Програма за учене на възрастни Агенция еразъм + франция образование и обучение предговор



страница1/4
Дата28.07.2017
Размер0.56 Mb.
#26715
ТипПрограма
  1   2   3   4


РЪКОВОДСТВО

AEFA


ОЦЕНКА НА

ТРАНСВЕРСАЛНИТЕ

КОМПЕТЕНТОСТИ



РЪКОВОДСТВО ЗА ИДЕНТИФИЦИРАНЕ,



ОЦЕНКА И РАЗВИВАНЕ НА

ТРАНСВЕРСАЛНАТА КОМПЕТЕНТНОСТ


Френска

координация

AEFA

Европейска програма



за учене на възрастни

Агенция

ЕРАЗЪМ +


ФРАНЦИЯ – ОБРАЗОВАНИЕ И ОБУЧЕНИЕ

Предговор


Агенция ЕРАЗЪМ + Франция – образование и обучение, осигурява за Франция инициативата и управлението на европейски проекти за сътрудничество и мобилност за висшето и училищно образование, за професионалното обучение и за образованието на възрастните. Агенцията осигурява и ролята на импулс и стратегически дискусии сред националните и европейски органи по тези теми.

С цел засрещане на развитието на трудовите пазари Европейската комисия и държавите членки подкрепят инициативи, имащи за цел осигуряването на възможност всички да овладяват компетентности. Тази съвместна воля бе подчертана с приемането на 10 юни 2016 г. на нова стратегия в областта на компетентността за Европа(1). Тази стратегия следва да предостави възможност на всеки да придобие от най-ранна възраст широк спектър от компетентности и да извлече най-доброто от човешкия капитал, за да бъдат благоприятствани наемането на работа, конкурентоспособността и икономическият ръст в Европа. В този смисъл трансверсалните компетентности са ключов елемент от препоръката относно „гаранцията за компетентностите(2)“.

От 2012 г. насам агенцията координира националния план за действия на AEFA: обновената Европейска програма в сферата на образованието и на обучението за възрастните (AEFA).

След приключване на подготвителната фаза през 2013 г., в която се включиха различни заинтересовани страни от сферата на професионалното обучение и на образованието за възрастни във Франция, бяха сформирани три работни групи за експериментиране по следните теми във връзка с реформата в професионалното обучение:




  • Условия за успех на въвеждането на дуално образование;

  • Консултиране на най-отдалечените от заетостта възрастни и борба с неграмотността;

  • Оценка на трансверсалните компетентности в професионален контекст.

Ръководството е един от крайните резултати от това сътрудничество, което представя обобщено три години работа за оценка на трансверсалните компетентности. По време на първия етап се предостави възможност за изготвяне на референтна база от дванадесет трансверсални компетентности, всяка от които калибрирана на четири нива на владеене. Успоредно с това бяха проведени опити, за да се провери ефективността на различни протоколи за оценка на тези компетентности. Накрая референтните стойности бяха съгласувани с „основата на знанията и професионалните компетентности“ и с нейния праг на придобиване на основни компетентности(3).


Целта на това ръководство е да се създаде конкретен инструментариум за практиците с цел:


  • по-точна оценка на компетентностите, притежавани от най-ниско квалифицираните лица;

  • остойностяване на развитите компетентности, като се признават частичните компетентности.

Вие, заинтересованите страни от сферата на социалната интеграция, ориентацията и бизнеса, ще намерите в това практическо ръководство предложения за инструменти за изразяване и степенуване на трансверсалните компетентности, а също и за оценяване и онагледяване на карта на придобитото ниво на различните компетентности. Примери за изпълнение на различни протоколи за оценка внасят конкретен поглед върху приложението на инструментите в зависимост от даден контекст.


Благодаря на всички партньори по този проект и в частност на авторите на настоящото ръководство, осъществено под ръководството на Жак БРЕТОДО от Академичния център за непрекъснато обучение (CAFOC) в Нант и на Матийо КАРИЕ от Фонда за осигуряване на междупрофесионално и национално обучение, посветен на малките и средни предприятия (AGEFOS РМЕ), с участието като експерт съдружник на Мариела ДЕ ФЕРАРИ.
Лор Кудре-Ло

Директор на Агенция Еразъм + Франция – образование и обучение


СЪДЪРЖАНИЕ


За кого е предназначено това ръководство?

4




За какво става дума?

6

Контекст, свързан с трансверсалните компетентности

9

Дванадесет трансверсални компетентности в професионален контекст

10

Степенуване на тези компетентности

12

Пример за степенуване на компетентност

14

12-те компетентности и техните стъпала

16

Процес на оценка на компетентностите

18

Фокус върху инструмент: направления на състоянията, които могат да бъдат използвани в рамките на оценката

20

Фокус върху инструмент: използване на карта за онагледяване на компетентностите

24

Примери за системи, съчетаващи трансверсалните компетентности и тяхната оценка

26







Библиография

37

ЗА КОГО Е ПРЕДНАЗНАЧЕНО ТОВА РЪКОВОДСТВО?


Елементите, представени в това ръководство, имат за цел да внесат споделена четивност на трансверсалните компетентности и на тяхната оценка с цел напътствие и консултиране на възрастните за придобиване на тези компетентности и в тази връзка, повишаване на пригодността им за заетост.
Това ръководство може да е от полза за следните заинтересовани страни:


  • Предприятия (отговорни лица за човешките ресурси, ръководители, отговорни лица за стажове и обучение и др.)

  • Обучаващи организации (обучаващи лица, инженер-педагози и др.)

  • Структури за ориентация и/или за трудово включване (съветници по трудово включване, съветници по професионално развитие и др.)

Чрез използването на предложените инструменти могат да бъдат преследвани три крайни цели:






ОРИЕНТИРАНЕ/

ИЗГРАЖДАНЕ

НА ПЛАН ЗА БЪДЕЩО ПРОФЕСИОНАЛНО РАЗВИТИЕ




ОБУЧЕНИЕ/

РАЗВИТИЕ


НА КОМПЕТЕНТНОСТИТЕ




ПРИЗНАВАНЕ

НА КОМПЕТЕНТНОСТИТЕ/

ПРИДОБИВАНЕ НА

КВАЛИФИКАЦИИ




С КАКВА ЦЕЛ?


Трансверсалните компетентности заемат все по-важно място в социално-икономическите обсъждания. В макроикономически план те улесняват професионалната мобилност и при това положение нормализират трудовия пазар. В рамките на предприятието те допринасят за развиване на комуникативните способности за адаптиране и самоорганизиране. Накрая, що се отнася до личността, тя осигурява пътя ѝ по все по-неправолинейни и все по-непредвидими професионални траектории.
Още през 2011 г.(1) France Stratégie продължи да работи по залозите, свързани с трансверсалните компетентности, като изведе на преден план връзката между трансверсалните компетентности и професионалната мобилност. Все пак, France Stratégie посочва необходимостта от подобряване на инструментите за идентифициране и подпомагане.



Налице са редица инструменти за идентифициране на компетентностите и опити за подпомагане на служители, на търсещи работа или на предприятия, са многобройни. Начините на използването им са разнообразни, но невинаги известни на всички структури, отговорни по този въпрос. Системите за придобиване или за сертифициране на основни компетентности се разшириха и пречките пред тях паднаха, но предстои още работа, в частност за заетите в несигурно положение“.
- France Stratégie

В тази връзка, от 2003 г. насам, в рамките на Европейската програма за обучение на възрастни се осъществиха дейности, с цел:




  • Да бъдат изброени системите и референтните списъци, третиращи трансверсалните компетентности, по-специално в посока заетите в несигурно положение.

Да бъдат предложени инструменти, позволяващи измерването и оценяването на наличните трансверсални компетентности, в частност при нискоквалифицираните възрастни.
ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?


ДАДЕНА ПРОФЕСИЯ ИЛИ ДЛЪЖНОСТ

ОТГОВАРЯ НА


МИСИИ

ДЕЙНОСТИ


ЗАДАЧИ

КОИТО ИЗПОЛЗВАТ

КОМПЕТЕНТНОСТИ


ДА УМЕЕМ ДА ДЕЙСТВАМЕ(1)

ДА ИСКАМЕ ДА ДЕЙСТВАМЕ

ДА МОЖЕМ ДА ДЕЙСТВАМЕ

Компетентността е умение да се действа, като се облягаме на ефективното използване и комбинация на разнообразни вътрешни (умения, познавателни способности, метапознавателни способности, умения в отношенията, процедурни умения, физиологични ресурси, емоционални ресурси и др.) и външни ресурси (мрежи, софтуер, банки данни, документални ресурси, членове на колектива, ресурси на професионалното обкръжение и др.) вътре в ситуация в даден контекст(2).




В РАМКИТЕ НА ТЕЗИ КОМПЕТЕНТНОСТИ

РАЗГРАНИЧАВАМЕ
ТРАНСВЕРСАЛНИ(3)

КОМПЕТЕНТНОСТИ


напр. компетентности, които могат да се използват в различни професионални ситуации. Това обаче не означава всички те да се използват едновременно във всички професионални ситуации.

Те се разклоняват на пет измерения:




  • Измерение, свързано с организацията,

  • Измерение, свързано с адаптивността и самостоятелността,

  • Измерение, свързано с общителността,

  • Измерение, свързано с комуникацията,

  • Измерение, свързано с поемането на инициатива и с участието

ОБЩОПРИЛОЖИМИ(4)

КОМПЕТЕНТНОСТИ
напр. технически компетентности от дадена професия, които, при условието че бъдат леко адаптирани (в технически, технологичен, организационен аспект) могат да бъдат използвани в друга, близка до първата професия. Преносимата компетентност не е трансверсална компетентност в смисъл, че тя се споделя само от малък брой професии.
КОМПЕТЕНТНОСТИ,

СПЕЦИФИЧНИ ЗА ДАДЕНА ПРОФЕСИЯ

ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?
ТЕЗИ КОМПЕТЕНТНОСТИ МОГАТ ДА БЪДАТ ОБЕКТ НА
ОЦЕНКА(1)
Оценката на компетентностите е процес на събиране на данни от много и разнообразни източници, чрез който може да се отчете:


  • нивото на владеене на компетентностите от страна на лицето,

  • степента му на владеене на вътрешните и външните ресурси, които могат да бъдат използвани и комбинирани при тяхното използване,

  • разнообразието от ситуации, в които лицето може да разгърне тези компетентности.

Събирането на данни се осъществява чрез съпоставяне на видимите характеристики с установени норми, въз основа на изрични критерии, с цел да се предостави полезна информация за вземането на решение при преследването на дадена цел или задача.


ЗА ДА РАЗКРИЕМ УСТАНОВЕНИТЕ НОРМИ,

СЕ ОСНОВАВАМЕ НА


РЕФЕРЕНТНА БАЗА(2)
Това е описателен документ, използван като референция, с различно според случая съдържание (използвани концепции, значение на термините, съставни части, връзки между отделните елементи и др.). Следователно, изборът на референтна база предполага потребителите му да споделят един и същ смисъл.
Това е инструмент за медиация, който предоставя възможност на оценяващия и/или на оценявания да се позовава на него (да се отнася към него) за проучване на отклонение или разлики.
При оценяването на компетентностите на дадено лице в референтната рамка следва да посочи наименованието на компетентностите, показателите, с които се измерва нивото на владеене на компетентностите, реда и условията за оценяване, възприетата логика на напредък между отделните нива на владеене.

КОНТЕКСТ, СВЪРЗАН С

ТРАНСВЕРСАЛНИТЕ КОМПЕТЕНТНОСТИ
На трансверсалните компетентности е посветена богата литература, свързваща няколко понятия, разработени в рамките на подкрепата на най-ниско квалифицираните възрастни (компетентности, наричани основни, ключови компетентности, удостоверение за професионална квалификация CléA и др.)(3).
ПРОФЕСИОНАЛЕН КОНТЕКСТ


КОМПЕТЕНТНОСТИ, НАРИЧАНИ ОСНОВНИ

КЛЮЧОВИ КОМПЕТЕНТНОСТИ

ОСНОВА НА

CLÉA


ТРАНСВЕРСАЛНИ КОМПЕТЕНТНОСТИ

ЦЕЛЕСЪОБРАЗНОСТТА ОТ ВЛАГАНЕТО НА УСИЛИЯ В ТАЗИ ОБЛАСТ Е РАЗПРЕДЕЛЕНА НА ТРИ НИВА:




НИВО

1


Внедряване на тези компетентности в професионален контекст (за разлика от ключовите компетентности или компетентностите, наричани основни, които могат да се впишат в контекста на личния живот)


НИВО

2


Отваряне на тези компетентности към всички работоспособни лица, независимо от положението им (работещи на постоянна длъжност или в процес на смяна на работата, търсещи работа, в това число неграмотни лица и др.)


НИВО

3


Обвързване на подхода с логично признаване, дори и частично, на притежаваните компетентности и на съответствие с вече установените рамки (CléA и др.).


БЕЛЕЖКА
Понятието за трансверсалност, което бе избрано в рамките на тази разработка, се вписва в уводната част като „професионален статут“. Трансверсалността засяга всички сектори и минава през всички професии. Тази трансверсалност се открива в професионални статуси, които могат да се разклонят в разнообразен контекст и за различни крайни цели(4).

12 ТРАНСВЕРСАЛНИ КОМПЕТЕНТОСТИ

В ПРОФЕСИОНАЛЕН КОНТЕКСТ
Превръщането на трансверсалните компетентности в обективни и конкретни е резултат от продължителна работа по обсъждане и уточняване между различни представителства, гледни точки и убеждения. Бе постигнат консенсус около дванадесет компетентности.
Това предложение е свързано с анализ на 10 проекта, изпълнявани от френски организации и смятани за представителни по отношение на проблематиката по оценка на трансверсалните компетентности(1) и на два експеримента, проведени в регион Лотарингия с AGEFOS PME и в регион Пеи дьо ла Лоар с CAFOC-Нант(2).


№ 01

Устна комуникация в

професионалния свят


№ 02

Писмена комуникация в

професионалния свят


№ 05

Управление на информацията



№ 06

Саморганизиране в рамките на професионалната си дейност



№ 09

Учене и обучение през

целия живот


№ 10

Изграждане на собствения

трудов стаж




№ 03

Използване на математически разсъждения



№ 04

Използване на цифрови инструменти и информатика



№ 07

Прилагане на присъщи за професионалния контекст фирмени правила



№ 08

Работа в група и екип



№ 11

Осъществяване на своята дейност съгласно установените регулаторни рамки



№ 12

Адаптиране на действията към рисковете


СТЕПЕНУВАНЕ НА КОМПЕТЕНТНОСТИТЕ


ВСЯКА КОМПЕТЕНТНОСТ Е СТЕПЕНУВАНА В 4 СТЕПЕНИ
Всъщност, за да скъсаме с действията по „откриване на пропуски или затруднения“, привилегироваме признаването на частичните компетентности, което способства за търсене на придобити умения, колкото и зачатъчни да са те(1).

СТЕПЕН 4


КРИТИЧЕН АНАЛИЗ, ПРЕДЛОЖЕНИЯ ЗА ПОДОБРЕНИЕ, ПРЕДВИЖДАНЕ
4
СТЕПЕН 3

РЕАЛИЗАЦИЯ С РАЗБИРАНЕ НА ОБКРЪЖАВАЩАТА СРЕДА


3
СТЕПЕН 2

АДАПТИРАНЕ КЪМ РАЗНООБРАЗНИ СИТУАЦИИ И ОТЧИТАНЕ НА ЦЕЛИТЕ И ЗАДАЧИТЕ


2
СТЕПЕН 1

ЧАСТИЧНО ИЗПОЛЗВАНЕ В ПОЗНАТ

КОНТЕКСТ, НАБЛЮДЕНИЕ, ИДЕНТИФИКАЦИЯ
1

ЛОГИКАТА В РАЗВИТИЕТО МЕЖДУ СТЪПКИТЕ МОЖЕ ДА БЪДЕ ОБЕКТИВИРАНА ПОСРЕДСТВОМ НЯКОЛКО ПАРАМЕТЪРА :




  • Отношението на субекта към ситуациите

(степен на познаване на ситуацията, предвидимост на параметрите на ситуацията, количество информация за обработване, степен на познаване на лицата, взаимодействащи си в ситуацията)


  • Разбиране на ситуацията

(поставяне във връзка на параметрите на ситуацията и, в частност, на връзките между целите за представяне и планиране на действието)


  • Адаптиране към ситуацията

(уточняване, промяна, предложение, анализ)


  • Самостоятелност

(предвиждане, поемане на инициатива)
Освен тези основни параметри, ние предлагаме и специфични елементи за всяка компетентност. Виж примера на страница 14
Накрая, за да достигнем до изготвянето на пълна референтна база относно трансверсалните компетентности, ние разработихме, за всяка компетентност и на всяко степен, показатели и примери за използване на компетентността на определено ниво.
Тези показатели включват очакваните резултати за валидиране на CléA.



Пълната референтна база на 12-те трансверсални компетентности може да бъде изтеглена на адрес

http://www.agence-erasmus.fr/page/agenda-europeen-des-adultes

ПРИМЕР ЗА СТЕПЕНУВАНЕ

НА КОМПЕТЕНТНОСТ
КОМПЕТЕНТНОСТ № 11
ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА СВОЯТА ДЕЙНОСТ СЪГЛАСНО УСТАНОВЕНИТЕ РЕГУЛАТОРНИ РАМКИ
Елементи, смятани за нива на владеене на компетентността:


  • Обхват на познаване на професионалните норми и жестове

  • Възможност за адаптиране на начина си на действие според нормите на даден контекст

  • Свързване на многобройни елементи, позволяващи разбирането на смисъла на правилниците.

В таблицата по-долу са посочени свързаните с тази компетентност степени са и представени част от показателите и примерите, които онагледяват използването на компетентността.

Степенуването на компетентностите по тази методология е осъществено за 12-те трансверсални компетентности. Можете да намерите тази разработка в референтната база на следния адрес: http://www.agence-еразъм.fr/page/agenda-europeen-des-adultes

ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ

Връзката между референтната база за трансверсалните компетентности и CléA

С логиката си на напредък в овладяването на компетентностите и показването на степен 4, по-високо от очакваните в удостоверение CléA, референтната база за трансверсалните компетентности е инструмент, който може да е насочен към по-широка аудитория и предоставя възможност за прецизиране на дейността по обучение. То е допълнително към референтната база за сертифициране CléA, чиято първа цел е да потвърди или да отхвърли издаването на удостоверението.
Очакваните резултати от CléA са разпределени в стъпала 1, 2 и 3 от предлаганата за трансверсалните компетентности референтна база и са лесни за откриване.
За да бъде разбрано (D7.11): срв. референтната база CléA, която валидира основните познания и професионални компетентности: Област 7 (Владеене на жестовете и нагласите и спазване на елементарните правила за хигиена, безопасност и опазване на околната среда), подобласт 1 (Спазване на правилник за хигиена, безопасност и опазване на околната среда, процедура по качество), критерий 1 (правилата за безопасност се познават и разбират, пиктограмите за безопасност са посочени според тяхното значение)


ОПИСАНИЕ НА КОМПЕТЕНТНОСТТА

ПОКАЗАТЕЛИ И ПРИМЕРИ, ОНАГЛЕДЯВАЩИ ИЗПОЛЗВАНЕТО НА КОМПЕТЕНТНОСТИТЕ

СТЕПЕН 1

-

Идентифицира нормите, свързани с дейностите на дадена професия



  • Разбира и изяснява няколко пиктограми за безопасност.

(D7.11)

  • Изброява елементите, необходими за безопасността и изискванията на повтарящите се дейности



СТЕПЕН 2

-

Прилага регулаторните мерки в дадено обкръжение



  • Спазва указанията, дадени чрез известията, продуктите и машините в рамките на дадена професионална ситуация. Предпазва се с подходящо оборудване и съгласно представените правила: защитното оборудване се идентифицира и използването му е оправдано съгласно представените правила. (D7.2.3)

  • Идентифицира и прилага правилата (правилник за вътрешния ред, процедури и др.). Преформулирането е съгласно очакванията. (D4.1.1)



СТЕПЕН 3

-

Изяснява смисъла и стойността на правилниците в работна среда



  • Разпознава и реагира на звуков сигнал, посочва неговото значение (повреда и/или опасност)

  • Идентифицира елементите от правилника за вътрешния ред относно безопасността сред задължителните обяви в предприятието



СТЕПЕН 4

-

Изяснява смисъла, анализира въпросите, свързани със спазването на нормите и правилата



  • Установява връзки между регулаторни рамки, норми, производство и качество

  • Сравнява и описва предимствата и недостатъците между съобразяването с нормите и условията на труд


№ 01 УСТНА КОМУНИКАЦИЯ В ПРОФЕСИОНАЛНИЯ СВЯТ




СТЕПЕН 1

Влиза в комуникация твърде частично в ситуация на разговор лице в лице



СТЕПЕН 2

Комуникира със заинтересовани страни от сферата на трудовата заетост и обучението относно своя план и трудов стаж



СТЕПЕН 3

Комуникира лице в лице и по телефона и може да обясни направен избор



СТЕПЕН 4

Адаптира начина си на комуникация спрямо всеки събеседник и при всякаква ситуация, свързана с работата


№ 02 ПИСМЕНА КОМУНИКАЦИЯ В ПРОФЕСИОНАЛНИЯ СВЯТ




Разбира и попълва частично писмени документи, свързани с неговата самоличност и с плана му за бъдещо професионално развитие

Разбира и представя кратки писмени документи. Съставя кратки писмени документи, свързани с неговия план, с чужда помощ

Разбира необходими за трудовия му стаж писмени документи. Структурира писмени информация с връзка между тях.

Разбира различни писмени документи, свързани с дадена работа или квалификация. Представя адаптирани писмени документи.

№ 03 ИЗПОЛЗВАНЕ НА МАТЕМАТИЧЕСКИ РАЗСЪЖДЕНИЯ




Идентифицира налична или неналична цифрова или нецифрова информация, с ситуация.

Прилага операциите и мерките в случаи на изчисление, свързани със заобикалящата го среда.

Избира подходящите разсъждения и операции, за да се справи с текущи ситуации.

Изработва и съпоставя своите стратегии за разрешаване на проблем в различни заобикалящи среди.

№ 04 ИЗПОЛЗВАНЕ НА ЦИФРОВИ ИНСТРУМЕНТИ И ИНФОРМАТИКА




Идентифицира и изпълнява основните функции на компютърните или цифровите инструменти.

Използва частично основните функционалности на компютър (текстообработка, съобщения, интернет).

Използва компютърните и цифровите инструменти, свързани с неговата ситуация.

Персонализира компютърните и цифровите ресурси в услуга на своята ситуация и на своя трудов стаж.

№ 05 УПРАВЛЕНИЕ НА ИНФОРМАЦИЯТА




Изброява полезните информационни носители за извършване на дадена операция.

Организира повтарящи се дейности съобразно свързаните с тях ограничения и рамки.

Установява приоритети и планира, като отчита указанията и изискванията на дадена организация.

Залага предварително и предвижда начините за организиране според евентуалните непредвидени ситуации.

№ 06 САМОРГАНИЗИРАНЕ В РАМКИТЕ НА ПРОФЕСИОНАЛНАТА СИ ДЕЙНОСТ




Идентифицира и изпълнява задачите, които трябва да се организират в дадена дейност.

Организира повтарящи се дейности съобразно свързаните с тях ограничения и рамки.

Установява приоритети и планира, като отчита указанията и изискванията на дадена организация.

Залага предварително и предвижда начините за организиране според евентуалните непредвидени ситуации.

№ 07 ПРИЛАГАНЕ НА ПРИСЪЩИ ЗА ПРОФЕСИОНАЛНИЯ КОНТЕКСТ ФИРМЕНИ ПРАВИЛА


СТЕПЕН 1

Идентифицира някои правила, свързани с професионалния му статут.



СТЕПЕН 2

Спазва правилата и се пита относно имплицитните правила.



СТЕПЕН 3

Ситуира се и се адаптира към официални и/или непознатите рамки.



СТЕПЕН 4

Разяснява на обкръжението си рамките на дадена професионална среда за обучение.


№ 08 РАБОТА В ГРУПА И В ЕКИП




Идентифицира лицата и възприема нагласа да се учи.

Показва усърдно отношение към работата, може да помага на останалите и приема да му се помага.

Отправя предложения и приема да ги договаря.

Участва активно в колективната работа, като променя своето място и роля в групата.

№ 09 УЧЕНЕ И ОБУЧЕНИЕ ПРЕЗ ЦЕЛИЯ ЖИВОТ




Посочва обичайния си начин да учи.

Планира възможности за обогатяване и разнообразяване на начините си на учене .

Създава нови стратегии за оптимизиране на своята дейност.

Предлага нови начини за извършване на някои професионални дейности.

№ 10 ИЗГРАЖДАНЕ НА СВОЯ ТРУДОВ СТАЖ




Дава една/няколко идеи за своя трудов стаж.

Съпоставя своя план със социално-икономическите ограничения и със собствените си реалности.

Определя реалистичен и осъществим план.

Определя етапа/етапите на изграждане на трудовия си стаж.

№ 11 ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА СВОЯТА ДЕЙНОСТ СЪГЛАСНО УСТАНОВЕНИТЕ РЕГУЛАТОРНИ РАМКИ




Идентифицира нормите, свързани с дейностите в дадена професия.

Прилага регулаторните мерки в дадена заобикаляща среда.

Изяснява смисъла и значението на правилниците в дадена работна среда.

Анализира предизвикателствата, свързани със спазването на нормите и правилниците.

№ 12 АДАПТИРАНЕ НА ДЕЙСТВИЯТА КЪМ РИСКОВЕТЕ И СПЕШНИТЕ СИТУАЦИИ




Идентифицира и оповестява естеството на даден проблем.

Предлага решение на проблем/-и, иска проверка целесъобразността му.

Разрешава различни проблеми и разяснява най-подходящите начини за всяка ситуация.

Предвижда проблемите, които могат да възникнат в неговата дейност, променя някои подходи.

ПРОЦЕС НА ОЦЕНЯВАНЕ

НА КОМПЕТЕНТНОСТИТЕ


След като установихме дванадесетте компетентности и изготвихме свързаната с тях референтна база,, си поставяме за цел да уточним процеса по оценяване на тези компетентности.
Разнообразието от контексти и ситуации ни кара да смятаме, че не е целесъобразно да се установява единна система за оценяване на трансверсалните компетентности. Избраната система за оценяване, при която се използват инструменти и заинтересовани страни, зависи от крайната цел на оценяването, от свързаните с това обществени групи и привилегированите условия на оценяване.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница