Пръстовите отпечатъци съвсем задръстиха приема в болниците



страница1/14
Дата11.01.2018
Размер0.81 Mb.
#43528
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
21.09.2016
Национални вестници



Пръстовите отпечатъци съвсем задръстиха приема в болниците


МЗ обвини лечебните заведения в лоша организация на работата

Ана Атанасова

Сега  стр. 3  

Както се очакваше, пръстовата идентификация допълнително затрудни приема в болниците. Пациенти на онкодиспансера, на "Св. Анна" и на други лечебни заведения в София бяха принудени да чакат на опашки. От здравното министерство обявиха, че проблемът е в организацията в болниците, а коментарът от здравната каса беше, че действително първоначалната регистрация на отпечатък в новата система отнема известно време.

Онкоболни се редят с часове на опашка в диспансера в София, за да се регистрират с пръстов отпечатък, съобщи Нова телевизия. От лечебното заведение обясниха, че се налага пациентите да се обучават по около 10 минути, за да могат да поставят правилно пръста си на устройството за снемане на отпечатъци. Освен това понякога системата блокира, тъй като компютрите са твърде стари и трудно поемат толкова голяма програма.

Десетки чакаха на опашка часове наред, за да бъдат приети в "Св. Анна", съобщи пък Би Ти Ви. Там функционират над 30 клиники, но повечето пациенти преминават само през едно гише, за да бъдат приети. Проблемът се дължи на огромния брой пациенти, дошли преди празниците, обясниха от болницата. Оттам все пак смятат в бъдеще да открият допълнително работно място на регистратурата за кризисни ситуации. Не е ясно защо това още не е направено, тъй като бившата Окръжна болница е известна с опашките, на които се чака за прием за лечение, много преди появата на пръстовата идентификация. Заради огромната документация, която съпътства приема, в повечето болници открай време се чака преди хоспитализация.

"Лоша организация на работата в лечебните заведение е причината за образуването на опашки", коментира заместник-министърът на здравеопазването Ваньо Шарков пред Нова телевизия. Той обясни, че ако устройствата за снемане на пръстови отпечатъци бъдат поставени в отделенията и се използват след хоспитализацията на болния, това ще сложи край на дългото чакане. Шарков обеща, че ще бъде разпоредено на всички болници "тестването на системата и обучението на персонала да не бъдат свързани с натоварване на пациентите, които се хоспитализират".

От здравната каса пък обясниха, че регистрацията с пръстов отпечатък отнема 45 секунди, но първоначалната регистрация, при която системата трябва да генерира уникалния код на пациента, отнема повече време. При нея първо пациентът дава личната си карта на регистратурата на болницата, за да може да се въведе ЕГН в системата. След това поставя пръста си на четеца, но се случва да не го сложи правилно, което също бави процеса. След това пръстът се държи 20 секунди, за да се снеме отпечатъкът, като това се повтаря още два пъти, а след това същото трябва да се направи и с пръст на другата ръка, т.е. два пръста се държат по 20 секунди общо 6 пъти. При регистрацията пациентът може да даде и номера на мобилния си телефон, ако иска да получи приложение, с което да бъде уведомяван всеки път, когато с неговото ЕГН се регистрира прием в болница или има плащане от здравната каса за лечение за това ЕГН.

От касата припомниха, че четци ще има и в районните каси и който пожелае, може да направи първоначалната си регистрация там.

ОРИЕНТИРОВЪЧНО

Системата ще е задължителна за прием в болница от 1 октомври, макар че според Ваньо Шарков датата е по-скоро ориентировъчна и ще има няколко дни гратисен период. Идеята за въвеждане на отпечатъка е да не могат да се ползват данни на пациенти за отчитане на неизвършено лечение. Освен това от касата обещават да проверяват болниците всеки път, когато пациент откаже да даде отпечатъка си при изписване.

Част от надзора на НЗОК пак ще получава заплати


Ана Атанасова

Сега  стр. 3  

Членовете на надзорния съвет на здравната каса с изключение на представителите на държавата да получават отново възнаграждение за участието си в заседания, искат от надзора. На последното си заседание надзорниците са решили на предложат на парламента промяна в Закона за здравното осигуряване, която да позволи на представителите на работодателите, синдикатите и пациентските организации да получават заплащане за работата си.

През 2010 г. беше приета промяна в закона, според която членовете на надзора не получават пари за участието си в заседания, а дотогава такова се полагаше. Не е ясно какви пари ще получават занапред надзорниците, нито дали парламентът ще одобри подобна поправка.

Лекари и социални служби си прехвърлят вината за изоставено болно дете


Десислава Колева

Сега  стр. 3  

Лекари и социални служби се впуснаха вчера в оправдания за изоставения в пловдивската болница "Св. Георги" 9-годишен Мустафа, чиято съдба развълнува стотици хора. За трагедията на болното момченце се разбра след призив във "Фейсбук" на служител в детската клиника по онкохематология за даряване на дрешки. Мустафа е настанен за втори път в клиниката за лечение от левкемия преди месец и половина и от болницата твърдят, че статусът му не е на изоставено дете, а в първите дни майка му и баба му спрели да го посещават. Те не са сезирали социалните, че детето е останало само, защото не знаели дали родителите не изпитват затруднения да го посещават. По закон лекарите са длъжни да сезират социалните служби в такива случаи. От Агенцията за социално подпомагане обясниха, че са се самосезирали, след като историята беше разказаха и в медиите. "До настоящия момент дирекцията в Пловдив не бе уведомена от болницата за дете в риск", твърдят от АСП.

Точно обратното обаче обясниха от болницата пред "Сега". Детето е било лекувано за около половин година през 2015 г., след което е пуснато в края на годината за кратко и е трябвало да бъде върнато от родителите за продължаващо лечение. Те обаче не довели детето и в името на лечението му болницата сезирала социалните служби. Социалните издирвали Мустафа от декември до юли, когато родителите сами върнали детето, но вече в много по-тежко състояние. В документите му за приемане в болницата е отбелязано, че детето води "полугорски начин на живот", което означава, че спи на открито, обясниха от пловдивската болница.

Вчера социалните служби веднага предприеха проверка на семейството. В края на деня бабата на Мустафа беше вече открита и трима от братята и сестрите на Мустафа, изведени от него. "Майката на Мустафа има още 4 деца, не е посещавала детето си в болницата с обяснение, че няма средства за пътуване. Най-малкото 4-месечно дете е настанено в Дом за медико-социални грижи, тъй като майката е отказала да се грижи за него и е дала съгласие за осиновяване на детето. Останалите три деца се отглеждат от бабата по майчина линия на територията на община Крумовград. След проверка на отдела "Закрила на детето" в Крумовград е предприета спешна мярка за закрила и на трите деца - настаняване в център от семеен тип. Пред социални работници майката твърди, че няма възможност да се грижи за децата", обясниха от АСП. Това ще се решава и за Мустафа, след като бъде изписан от болницата, но лечението му ще продължи още около половин година.

МЕДИЙНО

По повод медийното отразяване на случая и допуснатите камери в стаята на Мустафа от болницата коментираха, че "само един екип" на телевизия бил допуснат при детето, но уговорката била да не му показват лицето. Друг проблем при отразяването на трагедията на Мустафа от пловдивското лечебно заведение не виждат. Председателят на Съвета за електронни медии Мария Стоянова обясни пред "Сега", че все още нямат становище дали ще се самосезират и ще прегледат казуса.




Каталог: uploaded
uploaded -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded -> Здравната каса забавя парите за болници, аптеки, пациенти
uploaded -> Автобиография Лична информация
uploaded -> Отчет на ип "Реал Финанс" ад към 31 декември 2009 г. А. Статут и предмет на дейност ип „Реал Финанс"
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> Москов се закани на директори на болници заради борчове и ктб
uploaded -> „Здравеопазване


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница