Програма за развитие на селските райони 2007 2013 г. Стратегията за местно развитие на миг



страница1/7
Дата02.02.2018
Размер0.99 Mb.
#53878
ТипПрограма
  1   2   3   4   5   6   7







Европейски земеделски фонд за развитие на селските райони –

Европа инвестира в селските райони

ПРОГРАМА ЗА РАЗВИТИЕ НА СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ

2007 – 2013 г.



СТРАТЕГИЯТА ЗА МЕСТНО РАЗВИТИЕ на МИГ КАРНОБАТ
ГОДИШЕН ДОКЛАД

ЗА ОТЧИТАНЕ ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА СТРАТЕГИЯТА ЗА МЕСТНО РАЗВИТИЕ


Период на отчитане

01.01.2013 г. - 31.12.2013 г.

Пореден номер на доклада

2

Номер на договора за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ

РД 50-93/13.06.2012 г.

Данни за предходни доклади

(попълва се входящия номер/дата на предходните доклади)

-вх.№ 41-04-24/18.02.2013 г.

Седалище и адрес на управление на МИГ

гр.Карнобат, 8400

ул.”Димитър Полянов” №2



Председател на Управителен орган / представляващ МИГ

Кремена Красимирова Събева – председател на Управителния съвет

Телефон, факс, електронен адрес, интернет страница


Тел./факс: 0559 2 22 49

Мобилен телефон: 0889688815

e-mail:migkarnobat@mail.bg

web:www.mig-karnobat.eu




Важно: Таблиците към доклада се представят включително на CD във формат .xls

Съдържание


1. Кратко резюме на извършената дейност…………………………………………….….… 2

2. Цели на стратегията за местно развитие……………………………………………..…… 3

3. Кратко описание на изпълнението на СМР……………………………………………..… 5

4. Управление на Местната инициативна група…………………………………………….. 9

5. Индикатори…………………………………………………………………………….…... 10

6. Прилагане на Стратегия за местно развитие…………………………………………….. 12

7. Проблеми…………………………………………………………………………………... 18

8. Информиране……………………………………………………………………………… 18

9. Планирани дейности…………………………………………………………………….... 20

10. Финансово изпълнение на СМР…………………………………………………………. 21

11. Мониторинг и оценка………………………………………………………………….… 24

12. Научени уроци от страна на МИГ, примери за добри практики…………………….. 25



13. Приложения……………………………………………………………………………… 25

Списък на съкращенията (ако е необходимо)


ЕПС

Екип по прилагане на стратегията

ЕС

Европейски съвет

КВ. КМ.

Квадратни километра

МЗХ

Министерство на земеделието и храните

МИГ

Местна инициативна група

НПО

Неправителствена организация

ОбС

Общински съвет

ОП

Оперативна програма

ОС

Общо събрание – колективен върховен орган на МИГ Карнобат

ДФЗ

Държавен фонд земеделие

ПМС

Постановление на Министерски съвет

ПРСР

Програма за развитие на селските райони

РА

Разплащателна агенция

СМР

Стратегия за местно развитие

УО

Управляващ орган

УС

Управителен съвет – управителен орган на МИГ Карнобат

ЦУ

Централно управление



  1. Кратко резюме на извършената дейност:

През отчетният период от 01.01.2013 г. - 31.12.2013 г. продължи изпълнението на Стратегията на МИГ КАРНОБАТ по Договор № РД 50-93/13.06.2012 г. за финансиране на СМР. През този период бяха изпълнени дейности по:


  • Текущо оперативно управление на СМР от екипа за управление;

  • Дейности по прилагане на СМР – разработване на разписаните в процедурите за прилагане на СМР документи – насоки за кандидатстване по отделните мерки на СМР, формуляри, свързани с процеса на консултиране и подпомагане, образци на документи за кандидатстване по отделните мерки на СМР, формуляри, свързани с процеса на оценка на проектните предложения

  • Дейности по прилагане на СМР – публикуване на покани за прием на проектни предложения по мерките от СМР; прием на проектни предложения, оценка за административно съответствие и допустимост на кандидати, дейности и разходи, включително проверка за основателността на предложените разходи, липса на двойно финансиране и изкуствено създадени условия.

  • Подготовка и изпълнение на процедурите по оценка на проектни предложения, организиране на комисиите за избор на проекти.

  • Входиране на одобрените проекти по съответните покани в ОД на ДФЗ Бургас.

  • Проведено обучение на екипа и на членовете на УС и КС на тема „Мониторинг и събиране на индикатори по финансирани от МИГ проекти – пряка работа с бенефициенти по СМР”.

  • Отпечатване на рекламни и информационни материали свързани с популяризиране дейността на МИГ

  • Публикации и съобщения в местни медии и на интернет страницата на МИГ Карнобат

  • Проведени две информационни кампании на територията на общината за популяризиране, информиране и публичност на дейността на МИГ Карнобат

  • Проведени обучение на местни лидери на тема: „Прилагане на подхода Лидер на местно ниво по сектори на развитие"- с времетраене 2 дни за 40 човека и обучение на тема: ”Мобилизиране на ресурси за участие в стратегията за местно развитие по сектори” с времетраене 2 дни за 75 човека за създаване на капацитет на МИГ Карнобат

  • Проведено „Изследване степен на публичност и информираност по прилагане на стратегията на територията на „МИГ – Карнобат”

  • Проведено „Проучване относно прилагане стратегията на МИГ Карнобат за периода 2012-2013 г. по основни сектори”;

През отчетния период, Управителният съвет и екипът на МИГ Карнобат с малки изключения осъществиха всички заложени в индикативния график действия по изпълнение на СМР като реален отговор на очакванията на местните общности за осъществяването на съвместни действия на публичния, гражданския и частния сектор, насочени към създаване изпълнението на целите, заложени в Стратегията на МИГ Карнобат.




  1. Цели на стратегията за местно развитие.

Стратегическата цел на Стратегията за местно развитие е Повишаване качеството на живот за територията на община Карнобат посредством използване на подхода ЛИДЕР за подпомагане развитието на конкурентноспособни земеделие и икономика, разнообразяване на възможностите за заетост, подобряване на техническата и социална нфраструктура, съхраняване и развитие на културно-историческия и природен потенциал и укрепване на капацитета на местната общност за управление развитието на територията.

За постигане на стратегическата цел на СМР са определени следните приоритети:



1.Стабилизиране на местната икономика чрез повишаване на конкурентната способност на земеделието и разнообразяване на бизнеса и услугите;

2. Подобряване качеството на живот в територията;

3. Създаване на условия за съхраняване и развитие на културно-историческото и природно богатство на територията.

Специфичните цели по приоритет 1: Стабилизиране на местната икономика чрез повишаване на конкурентната способност на земеделието и разнообразяване на бизнеса и услугите са:

1.1.Създаване на условия за развитие на конкурентни селско стопанство, малък и среден бизнес и преработвателна промишленост.

Демографските и финансови проблеми, недостатъчната предприемчивост на хората, придружена с дребна собственост и липса на политика за изграждане, подкрепа и функциониране на малки семейни фирми със затворен цикъл, са основните причини, задържащи развитието на отрасъл ”Земеделие”. Стопанствата на територията са с недостатъчно модернизирана техническа и материална база. Не се извършва в достатъчна степен преработка и добавяне на стойност, реклама и маркетинг на селскостопанската продукция. В тази връзка първият приоритет на СМР е насочен към подпомагане развитито на аграрния сектор чрез обновяване на материалната му база и внедряване на


съвременни технологии за постигане на по-висока производителност и качество. Наред с модернизиране на традиционното земеделие ще се използват подходящите условия и за развитие на екологично земеделие.

1.2.Насърчаване на предприемачеството и разнообразяване на икономиката чрез развиване на дейности и услуги, създаващи доходи извън земеделския сектор (вкл. туристически дейности).

Липсата на достатъчно възможности за заетост е основният фактор за ниската активност на работната сила, безработицата и ниските доходи. Ето защо ще се насърчава бизнес развитието и предприемачеството чрез подкрепа на инвестиции в неземеделски дейности на фермерските домакинства и на цялото население с цел повишаване на доходите, намаляне на безработицата и дългосрочна икономическа стабилност. Помощта ще бъде предоставена за създаване на работни места в дейности, базирани на местните ресурси. Поставяне основите за развитие на алтернативен туризъм също е възможност за стимулиране на местното предприемачество и увеличаване на заетостта.



1.3.Повишаване на професионалните знания и умения сред бизнеса и населението с цел подобряване на организацията, условията на труд и създаване на възможности за допълнителна трудова заетост.

Ще се насърчава повишаването на специализирани знания и квалификация и технологичното и бизнес консултиране с цел подобряване на организацията на производство и качеството на продукцията и на услугите.



Специфичните цели по приоритет 2: Подобряване качеството на живот в територията са:

2.1. Подобряване на достъпността и качеството на основните услуги за населението (вкл. за децата и уязвимите групи).

Достъпът и качеството на основните услуги за населението и селската инфраструктура са фактор за задържане на хората и за създаване на бизнес възможности. Ще бъде предоставена инвестиционна подкрепа за смекчаване усещането за социална изолация чрез подобряване на инфраструктурата за услуги, отдих, спорт и развлечения и предоставяне на услуги - информационни, бизнес, социални, здравни, културни и др. Ще се акцентира върху подпомагането на уязвимите групи чрез: създаване на подходящи условия за труд на хора с увреждания и за интеграцията им в обществото; консултации за деца от семейства в риск; изграждане на кризисен център за социална и психологическа подкрепа; социални услуги за хора в неравностойно положение; подобряване организацията на услугите по домовете вкл.отдих за стари хора;



2.2. Подобряване на качеството на техническата, социалната и културна инфраструктура за създаване на по-добра жизнена среда в населените места.

Инвестициите ще подпомагат обществените центрове (читалища, музеи, религиозни и др. общности) за възстановяване на ролята им на средища за общуване и организиране на културни събития свързани с местната идентичност. Средства ще бъдат насочени и за осъвременяване на сградния фонд, материалната база, за културни, образователни и религиозни дейности


Специфична цел по приоритет 3: Създаване на условия за съхраняване и развитие на културно-историческото и природно богатство на територията

3.1. Опазване, развитие, промотиране и маркетинг на културното и природно наследство на територията.

Третият приоритет на СМР е насочен към дейности, целящи да се привлече вниманието на обществеността към опазване и промоциране на местната култура, традиции, идентичност и природа. Ще се опознае, изучи и представи културно–историческото и природно наследство с акцент върху неговото опазване, възстановяване и реклама. Ще се инвестира за: възстановяване на местни празници, събори, панаири, паметници, църкви, читалища; възможности за изява на деца и възрастни; проучвания и популяризиране на местния фолклор; създаване и разпространение на мултимедийни и виртуални продукти за културни обекти и събития, природни забележителности и др. Ще се инвестира за поддръжка, възстановяване и подобряване на природното наследство.


3. Кратко описание на изпълнението на СМР:

Описание на извършените дейности за прилагане на стратегията, оценка на напредъка във връзка със заложените цели. Описват се също възникналите трудности и предприетите действия за преодоляването им.
По Договор № РД 50-93/13.06.2012 г. през периода бяха изпълнени планираните за 2013 година дейности по мярка 431.1.„Управление на местни инициативни групи, придобиване на умения и постигане на обществена активност на съответната територия за местните инициативни групи, прилагащи стратегии за местно развитие” и дейности по мярка 41. „Прилагане на стратегии за местно развитие”.

  • Укрепване капацитета на Звеното за администриране на проекти към СМР, свързан с участието на екипа, заедно с членовете на УС и КС в двудневно обучение, свързано с прилагането на СМР;

  • Създаване на условия за ефективно прилагане на СМР – подготовката и реализация на разписаните в процедурите за прилагане на СМР документи – насоки за кандидатстване по отделните мерки на СМР, формуляри, образци на заявления за кандидатстване с проекти по мерките на СМР, формуляри, свързани с процеса на оценка на проектни предложения;

  • Създаване на условия за ефективно прилагане на СМР – публикуване на покани за прием на проектни предложения – три покани за отчетния период; прием на проектни предложения, оценка за административно съответствие и допустимост на кандидати, дейности и разходи, включително проверка за основателността на предложените разходи, липса на двойно финансиране и изкуствено създадени условия. Подготовка и изпълнение на процедурите по оценка на проектни предложения, организиране на комисиите за избор на проекти.

  • Входиране на одобрените проекти по съответните покани в ОД на ДФЗ Бургас

  • Дейности по информиране и обучение - отпечатване и разпространение на рекламни и информационни материали свързани с популяризиране дейността на МИГ

  • Публикации и съобщения в местни медии и на интернет страницата на МИГ Карнобат

  • Проведени две информационни кампании на територията на общината за популяризиране, информиране и публичност на дейността на МИГ Карнобат

  • Проведени обучение на местни лидери на тема: „Прилагане на подхода Лидер на местно ниво по сектори на развитие"- с времетраене 2 дни за 40 човека и обучение на тема: ”Мобилизиране на ресурси за участие в стратегията за местно развитие по сектори” с времетраене 2 дни за 75 човека за създаване на капацитет на МИГ Карнобат

  • Проведено „Изследване степен на публичност и информираност по прилагане на стратегията на територията на „МИГ – Карнобат”

  • Проведено „Проучване относно прилагане стратегията на МИГ Карнобат за периода 2012-2013 г. по основни сектори”;

Таблица 1

Индикатор

Цел за периода 2012 – 2015 според СМР


Постигнато за периода на годишния доклад

Постигнато за периода от началото на прилагане на стратегията, вкл. периода, обхванат от годишния доклад

Обща площ на територията, обхваната от МИГ (в км2)

806,147 кв.км.

Общ брой на населението, обхванато от МИГ в СМР

25 187 (към 31.12.2011 г.)

Брой проекти, финансирани от СМР

60

5

5

Брой участници, успешно завършили обучение

190

129

258

Каталог: wp-content -> uploads -> 2015
2015 -> Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“
2015 -> Правила за изменение и допълнение на Правила за търговия с електрическа енергия Съществуващ текст
2015 -> 120 Основно училище “Георги С. Раковски” София
2015 -> Премиерният сериал Изкушение от 12 октомври по бтв lady
2015 -> Агнешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 г
2015 -> Пилешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 14 януари 2015 г
2015 -> Бяла кристална захар седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 Г


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница