Програма за развитие на читалищното дело през 2010 г. Вземане решение за кандидатстване на читалището по прср за ремонт на сградата



Дата10.04.2018
Размер134.22 Kb.
#65784
ТипПрограма
П О К А Н А

Уважаеми читалищни деятели, Читалищното настоятелство Ви кани на Общо събрание на Народно читалище “х. Ненчо Д. Палавеев” и Представяне на филм “Копривщенските песни” и честване деня на самодееца.



на 13 март 2010 г. /събота/, от 16. 00 ч в читалищния салон

Дневен ред на събранието:



  1. Приемане промени в устава, според промените в Закона за народните читалища.

  2. Отчетен доклад. Отмяна на решение 12\2007 на ЧН

  3. Доклад на проверителната комисия за 2009 г.

  4. Утвърждаване на бюджет 2010, размер на членски внос и щатно разписание

  5. Избор на ЧН, ПК и председател на ЧН.

  6. Програма за развитие на читалищното дело през 2010 г. Вземане решение за кандидатстване на читалището по ПРСР за ремонт на сградата.

Забележка: За по-делово протичане Ви представяме в писмен вид материалите по събранието. Същите са поместени в сайта на читалището-www.chitkop.com
ПРОГРАМА ЗА РАЗВИТИЕ НА ЧИТАЛИЩНОТО ДЕЛО В КОПРИВЩИЦА ПРЕЗ 2010 г.
Главната цел на програмата е успешно провеждане на Десетия НСНТ и изпълнение общинския културен план.

За постигане на целта Народно читалище “Х. Н. Д. Палавеев” да работи за:

1. Библиотечното дело да отговори на нуждите на Община Копривщица, като се въведе електронен каталог, безплатен интернет достъп и закупуване на нова литература. За изпълнение на тази задача, читалището следва да :

1.1 Работи за осъществяване на проект “Глобални библиотеки”

1.2 Да закупи библиотечен софтуер и започне работа за ел. каталог.

1.3 Регулярно да се закупува нова литература.

2. Читалището да работи за развитие на любителското и художествено творчество и участва в празниците и честванията, организирани от Община Копривщица чрез:

2.1 Развиване певческата, танцова и художествена самодейност на по-високо ниво – ръководителите да се обучават и повишават качеството на работа за успешно представяне на Х НСНТ, участие в местни и регионални фестивали и конкурси.

2.2 Читалището да продължи организиране и провеждане през сезон 2010 съботните мегдански хора.

2.3 Организиране и провеждане народни празници и ритуали – възпроизвеждане на Априлската епопея, “Напяване на пръстените”, Лазаруване, Коледуване, Сирни заговезни.

2.4 Община Копривщица възлага на читалището да разработи план за работа с деца и младежи за осмисляне свободното им време и борба с пороците.

3. Читалището да продължи да работи за повишаване активността на гражданските общности.

3.1 Подпомагане работата на община Копривщица за развитие на туризма, опазване на околната среда и организиране и провеждане на публични обсъждания и др.

3.2 Съвместна работа с други организации на територията на общината и участие в местни инициативи.Развитие на инициативата за био-земеделие.



3.3 Община Копривщица и читалище да продължат партньорска работа по проекти, които са в интерес на обществото и града.


ПРОЕКТ ЗА БЮДЖЕТ ЗА 2010 г.

П Р И Х О Д И

1

Приходи от същинска дейност

5 000



членски внос

500







Дарения

1500







Културно – просветна дейност

3000




2

Субсидия – общинска и държавна

35 000

3

Наеми

4 000

4

Услуги–копирни и компютърни

4 000

5

Проектни дейности

1 000

ВСИЧКО ПРИХОДИ

49 000







Р А З Х О Д И

1

ФРЗ и хонорари

34 000

2

Библиотека и културна дейност

4 000

3

Външни услуги – телефон, ел.ток и дърва, охрана, интернет

5 000

4

Материали

3 500

5

Дейности по проекти и воля на дарители

2 500

ВСИЧКО РАЗХОДИ

49 000


Промените и допълненията в УСТАВ са с наклонен шрифт -

Чл. 1. Наименованието на сдружението е „Народно читалище х. НЕНЧО Д. ПАЛАВЕЕВ -1869”



Чл. 6. Средства за осъществяване на целите на ЧИТАЛИЩЕТО:

1. Урежда и подържа библиотека, читалня, фото, фоно, филмо, видеотека, компютърен и интернет клуб, създаване и подържане на електронни информационни мрежи.

4. Организира школи, кръжоци, курсове, клубове по интереси, самодейни състави, кино и видео показ, изложби, семинари, летни училища и лагери, празненства, концерти, фестивали, събори и народни чествания и младежки дейности.

10. ЧИТАЛИЩЕТО няма право да предоставят собствено или ползвано от тях имущество възмездно или безвъзмездно:

1. за хазартни игри и нощни заведения;

2. за дейност на нерегистрирани по Закона за вероизповеданията религиоз-

ни общности и юридически лица с нестопанска цел на такива общности;

3. за постоянно ползване от политически партии и организации;

4. на председателя, секретаря, членовете на настоятелството и провери телната комисия и на членовете на техните семейства

Чл.20. Общото събрание е редовно ако присъстват най-малко половината от всички членове с право на глас на ЧИТАЛИЩЕТО. В случай, че в оповестения ден и час не се сформира нужния кворум, събранието се отлага за след един час, при същия дневен ред и се счита законно, събранието е законно, ако на него присъстват не по-малко от една трета от членовете при редовно общо събрание и не по-малко от половината плюс един от членовете при извънредно общо събрание.

Чл.22./1/ Общото събрание взема решение с мнозинство повече от половината присъстващи членове.

/2/ Решенията по чл.18 т.1, 7, 9, 11 се вземат с мнозинство 2/3 от всички членове.



/3/ Две трети от членовете на общото събрание на народното читалище могат да предявят иск пред окръжния съд по седалището на читалището за отмяна на решение на общото събрание, ако то противоречи на закона или устава.

Чл. 24. /1/Настоятелството се състои от минимум 3-ма членове и се избира за срок до три години. Броят на членовете на Настоятелството се избира от Общото събрание.

/2/Настоятелството се избира от Общото събрание на ЧИТАЛИЩЕТО.

/3/До избиране на новото Настоятелство, досегашното продължава да изпълнява задълженията си.

/4/ Членовете на настоятелството и проверителната комисия, включително председателят и секретарят, подават декларации за конфликт на интереси при условията и по реда на Закона за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси. Декларациите се обявяват на интернет страницата на съответното читалище.

Чл.25.Настоятелството има следната компетентност:

4. Назначава секретаря на ЧИТАЛИЩЕТО и утвърждава длъжността характеристика. Секретарят на читалището: организира изпълнението на решенията на настоятелството, включително решенията за изпълнението на бюджета; организира текущата основна и допълнителна дейност; отговаря за работата на щатния и хонорувания персонал;. представлява читалището заедно и поотделно с председателя.Секретарят не може да е в роднински връзки с членовете на настоятелството и на проверителната комисия по права и по съребрена линия до четвърта степен, както и да бъде съпруг/съпруга на председателя на читалището.



Чл. 29. Председателят на Настоятелството : Свиква заседанията на Настоятелството, Организира цялостната дейност по изпълнение на решенията на Общото събрание и на Настоятелството. Ежегодно представя доклад пред ОбС и предложения за програма през следващата година.

Чл. 31. Проверителната комисия се състои най-малко от трима членове, избрани за срок до 3 години.Членове на проверителната комисия не могат да бъдат лица, които са в трудовоправни отношения с читалището или са роднини на членове на настоятелството, на председателя или на секретаря по права линия, съпрузи, братя, сестри и роднини по сватовство от първа степен.

Чл.32. /1/Проверителната комисия следи за изпълнение решенията на Общото събрание и на Настоятелството.

/3/ Проверителната комисия съставя доклад за резултатите от своите проверки на Общото събрание и счетоводен баланс. При констатирани нарушения проверителната комисия уведомява общото събрание на читалището, а при данни за извършено престъпление и органите на прокуратурата.



ОТЧЕТЕН ДОКЛАД

НА НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ Х. Н. Д. ПАЛАВЕЕВ ЗА 2009 г.

Съвременното читалище е изправено да отговори на нуждите на хората в периода на интезивни промени. Тази нужда е предизвикала нейното създаване преди 140 години. И тогава и сега хората имат нужда от просвета и образование, от организиране в малки общности за приемане на предизвикателства и провеждане на обществени промени. Съвременната револючия се нарича активно гражданко общество. Неговото организиране и активиране за по-добър демократичен климат е днешната най-важна роля на читалището.

Народно читалище “х. Ненчо Д. Палавеев получи най-голямата си морална награда „Благодеятел на годината” за 2009 г. Наградата бе връчена за дългогодишна будител ска и просветителска дейност.

През отчетната 2009 г. празнично бе отбелязана 140 годишнината на копривщенското читалище. Тържествата започнаха на 9 май с честване и връчване на юбилеен знак. Читалището бе представено от нашите партньори Община Копривщица, Платформа АГОРА, Фондация Благодеятел, Център на УТФ, местния бизнес, ОКН, почетни членове, дарители и медии. На 8 август официално бе открита плоча на патрона на читалището и представено първото по рода си чудесно издание „благодетелят на Копривщица”. Филмът „Перлата на Средногорието”, създаден по проект на читалището бе представен на широкия екран. Празникът премина във фолклорна феерия, с концерти на наградени през последните пет години гостуващи състави от цялата страна. Празниците бяха финансирани от МК и дарения от граждани.

Дейността през 2009 г. бе наситена с нови проекти, с нови форми, с нови изяви. Динамичността е присъща черта.Традиционните форми се допълват от иновативни. Принципът на поставени проектни цели, изпълнението им и устойчивост се оказа добра практика. Доказателство е фактът, че сегашните промени в закона са настъпи в законодателната форма на нашето читалище още преди 10 години.

Целта на библиотечната дейност е информираност на обществото и задоволяване потребността от четене и учене през целия живот. Има 349 читатели, от които повече от половината са ученици и студенти. Библлиотеката е посетена над 3 хил. пъти, като половината за справки от интернет. Тук всички имат безплатен достъп. Читалищетто подготви проект по програма „Глобални библиотеки”, който бе представен от Община Копривщица и утвърден от ОбС. За радост на всички проектът е одобрен и ще се осъществи през 2010 г. По този проект усърдно работи Гергана Иванова, която ще бъде обучена да обслужва интернет библиотеката.

Образователната програма през 2009 г. успешно работи и отчете проект пред Световната банка „Обучение на младежи от Копривщица чрез учебно-тренировъчни фирми”. Бяха обхванати и обучени 22 младежи, които развиха две фирми с ученици и младежи. Пловдивският панаир даде поле за изява нашите представители се завърнаха спечелили много отличия. Тази учебна година като ръководител продължи г-ца Стефлекова и се обучават и нови желаещи в нови фирми.

В работата на клуб Светулка бяха обхванати 60 деца от 1 до 4 клас и 5 ръководители. Програмата, по която работиха за възпитание в добродетели и човешки ценности беше успешна. Проведоха се вълнуващи ритуали, изложби и срещи. Контактът с други деца от София и Етрополе, работещи по същата пилотна програма беше положителен. Посрещане, запознаване и контактуване беше целта ни, когато ние посрещахме гости, а посещението в София разчупи стереотипа на нашите деца. И както се получава на практика една идея ражда друга и работата не може да спре. Тази година светулките се включиха в детски екологичен клуб коприва и имат много важни изяви. Решение как да продължат други форми на обучение е обявения конкурс „Родословно дърво на моето семейство от Копривщица”. ЧН реши по този начин да провокира интереса у младото поколение, да развие и продължи работата в етнографския клуб и обучението по ИТ.

Успешна бе годината за развитието на самодейността. Мегданските хора станаха необходимост като атракция на града. Отзивите от туристи, местен бизнес, коментари в интернет и други медии са чудесни. Финансиране от Община Копривщица и тази година даде възможност на много гостуващи състави да се изявят на наша сцена. Техните впечатления са гостоприемство, много добра организация и награди и прекрасни възможности – заснемане на съставите и предоставяне на материалите като архив за сметка на организаторите.

Певческата група „Зелен здравец” постигна целта, която си поставихме – да разучи и запише копривщенски автентични песни. Филмът „Песни от Копривщица” е най-доброто постижение, с който ще се представим в предстоящия събор. ЧН е взело решение и участниците ежемесечно получават парична награда за участие. Хонорувани са за ръководител г-жа Вергиния Матеева и корепетитора г-жа Св. Георгиева, които професионално се справиха с ангажиментите си. Групата успешно се представи на Национален събор в Смолян и регионален празник в Златица, както в местните традиционни празници и организирани чествания на видни годишнини.

На 15 август бяха кръстени новите танцьори от школата в танцов състав „Копривщенски Богородички”. Кръстниците г-н Л. Цеков – кмет и г-жа Цв. Геова – председател на проверителна комисия, родители и по-големите от състава пожелахме здраве и творчески успехи. Състава наброява повече от 20 деца и има успешна изява на Заговяване. Ръководител на състава е г-жа Д. Орашъкова, която успешно се справя с възложената работа.

Театралната дейност се прояви чрез театралите от „Смехурко”, които гостуваха за втори път на златишка сцена. Пред светулките те представиха премиера на „Синята поляна”. Работата през новата учебна година продължи в училище. За ръководител бе ангажирана от есента г-жа Р. Пачева. Съставът участва в честването годишнина на Л. Каравелов. Възпроизвеждане на Априлската епопея са най-ярките прояви на самодейните състави. С интерес се посрещат и организираните увеселения и концерти. Трудът на младите самодейци се демонстрира в българските народни обичаи – Коледуване, Напяване на пръстените, Лазаруване и Сирни заговезни. Честването на национални празници е с неизменното участие на самодейците.

Активиране на гражданското общество постигна Гражданския парламент. Организираните публични обсъждания и кръгли маси, проучвания и публикации са съществена и присъща дейност на читалището. Проектът приключи с връчване на 145 делегатски карти на създаденото неформално общество от ангажирани личности. „Граждански парламент ...”, финансиран от ОПАК постигна своите цели и израз на това са филм „Перлата на Средногорието”, сборник от нормативни материали и наръчник, изследване и коментар за плановите документи на общината, издадените информационни материали против корупцията, шест информационни бюлетина, в които бе отразен проектът и отражението му върху институции и хора, докладът на арх. Беязов, в който бе направен анализ на архитектурните паметници, благодарение на които Копривщица е различна, оригинална и търсена. Тези въпроси са поставени пред ОбС за разглеждане и вземане на решения. Проектът бе осъществен с партньорството на Община Копривщица. Активното участие в целия процес взеха кмета – г-н Цеков, председателя на ОбС – г-жа Шипева, общински съветници и служители. Екипът на проекта: Б.Виларов, Н. Карагьозов, М. Паралеева, Г.Иванова, М. Мрънкова и Р. Янкова работиха професионално и приключиха успешно и в срок. За читалището това бе школа и завоюване на нови позиции, както и обогатяване с нови технически средства – мултимедия, лаптоп, екран и др.

Активни граждански общности чрез читалищата в Копривщица е проект на Платформа АГОРА, финансиран от Фондация „Америка за България”. Представени на публични обсъждания бяха седем инициативи, всичките нови и оригинални, всичките полезни за града – детски площадки, парк Баркиш, интернет кафе, детски развлекателен център, колеж, био-земеделие. Всяка си имаше свои поддръжници. В обсъжданията бяха привлечени над 200 граждани. Целта беше всички да се обединят около една – най-съществения проблем на местната общност. След дълги дискусии се взе решение. Време е да помислим за нашето бъдеще, съхранявайки природата и био-земеделието, чрез децата и младите хора. Финансиран бе проект КОПРИВА. За срок от пет месеца енергичния Виктор Марков и поддръжници, с подкрепата на опитния екип на читалището и конкретно на П. Цолова колелото се превъртя. Регистрирано е сдружение, тече лектория за био-земеделието, подготвен е наръчник и др. Деца и младежи, организирани в клубни дейности под ръководството на Е. Чумпова и К. Чотова имат множество инициативи и прояви – почистване от отпадъци, залесяване, изработване на табла, представяне на био-продукти и др. Подписан е Меморандум от Община Копривщица, СОУ „Л. Каравелов, ЦДГ „Е. Векилова”, сдружение Коприва и читалището за подкрепа в бъдещата дейност по тази инициатива. ЧН взе решение за предоставяне на помещение в Младежки дом за безвъзмездно ползване от сдружението.

Възстановена е дейността на Женско дружество Благовещение. Дарението на клуб Копривщенски свахи бе повод за това. Читалището направи необходимото за регистрацията в съда. Двете организации вече имат съвместни инициативи. Партньорство е съществена черта в работата на читалището. То работи със СОУ „Л. Каравелов”, Съвет по туризъм, Дружество Традиция, отворено е да подкрепи нови инициативни групи, каквато е танцов клуб Кръшно копривщенско хоро.

През отчетния период управленческите органи водеха редовен организационен живот. Читалищните настоятели поеха с чест и отговорност своите задължения – г-жа В.Матеева като почетен председател, г-жа М. Иванова – отг. За работа с деца, г-жа Св. Георгиева – отг. За работа с младежи, г-жа М. Паралеева – връзки с обществеността, П. Цолова – отг. Художествена самодейност, школи и кръжоци, П. Алексиева – Председател и работа по проекти. Оттогава досега всеки понеделник се провеждат работни срещи и заседания. Водят се протоколи, а решенията се подписват лично от всеки настоятел. Във връзка със Закона за конфликт на интереси оставка подаде г-жа Мария Мрънкова и Радка Скендерова, която продължи да работи в интерес на читалището. ЧН с решение възложи на Ц. Геова да въведе двойно счетоводно записване и ежемесечен контрол. Най-важните решения на ЧН бяха свързани с прриемане информация по различните дейности и проекти, решение за кандидатстване с проект по трансгранична програма България – Сърбия, решения за управление на бюджета и имуществото. Отговорна и ползотворна е и работата на щатния екип на читалището – Г. Иванова и П. Алексиева – библиотекари, отг. Худ. самодейност – П. Цолова, технически с-р и р-л танцова школа – Д. Орашъкова, М. Мрънкова – счетоводител, общ работник – Ив. Скендеров, технически сътрудник – Анна Банчева. Всички успешно работят в екип, справят се успешно с професионалните си задължения, участват в обучения и повишават квалификацията.



ФИНАНСОВ ОТЧЕТ на читалището през 2009 г. Приходите се формират от членски внос в размер на 460 лв., дарения в размер на 2 475 лв, субсидия в размер на 38 435 лв, от ДБТ - 4 182, по проект ОПАК 174 047 лв, проект АГОРА – 5 811 лв, приходи от наеми – 3954 лв., приходи от услуги – 4 975 лв. остатък от 2008 – 24 461 лв. ОБЩО ПРИХОДИ – 258 944 лева. Разходите са както следва – материали 6 634лв., външни – 179 457, външни услуги – 179 457 лв, ФРЗ и хонорари – 61 835 лв., осигуровки 6194 лв, данъци и такси – 267 лв, КПР – 1009 лв, други– 2581 лв., лихви – 12 лв. ОБЩО РАЗХОДИ – 257 988 лв. Остатъкът е разход за бъдещи периоди по проект на АГОРА.

Предложение за щатно разписание: Читалищен секретар – 1, Библиотекар - 1, помощник-библиотекар – 1, технически секретар и касиер – 1, счетоводител 1\2, общ работник – 1\2, технически сътрудник – 1 \по договор ДБТ\

Предложение за годишен членски внос – 3 лв за редовни членове и 1 лв за спомагателни.

Предложение за ЧИТАЛИЩНО НАСТОЯТЕЛСТВО в състав:



  1. Милена Паралеева

  2. Павлина Цолова

  3. Светла Георгиева

  4. Мария Иванова

  5. Вергиния Матеева

  6. Пенка Алексиева

  7. Венета Новакова

Предложение за ПРОВЕРИТЕЛНА КОМИСИЯ в състав:

  1. Мария Дойчева

  2. Иванка Атанасова

  3. Панка Делчева






Каталог: sites
sites -> Образец №3 справка-декларация
sites -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
sites -> Отчет за разкопките на праисторическото селище в района на вуз до Стара Загора. Аор през 1981 г. ХХVІІ нац конф по археология в Михайловград, 1982
sites -> Отчет за разкопките на праисторическото селище в района на вуз до Стара Загора. Аор през 1981 г. ХХVІІ нац конф по археология в Михайловград, 1982
sites -> В областта на текстила и конфекцията и опазване на околната среда
sites -> Медии и преход възникване и развитие на централните всекидневници в българия след 1989 година
sites -> Окръжен съд – смолян помагало на съдебния заседател


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница