Програма за управление на отпадъците на територията на община Куклен 2015-2020 г. Юни 2015 г. Съдържание



страница1/8
Дата31.03.2018
Размер1.38 Mb.
#64352
ТипПрограма
  1   2   3   4   5   6   7   8

Програма за управление на отпадъците на територията на община Куклен 2015-2020 г.





Програма

за управление на отпадъците на територията на община Куклен 2015-2020 г.




ЮНИ 2015 г.

СЪДЪРЖАНИЕ

І. ВЪВЕДЕНИЕ

1.1. Обхват на програмата

1.2. Принципи и действащо законодателство

ІІ. КООРДИНАЦИЯ С ДРУГИ ПРОГРАМНИ ДОКУМЕНТИ

ІІІ. ОБЩА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ОБЩИНАТА

3.1. Географска характеристика

3.1.1. Релеф

3.1.2. Климат

3.1.3. Водни ресурси

3.1.4. Почви, поземлени, горски ресурси и полезни изкопаеми

3.2. Административно –териториална характеристика

3.3.Социално-демографска характеристика

3.4. Икономическо развитие на общината

3.4.1.Развитие на икономиката – тенденции, процеси, проблеми

3.4.2. Промишленост

3.4.3. Селско стопанство

3.4.4. Туризъм

3.5. Екологична характеристика

ІV. СЪЩЕСТВУВАЩО СЪСТОЯНИЕ

4.1. Анализ на отпадъците

4.1.1. Генерирани битови отпадъци

4.1.2. Строителни отпадъци

4.1.3. Производствени и опасни отпадъци

4.1.4. Специфични потоци отпадъци

4.2. Анализ на инфраструктурата за управление на отпадъци

4.2.1. Съществуващи практики и обхват на системата на събиране, транспортиране и депониране на битови отпадъци


4.2.2. Използвани съдове и техника за събиране на битови отпадъци

4.2.3. Система за разделно събиране

4.2.4. Предварително третиране на отпадъци

4.2.5. Оползотворяване и обезвреждане на отпадъци

4.2.6. Предотвратяване на риска от стари замърсявания

4.3. Анализ на институционалния капацитет в сферата на управлението на отпадъците, с акцент върху контролните функции и финансиране на дейностите

4.4. Анализ и информация за замърсени в миналото площадки за обезвреждане на отпадъците и осъществени мерки за тяхното възстановяване

4.5. Анализ на организационните схеми за управление на отпадъците, планиране, финансиране и определяне на цени и такси за услугите

4.6. Анализ на информирането на обществеността по въпросите на управление на отпадъците

4.7. Анализ на информационното обезпечаване за отпадъците и дейностите с отпадъци

V. ПРОГНОЗИ

VІ. SWOT АНАЛИЗ

VІІ. ОСНОВНИ ЦЕЛИ НА ПРОГРАМАТА

VІІІ. ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ С МЕРКИ, ДЕЙНОСТИ И ПРОЕКТИ

8.1. Мерки за предотвратяването образуването на отпадъци

8.2. Мерки за разделно събиране и достигане на целите за подготовка за повторна употреба и за рециклиране на битовите отпадъците от хартия, метали, пластмаса и стъкло

8.3. Мерки за разделно събиране и достигане на целите и изискванията на НПУО за биоразградимите и биоотпадъците

8.4. Мерки за прилагане на изискванията за строителни отпадъци и отпадъци разрушаване на сгради

8.5. Мерки за закриване и рекултивация на депата с преустановена експлоатация

8.6. Мерки за прилагане на разяснителни кампании и информиране на обществеността по въпросите на управление на отпадъците

ІХ. СИСТЕМА ЗА НАБЛЮДЕНИЕ, КОНТРОЛ И ОТЧИТАНЕ

Х. СПИСЪК НА ТАБЛИЦИТЕ, ГРАФИКИТЕ И СХЕМИТЕ

ХІ. ИЗПОЛЗВАНИ СЪКРАЩЕНИЯ

І. ВЪВЕДЕНИЕ

Общинските програми за управление на отпадъците са един от най-важните инструменти за прилагане на законодателството за отпадъците на местно ниво. Те се разработват в съответствие с нормативните изисквания на чл. 52 от Закона за управление на отпадъците (ЗУО), във връзка с чл.15, ал.1, т.3, чл.57 и чл.59 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС). Програмите за управление на отпадъците са секторни програми и са неразделна част от Общинските програми за опазване на околната среда.

Настоящата Програма за управление на отпадъците на територията на община Куклен 2015-2020 г. е разработена за период, който съвпада с периода на действие на Националния план за управление на отпадъците (НПУО 2014-2020 г.), приет от Министерският съвет на 22.12.2014 г. Националният план е съобразен с изискванията на Директива 2008/98/ЕО за отпадъците, като са отчетени общите принципи за опазване на околната среда като предпазни мерки и устойчивост, техническа осъществимост и икономическа приложимост, опазване на ресурсите, както и въздействие върху човешкото здраве, икономиката и обществото.

Съгласно действащия Национален план за управление на отпадъците (НПУО 2014-2020 г.) община Куклен е включена в регион за управление на отпадъците Асеновград и е член на Регионално сдружение за управление на отпадъците „Тракия”, в което влизат общините Асеновград, Куклен, Лъки, Първомай и Садово.

Настоящата Програма е насочена към подобряване на организацията за управление и намаляване количеството на образуваните отпадъци в община Куклен и създава необходимите предпоставки за успешна реализация и финансиране на планираните мерки и дейности.

Програмата има за цел отразяване на актуалното състояние и планиране на дейностите с отпадъците на територията на община Куклен, в съответствие с действащите нормативни изисквания. Разработването й се базира на наличните данни за отпадъците, резултатите от проведени проучвания на системите за управление на отпадъците в общината, както и на анализ на възможностите за финансиране на планираните дейности. На база на събраните данни са направени експертни предложения и прогнози за развитие на инфраструктурата и практиките за управление на отпадъците.

Ключов елемент на програмата е спазването в приоритетен ред на йерархията за третиране на отпадъците:

- Предотвратяване образуването на отпадъци;

- Рециклиране, повторна употреба или извличане на вторични суровини и

енергия;


- Екологосъобразно обезвреждане чрез депониране или изгаряне на тези

отпадъци, за които е невъзможно да бъдат предотвратени и/или оползотворени.

При разработването на програмата са отразени промените в нормативната уредба и фактическите условия породени от стремежа на Община Куклен за постигане на устойчиво управление на отпадъците.


    1. Обхват на програмата

Програмата обхваща всички дейности, които произтичат като задължение на общините и компетенции на кмета, съгласно разпоредбите на Закона за управление на отпадъците (ЗУО), Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и техните подзаконовите нормативни актове.

Обхватът и съдържанието на Програмата са в съответствие и с Методическите указания за разработване на общински програми за управление на отпадъците утвърдени със Заповед № РД-211/31.03.2015 г. на Министъра на околната среда и водите.

В обхвата на настоящата Програма попадат дейностите, свързани с формираните на територията на община Куклен отпадъци, изведени и приоритизирани на база идентифицираните проблеми, които общинското ръководство трябва да реши, за да се постигне екологосъобразното им управление.

Програмата разглежда процесите от образуването на отпадъците до тяхното крайно обезвреждане, а именно:



  • видът на отпадъците и тяхното образуване;

  • количества и характеристика на отпадъците;

  • начин на събирането и използвани съдове;

  • транспортиране и използвана техника;

  • рециклиране и оползотворяване;

  • обезвреждане на отпадъците.

В рамките на Програмата за управление на отпадъците на територията на община Куклен е изготвен анализ на съществуващото състояние по отношение дейностите, свързани с отпадъците, на база който са идентифицирани проблемите и са формулирани целите за периода 2015-2020 г. Разработен е План за действие, в който са посочени необходимите мерки в близка и в средно-срочна перспектива, отговорните институции и необходимите финансови средства за обезпечаване на планираните дейности.

Програмата е отворен документ, който може да бъде допълван и актуализиран при следните обстоятелства:



  • промяна на нормативната уредба;

  • промяна на фактическата обстановка;

  • при промяна на обхвата на регионалната система;

  • по препоръка на компетентните органи;

  • при конкретизация на инвестиционните проекти.

1.2. Принципи и действащо законодателство

При определянето и приоритизирането на мерките, заложени в Програмата, се спазват основните принципи за управление на отпадъците, залегнали в общата европейска и национална политика в тази област, както и основните принципи, на които се основава Националния план за управление на отпадъците 2014-2020 г.:



  • Устойчиво развитие” - използване на природите ресурси по начин, който не ги унищожава или уврежда и не ограничава възможността да бъдат използвани от бъдещите поколения.

  • Предотвратяване” - образуването на отпадъци трябва да бъде намалено и избегнато, където това е възможно.

  • Превантивност– потенциалните проблеми с отпадъците трябва да бъдат предвиждани и избягвани на възможно най-ранен етап за предотвратяване на замърсяването.

  • Йерархия на управлението на отпадъците” - описва предпочитаната последователност на операциите и дейностите с отпадъците в йерархичен ред - предотвратяване; рециклиране, повторна употреба и екологосъобразно обезвреждане.

  • Разширена отговорност на производителя и Замърсителят плаща” – лицата, които образуват или допринасят за образуването на отпадъци или замърсяват околната среда или сегашните притежатели на отпадъците трябва да покрият пълните разходи за третиране на отпадъците и да ги управляват по начин, който гарантира висока степен на защита на околната среда и човешкото здраве.

  • Интегрирано управление на отпадъците” - комплекс от законодателна, институционална и технологична дейност, целяща предотвратяване образуването на отпадъци или тяхното редуциране чрез рационално оползотворяване изразяващо се в повторната им употреба и увеличаването на рециклирането им.

  • Близост” и Самодостатъчност” – отпадъците трябва да бъдат обезвреждани възможно най-близко до мястото на тяхното образуване.

  • Участие на обществеността – съответните заинтересовани страни и органи, както и широката общественост имат възможност да участват в разработването на плановете за управление на отпадъците и на програмите за предотвратяване на отпадъците и имат достъп до тях след разработването им.

Мерките в настоящата програма са набелязани в съответствие с изискванията на действащото законодателство и изпълнението им следва да се съобрази с изискванията на следните нормативни актове:

  1. Закон за управление на отпадъците;

  2. Закон за опазване на околната среда;

  3. Закон за устройство на територията;

  4. Закон за местните данъци и такси;

  5. Закон за ратификация на Базелската Конвенция за контрол на трансграничното движение на опасни отпадъци и тяхното обезвреждане;

  6. Наредба № 1 от 04 юни 2014 г. за реда и образците, по които се предоставя информация за дейностите по отпадъците, както и реда за водене на публични регистри. Наредбата определя изискванията за предоставяне на информация на НСИ и ИАОС относно отпадъците и съоръженията и инсталациите за отпадъците, включително информация и от общините;

  7. Наредба № 2 от 23.07.2014 г. за класификацията на отпадъците. Наредбата въвежда европейската класификация на отпадъците, задължителна за прилагане и от общините.

  8. Наредбата № 3 за класификацията на отпадъците (издадена от министъра на околната среда и водите и министъра на здравеопазването, обн., ДВ, бр. 44 от 25.05.2004 г. );

  9. Наредба № 4 за условията и изискванията за изграждането и експлоатацията на инсталации за изгаряне и инсталации за съвместно изгаряне на отпадъци;

  10. Наредба № 6 за условията и изискванията за изграждане и експлоатация на депа и на други съоръжения и инсталации за оползотворяване и обезвреждане на отпадъци;

  11. Наредба № 7 за изискванията, на които трябва да отговарят площадките за разполагане на съоръжения за третиране на отпадъци;

  12. Наредба № 8 за условията и изискванията за изграждане и експлоатация на депа и на други съоръжения и инсталации за оползотворяване и обезвреждане на отпадъци;

  13. Наредба за реда и начина за изчисляване и определяне размера на обезпеченията и отчисленията, изисквани при депониране на отпадъци;

  14. Наредба за разделно събиране на биоотпадъците;

  15. Наредба за третиране на биоотпадъците;

  16. Наредба за управление на строителните отпадъци и за влагане на рециклирани строителни материали;

  17. Наредба за опаковките и отпадъците от опаковки;

  18. Наредба за изискванията за третиране и транспортиране на производствени и опасни отпадъци;

  19. Наредба за изискванията за третиране и транспортиране на отпадъците от производство на титанов диоксид;

  20. Наредба за реда и начина за внасянето, изнасянето и транзита на отпадъците и за случаите, в които се изисква банкова гаранция или застраховка;

  21. Наредба за реда и начина за оползотворяване на утайки от пречистването на отпадъчни води чрез употребата им в земеделието;

  22. Наредба за изискванията за третиране и транспортиране на отработени масла и отпадъчни нефтопродукти;

  23. Наредба за изискванията за третиране на отпадъците от моторни превозни средства;

  24. Наредба за излезлите от употреба моторни превозни средства;

  25. Наредба за изискванията за пускане на пазара на батерии и акумулатори и за третиране и транспортиране на отпадъци от батерии и акумулатори;

  26. Наредба за изискванията за пускане на пазара на електрическо и електронно оборудване и третиране и транспортиране на отпадъци от такова оборудване;

  27. Наредба за изискванията за третиране на излезли от употреба гуми;

  28. Наредба за условията, реда и методите за извършване на екологична оценка на планове и програми;

  29. Наредба за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда.

Законодателството на ЕС за управление на отпадъците включва три категории законодателни актове:

  1. Рамково законодателство: Директива 2008/98/ЕО на Европейския парламент и на

Съвета от 19 ноември 2008 г. относно отпадъците и за отмяна на определени директиви и Регламент (ЕО) № 1013/2006 за трансграничен превоз на отпадъци.

  1. Законодателство относно операции и съоръжения по третиране на отпадъци: Директива

за индустриални емисии 2010/75/ЕС /относно изгаряне на отпадъци и изисквания за комплексни разрешителни за определени инсталации за третиране на отпадъци/ и Директива 1999/31/ЕО на Съвета от 26 април 1999 г. относно депонирането на отпадъци.

  1. Законодателство относно специфични потоци отпадъци и включва следните базови

директиви: Директива 2006/66/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 6 септември 2006 г. относно батерии и акумулатори и отпадъци от батерии и акумулатори и за отмяна на Директива 91/157/ЕИО; Директива 2012/19/ЕС относно отпадъци от електрическо и електронно оборудване; Директива 94/62/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 20 декември 1994 г. относно опаковките и отпадъците от опаковки; Директива 2000/53/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 18 септември 2000 г. относно излезлите от употреба моторни превозни средства; Директива 96/59/ЕО на Съвета от 16 септември 1996 г. за обезвреждането на полихлорирани бифенили и полихлорирани терфенили; Директива 86/278/ЕИО на Съвета от 12 юни 1986 г. за опазване на околната среда, и по-специално на почвата, при използване на утайки от отпадъчни води в земеделието и Директива 78/176/ЕИО на Съвета от 20 февруари 1978 г. относно отпадъците от производство на титанов диоксид.

Нови ключови разпоредби – Рамкова директива за отпадъците (РДО) от 2008 г.

РДО, освен посочената йерархията на отпадъците, въведе и други ключови разпоредби за страните-членки, съответно за техните компетентни национални, регионални и местни власти, отговорни за съответните политики:



  • до 2020 г. да се постигне повторна употреба и рециклиране на минимум 50% от битовите и приравнените на битовите отпадъци

  • до 2020 г. да се постигне рециклиране и оползотворяване на най-малко 70% от отпадъците от строителство и от разрушаване на сгради

  • до 2014 г. страните-членки да разработят национални програми за предотвратяване на образуването на отпадъци

  • най-късно до 2015 г. да се въведе разделно събиране минимум за битовите отпадъци и подобни източници от хартия, метал, пластмаса и стъкло

  • въвежда процедура за определяне на критерии за край на отпадъка и специфицира в кои случаи вещества или предмети, получени в резултат от производствен процес, представляват странични продукти, а не отпадъци

  • разграничава кога изгарянето на отпадъци е ефективно от енергийна гледна точка и се счита за операция по оползотворяване

  • определя ясно разликата между „оползотворяване” и „обезвреждане” на отпадъци

  • въвежда „разширена отговорност на производителя” като едно от средствата за подпомагане на разработването и производството на стоки, при които се отчита напълно и се улеснява ефективното използване на ресурси по време целия им жизнен цикъл.



ІІ. КООРДИНАЦИЯ С ДРУГИ ПРОГРАМНИ ДОКУМЕНТИ

Програмата за управление на отпадъците на територията на община Куклен за периода 2015-2020 г. е елемент от една цялостна система за планиране, поради което в този раздел e представена връзката между настоящата програма и други национални, регионални и общински програмни и стратегически документи. От своя страна изпълнението на Програмата за управление на отпадъците ще допринесе в по-малка или по-голяма степен за постигането на целите на редица европейски, национални, регионални и местни планови документи:



  1. Обща програма на ЕС за действие за околната среда до 2020 година „Благоденствие в рамките на нашата планета“

С цел ЕС да се превърне в „ресурсно ефективна, екологична и конкурентоспособна нисковъглеродна икономика”, със Седмата Програма за действие по околна среда се гарантира, че не по-късно от 2020 г. отпадъците ще се управляват безопасно като ресурс и за да се предотврати вредата за здравето и околната среда, абсолютното генериране на отпадъци и генерираните отпадъци на глава от населението ще намаляват и депонирането ще е ограничено до остатъчните отпадъци. Това ще включва прилагане на йерархията на отпадъците в съответствие с РДО и ефективното използване на пазарни инструменти и мерки, за да се гарантира, че: 1) депонирането е ограничено до остатъчните отпадъци (т.е. тези, които не подлежат на рециклиране и оползотворяване); 2) енергията се оползотворява само от материали, които не подлежат на рециклиране, като се вземат предвид разпоредбите на член 4, параграф 2 от РДО; 3) рециклираните отпадъци се използват като основен и надежден източник на суровини за Съюза чрез разработването на нетоксични цикли на материалите; 4) опасните отпадъци се управляват безопасно и генерирането им е намалено; 5) незаконните превози на отпадъци са премахнати; и 6) намаляване на хранителните отпадъци.

  1. Национална програма за развитие: България 2020

Националната програма за развитие: България 2020 е водещият стратегически и програмен документ, който конкретизира целите на политиките за развитие на страната до 2020 г. и е базата за програмирането на стратегически документи във връзка с изпълнението на националните политики. Документът спомага за оптимизиране на програмирането на развитието на България до 2020 г., като осигурява връзката между националните приоритети на Република България с целите на ЕС в контекста на Стратегията „Европа: 2020”.

Програмата идентифицира осем национални приоритета, третият от които е: „Постигане на устойчиво интегрирано регионално развитие и използване на местния потенциал”. Основен негов подприоритет е „Създаване на условия за опазване и подобряване на околната среда в регионите, адаптиране към настъпващите климатични промени и постигане на устойчиво и ефективно използване на природните ресурси”.

С темата за отпадъците е пряко обвързан и друг приоритет на Националната програма за развитие: България 2020 - Приоритет 7 „Енергийна сигурност и повишаване на ресурсната ефективност“, подприоритет 7.5. „Повишаване на ефективността на използване на ресурсите“, области на въздействие „Въвеждане на нисковъглеродни, енергийно ефективни и безотпадни технологии“ и „Оползотворяване и рециклиране на по-голямо количество отпадъци“.


  1. Национална стратегия за регионално развитие 2012-2022 г.

Националната стратегия за регионално развитие (НСРР) е основният документ, който определя стратегическата рамка на държавната политика за постигане на балансирано и устойчиво развитие на районите на страната и за преодоляване на вътрешнорегионалните и междурегионалните различия/неравенства в контекста на общоевропейската политика за сближаване и постигане на интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж.

В рамките на стратегическия приоритет на документа: „Развитие на инфраструктурата за опазване на околната среда” е определена специфична цел за „ефективно използване на ресурсите в регионите чрез оптимизиране събирането на отпадъци и внедряване на съвременни технологии за разделно събиране, компостиране на биоразградимите отпадъци, рециклиране и екологично обезвреждане в изпълнение на Пътната карта за ефективно използване на ресурсите в Европа в периода до 2020 г.”.



  1. Национален план за управление на отпадъците 2014-2020 г.

Националният план за управление на отпадъците (НПУО) има ключова роля за постигане на ефективно използване на ресурсите и устойчиво управление на отпадъците, тъй като анализите на съществуващата ситуация показват, че в България съществува значителен потенциал за подобряване на предотвратяването и управлението на отпадъците, по-добро използване на ресурсите, разкриване на нови пазари и създаване на нови работни места, като същевременно бъдат намалени вредните въздействия на отпадъците върху околната среда.

Генералната стратегическа цел в сферата на управление на отпадъците е:

Общество и бизнес, които не депонират отпадъци

Стратегическите цели, гарантиращи постигането на генералната стратегическа цел са:



  • Цел 1: Намаляване на вредното въздействие на отпадъците чрез предотвратяване

образуването им и насърчаване на повторното им използване

  • Цел 2: Увеличаване на количествата на рециклираните и оползотворени

отпадъци, чрез създаване на условия за изграждане на мрежа от съоръжения за третиране на цялото количество генерирани отпадъци, което да намали риска за населението и околната среда

  • Цел 3: Управление на отпадъците, което гарантира чиста и безопасна околна среда

  • Цел 4: Превръщане на обществеността в ключов фактор при прилагане йерархията на управление на отпадъците.

  1. Каталог: wp-content -> uploads -> 2017
    2017 -> 4 дни/3 нощувки 14. 04. 2017 17. 04. 2017
    2017 -> Бисер Иванов Райнов “подобряване на корпоративното управление чрез изграждане на базисен модел за вътрешен контрол”
    2017 -> Синхрон медия” оод
    2017 -> за нашият клас. Пътуването ще се проведе от (10. 07) до
    2017 -> Средно училище „антон попов”-петрич изпитни програми за определяне на годишна оценка на ученици
    2017 -> До (Бенефициент- наименование)
    2017 -> Четвърто основно училище “ иван вазов”
    2017 -> Айфоны-москва рф +7(967)199-80-08 +7 (903) 558-01-95 (Москва)


    Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница