Програма за трансгранично сътрудничество България-Сърбия за периода 2007-2013 г



Дата19.11.2018
Размер49.48 Kb.
#105637
ТипПрограма


MEMO/09/153

Брюксел, 6 април 2009 г.



Програма за трансгранично сътрудничество България-Сърбия за периода 2007—2013 г.

1. Програмата за трансгранично сътрудничество България-Сърбия, получаваща помощ от Общността по раздел „Трансгранично сътрудничество“ на Инструмента за предприсъединителна помощ (ИПП)



2. Обща информация за програмата

На 25 март 2008 г. Европейската комисия одобри Програма за трансгранично сътрудничество между България и Сърбия за периода 2007—2013 г., приета и съвместно финансирана по раздел „Трансгранично сътрудничество“ на Инструмента за предприсъединителна помощ (ИПП). Програмата включва подкрепа на Общността за дванадесет български и сръбски региона, които са разположени по протежение на общата граница: българските региони Видин, Монтана, София, Перник, Кюстендил и София-град и сръбските региони Бор, Зайчар, Нишава, Пирот, Ябланица и Пчиня.

Общностното финансиране за програмата през периода 2007—2009 г. е на стойност от около 11,6 млн. EUR, към което на свой ред се прибавя национално финансиране от двете участващи страни в размер на близо 2 млн. EUR. Следователно общият бюджет на програмата е приблизително 13,6 млн. EUR.

3. Цел и предназначение на програмата

Общата цел на програмата е, чрез сътрудничество в икономическата и социалната сфера и в сферата на околната среда и независимо от административните граници, да способства за териториалното сближаване на българо-сръбския трансграничен район и за развитието му, което да се отличава се с конкурентоспособност и устойчивост.

Страните участнички са разделили основната цел на 3 специфични цели. Това са:


  • Да се модернизира инфраструктурата и да се положат усилия за околната среда от двете страни на границата чрез повишен достъп до транспорт, информация и комуникационни услуги, както и до трансгранични системи за комунални услуги и за опазване на околната среда.

  • Да се увеличи броят на икономическите взаимодействия в региона и да се подобри капацитетът за съвместното използване на общия регионален потенциал с цел повишаването на регионалния просперитет чрез разработването на мрежи от контакти в социалната сфера и за отделните политики. Това ще послужи като надеждна рамка за (трансгранична) подкрепа за бизнеса, партньорства (особено в такива сектори като култура, туризъм, развойна и изследователска дейност, опазване на околната среда и образование), интензивен обмен на най-добри практики и съвместно регионално планиране и подготвяне на икономическия сектор в района за участие в пазара на ЕС.

  • Да се утвърждават принципите на устойчивото развитие в трансграничния район чрез разработването на успешни модели за сътрудничество между бизнеса и местните заинтересовани лица в основни приоритетни области.

4. Очакван ефект от инвестициите

За да е възможно оценяването на напредъка по всеки приоритет на програмата, ще бъдат разработени набор от индикатори за измерване на въздействието на програмата. Резултатите ще бъдат измервани по отношение на малки инфраструктурни инициативи (в областта на транспорта и околната среда), намаляване на замърсяването, трансгранично движение на хора и стоки, нови трансгранични партньорства, финансиране на проекти, степен на загриженост за околната среда и др.



5. Приоритети

Програмата ще бъде осъществена на базата на два основни приоритета, допълвани от приоритета за „техническа помощ”. Програмата за трансгранично сътрудничество България-Сърбия по линията на ИПП за периода 2007—2013 г. се подразделя на следните приоритети:



Приоритет 1: Осъществяване на малки инфраструктурни инициативи [приблизително 55 % от общото финансиране]

Този първи приоритет има за цел установяването на партньорства за подобряването на трансграничната инфраструктура, особено по отношение на териториалната интеграция, околната среда, бизнес средата за нови икономически дейности и степента на привлекателност на региона за обитатели и инвеститори. Модернизацията на стратегическата инфраструктура, комуникациите и взаимосвързаните услуги в граничната зона ще позволят оптималното използване на ресурсите на региона, ще насърчи растежа в ключови сектори като бизнеса и търговията, транспорта и логистиката, услугите и туризма и ще допринесе за по-гъвкави пазари на труда и на образованието.

В рамките на този първи приоритет се предвижда предприемането на действия по отношение както на физическа инфраструктура, така и на инфраструктура, свързана с околната среда и с информацията. Предвижда се и предоставянето на съдействие при подготовката на проектите.

Приоритет 2: Подобряване на капацитета за съвместно планиране, решаване на проблеми и развитие [приблизително 35 % от общото финансиране]

Този втори приоритет има за цел да бъде подобрен капацитетът в програмния район за дейности като формулирането на проблеми и решения за тях, установяването на партньорства, успешното приспособяване на институционалните и бизнес структури към пазарните изисквания и установяването на модели за сътрудничество, които се основават на най-добри практики и общи нужди. Този приоритет ще наблегне на подобряването на качеството и броя на бизнес единиците, както и на подобряването на способността на заинтересованите лица от региона да работят по общи проблеми. В рамките на този приоритет се предвижда да бъдат предприети следните мерки: създаване на връзки и мрежи на институционално, бизнес и образователно равнище, устойчиво развитие чрез ефикасно използване на регионални ресурси и действия, свързани с непосредствен контакт между хората.



Приоритет 3: Техническа помощ [приблизително 10% oт общото финансиране]

Техническата помощ цели да предостави ефективно и ефикасно администриране и изпълнение на програмата. В рамките на този трети приоритет се предвиждат следните мерки: администриране и оценка на програмата, действия за публичност и комуникация.



6. Управляващ орган: Министерство на регионалното развитие и благоустройството – София, България

Информация за контакт:

Г-жа Димана Садонкова

Сектор „Управление на териториалното сътрудничество“
Министерство на регионалното развитие и благоустройството

ул. „Св.св. Кирил и Методий“ № 17-19

София 1202

България


Ел. адрес: dsadonkova@mrrb.bg

7. Наименование: „Програма за трансгранично сътрудничество България-Сърбия“

Вид намеса: Програма за трансгранично сътрудничество

CCI №: 2007CB16IPO006

на решението: C/2008/1058

Дата на окончателното одобрение: 25/03/2008 г.

8. Разбивка на финансирането по приоритетни области (в евро)

Приоритет

Финансово участие на ЕС

Национално публично участие

Общо публично участие

1. Осъществяване на малки инфраструктурни инициативи

6 353 206

1 121 154

7 474 360

2. Подобряване на капацитета за съвместно планиране, решаване на проблеми и развитие

4 042 949

713 462

4 756 411

3. Техническа помощ

1 155 128

203 846

1 358 975

Общо

11 551 284

2 038 462

13 589 746




Каталог: rapid
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Европейската комисия е готова да започне преговори със сащ за споразумение за личните данни с цел борба с тероризма и престъпността
rapid -> IP/10/609 Брюксел, 26 май 2010 г. Европейската комисия се стреми да постигне високи стандарти за закрила на неприкосновеността на личния живот в рамките на споразумението за защита на данните между ес и сащ
rapid -> Европейска комисия — Съобщение за медиите
rapid -> Заседание на Съвета Външни работи Търговия Женева, 14 декември 2011 г. Председател г жа Hanna trojanowska
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Texte bg conseil europeen – bruxelles 15 & 16 octobre 2008 conclusions de la présidence


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница