Проведе се читателска конференция, посветена на годишнините от рождението и смъртта на известната сляпо-глуха американка "Хелън Келър"



Дата11.06.2018
Размер26.38 Kb.
#73088
НУЖНА ЛИ НИ Е ДНЕС ХЕЛЪН КЕЛЪР?

Проведе се читателска конференция, посветена на годишнините от рождението и смъртта на известната сляпо-глуха американка "Хелън Келър"

Първата Национална читателска конференция на тема: „Какво знаем за Хелън Келър”, посветена на 128-та годишнина от рождението и 40-та годишнина от нейната смърт, се проведе в базата на НАСГБ в Пловдив на 27 ноември. Участие взеха представители на почти всички регионални организации на асоциацията на сляпо-глухите в страната, включително и тотално сляпо-глухи и такива с тежки зрителни и слухови увреждания, клиенти на НЦРСГ „Хелън Келър”. Присъстваха и студенти от специалност „Специална педагогика” на Пловдивски университет „Паисий Хилендарски” .
Научен ръководител на конференцията бе проф. д.п.н. Владимир Радулов от катедра „Специална педагогика” на Софийски университет „Св. Климент Охридски”, специалист по педагогика на зрително затруднените. Той и неговата колежка от същата катедра на университета доц. д-р Мира Цветкова-Арсова, бяха и журито на викторината, посветена на живота и делото на Хелън Келър.

Конференцията бе открита с кратко приветствие на председателя на НАСГБ Димитър Парапанов. Доклад по темата бе подготвила председателката на РО-Казанлък Боряна Коскина, самата тя с тежки зрителни и слухови проблеми. След като говори в него за феномена Хелън Келър, за това, което тя е постигнала в живота си, въпреки тоталните си слепота и глухота, авторката задава сакралния въпрос: „Нужна ли ни е днес Хелън Келър”? И отговорът на този въпрос е положителен. Да, нужна е! Като доказателство за неограничените човешки възможности, като пример на неизчерпаемия простор на духа за всички хора с увреждания, като вдъхването на увереност, че с труд и упорство могат да се достигнат невъобразимо далечни хоризонти.

Слово произнесе и проф. Радулов. Преди всичко той изказа своята и на доц. Цветкова благодарност за поканата да присъстват на конференцията, изтъквайки, че НАСГБ е единствената организация в България, която прави подобно честване на легендарната сляпо-глуха американка. „Хелън Келър”, каза в приветствието си проф. Радулов, “е една личност, която е
триумф на човешките възможности. Тя не принадлежи само на американския народ, а на всички народи по света, на цялото човечество и е гордост за всички, които могат да се нарекат човеци…”

Във викторината взеха участие общо 29 сляпо-глухи. Отговарящите на подготвените от Боряна Коскина въпроси бяха разделени на две групи – първата бе от хора с тотални и тежки зрително-слухови увреждания и втората – от участници със сравнително по-лека степен на сляпо-глухота. Общото между едните и другите бе, че с еднаква лекота отговаряха на въпросите, че всички показаха високо ниво на подготовка и допринесоха за осветляването на образа на Хелън Келър от най-различни аспекти. Коя година е родена Хелън Келър? Кои са приятелите й? Коя е първата изречена от нея дума? На колко години е започнала да говори? Коя е първата и дългогодишна учителка? Всички тези и много други подобни въпроси не затрудниха отговарящите. В крайна сметка, след два проведени кръга, авторитетното жури присъди своите награди.

Първата група участници бе удостоена с три първи места, отредени за Али Неби от Дулово, Илия Желязков от Варна и Боряна Коскина, която трябваше да отговаря на специален въпрос на журито. Втори места от тази група спечелиха Красимир Евтимов от село Змеица, към РО-Смолян и Емил Димов от Шумен.

При втората група бяха дадени две първи места – на Лушка Маджарова от Лъки, към РО-Асеновград и на Ася Бурова от Пловдив. На второ място бе класиран Георги Чернев от София. Отличените от двете групи получиха предметни награди както от НАСГБ, така и от Асоциацията за обучение на зрително затруднени, с председател проф.Радулов.



Преди началото на конференцията, с водосвет, извършен в съслужение от двама свещеници, бе отбелязано завършването на базата на НАСГБ в Пловдив, като след извършения ремонт горният етаж на сградата предоставя възможности за разширяване и подобряване дейността на НЦРСГ „Хелън Келър” с нови учебни кабинети и с леглова база.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница