Програми и фондове за финансиране на проекти нова сесия на Фонд "Социална отговорност на Първа инвестиционна банка"



Дата23.07.2017
Размер127.1 Kb.
#26351
ТипКонкурс


Областен управител на Ямболска област

8600 Ямбол, ул. Ж. Папазов 18, http://yambol.government.bg


ИНФОРМАЦИОНЕН БЮЛЕТИН № 44
ПРОГРАМИ И ФОНДОВЕ ЗА ФИНАНСИРАНЕ НА ПРОЕКТИ
Нова сесия на Фонд "Социална отговорност на Първа инвестиционна банка"

Краен срок: 1 февруари 2006 г.


Фондация "Работилница за граждански инициативи" и Първа инвестиционна банка обявяват нова сесия на Фонд "Социална отговорност на Първа инвестиционна банка". Фондът има за цел да предостави възможности за развитие на деца и младежи от Домовете за деца и юноши (ДОВДЛРГ) в страната, като работи за тяхната социална адаптация, житейска реализация и подготовка за самостоятелен живот. Очаква се на настоящата втора сесия да бъдат подкрепени около 10 проекта.
С проекти в конкурса могат да участват организации, регистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ) и Закона за народните читалища (ЗНЧ), нерегистрирани граждански групи, местни власти. На втората сесия могат да кандидатстват организации, чиито предложения са били отхвърлени на първата сесия. Не могат да кандидатстват подкрепените на първата сесия организации.
Крайният срок за кандидатстване е 01.02.2006. Ако след прочитането на Указанията имате допълнителни въпроси, можете да се обърнете към: Мария Петрова, офис-мениджър, тел.: (02) 9879803, 9801268, e-mail: wcif@wcif-bg.org и Юрий Вълковски, мениджър „Финансиране”, тел.: (02) 9879803, 9801268, e-mail: yvulkovsky@wcif-bg.org
Формуляр за кандидатстване Насоки за кандидатстване Проектен фиш

Конкурс за проекти по подпрограма Коменски 1 - Училищни партньорства

Краен срок: 1 февруари 2006 г.


В училищни проекти или проекти за училищно развитие по Коменски 1 могат да вземат участие следните видове институции: държавни, общински и частни средни училища и детски градини, които работят по утвърдения учебен план на МОН. В езиков проект по подпрограма Коменски 1 могат да вземат участие всички държавни, общински и частни средни училища, които работят по утвърдения учебен план на МОН, като за да участват в международен обмен учениците следва да са над 12 годишна възраст.
Конкурсът финансира приоритетно: Проекти за втора или трета година, които са преминали успешно през селекцията; Проекти с координатор българска институция; Проекти на кандидати, които нямат опит в международни проекти/дейности и не са получавали финансиране от ЕС за участие в такива; Проекти на училища за деца със специални образователни нужди (училища за деца с увреждания, интернати); Проекти, в които са включени участници от етнически малцинствени групи или в неравностойно социално-икономическо положение.

За подробности: http://socrates.hrdc.bg/News%20Docs/Call2006.doc


Нова възможност за финансиране по Компонент 2 на Програмата за развитие на НПО на ФРГИ

Краен срок: 6 февруари 2006 г.


Компонентът преследва две основни цели:

1) Придобиване на нови знания и умения, свързани с устойчивото мобилизиране на ресурси, както на индивидуално, така и на организационно ниво.


2) Предоставяне на подкрепа за прилагане на практика на наученото.

За участие в програмата ще бъдат допуснати кандидати, които отговарят на всички посочени по-долу критерии:

- Организации, регистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел.
- Организации, които имат поне 2 години активна работа на местно ниво (включва както работа по проекти, така и реализиране и участие на организацията в други инициативи и дейности на местно ниво).
- Организации, които са добре познати в общността, в която работят.
- Организации с опит в мобилизирането на местни ресурси.
- Организации, които имат ясна мисия и чиито дейности съответстват на мисията.

- Организации, които не участват в други програми на ФРГИ през 2005 и 2006 г.

За повече информация: Мария Петрова, Офис-мениджър, тел.: (02) 9879803, 9801268,
e-mail: wcif@wcif-bg.org
- Юрий Вълковски, Мениджър „Финансиране”, тел.: (02) 9879803, 9801268,
e-mail: yvulkovsky@wcif-bg.org

Информация за програмата

Формуляр за кандидатстване


НОВО: Възможност за кандидатстване - Фонд за развиване на капацитета на НПО на ФРГИ

Краен срок: 15 февруари 2006 г.


Фондът за развиване на капацитета на НПО е част от Програмата за развитие на НПО. Неговите цели са:

- да насърчи НПО да започнат да мислят и полагат целенасочени усилия за развиване на своя организационен капацитет;


- да съдейства за организационното развитие на НПО като улесни достъпа им до консултантски услуги.

Фондът ще дава възможност на НПО да ползват съдействие (под формата на консултиране) в области, свързани с развитието на организацията като цяло - например, по отношение на екипа, организацията на работа, финансовата устойчивост, публичността и т.н. Няма да се предоставя съдействие по строго специфични теми, свързани с дейността на организацията - например, законодателство в сферата на правата на децата, работа с жени, преживели насилие и т.н. Няма да се предоставя съдействие и по отношение на набиране на средства и мобилизиране на местни ресурси. Обучение и допълващо финансиране в тази сфера ФРГИ предоставя целенасочено по други свои програми.


За участие в програмата ще бъдат допуснати кандидати, които отговарят на следните критерии:

- Организации, регистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел.


- Организации, които не извършват религиозни или политически дейности.
- Организации, които не участват в други програми на ФРГИ през 2005 и 2006 г.
- Организации, които могат да гарантират, че ще имат текуща дейност в периода на осъществяване на консултациите.

За повече информация: Мария Петрова, Офис-мениджър, тел.: (02) 9879803, 9801268, e-mail: wcif@wcif-bg.org ; - Юрий Вълковски, Мениджър „Финансиране”, тел.: (02) 9879803, 9801268,


e-mail: yvulkovsky@wcif-bg.org Информация за Фонда Формуляр за кандидатстване пред Фонда
НОВО: ЧЕТИРИ ТЕКУЩИ КОНКУРСА НА ФРГИ - ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА ФИНАНСИРАНЕ, ОБУЧЕНИЯ И КОНСУЛТАЦИИ

За повече информация:


Мария Петрова, Офис-мениджър, тел.: (02) 9879803, 9801268, e-mail: wcif@wcif-bg.org
Юрий Вълковски, Мениджър „Финансиране”, тел.: (02) 9879803, 9801268, e-mail: yvulkovsky@wcif-bg.org
Покана за предложения за създаване на партньорства между граждански и научно-изследователски организации с оглед на достъпа до изследвания

Краен срок: 30 март 2006 г.


Тази покана е част Програма "Общество и наука" в рамките на Structuring the European Research Area. Области: Социална сфера; Информация; Образование - Обучение; Изследвания. Могат да кандидатстват: корпорации, изследователски центрове, малки и средни предприятия, университети. България е избираема страна. За повече информация:

http://fp6.cordis.lu/index.cfm?fuseaction=UserSite.FP6DetailsCallPage&call_id=263
Международни образователни програми

dOSI/FCO Chevening/University of Warwick Scholarships 2006-2007

Краен срок за подаване на документи: 23 януари 2006

Институт „Отворено общество“ обявява конкурс за стипендии за обучение в Едногодишни магистърски програми в хуманитарните, социалните, природните и техническите науки в университета Уорик във Великобритания. Кандидатите трябва да са български граждани, да са завършили висше образование /вкл. и през 2006/ с  успех не по-нисък от много добър, да владеят отлично английски език и да не са навършили 35 години към 1 октомври 2006.

Подробности и формуляри за кандидатстване се получават в Институт „Отворено общество“ – София: ул. “Солунска” 56, тел.: 930 66 40, vkarastoyanova@osf.bg; www.news.osf.bg
OSI/FCO Chevening/UCL-SSEES Scholarships 2006-2007

Институт „Отворено общество“ обявява конкурс за стипендии за обучение в University College London, School of Slavonic and East European Studies  в следните магистърски програми: политическа икономия на Русия и Източна Европа; политика, сигурност и интеграция; и изследвания на Централна и Югоизточна Европа. Кандидатите трябва да са български граждани, да са завършили висше образование (вкл. и през 2006) с  успех най-малко много добър 5.00,  да владеят отлично английски език и да не са навършили 35 години към 1 октомври 2006.Крайни срокове за директно кандидатстване за прием в UCL-SSEES:


1 февруари 2006, (www.ucl.ac.uk/admissions
1 март 2006 - за стипендия

Подробности и формуляри за кандидатстване се получават на адрес: Институт Отворено общество-София, ул. “Солунска” 56, 1000София, тел.: 930 66 40, vkarastoyanova@osf.bg ; www.news.osf.bg
ЕВРОПЕЙСКА ИНТЕГРАЦИЯ


Пролет в Европа 2006 - Регистрацията започна

Пролет в Европа e педагогическа платформа за включване изучаването на Европейския съюз в учебните програми. Проектът е създаден, за да подпомогне обучението и дебатите за ролята на Европейския съюз в училищата и включи учениците в откриване на повече данни за настоящите и за бъдещите държави-членки на ЕС. Събитията и дейностите, свързани с инициативата Пролет в Европа, дават възможност за съвместна работа между училищата като партньори. Централното събитие на инициативата Пролет в Европа ще се състои на 21 март 2006 г. Всички училища, учебни институции и НПО работещи с младежи по Програма Дебати и Човешки Права ще имат възможност за намиране на партньори и работа в екип.
За повече информация: www.springday2006.org За контакти:Мая Арнаудова – педагогически съветник за България - maya_arnaudova@yahoo.com; Кр. Тодорова –ст.експерт от МОН – координатор за България, K.Todorova@minedu.government.bg


Земеделските стопани ще получат три вида финансова подкрепа от ЕС

След присъединяването на България към Европейския съюз земеделските производители ще получат три вида финансова подкрепа - директни плащания, пазарна подкрепа и средства за развитие на селските райони, през първите три години след присъединяването на обща стойност 1.5 млрд. евро. Условие за разпределението на плащанията е земеделските производители да се регистрират и да декларират площите, които обработват.

Това, с което ще стартира България през 2007 г., ще е 25% от това, което получава западният фермер. Разчетите са всяка година с по 10-15% сумата да се увеличава и към 2011 г. да се изравним като финансов ресурс със западноевропейските фермери. От 150 до 450 хил. производители ще могат да бъдат подпомагани при новите условия. Едва около 60 хиляди са регистрираните земеделски производители в страната към днешна дата.

Системата за подпомагане е единна в целия ЕС, правилата са унифицирани. Единственото място, където имаме право на национален избор, е да определим площта, над която започва подпомагането. Тя може да бъде 0.3 ха, 0.5 ха или 1 ха. В зависимост от това коя мярка ще изберем ще бъде определен и броят на бенефициентите, които евентуално биха участвали в системата на подпомагане, и средствата, които всеки от тях ще получи.

Изборът трябва да бъде направен до 2006 г. Като идея в Министерство на земеделието се спрягал унгарският модел, който е комбиниран - за полски култури - над 1 ха, и за интензивно земеделие зеленчукопроизводство и овощарство, трайни насаждения - 0.3 ха. На 1 януари 2007 г. България трябва да има изградена, тествана и акредитирана в Брюксел разплащателна агенция.

От ЕС ще получим 431 млн. евро за директно плащане за земя. За да ги получат, стопаните трябва да отговарят на две условия - земята им да бъде регистрирана чрез договори и да се обработва. Втората договореност по глава “Земеделие” е пазарната подкрепа. Тя е в размер на 388 млн. евро. Това означава подкрепа на цените и субсидиране на растениевъдството и животновъдната продукция.

Предвидени са около 733 млн. евро за развитието на самите селски райони - изграждане на инфраструктура и подобряване условията на живот с цел задържане на земеделските производители в селата. Тези три момента са заложени в глава “Земеделие” на договора за присъединяване.






Основните приоритети на австрийското председателство на ЕС
ГЕОРГИ ДИМИТРОВ магистър по Европейски Науки от Центъра за изследване на европейската интеграция, Бон. Докторант на тема култура и институционални промени в Източна Европа след 1989

Из www.dnevnik.bg

Австрия пое на 01.01.2006 председателството на Еврепейския. Основните приоритети на австрийското председателство са:

Икономически растеж, работни места и енергия:

В рамките на икономическия дебат Виена вероятно ще се опита да възобнови диалога за Лисабонската стратегия, според която ЕС трябва да стане „най-конкурентоспособната и динамична, основана на знанието икономика в света“, всичко това до 2010 г. Допълнителна тема ще бъде подвижността на работния пазар. Преди 1 май 2006 г. старите 15 страни членки на ЕС трябва да изразят намеренията си относно продължението или прекратяването на преходни рестриктивни периоди към работещи от новите страни. 2006 е обявена за „европейска година на подвижността на работещите“. Австрия ще обърне особено внимание на областта на енергията, върху която в момента се извършва обширно проучване. Вероятно е резултатът да бъде формулирането на нова енергийна стратегия за ЕС, която ще предложи стъпки за намаляването на зависимостта от несигурни източници. По-голяма диверсификация на снабдители както и тласък към развитието на възобновяеми енергии са сред потенциалните изводи.




Балкани: В акцентите на Австрия се открояват съвсем ясно Западните Балкани – Хърватска, Сърбия и Черна Гора, Босна и Херцеговина, Македония, Албания и това е съвсем закономерно имайки предвид

географското им разположение и най-новата им история. Дългосрочният приоритет на Австрия относно разширяването е първоначално консолидиране след приема на България и Румъния (и Хърватска), последвано от стъпки за присъединяването на страните от Западните Балкани. Относно Турция австрийското председателство е официално обвързано с решението на Съвета, но дипломатично резервирано с оглед на крайния резултат от преговорите с Турция.


Разширяване на ЕС: Създаването на благоприятен климат за предстоящото присъединяване на България и Румъния към ЕС е цел, която ще съпътства австрийското председателство. Това важи и в двата възможни сценария. И в случай на отлагане, както и в този на разширяването на ЕС към 01.01.2007 г. Австрия ще се стреми да бъде „справедливият брокер“ между кандидатките и ЕС независимо от това кое решение бъде взето. С това една стара европейска практика се потвърждава за пореден път – това, което е популярно сред населението, не е непременно целта на неговите представители.
Бюджетът на ЕС: В европейски план председателството на Австрия ще бъде съпроводено от дебати относно бюджета на ЕС за периода 2007-2013 г., за чието окончателно приемане е необходимо съгласието на Европейския Парламент. Все още е рано да се направи каквато и да е прогноза освен тази, че ЕП ще продължи да се опитва да разширява границите на властта си, особено предвид създалата се ситуация, в която Съюзът се нуждае от успешен завършек на бюджетния план. С това приемането на бюджета ще се превърне вероятно в поредния институционален трилър на ЕС.
Европейски Идентичности: Австрия се надява да предизвика общоевропейски дебат на тема Европейски Идентичности и бъдещето на Европа.
Правомощията на Европейския Съд: Почти на ръба на тези теми се откри дискусията върху ролята на Европейския Съд в Люксембург. Тук австрийският канцлер е на мнение, че дейността на Съда трябва да се преосмисли с оглед на правото му да взима решения, които принципно не подлежат на ревизия. В. Шусел смята също така, че принципите на пропорционалност и субсидиарност, които са в основата на европейското правораздаване, са достатъчно добре покрити от националните съдебни органи.
И малко Feststimmung за финал

Да не забравяме, че покрай тези и всички останали задачи на австрийското председателство в първото полугодие на 2006 г. се честват годишнини на двама от най-бележитите австрийци: 250 години от рождението на Волфганг Амадеус Моцарт (27.01.1756) както и 150 години от рождението на Зигмунд Фройд (06.05.1856). Австрия ще инсценира подходящо двама „първенци“ на културата си – една област, за чието влияние не съществуват никакви съмнения. Равносметката за изминали векове е все пак значително по-лесна.



2006 - Европейската година на трудовата мобилност

Европейската комисия обяви 2006 г. за "Европейска година на мобилността на работещите".

Инициативата има за цел да събуди вниманието на обществеността и да увеличи разбирането за ползите от труда в чужбина и на ново работно място. Това е първата Европейска година, която обединява темите мобилност и труд. Трудът в друга страна и/или сектори дава на работещите нови умения и опит, като ползата е взаимна - за самите тях и за техните работодатели. Придобиването на нови умения е от съществена важност в една глобализирана и реструктурирана икономическа среда. Въпреки това настоящите данни показват, че много малко европейци работят в чужбина.

Процентът на европейците - жители на страна от ЕС, различна от тяхната страна на произход, трайно остава около 1,5 % за последните 30 години. А в 9 страни на ЕС, 40 процента от работещите не са сменяли работното си място през последните 10 години.

Владимир Шпидла, комисар по заетостта и социалната политика, посочи някои от причините за ниската мобилност на трудещите се от ЕС. "Все още има законови, административни, и лингвистични пречки за мобилността на трудещите се, съчетано с липсата на знание за достъпната информация и помощ, а много от работещите не са напълно убедени за предимствата от работата в друга страна и/или сектор. Трябва да обърнем внимание на тези въпроси", уточни той.

Официалното откриване на Европейската година на мобилността ще се състои на 23-24 февруари в Брюксел.


От 24 до 26 март 2006 г. в Драматичен театър – Стара Загора ще се проведе VI-я Национален музикално – фолклорен конкурс с международно участие “Орфеево изворче”. За повече информация, статут на конкурса и заявка за участие се обьрнете кьм Д. Къшева – тел. 04322/2045; 0898/874222, както и кьм отдели Култура при общините.



region@yambol.government.bg Отдел Регионално развитие януари 2006

Каталог: wwwroot -> broshuri
broshuri -> Програма фар 2004: Подкрепа за повишаване на конкурентноспособността на българските предприятия Обща информация и проектен фиш
broshuri -> Програми и фондове за финансиране на проекти
broshuri -> Програми и фондове за финансиране на проекти български донорски форум
broshuri -> Програми и фондове за финансиране на проекти
broshuri -> Програми и фондове за финансиране на проекти тунджанска пролет Национален литературен конкурс
broshuri -> Програми и фондове за финансиране на проекти покана за участие в международна конференция по проекта Подобряване на националните училищни мрежи в Европа
broshuri -> Областен управител на Ямболска област
broshuri -> Конкурс на дебютна литература Краен срок: 10 април 2005 г
broshuri -> Програми и фондове за финансиране на проекти трета Балканска танцова платформа
broshuri -> Областен управител на Ямболска област


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница