английски кабаретни изпълнители, както и български оркестър (11.02.17г); Мартенски празници : Баба Марта, Трети март и Осми март (11.03.17г.); Участие в «Селски мол», в гр. Габрово на 07.04.17г., с благотворителна цел; Великденски празници; Почитане 132г.от създаването на най- стария паметник на Кирил и Методи, който се намира в селото, Празник на Читалището и Деня на славянската писменост и култура (месец май); Вечер на открито (месец юни и септември); Лятно кино (месец август); Ден на отворените врати, когато всеки може да дари книги или други необходими вещи на Читалището (месец август); честване Деня на народните будители (месец ноември); Коледно тържество - програма (месец декември).
VI. УЧАСТИЯ НА ЧИТАЛИЩНИ СЛУЖИТЕЛИ В КВАЛИФИКАЦИОННИ, ОБУЧИТЕЛНИ КУРСОВЕ, СЕМИНАРИ, ПРЕЗЕНТАЦИИ
VII.РАЗРАБОТВАНЕ И УЧАСТИЯ В ДОНОРСКИ ПРОЕКТИ И ПРОГРАМИ
VIII. НЕОТЛОЖНИ РЕМОНТНИ ДЕЙНОСТИ ПО МАТЕРИАЛНАТА БАЗА

Неотложен към момента е ремонтът на покрива. Цялата сграда има нужда от поправяне, освежаване и осъвременяване.

Народните читалища са едни от основните фактори в развитието на местната култура в частност, и като цяло на българската култура. Все повече те се очертават не само като културни центрове, но и като центрове на общностите по места, важен сегмент на културната политика.

Успешната реализация на читалищата изисква доверието, участието и подкрепата на всички, които ценят в народните читалища културната памет, инициативата и свободното творчество и виждат в него обществена среда за обществен достъп.

Постигането на поставените цели и задачи в Програмата за развитие на читалищната дейност в Община Дряново през 2017 г. изисква обединяване на усилията и ресурсите на всички страни, участващи в нейната реализация.

Програмата способства за по-нататъшното развитие и утвърждаване на читалищата от общината като важни обществени институции, допринасящи за осъществяване на културната политика и визия на общината.


ІІІ. ФИНАНСИРАНЕ НА ПРОГРАМАТА

Община Дряново финансово подпомага част от дейностите, предложени от читалищата, от бюджета на дейност „Култура” в размер на 1 500 лв.

Субсидията от общинския бюджет ще бъде договорена в индивидуален договор, сключен между кмета на Община Дряново и читалището, съгласно чл. 26а, ал.3 от ЗНЧ.

ІV. СРОК, ОТЧЕТ И КОНТРОЛ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРОГРАМАТА


1. Срок за изпълнение на програмата

Срокът за изпълнение на Програмата е едногодишен в рамките на бюджетната 2017 г.


2. Отчет за изпълнение на Програмата


Председателите на читалищата представят в срок до 31.03.2018 г. пред Кмета на общината и Общинския съвет доклади за осъществените дейности в изпълнение на Програмата и за изразходваните от бюджета средства през 2017 г.

3. Контрол по изпълнение на Програмата

Контролът по изпълнение на Програмата се осъществява от Общинския съвет.



Докладите от Председателите на читалищата за реализираните читалищни дейности се обсъждат на първото открито заседание на Общинския съвет след 31 март 2018 г., с участието на представителите на народните читалища – вносители на докладите.


Каталог: uploads -> docs
docs -> Дв бр. 103 от 2 Декември 2008г., изм дв бр. 24 от 31 Март 2009г
docs -> Списък на загиналите във войните за освобождение и обединение на българските земи
docs -> Наредба №34 от 29 декември 2006 Г. За придобиване на специалност в системата на здравеопазването
docs -> Наредба №39 от 16 ноември 2004 Г. За профилактичните прегледи и диспансеризацията
docs -> Наредба №18 от 20 юни 2005 Г. За критериите, показателите и методиката за акредитация на лечебните заведения
docs -> С решение №61 т. III от 27 март 2012г., на основание


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница