Програма за развитие на туризма в община плевен 2012-2015 г



Дата02.02.2018
Размер288.37 Kb.
#53507
ТипПрограма
ПРОГРАМА ЗА РАЗВИТИЕ НА ТУРИЗМА

В ОБЩИНА ПЛЕВЕН 2012-2015 г.
Програмата за развитие на туризма на територията на Община Плевен е разработена в изпълнение на чл. 10, ал. 2 от Закона за туризма, на базата на Общинския план за развитие и съобразно местните туристически ресурси. За някои от насоките и конкретните дейности са посочени общи срокове, които до голяма степен са свързани с финансови възможности, проектна готовност, донорски програми и др., като за някои от дейностите е предвидена и актуализация. Програмата следва да бъде изпълнявана с активното участие на водещи организации в сферата на туризма, бизнеса и НПО. Основна роля при изпълнението на програмата играе Консултативният съвет по въпросите на туризма към Община Плевен с участието и на заинтересовани страни и доброволци.

Туризмът е важен елемент от местната икономика и предприемането на правилни стъпки за неговото развитие ще благоприятства интензивното развитие на икономиката и благополучието на населението в региона. Туризмът е едно от “лицата” на Община Плевен, може да създава нови работни места и нарастващи доходи, мотиви и средства за усъвършенстване, защита на околната среда и укрепване на културното разнообразие.

Плевен разполага с редица дадености, които могат да се използват за създаване на един значително разширен туристически продукт, който да привлича както български, така и чуждестранни туристи. Богатото историческо, културно, архитектурно, природно и духовно наследство представлява добра база с голям потенциал, който все още не е напълно разработен.
Механизъм за реализация на програмата

Развитие на туризма на територията на Община Плевен като приоритетен сектор от местната икономика чрез изпълнение на стратегическите задачи за икономическо развитие на Общината при максимално адекватно приспособяване към реалните икономически, социални и екологични местни условия. За тази цел ще се провеждат мероприятия за развитие на туризма и промотиране на туристическите възможности на Община Плевен във всички програми за социално-икономическо развитие и културни дейности.

Програмата ще съдейства за формиране на по-ясни представи и очаквания, ще стимулира съвместното обществено и частно инвестиране – една от най-важните предпоставки за устойчивото развитие на туризма на територията на Община Плевен.
Визия: Община Плевен да се превърне в привлекателен туристически център с интегриран и конкурентоспособен туристически продукт, базиран на устойчивото развитие на културно-познавателния туризъм, селски туризъм, екотуризъм, конгресен/делови туризъм, фестивален туризъм, ваканционен туризъм, винен туризъм и спортен туризъм .

Основна цел: Устойчиво развитие на туризма в Община Плевен, чрез увеличаване на регионалния туристически потенциал, броя и дните на престой на туристите и получаване на повече приходи с висока добавена стойност.
Специфични цели:


  1. Изграждане на имидж и позициониране на Плевен като атрактивна дестинация със собствен облик и богато културно-историческо наследство, както и създаването на бизнес и инвестиционен климат в подкрепа на туристическия сектор и насърчаване на участието на частния сектор като основен инвеститор.

  2. Повишаване ефективността на управление и на функционирането на туризма в общината, почиваща на принципите на публично-частното партньорство в съответствие със съвременните тенденции в световен и европейски мащаб.

  3. Разработване на специфични туристически продукти с потенциал и конкуренто- способност и провеждане на маркетингова дейност за предлагане на пакет услуги на организирани и неорганизирани туристи в съответствие с тенденциите и потребностите на пазара.

  4. Подобряване на професионализма и увеличаване на заетите хора в туристическата дейност и техните доходи.

  5. Изграждане на бизнес мрежи и регионални клъстери.



Оценка на туристическия потенциал

І.Туристически Ресурси

1. Природни

  • Географско положение, релеф, климат, води, биоразнообразие, Защитени територии.

Плевенска община заема централната част на Дунавската хълмиста равнина. Тя е разположена в самото сърце на Мизия в земеделски район, ограден от невисоки варовикови хълмове. Нейното централно разположение в Северна България определя значението й като крупен административен, икономически, политически, културен и транспортен център. Територията й е 809,712 км2, което е 17,4% от територията на областта и 0,73 % от националната. Плевен се намира на 170 км от столицата София, на 320 км от Черноморския бряг, на 30 км от река Дунав, на 130 км от “Дунав - мост” и на около 70 км от Стара планина. Достъпът до града по река Дунав се осъществява чрез пристанище Сомовит, отстоящо на 30 км от града.

Релефът на общината е предимно низинен, средната надморска височина е 211 м. Най-високата точка в общината е Средният връх (314 м.), който се намира в Плевенските височини. Плевен е в зона с умерено - континентален климат с големи температурни амплитуди. Средногодишната температура е 10,8 ­C. Преобладават западните и северозападни и източни ветрове. Преносът на студените въздушни маси е от север през зимата. През пролетта и лятото се наблюдават гръмотевични бури с поройни валежи. Не са редки случаите на продължителни засушавания в края на лятото и ранната есен.

Общината разполага с добре развита хидрографска мрежа със значителни подземни и надземни водни ресурси . Осигуряват се от реките Вит и Тученица, а също така и от карстови извори, артезиански кладенци и подземни води. На територията на общината има само малки ретензионни язовири – Тотлебенов вал , Мъртва долина , Табакова чешма , край с. Мечка , с. Николаево на река Чернелка , под гр. Славяново. Тези язовири се използват за отдих, къпане, риболов, напояване. От язовирите в Мъртва долина до промишлената зона на гр. Плевен има промишлен водопровод , който сега се използва като резервен за подаване на промишлена вода. Запасите на подземни води, които се използват за питейно – битово водоснабдяване на населените места, са повече в сравнение с повърхностните води. Водохващателните съоръжения за подземните води са дренажи и кладенци.

Растителността е характерна за природно климатичната област. Горите са ограничени. Община Плевен е с много ниска лесистост. Церовите гори са най-разпространените естествени гори в района, липовите гори заемат много по-малки площи. Горите от келяв габър са разпространени в тесни ивици само в каньоните на реките Тученица, Чернелка и на някои места в поречието на река Вит. Салкъмът (бялата акация) е най-широко залесяван сред чуждите за района видове, като най-големият масив е между селата Тученица и Пелишат. Боровите култури са залесявани заради бързия им растеж и ценната им (чамова) дървесина. Тополовите култури се създават основно в поречието на река Вит. Те растат сравнително бързо и имат ценна дървесина.

Животинския свят е представен от гризачи /полски мишки, лалугери/, хищници/чакал, лисица, пор, невестулка/, сърна, диво прасе, заек, птици /чапла, блатна кокошка, бекас, дъждосвирец, чайка, дива патица, щъркел, пъдпъдък, фазан, яребица, славей, синигер/ земноводни и риби /шаран, сом, щука, бяла риба, каракуда/.

Защитените територии са значителни като брой, но заемат много малка част от общата площ на общината. С изключение на ЗМ “Кайлъка” /1000 ха/ всички са малки по територия. В общата площ на ЗМ “Кайлъка” се включва и парковата част, която е значителна и със занижена консервационна стойност. Единствено ПЗ “Чернелка” сравнително добре изпълнява природозащитните си функции, заради които е създадена.

Една от причините за бедността на защитени територии е силното антропогенно въздействие върху природните компоненти на района, но от друга страна той е оставал

досега встрани от приоритетните за опазване региони в страната.


2. Антропогенни:

  • Културно- исторически антропогенни ресурси

Хилядолетна е историята на град Плевен. Тук през вековете процъфтяват най-различни култури- праисторическа тракийска и римска , византийска и прабългарска. Най-ранните данни се отнасят към края на 5-ото хилядолетие пр.Хр. Многобройни архелогически находки са свидетелство за високата материална и духовна култура на траките, обитавали хилядолетия този край.

Най-ранните данни за човешки живот и дейност се отнасят към края на новокаменната епоха, когато тук са живели земеделско-скотовъдни племена. През ІІI-І II век от н.е. Плевен бил завладян от римляните, които го превърнали в крепост под името “Сторгозия”. Славяните се преселват тук в края на VI и началото на VII век. Археологическите материали показват, че животът на Кайлъшкото селище продължава и през Средновековието. Сегашното име на града се споменава за пръв път в документ, датиращ от 1270 година в грамота на унгарския крал Стефан V.

Името Плевен става световно известно по време на Руско-турската война от 1877-1878 година. На 10 декември 1877 година с освобождението на Плевен се решава победният изход на войната. Пресата в цяла Европа отразява това събитие.Градът е запазил и до днес културно-историческото си наследство и затова е известен като град на музеите.

Културно-исторически обекти:



  • Късноантична и средновековна крепост „Сторгозия”

  • Регионален исторически музей

  • Панорама „Плевенска епопея 1877”

  • Скобелев парк

  • Паметник на Ген. Скобелев

  • Къща музей „Цар Освободител Александър ІІ”

  • Къща-музей “Стоян и Владимир Заимови”

  • Параклис-мавзолей „Св. Георги Победоносец”

  • Храм „Свети Николай Мираклийски Чудотворец”

  • Храм „Света Троица”

  • Храм „Света Параскева”

  • Български национален възрожденски комплекс

  • Румънски мавзолей, музеен кът и мемориален парк - с. Гривица

  • Къща музей ”Великий Княз Николай Николаевич”- гр. Пордим

  • Къща музей „Негово кралско величество Карол І”- гр. Пордим

  • Драматичен театър „Иван Радоев”

  • Художествена Галерия Дарение “Колекция Светлин Русев”

  • Художестевена Галерия ”Илия Бешков”

  • Музей на Виното

Градът предлага богат избор на културни събития през всички сезони на годината. В Плевен има Драматичен театър, Плевенска филхармония, Северняшки ансамбъл за народни песни и танци, музеи, галерии, библиотеки, а също така читалища, хорови и танцови формации. С Плевен са свързани имената на колосите в оперното изкуство Михаил Попов, Христо Бръмбаров, Асен Селимски, Катя Попова, Гена Димитрова. Гордост за града е и Националното училище по изкуствата «П. Пипков», което възпитава таланти, които печелят награди на престижни национални и международни фестивали.

Културният живот на града има своите безспорни пиоритети – международния музикален фестивал “Катя Попова”, празниците на българската и руската музикална култура, новия Национален конкурс за българска драматургия “Иван Радоев”, международния пленер по живопис и др. Културните традиции на града се обогатяват и с провеждането на биенале на малките форми (графика, живопис, скулптура) .



Град Плевен е с добри традиции в развитието на лозаро-винарската индустрия. Известен е като първия център на винарската индустрия в България. През 1890 г. в града е открито първото и единствено професионално училище по лозарство и винарство. През 1902 г. в града е създаден и първи и единствен до днес Национален институт по лозарство и винарство. Една от най- новите атракции на града е Музеят на виното, създаден през 2008 г. Музеят се помещава в естествена пещера във формата на Георгиевски кръст, находяща се в Национален парк „Кайлъка” срещу малкия язовир Тотлебенов вал, на около 5 км от центъра на града. Посещението в музея е съпроводено с беседа и дегустация на различни сортове вина.

  • Събитийни антропогенни ресурси:

Културни мероприятия с международно, национално, регионално и местно значение:

  • Международен фестивал „Лауреатски дни Катя Попова”- фестивал за класическа музика - Фестивалът е учреден през 1966 г., провежда се периодично – през година, представя ярките постижения на най-новата генерация в европейското и световно изпълнителско майсторство и завоеванията на българската певческа и инструментална школа.

  • Международна фотоизложба „Фодар” – биенале за фотография с конкурсен характер

  • Национално Бианале на малките форми - Престижен форум, който обединява творци от живописта, графиката и скулптурата. Биеналето има конкурсен характер, връчват се награди за млад автор, за творци от трите жанра / живопис, графика, скулптура / и голяма награда. Творбите се експонират в ХГ “Илия Бешков”

  • Отбелязване на международния ден на музиката и поезията - 1 Октомври

  • Национален музикален фестивал посветен на Емил Димитров- Фестивалът се организира ежегодно от Община Плевен с идеята за популяризиране на нови български забавни песни и насърчаване на талантливи изпълнители.

  • Представяне на общо художествена изложба по повод деня на Св. Пимен Зографски - При откриването на изложбата се връчва ежегодна награда за творчески постижения на плевенски художник, избран от Представителството на СБХ - Плевен.

  • Дни на Европейското културно наследство - Европейски дни на културното наследство и Световен ден на туризма /РИМ/

  • Нощ в Музея - VІІ издание на проекта, стартирал през 2006 г. Атрактивно представяне на част от богатия музеен фонд. Проявата се осъществява по специална програма с участието на музейни специалисти, артисти и музиканти. “Нощ в музея” се провежда по традиция в навечерието на 15 май – Празникът на Плевен.

Град Плевен е домакин на конференции и изложения. Интерес представлява Международната изложба-договаряне „Подаръци”, специализираните „Архитектура, строителство, обзавеждане”, ”Пчеларство”, „Животновъдство”, „Растениевъдство” и автосалон „Партньори на колела”.

  • Развлекателни антропогенни ресурси

Паркове и градини: Скобелев парк, парк „Кайлъка” със зоологическа градина, Градска градина с Воден комплекс в центъра на града, състоящ се от три уникални водни каскади, водни огледала и фонтан, Румънски мавзолеи с парк в с. Гривица, Екопътека „Чернелка”.

Атракциони: Битови заведения във Възрожденския комплекс и парк „Кайлъка”. Като атракция може да се разглежда Музеят на виното в Плевен, с дегустациите,които се правят там. Най интересният исторически обект е Панорама „Плевенска епопея 1877”, която е уникално съоръжение за Балканите и перфектно съчетава историческите факти с художествено- емоционалното им пресъздаване върху панорамно платно /115х15м/.

Спорт: На територията на Плевен са изградени редица спортни съоръжения: стадион, басейни, училищни спортни площадки и др. Мрежата от спортни клубове и съоръжения създават предпоставки за провеждане на редица професионални и аматьорски събития.

ІІ. Селища и население


Град Плевен се намира в Северозападен район на планиране и е административен център на Плевенска област, в чийто състав влиза и общината.

Общината включва 25 населени места от които 2 града – Плевен и Славяново, и селата: Беглеж, Бохот, Брестовец, Бръшляница, Буковлък, Върбица, Горталово, Гривица, Дисевица, Коиловци, Къртожабене, Къшин, Ласкар, Мечка, Николаево, Опанец, Пелишат, Радишево, Ралево, Тодорово, Тученица, Търнене и Ясен и е с административен център Плевен.

Населението на територията на Община Плевен по постоянен адрес към м. март 2011 година е 129 781 души. На първо място се откроява силно изявеният урбанистичен център - гр.Плевен, с население 106 011 жители. В него е концентрирано 40% от населението на областта. Той е седмият по големина град в България и има функции на централно селище в западната част на Северния централен район. Благодарение на него гъстотата на населението на територията на Общината – 160,42 души на кв.км., е една от най-високите за страната. Общината разполага с достатъчно трудови ресурси, които да обслужват евентуален висок икономически растеж.
ІІІ. Инфраструктура и обществени услуги

Инфраструктура, комуникации

До града се достига по първокласен път София-Варна (Е83), по второкласен път Никопол-Плевен (II-34), второкласен път Ловеч-Плевен (II-35). Достъпът до града по р.Дунав се осъществява чрез пристанище Сомовит, отстоящо на 31 км от града. В момента се работи за възстановяване на гражданското летище в Долна Митрополия, отстоящо на 10 км от града.


Транспорт

Транспортната система на Общината е добре развита .

Общият брой на автобусните линии е 90, от които 19 градски основни, 9 допълнителни и 62 междуселищни. Изградената тролейбусна мрежа в град Плевен е с еднопосочна дължина 50 км. Тролейбусните линии са 15 и се обслужват от 70 броя тролейбуси. Преобладаваща е ролята на тролейбусен транспорт, за осигуряването на ритмичен транспорт за гражданите на общината. За 2011 г. на територията на Община Плевен са регистрирани 395 таксиметрови автомобила.

Комуникации

На територията на Община Плевен работят три Търговски центъра на БТК ГРУП. В тях клиентите на телекома могат да закупят всички услуги и продукти, предлагани от компанията, като заплатят в брой, с дебитни или кредитни карти. За удобство на клиентите БТК ГРУП предлага лизингови схеми съвместно с партньорите си ОББ и Джет кредит. Чрез мрежата на „Български пощи”, които са един от основните партньори на БТК ГРУП, услугите на телеком са достъпни и в по-малките населени места на територията на Община Плевен.

Населените места в Община Плевен са телефонизирани. Областният град Плевен е със 100% цифровизация на телефоните още от края на 2006 година. В него е концентриран и най-голям брой бизнес и домашни телефонни постове, както и Интернет услугата БТК ADSL към тях.

Електроснабдяване, топлофикация, газификация

Снабдяването с електрическа енергия за Плевен се осъществява от дружеството “ЧЕЗ Разпределение България „АД. Дейността на дружеството се осъществява в съответствие с нормативната база на енергийния сектор в страната, постановена със Закона за енергетиката и приетите след това поднормативни актове.

Град Плевен е централизирано топлоснабден от Топлофикация - Плевен. Топлопреносната мрежа е с обща дължина 180 км и 1292 бр. абонатни станции.

На територията на Плевенска община работи ТЕЦ Плевен с три броя турбогенератори, всеки с мощност 12 MWh, или общо 36 MWh и когенерираща мощност с 32 MWE, включени в националния енергиен пръстен. Функционират и четири броя електрически подстанции. Трафопостовете са 513 броя.

Град Плевен е разположен в северния полупръстен на магистрален газопровод. Това позволява газификация и за битовия сектор, което е един от приоритетите на Общината.

Водоснабдяване и канализация

Питейното водоснабдяване на гр.Плевен и Общината се осъществява основно с подземни води чрез изградени общо 151 бр. местни водоизточници и с повърхностни води от водоснабдителна група "Черни Осъм”. Общият дебит на водоизточниците е максимум 1100 л/сек. Канализационни мрежи има само в гр.Плевен и частично в с.Буковлък. В тази връзка Община Плевен разработва програма за изграждане на канализационни мрежи за малките населени места. На територията на Общината се намират 21 язовира общинска собственост и 10 – държавна собственост. Тези водни площи крият в себе си сериозен рекреационен и икономически потенциал за развитие на териториите.



Икономика. Визията, която Планът за развитие на Община Плевен 2007-2013 г. формулира, е: ”Утвърждаване на Община Плевен като икономически център на Северозападен район чрез реализиране наличния потенциал за бърз икономически растеж и превръщането й в притегателен център за национални и чужди инвестиции”.

За четвърта поредна година Община Плевен получи национален кредитен рейтинг: Дългосрочен bgAa3, краткосрочен bgP-1, с положителна перспектива. Одиторски екип на фирма „Bureau Veritas” , потвърди сертификацията на системите за управление на качеството в Община Плевен по международния стандарт - ISO 9001-2008 и ISO 14001-2004. Икономиката в Община Плевен е широкоспектърна: Търговия, ремонт и техническо обслужване; Разпространение на електрическа и топлинна енергия; Транспорт, складиране и съобщения; Строителство.

Плевен сe утвърди като проспериращ град с водещи приоритети - търговия, услуги, туризъм и с добри традиции в развитието на лозаро-винарската индустрия.

ІV. Туристическа инфраструктура и услуги:


  • Основни туристически услуги: категоризирани средства за подслон и места за настаняване и заведения за хранене и развлечения:

На база подадeни документи през 2011г. в Община Плевен съществуват общо 16 категоризирани средства за подслон и места за настаняване, от които:

9 обекта / средства за подслон/ и 7 обекта- /места за настаняване/.

Общо: леглова база в местата за настаняване и средства за подслон на територията на Община Плевен - 947 легла

546 стаи

Категоризирани към 2011г. заведения за хранене и развлечения са общо 520



  • Информация и реклама:

Туристически информационен център – Община Плевен, e открит на 16.05.2006 г. Намира се в централната част на града.Служителите в центъра са на разположение на гражданите и гостите на града от понеделник до петък от 8.30 – 17.00 часа. Туристическия информационен център предоставя на посетителите рекламни материали за Плевен и страната, актуална и подробна информация, относно възможностите за туризъм на територията на общината и предлаганите туристически услуги.

  • Институции и неправителствени организации, свързани с туризма : Консултативен съвет по въпросите на туризма в Община Плевен, Общински туристически информационен център - ОТИЦ, Наличие на специализирано учебно заведение по туризъм - Професионална Гимназия по туризъм “Алеко Константинов”.


Браншови организации:

-Стопанска камара – Плевен

-Браншова бизнес камара – Плевен

-Българска строителна камара – Плевен

-Регионална Занаятчийска камара

-Българска търговско промишлена палата

-Бизнес център Плевен

-Дружество “Съюз на българските журналисти” – Плевен


V. Проекти, свързани с туризма.

1.Комплексен проект за развитие на устойчив туризъм в регион Плевен”- Оперативна програма “Регионално развитие”, Операция 3.1, Схема “Подкрепа за развитието на туристически атракции”, Водещ партньор Община Плевен, Общ бюджет- 5 047 345 лв. /собствен принос 257 919/ , (ремонт на: Панорама „Плевенска Епопея 1877” в „Скобелев парк”, Реставраця и консервация на: Исторически каменен мост и Паметник на победата на р. Вит при с. Ясен, Късноантична римска крепост „Сторгозия” в ЗМ „Кайлъка”.

2. Проект - „Международен фестивал – град и култура Плевен” по оперативна програма „Регионално развитие” 2007-2013г., Приоритетна ОС 3 „Устойчиво развитие на туризма” на стойност 285 442 лв.

3. Проект - „Подобряване на топлотехническите характеристики и ремонт на основната административна сграда на Община Плевен, пл. „Възраждане №2” /паметник на културата/ за привличане на финансови средства по Проект „Красива България”2012г. Мярка1 „Подобряване на градската среда”, на стойност 211 423 лв. /собствен принос 111 525 лв./

4. Проект - „Възстановяване и почистване на монолитна декоративна ограда, с вградени оръдия, на Мавзолей „Св. Георги Победоносец” /недвижима културна ценност, категория „национално значение”/, находящ се на централен градски площад в Плевен за привличане на финансови средства по проект „Красива България” 2012г., Мярка 01”Подобряване на градската среда”, на стойност 41 539 лв. /собствен принос 20 769 лв./

5. Проект - „Осигуряване на достъпна среда в Регионален Исторически Музей-Плевен” на стойност 40 180 лв., по Конкурс ”Осигуряване на достъпна среда и адаптиране на културни, исторически и спортни обекти с международно, национално и областно значение за хора с увреждания”, Компонент-3 „Изграждане на нови и преустройство на съществуващи повдигателни съоръжения„ на Агенция за хора с увреждания към МТСП.

6. Партньорски проект по ОП Регионално Развитие - „Интегриран туристически продукт на Дестинация „Централна Дунавска равнина” на стойност 500 000 лв. /собствен принос до 10 000 лв. Основни дейности:

  • Анализ на средата за проучване на обществените нагласи

  • Развитие на Регионален туристически продукт

  • Разработване на туристически пакети за маркетингово позициониране

  • Рекламна стратегия

7. Проект - „Трансграничен тематичен туризъм-възможност за популяризиране на идентичността на областите Долдж, Олт, Мехединц, Видин, Монтана, Враца, Плевен” по Програма за трансгранично сътрудничество Румъния-България 2007-2015г. Период на изпълнение на проекта е 18 месеца. Основна целева група са областните и местните администрации, туристически агенции, туроператори, НПО и МСП в областта на туризма от района на Долдж, Олт, Мехединц, Видин, Монтана, Враца, Плевен . Партньори по проекта са Румънска Асоциация за технологичен трансфер и иновации (ARoTT)-водещ партньор, Трансгранична Асоциация Е (квилибрум) Енвайрънмънт, Румъния и Сдружение”Регионални партньорства за Устойчиво Развитие – Видин.

8. Проект - „Засилване на трансграничното сътрудничество в сферата на туризма и насърчаване на по-нататъшно развитие на общи туристически продукти в областите Плевен и Долж” финансиран по Програмата за трансгранично сътрудничество Румъния-България 2007-2013г. Основна целева група са представители на местните и регионални власти в област Плевен и окръг Долдж, представители на малки и средни предприятия , работещи в сферата на туризма, туроператори и туристически агенции, работещи на територията на двата региона, представители на местни агенции за развитие, неправителствени организации и други граждански структури, представители на местни и национални медии. Проектът се осъществява в партньорство между водещия партньор Фондация ”Перпетуум-мобиле” гр. Плевен, България и партньор „Асоциация за технологичен трансфер и иновации” гр. Крайова, Румъния.

Проекти на ПГ по туризъм „Алеко Константинов” – гр. Плевен

9. Проект - "Да напрвим учиището привлекателно за младите хора" BG 051 PO001-4.2.05 (УСПЕХ) – 33115.00 лв. на НИОКСО – Банкя и МОМН.

10. Национален конкурс "Иновативни практики в управлението", тема: "Медиите, бизнеса и училището - партньори в успеха”, Проектът е насочен към повишаване екологичното образование на учениците – финансира се от бизнеса .



11. Проект - "Професионални умения" на МОМН и Британски съвет за развитие на училищата за ПОО чрез вътрешна атестация – Самооценяване на професионална гимназя - ПГ по туризъм „Алеко Константинов” – гр. Плевен.

12. Национална програма "Модернизиране на професионалното образование" на МОМН на тема: „Качествените кадри утре – зависят от материалната база днес” на стойност 100 000 лв.

Анализ на настоящата ситуация

  1. Силни страни

  • Проучени туристически ресурси

  • Благоприятно географско положение – близост до граници, преминаващи основни пътни артерии, основни туристически пазари като София/Пловдив и пр.

  • Благоприятен климат .

  • Наличие на защитена територия

  • Наличие на интересни от гледна точка на туризма природни обекти.

  • Наличие на интересни от гледна точка на туризма обекти на културно-историческото наследство.

  • Фолклорни традиции, които могат да се превърнат в туристически атракции

  • Добра достъпност на общината

  • Добра обща инфраструктура

  • Добро ниво на благоустроеност и обществени услуги

  • Традиции в туризма

  • Изграден имидж

  • Развита база за настаняване и хранене

  • Добра събираемост на туристически данък.

  • Ясно изразено желание у общинската администрация да подкрепя развитието на туризма.

  • Добре работещи НПО, свързани с туризма.

  • Добър опит в осъществяването на туристически проекти.


2. Слаби страни

  • Наличие на замърсявания (на реки, почви, въздух и пр.)

  • Ниска квалификация на персонала в обслужващата сфера като цяло.

  • Недостатъчна реклама.

  • Недостатъчно информационно осигуряване – липса на табели

  • Липса на бренд, ясна идентификация и имидж

  • Липса на допълнителни туристически услуги.

  • Концентрация на услугите и институциите в общинския център

  • Липса на туристическа статистика

  • Туристическите ресурси не са усвоени като туристически продукти и включени в туристическата индустрия.

  • Ограничено предлагане на туристически пакети

3. Възможности

Възможностите отразяват външните фактори (извън контрола на заинтересованите страни), които могат да имат благоприятен ефект върху развитието на туризма в общината. Например:


  • Създаване на нови защитени територии или реализация на Плановете за управление на съществуващи такива

  • Промени (поощряващи туризма) в националната политика

  • Развитие на вътрешния туристически пазар, повишаване на жизнения стандарт в страната

  • Подобряване на кредитната среда за микро- и малки предприятия в България

4. Заплахи



Повечето външни фактори биха могли да се разглеждат и като възможност, и като заплаха в зависимост от ситуацията. Общото е, че и възможностите, и заплахите са извън директния контрол на заинтересованите страни и трудно могат да бъдат повлиявани. Заплахи за развитието на туризма:

  • Регионална нестабилност и конфликти

  • Надхвърляне на поемната способност на дестинацията

  • Нереално високи очаквания от туризма и печалбите

  • Превес на лични и големи корпоративни интереси над дългосрочните интереси на общността

  • Заплахата от тероризма – в световен мащаб, за България и за туризма



Дейности за развитието на туризма в Община Плевен

1. Изграждане на онлайн система в Туристически сайт на общината за измерване на потребителската удовлетвореност на туристите. Провеждане на ежегодни емпирични проучвания за изучаване на нуждите и потребностите на туристите и измерване на тяхната потребителска удовлетвореност с цел повишаване равнището на качеството на туристическо обслужване. Така ще се постигне удължаване на туристическия престой, популярността на дестинацията и ще се увеличат приходите от туристи.

Срок м. Април, Отговорни лица: ОТИЦ-Плевен,отдел „Информационно обслужване и технологии”.
2. Проследяване на всички изменения в законовата база, касаещи туризмът и неговото развитие, както и организационната структура на държавно и регионално равнище.

Срок постоянен, отговорни лица: отдел“МИР и СД”, ръководство на КС по туризъм.
3. Ремонт и модернизиране на поддържащата инфраструктура до туристическите обекти. Наличието на модерна и добре развита инфраструктура е необходимо условие за привличането на инвеститори в сферата на туризма, от една страна, а от друга за увеличаването на броя на посетителите.

Срок- постоянен, отговорни лица: : Дирекция “Европроекти”, Отдел “Строителство и техническа инфраструктура” и представителите на всички туристически обекти.
4. Провеждане на кампании за поддържане и опазване чистотата на Общината, включително и всички туристически обекти, съхраняване привлекателността на природните туристически ресурси и повишаване привлекателността на антропогенните туристически ресурси. Включване в инициативата „ Да изчистим България за един ден” на 12 Май 2012г.

Отговорни лица: отдел “Екология”,отдел”Образование и култура”, Директори на учебни заведения , представителите на всички туристически обекти.
5. Изработване монтиране и поддръжка на туристически маркировки и обозначения /на английски, немски и руски език/, на ключови и подходящи места, улесняващи българските и чуждестранни туристи в намирането на новооткрити туристически забележителности и местоназначения. Поставяне на допълнителни карти /табла/ на града.

Срок-постоянен, отговорни лица: КС по туризъм и представителите на всички туристически обекти.
6. Създаване на проектна готовност (изготвяне на проекти в работна фаза)

по приоритетни проекти в сферата на туризма.



  • Сключен Договор за “Комплексен проект за развитие на устойчив туризъм в регион Плевен”- Оперативна програма “Регионално развитие”, Операция 3.1, Схема “Подкрепа за развитието на туристически атракции”, Водещ партньор Община Плевен, Общ бюджет- 5 047 345лв.,/собствен принос 257 919 лв. (ремонт на: Панорама „Плевенска епопея 1877” в „Скобелев парк”, Реставраця и консервация на: Исторически каменен мост и Паметник на победата на р. Вит при с. Ясен, Късноантична римска крепост „Сторгозия” в ЗМ „Кайлъка”.

  • Одобрен за финансиране през 2011г.,в процес на изпълнение за 24 месеца е Проект „Международен фестивал – град и култура Плевен” по оперативна програма „Регионално развитие” 2007-2013г., Приоритетна ОС 3 „Устойчиво развитие на туризма” на стойност 285 442лв.

Отговорни лица: : Дирекция “Европроекти”, отдел “МИРиСД”, Представители на туристически обекти.
7. Разработване и реализиране на проекти, подпомагащи устойчивото развитие на туризма на територията на община Плевен. Кандидатстване за външно финансиране пред национални и международни донори /финансиращи организации/.

  • Проект „Подобряване на топлотехническите характеристики и ремонт на основната административна сграда на Община Плевен, пл. „Възраждане №2” /паметник на културата/ за привличане на финансови средства по Проект „Красива България”2012г. Мярка1 „Подобряване на градската среда”. стойност 211 423 лв. /собствен принос 111 525 лв./

  • Проект „Възстановяване и почистване на монолитна декоративна ограда, с вградени оръдия, на Мавзолей „Св. Георги Победоносец”/недвижима културна ценност, категория „Национално значение”/, находящ се на централен градски площад в Плевен за привличане на финансови средства по проект „Красива България” 2012г., Мярка 01”Подобряване на градската среда”. стойност 41 539 лв. /собствен принос 20 769 лв./

  • Проект - Интегриран туристически продукт на дестинация „Централна Дунавска равнина” ,по ОП Регионално развитие на стойност 63 000 лв, /собствен принос 3000лв./

  • Проект „Осъвременяване, ремонт, поддръжка и атрактивно рекламиране на атракцията на „Водна каскада” , по Проект ”Подобряване на градската среда.

  • Проект - „Осигуряване на достъпна среда в Регионален Исторически Музей-Плевен” на стойност 40 180 лв., по Конкурс” Осигуряване на достъпна среда и адаптиране на културни, исторически и спортни обекти с международни национално и областно значение за хора с увреждания”, Компонент-3 „Изграждане на нови и преустройство на съществуващи повдигателни съоръжения „-Агенция за хора с увреждания към МТСП.

  • Партньорски проект по ОП Регионално Развитие - „Интегриран туристически продукт на Дестинация „Централна Дунавска равнина” на стойност 500 000 лв. /собствен принос до 10 000 лв. Основни дейности:

-Анализ на средата за проучване на обществените нагласи

-Развитие на Регионален туристически продукт

-Разработване на туристически пакети за маркетингово позициониране

-Рекламна стратегия

Отговорни лица: Дирекция “Европроекти”, отдел“МИР и СД”, Представители на всички туристически обекти.
8. Мониторинг на индикаторите на изпълнението в туризма за отчитане на тенденциите на база получени данни.

Срок- ежегодно , отговорни лица: отдел “МИР и СД”, ОТИЦ-Плевен.
9. Провеждане на специализирани туристически проучвания с цел идентифициране и развиване на целеви пазари, както и за привличане на нови целеви групи и пазари в дългосрочен план.

Срок- постоянен, отговорни лица: сектор “МИР и СД”, ОТИЦ-Плевен.
10. Провеждане на интензивна рекламна кампания в специализирани български и чуждестранни медии. Идентифициране на медии, които най добре отразяват развитието на туризма в Община Плевен и представяне, чрез тях на стойностен рекламен продукт за Община Плевен.

Срок- постоянен, отговорни лица: отдел “МИР и СД”, ОТИЦ-Плевен.

11. Съвместна работа с Тур клуб “Ремарк”- дружество “Балкания” и обсъждане издаването на ежегоден “Каталог – бизнес и туризъм Плевен” за 2012 година.

Срок- месец Юни 2012г. , отговорни лица: Общинска администрация, отдел “МИР и СД”, ОТИЦ-Плевен
12. Привличане на външни институции, структури и организации за реализация на съвместни проекти в рамките на публично-частно партньорство.

Срок постоянен, отговорни лица: отдел: отдел “МИР и СД”, отдел “Протокол”, Дирекция “Европроекти”.
13. Проучване и предварително запознаване със значимите събития, провеждани на територията на страната в сферата на туризма, с цел подготовка и участие за представяне на Плевен, като уникална туристическа дестинация.

Срок- постоянен, отговорни лица: отдел “МИР и СД”, ОТИЦ - Плевен,

Ръководство на КС по въпросите на туризма.
14. Създаване на партньорски взаимоотношения с национални и международни туристически борси и изложения. Участие на Община Плевен съвместно с културните институции в Международна туристическа борса ВАКАНЦИЯ и СПА ЕКСПО – гр. София през м. Февруари 2012 г., туристическо изложение ”Културен туризъм”- гр.Велико Търново през м.Април 2012 г. и други туристически борси организирани в страната.

Срок-постоянен, отговорни лица: отдел “МИР и СД”, ОТИЦ-Плевен, отдел „Култура”, Ръководство на КС по въпросите на туризма.
15. Събиране и поддържане на актуална информация относно туристическото предлагане в България.

Целта е да се следи постоянно какви туристически продукти и услуги предлагат конкурентни дестинации в България. От една страна, това може да даде ценни идеи за разнообразяване на собствения туристически продукт и за издаването на по-качествени рекламни материали, а от друга- да спомогне за разработване и предлагане на уникални и неповтарящи се атракции. Подобна информация може да се събира чрез участия в национални и регионални туристически борси (Ваканция и СПА Експо през.м. Февруари в гр.София; “Панаир на туризма и свободното време” през м. Март и Ноември във Варна; туристическо изложение „Културен туризъм” през м.Април във Велико Търново; “Природа, лов, риболов, туризъм” през м. Май в Пловдив; Бургаска регионална борса през м. Май в Бургас; контактна борса на Регионална туристическа асоциация “Стара планина” през м. Октомври в Централен балкан) и др.



Срок- постоянен, отговорни лица: отдел “МИР и СД”, ОТИЦ-Плевен, Ръководство на КС по въпросите на туризма.
16. Поддържане и разширяване на установените партньорски отношения между Община Плевен и Централен административен окръг - Москва, датиращи от девет години.

Срок- постоянен, отговорни лица: отдел “МИР и СД”, отдел “Протокол”, ОТИЦ-Плевен, Ръководство на КС по въпросите на туризма.
17. Постоянна актуализация на сайта на Общински Туристически информационен център – Плевен.

Срок-постоянен, отговорни лица: отдел “МИР и СД”, отдел “Информационно обслужване и технологии”, ОТИЦ-Плевен.
18. Учебни посещения в други райони на България, с цел събиране на актуална информация за конкурентното предлагане в страната и да се почерпи опит от райони с подобни на Плевен дадености, които вече имат добре развит туризъм.

Срок- постоянен, отговорни лица: отдел “МИР и СД”, ОТИЦ-Плевен.

19. Актуализиране и изработване на нови рекламни материали – рекламни филми, справочници, пътеводители, карти, брошури, проспекти, указатели и др.

Срок- постоянен, отговорни лица: отдел “МИР и СД”, ОТИЦ-Плевен.
20. Развитие на читалищата като съвременни духовни центрове за разпространение на информация, знания, успешни практики и съхранение на местните традиции и подпомагне дейността и творчеството на местни дейци на културата, фолклорни и класически танцови и музикални състави и училищно творчество.

Срок- постоянен, отговорни лица: Секретари на читалища, Директори на музикални и танцови състави, Ръководство на КС по въпросите на туризма.
21. Представяне на възстановка на бележити и значими събития, свързани с историята, културата и традициите по време на официални празници и чествания на Община Плевен.

Срок - на традиционни празници на Плевен, отговорни лица: Отдел „Култура”, Управители на туристически обекти.
22. Организиране на традиционно отбелязване на Световен ден на туризма 27 Септември 2012 г. Провеждане на Онлайн фотоконкурс „България - атрактивна туристическа дестинация” и организиране на изложба.

Срок- м. Август, 2012г., отговорни лица: Общинска администрация, Регионален Бизнес център Плевен.
23. Отбелязване “Деня на признателност към загиналите за Освобождението на град Плевен” с “Ден на отворените врати” – всички туристи и граждани на Плевен да ползват безплатен вход във всички културно-исторически обекти.

Срок-м.Ноември, 2012 година, отговорни лица: Общинска администрация, Управители на туристическите обекти.
24. Маркетинговата дейност - създаване на нови специфични услуги (позициониране на услугите) с проучвателните дейности за сегментиране на пазара в съответствие с новите потребности на хората:

  • Руски пазар - специфични маршрутни програми за младото поколение на загиналите войници в Руско – турската Освободителна война;

  • Европейски пазар - познавателни маршрути, развлекателен туризъм, пешеходен туризъм, селски туризъм, винен туризъм, конгресен туризъм;

  • Българския пазар - Организиране на специализирани маршрути за учащите се, включващи туристическите обекти, природните забележителности и развлекателните мероприятия;

- Ежегодни срещи с туроператори и тур-агенти на български и чуждестранни фирми. Подписване договори за сътрудничество;

Отговорни лица: сектор “МИР и СД”, ОТИЦ-Плевен, представители на всички туристически обекти и туроператори .
25. Реализиране и участие в мероприятията заложени в Културния календар за 2012г. на Община Плевен.

Отговорни лица: отдел “МИР и СД”, ОТИЦ-Плевен, отдел „Култура”.
26. Изготвяне на пакет от туристически услуги, в това число и за ученици, съвместно с представители на хотели и управители на туристическите обекти с цел улеснение на посетителите в град Плевен. Предлагане и реклама на туристически пакети в туристическия сайт на Община Плевен

Отговорни лица: ОТИЦ - Плевен, Управители на туристически обекти.

27. Изготвяне на интегриран билет за Културно-историческите обекти, включващ три или повече обекта на промоционална цена. Обявяване на безплатен ден /един път месечно/ за посещение на ученически групи.

Срок-м. Април, 2012г. Отговорни лица: ОТИЦ - Плевен, Управители на туристически обекти.
28. Учредяване на регионален клъстер.

Във връзка с инициатива на Сдружение „Национален център за информационно обслужване”- Плевен, с подкрепата на община Плевен и фирми от туристическия сектор е проведена първа среща по повод Учредяване на регионален туристически клъстер. Сред най-успешните международни практики за управление и развитие на сложни процеси и явления е насърчаването на клъстерният подход и изграждането на бизнес мрежи.



Срок-м. Април, 2012г. Отговорни лица: Общинска администрация, Сдружение „Национален център за информационно обслужване”, Управители на туристически обекти и туроператори.
Заключение:

Плевен е желана туристическа дестинация за много организирани туристически групи, главно руски, германски, израелски, испански, английски и др., а също така и за голям брой индивидуални туристи. Сред най–посещаваните обекти на територията на Плевен са паметниците свързани с Руско-турската война 1877-78 г. и историята на града. С реализирането на дейностите, предвидени в настоящата програма се очаква значително повишаване на интереса към туристическите обекти на територията на общината, а от там и на приходите от тях.

Успешното изпълнение на заложените в програмата дейности е немислимо без наличието на работещо обществено-частно партньорство между местната власт, частния бизнес, професионалните учебни заведения, областните и национални браншови организации и НПО. Реализацията на Програмата за развитие на туризма на Община Плевен следва да се възприема като един непрекъснат процес на наблюдение, контрол и актуализация, анализ и корекции при грешки, трудности и неуспехи и адаптиране на съществуващите вече насоки за развитие и дейности към новите обстоятелства и условия.

ФИНАНСОВО ОСИГУРЯВАНЕ

Съгласно чл.16, ал.2 от Закона за туризма средствата за изпълнение на програмата за развитие на туризма се набират от:

* Туристически данък;

* Такси за категоризиране на туристически обекти;

* Наложени от Кмета на общината глоби и санкции;

* Средства, предоставени за изпълнение на целеви програми и защитени проекти;

* Други източници - частен бизнес и инициатива.


Програмата за развитие на туризма 2012-2015г. е приета с мнозинство от членовете на КС по въпросите на туризма на редовно второ заседание на КС по въпросите на туризма, което се проведе на 29.02.2012г.


Изготвил:

Секретар на КС по въпросите на туризма

/Д. Трифонова/


Съгласувал:

Председател на КС по въпросите на туризма

/Ст. Петков/




Каталог: uploads -> posts


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница