Програмата за подготвителна група в детската градина образователно направление "социален свят"



Дата30.11.2018
Размер108.49 Kb.
#106291
ТипПрограма
ПРЕДПОСТАВКИ ЗА ПОЛАГАНЕ НА ОСНОВИТЕ НА ГРАЖДАНСКА КУЛТУРА В ПРОГРАМАТА ЗА ПОДГОТВИТЕЛНА ГРУПА В ДЕТСКАТА ГРАДИНА - ОБРАЗОВАТЕЛНО НАПРАВЛЕНИЕ “СОЦИАЛЕН СВЯТ”
Мерал Н. Мехмед
PREREQUISITES OF LAYING THE FOUNDATIONS OF CIVIL CULTURE IN THE PROGRAM FOR PREPARATORY GROUPS IN KINDERGARTENS- EDUCATIONAL TENDENCY ”SOCIAL WORLD”
Meral N. Mehmed
Abstract: Here is a content of educational program area from The Program for Preparatory Groups in Kindergartens and expecting results which will create premises for Civil Education Basis in preparatory groups in kindergartens.



Key words: Civil culture, Civil Education, Preparatory groups, Education in Kindergartens, “Social groups”
Гражданското образование трябва да осигури на всеки индивид възможността да играе активна роля през целия си живот в обсъждането и решаването бъдещето на обществото, да поеме своя дял и отговорност за развитието на света. Чрез обучението по гражданско образование индивидът трябва да усвои необходимите социални знания и умения за изпълнение ролята си на гражданин, да бъде обучен да упражнява правата си и да изпълнява задълженията си, да решава междуличностни, местни, локални, национални и глобални проблеми, проявявайки конструктивно, прагматично и критично мислене, свобода на мисълта и независимост на волята.

Същността на гражданското образование е подпомагане развитието и подготовката на младия гражданин. Главните цели на гражданското образование са насочени не само към това децата да растат като активни бъдещи членове на обществото, готови да участват в неговото управление, но и към формирането на усещане за съпричастност, за принадлежност към по-големи от семейството социални съобщества.

Още в предучилищна възраст се създават предпоставки за развитие на тези качества. В детската градина и по-специално в подготвителната група за училище детето опознава себе си и изучава основите правила за съвместен училищен живот в обществото, а това води до развитието на навици, които са в основата на гражданския живот.

Целите на гражданското образование в предучилищна възраст могат да се постигнат чрез овладяването на определено образователно съдържание. На базата на Програмата за подготвителната група в детската градина, одобрена през 2003 година, е направен опит за извеждане на онази част от образователното съдържание и очакваните резултати като усвояване на знания, умения и отношения в образователно направление “Социален свят”.

Програмата за подготвителната за училище група има предназначението да:


  • Отговори на необходимостта от единна социална педагогическа система на образование в този важен период от живота на детето. На 6 -7-годишна възраст то трябва да овладее основен комплекс от знания, умения и компетентност, да си изгради нагласи, имащи пряко отношение към училищната успеваемост.

  • Докаже значимостта на подготвителните групи за социализацията на бъдещите ученици.

  • Зададе параметрите на нов концептуален модел за предучилищна подготовка за придобиване на обща и специална готовност за училище (при основополагащата роля на социално-личностната подготовка ).

Параметри на концептуалния модел за предучилищна подготовка. Подготвителната група за училище е:

    • Реализация на нов междуетнически модел за предучилищно и начално училищно възпитание. Образователните цели и съдържание са диференцирани в модули, отчитащи предходния опит на децата – посещавали и не посещавали детска градина.

    • Общо-психологическа и личностна подготовка за училищно обучение в условията на преход към училищно обучение.

    • Подготовка за саморегулация от позицията на новата социална роля – ученик.

    • Образователна среда за прехода от външна към вътрешна готовност към училище.

    • Подготовка за самодисциплина и толериране на личностната автономия като стартови позиции на образованието.

    • Откриване и стимулиране на образователния потенциал на всяко дете чрез използване на личния му опит (какво детето може да прави, а не – каквото не може), който се рационализира при подходящи условия чрез овладяването на българския език на основата на семейния.

Отправна точка при търсенето на предпоставки за полагане на основите на гражданска култура са Държавните образователни изисквания за учебно съдържание по гражданско образование в начален етап на основна образователна степен.

Направлението систематизира цели, образователно съдържание и педагогически технологии, които целят да възпитат социалната способност “адаптивност”, необходима за ориентирането на бъдещия ученик в социалното пространство, даваща му шанс за ново равнище на социална компетенция и възможност за промяна в поведенческите нагласи, свързани с приемането на отговорностите за изпълняване на новата му роля. Адаптивността ще се изгражда чрез усвояване на познавателни стратегии за осъзнаване на личностната идентичност – гледните точки за сходство и контраст с другите – близки и чужди, които са в основата на новата позиция на детето при прехода в училище. Овладените знания, умения и компетентност, предпоставят връзката между индивидуалните потребности на всяко дете с неговите възможности за живот и дейност. Освен от условията на средата, те зависят и от неговите предразположения и насоченост към бъдещата, привлекателна социална роля “ученик”. Цели се в единство стимулиране на преживяванията, овладяване на представи и достъпни понятия, преобразуване на поведенчески механизми към социално ориентирани норми на поведение, дейност, общуване и комуникация, както в обичайната и ежедневна, така и в празнично-творческа среда. Така направлението създава основата не само за опознаване на условията за живот и дейност в средата от възрастни и връстници, а и за ново емоционално-положително оценъчно отношение към средата: към средствата на собствената ежедневна дейност; лица, продукти, средства и резултати от дейности, типични за близкото му обкръжение; норми на поведение, оценки и състояния, определящи саморегулацията му в социалната и културна среда; ориентиране в общочовешки и национални ценности.



Цели на образователното направление, съзвучни на обучението по гражданското образование

  1. Гарантиране на комфорт и сигурност в близката социокултурна среда.

  2. Подкрепа на личностна автономия и доверието в себе си и света.

  3. Възпитаване на алтернативна компетентност и регулиране съобразно нормите, произтичащи от предметната среда и обществото.

  4. Формиране на социално ориентирани норми за живот в здравословна и културна среда.

  5. Стимулиране на толерантност и сътрудничество, на уважение и приемане на културни и национални ценности.

Образователните ядра са четири: “Общуване с околните и самоутвърждаване”, “Предметна среда”, “Здравословна и социална среда”, “Културни и национални ценности”.

Конкретните цели за всяко ядро от Програмата за подготвителната група задават при тематично определеното образователно съдържание стратегически параметри, като условни ориентири за реализирането му. Всички тематични блокове имат обща характеристика – целят овладяването на система от представи и умения, възпитаване на отношение, насочват към преобразуване на детската дейност. Освен това всяка една от тях задава определена специфика на конкретната тема и ядрата в субективния опит на детето – насочват го към ориентиране в човешките отношения, системата от социални ценности, предметно-практическата среда, като преобразуване на модели, празничната атмосфера като отношение към света и оценяването му в интимен план. Така всяка централна тема е подчинена на важна функция: ориентирането активно подпомага детето при неговото адаптиране. Конкретните теми осигуряват различни по обем и съдържание възприятия, представи, начините за тяхното преструктуриране в индивидуален план – оптимизиране на процеса на адаптиране. Това не е просто опознаване на условията за живот в средата, на отношения между обекти и предмети, на норми на поведение, а е възможност детето да се превърне в активен участник в истинския живот като творец и партньор на възрастния до него.

Ориентирането в средата на всяка образователна тема отразява спецификата на превръщането на формите на поведение в нормативно обусловена личностна характеристика, т.е. детето придобива умения и способности да мотивира конкретно и адекватно поведението си съобразно собствените си потребности, отнесени до обществените норми на живот в света.

Първи модул за деца, не посещавали детска градина до подготвителна група:

І. В образователно ядро”Общуване с околните и самоутвърждаване” поставените две цели – “Утвърждаване на детската индивидуалност при сравняване с другите” и “Реализиране на начални прояви на взаимодействия с връстници” сред очакваните резултати тези, които са съзвучни на гражданското образование, са:

1. Знания – детето има:

1.1 Динамични представи за проява на грижи (към близки и роднини);

1.2 Конкретни представи за:


  • норми на поведение (в къщи и в детската градина),

  • връзки и взаимодействия между хората (семейни отношения и йерархия на рода);

  • взаимоотношения с връстници и учители.

2. Умения – детето умее да:

2.1 Назовава името си и демонстрира поведение съобразно пола и предпочитанията си.

2.2. Описва себе си и семейството си.

2.3 Сравнява се с еталони и се стреми да им подражава.



  1. Детето има Отношения:

    1. На доброжелателност към социален еталон (пример за действие и поведение).

    2. Показва привързаност и обич към родители и учители и демонстрира уважение към тях.

    3. Споделя избор и оценява (собствени прояви в дейности, в поведението, общуването и комуникацията).

ІІ. Образователно ядро “Предметна среда” - образователните цели “Опознаване на предметно-социалното единство….” и “Упражняване на норми за културно поведение”. Като резултати детето трябва да:

1. Има конкретни представи за предназначение на предмети, за техните функции; за средствата на труда в бита и професията на възрастните.

2. Умее да: сравнява ( сходство и разлика ) и групира ( играчки, съдове, мебели); спазва норми на безопасност; проявява икономичност (при употреба на средства и материали).

3. Да изразява отношение, като мотивира действия с предмети; оценява значимостта (на предмети, материали и средства на труда); реагира адекватно (в инсценирани критични ситуации; изразява отношение (към качества на хранителни продукти).

ІІІ. Образователно ядро “Здравословна социална среда” образователните цели “Осъзнаване на здравето като ценност,… професии на хора, (които се грижат за здравето и живота на другите)” и “Ориентиране в норми за безопасно движение ( и регулирано поведение на социалната роля бъдещ ученик)”. Като резултат детето трябва да има:

1. Представи и понятия:

1.1 Обобщени - за превозни средства.

1.2 Конкретни – за знаци за безопасно движение, предназначение на сгради и служби в помощ на човека; професии ( лекар, аптекар, зъболекар, медицинска сестра); предназначението на “Бърза помощ “ и поликлиника и норми на поведение в тях.

2. Умее да: предвижда (критични ситуации и умее да се предпазва); прилага норми на поведение в превозни средства – лична безопасност и правила на улично движение до вкъщи; управлява поведението си съобразно знаци на обществени места; подрежда и опазва пособия, нужни за ученика (в училище, в детската градина или класната стая).

3. Проявява отношения на:

3.1 Грижливост и състрадателност;

3.2 Уважение и признателност (към хора, които се грижат за живота, сигурността…).

3.3 Желание да спазва правилен режим.

3.4 Изразява положителна нагласа към новата социална роля на бъдещ ученик.

ІV. Образователно ядро “Културни и национални ценности” – Заложените цели са “Реализиране на проекти и изяви в ежедневната и празнична среда при съпричастност и коопериране” и “Приобщаване към културни еталони при разпознаване на общочовешки ценности”. Очаква се като резултат детето да:

1. Има конкретни представи за: лични празници – рожден и имен ден; ежедневна и празнина среда (в детската градина и вкъщи); обичаи и традиции – Баба Марта, Дядо Коледа и пр.; за начина на празнуване на официални и национални празници (Коледа, Нова година, Великден, 24-ти май и пр.); за етническа и национална принадлежност – приобщаване към “ние”-общността.

2. Умее – самостоятелно да организира обстановка (за приложно-продуктивна и практическа дейност); установява признаци на принадлежност към религиозна общност, обичаи и празници съобразно средата.

3. Проявява отношение, като преживява значимостта на собствените си празници и за другите – приятели и роднини; проявява уважение и отзивчивост към преживяванията на другите в ежедневна и празнична среда.


Втори модул за деца, посещавали детска градина до подготвителна група. Визираме само разликите във формираните цели и очаквани резултати – знания, умения и отношения.

І. Образователно ядро “Общуване с околните и самоутвърждаване” целта е реализиране на взаимодействие, като детето разбира и си сътрудничи с връстници и възрастни. Очакваните резултати са детето да:

1. Има представи:

1.1. Динамични - за проява на грижа към близки и роднини; представи за етикетни норми за връзка и взаимодействие; семейни отношения и йерархия на рода.

1.2. Обобщениза поведение на децата и възрастните в природната и социална среда;

1.3 Конкретниза правата на детето.



2. Умее – да:

2.1 Оценява постъпки и отношение на близки и непознати;

2.2 Се ориентира в групови правила и се самооценява; реагира адекватно при обичайни или неочаквани ситуации за общността;

2.3 Извършва обобщения за значението на екипността и взаимоотношенията между хората: строеж, търговски услуги, отдих и развлечения.



3. Проявява отношения като:

3.1 Избира и утвърждава собствена стратегия на дейност, поведение, комуникация и общуване при интегриране с другите.

3.2 Овладява възможностите за активно взаимодействие с другите.

3.3 Партнира на учител, сътрудничи си с връстници и проявява толерантност към децата с различия.



ІІ. Образователно ядро “Предметна среда” допълнение към формулировката на втората цел е” Упражняване на самостоятелна практика при спазване на етикетни норми”. Като резултати се очаква детето:

  1. Да има представи:

    1. Обобщени– за превозни средства (за какво служат ), за функции на предмети, за средства на труда.

1.2 Динамични - за свойства на материали (използвани в ежедневието).

1.3. Конкретни - за отношения при пазаруване – семейни средства, тяхното разпределение и използване на пари.



2. Да умее да:

2.1 Обяснява резултати от обследването на предмети и материали. Опазва резултатите и продуктите от труда на възрастните.

2.2 Съгласува потребности от материални нужди в семейството и детската градина.

3. Проявява отношения, като се отнася с отговорност към материали и продукти – съхранява ги и ги използва икономично.

ІІІ. Образователно ядро “Здравословна и социална среда” . Сред очакваните резултати са детето да има:


  1. Обобщени представи за:

    1. Професии и служби в помощ на човека.

    2. Домове, сгради и културни средища.

    3. Бит и дейност на хората в различни условия (в град и село).

  2. Да умее да:

    1. Предвижда критични ситуации и се предпазва адекватно чрез търсене на помощ.

2.2 Се регулира от правата на поведение в превозни средства – лична безопасност и правила на улично движение до вкъщи. Управлява поведението си съобразно пътни знаци и познати сигнали.

2.3 Се ориентира в обществени отношения: търговия, услуги, реклама.

2.4 Осмисля предназначението и опазва пособия, нужни за ученика в училище, на мебели и учебни средства в детската градина и в класната стая.

2.5 Установява прилики и разлики в дейността на работещите в детската градина и училището.

3. Проявява отношение като:

3.1 Преживява значимостта на собствените си празници и за другите – роднини и приятели.

3.2 Проявява: -


  • уважение, отзивчивост и толерантност, родолюбие и ги оценява в различните общности.

  • емпатия и толерантност към различните от него.

3.3 Проявява интерес към събитията в близката среда – настроение на хора, техни очаквания и пр.
Гражданското образование обхваща всички аспекти на съвместен живот в групата и детската градина. Търси се много тясна и действена връзка със семейството. То предполага разграничаване качествата на отделния гражданин (като индивидуална идентичност) и принадлежността му към определена група; отчита различията в мненията, ангажираността и интересите на отделните индивиди, членове на групата.

Гражданското образование предполага използване на всички средства, за да се изясни свободата на личността сама да търси и открива пътища за своето развитие и изява.


ЛИТЕРАТУРА


  1. Балкански, П., З. Захариев . Въведение в гражданското образование.С., 1998

  2. Иванов, И., Въпроси на гражданското образование, Шумен, 2000

  3. Книга за учителя в подготвителната група на детската градина, Поредица Ръка за ръка., Просвета, С., 2003

  4. Програма за подготвителната група в детската градина . МНП, С., 2003

Каталог: biblioteka -> Obrazovanie
Obrazovanie -> Българските малцинства и тяхното образование след 1989 Г
Obrazovanie -> Толерантност в действие янка Р. Тоцева tolerance in action
Obrazovanie -> Нели Ил. Бояджиева
Obrazovanie -> "проблеми и перспективи на интеркултурното образование"
Obrazovanie -> Различните” деца под влияние на обсебващо пристрастено семейство
Obrazovanie -> Provocations of intercultural education
Obrazovanie -> Специфични обучителни трудности и последствията от тях екатерина Л. Люцканова specific learning difficulties and the their consequences ekaterina L. Liutskanova
Obrazovanie -> The pedagogical experience in an eduction of interreligious tolerance


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница