Програма за развитие на туризма в Община Севлиево 2008 2010 и е в съответствие с Плана за управление на нп „Централен Балкан



Дата29.01.2018
Размер267.03 Kb.
#52135
ТипПрограма

СТРАТЕГИЯ ЗА РАЗВИТИЕ НА ТУРИЗМА В ОБЩИНА СЕВЛИЕВО


2009-2013 г.
Настоящата стратегия е разработена в съответствие с изискванията на чл. 10 от Закона за туризма, на базата на Общинския план за развитие на община Севлиево 2008 – 2013 г. и Програмата за развитие на туризма в Община Севлиево до 2010 год.

Стратегията е изработена от експерти от Общинско сдружение за туризъм и Общинска администрация – Севлиево съвместно с външни експерти. Процесът на разработване на настоящата стратегия обхваща следните етапи:



  1. Събиране на данни за географските, икономическите и туристическите ресурси в община Севлиево и тенденциите в област Габрово чрез проучване на наличните документи в областта на развитието на туризма: Общински план за развитие на община Севлиево 2008 – 2013 г.; Областна стратегия за развитие на област Габрово ; Програма за развитие на туризма в Община Севлиево 2008 – 2010 и е в съответствие с Плана за управление на НП „Централен Балкан”;

  2. Инвентаризация на туристическите ресурси в общинския център и различните населени места в общината чрез анкетно проучване сред кметове на кметства, собственици на туристически обекти, местни фирми и организации;

  3. Анализ на данните и очертаващите се тенденции в развитието на туризма през последните няколко години, както и на възможностите за нови туристически продукти;

  4. Обсъждане на приоритетите за развитие на туризма в общината с представители на туристически сдружения и съюзи, хотелиери и ресторантьори, експерти в областта на младежките дейности, отдиха и туризма и НП „Централен Балкан”;

  5. Организиране на обществен форум за обсъждане на стратегията и предложените туристически продукти с представители на различните заинтересовани страни в общността.


А. Описание на настоящата ситуация

Община Севлиево (територия 964 кв. км, население 43 000 жители) се намира в Централна Северна България и граничи с общините Ловеч, Троян, Априлци, Павел Баня, Габрово, Дряново, Сухиндол и Летница. Обхваща част от долината на река Росица, част от Деветашкото плато и части от Централното било на Стара планина, включени в НП „Централен Балкан”. Включва общинския център, град Севлиево и 34 села. Община Севлиево се утвърждава като територия със стабилно икономическо развитие през последните години. Безработицата е под средната за страната през последните три години, и не надхвърля 4,4%. Ръстът на инвестициите и развитието на частната инициатива е висок. Повечето регистрирани фирми са малки и средни.



1. Описание на природните ресурси

Както планинските, така и равнинната част на общината се отличават с богатство от интересни и разнообразни ландшафтни форми. Територията на общината предлага висока атрактивност и привлекателност в района на Национален парк "Централен Балкан". В него се включва най-южната част от територията на общината - землищата на селата Кръвеник и Стоките.Тук са разположени 2687,8 ха или 4,7 % от горския фонд и 2084,9 ха или 7,5 % от високопланинските ливади и пасища на НП "Централен Балкан". В него има 9 природни резервата един от които - "Пеещи скали" е на територията на общината. Разделен е на 7 паркови участъка главно за целите на управлението, един от тях е с център с. Стоките. В границите на НП "Централен Балкан" горските съобщества са представени - бук, габър, горун и явор. Смесените гори са предимно от бук и ела. Голямото разнообразие на релефа, климатичните, почвените условия на територията на парка са причина за съществуването на 2337 вида и подвида растения. Това е над 50 % от видовото разнообразие на флората в България. Паркът съдържа група от таксони с висока консервационна значимост. Тя включва защитените по закон, локалните, българските и балканските ендемити, видовете включени в Червената книга на България, в Червения списък на Европа и в списъка на IVCN на застрашените видове. В парка са установени 211 вида гръбначни животни; шест вида риби; осем вида земноводни; 14 вида влечуги над 220 вида птици; 60 вида бозайници. С национална консервационна значимост са популациите в парка на 8 вида бозайници; 42 вида птици; 4 вида влечуги; 2 вида земноводни и един вид риба.

Растителният и животинският свят на територията на община Севлиево се отличават с богатство и разнообразие. Освен богатият горски фонд - дъб, цер, благун, бук и габър - внимание заслужава средоточието на местни и балкански растителни видове, лечебни растения - бял равнец, жълт кантарион, подбел, маточина, гъби и горски плодове - глог, шипки. От едрия дивеч най-разпространени са: дива свиня, благороден елен, сърна, заек. От хищниците най-често срещани са: вълк, чакал, лисица и мечка. Дивата коза обитава високопланинските части на района и заедно с кафявата мечка се намира под закрилата на закона. Зайците и катериците, са повсеместно разпространени в горския пояс. От пернатия дивеч се срещат фазан, пъдпъдък, както и множество разнообразни пойни птици, черен и бял щъркел. Срещат се и язовец, бялка и видра, а водоемите в общината са богати на риба.

На територията на община Севлиево попадат и резерватите "Пеещи скали" и "Баадалата". Други защитени природни обекти са: Защитена местност „Находище на хвойна” – Батошево, Защитена местност „Лъгът” – Стоките, Защитена местност „Варените” – Млечево, Защитена местност „Лафтин” – Кормянско и част от Деветашкото плато (землищата на Агатово и Крамолин).


2. Описание на антропогенните ресурси

Територията на общината е била населявана от дълбока древност, за което свидетелстват многобройните археологически паметници, с особено голяма концентрация около селата Агатово, Крамолин, Градница и град Севлиево – антични, средновековни селища, некрополи и светилища. В землището на село Агатово са открити 3 уникални находки – едната е железен тракийски меч, датиращ от 5-4 век преди новата ера. Другата находка е бронзово еленче, датиращо от 7 в. пр. н.е. Това е една от най-старите находки от тракийската култура, впечатляваща с елегантната си форма и фината си изработка. Третата находка е сребърна торква – украшение за високопоставени личности, давано като признание за особени заслуги. Средновековните крепости – Хоталич, Градът (с. Крамолин), и крепостта „Пречиста” (с. Градница) са богатство за културно – историческото наследство на общината и ценен ресурс за развитие на туризма.

Интерес представлява запазеното Възрожденско наследство на територията на общината: етнографски комплекс „Данодоловите къщи”, „Табаханата” – единствената кожарска работилница в България, представяща традиционния кожарския занаят за севлиевци, „Хаджистояновото училище” първото светско училище в Севлиево, в което е преподавал П.Р. Славейков, църквата „Св. Пророк Илия” с уникалния иконостас, двата манастира в село Батошево, както и Паметникът на свободата – построен от Арналдо Цоки, каменният мост над река Росица, дело на майстор Уста Кольо Фичето, Дом на културата „Мара Белчева», Градската художествена галерия “Асен и Илия Пейкови“, Дом – музей Дан Колов в с. Сенник, къщите – музеи “Д-р Атанас Москов” в гр. Севлиево и “Пеньо Пенев” в с. Добромирка. За недвижими културни ценности с национално значение са обявени иконостасът в храм „Св. Пророк Илия” в Севлиево, Батошевският мъжки манастир „Успение Пресветая Богородици” и средновековната крепост „Хоталич”. Общо църквите в общината са 27 /две в града/, манастирите – 2, а джамиите - 6.

Историческият музей на Севлиево се помещава в няколко сгради, обявени за недвижими културни ценности. Музеят разполага с изключително богат фонд, представен в експозициите „Археология” и „Възраждане”, които се помещават в Хаджистояновото училище, както и „Възрожденски двор”, „Интериори” и временни изложби в АВК Дандолови къщи, „Табашки занаят в Севлиево” в Табаханата, „Интериор” в дом-музей “Д-р Атанас Москов”. Днес най-запазени са следните домашни занятия, най-вече, по селата из района: грънчарство, ковачество, дървообработване и дърворезба, кожухарство и кожарство, тъкане, плетене на дантела, традиционно производство на вино, ракия, мед, млечни продукти, месни и сладкарски деликатеси и др. Произведения на все още живите занаяти и на многобройните съвременни художници, ще могат да се видят и закупят в Информационния културно-туристически център.

Севлиево е град с най-стара традиция на духовата музика, започната през 1884 г. с военната музика на 14-та пеша дружина. От тогава до днес тя се поддържа от посветили се на музиката хора и в Естрадно-духовия оркестър „Севлиево”- неин наследник, който разполага с много голяма и жанрово разнообразна нототека. Севлиево е известен и със своите музикални колективи от млади певци, музиканти и танцьори. Ансамбли за народни песни и танци, които се ползват с национална и международна слава. Сред най – популярните фолклорни изпълнители получили широко признание са Борис Машалов (1914 - 1962) и Христина Ботева. Народното творчество все още се пази и развива успешно от самодейните фолклорни групи към читалищата в селата, много от които са носители на награди от фолклорните събори в общината и в цялата страна. В някои от селата има по 2-3 различни певчески групи – за изворен и автентичен фолклор, детски фолклорни състави, за стара градски песни, смесени хорове, театрални трупи. В селищата от общината се честват всички традиционни християнски и мюсюлмански празници. Важно място в културния календар на Севлиево заема ежегодният Празник на тиквата, панаира на Севлиево, в рамките на който през година се провежда Фестивал на духови оркестри и биг-бендове, селските събори и други празници - Фестивал на приказката “Вълшебното ключе”, Фолклорен събор “Бабан”, Литературен конкурс “Мара Белчева”, Традиционен есенен панаир и празник на града на 14 октомври, и др.

3. Обща инфраструктура и услуги


Пътна инфраструктура и транспортни услуги

Община Севлиево заема централно положение в Северна България, близо до географския център на страната, на 178 км от столицата София. Най-близкият граничен контролно пропусквателен пункт е Дунав мост, гр. Русе, на 154 км. Калотина отстои на 234 км, Капитан Андреево – на 340 км. През общината преминава участък от първокласния път София – Велико Търново – Варна, който е връзката на града със столицата и шосеен път Севлиево – Габрово – Шипка, водещ към Южна България. С големи очаквания за развитието на туризма и на региона като цяло е свързано изграждането на тунела под връх Шипка. В общината няма железница. Най-близката гара е Габрово.

Транспортното обслужване на населението се осъществява изключително с автобусен транспорт. Връзките към столицата са достатъчни. Задоволени са потребностите на селата от общината. Всичките 24 кметсва и 10 наместничества са обслужени с обществен пътнически автобусен транспорт, който осигурява достъп до тях по 3 пъти на ден. Транспортни връзки на общинския център Севлиево с областния център Габрово се осъществяват на всеки половин час. Общественият превоз на пътници се извършва от три автобусни фирми. Извън областта автобусните превози са от Севлиево до София , Велико Търново, Троян, Варна, Русе, Свищов, Пловдив, Троян, Априлци, Левски и Бургас-Поморие. Таксиметровото обслужване е също на добро ниво. На територията на община Севлиево работят 24 таксиметрови фирми.
Благоустрояване

Всички селища в района са централно водоснабдени, но много от тръбите на водопроводната мрежа са остарели и трябва да се подменят. Тази година по програма „ФАР” бе направена реконструкция на 25% от вътрешната водопроводна мрежа на гр. Севлиево. Пречиствателната станция за питейна вода в с. Стоките е с капацитет 56 160 куб. м. вода/ в денонощие което позволява пречистване на 100% от нужните количества вода. С цялостна канализационна мрежа са гр. Севлиево и с. П. Славейково. Селищните образувания Крушевски баир, Севлиевски лозя, Багдала и Чифлика на гр. Севлиево са частично водоснабдени и без канализационна мрежа. С висок процент на канализираност са селата Градница, Горна Росица и Сенник и Ряховците. В останалите населени места има частични канализационни мрежи, съсредоточени само около обществените сгради. В някои от селата продължава изграждането на канализационна мрежа. Изградена е пречиствателна станция за отпадни води на гр. Севлиево по програма ИСПА. По същата програма тече проектиране рехабилитация, реконструкция и ново строителство на канализационната мрежа на гр. Севлиево.

На територията на Общината има изградена елекроснабдителна мрежа, която захранва града и всички кметства и кметски наместничества. Електроразпределението се осъществява от «ЕОН България Мрежи» АД, чрез две подстанции – „Севлиево” и „ЕМКА” – 110/20 кV и ВЕЦ „Батошево” и обслужва 24 230 битови и 2 498 промишлено стопански абонати. В град Севлиево има добре израдена газификационна мрежа. В промишления сектор газифизирането е 100%, почти толкова е и в публичните сгради, а битовите абонати са 41%.

Комуникационната мрежа е на добро ниво. Аналоговите устройства постепенно се заменят с цифрови. Има покритие от мобилните телекомуникационни оператори. Достъп до Интернет има в селищата Душево, Млечево, Дамяново, Ловнидол, Батошево, Младен, Сенник, Градница, Стоките, Крамолин, Ряховците, Горна Росица, Бериево, Агатово, Крушево, Кормянско и Богатово.

Дългосрочната стратегическа цел на община Севлиево в областта на околната среда е: подобряване качеството на живот на населението чрез осигуряване на благоприятна околна среда и запазване на богатата природа на основата на устойчиво управление на околната среда. Реализират се проекти, насочени в областта на опазване на околната среда и човешкото здраве, запазване и подобряване качеството на подземните и повърхностните води, почвите, въздуха. Извършват се залесителни мероприятия на територията на цялата община. С изграждането на регионално депо за битови отпадъци на територията на гр. Севлиево и с въвеждането на разделното сметосъбиране и сметоизвозване се подобрява управлението на отпадъците.

Други услуги

Многопрофилната болница за активно лечение "Д-р Стойчо Христов" ЕООД е структурирана в седем отделения, клинична лаборатория, физиотерапия и рехабилитация. Болницата разполага с рентгенов, мамографски и ехографски апарати.

„Медицински център – 1 – Севлиево” ООД осъществява специализирана извънболнична медицинска помощ, разполага с клинична и рентгенова лаборатории и компютърен томограф (скенер).

СБАЛ "АКТА-МЕДИКА" е многостепенна, многопрофилна структура за медицинско обслужване в доболничната помощ.

Медицински център ''Здраве'' ООД извършва дейности на медицински кабинет и предлага денонощно обслужване. Наличните лекарски и зъболекарски практики обхващат всички пациенти в общината. Добре развита е аптечната мрежа в гр. Севлиево. Аптеки функционират и в селата Крамолин, Ряховците, Агатово и Градница.

Банковото обслужване е съсредоточено в общинския център, където се намират над десет банкови офиси и клонове. В града са разположени десетки банкомати, докато в селата липсват такива. Бензиностанциите и газостанциите са над десет, съсредоточени в общинския център и седем в селата Стоките, Селище, Ряховците, Крамолин и Горна Росица, приблизително същият е броят на автосервизите.




4. Туристическа инфраструктура и услуги

Основни туристически услуги

Легловата база в община Севлиево е достатъчна за обслужване на потока от туристи, но не и при провеждане на големи мероприятия като състезания по мотокрос и тематични празници и фестивали. През последните години тя е значително разширена. Въведени са в експлоатация за ползване от туристи хотелски комплекс “Романтика” в с. Кръвеник”, къща за гости и стаи за настаняване в с. Валевци, Ловнидол, Хирево, Стоките. Разширена е и легловата база в хотел “Дан Колов” в с. Сенник. Като се включат леглата във вила “Шумата“, почивна станция в местността “Лъгът” и къщи за гости в селата, общият брой легла в община Севлиево е 486 легла в обекти от различна категория в града и селата. Общият брой средства за подслон и места за настаняване в град Севлиево е 8 броя с общо 224 легла, от които:

категория 1 звезда: 1 обект и 40 легла

категория 2 звезди: 3 обекта и 36 легла

категория 3 звезди: 3 обекта и 86 легла

категория 4 звезди: 1 обект и 62 легла

Общият брой средства за подслон и места за настаняване в селата на община Севлиево е: 13 обекта с общо 262 легла, от които:

категория 1 звезда: 6 обекта и 116 легла

категория 2 звезди: 5 обекта и 80 легла

категория 3 звезди: 2 обекта и 66 легла.

Други:

Хижа Мазалат – 60 легла



Средства за подслон на яз. Ал. Стамболийски – 4 обекта и 78 легла.

Предимство за общината е възможността да се ползват и бази в съседните общини – в Дряново и край Дряновския манастир, Габрово, Трявна, Априлци, и други. Съществува интерес към предоставяне на услуги за настаняване на туристи в къщи и стаи в някои от другите села – Крамолин, Крушево, Младен, Батошево, в които към момента няма категоризирана база за нощувки.


Заведенията за хранене и развлечения, като елемент на туристическата инфраструктура са 196 и на този етап са с възможности да поемат потребностите от хранене и развлечения на туристическия поток. Те са категоризирани в съответствие с качествените изисквания на действащата нормативна база и условията, които предлагат. Въпреки това в селата няма достатъчно атрактивни традиционни заведения за хранене – има предимно селски ресторанти от типа РПК, които не предлагат традиционните специалитети от местна кухня.
Допълнителни туристически услуги

В момента има частично предлагане на допълнителни туристически услуги, предимно от Исторически музей Севлиево, от някои хотелиери, от местни майстори в селата, посещения на манастирите в с. Батошево, писта за мотокрос в с. Горна Росица, походи в НП „Централен Балкан” – организирани от учители и членове на туристическото дружество, местни празници и традиционни чествания. Допълнителните туристически услуги към момента не са достатъчно развити, въпреки че съществуват множество неоползотворени възможности като предлагане на занаятчийски демонстрации, архитектурни турове, фолклорни атракции, практикуване на екстремни спортове и пр. Засега няма достатъчно подготвени аниматори и интерпретатори, които да разработват тези услуги.

Към момента в общината се предлагат известен брой туристически атракции, но те не са достатъчно известни и промотирани на туристическия пазар. Информация за някои от тях може да се намери в сайта на община Севлиево, раздел Туризъм и в уеб-страницата на Информационния културно-туристически център.

Все още рекламата е предимно на ниво фирма. Не са формирани комплексни туристически продукти.

Използват се предимно водните площи – селските микроязовири за риболов, зарибените арендовани язовири за спортен риболов срещу заплащане, язовир „Ал. Стамболийски”, река „Росица” за риболов и водни спортове (подходите са от селата Крамолин, Младен, Крушево, Кормянско). Хотелите и частните къщи в планинските села предлагат походи с планински водач – в по-високите части на планината и в НП „Централен Балкан”, както и по съществуващите и маркирани туристически пътеки (по пътя на четата на Цанко Дюстабанов, до хижа Мазалат, към местата на битки от Априлското въстание, до Видимското пръскало, до хижа Плевен, до Узана). Преди няколко години Историческият музей-Севлиево беше разработил интересно предложение – атракционно сключване на брак в осветената църква в цитаделата на Хоталич – което е възможност за разнообразяване на туристическото предлагане и целогодишно привличане на гости към района. Направени са стъпки към интерпретиране на културното наследство и включване на местните традиции и кулинария за разнообразяване на предлагането. В резултатите от анкетите се вижда, че почти половината от туристите, отсядащи в селски къщи и семейни хотели проявяват интерес към консумиране на традиционна местна храна, както и към закупуване на екологично чиста продукция (яйца, дивечово месо, краве, козе и биволско мляко, сирене, плодове и зеленчуци).
Туристическа инфраструктура

На територията на общината има разработени туристически маршрути в Централна Стара планина, като част от тях са в границите на НП „Централен Балкан”. Маркировката по туристическите маршрути не е в добро състояние. По проект е разработен и маркиран пешеходен маршрут от хотел АББ в местността Баагдалата до Витата стена, който може частично да се комбинира с преминаване на велосипед от града през Вран.

Към момента липсват разработени кратки лъчови или тематични маршрути около селата, където има възможности – до водопади, красиви местности, панорамни места и т.н.

но тяхното създаване трябва да се обвърже с разработването на цялостни туристически продукти.


Информация и реклама

През 2001 г. в гр. Севлиево (с финансова подкрепа на Програма „ФОРУМ” на ШАРС) бе създадено Общинско Сдружение за туризъм, което се оформи като водеща организация за развитието на туризма на местно ниво. От началото на 2009 г. ОСТ разполага със собствен офис, в който е изграден Информационен културно-туристически център (ИКТЦ), намиращ се на пешеходната улица в центъра на града. В него работи 1 специалист. ОСТ работи в партньорство в общинската администрация в подкрепа на местния туристически бизнес.

Обезпечаването с информационни и рекламни материали на община Севлиево се извършва основно по линия на общинската администрация и РТА „Стара планина” – Габрово. Общината има собствена Интернет страница: www.sevlievo.net, в която има специализирана информация за наличните възможности за туризъм в района. Като част от този проект е разработена нова уеб-страница на ИКТЦ www.infosevlevo.net с подробна информация за туристическите ресурси, културно-историческо наследство, природни дадености и възможности за различни видове туризъм. Информация за туристическите ресурси в община Севлиево има и в уеб-сайта на РТА „Стара планина” – www.staraplanina.org/bg/sevlievo.php. Информация за даденостите в две от селата (Агатово и Крамолин) е включена в страницата на сдружение „Деветашко плато” – www.devetakiplateau.org, която все още е в процес на разработване. При разработването на нови туристически продукти в бъдеще ще са необходими и нови маркетингови мерки за привличане на посетители в общината.
5. Осъществени и/или текущи програми и проекти, свързани с туризма

През последните години (особено в рамките на Програма Красива България) в Севлиево беше отбелязан сериозен напредък в осигуряването на информационни и указателни табели. Градът е обезпечен с хоризонтална и вертикална пътна маркировка.

В рамките на проектите „Девет стъпки към общо бъдеще” и „Прозорец към света” на сдружение „Деветашко плато” са изградени ТИЦ в селата Агатово и Крамолин, поставени са информационни указателни табла, маркирани са кратки маршрути до интересни обекти в землищата на селата и е изградена малка туристическа инфраструктура (маси, пейки, чешми). В рамките на настоящия проект и за целите на стратегията се осъществи инвентаризация на туристическите ресурси в община Севлиево (вкл. селата), като се изготви и регистър на ресурсите.

В момента се осъществява проект на Община Севлиево за създаване на Местна Инициативна Група и разписване на Стратегия за местно развитие до 2013 година, която се финансира от Ос 4 ЛИДЕР на програмата за развитие на селските райони. Стратегията ще даде възможност за реализацията на малки проекти, включително в областта на туризма, от местни хора, фирми и организации. В нея може да се включат и проекти за маркетинг на региона като цяло. ОТС играе активна роля в създаването на МИГ и разписването на Стратегията за местно развитие, като по този начин в последствие ще има възможност за кандидатстване с проекти към стратегията.




Б. Анализ на настоящата ситуация



СИЛНИ СТРАНИ


СЛАБИ СТРАНИ




  1. Благоприятно географско и транспортно разположение на общината.

  2. Наличие на природни ресурси, достатъчни за развитието на екотуризъм (климат, гори, защитени територии, разнообразни възможности за туристически маршрути).

  3. Богато природно и културно наследство като база за създаване на специфични местни и регионални туристически продукти.

  4. Наличие на подходящи за посещение културни обекти.

  5. Опит в организирането на културни прояви и състезания по мотокрос.

  6. Потенциал за развитие на спортно- рекреационните дейности.

  7. Добро икономическо състояние на общината.

  8. Интерес към закупуване на имоти в общината.

  9. Концентрация на добри туристически ресурси в съседните общини.

  10. Желание и готовност на общинската администрация да подкрепя развитието на туризма.

  11. Разнообразни като капацитет и вид средства за подслон (хотели, вили, къщи)

  12. Запазени живи традиции, местни празници и културни прояви – богат културен календар

  13. Автентичен фолклор – множество групи в селата и селските музейни сбирки

  14. Създадена малка туристическа инфраструктура в някои от селата по проекти и маркирани маршрути

  15. ТИЦ в града и в 2 села, посетителски център на НП „Центален Балкан”

  16. Наличие на водни ресурси, подходящи за спортен риболов и водни спортове







  1. Липса на цялостен туристически продукт на територията на общината.

  2. Слабо развитие на туристическия маркетинг и реклама.

  3. Липса на достатъчна настанителна база за големи мероприятия.

  4. Липса на добра техническа инфраструктура към към туристическите обекти.

  5. Липса на подготвени туристически кадри

  6. Липса на статистика за туристопотоците през общината.

  7. Няма традиция за партньорства в този сектор.

  8. Недостатъчна социализация на някои от културно-историческите обекти.

  9. Недостатъчна интерпретация на съществуващите ресурси – пътеки, музей, национален парк, крепости и др.

  10. Недостатъчно използване на традициите за привличане на туристи (кухня, плодове, фолклор, празници).

  11. Слабо адаптиране и използване на водните площи за спортен риболов и водни спортове

  12. Неизползване на мотополигона за привличане на туристи-любители мотоциклетисти срещу заплащане.

  13. Неоползотворяване на възможностите за разнообразни допълнителни туристически услуги и атракции, и свързаната с тях туристическа инфраструктура.

  14. Загуба на определени традиционни занаяти

  15. Концентрация на настанителната база в и около общинския център.

  16. Недобро състояние на част от пътната мрежа, включително улици в селата.

  17. Недостатъчно места за настаняване и хранене в селата.





ВЪЗМОЖНОСТИ


ЗАПЛАХИ




  1. Реклама и промоция на местния туристически продукт.

  2. Обучение на специалисти в областта на туризма и екотуризма – умения, чуждо езикова култура.

  3. Интегриране на местни туристически продукти в регионалния и националния пазар.

  4. Организационно и техническо осигуряване на информационното обслужване на туристическия информационен център.

  5. Разработване на нови туристически атракции.

  6. Превръщане на мотополигона в център, привличащ любители мотоциклетисти за атрактивни обиколки и тренировки.

  7. Привличане на активни български туристи (семейства, млади хора) с интерес към еко-продуктите и предлагане възможност сами да си наберат пресни плодове и зеленчуци, или да си закупят еко-продукти (сирене, мляко и др.)

  8. Използване на местните традиционни събори и други празници и събития (Бабан, Панаира, Зарезан, Богородица, курбани и др. ) за привличане на туристи в района.

  9. Предлагане на местния фолкор – изучаване на автентични песни и танци и др. като част от туристическия продукт (партньорство на читалищата и КИТЦ).

  10. Насърчаване на партньорство с други НПО и проекти по линия на ПРСР, Европейския съюз и други програми.

  11. Развитие на нови туристически екопродукти съвместно със съседните общини от региона.






  1. Развитие на прекалено еднообразно предлагане

  2. Отблъскване на туристите, поради ниското качество на предлаганите услуги.

  3. Липса на предприемачество в селата от общината.

  4. Продължаващи икономически затруднения за голяма част от българското население.

  5. Неподготвеност на местните хора да ползват разкриващите се фондове на ЕС за икономическо развитие.




В. Визия за развитие на туризма в община Севлиево

С изпълнение на стратегията в община Севлиево се очакват следните промени:



  • Общинското сдружение за туризъм и общината предлагат качествени и атрактивни продукти на селския, екологичния и културно-познавателния туризъм на българския и чуждестранния пазар.

  • Общината разполага с категоризирана леглова база от различни категории, включително селски къщи за гости и обекти за екотуризъм.

  • Предлагат се разнообразни и уникални допълнителни туристически услуги: занаяти, фолклор, кулинарни продукти, спортни атракции и др.

  • Консултативният съвет за развитие на туризма е утвърдена и действаща структура.

  • Информационното и маркетингово обезпечаване на територията е на високо и професионално равнище.

  • В общината има спечелени проекти за финансиране на дейности, свързани с туризма, по линия на фондовете на ПРСР, Европейския съюз и други фондове и програми.


Г. Цели на стратегията за развитие на туризма
Туризмът в Община Севлиево да се превърне в един от основните елементи на икономическото развитие на общината. Богатството от природни и културно-исторически ресурси и атрактивното им представяне, информационната и маркетингова обезпеченост и ангажираността на местното население са предпоставка за привличане на поток от туристи към Община Севлиево. Основни елементи на устойчивото туристическо развитие са екологичният, селският, ловният и риболовен туризъм и др.

Съгласно Общинският план за развитие – 2008 – 2013 г., приоритет 1 “Устойчиво развитие на местната икономика и насърчаване на модернизацията, иновациите и високите технологии в производството” , специфична цел 2 към него е : “Развитие на устойчив туризъм на основата на културно – историческото наследство, природния и икономическия потенциал на общината”.


Екотуризмът се стреми да постигне резултати на устойчиво развитие. Планирането и развитието на туристическата инфраструктура, нейното функциониране и маркетинг трябва да се фокусират върху екологичните, социални, културни и икономически критерии за устойчивост.
Екотуризмът е шанс за много селски райони в страната, тъй като са налице множество ресурси за неговото развитие и не изисква големи инвестиции. Най –често той се развива като семеен малък бизнес, което е възможност за местните хора да спасят селските и планинските райони от обезлюдяване и да повишават своето благосъстояние. В община Севлиево има запазена природа, селски райони с чиста околна среда и съществуват реални предпоставки за тяхното по-нататъшно опазване. Наличното богато културно наследство, местна идентичност и автентичност също спомагат за развитие на екотуризъм. Екотуризмът може да се практикува в защитените територии, част от НП „Централен Балкан”, както и извън тях. От клиентите и техните водачи се очаква етично и щадящо природата и културно-историческите ценности отношение, независимо дали са в или извън защитена територия.
Основни направления на база традициите и ресурсите за развитие на туризъм:

  • Воден туризъм:

    • Гребане /гребна база/

    • Спортен риболов /множество водоеми/

  • Вело-туризъм:

    • Традиции в града

    • Множество възможности за вело – маршрути за различни възрасти

  • Пешеходен туризъм:

    • Пешеходни маршрути в НП „Централен Балкан”

    • Тристически маршрути

    • Маршрути до археологически обекти

  • Културно – историческо наследство:

    • Манастири, църкви

    • Музеи

    • Крепости – Градът, Хоталич, Пречиста (Градница), Текето (Ряховците)

    • Кухня – специфични продукти: катък, бял мъж, лучник, тиквеник, рачел

    • Ориентиране – АББ – база, Агатово, Младен, Черничките

  • Алпинизъм

  • Бизнес – туризъм

  • Ловен туризъм

Целеви групи:

  • От България:

    • Любители на екстремни преживявания

    • Деца, ученици – за летни лагери и зелени училища

    • Планинари и природолюбители

  • От град Севлиево

    • Деца и ученици

    • Пенсионери

    • Семейства

  • Бизнес – туристи



Основна цел:

Да се повиши атрактивността на община Севлиево за посетителите и местното население чрез развитие и ефективно управление на качествен и атрактивен туристически и екотуристически продукт, базиран на природните и културно-историческите дадености на района.


Приоритети:

  1. Развитие на природното, културно-историческото наследство и биоразнообразието на общината като основен туристически ресурс.

  2. Стимулиране на предприемачеството в сферата на туризма: развитие на настанителната база и разнообразни допълнителни туристически услуги и атракции.

  3. Насърчаване развитието и маркетинга на екотуризма като начин на отдих и обучение за жителите и гостите на общината.

  4. Изграждане и популяризиране на имидж на района като атрактивна туристическа дестинация – на българския и международния пазар.

  5. Постигане и гарантиране на високо качество на екотуристическия и туристическия продукт и услуги.



Дейности към приоритет 1: Съхраняване и развитие на природното, културно-историческото наследство и биоразнообразието на общината

  • Разработване на нови и поддържане на съществуващите пешеходни и вело-маршрути около селата и местностите с богато биоразнообразие.

  • Маркиране на маршрути, свързани с опознаване на археологическите ресурси в общината – Хоталич, Крамолин, Градница, Ряховците и др.

  • Насърчаване запазването на традиционни занаяти и земеделски практики в селата с цел разнообразяване на екотуристическите ресурси и опазване на видове и местообитания.

  • Проучване и издирване на добри и все още запазени земеделски практики и включването им като част от местното екотуристическо предлагане.

  • Задълбочено проучване на местните кулинарни традиции и специалитети, разработване на екотуристически продукт, в който да се използват тези ресурси.

  • Изготвяне на аргументи, с които да се убедят както пряко зависими, така и на пръв поглед независими от състоянието на природата предприемачи, за необходимостта да се включат в опазването на околната среда и във финансирането на свързани с екотуризма дейности.


Дейности към приоритет 2: Стимулиране на предприемачеството в сферата на туризма: развитие на настанителната база и разнообразни допълнителни туристически услуги и атракции

    • Използване на публично-частното партньорство като възможност за развитие на туристическия бизнес – съществуващи бази, туристическа инфраструктура, услуги и атракции.

    • Издирване на успешни занаятчийски практики и запазени занаяти в селата, които да се включат като атрактивно предлагане за разнообразяване на туристическия продукт (създаване на нови допълнителни туристически услуги) и за развитие на културен туризъм.

    • Разработване и реализиране на проекти, подпомагащи устойчивото развитие на туризма на територията на общината в партньорство с всички заинтересовани страни – бизнес, училища, НПО, институции.

    • Подкрепа на местните занаятчии за разширяване на съществуващи работилници и ателиета и преустройването им за целите на екотуризма и превръщане в туристически атракции – демонстрации, посещения на групи, обучения, курсове по занаяти с различна продължителност.

    • Привличане на средства за създаване на база и развитие на екотуризма чрез стратегията на МИГ и Програмата за развитие на селските райони.


Дейности към приоритет 3: Насърчаване развитието и маркетинга на екотуризма като начин на отдих и обучение за жителите и гостите на общината

  • Обучение за местните предприемачи в сферата на туризма.

  • Включване на обучението на открито в извънкласните учебни програми на училищата, свързани с изучаването на биология, история, география и физкултура

  • Взаимодействие с НП „Централен Балкан” за развитие на нови предложения на база изградените от парка атракции и интерпретативни маршрути в защитените територии.

  • Взаимодействие със сдружение „Деветашко плато” и използване на разработените маршрути по други проекти.

  • Организиране на фирмени тиймбилдинги – състезания по риболов и приготвяне на рибни блюда по местни рецепти, с настаняване в хотели в града.

  • Партньорство с местната общност чрез привличане в различни дейности за разнообразяване на екотуристическия продукт – привличане и използване на ресурсите на местните читалища, фолклорни групи, етнографски сбирки, ловни дружинки и други (занаятчии, производители на мед, плодове и т.н.).


Дейности към приоритет 4: Изграждане и популяризиране на имидж на района като атрактивна туристическа дестинация – на българския и международния пазар

  • Създаване на база данни за предлаганите екотуристически продукти в района – разработване на регистъра в КИТЦ

  • Включване на събраната информация за предлагането в новия уеб-сайт на КИТЦ и редовна актуализация с предлагане на нови/ промоционални продукти.

  • Взаимодействие с РТА „Стара планина” за съвместно предлагане и маркетинг на продуктите на екотуризма – участие в борси, рекламни материали и др.

    • Разработване и отпечатване на рекламни материали за изготвените предложения за екотуристически продукти.

    • Организиране на рекламна обиколка за журналисти в района на Севлиево за представяне на възможностите за екотуризъм.

    • Превръщане на Празника на тиквата в събитие с национален обхват и включването му като част от екотуристическото предлагане на Севлиевския край.

    • Подготовка на календар с планирани , редовни, традиционни събития в града и селата, включително селските събори и религиозните празници.

    • Разработване на сувенири, свързани с природните и културно-историческите специфики на района и предлагането им на туристи и гости на Севлиево.

    • Разпространение на календарите на събитията и сувенирите в ИКТЦ, в местните хотели и подходящи обекти.


Към приоритет 5: Постигане и гарантиране на високо качество на екотуристическия и туристическия продукт и услуги


    • Насочване на семейните хотели и къщите за гости към сертифициране – например „Знак за качество” на РТА „Стара планина”, марка „Зелен дом” на БААТ и други.

    • Обучение в умения за управление на екохотелите: общуване, обслужване, домакинство и кухня.

    • Обучение в аниматорски умения на представители на местната общност.

    • Подобряване на предлагането в атракционите – занаятчийски работилници, конни бази и други.

    • Поддържане на изградената малка туристическа инфраструктура в селските райони – екопътеки, маршрути, табели и маркировка в добро качество – ежегодни прегледи и ремонти.


Туризмът в Севлиево
Туризмът се стреми да постигне резултати на устойчиво развитие. Планирането и развитието на туристическата инфраструктура, нейното функциониране и маркетинг трябва да се фокусират върху екологичните, социални, културни и икономически критерии за устойчивост.

  Туризмът е шанс за много селски райони в страната, тъй като са налице множество ресурси за неговото развитие и не изисква големи инвестиции. В община Севлиево има запазена природа, селски райони с чиста околна среда и съществуват реални предпоставки за тяхното по-нататъшно опазване. Наличното богато културно наследство, местна идентичност и автентичност също спомагат за развитие на туризъм.



Туризмът може да се практикува в защитените територии, част от НП „Централен Балкан”, както и извън тях. От клиентите и техните водачи се очаква етично и щадящо природата и културно-историческите ценности отношение, независимо дали са в или извън защитена територия.






Каталог: doc
doc -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
doc -> Програма за развитие „България 2020 8 Национална стратегия за регионално развитие 2012-2022 8
doc -> Лична информация
doc -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
doc -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
doc -> Провеждане на общинските състезания от ученически игри – 2015 г. Гр. Стара загора
doc -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница