Програма за управление на отпадъците на територията на община невестино



страница1/7
Дата11.02.2018
Размер1.35 Mb.
#58181
ТипПрограма
  1   2   3   4   5   6   7
ОБЩИНСКА ПРОГРАМА ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ОТПАДЪЦИТЕ НА ТЕРИТОРИЯТА

НА ОБЩИНА

НЕВЕСТИНО

ПЕРИОД НА ДЕЙСТВИЕ 2015 – 2020 година

2015 г.

СЪДЪРЖАНИЕ:

I. Въведение

II. Основни изводи от анализа на състоянието на управлението на отпадъците

III. SWOT анализ (анализ на силните и слабите страни, възможностите и заплахите)

IV. Цели и приоритети

V. План за действие с подпрограми с мерки за постигането им:

VI. Координация с други общински и регионални планове и програми

VII. Система за наблюдение, контрол и отчитане на изпълнението на общинскатаа ПУО

VIII. Приложения:

1. Анализ на състоянието на управлението на отпадъците:

- Анализ и оценка на действащото законодателство и програмни документи

- Анализ на отпадъците

- Анализ на инфраструктурата за управление на отпадъците

- Анализ на институционалния капацитет в сферата на управлението на отпадъците с акцент върху контролните функции

- Анализ и информация за замърсени в миналото площадки за обезвреждане на отпадъците и осъществени мерки за тяхното възстановяване

- Анализ на организационните схеми за управление на отпадъците, планиране, финансиране и определяне на цени и такси за услугите

- Анализ за информирането на обществеността по въпросите на управление на отпадъците

- Анализ на информационното обезпечаване за отпадъците и дейностите с отпадъци

2. Прогнози


  1. ВЪВЕДЕНИЕ

Настоящата Програма за управление на отпадъците на Община Невестино е разработена на основание изискванията на чл.52 от Закона за управление на отпадъците. Тя е разработена в съответствие със структурата, целите и предвижданията на Националния план за управление на отпадъците (НПУО) и е с период на действие 2015 – 2020 година. Програмата включва необходимите мерки за изпълнение на задълженията на кмета на общината, регламентирани в Глава втора, Раздел III на ЗУО.

Рамката, обхвата и съдържанието на общинската програма за управление на отпадъците са в съответствие със структурата, целите и предвижданията на Националния план за управление на отпадъците.

Националният план за управление на отпадъците (НПУО) има ключова роля за постигане на ефективно използване на ресурсите и устойчиво управление на отпадъците, тъй като анализите на съществуващата ситуация показват, че в България съществува значителен потенциал за подобряване на предотвратяването и управлението на отпадъците, по-добро използване на ресурсите, разкриване на нови пазари и създаване на нови работни места, като същевременно бъдат намалени вредните въздействия на отпадъците върху околната среда.

НПУО се основава на следните основни принципи:



  • “Предотвратяване” - образуването на отпадъци трябва да бъде намалено и избегнато, където това е възможно.

  • “Разширена отговорност на производителя” и “замърсителят плаща” – лицата, които образуват или допринасят за образуването на отпадъци или замърсяват околната среда или сегашните притежатели на отпадъците трябва да покрият пълните разходи за третиране на отпадъците и да ги управляват по начин, който гарантира висока степен на защита на околната среда и човешкото здраве.

  • “Превантивност” – потенциалните проблеми с отпадъците трябва да бъдат предвиждани и избягвани на възможно най-ранен етап.

  • “Близост” и “самодостатъчност” – отпадъците трябва да бъдат обезвреждани възможно най-близко до мястото на тяхното образуване, като отпадъците, генерирани в ЕС, трябва да бъдат третирани в рамките на Съюза.

  • „Участие на обществеността“ – съответните заинтересовани страни и органи, както и широката общественост имат възможност да участват в разработването на плановете за управление на отпадъците и на програмите за предотвратяване на отпадъците и имат достъп до тях след разработването им.

ГЕОГРАФСКИ, ДЕМОГРАФСКИ И СОЦИАЛНО-ИКОНОМИЧЕСКИ ХАРАКТЕРИСТИКИ НА ОБЩИНА НЕВЕСТИНО

Община Невестино се намира в Югозападна България. Разположена е в югозападната част на административно – териториалната единица област Кюстендил и е една от 9 – те обкщини, които влизат в нейния състав.

Общата териториална площ е 442 кв.км., което й отрежда второ място в област Кюстиндил. На тази голяма територия са разположени 23 – те населени места: Ваксево, Ветрен, Длъхчево Събляр, Долна Козница, Друмохар, Еремия, Згурово, Илия, Кадровица, Мърводол, Невестино, Неделкова Гращица, Пастух, Пелатиково, Раково, Рашка Гращица, Смоличино, Страдалово, Тишаново, Църварица, Чеканец и Четирци. Общият брой на махалите е над 300, като най – голям е техния брой в селата Ваксево, Пелатиково, Еремия и други.

В 23–те населени места живеят около 2 221 души население. Около 65 % от тях са едночленни семейства и в над пенсионна възраст.

Територията на община Невестино е разположена в североизточните склонове и предпланини на Осоговска планина, в южните и югозападните склонове на Влахина планина. Северните й части заемат поречието на река Струма и равнините и слабо хълмисти терени на Кюстендилска котловина и са с надморска височина от 520 -560м., а в южните – от 600 – 1000м.

Осоговска планина заема територия от 4 223кв.м. в Република България и Република Македония. Намера се в най – северната част на Осоговско – Беласишката планинска група от Рило – Родопския масив. В района на планината са селата: Ветрен,Раково,Чеканец,Църварица,Илия,Тишаново,Страдалово,Смоличино,Ваксево,Пелатии-ково,Длъхчево Събляр,Рашка Гращица,Згурово,Кадровица,Еремия и Друмохар.

Брезов рид се намира в източния дял на Осоговска планина,той се простира на изток от Новоселска и Добра река, на юг от Кюстендилската котловина и на север от село Раково. Общата му дължина е около 22км.,а най – високият връх е “ Белоток”/ 1 524м./

Пиянечкият гребен е разположен между Осоговския тектонски блок и Влахина планина. През олигоцена,чрез разкъсване са се оформили Тишанско – Църваришкият и Ветренския гребен.

Седловината “Черната скала” свързва Осоговска с Влахина планина и през нейната територия преминава държавната ни граница с Р. Македония.

Влахина планина заема територия от Р. България и Р. Македония. Простира се в меридионална посока на изток от р. Брегалница и на запад от р. Струма, а Сушечка река я отделя от Малашевска планина. Образувана е от хорстово издигане на земната кора. Най – висок връх е “ Кадиица”/ 1 924м. /.

Кюстендилската котловина е разположена в поречието на р. Струма. Има формата на неправилна елипса,чиято дълга ос е ориентирана в направление северозапад – югоизток с обща площ от 460кв.км.В най – ниската част на котловината са разположени селата: Невестино, Четирци, Лиляч и Долна Козница.

ОБЩИНА НЕВЕСТИНО

Община Невестино,като основна административно – териториална единица, граничи на северозапад с община Кюстендил, на север с община Бобов дол, на изток и югоизток с общините Бобошево,Кочериново и Благоевград, а на югозапад с община Делчево, Р. Македония.

Село Невестино като естествен географски, комуникативен и стопански център на общината е разположено на 13 км. югоизточно от Кюстендил,в най – ниската и тясна част на Кюстендилската котловина. През селото преминават пътищата: Кюстендил – Дупница – София, Кюстендил – Бобошево – Благоевград и Кюстендил – Ваксево – Ветрен.

Територията на общината е 439,7 кв. км., което представлява 14% от общата площ на област Кюстендил и 2,2% от територията на Югозападния район.

Около 95% от територията на община Невестино се състои от земеделски и горски площи. Най-голям е относителният дял на горите – 227 883 дка (51,8% при средно за страната 33,5%). Територията заета от земеделска земя – 187 969 дка или 42,8%. Обработваемата земеделска земя по официални статистически данни е 101 071 дка или около 54% от земеделските територии.

Фиг. 1: Разпределение на площта на община Невестино по видове територии

Водните течения и водни площи заемат 0,7% от общината. Населените места и другите урбанизирани територии са само 2,3% от общата площ на Невестино (10 038 дка).

Най-малък относителен дял съответно 2,1% и 0,3% имат териториите за добив на полезни изкопаеми и за транспорт и инфраструктура.

Релеф

Територията на община Невестино попада в Рило – Родопската геоморфоложкa област, която включва и Осоговско – Беласишката планинска редица, която се простира в посока север – юг и е съставена от планините Осогово, Влахина, Малашевска, Огражден и Беласица.

Релефът, върху който е разположена територията на община Невестино се характеризира като хълмист, котловинно–хълмист и полупланински. Полупланинският терен определя както заселването на населението, така и развитието на селското стопанство.

Релефът е силно пресечен от множество предпланини и долове. Денивелацията е от 1230 м. – най-високата кота е на 1645 м., най-ниската на 415 м. надморска височина. От север на юг релефът преминава от котловинно–хълмист в планински.

Скалният състав е доста разнообразен както по вид, така и по своята принадлежност към различни геологически формации. Най–широко са разпространени кристалните шисти, варовиците и конгломератите. По–слабо са застъпени палеогенните вулканати, осоговският гранитопрофир и други. В югозападната част от територията на общината са разпространени метаморфните скали, предимно гнайси. Тези скали се срещат и в югоизточната част на землището на с. Ваксево, предимно по десните склонове на р. Елешница и в по–малка част по склоновете на р. Речица.

В най–ниската част – Кюстендилската котловина скалите са изградени от пясъчни мергели, пясъчници и речни наноси по двата бряга на р. Струма. Характерно за скалите в територията на общината, е че са силно изветрели и напукани. Това е дало своето отражение върху образуването на добри почви и за растежа на горскодървесната растителност.



Полезни изкопаеми

Територията на общината е сравнително бедна на полезни изкопаеми. Открити са горливи шисти в източната част на Осоговска планина, в землищата на селата Ветрен, Пелатиково, Рашка Гращица, Смоличино, Страдалово и Църварица, но те са с ниско съдържание на кероген и засега нямат промишлено значение.

В терасите на реките Струма и Елешница има баластриери за добив на инертни строителни материали.

Находище от полимерни глини има в м. “Прекопаник”, в землището на село Четирци.

В района на село Раково се намира флуоритово проявление “Зиданци”. Флуоритовите кристали са предимно с кубична форма и са безцветни, често зелени със зонален строеж от сиви и оцветени слоеве.

По трасето на водопровода от м. “Извора” край с.Мърводол за с.Пастух има скали, които са окварцени, пиритизирани и лимонитизирани.

Може да се очакват проявления на орудявания от благородни и цветни метали /олово, цинк,мед и други/.

Климат, води и почви

Климат

Община Невестино попада в зоната на преходно-континенталния климат с известно средиземноморско влияние, главно по течението на р. Струма.

Характеризира се с прохладно лято и не много студена зима. Обикновенно месеците януари и февруари са най-студени, а юли и август – най-топли.

Климатът се формира от специфичните орографски условия – високи планини и дълбока мердиална долина на р.Струма, съчетани с близостта на Беломорието. Съгласно климатичното райониране в Р. България климатичната област е Европейско–континентална, подобласт – преходно–континентална и климатичен район – Кюстендилско–Благоевградски и Рило–Осоговски.

Преходно–континенталният климат се характеризира със следните температури на въздуха:

- средноянуарска - 0,6 С

- средноюлска + 21,6 С

- средногодишна + 10,9 С

- абсолютна минусова температура - 27,0 С

- абсолютна максимална температура + 41,0 С

Минималните температури са по–ниски по поречието на реките, където в условията на температурните инверсии става оттичане на студени въздушни маси.

Пролетта в североизточната част се характеризира с по–бързо повишаване на температурата, но и с мразове и късни пролетни слани.

Лятото е горещо и през август често настъпват засушавания. То е по-прохладно в южните части, което създава условия за развитие на туризма и отдиха.

Есента е често по-топла от пролетта, като температурата през октомври е по–висока от тази през май.

Зимата в северните части е сравнително по мека в сравнение с тази в южните, които са с надморска височина над 700 м.

Годишната сума на валежите е около 610 мм., при средно за страната – 650 мм. Те се отличават с подчертан юнски максимум и добре изразен февруарски минимум.

Дните с валежи от сняг са средно 22, като най–много са те през януари - 6, а през февруари и декеври -5. Снежната покривка се задържа около 50 дни.

Ветровете през пролетта са югозападни, а през останалите сезони северни и северозападни, като през есента духат и югоизточни. Средната им скорост е от 2 – 2,5 м/сек.



Води

Хидрографската мрежа в община Невестино е добре развита. През територията й преминава река Струма, където вливат водите си местните реки Елешница, Речица и Гращичка река. В с. Невестино има минерална вода с доказани лечебни свойства, която се използва за пиене. Минерални водоизточници има още в землищата на селата - Четирци, Тишаново, Неделкова Гращица, Еремия, Страдалово и други.

Струма е най–голямата река, която протича през територията на община Невестино. Тя води началото си от Витоша планина. Извира от надморска височина 2180 м. и се влива в Егейско море, Р. Гърция. Общата й дължина е 415,2 км., а само на територията на Р. България – 290 км. Преходът над река Струма при с. Невестино се осъществява чрез средновековния “Кадин мост”.

Скринският пролом свързва Кюстендилската с Дупнишката котловина. Това е най–дългия пролом на р. Струма – около 28 км. Започва при село Невестино и завършва при Бобошево. Образуван е между южните разклонения на Конявската планина и северните склонове на Влахина планина. По склоновете на пролома денудацията е оформила скални образувания, а обширни площи са подложени на ерозия. Чувства се средиземноморско влияние.

Притоци на р. Струма на територията на община Невестино са следните реки:


  • Елешница, най–дългата и пълноводна река в българската част Пиянец. Извира от 2100м надморска височина в Осоговска планина. Общата й дължина е около 53 км.,средния наклон – 32% и водосборна площ – 358 кв. км. По важни притоци на р. Елешница са: Речица, Мурин дол, Църна река, Криви дол, Клети дол, Каровска река Лингурски дол, Млачка река, Добра река, Студени дол, Страшни дол, Свинаровска река, Еремийска река и др.

  • Речица е най–дългия десен приток на р. Елешница. Води началото си от източния дял на Осоговска планина. Дължината й е около 17 км., средния наклон 25%, а водосборната област е с площ от 105 кв.км. Има малък оток и при сушеви години водите й силно намаляват. По важни притоци на р. Речица са: Суха река, Ветренска река, Джебрана, Тишанска река, Мулев дол, Рударски дол, Варджийски дол, Габровски дол и др.

  • Млачка река е ляв приток на р. Елешница. Образува се от множество потоци в западния дял на Осоговска планина. Протича в югозападна посока и образува дълбока и тясна долина със стръмни склонове. Дълга е около 12 км., а средния наклон е 86%.

  • Гращичка река извира от 1 300 м надморска височина в източните склонове на Брезов рид. Дължината й е около 20 км., средния наклон 45%, а водосборната област – 65 кв.км. Има малък оток и през отделните месеци на маловодни години пресъхва. По – важни притоци на р. Гращичка са: Агюпска река, Стрълица и Згуровска река.

  • Козничка река е ляв приток на р. Струма. Извира от Конявска планина. Общата й дължина е около 20км.,а средния наклон 30%. Тече в югоизточна посока, а след село Долна Козница – в югозападна посока. Основните й притоци са: Габрашевска река и Водин дол.

  • Лилячка река води началото си от Конявска планина, а се влива в река Струма при с. Невестино. Дълга е около 12 км., а средния й наклон е 70%. Има малък оток. Най – значителният й приток е карстов извор, намиращ се североизточно от с. Лиляч.

  • Невестинска река води началото си от източния дял на Осоговска планина. Протича на североизток и се влива в р. Струма. Дължината й е около 9 км., а средния наклон – 36 %. Има малък оток и през летните месеци пресъхва.

Подземните води в Невестино се характеризират с голямо разнообразие, което се обуславя от различния геоложки строеж на територията. Основните запаси от алувиални води, подходящи за водоснабдяване на населените места и други водопотребители, са акумулирани в терасите на р.Струма.

Най-значимата природна даденост, а същевременно и природен ресурс за общината са два от минералните извори, намиращи се в землищата на селата Невестино и Четирци.

Първият е минерален водоизточник "Сондаж №2 хг", намиращ се в м."Топилата" в землището на село Четирци. Той е известен още от епохата на римския император Юнстниян /ІV в. пр.н.е./. Натуралната минерална вода извира от 437 м. дълбочина и е с дебит около 30 л./сек. Има висока степен на чистота по отношение на нитрати и амоний. Общата минерализация е 666 мг./л. и е подходяща за всекидневна употреба.

Според лекарите, специалисти по вътрешни болести, оказва благоприятно влияние при лечението на следните заболявания: бъбречно-урологични, стомашно-чревни, жлъчно-чернодробни, обемно-еднокринни, хронично - професионални интоксикации и при хора, изложени на вредни за здравето вещества.

За физико-химичния състав и свойствата на натурална минерална вода "Невестино" е издаден Сертификат през 2009г. от Министерството на здравеопазването. В него е записано, че водата има устойчив физико-химичен състав и свойства и отговаря на изискванията на БДС 14947-80, Наредба №14 за курортните ресурси, курортните местности и курортите /ДВ, бр.79 от 1987 г., изм. бр.18 от 1992 г., изм. и доп. бр.12 от 1995 г./ и Наредба №6 за бутилиране на натурални минерални води, за бутилиране на трапезна минерална и газирана минерална вода и за производство на безалкохолни напитки.

Вторият минерален водоизточник "Сондаж №1 хг" се намира в землището на село Невестино. Той е с дебит от 12 л./сек, но водата не е годна за пиене и се ползва за социално-битови нужди. С доброволен труд на местното население тук е изградена обществена баня-пералня

Почви

Почвите в района са важна предпоставка за трудово-производствената дейност и поминъка на населението. Почвената покривка се характеризира с голямо разнообразие. На територията на общината са разпространени следните видове почви: канелени горски, кафяви горски, алувиално–ливадни, излужени, опозолени и други. Общата характерна особеност на всички видове и под видове почви на територията на общината е, че са бедни на хумус, азот и фосфор, но сравнително добре запасени с калий.



Селищна система и урбанизация

Община Невестино е създадена през 1979 г. В границите й са включени 23 населени места – села. Административен, стопански и културен център е с. Невестино, разположено в северозападния край на общината. Селищната система е добре изградена и включва още селата: Ваксево, Ветрен, Длъхчево-Сабляр, Долна Козница, Друмохар, Еремия, Згурово, Илия, Лиляч, Кадровица, Мърводол, Неделкова Гращица, Пастух, Пелатиково, Раково, Рашка Гращица, Смоличино, Страдалово, Тишаново, Църварица, Чеканец и Четирци.

Общият брой на махалите е над 300, като най – голям е техния брой в селата Ваксево, Пелатиково и Еремия.

Населението на община Невестино е разположено твърде неравномерно върху територията. Урбанистичната класификация на селищата се състои от две големи села голямо село – Невестино (489жители) и Ваксево (500 жители), 5 малки села – Друмохар, Лиляч, Неделкова Гращица, Рашка Гращица, Четирци (100 -200 жители) и 16 много малки села – под 100 жители, от които 3 села със затихващи функции – Ветрен, Длъхчево-Сабляр. Закрито е като населено място село Чеканец, поради липса на жители в него. Последните две села са застрашени от изчезване, което прави селищната система на община Невестино неустойчива и уязвима.

Урбанизираността на територията на общината е 100 % селско население.

Икономическият облик на селата е селскостопански, с подчертан самовъзпроизводствен характер. Преобладава производство върху лична земя в дребни стопанства за лична консумация. В селата има малки възможности за трудова заетост. По степен на благоустроеност селата в община Невестино имат сходни характеристики. Всички селища разполагат с изградена инфраструктура по отношение на електроснабдяване, водоснабдяване, съобщителни връзки и транспортен достъп. Канализация има само в с. Ваксево и частично в общинския център – с. Невестино. Останалите села нямат канализация.

Отчитайки географското разположение спрямо общинския център, броя на жителите на селата, осигуреността им с обществени и обслужващи функции и други фактори, като естествен вторичен пункт за развитие на общината можем да определим село Ваксево.

За да се постигне балансирано териториално развитие на община Невестино, трябва да се инвестира за подобряване на инфраструктурата и развитие на обслужващите функции и услуги в основния административен и опорния център, в разнообразяване на икономическите дейности, съживяване, създаване на работни места и задържане на младите хора.

Динамиката на населението в община Невестино през последните години показва трайна тенденция на намаление.

Структуроопределящи отрасли за местната икономика са селското стопанство, туризма и търговията, като водещо значение продължава да заема селското стопанство. Неговата структура на производство и специализация определят характера на цялата територия и облика на населените места. Земеделието е застъпено във всички селища на общината и има важна роля за цялостното й развитие. Независимо от значителното намаляване на произведената продукция през последните години, отрасълът остава основен източник на доходи в общината.



Промишленост

Промишлеността е слабо развит и нетипичен за района на Невестино сектор.

На територията на общината действат следните промишлени предприятия:


  • Три регистрирани и действащи дърводобивни фирми;

  • ЕТ “Танита “ - с. Згурово, която се занимава с производство на еко брикети и eвро палета, като преработва дървен материал и получава готова продукция предимно за вътрешния пазар;

  • ”Джулия” ООД - с. Невестино - дейността й е съсредоточена в изработване на дървено сабо предназначено за износ в европейски държави и вътрешен пазар;

  • В с. Ваксево действа цех за пакетиране на готови препарати за ветеринарната медицина на фирма “Голаш фарма” ООД;

  • “Илиос БГ” ЕООД - Фотоволтаична централа;

  • “Илиос БГ” ЕООД - Кабел 20 кV – БКТП – 160 кVА 0.4/20 кV външно ел. захранване от Фотоволтаична централа;

Селско стопанство

Земеделието е основния поминък на населението в Невестино, независимо от високия риск и ниската рентабилност. В общината преобладават малки по размер стопанства. Възможности за интензивно земеделие притежават много ограничен кръг собственици. Само 1% са притежателите на земя над 50 дка. Около 90% от собствениците на земята не извършват някаква икономически доходоносна дейност извън домашното си стопанство.



Растениевъдство

Растениевъдството се развива добре и има приоритетно направление, а овощарството е с водещи позиции в Невестино. Почвено-климатичните условия са подходящи за отглеждане на различни видове овошки. Засадени са градини с череши, ябълки и сливи. Голяма част от обработваемата земя заемат затревените площи. Зърнопроизводството през последните години бележи ръст. Зеленчукопроизводството се осъществява предимно от частни стопани за лични нужди. Тенденцията е към намаляване на площите, засяти със зеленчуци.

Животновъдство

Животновъдството е другия застъпен подотрасъл и е представен от млечното говедовъдство, овцевъдство и козевъдство. През последните години стопанствата, които се занимават с животновъдство са в категорията на полу-пазарните стопанства. Структурните изменения в животновъдството и свиването на този сектор е под влияние на трудностите при осигуряване на храна за животните. Въпреки че при стопанствата се отглеждат фуражни култури, средните добиви са много ниски, липсва напояване и високопроизводителна техника.



Горско стопанство

Община Невестино разполага с 639 хектара ОГТ. С изготвянето на ГСП през 2013 г. се очаква горската площ да се увеличи с около 500 хектара. Това са самозалесили се земеделски земи и пасища, които съгласно Закона за горите отговарят на изискванията за гора. Това са предимно иглолистни естествени гори и широколистни издънкови. В по-голямата си част те са от 10 до 20 годишни и не представляват стопански интерес.



Търговия и услуги

Търговската дейност е насочена предимно към продажба на стоки от първа необходимост. Преобладават хранителните магазини, като броя им за общината е 15. В с. Невестино има и 1 магазин за строителни материали. Търговската мрежа е добре развита, тъй като общината е с добра инфраструктура, позволяваща снабдяване със стоки от различни доставчици. Има действаща фурна за хляб и закуски.

В сектора на услугите има два действащи фризьорски салона в с. Невестино и един вулканизатор на гуми. В с. Друмохар работи тепавица за пране на килими и китеници.

Транспортно-комуникационна система

Пътната инфраструктура на територията на община Невестино е сравнително добре изградена и като цяло в добро общо състояние. През територията на общината преминават няколко основни пътни артерии.

Поради характера на селищата в общината - малки населени места с голяма територия и малко население - проблем с инвестициите създава изграждането на благоустроени улици в селищната територия.

Водоснабдяване и канализация

Всички села на територията на община Невестино са водоснабдени и се обслужват от. „Кюстендилска вода" ЕООД. За питейни нужди се използват изворни води и подпочвени води чрез сондажи.

Община Невестино обхваща 23 населени места. Общия брой на махалите е над 300, като най-голям е техния брой в селата Ваксево, Пелатиково, Еремия и др. Част от махалите не са обхванати от организирано водоподаване от ВиК-оператор, като в същото време имат изградени собствени водопроводни мрежи. Съществуват активи, които не са включени в активите на ВиК дружествата. Техническото състояние на водопроводната мрежа и водоизточниците не е много добро, предвид изграждането им от общините и населението и дългия експлоатационен период. В отдалечените планински села обхватът на населението с водомери е доста нисък. Експлоатацията на съоръженията със съответните СОЗ изискват значителни инвестиции за разширение и реконструкция с цел привеждането им в съответствие с изискванията на нормативната база в сектора.

Енергийна инфраструктура

Всички населени места от общината са електроснабдени. На територията на Община Невестино има достъп до електропреносната мрежа на ЧЕЗ. Проблемът се състои в амортизираните съоръжения, които при лоши метеорологични условия често аварират.



Телекомуникации

Територията на Невестино има около 90% покритие на трите мобилни оператора (VIVACOM, M-TEL, GLOBUL), което дава възможност за улеснено общуване на населението. След направените структурни промени в български пощи, някои пощенски станции са закрити, но към настоящия момент пощенските станции, които обслужват населението са 6 на брой и са в селата: Невестино, Църварица, Ваксево, Згурово, Рашка Гращица и Пелатиково.

В пощенските станции се предлагат вестници и списания.

Община Невестино е с добре изградена инфраструктура, наличие на основно училище и детска градина, богат културен живот, притежава висок потенциал за развитие.

През годините се е утвърдила трайна тенденция в посока намаляване населението на общината, което е характерно и за страната.

Цялостният анализ на населението на община Невестино направен по групи показва, че разпределението е типично за населено място от селски тип. Това дава основание да се твърди, че процесите на урбанизация в региона протичат адекватно.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница