Програми и фондове за финансиране на проекти тунджанска пролет Национален литературен конкурс



Дата24.07.2016
Размер138.6 Kb.
#3456


Областен управител на Ямболска област

8600 Ямбол, ул. Ж. Папазов 18, http://yambol.government.bg


ИНФОРМАЦИОНЕН БЮЛЕТИН № 48
ПРОГРАМИ И ФОНДОВЕ ЗА ФИНАНСИРАНЕ НА ПРОЕКТИ
Тунджанска пролет Национален литературен конкурс

Краен срок: 31 март 2006 г.


Община “Тунджа” и Дружество на СБП – Ямбол обявяват национален литературен конкурс “Тунджанска пролет”. Националният литературен конкурс “Тунджанска пролет” е в две жанрови категории: за разказ и за цикъл (до четири) стихотворения на свободна тема. В конкурса могат да участват автори от цялата страна на възраст до 35 години. Ще бъдат присъдени следните награди:
Награда “Тунджанска пролет” – 400 лева; Една награда – 300 лева
Участниците в конкурса могат да участват и в двете категории с по едно произведение. Разказите трябва да бъдат с обем до 10 стандартни машинописни страници. Произведенията се представят за участие в конкурса на хартиен носител (машинопис или компютърна разпечатка). Краен срок за представяне на творбите – 31 март 2006 година (важи датата от пощенското клеймо), на адрес:
8600 Ямбол, пл. “Освобождение” 1, Общинска администрация “Тунджа”, стая 203, за конкурса.
Резултатите от конкурса ще бъдат обявени в рамките на Националните празници “Тунджански литературни дни 2006”, които ще се състоят от 17 до 20 април.
Възможности за кандидатстване на страницата на Европейската младежка фондация

Краен срок: 1 април 2006 г.


До 1 април 2006 г. може да се кандидатства с проекти в рамките на Категория A (международни младежки срещи, семинари, конференции, фестивали и др.) и на Категория B (всеки друг тип дейност - публикации, информационни кампании, аудио-визуални материали и изложби, уеб-страници, изследователски проекти и др.). За повече информация: http://galadriel.coe.int/fej/index.jsp
Програмата за малки проекти на Глобалния екологичен фонд е отворена за приемане на предложения за финансиране на проекти от 8 март 2006 г.

Краен срок: Концепции се приемат текущо


В рамките на ПМП има две възможности за финансиране - предложения за финансиране на проекти и предложения за финансиране на дейности за подготовка на проекти.
Предложения за финансиране могат да се подават от организации и неформални групи, регистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел, Закона за читалищата, Закона за задълженията и договорите и Закона за вероизповеданията.
Партньори по проектите могат да бъдат физически и юридически лица, органи на държавната и местната власт, учебни заведения и други.
Подходящите проекти трябва да съответстват на Националната стратегия по програмата.
Продължителността на проектите, финансирани от ПМП е до 3 години, а на предложения за финансиране на дейности за подготовка на проекти - 1 година.
Максимална сума, с която се кандидатства за финансиране на проект към ПМП: 50 000 щ.д.
Максимална сума, с която се кандидатства за финансиране на дейности за подготовка на предложение за финансиране на проект: 2000 щ.д. Тези средства могат да се изразходват за: провеждане на специализирани проучвания, необходими за формулирането на проекта; предпроектни проучвания; разработване на идейни/технически проекти и командировъчни. Други видове разходи ще се разглеждат отделно за всеки конкретен случай при необходимост. Не се финансират възнаграждения за изготвяне на предложението за финансиране, канцеларски и непреки разходи.
Задължително е осигуряването на съ-финансиране по всеки проект, от източници, различни от ГЕФ.
Не се изисква съ-финансиране за дейности за подготовка на проекти на етапа на кандидатстване за получаване на средства от ПМП. Съ-финансирането може да е финансово и/или нефинансово (in-kind).
Нефинансовият принос е тип съ-финансиране, което се състои от дарение в натура спрямо проект, без което дарение определена дейност от този проект не би могла да бъде реализирана. Условията за зачитане на нефинансов принос са: може да се провери по документи; е необходим и обоснован за изпълнението на дейностите по проекта; включен е в бюджета на предложението за финансиране; правилно е остойностен и не е заплатен от друг донор или средства по време на изпълнение на проекта (в противен случай се счита за финансов принос).

Проекти, които се подават по тематичните области от Националната стратегия на Програмата в България (Екотуризъм, Устойчиво земеделие, Местно развитие, Устойчиви продукти) трябва задължително да

осигурят минимално съ-финансиране равно на средствата, искани от ПМП (например при кандидатстване за 1000 лева от ПМП, минималното съ-финансиране е 1000 лева). Финансовото съ-финансиране следва да

е поне 50% от финансирането, искано от ПМП (например при кандидатстване за 1000 лева от ПМП, минималното финансово съ-финансиране е 500 лева, а останалите 500 лева могат да са нефинансов принос). Проекти, които се подават извън тематичните области, могат да осигурят по-малко съ-финансиране. В този случай трябва да осигурят минимално съ-финансиране равно на половината от средствата, искани от ПМП (например при кандидатстване за 1000 лева от ПМП, минималното съ-финансиране е 500 лева). Финансовото съ-финансиране следва да е поне 25% от финансирането, искано от ПМП (например при кандидатстване за 1000 лева от ПМП, минималното финансово съ-финансиране е 250 лева, а останалите 250 лева могат да са нефинансов принос).


ПМП ще насърчава проекти с по-голям финансов принос.
Схемата на превеждане на средствата се описва в съответния договор за финансиране на проект. Принципната схема на превеждане на средства по одобрени проекти е: 30% при подписване на договора за финансиране между ПРООН и изпълняващата организация; 60% при приемане на междинни отчети от страна на НК и ПРООН; 10% след приемане от НК и ПРООН на окончателния отчет по проекта.

Максимални административни разходи на организацията, несвързани с управлението на проекта: до 10% от общата сума на финансовите средства, необходими за реализацията на проекта. Максимум разходи за управление на проект - 15% от общия бюджет на проекта.


Процедурата за кандидатстване пред ПМП включва: подаване на концепция на предложение за финансиране по формуляр до НК. Приемането или отхвърлянето на концепциите е в правомощията на НК. Всички членове на НУС се информират относно подаваните, приеманите и отхвърляните концепции и подпомагат НК във вземането на решения; НК информира писмено кандидатстващата организация за Решението относно приемането или отхвърлянето на концепциите в срок от 10 работни дни от постъпването на концепцията в офиса на ПМП; организациите, чиито концепции са приети от НК внасят предложение за финансиране на проект към ПМП по формуляр; НУС взема решение относно одобряването, отхвърлянето или препоръчването за промени/доработване на всяко предложение за финансиране, както за суми до 50000 щ.д. така и за суми до 2000 щ.д.; за разглеждане на предложения за финансиране НУС се събира поне два пъти в годината в зависимост от броя на постъпилите предложения; всеки кандидат получава информация за решението на НУС в писмена форма в рамките на 3 седмици от заседанието; в случай на одобрение на проект от НУС със забележки кандидатът е задължен да ги отрази в срок определен от НК, но не повече от 2 седмици от информирането му за решението на НУС; Решението на НУС се утвърждава от ПРООН и Глобалния мениджър на ПМП.
Критериите, по които НК приема или отхвърля концепции са: принос към поне една ГЕФ сфера (биоразнообразие, изменение на климата, борба с опустиняването, международни води, устойчиви органични замърсители); принос към изпълнението на Националната стратегия; реалистичност и яснота на предложението. Документи за кандидатстване
Всички необходими указания и документи са на разположение в Интернет сайта www.sgp-bulgaria.org или могат да бъдат получени в електронен вид при поискване от milenai@unops.org, Милена Игнатова, тел:факс (02) 9804433.
Награда на СБП за нова детска книга (ръкопис)

Краен срок: 15 април 2006 г.


Наградата е учредена през 2006 г. от Съюза на българските писатели.
Присъжда се ежегодно, в рамките на Националния фестивал на детската книга (8-10 май, Сливен), за нова детска книга (ръкопис). Наградата се определя на конкурсен принцип. Конкурсът е анонимен, а отличията се връчват през м. май на тържествена церемония в гр. Сливен.
Наградата включва малка пластика, грамота и издаване на одобрения ръкопис.
Условия за кандидатстване: Ръкописът да бъде неиздаван; Да се представи в три екземпляра като името на автора, заглавието на ръкописа и координатите за връзка се поставят в отделен малък запечатан плик.
Адрес: гр.София – 1000, ул. "Шести септември" № 35
Съюз на българските писатели (Конкурс за нова детска книга)

За повече информация: http://ebulletin.liternet.bg/news.php?page=news_show&nid=1806&sid=7


Национална награда “Константин Константинов” за принос в детското книгоиздаване

Краен срок: 15 април на текущата година


Националната награда “Константин Константинов” е учредена през 2004 г. от Министерство на културата, Национален център за книгата към МК, Регионална библиотека “Сава Доброплодни” - Сливен, Община Сливен и Ротари клуб - Сливен. Наградата се присъжда ежегодно, в рамките на Националния фестивал на детската книга - Сливен, за принос в книгоиздаването за деца през предходната година. Наградите се определят на конкурсен принцип, а отличията се връчват през м. май на тържествена церемония в гр. Сливен. Наградата представлява малка пластика, диплом и парична сума. Награди се присъждат в следните категории: Голяма награда за цялостен принос; Издателство; Автор; Илюстратор.
В конкурса за наградата могат да участват физически и юридически лица.
Повече информация може да видите на адрес: childbookfest.iradeum.com
Адрес: 8800 гр. Сливен, ул. „Никола Карев” № 1, Регионална библиотека „Сава Доброплодни”
за Националната награда „Константин Константинов”
За контакти: тел./факс 044/ 62 24 41
e-mail: rpetrova@iradeum.com reglibsliven@iradeum.com

За повече информация: http://ebulletin.liternet.bg/news.php?page=news_show&nid=1805&sid=7


Правно консултиране на хора с увреждания

Краен срок: до ноември 2006 г.


Фондация „Хоризонти” с финансовата подкрепа на Институт „Отворено общество” провежда правно консултиране на хора с увреждания. Консултациите могат да се получават по няколко начина:

1. Лични срещи с консултантите в приемна в гр. София, ул. „Ангел Кънчев” 2, (сградата на КТ "Подкрепа"), ет. 4, ст. 9 в дните от понеделник до четвъртък между 16 и 18 ч и в петък от 13 до 16 ч.


2. По телефона: 02/ 962 55 25 - за информация и задаване на правни въпроси.
3. По телефона: 02/489 13 92 - за директни консултации, давани от правните ни консултанти в определените за консултиране дни и часове.
4. Чрез интернет- електронна поща - horizonti@dir.bg, skype - horizonti_consult

Консултациите са напълно безплатни за хора с увреждания. При необходимост ще могат да се завеждат дела и да се дават правни становища по въпроси, засягащи правата на хората с увреждания, както и (в случай на нужда) ще се търсят разрешения на конкретни проблеми и конфликти с институции и фирми. На страницата на фондация „Хоризонти” - horizonti.bg ще се публикуват отговори на важни и актуални въпроси по социалното и трудовото право.


ПРИЛАГАНЕ НА ЦЕЛЕВАТА СУБСИДИЯ ЗА ПОДПОМАГАНЕ ПРОИЗВОДСТВОТО НА ЦАРЕВИЦА ЗА ЗЪРНО И МАСЛОДАЕН СЛЪНЧОГЛЕД - РЕКОЛТА 2006 Г.

Във връзка с предстоящото през 2006 г. финансово подпомагане на земеделските производители за засяване на царевица за зърно и маслодаен слънчоглед, и прилагане на схемата за единното плащане на площ след идентификация на площите, ви уведомяваме:

Идентификацията на ползваните от земеделските площи по КВС или ортофотокартата ще се извърши от Областните дирекции „Земеделие и гори” и съответните общински служби по земеделие и гори по местонахождение на земеделските земи в срок до 10 май 2006 г.

Идентификацията на площите е задължителна и ще се удостоверява със Служебна бележка, подписана от експерта, отговорен по регистрацията, началника на общинската служба по земеделие и гори, кмета на населеното място и директора на ОД „Земеделие и гори”. Служебната бележка ще бъде основание за ползване на подпомагане по целевите финансови линии на ДФ „Земеделие”. В срок до 25 март 2006 г. всички земеделски производители следва да подадат в съответната общинска служба по земеделие и гори Намерение за участие в Целевата субсидия за подпомагане производството на царевица за зърно, реколта 2006 г., маслодаен слънчоглед, реколта 2006 г. и пшеница, реколта 2007 г. по новата схема за плащане /по образец/ в 2 екземпляра – един за общинската служба по земеделие и гори и един за областната дирекция на ДФ „Земеделие”. Земеделският производител следва да посочи размера на площите, които ще бъдат засяти с пролетни култури, реколта 2006 г. – царевица за зърно и маслодаен слънчоглед, както и пшеница, реколта 2007 г. Областните дирекции „Земеделие и гори” и областните дирекции на ДФ „Земеделие” следва на уведомят всички земеделски производители за предстоящата идентификация на площите и декларирането на намерение за засяване на обработваните площи, регистрирани в общинската служба съгласно изискванията на Наредба № 3 от 1999 г.


ИЗ ПЕЧАТА
Димитър Чобанов: Заетост и безработица през 2005 г.

Националният статистически институт (НСИ) публикува предварителни данни за заетостта през четвъртото тримесечие на 2005 г., чрез които може да се направи анализ на развитието на трудовия пазар през тази година. Коефициентът на безработица средногодишно се понижава до 10.4%, което е продължение на тенденцията от 2001 г. насам. Това само по себе си е добра новина, но цялостната ситуация не е толкова позитивна.

Броят на безработните намалява на 334.2 хил. през 2005 г., което представлява понижение с 65.7 хил. спрямо 2004 г. Това обаче, се дължи до голяма степен на методологията: безработните са тези, които активно търсят работа през период от четири седмици, включително и текущата, и са на разположение да започнат работа до две седмици след края на наблюдавания период. В останалите случаи хората, които не работят, се отнасят към лицата извън работната сила и следователно не се отчитат като безработни. Броят
на лицата извън работната сила обаче, нараства през 2005 г. спрямо предходната със 116.7 хил. души и значително превишава намалението в броя на безработните лица (с 51 хил. души). Това ни дава основание да предположим, че всъщност действително безработните не са намалели, а просто са отчетени в статистиката по друг начин. Друга негативна тенденция според наличните данни се изразява във фактическото намаление на броя на заетите лица. Те намаляват средногодишно с 83.8 хил. души и като

резултат от това коефициентът на заетост също се понижава (с 1.2 процентни пункта). Следователно общата картина не е благоприятна за развитието на икономиката, тъй като все по-малко хора работят официално. Причините за това развитие са няколко. Трудовият пазар е силно регулиран, като според изследване на Световната банка съществуват значителни трудности при наемането на нови работници, а договарянето по отношение на работното време е затруднено поради действащото законодателство. Затруднения макар и в по-малка степен се наблюдават и при уволняването на работниците. Тоест в случая липсва достатъчно гъвкавост, която пречи на нормалното функциониране на пазарния механизъм.

Друга причина за ниската заетост е много високото данъчно облагане на труда. Тук се включват както данъкът върху личните доходи, така и осигуровките. Въпреки че облагането на труда беше понижено през последните години, осигурителната тежест все още е висока – около 35%. Това означава, че се поражда голяма разлика между разходите за труд, които са важни за работодателя, и нетната заплата, която е от значение за работниците. Следващата важна пречка за ниската заетост, особено за хората с по-слаба производителност, е наличието на минимална работна заплата. Тя представлява праг пред официалната заетост, тъй като хората, които не са квалифицирани или са с недостатъчни умения няма как да бъдат наети ако не добавят поне толкова стойност, че да покрият разходите за формалното си наемане. По-неблагоприятната алтернатива тогава е те да не работят изобщо. Другият вариант – неформалната заетост - също поражда разходи, както за тях, така и за работодателя им. Следващата причина за развитието на трудовия пазар е демографската ситуация в страната. Естественият прираст е отрицателен, както и нетната миграция (повече хора напускат България отколкото се заселват в нея), което означава и намаляване на населението. Друг фактор за заетостта през последните години е приватизацията. В началото след раздържавяването на повечето предприятия е логично да се потърси оптимизиране броя на служителите в тях, което води до повишаване на безработицата. На следващ етап някои предприятия развиват дейността си и започват да създават нови работни места. През 2005 г. обаче, не се случи почти никаква мащабна приватизационна сделка, така че ефектите са по-скоро от предходните години.

В ситуацията на относително ниска заетост е особено важен въпросът колко са нетните данъкоплатци и колко са нетните получатели на средства от бюджета. Добавената стойност се създава в частния сектор (като от него изключваме заетите в селското стопанство поради големия размер на субсидиите за сектора) и до известна степен в държавните търговски дружества, а се преразпределя чрез бюджета към служителите му и към останалите групи. Следователно общият брой на създаващите стойност е около 2.3 млн. души. Тези хора трябва да издържат цялото население на страната, което е около 7.7 млн. Тоест на един зает се падат средно по около 2.35 незаети, което е значителна тежест. Това съотношение се явява и сериозна пречка пред прилагането на т.нар. принцип на солидарността. Смисълът му, по принцип, е да се взема от по-голям брой хора, за да се подпомагат малко на брой хора с недостатъчни възможности да се издържат сами – например поради някакво заболяване или друга такава причина. Всички останали хора освен посочените обаче, е логично да генерират доходи, за да живеят. В България това не се получава – съществува мнозинство от неработещи, които насилствено – чрез държавата – налагат на работещите да ги издържат. Това развитие обаче, не е положително в дългосрочен аспект, тъй като от една страна намалява стимулите на работещите, а от друга – повишава тези за търсене на доход чрез преразпределяне. Логично от тук възниква и желанието за миграция и то сред по-производителните хора.



Като цяло общата тенденция на трудовия пазар е по-скоро негативна, тъй като заетостта се запазва на ниско ниво (съответно безработицата остава висока) и липсва достатъчна гъвкавост. Тези характеристики, както и нежеланието за реформи не дават основание да се очаква подобрение през следващите няколко години. Мерките, които трябва да бъдат предприети, трябва да бъдат насочени към повишаване гъвкавостта на трудовия пазар, намаляване на данъчното облагане и привличането на чуждестранни инвестиции. Това е начинът за ускоряване създаването на нови работни места и повече заетост, която от своя страна е източник на по-високи доходи за хората.

Таблица 1: Показатели, характеризиращи трудовия пазар Източник: Национален статистически институт

Година

Работна сила

Лица извън работната сила (хил.)

Коефициент на икономическа активност (%)

Коефициент на заетост (%)

Коефициент на безработица (%)

всичко (хил.)

заети (хил.)

безработни (хил.)

2003

3 283.40

2 834.75

448.65

3 394.25

49.2%

42.5%

13.7%

2004

3 322.00

2 922.20

399.80

3 357.60

49.7%

43.7%

12.0%

2005

3 200.70

2 838.40

334.15

3 474.30

48.0%

42.5%

10.4%





region@yambol.government.bg Отдел Регионално развитие март 2006

Каталог: wwwroot -> broshuri
broshuri -> Програма фар 2004: Подкрепа за повишаване на конкурентноспособността на българските предприятия Обща информация и проектен фиш
broshuri -> Програми и фондове за финансиране на проекти
broshuri -> Програми и фондове за финансиране на проекти български донорски форум
broshuri -> Програми и фондове за финансиране на проекти
broshuri -> Програми и фондове за финансиране на проекти покана за участие в международна конференция по проекта Подобряване на националните училищни мрежи в Европа
broshuri -> Областен управител на Ямболска област
broshuri -> Програми и фондове за финансиране на проекти нова сесия на Фонд "Социална отговорност на Първа инвестиционна банка"
broshuri -> Конкурс на дебютна литература Краен срок: 10 април 2005 г
broshuri -> Програми и фондове за финансиране на проекти трета Балканска танцова платформа
broshuri -> Областен управител на Ямболска област


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница