Програма за управление на отпадъците на територията на община град добрич период на действие 2015 2020 година



страница1/12
Дата22.10.2018
Размер3.49 Mb.
#92316
ТипПрограма
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12
ОБЩИНСКА ПРОГРАМА ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ОТПАДЪЦИТЕ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА ГРАД ДОБРИЧ

ПЕРИОД НА ДЕЙСТВИЕ 2015 – 2020 година





2015 г.

СЪДЪРЖАНИЕ:

I. Въведение

II. Основни изводи от анализа на състоянието на управлението на отпадъците

III. SWOT анализ (анализ на силните и слабите страни, възможностите и заплахите)

IV. Цели и приоритети

V. План за действие с подпрограми с мерки за постигането им:

VI. Координация с други общински и регионални планове и програми

VII. Система за наблюдение, контрол и отчитане на изпълнението на общинскатаа ПУО

VIII. Приложения:

1. Анализ на състоянието на управлението на отпадъците:

- Анализ и оценка на действащото законодателство и програмни документи

- Анализ на отпадъците

- Анализ на инфраструктурата за управление на отпадъците

- Анализ на институционалния капацитет в сферата на управлението на отпадъците с акцент върху контролните функции

- Анализ и информация за замърсени в миналото площадки за обезвреждане на отпадъците и осъществени мерки за тяхното възстановяване

- Анализ на организационните схеми за управление на отпадъците, планиране, финансиране и определяне на цени и такси за услугите

- Анализ за информирането на обществеността по въпросите на управление на отпадъците

- Анализ на информационното обезпечаване за отпадъците и дейностите с отпадъци

2. Прогнози


  1. ВЪВЕДЕНИЕ

Настоящата Програма за управление на отпадъците на Община град Добрич е разработена на основание изискванията на чл.52 от Закона за управление на отпадъците. Тя е разработена в съответствие със структурата, целите и предвижданията на Националния план за управление на отпадъците (НПУО) и е с период на действие 2015 – 2020 година. Програмата включва необходимите мерки за изпълнение на задълженията на кмета на общината, регламентирани в Глава втора, Раздел III на ЗУО.

Рамката, обхвата и съдържанието на общинската програма за управление на отпадъците са в съответствие със структурата, целите и предвижданията на Националния план за управление на отпадъците.

Националният план за управление на отпадъците (НПУО) има ключова роля за постигане на ефективно използване на ресурсите и устойчиво управление на отпадъците, тъй като анализите на съществуващата ситуация показват, че в България съществува значителен потенциал за подобряване на предотвратяването и управлението на отпадъците, по-добро използване на ресурсите, разкриване на нови пазари и създаване на нови работни места, като същевременно бъдат намалени вредните въздействия на отпадъците върху околната среда.

НПУО се основава на следните основни принципи:



  • “Предотвратяване” - образуването на отпадъци трябва да бъде намалено и избегнато, където това е възможно.

  • “Разширена отговорност на производителя” и “замърсителят плаща” – лицата, които образуват или допринасят за образуването на отпадъци или замърсяват околната среда или сегашните притежатели на отпадъците трябва да покрият пълните разходи за третиране на отпадъците и да ги управляват по начин, който гарантира висока степен на защита на околната среда и човешкото здраве.

  • “Превантивност” – потенциалните проблеми с отпадъците трябва да бъдат предвиждани и избягвани на възможно най-ранен етап.

  • “Близост” и “самодостатъчност” – отпадъците трябва да бъдат обезвреждани възможно най-близко до мястото на тяхното образуване, като отпадъците, генерирани в ЕС, трябва да бъдат третирани в рамките на Съюза.

  • „Участие на обществеността“ – съответните заинтересовани страни и органи, както и широката общественост имат възможност да участват в разработването на плановете за управление на отпадъците и на програмите за предотвратяване на отпадъците и имат достъп до тях след разработването им.

ГЕОГРАФСКИ, ДЕМОГРАФСКИ И СОЦИАЛНО-ИКОНОМИЧЕСКИ ХАРАКТЕРИСТИКИ НА ОБЩИНА ГРАД ДОБРИЧ

Община Добрич е разположена в североизточната част на Дунавската равнина, в центъра на Добруджанското плато и е с географски координати: 43034’ северна ширина и 27051’ източна дължина. Надморската височина на станция Добрич е 251 м.

Градът е икономически и културен център на Добруджа. Той е самостоятелна община, с особен статут на територията, която се покрива от тази на землището му. Други населени места в общината не съществуват, изключение прави квартал Рилци, който административно е включен към град Добрич, но териториално е отделен от него.

общината е 14-та по население в Република България и е административен център на едноименната област. Територията и е с обща площ 109 018 дка, от които:


  • Земеделска – 73 112 дка;

  • Горска – 6 656 дка;

  • Урбанизирани площи – 19 528 дка;

  • Водни – 370 дка;

  • За добив на полезни изкопаеми – 3 225 дка;

  • Транспорт и инфраструктура – 6 127 дка.

Град Добрич е разположен върху равнинен терен с благоприятен наклон - от 1,5% до 6%. По склоновете на долината на Суха река наклоните на места в южната част на града достигат до 12 - 15 %.

умереноконтиненталната климатична подобласт на европейската континентална климатична област определя лятната сухота и проявеното безводие в района.

измереният абсолютен температурен максимум е 39,1°С, а регистрираният абсолютен температурен минимум - 22,7°С. За региона са характерни и високи температурни амплитуди, както сезонни, така и дневни. Пролетта е сравнително хладна. есента е топла поради затоплящото влияние на Черно море.

фигура 1

Силата на ветровете се колебае в широки граници (от 1 м/сек. до над 20 м/сек.). През зимата силните ветрове понякога продължават по няколко денонощия.

Районът се характеризира като ветровит, с нисък процент тихо време - около 20 % средногодишно, а това неминуемо води до разсейване на атмосферните замърсители. Основният ветрови пренос е от северозапад, с високи скорости на зимните и ниски скорости на летните ветрове.

Най-чести за Добрич са ветровете със северозападна посока, следват - северните, западните и югоизточните ветрове.



въздухът е с висока влажност, а валежите са слаби - 540 мм средногодишно, с добре проявен континентален режим. Летният максимум е през юни, зимният минимум - през февруари. През лятото падат 80 % от годишните валежи. Средната относителна влажност на въздуха е 78 %. През зимния период влажността достига 85 - 86 %, а през лятото спада до 68 - 69 %.

В Добрич мъглите се образуват предимно през студената част на годината. Максимумът им е през януари и декември и съвпада с максимума на относителната влажност. Броят на дните с мъгла варира от 24 до 143 през цялата година.

Въпреки неголямата надморска височина снежната покривка се задържа до 2,5 месеца. Проявата на типични североизточни ветрове през зимата предизвиква отвяването и преотлагането на снежната покривка и натрупването й във вид на дебели преспи.

Град Добрич е построен върху терен, който в основата си в геоложко отношение разкрива материали от горната миоценска възраст: сарматски варовици, глини и мергели със значителна мощност - 50-80 м.

Почвената покривка в региона е формирана основно върху льосова основа при степни и лесостепни растителни отношения. Развити са главно черноземните почви - излужени и оподзолени. В долинните дъна се развиват алувиалните почви. Тези почви са високопродуктивни. Преобладават земи от І-ва и ІІ-ра категория. Само северозападно от града и източно от местността Чорчолийките, са разположени нископродуктивни заблатени почви от V-та категория. Почвите в района са изложени на водна и ветрова ерозия.

На територията на града липсват повърхностни водни течения. Порьозността на льосовата покривка и окарстената варовикова основа, заедно с оскъдните валежи и слабия наклон на релефа, са комплекс от обстоятелства, определящи липсата на повърхностно течащи води и наличието на суходолия.

Водоснабдяването на града се осъществява от седем помпени станции: Приморци, Батово – 2, Богдан, Одринци, Рилци, Алмалии и от водоснабдителна група Шабла чрез ПС Дъбрава. Използват се само подземни води от два водоносни хоризонта: плитък – “сарматски” и по-дълбок – “малм - валанжски”. Водата и от двата хоризонта се черпи от сондажни кладенци с дълбочина от 60 – 70 м за сарматския хоризонт и от 1000 – 2000 м. от малм - валанжския хоризонт. За добиване на водата се използват потопяеми помпени агрегати, които се пускат в сондажните кладенци. От тях водата постъпва в черпателните водоеми на помпените станции и чрез повторно изпомпване с хоризонтални помпи се подава в събирателните водоеми за водоснабдяване на града. На територията на града функционират три водоема, които осигуряват покриване на денонощната неравномерност на консумация на питейна вода – два водоема на 5-ти километър – посока Варна, с общ обем 19000 м3 и един водоем в местността Дъбовете – посока Шумен, с обем 3000 м3. Водоемите на 5-ти километър се захранват от няколко помпени станции, водоемът в местността Дъбовете – от ПС Одринци. Помпени станции Рилци и Алмалии подават водата директно във водопроводната мрежа на града.

Естествената растителност заема съвсем ограничени пространства. Тя е изтласкана и се е съхранила само в онези места, които са по-малко годни за развитие на земеделието. Запазилите се тук-там единични дървета и групи от дървета говорят за предишно разпространение на обширни горски масиви. Унищожени са гори от вековни дъбове, габъри, брястове, лески и др. Сега преобладава културна и селскостопанска растителност. Горската растителност в района е представена от различни видове дъб, липа, ясен, киселица, шестил, габър и др. в лесопарк Кобаклъка и изкуствено създадените горски пояси, които са характерен елемент на ландшафта. Добри възможности за рекреативни дейности, среща с природата и отдих предлага градският парк, който е открит през 1867 г. и е обявен за паметник на културата през 1999 г. По проект на ПРООН и МТСП “Красива България” през 2003 г. 25 декара от площите на парка са реконструирани.

Пътната и комуникационната мрежа осигуряват достъп до всички точки на региона и останалите части на България. Територията на региона се пресича от шосейни пътища - към Черноморското крайбрежие‚ международния транзитен път по транспортния паралел “Север-Юг” – Румъния, Молдова, Полша, Украйна и Русия. Пътната мрежа на Добрич гарантира достъп до морски и речни пристанища, Ро-Ро терминали и гражданско летище Варна.

Пътища: Първокласен път Е-87; Бургас - Варна - Балчик - Шабла; второкласен път ІІ-21; Силистра - Добрич - Оброчище - Албена; второкласен път ІІ-27; Добрич - Балчик - Каварна; второкласен път ІІ-29; Варна - Добрич - Генерал Тошево.

Железопътният възел свързва Добрич със столицата‚ страната и съседна Румъния.

Уличната мрежа на града в основната си част е радиално-кръгова, с елементи на свободна и правоъгълна в отделни райони. Около Добрич има изграден цялостен околовръстен пръстен, който поема непрекъснатия товарен транзит с направление Варна, Албена, Балчик, Генерал Тошево, Силистра, Шумен, Русе. Главната улична мрежа в града поема прекъснатия транзитен поток. Общата дължина на уличната мрежа е 165 км, от които главна улична мрежа - 60 км.

Изградената канализационна мрежа е смесена - отвеждаща едновременно битовите и атмосферните (дъждовните) води. Канализацията е изградена на 98%, без такава са квартал “Рилци”. Проблем, който трябва да намери решение, е проектирането и строителството на нов главен колектор, минаващ по най-ниските части на града.

В Добрич функционират 6 обекта за пощенски услуги, от които един – Централна поща, извършва пълният набор от пощенски и телефонно-телеграфни услуги, а другите клонове са специализирани в извършването на основните услуги в тази сфера. Териториално обектите покриват цялата градска зона и напълно задоволяват нуждите на града. В Общината работи радио-телевизионна станция за пренасяне и разпространение на радио телевизионни програми, кабелни телевизии и телефония. В станцията са монтирани четири телевизионни предавателя, осем радиопредавателя и съоръжения за четири радиорелейни линии.

В близост до град Добрич преминава трасето на северния клон на магистралния газопровод с налягане 5,5 МРа, доставящ природен газ от Русия. Това благоприятства развитието на газоснабдителната система за града.

Газифицирани са почти всички общински обекти, всички работещи промишлени предприятия и фирми в града. Интересът от страна на гражданите е сравнително висок, въпреки първоначалните инвестиции, които е необходимо да се направят.

Общо градската територия е 1705.92 ха (съществуващо положение), а проектно – 187.71 ха. Нарастването се дължи на увеличаването на жилищната зона.

Производствено-складовите терени запазват своята структура. Те са съсредоточени главно в двете компактни зони – северна и западна.

Зоните са добре изградени и могат да се третират като формирани.

Освен посочените терени “Чорчолийки” и към кв. “Рилци”, за смяна на статута се предлагат и зоните за земеделско ползване “Гаази баба”. Тук ще се изгради зона за малки населени места. Вече са направени постъпки за смяна на статута за тези територии, като се обособява селищно образувание “Лозята”.

Към 2013 г. населението на община град Добрич по постоянен адрес е 110 394 души, а по настоящ адрес е 97 804 души (по данни от ГРОН към Община град Добрич). Постоянното население в град Добрич, според последното преброяването от 01.02.2011 г., е 91 030 души и е на девето място в страната по брой жители.

Територията на общината е 109 018 dka, от които поземленият фонд представлява над 72% от общата площ.

Отделните фондове заемат следния дял:


  • Фонд населени места – 16524 dka;

  • Производствени, стопански, комунални обекти и др.–3816dka;

  • Гори, лесопаркове – 7357 dka;

  • Необработваема земя, включително комуникации–9685 dka;

  • Обработваема земя – 72115 dka.

Гъстотата на населението в община Добрич е 835 жители/km2. Населението на общината е изцяло градско. Поминъкът е основно в промишленото производство и сферата на услугите. Малка част се занимава професионално със земеделие. Миграционните процеси са с относително ниска интензивност.

Град Добрич е с добре изградена инфраструктура, наличие на средни и висши учебни заведения, богат културен живот, притежава висок потенциал за развитие.

През годините се е утвърдила трайна тенденция в посока намаляване населението на общината, което е характерно и за страната.

Анализът на възрастовата структура показва, че броят на жените надвишава този на мъжете в интервала от 25 до 29 години и се запазва до края на скалата. Прави впечатление, че с повишаване на възрастовата граница, тенденцията се задълбочава. Констатацията е характерна и за останалите големи градове в България.

Цялостният анализ на населението на община Добрич по групи показва, че разпределението е типично за населено място от градски тип. Това дава основание да се твърди, че процесите на урбанизация в региона протичат адекватно.

Общинската програма за управление на отпадъците включва в обхвата си отпадъците, попадащи в приложното поле на ЗУО:

- Битови отпадъци

- Производствени отпадъци

- Строителни отпадъци

- Опасни отпадъци



Йерархия на управлението на отпадъците

Рамковата директива за отпадъците въвежда нова йерархия на управлението на отпадъците. Тя е крайъгълен камък на законодателство и политиката относно отпадъците. Тази последователност определя приоритетния ред на това какво представлява най-добрата възможност за околната среда в законодателството и в политиката относно отпадъците. Спазването на йерархията на управление на отпадъците от страните-членки гарантира най-високо ниво на съответствие с европейските документи за ефективно използване на ресурсите, поради което следва да се насърчава по всякакъв начин. Йерархията задава пет възможни начина за институциите и бизнеса за справяне с отпадъците и дава приоритет на мерките в следната последователност:

a) Предотвратяване на образуването на отпадъци

б) Подготовка за повторна употреба

в) Рециклиране

г) Друго оползотворяване, напр. оползотворяване за получаване на енергия

д) Обезвреждане (депониране, изгаряне без оползотворяване на енергията и др.).


  • Предотвратяването” на отпадъци е определено в Директивата като мерки, които се предприемат преди веществата или предметите да се превърнат в отпадък, с което се намалява:

а) генерираното количеството отпадъци, включително чрез повторната употреба на продуктите или удължаването на жизнения им цикъл (количествено предотвратяване)

б) съдържанието на вредни вещества в материалите и продуктите (качествено предотвратяване на отпадъците).



  • Подготовка за повторна употреба” включва почистване, проверка и поправка на употребявани продукти, които са станали отпадък, така че да могат да се употребяват повторно (например поправка на велосипеди, електрическо и електронно оборудване, мебели и др., които след като са поправени се продават като втора употреба). Подготовката за повторна употреба е вид оползотворяване на отпадъците.

  • Рециклиране” - Подходът при рециклирането е, че един материал се преработва с цел да се променят неговите физикохимични свойства и да се оползотворява повторно за същите или за други цели. Главната цел на Рамковата директива за отпадъците е ЕС да стане повече от "рециклиращо общество", което се стреми да избягва образуването на отпадъци и да използва отпадъците като ресурс.

Конкретните дейности по управление на отпадъка, които се класифицират като рециклиране съгласно Рамковата директива за отпадъците, включват (но не само):

  • рециклиране на материали: напр. на пластмасови продукти или компоненти в пластмасови материали; стопяване на отпадъчно стъкло в стъклени продукти; употреба на хартиени отпадъци в заводи за хартия и др. Рециклирането на материали: например пластмасови гранулирани и пелетизирани за екструдиране или формоване, натрошени отпадъци от стъкла, сортиране на отпадъци от хартия, отговарящи на критериите за края на отпадъка

  • Производство на компост, отговарящ на критериите за качество на продуктите.

Рециклирането е вид оползотворяване на отпадъците.

  • Друго оползотворяване” е всяка дейност, която отговаря на определението за „оползотворяване” съгласно РДО, но която не отговаря на специфичните изисквания за подготовка за повторна употреба или за рециклиране.

Примери за друго оползотворяване са:

  • изгарянето или съвместното изгаряне, когато основното използване на отпадъците е като гориво или друг начин за получаване на енергия. Това е операция по управление на отпадъците с оползотворяване на енергията, класифицирана като R1 в приложение II към РДО. Това контрастира с изгарянето на отпадъци без оползотворяване на енергия, класифицирано като операция по обезвреждане D10 в приложение I към РДО.

  • насипни дейности, отговарящи на дефиницията за оползотворяване

  • Обезвреждане” - депониране (дори когато сметищен газ се използва за възстановяване на енергия); изгаряне и съвместно изгаряне, които не отговарят на критериите, за да бъдат определени като оползотворяване (в случай на съоръжения, предназначени за изгаряне на твърди битови отпадъци, които не отговарят на определени критерии, с помощта на формулата за енергийна ефективност R1 в приложение II към РДО), насипни дейности, когато не отговарят на дефиницията за оползотворяване.

Ключови цели на програмата
ПУО е напълно съобразена с основните цели в европейското екологично право в сектор "Отпадъци" и съдържа ключови цели, за постигането на които в НПУО и НППОО са предвидени програми от мерки.





Отпадъчни потоци










Година



Цел










Оползотворяване

Рециклиране

Събиране

Отпадъци от опаковки

Ежегодно за всяка година от НПУО

Не по-малко от 60 % от теглото на отпадъците от опаковки трябва да бъдат оползотворени или изгорени в инсталации за изгаряне на отпадъци с оползотворяване на енергията

Не по-малко от 55 % и не повече от 80 % от теглото на отпадъците от опаковки трябва да бъдат рециклирани, като се рециклира не по-малко от:

а) 60 % от теглото на отпадъците от опаковки от стъкло;

б) 60 % от теглото на отпадъците от опаковки от хартия и картон;

в) 50 % от теглото на отпадъците от опаковки от метали;

г) 22,5 % от теглото на отпадъците от опаковки от пластмаси, при чието рециклиране се получава единствено пластмаса;

д) 15 % от теглото на дървесните отпадъци от опаковки.



Системите за разделно събиране на отпадъци от опаковки, обхващат не по-малко от

6 000 000 жители на територията на страната и задължително включват курортните населени места и всички населени места с население над 5000 жители.



Излязло от употреба електрическо и електронно оборудване (ИУЕЕО)





Оползотворяване на не по-малко от:

Подготовка за повторна употреба и рециклиране на не по-малко от:

Разделно събиране на ИУЕЕО в общо количество, което се равнява на не по-малко от:

2014

- 80 % за ИУЕЕО, попадащо в категории 1 или 10 от Приложение № 1;
- 75 % за ИУЕЕО, попадащо в категории 3 или 4 от Приложение № 1;
- 70 % за ИУЕЕО, попадащо в категории 2, 5, 6, 7, 8 или 9 от Приложение № 1.


- 75 % за ИУЕЕО, попадащо в категории 1 или 10 от Приложение № 1;
- 65 % за ИУЕЕО, попадащо в категории 3 или 4 от Приложение № 1;
- 50 % за ИУЕЕО, попадащо в

категории 2, 5, 6, 7, 8 или 9 от Приложение № 1.

- 80% за излезли от употреба газоразрядни лампи, попадащи в категория 5а от Приложение № 1


Лицата, които пускат на пазара ЕЕО, предназначено за употреба в бита, осигуряват разделно събиране на ИУЕЕО, образувано в бита, в общо количество, което се равнява на не по-малко от 4 килограма на жител годишно, но не по-малко от средното

тегло на ИУЕЕО, събрано през трите предходни години, в зависимост от това, коя от тези стойности е по-голяма.



2015





- 80 % за ИУЕЕО, попадащо в категории 1 или 10 от Приложение № 1;
- 70 % за ИУЕЕО, попадащо в категории 3 или 4 от Приложение № 1;
- 55 % за ИУЕЕО, попадащо в категории 2, 5, 6, 7, 8 или 9 от Приложение № 1.
- 80% за излезли от употреба газоразрядни лампи, попадащи в категория 5а от Приложение № 1


Лицата, които пускат на пазара ЕЕО, предназначено за употреба в бита, осигуряват разделно събиране на ИУЕЕО, образувано в бита, в общо количество, което се равнява на не по-малко от 4 килограма на жител годишно, но не по-малко от средното тегло на ИУЕЕО, събрано през трите предходни години, в зависимост от това, коя от тези стойности е по-голяма.

2016

- 41% от средното тегло на пуснатото на пазара ЕЕО през предходните три години

2017

- 48% от средното тегло на пуснатото на пазара ЕЕО през предходните три години

2018

- Оползотворяване на не по-малко от 85 % за ИУЕЕО, попадащо в категории 1 или 4 от Приложение № 3;

- Оползотворяване на не по-малко от 80 % за ИУЕЕО, попадащо в категория 2 от


Приложение № 3;

- Оползотворяване на не по-малко от 75 % за ИУЕЕО, попадащо в категории 5 или 6 от Приложение № 3.



- Подготовка за повторна употреба и рециклиране на не по-малко от 80 % за ИУЕЕО, попадащо в категории 1 или 4 от Приложение № 3;

- Подготовка за повторна употреба и рециклиране на
не по-малко от 70 % за ИУЕЕО, попадащо в категория 2 от Приложение № 3;

- Подготовка за повторна употреба и рециклиране на не по-малко от 55 % за ИУЕЕО, попадащо в категории 5 или 6 от Приложение № 3;

- За ИУЕЕО, попадащо в категория 3 от Приложение № 3, се рециклират не по-малко от 80 %.

- 55% от средното тегло на пуснатото на пазара ЕЕО през предходните три години






2019


- 60% от средното тегло на пуснатото на пазара ЕЕО през предходните три години




2020

- 65 % от средното

тегло на пуснатото на пазара ЕЕО през предходните три години в Република България




Излезли от употреба моторни превозни средства (ИУМПС)

2015

Минимум 95% от теглото на всяко ИУМПС, прието на площадки за събиране и съхраняване или в центрове за разкомплектоване

Минимум 85% от теглото на всяко ИУМПС, прието на площадки за събиране и съхраняване или в центрове за разкомплектоване




Отработени масла

Ежегодно за всяка година от НПУО

Мин. 40% от количеството масла, пуснати на пазара през текущата година







Гуми





Оползотворяване на не по-малко от:

Регенериране и/или рециклиране на не по-малко от:




2014

65 % от количеството (в тонове) гуми, пуснати от тях на пазара през текущата година

20% от количеството гуми, пуснати на пазара през текущата година




2015

65 % от количеството (в тонове) гуми, пуснати от тях на пазара през текущата година

25% от количеството гуми, пуснати на пазара през текущата година




2016

65 % от количеството (в тонове) гуми, пуснати от тях на пазара през текущата година

30% от количеството гуми, пуснати на пазара през текущата година




2017

65 % от количеството

(в тонове) гуми, пуснати от тях на пазара през текущата година




35% от количеството

гуми, пуснати на пазара през текущата година






Гуми



2018

65 % от количеството (в тонове) гуми, пуснати от тях на пазара през текущата година

40% от количеството гуми, пуснати на пазара през текущата година




2019

65 % от количеството (в тонове) гуми, пуснати от тях на пазара през текущата година

45% от количеството гуми, пуснати на пазара през текущата година




2020

65 % от количеството (в тонове) гуми, пуснати от тях на пазара през текущата година

50% от количеството гуми, пуснати на пазара през текущата година




Портативни батерии и акумулатори (ПБА)


2014







мин. 40% от пуснатите на пазара ПБА с изключване на ПБА, които са били пуснати на пазара, но са изнесени или изпратени от територията на страната

2015 и всяка следваща година







мин. 45% от пуснатите на пазара ПБА с изключване на ПБА, които са били пуснати на пазара, но са изнесени или изпратени от територията на страната

Автомобилни батерии и акумулатори

Ежегодно за всяка година от НПУО







Количество автомобилни НУБА, отговарящо на коефициент на събираемост, не по-малък от 100 % от количеството пуснати на пазара автомобилни батерии и акумулатори, като коефициентът на събираемост се изчислява съгласно приложение № 3 от

НБАНУБА



Индустриални батерии и акумулатори

Ежегодно за всяка година от НПУО







Количество индустриални НУБА независимо от химичния им състав и произход, отговарящо на коефициент на събираемост, не по-малък от 25 % от количеството пуснати на пазара индустриални батерии и акумулатори, като коефициентът на събираемост се изчислява съгласно приложение № 3 от НБАНУБА

НУБА

Ежегодно за всяка година на НПУО



- Рециклиране на не по-малко от 65 % от теглото на материалите, съдържащи се в оловно-киселите батерии и акумулатори, и възможно най-висока степен на рециклиране на оловото, което се съдържа в тях, като същевременно се избягват прекомерните разходи;

- рециклиране на не по-малко от 75 % от теглото на материалите, съдържащи се в никел-кадмиевите

батерии и акумулатори, и възможно най-висока степен на рециклиране на кадмия, който се съдържа в тях, като същевременно се избягват прекомерните

разходи;

- рециклиране на 50 % от теглото на другите НУБА.







Биоотпадъци


2016

мин. 25% от количеството на битовите биоотпадъци образувани в региона през 2014 г.

2020

мин. 50% от количеството на битовите биоотпадъци образувани в региона през 2014 г.

2025

мин. 75% от количеството на битовите биоотпадъци образувани в региона през 2014 г.

Отклоняване на битови биоразградими отпадъци от депата

2020

до 35 % от общото количество на същите отпадъци, образувани в Р. България през 1995 г.

Битови отпадъци от хартия, картон, пластмаси, метали и стъкло


2016




мин. 25 % от общото им тегло







2018




мин. 40 % от общото им тегло




2020




мин. 50 % от общото им тегло




Строителни отпадъци


2016

най-малко 35% от общото тегло на отпадъците




2018

най-малко 55% от общото тегло на отпадъците




2020

най-малко 70% от общото тегло на отпадъците



  1. Каталог: files -> info pages
    info pages -> Възнагражденията на Секционните избирателни комисии ще се изплащат на 11 и 14 ноември 2011 г
    info pages -> Кметства в общината Телефонен код Служебен телефон
    info pages -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
    info pages -> Технически спецификации технически изисквания за безоловен бензин а – 95Н
    info pages -> Програма за развитие на читалищната дейност в община град добрич 2015
    info pages -> Технически спецификации охраната на общинските обекти чрез охранители
    info pages -> Технически спецификации охраната на общинските обекти чрез охранители
    info pages -> Програма за опазване на околната среда 2016 2020 г. Общинска програма за опазване на околната среда 2016 2020 година


    Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница