Прозрачност в черно море



Дата01.06.2018
Размер40.65 Kb.
#69931
ПРОЗРАЧНОСТ В ЧЕРНО МОРЕ

Преди четири години бе приета отбранителната воена доктрина . В нея като сърцевина на строителството и изграждането на Въоръжените сили е заложен принципът на разумната военна достатъчност .Практическото й претворяване доведе до съществени и важни промени в Българската армия.

Силен ускорител на този процес бяха големите промени в Източна Европа , разпадането и ликвидирането на Организацията на Варшавския договор . Не случайно в последната година във Флота са разработени нови планове за отразяване „агресия” на противника откъм море . Действията на ударните , противолодъчните и другите сили от коалиционен , преминаха на национален принцип на бойно използване.

Проведените наскоро практико - приложна военно научна конференция и съвещания във Флота и Военноморските бази допри-несоха за усъвършенстване системата на оперативната и бойната подготовка на командирите , щабовете и силите на флота. Изучава се и постепенно се внедрява положителния опит от действията на ОВМС на САЩ и страните на обединената коалиция във войната в Персийския залив.

В новата политическа обстановка , когато „прозрачността” във военната област си пробива път , искам да припомня някои данни които са достатъчно красноречиви , будят размисъл и могат да послужат за определени изводи .

В Черно Море са ступани военноморски сили на прилежащите към него страни , притежаващи голям пространствен размах ,под- вижност , живучест и мощна разрушителна сила , които за някои надхвърлят отбранителните им нужди(СССР и Турция).

Основата на бойната мощ на Съветския черноморски флот са морската ракетоносна , щурмова и противолодъчна авиация, базирана на Кримските аеродроми заедно с подводните лодки . Най-масов род сили са различните класи надводни кораби , базирани основно в главната им база - град Севастопол - доскоро закрит град .Този флот е в състояние да отрази всяка агресия в района на Черно Море - независимо откъде идва тя . Поради това , че още в началото на военните действия черноморската про-ливна зона ще бъде затворена , то черноморския флот поддържа в мирно време достатъчно значителна по състав и бойни въз-можности Пета съветска ескадра в Средиземно Море , която е призвана да решава други задачи.

Румънския военен флот не влизаше в състава на съществуващия по силата на Вършавския Договор Обединен Черноморски флот(ОЧФ) . Той действаше на принципа на взаимодействието . Възнамеряваше да нанася удари по корабни ударни групи (КУГ) и десантни отряди (ДЕСО) на „противника”, когато дойдат на паралела на нос Калиакра .Същият флот разполага с достатъчно количество противоминни кораби (собствено производство) на добро техническо и мореходно равнище .Допреди няколко години, когато нямаше своя подводна лодка , боеспособността на противолодъчните кораби се поддържаше чрез използване на наши ,и съветски подводни лодки в провежданите учения . Ракетните им и торпедни катери са със скромни бойни възможности . При една хипотетична „агресия”от страна на румънските ВМС срещу нашата страна , нашият флот е в състояние и успешно да я отрази.

Най-масовият клас бойни кораби в Българския военноморски флот (ако изобщо може да се говори за масовост , когато те са 2-3 десетки) са противолодъчните и противоминните кораби . Ударните сили на флота - ракетни и торпедни катери ,подводни лодки и брегови ракетни части съвместно с бойните вертолети са способни да нанасят едновременни и последователни удари при отразяване „агресията” на КУГ и ДЕСО на противника . Надежността и вероятността за попадение на сформираните 8-12 ракетни и торпедни залпове е висока - 0,85 до 0.95 , но далечината на действие на ракетното и торпедно оръжия в сравнение с турските противокорабни крилати ракети „Харпун” е значително по-малка.

Голяма част от корабния ни състав , въоръжение и бойна техника във флота е на нивото на 60-70 те години.За това има обективни и субективни причини . Съвременните кораби , въоръжение и бойна техника струват пари , и то много пари.

Докато съществуваше Варшавския договор , с помощта на силите на ОЧФ на командно - щабни учения , учения на море и на щабни тренировки ние постигахме количествено и качествено превъзходство на силите на „северните” в югозападната част на Черно Море , достигахме не само превъзходство , но и господство в този район . Също така по силата на военната доктрина у нас господстваше виждането за изграждане на отбранителен , осигуряващ флот , призван да защити морските комуникации , да съдейства на Сухопътните войски и осигури развръщането маневрирането на Съветския черноморски флот . Сега обстановката е коренно различна.

Съвсем накратко , какво представлява целият турски военноморски флот : 129 бойни кораба и 82 бойни катера . Срещу техните 19 подводни лодки - предимно американско и германско производство , ние можем да противопоставим 3-съветско производство,с добри мореходни качества , но с твърде старо торпедно въоръжение . Срещу техните фрегати и ескадрени миноносци УРО и тези с обикновено въоръжение и солидно водоизместване - общо 25 , ние не сме в състояние изобщо да противопоставим подобни сили. С техните танкодесантни и малки десантни кораби са в състояние да натоварят , превозят по море и стоварят на необорудван бряг едно съединение от 14700 души . С нашите 2 средни десантни кораба и над 20 малки такива , предимно в консервация,с ограниче-ни бойни и мореходни качества можем да превозим усилен мотострелкови полк.

При една хипотетична некоалиционна война турските ВМС в хода на бойните действия биха постигнали не само превъзходство, но и господство в югозападната част на Черно море . При най-оптимистични разчети и прогнози ние бихме уничтожили 20-25 % от КУГ и ДЕСО на противника . Това би имало особено тежки последици за осигуряване на морските комуникации за нуждите на икономиката на страната ни при реалното осигуряване действията на нашите Сухопътни войски.

Изводът е , че нашите ВМС са под чертата на разумната достатъчност . Ако изхождаме само от икономическото ни положение, не би било разумно да се очаква съществено изменение в положителна посока в близките години . Затова , като професионален военен моряк аз съм убеден , че трябва да решаваме въпросите , изхождайки от интересите на страната , премисляйки всичко мъдро и задълбочено . Прибързаните действия , емоциите , политическите и всякакъв друг вид спекулации са били и остават лош съветник . В национален машаб те не трябва да имат място.



Капитан 1 ранг Спас Спиридонов.

п.с : Статията е публикувана във вестник „Българска Армия”,бр.12736;17.Юли1991 г.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница