Програма за събитието като цяло и за отделните акценти, включени в него



Дата10.04.2018
Размер273.44 Kb.
#66197
ТипПрограма




Оперативна програма “Регионално развитие” 2007-2013



www.bgregio.eu

Инвестираме във Вашето бъдеще!

Проектът се финансира от Европейския фонд за регионално развитие и от държавния бюджет на Република България










ПЪЛНО ОПИСАНИЕ НА ОБЕКТА НА ПОРЪЧКАТА


  1. ПРЕДМЕТ НА ПОРЪЧКАТА

Предмет на обществената поръчка е: „Подготовка, организиране и провеждане на иновативно културно събитие по проект „РОДОПИ-ФЕСТ”, финансиран по договор за безвъзмездна финансова помощ BG161PO001/1.1-10/2010/005 от Оперативна програма Регионално развитие 2007 – 2013 г. по Приоритетна ос 1: „Устойчиво и интегрирано градско развитие", Oперация 1.1: „Социална инфраструктура”, Схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ: BG161PO001/1.1-10/2010 „Подкрепа за създаване и промотиране на иновативни културни събития”.





  1. ОБЕКТ НА ПОРЪЧКАТА

Обект на обществената поръчка са: Услуги по подготовка, организиране и провеждане на иновативно културно събитие „Родопи фест”, два пъти в рамките на срока за изпълнение на договора, в това число :



- услуги по изготвяне на сценарии и програма за събитието като цяло и за отделните акценти, включени в него;

- услуги по сценографията, режисурата, озвучаването, осветлението, декора и костюмите;

- услуги по подготовката и организацията на събитията и включените в него тематични акценти;

- услуги във връзка с провеждането и представянето на събитието и включените в него тематични акценти;

- услуги във връзка с транспорт, храна и нощувка на участниците;

- услуги по заснемането и организирането на фото и графити конкурс.



  1. ВРЕМЕ И МЯСТО НА ИЗПЪЛНЕНИЕ

Организирането и провеждането на иновативното културно събитие е в рамките на проект „Родопи фест”, по договор за безвъзмездна финансова помощ: BG161PO001/1.1-10/2010/005, Схема „Подкрепа за създаване и промотиране на иновативни културни събития” на Оперативна програма Регионално развитие 2007 – 2013 г.

Договорът за безвъзмездно финансиране е сключен на 09.08.2011 г. между Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Община Смолян и следва да приключи на 09.08.2013 г.

Срок за изпълнение на настоящата поръчка: изпълнението на настоящата обществена поръчка следва да завърши до 3 /три/ седмици преди крайната дата за изпълнение на дейностите по проект „Родопи фест” съобразно договор № BG161PO001/1.1-10/2010/005, а именно до 19.07.2013 година.

Място на изпълнение на поръчката е на територията на община Смолян.

Събитието ще бъде организирано в 2 издания в рамките на 2 години, както следва – по едно всяка година 2012 г. и 2013 г.

Предвиденото време за провеждане на фестивала е месец юни.



  1. ОБХВАТ НА ПОРЪЧКАТА

Цялото събитие с всичките му форми на изява представлява интерпретация на темата за Родопа и Орфей – традиционна и характерна за Смолян, посредством различни изкуства и изразни средства, поставени с петте акцента на събитието:


Акцент 1: „Орфееви приказки” - интерпретация чрез представяне на сцена на приказки, митове и легенди за Родопа планина и Орфей от деца и ученици;
Акцент 2: „Родопски истории” - интерпретация чрез представяне на сцена на сказания, паметни случки, обичаи, хумористични разкази за родопчани от възрастни в характерния родопски диалект, както и представяне на сцена на ромски фолклор;
Акцент 3: “Стрийт енерджи” - интерпретация чрез съвременна градска хип-хоп култура и различните й стилове - диджействане, графити, брейк и рапиране;
Акцент 4: „Родопейци” - интерпретация чрез фолклорно надпяване;
Акцент 5: „Орфеево хоро” - интерпретиране чрез народно надиграване.
В допълнение са предвидени Графити конкурс – пресъздаващ темата чрез модерното изобразително изкуство Графити, под наслов „Приказки за Родопа” в графити и Любителски фото-конкурс – представящ интерпретация на родопските изкуства през обектива на любители фотографи.
ТЕХНИЧЕСКО ЗАДАНИЕ

1. ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПРОЕКТА:
1.1 Основна цел на проекта:

  • Да се осигури по-добро качество на живот и културна инфраструктура в Община Смолян чрез преодоляване на дисбаланса между традиционните културни прояви и формите за изява на съвременна градска култура в стремежа за засилване ролята на културата като двигател в процеса на устойчиво развитие.


1.2. Специфични цели на проекта:

  • Да се развие и обогати културният живот на Община Смолян и нейният културен календар;

  • Да се предприемат мерки за промотиране на съвременната градска култура, насочена главно към младите;

  • Да се предприемат мерки за разчупване на традиционния формат на провежданите до сега културни прояви чрез дискретното комбиниране на типичния народен родопски фолклор с модерните форми на градска култура;

  • Да се организира конкурентноспособно иновативно културно събитие – Родопи фест, основаващо се на неконвенционални форми на културна изява и добри иновативни практики;

  • Да се стимулира участието на младежите в културния живот и тяхното активно допринасяне за привлекателността на общината;

  • Да се предложат нови форми на поднасяне на културната субстанция чрез покоряване на нови пространства, привличане на нови публики, синтез на изкуства, насърчаване на партньорството между професионалисти и аматьори;

  • Да се използват нови технологии при поднасяне на културните прояви;

  • Да се предприемат мерки за превръщането на публиката от пасивен наблюдател в основно действащо лице;

  • Да се създадат условия за равен достъп до културната проява на всички жители на общината без оглед на тяхната етническа принадлежност, пол, възраст, социална група и др.;

  • Да се стимулира участието на представители на малцинствата чрез активното им ангажиране в културното събитие.

1.3 Партньори по проекта:

  • Община Смолян – водеща организация;

  • Сдружение „Слийпуолкинг” – партньор.


1.4 Продължителност на проекта: 24 месеца.
1.5 Събитието ще бъде организирано в 2 издания в рамките на 2 години, както следва – по едно всяка година 2012 г. и 2013 г. Предвиденото време за провеждане на фестивала е месец юни.
1.6 Целеви групи по проекта:

  • Младежи, представители на съвременна градска култура;

  • Деца от детските градини;

  • Ученици от училищата;

  • Представители на културни средища;

  • Представители на сдружения и състави за народни песни и танци в общината;

  • Представители на сдружения и състави за народни песни и танци в съседни общини;

  • Представители на сдружения и клубове, свързани с форми на словесен фолклор;

  • Представители на етнически малцинства, в частност роми;

  • Жителите на общините, обхвати от събитието;

  • Общини от Република Гърция.


1.7 Предвидени дейности:

  • Дейност 1. Подготвителни дейности;

  • Дейност 2. Екип за управление на проекта;

  • Дейност 3. Процедури за договаряне и избор на изпълнители;

  • Дейност 4. Публичност на проекта;

  • Дейност 5. Доставка на оборудване за провеждане на събитието;

  • Дейност 6. Маркетинг и реклама на „Родопи фест”;

  • Дейност 7. Организиране и провеждане на „Родопи фест”;

  • Дейност 8. Мерки за сигурност и медицинска обезпеченост по време на провеждането на „Родопи фест”;

  • Дейност 9. Вътрешен мониторинг и контрол;

  • Дейност 10. Одит по проекта;

  • Дейност 11. Отчитане на проекта.


2. ОПИСАНИЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ В ОБХВАТА НА ПОРЪЧКАТА И ИЗИСКВАНИЯ ЗА ТЯХНОТО ИЗПЪЛНЕНИЕ:
Предметът на поръчката е формулиран като дейност в Проект «Родопи фест» по договор за безвъзмездна финансова помощ: BG161PO001/1.1-10/2010/005, Схема „Подкрепа за създаване и промотиране на иновативни културни събития” на Оперативна програма Регионално развитие 2007 – 2013 г.

Тази дейност описва концепцията на иновативното културно Родопи фест. Предвидените в него прояви са насочени към:



  • повишаване привлекателността и конкурентоспособността на Смолян, насищайки го с прояви, с потенциала да привлекат публики на традиционния фолклор и модерната култура на регионално, национално и наднационално ниво;

  • съхраняване на културната идентичност чрез интерпретации на характерната за Смолян тема за Родопа и Орфей, пресъздадена чрез различни изкуства и утвърждаване на местна култура;

  • допринасяне в значителна степен за включване на различни социални и малцинствени групи в културния живот чрез предоставяне на сцена от деца от ромски произход на ромски песни и танци и предоставяне на равен достъп до проявите за всички социални групи, без оглед на етническа принадлежност, пол, здравословно състояние и др..

Иновативното културно събитие трябва да се проведе два пъти в рамките на проекта, в последствие Община Смолян има амбицията да го провежда всяка година. В обхвата на настоящата поръчка са именно първите две издания на фестивала „Родопи фест”.

Различните прояви на Родопи фест са описани по-долу в тяхната логическа последователност според Възложителя:




  • ИЗГОТВЯНЕ НА ПРОГРАМА И СЦЕНАРИИ НА СЪБИТИЕТО ЗА ВСЯКО НЕГОВО ПРОВЕЖДАНЕ.

Програма се изготвя във връзка с провеждането ежегодно на събитието, като в нея задължително се посочват дати, часове, места на провеждане на съответните Акценти и или други прояви. Програмата подлежи на одобрение от Възложителя поне 4 седмици преди датата на събитието.

Сценарият е част от предварителните дейности във връзка с организирането и провеждането на иновативното културно събитие. Той следва да представлява съвкупност от сценариите на всички отделни прояви в рамките на един акцент от събитието в детайли (време и място на провеждане, участници, техническо осигуряване – озвучаване, осветление, материали, декори и сценография, организатори и водещи и др.) и подлежи на предварително съгласуване и одобрение от представители на Възложителя, поне 3 седмици преди датата на събитието.

Преди всяко издание на събитието Изпълнителят изготвя организационен план за действие, който също се обсъжда с Възложителя и стриктно се спазва, и отпечатва детайлна програма на изявите, която се раздава на участниците и публиката.


  • ОРГАНИЗИРАНЕ НА ГРАФИТИ КОНКУРС

Този конкурс трябва да поставя специален акцент на уличното изкуство Стрийт-Арт като придобиващо все по-голямо значение в живописта. Негова основна цел е да покаже графити изкуството като превъплъщение на красота и творчество и да заличи негативния нюанс на възприемането му, особено от по-възрастното поколение.

Графити конкурсът трябва да бъде организиран като предварителна дейност в рамките на 2 седмици преди същинското събитие. Участниците изпращат своите творби (скици) на партньорите Сдружение „Слийпуолкинг”. Темите са две: „Приказки за Родопа в графити” и Надпис/изображение на Акцент Street energy. Участниците са както любители и аматьори, така и ученици от Художественото училище в Смолян и любители в тази област от други общини.

През първия ден от Родопи фест всички, които са преминали предварителния кръг се събират на специално отредено пространство, за да изрисуват своите творби. Така два дни преди третия фестивален ден с Акцент. Street energy всички изображения ще са готови, за да могат част от тях да се използват за декор на Сцена Амфитеатър, на парти буса, а останалите да се разположат на Амфитеатъра за главното събитие на Street energy.

Същинската част на събитието се провежда в централната зона на Стария център на Смолян, която трябва да бъде превърната в творческо графити ателие на открито. Да бъдат монтирани стативи с пана за рисуване по протежение на централната улица.

Избраният изпълнител трябва да организира предварителните записвания за участие. Трябва да осигури стативи, пана и други необходими материали – спрейове по 6-8 броя на участник (ще се знае всеки участник от какви цветове има нужда), фазери, дървени стойки – (всички те според броя на участниците) за провеждането на конкурса.

По време на творческия процес трябва да бъде организиран специален графити кът, където да бъдат показвани основни техники и умения на любители и непрофесионалисти. На тях също ще бъде предоставена възможността да участват в конкурса чрез специалното му направление за непрофесионалисти.

Изборът на най-добрите графити произведения трябва да бъдат избрани от жури и от публиката. Изпълнителят на поръчката трябва да организира готовите графити да бъдат заснети и качени на страницата на събитието, където ще бъде организирана специална анкета за избор на най-добро произведение според публиката, което ще получи Наградата на публиката. Победителите в конкурса ще бъдат определени от жури, в което ще влязат 3-членна графити-група от Ксанти, както и членове на Сдружение „Слийпуолкинг”. Победителите ще бъдат обявени на заключителното събитие на Street energy. Изпълнителят трябва да осигури награди в конкурса.

След провеждане на събитието „Родопи фест” изготвените графити и отделни експонати ще украсяват стените на учебни заведения, културни институции и др.

Най-добрите графити ще бъдат използвани с рекламна цел за следващите издания на събитието.

Отговорно лице за провеждането на Акцент 3. е сдружение „Слийпуолкинг”.

Изготвянето на страница на събитието е в обхвата на друга процедура и не е ангажимент на избрания изпълнител. Изпълнителят по тази поръчка има ангажимент за заснемането и предоставянето на графитите в посочен от Възложителя формат и носител.


  • ОРГАНИЗИРАНЕ НА ФОТО-КОНКУРС ЗА ЛЮБИТЕЛИ

Целта му е да провокира фото-любителите в общината да заснемат ключови кадри от проявите и да участват в процеса на изява чрез публикуване на най-добрата си снимка на сайта на събитието. По време на официалния концерт и чрез оповестяване в медиите ще бъде обявен предвиденият за фото-любители – аматьори Фото-конкурс.

Изпълнителят следва да изготви регламент по отношение на критериите за снимане, броя на снимките и формата, в който трябва да се изпращат. Чрез специално изработена анкета на сайта най-добрите кадри ще бъдат избрани и от вота на публиката в седмиците след приключване на събитието.

Изготвянето на страница на събитието е в обхвата на друга процедура и не е ангажимент на избрания изпълнител. Изпълнителят по тази поръчка има ангажимент за събирането и предоставянето на снимките в посочен от Възложителя формат и носител.


  • ОФИЦИАЛНО ОТКРИВАНЕ НА РОДОПИ ФЕСТ

Официалното откриване на събитието трябва да бъде поставено с официален вечерен концерт „Орфеева лира”, който обхваща изпълнения на местни поп, рок и джаз изпълнители, спортни танци, модерен балет. Концертът трябва да бъде проведен на специално закупената за целите на мероприятието сцена, а мястото на изпълнение е Площад „България” – Амфитеатъра. Тази сцена ще бъде главната и ще се нарича Сцена Амфитеатър.

Закупуването на сцената, както и доставката на осветителна и озвучителна система са обект на друга процедура. Ангажимент на изпълнителя по тази поръчка е монтажа на сцената, декорите, сценария (който е част от общия сценарий на събитието) и режисурата, работата на екип по озвучаването и осветлението, техническото обслужване във връзка с провеждането на откриващия концерт.

Организирането и провеждането на концерта следва да са изцяло съобразени с времето и мястото на провеждане на цялостното иновативно културно събитие. По време на концерта трябва да бъде представена детайлна информация за различните прояви на събитието, обединени по културни акценти в рамките на пет последователни дни.

Списъкът с участниците във всички събития на Родопи фест, както и официалните гости, ще бъде предоставен от Възложителя. Изпълнителят следва да отправи покани, да получи потвърждение за участието и да организира транспорта, настаняването и изхранването на участниците.


Конкретните акценти в провеждането на Родопи фест, по един за всеки отделен ден са както следва:
І. ДЕН ПЪРВИ – АКЦЕНТ 1. – „ОРФЕЕВИ ПРИКАЗКИ”

Този акцент на фестивала представлява интерпретация на темата за Орфей и Родопа чрез сценично изкуство и насочен към даване на поле за изява на най-малките - децата от детските градини и училищата.

Представлява сценични драматизации на приказки, митове и легенди за Родопа планина и Орфей. За да бъдат обхванати в културната изява максимален брой квартали и учебни заведения, за представянето на подготвените етюди са определени следните сцени на действие:


  • Читалище „Христо Ботев” – Смолян;

  • Читалище „Орфееви гори” – Смолян, кв. Райково;

  • Читалище „К. Маджаров” – Смолян, кв. Устово.

Проявите, обхващащи този акцент 1 са:



  • Представления на деца от детските градини

На сцените на трите читалища в подходящ за тази аудитория времеви интервал трябва да бъдат изнесени представления от децата от детските градини едновременно в трите читалища. Всяко читалище ще предоставя сцена на децата от детските заведения в съответния район. По този начин сценичната вълна ще има възможно най-широк териториален обхват, включващ кварталите;

  • Представления на деца от училищата

Представленията за деца от детските градини ще бъдат последвани от представления на децата от училищата. Тяхната изява също бъде представена едновременно в описаните по-горе читалища, според районното разположение на учебните заведения.
Изпълнителят следва да предвиди и осигури за всяко едно от читалищата на база на заявените представления в него:

  • В читалище „Христо Ботев” – Смолян:

    • Наем на зала, декор, сценография (предметите, които ще бъдат поставени на сцената, съобразно сюжета на драматизацията – например параван, пейка, халище, стилизации на дърво, скала и т.н.), костюми, осветление, озвучаване, техническо обслужване на сцена в читалището, обезпечаване на технически и организационен екип и водещ;

    • Организиране на представленията на деца от детските градини на сцената;

    • Организиране на представленията на децата от училищата на сцената;

  • В читалище „Орфееви гори” – Смолян, кв. Райково:

    • Наем на зала, декор, сценография, костюми, осветление, озвучаване, техническо обслужване на сцена в читалището, обезпечаване на технически и организационен екип и водещ;

    • Организиране на представленията на деца от детските градини на сцената;

    • Организиране на представленията на децата от училищата на сцената;

  • В читалище „К. Маджаров” – Смолян, кв. Устово:

    • Наем на зала, декор, сценография, костюми, осветление, озвучаване, техническо обслужване на сцена в читалището, обезпечаване на технически и организационен екип и водещ;

    • Организиране на представленията на деца от детските градини на сцената;

    • Организиране на представленията на децата от училищата на сцената.


ІІ. ДЕН ВТОРИ – АКЦЕНТ 2. „РОДОПСКИ ИСТОРИИ”

Този акцент на фестивала представлява интерпретация на темата за Орфей и Родопа чрез словесно изкуство. Предвидени са прояви, пресъздаващи колорита на родопския фолклор чрез представяне на сцена на сказания, паметни случки, обичаи, представени на специфичен родопски диалект от преставители на местни културни сдружения, вдъхновени от разказваческото изкуство. При представяне на родопските истории трябва да вземат активно участие аматьори, представители на пенсионерски клубове и др., които заедно с професионалистите в тази област ще допринасят за пъстротата на представяне на родопския диалект. Народният колорит е подсилен с представяне на ромски песни и танци, изпълнени от деца от ромски произход.

Този акцент трябва да бъде пресъздаден чрез долупоисаните прояви, поставени на Сцена Амфитеатър, която да бъде декорирана в съответствие с настроенито на изявите, както следва:


Тази проява е насочена към показване на колорита на родопския бит, дух и традиция и диалект. Свместно, професионално занимаващи се със сценични изяви и аматьори, ще пресъздават ключови случки от бита и историята на родопчани; типични обичаи – Попрелка, Родопска сватба и др. Всички сценични постановки трябва да бъдат пресъздадени на типичния родопски диалект, имащ основа роля за специфичната родопската култура;

  • Представления на клуб „Зевзек”

Съществуващият в гр. Смоян Клуб „Зевзек” допринася в изключителна степен за поддържането на духа и веселото настроение на жителите. Тяхното творчество е в обхвата на хумора и сатирата и е свързано с пресъздаване на истории, анекдоти, скечове, наситени с типичен родопски хумор. В рамките на събитието местните «зевзеци» ще веселят публиката с хумористични стихове, скечове и др., представени на родопски диалект;

  • Представяне на ромски фолклор

Богатството на родопските обичаи, хумор и говор ще бъде допълнено чрез ромски песни и танци, специално подготвени от деца от ромски произход и представени на родния им език. В случая освен разходите за организация, декори и сценография, сценарий и режисура на проявата, техническо обслужване, обезпечаване на техническия и организационен екип и водещи, изпълнителят следва да предвиди и материали за изработването на костюми за изявата на ромите;

  • Орфееви ритми”- Народно веселие

След завършека на представленията на Сцена Амфитеатър проявата трябва да прелее във всеобщо веселие, където публиката се включва в народните хора.
III. ДЕН ТРЕТИ – АКЦЕНТ 3. „СТРИЙТ ЕНЕРДЖИ”

Този акцент на фестивала представлява интерпретация на темата за Орфей и Родопа в съвременната градска хип-хоп култура.

Основният замисъл е да бъдат активно включени в културния живот на общината представителите на тази култура – предимно младите, като същевременно с това се популяризира пред широката аудитория на традиционните прояви. Акецент „Стрийт енерджи” има за цел да представи изяществото на хип-хоп културата, включващо танц, музика, рисунка и да популяризира нейната идеология, насочена към единство, толерантност, позитивизъм сред младите хора, за да разруши погрешната негативна представа, особено на по-възрастните представители на обществото, свързващо я с нещо упадъчно и пошло.

Акцент 3. е наситен с мероприятия, активно ангажиращи младежите в културния живот чрез пресъздаването на различните форми на субкултура на общината. Всички прояви са в синхрон с най-новите тенденции в тази област, а именно изнасяне на културата на открито и ангажиране на широката публика. За колорита на младежката среда ще допринасят декорите от предварително нарисуваните графити.

Проявите на открито, илюстриращи този акцет, се състоят в:


  • Ателиета/семинари по съвременна градска култура и танци

Предвижда се провеждането на ателиета по съвременни градски танци и изкуства, в това число: диджеинг, бийтбокс и танцови семинари по брейк, попинг, уокинг, хаус денс, модерен балет, хип хоп за деца.

Време на провеждане: 10:00 – 15:00.

Необходимо техническо осигуряване: зала, подходяща за танци, декориране, маса, 2 грамофона (Technics MK2), миксер, озвучаване, микрофон, минерални води;

  • Стрийт парад с диджеи и танцьори

Стрийт парад с музикална платформа, която да тръгне от стария център на гр. Смолян и да премине през главната улица на града, стигайки до Сцена Амфитеатър. Камиона/парти буса трябва да е оборудван музикално, да има водещ – специален гост ди-джей, поканени танцьори.

На две три места по този маршрут превозното средство ще спре, танцьорите ще правят демонстрации, а водещият ще приканва повече и повече хора да се включат в шествието.

Цялата маса ще пристигне на площад „България” - Амфитеатъра, където ще продължи най-същинската част от Стрийт Енерджи – Ди-джей парти.

Време на провеждане: 17:00 – 19:00.

Необходимо техническо осигуряване: превозно средство (камион или парти бус), подходяща открита платформа, две малки платформи (кубчета) подходящи за танци, балатум (6м х 3м), маса, 2 грамофона (Technics MK2), миксер, озвучаване, микрофон, декори за платформата (надписи „Стрийт енерджи” от Графити конкурса, обезпечаване на водещ-ди джей, технически и организационен екип, сценарий, режисура, наем за превозно средство, минерални води;


  • Ди-джей парти

Кулминацията на стрийт парада трябва да бъде поставена с Ди-джей парти на Сцена Амфитеатър.

То обхваща следните прояви:



    • Стайл бридж (Style Bridge) – индивидуално танцово състезание между професионалисти и аматьори без възрастови, полови и стилови ограничения. Регламентът включва списък с определен брой предварително подбрани и обявени песни от различни стилове. Всеки от участниците тегли чрез жребий песента, на която прави танцова импровизация. Четирите най-добри танцови импровизации се срещат в танцови битки на полуфинал и финал. Опитно 5-членно жури ще определи финалистите;

    • Танцови шоу спектакли на групите хип-хоп изпълнители и участие на аматьори;

    • Ди-джей скреч шоу – Ди-джеят ще демонстрира как с грамофон се създава музика, миксират се песни, скречове и се създават ритми на момента;

    • Ди – джей сетове и шоу програми по бийтбокс.

    • Възможно е добавяне на странични игри (осветен федербал, баскетболен кош и други градски забавления), където публиката да може да участва още по-активно в Стрийт Енерджи денят.

Време на провеждане: 19:30 – 22:00.

Необходимо техническо осигуряване: декор на сцената – от Графити конкурса, сценография – столове за журито, маса, 2 грамофона (Technics MK2), миксер, озвучаване, микрофон, минерални води, балатум (6м х 3м), озвучаване за барабани. За нуждите на Ди джей партито изпълнителят следва да осигури още екип по озвучаване и осветление, сценарий (неразделна част от общия сценарий на събитието) и режисура, техническо обслужване, организационен екип и водещи.

Основен координатор за провеждането на Акцент 3. е сдружение „Слийпуолкинг”.


IV. ДЕН ЧЕТВЪРТИ – АКЦЕНТ 4. „РОДОПЕЙЦИ”

Този акцент е насочен към представяне на самодейните и професионални изпълнители на фолклорна музика и песни от общината и региона. Представлява поредица от фолклорно надсвирване, надпяване, надиграване между всички фолклорни формации, които творят в общината в рамките на този и следващия ден. Участват всички читалища от Община Смолян, читалища от близки общини, Фолклорен ансамбъл „Родопа” – Смолян и ДЮФА „Орфей” – към ОДК – Смолян. Изявите на фолклорните формации са на Сцена Амфитеатър по съставена предварително двудневна програма.

Половината от читалищата се изявяват в този четвърти ден, а останалите на петия фестивален ден.

Предвидените прояви, отразяващи този акцент, са:



  • Дефиле на участниците

Целта на тази проява е да се покаже многообразието и колорита на народното творчество пред възможно най-широка публика. Облечени в пъстрите нродни носии, под ритъма на гайди и участниците трябва да изминат разстоянието от пл. „Свобода” до пл.”България”, като по пътя си повличат впечатлената публика. Народният колорит е подсилен от включването на деца от ромски произход.

Ангажимент на изпълнителя са цялостната организация и режисурата на дефилето. Изпълнителят следва да предвиди и материали, обозначаващи началото на дефилето, както и местен транспорт за превоз на участниците в дефилето и последващите сценични изяви от читалищата в съставните селища на общината, определени по програма за участие в този ден;



  • Надсвирване и надпяване между фолклорни самодейни формации от Община Смолян

Като продължение на пъстроцветно шествие от дефилето, на Сцена Амфитеатър, където гласовитите родопейци, представители от самодейните формации на община Смолян и съседните общини, ще премерят таланта си, трябва да бъде дадена сцена на изява и на аматьорите, които искат да покажат своте умения.

Списък със самодейните състави ще бъде предоставен от общината, изпълнителят трябва да покани съставите, да получи потвърждение за тяхното участие и да организира тяхното представяне по предварително изготвена от организационен екип програма. Изпълнителят се ангажира и със сценария (част от общия сценарий на събитието) и режисурата на проявата, декорите и озвучаването на сцената, обезпечаване на технически и организационен екип и водещи.

Необходимо е да се предвиди двукратно изхранване на участниците, както и обратен превоз на участниците до селищата им след края на фестивалния ден;


  • Родопски звездоброй”

Тази дейност е предвидена за даване на поле на изява на професионалитите народни изпълнители в общината. Организирано сценично представяне на ДАНПТ „Родопа” - Смолян

Изпълнителят трябва да организира концерта „Родопски звездоброй”, както и да осигури сценария (част от общия сценарий на събитието) техническото обезпечаване – озвучаване и осветление, обезпечаване на постановъчен и технически екипи и водещи.


V. ПЕТИ ДЕН – АКЦЕНТ 5. „ОРФЕЕВО ХОРО”

Този акцент е насочен към представяне на самодейните изпълнители на фолклорна музика и танци от общината и региона, както и включването на най-широк кръг граждани на най-голямото родопско хоро. Представлява продължение на надсвирването и надиграването между втората част от фолклорните формации, които творят в общината. Кулминацията е иновативното събитие „Орфеево хоро”.

Предвидените прояви в рамките на акцента са:


  • Дефиле на участниците от пл. „Свобода” до пл.”България” – Амфитеатър

Отново облечени в пъстроцветни носии участниците изминават разстоянието от пл. „Свобода” до пл.”България” в ритъма на народния танц. След себе си повличат върволица танцуваща публика, за да я отведат до Сцена Амфитеатър, където започва разгорещеното надиграване между втората група фолклорни състави.

Изпълнителят следва да създаде организация за провеждане на проявата да подготви сценографията и режисурата. При планирането на дейността да предвиди разходи и за местен транспорт на втората група участници;



  • Надсвирване и надпяване между фолклорни самодейни формации от Община Смолян и нейните гости от съседни общини

Заедно с танцьорите от различни танцови формации, трябва да бъде дадено поле на изява любители на народния ритъм.

Списък с втората част от самодейните състави ще бъде предоставен от общината, Изпълнителят трябва да покани съставите, да получи потвърждение за тяхното участие и да организира тяхното представяне. Изпълнителят се ангажира и със сценографията и режисурата на проявата, с озвучаването, обезпечаване на техническия и организационния екипи и водещи.

Необходимо е да се предвиди двукратно изхранване на участниците, както и обратен превоз на участниците до селищата им след края на фестивалния ден;


  • Най-дългото родопско Орфеево хоро

Завършекът на иновативното културно събитие е предвидено да бъде поставен чрез изпълнение на Най-дългото родопско Орфеево хоро, което да понесе в родопски ритъм всички участници и публика. Хорото трябва да потегли от паметника на Орфей и Родопа при кино „Дружба” и да завърши до паметника на Орфей и Евридика на Амфитеатъра.

За този акцент трябва да бъдат превозени и самодейците, участвали във фестивала в предния ден, и след края на проявата да бъдат транспортирани обратно.

Изпълнителят трябва да осигури подходящ транспарант за началото на хорото, обезпечаване на организационен екип и водещи, както и подходящи материали за захващане на отделните групи на хорото (например битови кърпи или специално изработени кърпи с логото на фестивала, родопски аглоци или др. – около 100 бр.);


  • Сърцето на Родопа

Събитието ще приключи с всеобщо народно веселие в ритъма на народен оркестър, в рамките на което ще бъдат връчени отличия на участниците. Тук следва да се предвидят цялостната организация – декор на сцената, съобразен с акцента на деня, осветление и озвучаване, обезпечаване на народен оркестър, организационен екип, техническо обслужване и водещи.
Всички прояви в Родопи фест са замислени по начин, който отваря границите между професионалисти и аматьори. Най-ярките примери за това са:

  • Драматизирането на Орфееви приказки от деца и ученици – с активното участие на децата и професионалистите в тази област;

  • Разказването на родопски истории с представители на специализирания клуб „Зевзек” и любители на словестното излуство – аматьори, най-силно изразени чрез представители на пенсионерските клубове в общината;

  • Специално организирания кът за графитъри – непрофесионалисти и даденото им поле за изява и активно сътрудничество с професионалисти в тази област;

  • Предвидените хип-хоп ателиета, където професионалисти и аматьори ще изпълняват заедно първите стъпки на танца;

  • Предвиденото участие на професионалисти – изпълнители на хип-хоп музика по време на ди-джей партито и аматьори.

Ежегодното провеждане на събитието се осъществява съгласно разработената програма и сценарий, включващ отделните сценарии на всяка от проявите във фестивала. По време на организирането му Община Смолян, партньора по проекта, екипа по проекта и фирмите изпълнители работят в пълно сътрудничество и синхрон.
Необходимо е Изпълнителят да уреди съответни процедури/документи, с които авторските права над творческите продукти, създадени по време и за нуждите на фестивала да станат трайно притежание на Родопи фест.

3. ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ

Дейност 7. Организиране и провеждане на „Родопи фест”, включва:



  • Организиран графити конкурс – 2 пъти в рамките на договора;

  • Организиран фото-конкурс за любители– 2 пъти в рамките на договора;

  • Официално откриване на Родопифест – 2 пъти в рамките на договора;

АКЦЕНТ 1. „ОРФЕЕВИ ПРИКАЗКИ” – 2 пъти в рамките на договора:

  • Проведени представления на деца от детските градини – общо 12;

  • Проведени представления на деца от училищата – общо 6;

АКЦЕНТ 2. „РОДОПСКИ ИСТОРИИ” – 2 пъти в рамките на договора:

  • Проведени представления на възрастни на родопски диалект;

  • Проведено представление на клуб „Зевзе”;

  • Проведено представяне на ромски фолклор;

  • Проведено народно веселие „Орфееви ритми”;

АКЦЕНТ 3. „СТРИЙТ ЕНЕРДЖИ” – 2 пъти в рамките на договора:

  • Проведени ателиета по съвременна градска култура и танци - Locking, Popping, Bboying, House, Ди-джейнг и др.;

  • Проведен стрийт парад с ди-джей;

  • Проведено Ди-джей парти;

АКЦЕНТ 4. „РОДОПЕЙЦИ” – 2 пъти в рамките на договора:

  • Проведено дефиле на участниците;

  • Проведено надсвирване и надпяване между всички фолклорни самодейни формации в Община Смолян;

  • Проведено сценично представяне „Родопски звездоброй”;

АКЦЕНТ 5. „ОРФЕЕВО ХОРО” – 2 пъти в рамките на договора:

  • Проведено дефиле на участниците;

  • Проведени надсвирване и надиграване между всички фолклорни формации в Община Смолян и гости от съседни общини;

  • Проведено най-дългото родопско Орфеево хоро;

  • Проведено народно веселие „Сърцето на Родопа”.

В резултат на Родопи фест ще бъдат постигнати следните ефекти на сближаване:



  • Сближаване на представителите на различните субкултури;

  • Сближаване на представите и аудиториите на традиционния фолклор с аудиториите и представителите на новата градска култура;

  • Сближаване между поколенията – получената реална представа за идеологията и красотата на модерната градска култура от по-възрастни представители на населението е фактор за преодоляване на „културната пропаст” между поколенията;

  • Сближаване между различните етноси – проектът предвижда целенасочена дейност – представяне на ромска култура от деца, като фактор за преодоляване на различията и успешното интегриране на представителите на ромския етнос в културния и социален живот на общината.

Реализирането на иновативното културно събитие Родопи фест е резултат от стремежа на община Смолян да предоставя високо качество на живот и привлекателна среда на своите жители. Иновативното културно събитие Родопи фест е наситено с дейности и иновативни подходи, гаранция за увеличаване удовлетвореността на местните жители от културния живот, тъй като е съставено на база детайлно определяне на техните нужди.

Търсеното увеличаване на удовлетвореността от културния живот в общината е насочено най-вече към:


  • Младежите–представители на съвременната градска култура, които да намерят възможността да участват и наблюдават хип-хоп събитие на територията на общината, както и да достигнат до по-обширна публика на своите прояви;

  • Младежите–графитъри и ценителите на тяхното изкуство, които да имат възможността да покажат творчеството си на открито и то да достигне до обширна публика;

  • Деца и ученици, които са включени чрез представяне на творчески изяви;

  • Съществуващата публика на традиционния фолклор, на която традиционната тема да бъде представена по нов начин.



4. ДРУГИ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ИЗПЪЛНИТЕЛИТЕ
4.1 Във връзка с организирането на събитието

Изпълнителя на поръчката трябва да предвиди и осигуряване на освежаващи напитки за участниците в проявите.

Следва да се осигури настаняването в хотел/мотел за около 50 нощувки и храна за участници в ежегодното провеждане на събитието. При разписването на проекта Възложителят е предвидил и транспорт за участниците от селища в Общината и на тези извън региона на Община Смолян. Настаняването и транспорта на гостите в „Стрийт енерджи” са също ангажимент на избрания изпълнител.
4.2 Във връзка с изискванията на схемата за безвъзмездно финансиране

В категорията „иновативно културно събитие” спадат всички културни събития, свързани със създаването, съхраняването, разпространението, възприемането и изследването на културни продукти, артистични произведения и практики, които се характеризират с новаторски подход:



  • По отношение на художествените практики (синтез на изкуствата);

  • По отношение на предполагаемите целеви групи (способност да се привлекат нови публики или да се промени позицията на публиката от пасивни зрители в активни съучастници в събитието; технология на широкото участие и метод на „планиране с широко включване” на културната дейност);

  • По отношение на авторите/изпълнителите (мобилизира потенциала на представители на различни социални групи или на различни социални субекти, свързани с управлението и развитието на културната инфраструктура на града);

  • По отношение на социалните ефекти (изкуството като социален интегратор или като генератор на нови културни и социални практики).


4.3 Във връзка с отчетността

Всяка проява, организирана в рамките на иновативното културно събитие, подлежи на отчетност пред Възложителя, чрез копия на документи:



  • Програми, теми и времетраене;

  • Копия от списъци с участници, съдържащи трите имена, адрес, телефон, e-mail за контакти, име на организацията/институцията, която представляват и подпис на участниците;

  • Снимки (зала, участници, аниматори);

  • Копия от презентация/и (с имената и подписи), материали, които са изработени използвани в рамките на дейността;

  • Копие от пакета материали за участниците;

  • Обобщение на формулярите за обратна връзка (където е приложимо);

  • Обществено разгласяване или покани;

  • Копие от всички продукти, изготвени по Договора за услуга;

  • Доклад от изпълнителя за свършената работа;

  • Приемо-предавателни протоколи за извършени услуги;

  • Писмени планове и отчети за извършените дейности, представени и на електронен носител;

  • Копия на публикации в пресата, отразяващи дейностите по проекта;

  • Други.

При изпълнение на задълженията си по тази поръчка избрания ИЗПЪЛНИТЕЛ се задължава:



  • Да поддържа точно и систематизирано деловодство, архив, счетоводство и отчетност и друга документация във връзка с извършваните услуги по тази поръчка в съответствие с изискванията на общностното и национално законодателство и които да подлежат на точно идентифициране и проверка;

  • Да поддържа пълни, точни и систематични записи по отношение на извършваните дейности, които да са достатъчни, за да се установи точно, че действителните разходи, посочени във фактурите на ИЗПЪЛНИТЕЛЯ, са надлежно възникнали при изпълнението на услугите по предмета на поръчката. Необходимите документи по отношение на тези записи обхващат всички документи, касаещи приходи и разходи, включително графици на работата на експертите, автобусни и други билети, фишове за възнагражденията, изплатени на експертите, фактури, касови бележки и др.;

  • Да съхранява документите за период от 5 (пет) години от предаването им на ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ, но не по-малко от 3 (три) години след приключването на Оперативна програма „Регионално развитие” 2007-2013.



5. СРОК ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПОРЪЧКАТА:

Периодът на изпълнение на поръчката е до 3 /три/ седмици преди крайната дата за изпълнение на дейностите по проект „Родопи фест” съобразно договор № BG161PO001/1.1-10/2010/005, а именно до 19.07.2013 година.

6. ИЗИСКВАНИЯ ЗА ПУБЛИЧНОСТ

При изпълнение на обществената поръчка, Изпълнителят трябва да предприеме всички необходими мерки, за да осигури публичност на финансирането от страна на Европейския Съюз. Тези мерки трябва да са в съответствие с приложимите правила за информиране и публичност, предвидени в чл. 8 от Регламент на Комисията №1828/2006 и Приложение №1 към него.

Конкретният Изпълнител е длъжен да прилага изискванията за публичност и визуализация. Всяко едно средство за визуализация на проекта (документи, програми, покани, анализи, анкети, списъци и т.н.) трябва да съдържа логото на ЕС, номера и наименованието на проекта, и да посочва, че проектът е получил финансиране от Европейския фонд за регионално развитие чрез Оперативна програма "Регионално развитие" 2007-2013, на български език (съгласно Наръчника за визуализация и комуникация при външни дейности на ЕС на адрес:

http://ec.europa.eu/europeaid/work/visibility/index_en.htm)





Този документ е създаден в рамките на Договор за безвъзмездно финансиране BG161PO001/1.1-10/2010/005 по проект «Родопи фест», схема „Подкрепа за създаване и промотиране на иновативни културни събития”който се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма “Регионално развитие 2007 – 2013г.”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Община Смолян и при никакви обстоятелства не може да се счита, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.


Каталог: media -> content files -> file -> porychki
porychki -> Програма „Околна среда 2007-2013г. Bg161PO005/10 11/03/19
porychki -> Програма "Регионално развитие" 2007-2013
porychki -> Декември 2009г. M. Съхранение на документи по оп "Околна среда 2007-2013 г."
porychki -> К о л и ч е с т в е н а с м е т к а обособена позиция 1 доставка на месо и месни продукти
porychki -> К о л и ч е с т в е н а с м е т к а обособена позиция 1 доставка на месо и месни продукти
porychki -> Образец №8 п р о е к т н а д о г о в о р
porychki -> Програма „Околна среда 2007-2013г. Bg161PO005/10 11/03/19


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница