Програма за управление на д-р юлиан илчев кмет на община раднево 2011 – 2015 година



Дата14.01.2019
Размер311.43 Kb.
#110290
ТипПрограма

ПРОГРАМА ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА Д-Р ЮЛИАН ИЛЧЕВ

КМЕТ НА ОБЩИНА РАДНЕВО

2011 – 2015 ГОДИНА











УВАЖАЕМИ СЪГРАЖДАНИ,
Основен приоритет в работата ми като Кмет на Община Раднево през мандат 2011 – 2015 г. ще бъде осигуряването на стабилност, развитие и нормален жизнен стандарт за всички жители на община Раднево.

Това е моят първи пълен мандат като Кмет на Община Раднево и започвам дейността си с ясна Програма за управление през следващите четири години.

Програмата ми за управление за мандат 2011 – 2015 година е съчетание на предизборните ангажименти, които съм поел към Вас - моите съграждани и утвърдените стратегически документи на национално и местно ниво. Програмният ми документ за управление е обвързан пряко с:

  • Общински план за развитие на Община Раднево 2007 – 2013 г.;

  • Актуализиран документ на Стратегия за развитие на Област Стара Загора 2011-2013 г.;

  • Национален план за развитие на Република България за периода 2007-2013 г.;

  • Регионален план за развитие на Югоизточен район за планиране за периода 2007 – 2013 г.;

  • Оперативните програми на Европейския съюз;

  • Бюджетните рамки и приеманите на национално и местно ниво нормативни документи в отделните сфери.

Програмата, която представям на Вашето внимание е средносрочен планов документ, изготвен на основание чл. 44, ал. 5 от Закона за местното самоуправление и местната администрация.

Програмата е базов документ с отворен характер, който чертае основните направления и принципи, които ще следвам през следващите четири години, но не изчерпва мерките и дейностите, които ще бъдат предприети за постигане на начертаните цели.

Д-р ЮЛИАН ИЛЧЕВ

Кмет на Община Раднево


frame1

Програмния продукт, който предоставям на Вашето внимание има за задача да открои основните направления в работата на общинските структури през следващите четири години и начертае ефективни мерки, осигуряващи динамично развитие на Община Раднево. В работата си ще се стремим да изградим община, отговаряща на съвременните предизвикателства на ХХІ век, характеризираща се с високо социално-икономическото развитие и конкурентоспособност, предлагаща качествени услуги на населението.


За реализирането на стратегическата цел, аз и ръководеният от мен екип, ще работим по следните основни приоритети:

Първи приоритет в програмата ми е благоустрояване на града и селата и превръщане на Община Раднево в модерен енергиен център на област Стара Загора и Югоизточен регион. За целта, аз и моят екип, ще работим активно за реализиране на проекти за благоустрояването на селищата в общината и изграждането на модерна градска и селищна инфраструктура, за привличане на мащабни инвестиции в града. Подобряването на съществуващата и изграждане на нова базова инфраструктура е важно условие за подобряване благосъстоянието на общината, а и повишаване самочувствието на всички нейни граждани.

За всеки човек е ясно,че бюджетите на общините са в крайно ограничени финансови рамки, а изискванията за постигане на нормален жизнен стандарт през ХХІ век са високи.

Възможността за реализиране на големи инвестиции с цел подобряване състоянието на инфраструктурата е една – търсене на външно финансиране. Намираме се в края на планов период за целия Европейски съюз. Приет е нов програмен документ – Стратегията „Европа 2020”, който определя нови приоритети пред Общността. Тепърва предстои България да разработи националните си планови документи в съгласие и синхрон с набелязаните цели на ниво ЕС.

До края на 2013 година в страната ще действат познатите Оперативни програми. Община Раднево ще търси подходящи схеми за кандидатстване с цел реализиране на проекти с първостепенно значение.

Представям на вниманието Ви някои от тях, по които вече има развитие:


  • Проект „НОВ ЖИВОТ ЗА МИНАЛОТО”

Проекта е свързан с изграждането на археологически парк „Нов живот за миналото” в град Раднево. Проектът по своя замисъл и съдържание върви в две направления – превръщане на един пустеещ и загрозяващ облика на града терен в красива и атрактивна паркова среда и изграждане на възстановка на разкрито, но вече несъществуващо археологическо наследство, обхващащо период от бронзовата епоха 2000 г. пр. хр. до Средновековието. Съхраняването и социализацията на това археологическо богатство ще обогати многообразието на местната икономика чрез развитието на културния туризъм, превръщайки археологическите и историческите паметници и събития, както и природното богатство на района, в туристическа атракция, стимулираща развитието на местния бизнес и създаваща нови работни места.

Общата стойност на проекта е 4 160 912,17 лв., в т.ч. безвъзмездната финансова помощ от Оперативна програма „Регионално развитие” възлиза на 3 244 251,79 лв. Проекта е с продължителност 24 месеца.




  • ИНТЕГРИРАН ВОДЕН ПРОЕКТ ЗА ИЗГРАЖДАНЕ НА ГРАДСКА ПРЕЧИСТВАТЕЛНА СТАНЦИЯ ЗА ОТПАДНИ ВОДИ И ИЗГРАЖДАНЕ И РАЗШИРЕНИЕ НА ВИК МРЕЖАТА НА ГРАД РАДНЕВО”

Основната цел на проекта е подобряване на качеството на предоставяните услуги за водоснабдяване, отвеждане и пречистване на отпадъчните води в град Раднево и повишаване качеството на живот на населението в региона чрез инвестиране в изграждане на Градска пречиствателна станция за отпадъчни води и изграждане и разширение на ВиК мрежата в град Раднево.

С реализирането на проекта:



  • ще се подобри екологичната обстановка на градската среда, условията на бит и отдих на населението;

  • ще се подобри и качеството на водите на река Сазлийка;

  • ще се подобри ефективността при използване на водния ресурс;

  • ще се подобрят качеството и надеждността на подаването на питейна вода за всички потребители;

  • ще се подобри събирането и отвеждането на отпадъчните и дъждовни води;

  • ще се намалят разходите на енергия и разходи по поддръжка и ремонт на водопроводната и канализационна мрежа;

  • ще се подобри състоянието на приемника на пречистените отпадъчни води.

Проекта предстои да бъде внесен за кандидатстване пред Оперативна програма „Околна среда”. Стойността на проекта на този етап възлиза на 45 700 636,42 лв.


  • ОСИГУРЯВАНЕ НА СЪВРЕМЕННА ОБРАЗОВАТЕЛНА СРЕДА ЗА ДЕЦА И УЧЕНИЦИ В ОБЩИНА РАДНЕВО, ЧРЕЗ ПРИЛАГАНЕ НА МЕРКИ ЗА ЕНЕРГИЙНА ЕФЕКТИВНОСТ В ОБЩИНСКА ОБРАЗОВАТЕЛНА ИНФРАСТРУКТУРА”

Общата цел на проекта е да се осигури подходяща и рентабилна образователна инфраструктура, съвместима с изискванията на населението в градския център – Раднево и прилежащите му територии и постигане на устойчиво социално развитие, чрез прилагане на мерки за енергийна ефективност в сградите на 3 общински училища и 3 общински детски градини - І ОУ „Св. Климент Охридски” – град Раднево, СОУ „Гео Милев”- град Раднево, ОУ „Поп Минчо” – село Коларово, ЦДГ 1 “А. Черковски” и филиал – град Раднево, ЦДГ 4 „Здравец” – град Раднево, ЦДГ „Радост” – село Сърнево.

С реализирането на предвидените по проекта дейности ще се постигнат следните резултати:



  • Повишаване на енергийната ефективност в съответствие с Директива 2002/92/ЕС, обновяване и модернизация на сградния фонд на общинската образователна инфраструктура в община Раднево, намаляване на енерго-потреблението, на разходите за поддръжка и експлоатация на сградите;

  • Подобряване на условията на труд и обучение в 3-те учебни и 3-те детски заведения, което ще допринесе за повишаване качеството на живот и работната среда и ще се повиши привлекателността на региона;

  • Качествено повишаване на нивото на образование в община Раднево и ще спомогне за устойчивото социално развитие на района. Успоредно с това, ще се отчетат и потребностите и ще се осигури социално включване на групите в неравностойно положение, включително ромите, за които придобиването на образование е възможност за реализация на пазара на труда и е важна стъпка по пътя на тяхното интегриране в съвременна България;

  • Намаляване вредните емисии на CO², отделяни в атмосферата, водещо до подобряване параметрите на околната среда.

Общата стойност на проекта е 2 330 127.36 лв., размера на отпусканата безвъзмездна финансова помощ е в размер на 1 895 798.96 лв., задължителния собствен принос на общината е 434 328.40 лв. с ДДС за целия период на изпълнение на проекта.

Към настоящия момент очакваме покана от страна на Управляващия орган на ОПРР за сключване на договор за БФП.


Общината работи и по следните проекти:

  • Поддържане и рехабилитация на общинска пътна мрежа в общината, цялостно ремонтиране и подобряване на условията за живот в кварталите на града;

  • Възстановяване и изграждане на нови зони за обществен отдих – паркове, детски площадки и др., рехабилитация на пешеходни зони и тротоари, изграждане на паркинги.


frame2
Човешките ресурси са най-важния фактор на всяко общество и трябва да бъдат в центъра на всички негови политики. Инвестициите в тях са решаващи за успеха на икономиката и за провеждането на активна и динамична политика във всяка обществена сфера.

Втори приоритет в програмата ми е социалната политика във всичките й направления – социални услуги, здравеопазване, образование, спортна дейност, административно обслужване.

Високото качество на предлаганите услуги в областта на тези дейности е задължително условие за всяка развита страна като предпоставка за развитие на човешкия капитал за осигуряване на по-висока заетост, доходи и социална интеграция.

Участието на Община Раднево в проекти за инвестиране в хората е условие за придобиване на нови знания и умения с цел професионална реализация през целия активен живот и гаранция за пълноценно участие в обществения живот и право на всеки човек за достойно място в обществото.



2.1. Социални услуги
Подобряване качеството на предлаганите услуги е условие за социално включване и насърчаване на социалната икономика. Общинската стратегия за развитие на социалните услуги на Община Раднево за периода 2011-2016 г. определя основните приоритети в работата на администрацията за развитието и усъвършенстването предлаганите социални услуги и разкриването на нови социални услуги, съобразно изведените приоритетни целеви групи.

Приоритетно ще работя за ограничаване на основните фактори, които пораждат риск от попадане в неравностойно или зависимо положение за различните групи от населението. Създаване на условия за повишаване доходите на хората, намаляване на безработицата и свързаното с това ранно напускане на учебните заведения, повишаване на професионална квалификация и други са само част от мерките, които ще бъдат предприети за справяне със социалната изолация на определена част от населението на общината.

Специален акцент в работата ми ще бъдат децата, попадащи в различни рискови групи – отделени от семействата им, деца от многодетни или непълни семейства, деца от семейства с един или двама родители с увреждания, бедни семейства и т.н. Общината от години обръща особено внимание на децата, жертви на различни форми на насилие, вкл. и неглижиране. Активната работа в това направление ще продължи и през следващите четири години.

На 28.12.2011 г. се сключи Договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Оперативна програма „Регионално развитие” (2007-2013) за проект ИЗГРАЖДАНЕ НА ЦЕНТЪР ЗА НАСТАНЯВАНЕ ОТ СЕМЕЕН ТИП (ЦНСТ) В ГРАД РАДНЕВО”.

По проекта ще бъде изграден Център за настаняване от семеен тип - монолитна сграда на два етажа в град Раднево. Общата цел на предложението е да създаде модерна социална инфраструктура на територията на община Раднево за нов вид резидентна и съпътстваща услуга за деца и младежи, заменящи институционалната грижа. Продължителността на проекта е 24 месеца, а общата му стойност възлиза на 780 347,82 лв.


  • ИЗГРАЖДАНЕ НА ЦЕНТЪР ЗА ОБЩЕСТВЕНА ПОДКРЕПА (ЦОП)

ЦОП е комплекс от социални услуги, предназначени за деца и семейства с цел предотвратяване на изоставянето на децата и настаняването им в специализирани институции, превенция на насилието и отпадане от училище, деинституционализация и реинтеграция на деца, обучение в умения за самостоятелен живот и социална интеграция на деца от институции, консултиране и подкрепа на семейства в риск, оценяване, обучение и подкрепа на приемни родители и осиновители, консултиране и подкрепа на деца с поведенчески проблеми и прояви.

Целевата група на ЦОП ще бъдат деца от 0 до 18 години в риск (жертви на насилие, експлоатация или друго нехуманно отношение в или извън семейството; за които съществува опасност от увреждане на тяхното физическо, психическо, нравствено и социално развитие; деца с увреждания; деца, необхванати от образователната система) и техните семейства, младежи, напускащи специализирани институции или услуги от резидентен тип, бременни жени и родители, които имат нужда от специфична подкрепа или съдействие. Принципи в работата на ЦОП ще бъдат гарантиране на най-добрия интерес на детето, съгласно Конвенцията на ООН за правата на детето, гарантиране правото на всяко дете да бъде отглеждано в семейна среда, зачитане на достойнството и личността на детето и т.н.

В ЦОП могат да се предоставят и други услуги в зависимост от потребностите на общността и при наличие на изграден капацитет на доставчика и обучени професионалисти: приемна грижа, социални услуги в подкрепа на осиновяването и др.

2.2. ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ
Ще бъдат предприети мерки за подобряване здравното състояние на населението чрез провеждане на промотивни, профилактични, лечебни и рехабилитационни дейности с акцент към социално-значимите заболявания, за повишаване информираността и нивото на знания на пациентите за техните права и задължения, повишаване мотивацията на гражданите за водене на здравословен начин на живот и необходимостта от провеждане на здравна профилактика. В Община Раднево се провеждат различни кампании, свързани със здравето. Тази практика ще продължи и през следващите години. Ще вземем участие в Национална програма за превенция и контрол на туберкулозата, за ограничаване на остеопорозата и т.н. Ще бъдат предприети действия за подобряване дейността на здравните кабинети в детските заведения и училищата. Подобряване функционирането и ефективността на извънболничната медицинска помощ и достъпа до първична и специализирана такава в отдалечените населени места на общината. Приоритетно ще се търсят начини за кадрово и ресурсно обезпечаване на МБАЛ „Д-р Д. Чакмаков”, град Раднево и поддържане на добра акредитационна оценка.

Функционирането и дейността на звената, оказващи извънболнична и болнична помощ, следва да се приведат в съответствие със здравнополитическите насоки, залегнали в Националната здравна стратегия: по- добро здраве за по добро бъдеще на България. Предвид здравната и демографска характеристика на региона и общината, с преобладаващи заболявания на сърдечно-съдовата система, белодробна патология, ендокринни заболявания, е необходимо превръщане съществуващите в общинския медицински център МБАЛ „Д-р Д. Чакмаков” да повишат качеството на своето обслужване, съобразно е европейските стандарти и изисквания. Предприети са мерки за изграждане на МБАЛ като лечебно заведение от ІІ ниво на компетентност със съответствие с изискванията за апаратурата и персонал.

Необходимо е да се изгради нов имидж на болницата и да стане тя предпочитано лекарско заведение за всички нуждаещи се от болнична помощ в Община Раднево.

2.3. ОБРАЗОВАНИЕ
През периода 2007 – 2008 г. бе извършена оптимизация на училищната мрежа в общината. Тези мерки и решенията на Общински съвет – Раднево бяха адекватни на времето и настъпилите демографски промени. Ежегодно Община Раднево дофинансира дейността на детските и учебните заведения. На територията на общината функционират 7 учебни заведения и 8 детски заведения. Всички притежават добра материална база. Тенденциозното намаляване на децата, обучаващи се в тях, и приетите наредби за дофинансиране на маломерни и слети паралелки, водят до по-голям финансов ангажимент на Община Раднево. Грижа на Община Раднево е гарантиране равен достъп на децата от рискови общности и уязвими групи до качествено образование чрез задължителното предучилищно образование за всички деца, участия в Програми за превенция на отпадането от училище и реинтеграция в образованието на отпадналите деца и младежи и др.

Интегрирането на децата в риск в образователната система е ключов компонент от превенцията на неглижирането на децата, инструмент за развитието на техните възможности и за формирането на условия за самостоятелен живот в бъдеще. Предвидените мерки са в съответствие с духа на националните и областните приоритети за интегрирано образование, допълват и конкретизират планираните дейности в тази сфера.



2.4. ДЕЙНОСТИ, СВЪРЗАНИ С КУЛТУРАТА
Община Раднево е с богати културни традиции, чиито корени откриваме далеч назад във вековете. В днешно време тези традиции се дообогатяват, развиват и намират своето място и реализация в цялостния културен живот на общината.
Общински център за култура „Нончо Воденичаров”, град Раднево
От изключително значение за облика на Общината е Общински център за култура (ОбЦК) „Нончо Воденичаров”, създаден през 1981 година и наложил се като място за непосредствен контакт с националните културни традиции и съвременните постижения в областта на изкуството.

Годишният културен календар на Центъра е богат и разнообразен. Той включва концерти, спектакли, фестивали, шоу програми и театрални постановки за деца и възрастни, срещи с именити творци и дейци на културата, разнообразните възможности за обучение в школите и формациите към него.

За следващия четиригодишен период дейността на ОбЦК ще се разширява в следните три направления:


  • Художествено-творческа дейност: откриване на нови школи, в отговор на променящите се интереси на деца и възрастни - школа по приложно изкуство, езикова школа, балетна школа, музикални школи по пиано, акордеон, китара, ударни инструменти, народни инструменти и др., фолклорна певческа група за възрастни, групи за обреден фолклор за деца и възрастни и за съвременни танци и модерен балет;

  • Културно-масова и концертна дейност – съществува обществен интерес за провеждане на театрален фестивал;

  • Материална-техническа база – изисква се общо подобряване състоянието на сградата на ОбЦК и залите, с които разполага и подновяване на наличните реквизити. Инвестицията, която следва да се направи, не е във финансовите възможности на бюджета на общината, затова ще се търсят подходящи програми за осигуряване на външно финансиране.


Читалищна дейност, клубове на пенсионера
Съзнавайки ограничените финансови средства, с които разполагат регистрираните читалища на територията на Община Раднево, ще предприема нужните мерки за оказване на методическа помощ за осъществяване на дейността им и включването им в проекти за подобряване на материално-техническата им база.

Предвижда се разкриване на Клубове на пенсионера в селищата, в които все още няма такива и подобряване на обзавеждането и оборудването им.


Обредна дейност
Във връзка с предстоящото изселване на жителите на селата Бели Бряг и Трояново се направи разширение на гробищен парк – Раднево с 15 000 кв.м. Предстои изграждането на Дом на покойника, разширение на път до гробищен парк и паркинг към него. В плана за разширението на съществуващия парк са предвидени парцели и гробни места на покойниците, стена за полагане на урни, вътрешни пътища – главни и второстепенни алеи, площи за озеленяване с висока растителност, изграждане на ограда на целия имот от стоманобетонов цокъл и решетести метални пана, две чешми и осветление и др.
Общинска художествена галерия – град Раднево
Съвременната художествена галерия все повече се превръща в активно социално звено с висока степен на организация и разностранни дейности. Тя е хранилище на експонати, база за научна работа, образователен институт, концертна зала, изложбена зала, развлекателен център.

Днес все повече се акцентира върху обществената функция и „отворения” характер на музейната институция, който върви в две посоки - отваряне към местното обкръжение – жителите на града и общината от една страна и към гости на града или туристи, от друга, което го определя като туристически обект с възможности за включване в международни програми за култура и туризъм.

За развитието на музейния туризъм е необходимо:


  • създаване на атрактивен музеен продукт и актуализиране на експозициите, модернизиране на музейната инфраструктура и създаване на подходяща материална база за провеждане на съпътстващи изяви и занятия по програми;

  • социализация на културните обекти чрез включването им в маршрути на културния туризъм;

  • оптимизиране на инфраструктурата – построяване на паркинги, санитарни възли, места за отдих;

  • съвместна реклама – тясно сътрудничество между музеи и туроператори за създаване на общ рекламен продукт; създаване на уебстраница и обвързване с линкове към страниците на туроператорите;

  • изучаване профила на потребителите, техните нужди и интереси; подготвяне на атрактивни и оригинални публични изяви и образователни програми, съобразени с техните интереси;

  • търсене на деца с артистични заложби;

  • в галерията да намерят място и хора в неравностойно положение, инвалиди, самотни майки, деца от социални заведения;

  • прилагане на партньорски модел между различните културни институции - Археологически музей „Марица изток”, град Раднево, ОбЦК „Нончо Воденичаров”, читалища, неправителствени организации и чуждестранни културни центрове.


Туризъм
Превръщането на Община Раднево в туристическа дестинация е начин за промяна имиджа на общината, стимулиращ развитието на свързаните с туризма други отрасли, както и база за алтернативна заетост постигане на икономически растеж. Ще се работи приоритетно по следните направления:

  • културно – исторически туризъм

Основа за този специализиран туристически продукт са богатите музейни фондове на Археологическия музей “Марица Изток”, като чрез тяхната реставрация и прилагане на съвременни форми и средства за тяхното експониране се формира Археологически парк в Раднево.

В рамките на проект „Нов живот за миналото” ще се изгради атрактивен и уникален археологически парк, който ще включва пълна или частична реконструкция на части от крепост от ранновизантийската епоха, раннохристиянска базилика и гроб-катакомба, стражева кула и др.



  • селски туризъм

Програмата за развитие на селските райони предоставя възможности за финансиране на дейности, насочени към създаване и обновление на легловата база, развитие на туристически атракции и забележителности, както и места за отдих.

Археологически музей „Марица изток” следва да се превърне в маркетингов център за перспективно разработване и използване на останалите възможности за организиране на туристическа система в община Раднево, обхващаща други културно-исторически и природни забележителности в района (къщата-музей на поета Гео Милев, “Казашкия гроб” и войнишките паметници, 11-те храма – културно-историческо наследство в град Раднево и селата Любеново, Знаменосец, Коларово и Трънково).



  • туристически календар на събитията

На базата на утвърдилите се вече прояви в община Раднево – Международния фолклорен фестивал на танцовите и инструментални групи, Надсвирване на фолклорни оркестри и конкурс за индивидуални изпълнители «Тракийски славей» с песните на Динка Русева, Пленера “Светлина, земя, хора”, празника на град Раднево с културни и спортни прояви (7 септември), Майските дни на културата и Геомилевите дни, се формира специализиран продукт като елемент на общинската туристическа оферта.

През 2011 година общината внесе за кандидатстване проектно предложение за „ИЗРАБОТВАНЕ НА СТРАТЕГИЯ ЗА РАЗВИТИЕ НА УСТОЙЧИВ ТУРИЗЪМ И ФОРМИРАНЕ НА УНИКАЛНА МЕСТНА КУЛТУРНА ИДЕНТИЧНОСТ” в ОП „Развитие на човешките ресурси”.

Обща цел на проектното предложение е прилагане на иновативни подходи за идентифициране на местен потенциал за развитие на устойчив туризъм и формиране на уникална културна местна идентичност и разработване на успешни проекти за развитие на устойчив туризъм чрез изработването на успешна стратегия за туризъм и формиране на уникална местна културна идентичност. Общата стойност, за която се кандидатства възлиза на 196 813 лв., а продължителността на проекта е 14 месеца.


  • популяризиране на Община Раднево

Популяризирането на природното, културно и историческо наследство, както и на други ценни характеристики на района, важни за неговото развитие, а също и популяризирането и насърчаването на възможностите за бизнес развитие ще допринесат за изграждане на нова визия на общината. Община Раднево следва да насърчава координирането на дейностите за създаване на местна среда, благоприятна за бизнеса и провеждане на активна политика по привличане на инвестиции. Задължителни моменти в това направление са изготвяне на информационни материали, изработване и поддържане на атрактивен уеб-сайт, със специално приложение за инвеститори; поддържане на профил на Община Раднево в популярни социални мрежи; осигуряване на медийно участие, излъчване на съобщения и обяви по телевизията; публикации, бюлетини, брошури; организиране на конференции, семинари, обучения, кръгли маси, фокус групи при обсъждане на важни обществени въпроси; допитвания до общественото мнение и др.
2.5. ФИЗИЧЕСКО ВЪЗПИТАНИЕ И СПОРТ
Целта на физическото възпитание и спортът е подобряване на здравето и физическото развитие на населението чрез системни занимания с физически упражнения и спорт във всички възрасти. Създаването на необходимите условия за системно практикуване на физически упражнения и спорт, е приоритетно направление в социалната политика на Община Раднево.

В него се включват изграждане, поддържане, модернизация и управление на спортни обекти и съоръжения; съдействие за организиране на спортни състезания на територията на общината.

Мерки за постигане на набелязаните цели:


  • създаване на условия за системни спортни занимания на децата и младите хора, които да изградят у тях уважение към здравето и живота, силен характер, воля за победа, чувство за отговорност и умения за работа в екип. Изграждането на тези личностни качества са предпоставка за пълноценната им реализация в обществото;

  • в спортните обекти на територията на Общината да бъдат създадени условия за безпрепятствен достъп на граждани с увреждания, съобразено с препоръките на Европейската харта „Спорт за всички хора с увреждания”;

  • реконструкция и модернизация на спортните обекти, съобразно съвременните изисквания и стандарти за спорт.

За реализиране на посочените мерки ще се предприемат действия, свързани с търсене на нови форми и източници за финансиране - от реклами, спортни услуги, провеждане спортни прояви и продаване на свободно време от спортните обекти, входни билети и абонаментни карти, кандидатстване с проекти по национални и международни програми по линия на спорта и физическото възпитание.
2.6. Административно обслужване на физически и юридически лица
Динамиката на нашето време е навсякъде. Непрекъснато се променят и растат очакванията и изискванията на хората около нас. Осъзнавам факта, че доброто административно обслужване и създаването на чувство за удовлетвореност у клиента е ключ към доброто управление. Затова работата на общинска администрация ще бъде оптимизирана по отношение намаляване сроковете на извършване на услугите, подобряване качеството на услугите, създаване на условия за улесняване на гражданите при подаване и получаване на нужните им документи и справки. За достигане високо ниво на административното обслужване се следи непрекъснато състоянието на регистрите на населението. От тази година всички лични данни на населението се съхраняват, обработват и актуализират в електронни масиви, което ще даде възможност за обмен на информация между общинската администрация и кметствата и ще съкрати времето за извършване на съответните административни услуги.

За постигането на организационните цели е необходимо да се прилага цялостен подход по отношение управлението на най-ценния актив на общината - гражданите. Прилагането на непрекъснат подбор на най-подходящи служители, тяхното обучение, правилно мотивиране и развитие е гаранция за ефективно изпълнение на поставените задачи. Служителите в общинска администрация са фактора, който определя нивото на общественото доверие към институцията като цяло.

За цялостното подобряване на административното обслужване на гражданите и бизнеса е необходимо осигуряване на високо качество на всички услуги, и развитие на електронното управление. Ще се предприемат мерки по:


  • Изготвяне на анализи на предлаганите услуги, на възможностите за подобряването им и за въвеждане на иновативни добри практики в обслужването;

  • Създаване на механизми за получаване на обратна връзка за качеството на предоставяните услуги и измерване на удовлетвореността на гражданите и бизнеса;

  • Въвеждане на надеждни и контролирани системи за работа с жалби, предложения и сигнали;

  • Предоставяне на достъп до всички административни услуги чрез централизиран WEB сайт, както и осигуряване на лесната им навигация;

  • Координиране на политика за управление на качеството;

  • Улесняване на достъпа до административни услуги и облекчаване на административните процедури за хората с увреждания и обучение на служителите за работа с тях;

  • Развитие на е-услугите;

  • Реализиране на проекти, свързани с разработването на модели за активното включване на гражданското общество в процеса на подобряване на административното обслужване.

Установяването, обезпечаването и събирането на местните данъци и такси се извършва от Звено „Местни данъци и такси”. Относителния дял на местните данъци и такса-битови отпадъци в собствените приходи на общината към 31.12.2010 г. е 38,06%, съответно към 30.06.2011 г. – 52,28%, което показва значимостта на тези приходи в бюджета на общината.

За нормалното функциониране на Звеното се предвижда внедряване на автоматизирана информационна система, която ще обменя информация с други външни системи с цел автоматизация на дейностите и по–висок контрол върху обектите, подлежащи на деклариране.

Системата ще осигурява on-line запитвания за:


  • декларирано право на собственост и ползване;

  • ползване облекчения и освобождаване от данъци и такси;

  • подробна информация за декларирани данни.

Предоставеният от системата достъп за граждани и фирми до информация за собствените им задължения при стриктно спазване на правилата за защита на личните данни осигурява достъпност и прозрачност на процеса по администриране на местните финанси.

Събирането на повече приходи е възможност за осъществяване на повече дейности от страна на администрацията с цел подобряване условията за живот и работа в община Раднево. За целта е необходимо оптимизиране управлението и разпореждането с общинската собственост. Ще бъдат предприети конкретни мерки за нейното увеличаване, за уточняване на земеделските земи от общинския поземлен фонд и актуването им като общински имоти. Ще се засили контрола върху:



  • събираемостта на приходите от наеми и предприемане на своевременни мерки спрямо нередовните наематели;

  • неправомерно ползване на земя, помещения и жилища общинска собственост;

  • неправомерно ползване или разораване на общински пасища, мери и полски пътища в землищата на селата в общината;

Ще бъдат предприети действия свързани с:

  • гарантиране сигурността на язовирните стени и съоръженията към тях чрез осъществяване на периодичен технически мониторинг и при необходимост осигуряване на поддръжка и ремонт;

  • създаване на условия за повишаване интереса у потенциални инвеститори – изготвяне на картотека за свободни терени и сгради, уедряване на общински терени, промяна предназначението на сгради с цел дългосрочното им отдаване под наем, ползване или продажба. Представянето на най-атрактивните обекти на Интернет-страницата на Община Раднево и на външни портали, предназначени за инвеститори;

  • предприемане на действия за премахване на застрашени от самосрутване сгради общинска собственост;

  • реализиране на мероприятия за енергийна ефективност на сградния фонд: обследване на сградите и съставяне на технически паспорти, подготовка на проекти за подобряване на енергийната ефективност, ускоряване процеса на газификация, въвеждане на алтернативни източници на енергия;

  • общо подобряване състоянието на общинската инфраструктура – реализиране на мерки за ремонт и реконструкция на общинска пътна инфраструктура, изграждане на паркинги в централната градска част, поддържане на автоспирки и заслони в населените места. Разширяване на мрежата на уличното осветление в цялата община и оптимизиране поддръжката на изградената;

  • оптимизиране на транспортната схема на Общината и осъществяване на контрол за стриктно изпълнение на утвърдените маршрутни разписания и договорните условия с превозвачите.

Приоритет в обслужването на клиенти за всяка европейска община е предоставянето на административни услуги за гражданите и бизнеса по електронен път.

Електронното правителство ще подобри връзката между Общинска администрация - Раднево и гражданите и бизнеса, като създаде условия за една по-благоприятна бизнес среда с ясно поставени и спазвани срокове.

Използването на Акстър Разширена деловодна справка е ефикасно средство за предоставяне на навременна информация на клиентите за статуса на обработка на документите им и за отчитане на удовлетвореността им от изпълнението на услугата.

Всеки клиент на администрацията ще може да проследи движението на документа си и да изрази своята степен на удовлетвореност от извършването на исканата услуга с помощта на този допълнителен модул към системата за документооборот и контрол на административните процеси.

На Интернет страницата на общината ще се създаде електронна анкета за проучване удовлетвореността на гражданите и банери, предоставящи полезна за гражданите информация.



2.7. Дейности, свързани с повишаване на трудовата заетост
Осигуряването на висока степен на трудова заетост е от изключителна важност за цялото развитие на обществото. Община Раднево ще предприеме нужните мерки при осъществяване на посредничество за намиране на работа, участие в подходящи програми и мерки за заетост. В колаборация с големите работодатели от региона – „МИНИ Марица изток” ЕАД, ТЕЦ „Марица изток 2” ЕАД и други, ще се водят преговори за наемане на безработни нискоквалифицирани кадри от общината при необходимост.


frame3
Принципът на партньорство не случайно е един от основните принципи на Лисабонската стратегия, действаща към момента в Общността. Спазването му повишава ефикасността и ефективността на работата и подобрява качеството на взетите решения. В рамките на предстоящия мандат ще заложа на него във всеки един момент, в който се вземат стратегически решения относно бъдещето на Община Раднево. Като под партньори визирам: на първо място - Общински съвет Раднево, големите дружества, свързани с енергопроизводството и добивната дейност, Местна инициативна група - Раднево, Сдружение на предприемачите в община Раднево, неправителствени организации от общината и всички нейни жители.

Общественото мнение е коректив за работата на всеки ръководител. Липсата на информираност на населението за дейността на администрацията и общинските структури е предпоставка за загуба на уважение към кмета като обществена институция и почва за развитие на недоверие спрямо него и ръководените от него направления. Поради тази причина извеждам като един от основните приоритети в работата ми спазването на принципа за прозрачност в управлението и засилване на гражданския контрол.

Акцентът ще бъде поставен върху въвеждането на ефективни и напълно прозрачни системи за обществени поръчки, на системи за финансово управление и контрол, както и на системи за наблюдение и оценка.

За постигането му ще продължа да представям на вниманието на всички заинтересовани информация за бюджета на общината – от момента на планиране на разходите за следващата календарна година до отчитането на тяхното разходване в края й. Публичното обсъждане на проектобюджета на Община Раднево се прави ежегодно от 2003 година насам. Ангажимент на общинска администрация ще бъде създаване на по-голяма заинтересованост от страна на различните социални групи за участия в откритите дискусии с предложения и мнения като предпоставка за реално осъществяване участието на гражданите в управлението на община Раднево.

От ноември 2010 г. се въведе и практиката за представяне в реално време на електронната страница на общината на всички сесии на Общински съвет – Раднево и поддържане на архив от записите. Решенията, които се вземат от местния парламент се представят на страниците на вестник „Марица изток”, но за гражданите на общината е важно да могат да проследят целият процес до окончателното им гласуване.

В края на календарната година се подготвя отчет на Кмета за дейността, в който се представя на гражданите информация за извършената работа по различните направения.



Приоритет №4
СИГУРНОСТ И ОБЩЕСТВЕН РЕД

Защита на правата и свободите на гражданите и опазване на техните живот, здраве и имущество е основен ангажимент в работата на държавните и местни органи на самоуправление, правораздавателната система и др. Постигането на обществена сигурност е сложен и многостранен процес, в който трябва да се включат всички членове на нашето общество. В качеството ми на Кмет ще работя активно за подобряване взаимодействието и ефективността на работата и координацията между общинска администрация, специализираните органи и гражданските структури за опазване на обществения ред и сигурност в Община Раднево. С решение №33 от 22.12.2011 год. на Общински съвет – Раднево се създаде Местна комисия за обществения ред и сигурност. Като неин съпредседател ще координирам работата й за постигане на следните основни задачи:



  • създаване на предпоставки за събуждане на активно гражданско самосъзнание по отношение повишаване активността на всеки човек за съблюдаване и опазване на обществения ред и спокойствие; разширяване на обществените форми за пряко гражданско участие за „ранно диагностициране” на проблеми; работа с неправителствения сектор;

  • създаване на доброволни граждански формирования за подпомагане дейността на общинска администрация и Районно управление „Полиция” град Раднево при охрана на масови и други мероприятия, предотвратяване, пресичане и разкриване на нарушения на обществения ред и извършване на престъпни посегателства спрямо личното и обществено имущество в Общината; изготвяне на необходимите правилници и наредби за дейността;

  • проучване нуждите на населението от подобряване на обществения ред и сигурност, изготвяне на становища и планиране на нужните мероприятия;

  • поставяне на видеокамери за наблюдение на възлови места на територията на общината, съгласувано с органите на реда;

  • осигуряване на единодействие между общината и РУ „Полиция” град Раднево при възникване на кризисни ситуации, свързани с поддържането на обществения ред и сигурност;

  • с цел гарантиране сигурността на посетителите и служителите в сградата на общинска администрация бе определен пропускателен режим и правила за вътрешния ред. Наличието на информация с личните данни на всички граждани на общината, също и информация с поверителен характер налага определянето на строги правила и мерки за запазване на нейната сигурност.


frame5
Целите и приоритетите на националната и регионалната политика в сферата на опазването на околната среда са отчетени и съгласувани при определянето на приоритетите и специфичните цели, залегнали в плана за развитие във връзка с балансираното, устойчивото и хармоничното развитие на общината. Опазването и възстановяването на околната среда, както и рационалното използване на природните ресурси ще осигури нарастване и устойчивост на местния потенциал за икономическо развитие.

За подобряване на качеството на живот на населението, чрез осигуряване на здравословна и благоприятна среда, Община Раднево, си е поставила за основен приоритет поддържането на околна среда в добро състояние. В областта на инфраструктурата, свързана със защитата и рационалното използване на водите, основния въпрос е свързан с повишаване дела на населението, включено към канализационната мрежа. Необходимо е разширение, реконструкция и модернизация, изграждане на нови канализационни системи, както и необходимите рехабилитационни дейности с оглед минимизиране на загубите при водопреноса и съхранението.

Град Раднево трябва да предлага на своите жители и гости една безопасна, устойчива и с високо екологично и естетическо качество градска среда. Зелените площи имат силно влияние върху качеството на живот на неговите жители. Тези пространства предоставят възможност за физически упражнения, социални контакти, отмора и спокойствие. Добре поддържаните зелени площи и паркове могат да се превърнат в най-предпочитаните градски зони. Те трябва да бъдат защитени и да се търсят възможности за създаването на нови такива чрез обновяване на съществуващите свободни терени. Предоставянето на възможност на гражданите да имат контакт с природата е важен подход за засилване на общественото внимание към по-широкообхватните проблеми, свързани с опазването на околната среда.

Осигуряване на околна среда с нива на замърсяване, които нямат вредно въздействие върху здравето на хората и самата природа, както и върху стимулирането на устойчиво развитие, ще доведе до по-висок жизнен стандарт и социално благосъстояние на населението.



Предоставям на Вашето внимание целите, които ще преследваме и очакваните ефекти от реализирането им:
5.1. АТМОСФЕРЕН ВЪЗДУХ


  • осигуряване на своевременна и коректна информация на населението за качеството на атмосферния въздух, с цел опазване здравето на децата и други чувствителни групи от населението;

  • изготвяне и изпълнение на проекти за повишаване на енергийната ефективност на сградите, водещо до намаляване емисиите на вредни вещества и достигане на нормите за качество на атмосферния въздух в Община Раднево;

  • намаляване емисиите на SO2 и фини прахови частици (ФПЧ10) чрез газификация на сгради;

  • рехабилитация на пътната мрежа в населените места и оптимизиране на транспортната схема, което ще доведе до намаляване натрупването на прах по уличните платна и прилежащите територии;

  • залесителни и озеленителни мероприятия на територията на общината;

  • реализиране на проекти за доизграждане на зелената система в общината – засаждане на едроразмерна растителност по трасетата с интензивно движение;

  • организиране на информационни кампании сред населението за предимствата от използването на природен газ и другите алтернативни източници на енергия.


5.2. ВОДИ


  • изграждане на модерна градска пречиствателна станция за отпадни води в град Раднево, което ще доведе до подобряване екологичното състояние на река Сазлийка, част от Европейската екологична мрежа Натура 2000;

  • подобряване състоянието на цялата съществуваща канализационна мрежа в града и изграждане на нова в останалите населени места от общината;

  • подобряване състоянието на водопроводната мрежа;

  • поддържане на добро хидротехническо състояние на язовирите публична общинска собственост.


5.3. ОТПАДЪЦИ


  • доизграждане на съществуващата система за разделно събиране на отпадъци от опаковки, оптимизиране на схемата и разширяване на периметъра на системата за разделно събиране във всички населени места;

  • оптимизиране на организационната система по сметосъбиране и сметоизвозване – актуализиране на маршрутните графици, своевременно обновяване на съдовете за отпадъци и машинния парк;

  • след изграждането на Регионалното депо за отпадъци в Стара Загора, община Раднево ще предприеме мерки по рекултивация на терена на съществуващото депо в града, което ще доведе до ликвидиране на отрицателните въздействия върху околната среда и здравето на жителите;

  • актуализиране на общинските програми и наредби в областта на управление на отпадъците и хармонизиране на местната нормативна уредба с националното и европейско законодателство;

  • ефективно прилагане на законодателството на местно ниво, разширяване обхвата на контрола и прилагане на по–ефективни санкции;

  • участие на общината с проекти в конкурсът на МОСВ „За чиста околна среда”;

  • участие на общината в провеждането на информационни кампании за повишаване степента на информираност и общественото съзнание на населението за разделно сметосъбиране; за осъзнаване на екологичните рискове, свързани с изчерпването на ресурсите; за генерирането и обезвреждането на отпадъци и др.


5.4. ЗЕЛЕНИ СИСТЕМИ И ЗАЩИТЕНИ ТЕРИТОРИИ


  • облагородяване на междублоковите пространства, водещи до подобряване естетически облика на града;

  • подобряване на микроклимата и създаване на нови рекреационни зони в град Раднево чрез поетапно залесяване на общински имоти;

  • разработване на проект за подобряване физическата и жизнената среда на град Раднево като предпоставка за осигуряване на устойчива и екологична градска среда с по-високо качество на живот и нови възможности за икономическо и социално развитие.


ЗАКЛЮЧЕНИЕ


Европейските стандарти в управлението могат и трябва да се достигнат от добър управленски екип, опиращ се на таланта, амбициите, знанията и уменията на правилно мотивиран персонал.


Девизът „Градим Раднево” изисква от нас да даваме най-доброто от себе си ежедневно за да постигнем коренно различно и по-високо качество на жизнен стандарт за нас и нашите деца.






СТАБИЛНОСТ И РАЗВИТИЕ ЗА РАДНЕВО





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница