Първа общи положения ч



страница1/9
Дата03.10.2017
Размер0.95 Mb.
#31549
  1   2   3   4   5   6   7   8   9
НАРЕДБА за определяне на реда и размера за заплащане на продуктова такса
Приета с ПМС № 76 от 12.04.2016 г., обн., ДВ, бр. 30 от 15.04.2016 г., в сила от 16.06.2016 г.

Глава първа

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ


Чл. 1. С наредбата се определят редът за заплащане и начинът за изчисляване на размера на продуктовата такса.

Чл. 2. (1) Продуктова такса по чл. 1 се заплаща при пускане на пазара на Република България на пластмасови торбички за пазаруване и на продукти, след употребата на които се образуват масово разпространени отпадъци, определени с наредбите по чл. 13, ал. 1 от ЗУО.

(2) Продуктова такса не се заплаща от лицата, които участват в колективна система, представлявана от организация по оползотворяване, или от лицата, които индивидуално изпълняват задълженията за разделно събиране, повторна употреба, рециклиране и/или оползотворяване на отпадъци по реда на наредбите по чл. 13, ал. 1 от ЗУО, с изключение на лицата, които пускат на пазара пластмасови торбички за пазаруване.

(3) Продуктова такса не се заплаща в случаите по ал. 2 само при доказано изпълнение на задълженията за разделно събиране, повторна употреба, рециклиране и/или оползотворяване на отпадъци по реда на ЗУО и наредбите по чл. 13, ал. 1 от ЗУО.

(4) При неизпълнение на задълженията по ал. 2 или непредставяне на доклад с фактически констатации съгласно наредбите по чл. 13, ал. 1 от ЗУО, лицата, които заплащат продуктова такса, се определят със заповед на министъра на околната среда и водите по реда на чл. 59, ал. 2 от ЗУО.



Чл. 3. (1) Продуктова такса се заплаща за:

1. нови, регенерирани и гуми втора употреба (външни, вътрешни и плътни) от видовете, използвани за: пътнически, товаро-пътнически и състезателни автомобили; автобуси; камиони; мотоциклети; велосипеди; превозни средства и съоръжения за гражданското строителство, индустрията и авиацията; и за селскостопански и горскостопански превозни средства и съоръжения; товаръчни машини и други, както и за гумени вериги съгласно приложение № 1.

2. моторни превозни средства от категориите L2, L2e, L4, L5, L5e, M1 и N1 по смисъла на чл. 149, т. 1, букви „в“, „г“, „ж“, „и“ и „к“, т. 2 буква „а“ и т. 3, буква “а“ от Закона за движение по пътищата, съгласно приложение № 2;

3. опаковани стоки и/или опаковъчен материал, когато се използва за опаковане на стоки на мястото на продажба, съгласно приложение № 3;

4. пластмасови торбички за пазаруване, в т.ч. разградими при окисляване пластмасови торбички за пазаруване, съгласно приложение № 4;

5. всеки отделен вид батерия или акумулатор съгласно приложение № 5, включително вградените в електрическо и електронно оборудване;

6. всеки отделен вид масло съгласно приложение № 6;

7. всеки отделен вид електрическо и електронно оборудване съгласно приложение № 7 или приложение № 8 като от теглото на електрическо и електронно оборудване, което изцяло или частично се захранва с батерии или акумулатори, се изключва теглото на батерията или акумулатора.

(2) Продуктовата такса се заплаща еднократно за количествата продукти по ал. 1, пуснати на пазара през предходния месец.

(3) В платежния документ за внасяне на продуктовата такса се вписват:

1. за какъв продукт, количество и период се заплаща продуктовата такса;

2. номерът на рамата и номерът на двигателя на съответното МПС;

3. кодът на гумите и/или гумените вериги по приложение № 1;

4. кодовете на опаковката по приложение № 3;

5. кодът на батериите и акумулаторите по приложение № 5;

6. кодът на маслата по приложение № 6;

(4) Продуктовата такса се счита за включена в продажната цена на съответния продукт.

(5) Лицата, които пускат на пазара на Република България продуктите по ал. 1, могат отделно да показват на крайните потребители размера на продуктовата такса, включена в продажната цена.



Чл. 4. (1) Продуктова такса не се заплаща за:
1. пътни, железопътни, корабни или самолетни контейнери;
2. части и компоненти за батерии или акумулатори;
3. части и компоненти за електрическо и електронно оборудване;
4. електрическо и електронно оборудване, което не попада в обхвата на Наредбата за излязлото от употреба електрическо и електронно оборудване, (обн. ДВ, бр. 100 от 2013 г.);
5. батерии и акумулатори, които не попадат в обхвата на Наредбата за батерии и акумулатори и за излезлите от употреба батерии и акумулатори, (обн. ДВ. бр.2 от 2013 г.);

6. пластмасови торбички за пазаруване, които отговарят на следните условия едновременно:


а) дебелината на торбичката е най-малко 25 микрона (µm);
б) минималните размери на торбичката са 390 mm/490 mm в разгънат вид;
в) притежават обозначение с надписи на български език, отпечатани върху всяка опаковка на торбичките, или върху самите торбички, които задължително съдържат:
аа) наименование, седалище и адрес на лицето, което пуска на пазара торбичките;
бб) обозначение: "торбичка за многократно използване";
7. много тънки пластмасови торбички за пазаруване, без способ за захващане;
8. пластмасови торбички за пазаруване, отговарящи на стандарт EN 13432, обозначени с надписи на български език, които задължително съдържат:

аа) наименование, седалище и адрес на лицето, което пуска на пазара торбичките;

бб) обозначение: "торбичката е биоразградима",

вв) дата на производство и срок на годност.

(2) Не се дължи такса за продуктите по чл. 3, ал. 1 от прекия им производител при износ/изпращане към друга държава - членка на ЕС.

Чл. 5. (1) Продуктовата такса се заплаща до 15-о число на текущия месец по сметката на Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) към Министерството на околната среда и водите от лицата, които не участват в колективна система, представлявана от организация по оползотворяване, или не изпълняват задълженията си индивидуално.

(2) При придобиване на МПС за лична употреба чрез въвеждането на територията на страната от друга държава - членка на ЕС или чрез внасянето им от държава извън ЕС продуктовата такса се заплаща преди първоначалната регистрация на МПС в отдел/и "Пътна полиция" на Столичната дирекция на вътрешните работи или на съответната областна дирекция на Министерството на вътрешните работи.

(3) При издаване на заповед за заплащане на продуктова такса по реда на чл. 59, ал. 2 от ЗУО и наредбите по чл. 13, ал. 1 от ЗУО продуктовата такса се заплаща в едномесечен срок от влизане в сила на заповедта.

Чл. 6. Лицата, които пускат на пазара на Република България продукти по чл. 3, ал. 1, с изключение на лицата, които участват в колективни системи, представлявани от организация по оползотворяване, или изпълняват задълженията си индивидуално, са задължени при поискване от страна на дистрибуторите на продуктите им да удостоверят с декларация по приложение № 9 заплащането в ПУДООС на продуктовата такса за всяка отделна сделка и копие на платежния документ.

Глава втора

РЕД И НАЧИН ЗА ИЗЧИСЛЯВАНЕ РАЗМЕРА НА ПРОДУКТОВАТА ТАКСА ПО ЧЛ. 59, АЛ. 1 ОТ ЗУО
Раздел I

Продуктова такса за пластмасови торбички за пазаруване

Чл. 7. (1) Продуктовата такса по чл. 3, ал. 1, т. 4 се заплаща от лицата, които пускат на пазара пластмасови торбички за пазаруване, еднократно в лева за брой съгласно приложение № 4.

(2) Когато лицата, които пускат на пазара пластмасови торбички за пазаруване не могат да бъдат идентифицирани, дистрибуторите, включително лицата, извършващи продажби на крайните потребители, имат същите задължения като лицата по ал. 1.

(3) Тънките пластмасови торбички за пазаруване, с изключение на много тънките пластмасови торбички за пазаруване без способ за захващане, се предлагат само срещу заплащане на потребителите, на мястото на продажба на стоките или продуктите.

(4) Лицата, които пускат на пазара пластмасови торбички за пазаруване са задължени да провеждат кампании за информиране и повишаване на осведомеността, насочени към широката общественост, относно отрицателните последици за околната среда от прекомерното потребление на тънки пластмасови торбички за пазаруване чрез публикации в медии, и/или интернет, и/или чрез оповестяване на видно място в търговските обекти.


Чл. 8. (1) За заплащане на продуктова такса по чл. 2, ал. 1 лицата, които пускат на пазара пластмасови торбички за пазаруване, съставят месечна справка-декларация по приложение № 10 за пуснатите на пазара пластмасови торбички за пазаруване и за размера на определената такса.

(2) Месечната справка-декларация по ал. 1 се съставя до 15-о число на текущия месец и съдържа данни за пуснатите на пазара пластмасови торбички за пазаруване през предходния месец.

(3) Размерът на таксата в месечната справка-декларация по ал. 1 се определя въз основа на броя пуснати на пазара пластмасови торбички за пазаруване и единичния размер на таксата по приложение № 4.

(4) Месечната справка-декларация по ал. 1 се съхранява от лицата, които пускат на пазара пластмасови торбички за пазаруване, за срок от 5 години от изготвянето й и се представя при поискване от компетентните органи.

(5) Когато през предходния месец не са пускани на пазара пластмасови торбички за пазаруване, се съставя нулева месечна справка-декларация.

(6) Ежегодно до 31 октомври на текущата година председателят на Националния статистически институт предоставя на изпълнителния директор на ИАОС информация за пуснатите на пазара през предходната календарна година количества тънки пластмасови торбички за пазаруване.



Чл. 9. Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда публикува на интернет страницата си информация за постъпилите средства от такси за пластмасови торбички за пазаруване за всяко тримесечие на съответната година.
Раздел II

Продуктова такса за моторни превозни средства
Чл. 10. (1) За заплащане на продуктова такса по чл. 2, ал. 1 лицата, които пускат на пазара МПС, съставят месечна справка-декларация по приложение № 11 за пуснатите на пазара МПС и за размера на определената такса.

(2) Месечната справка-декларация по ал. 1 се съставя до 15-о число на текущия месец и съдържа данни за пуснатите на пазара МПС през предходния месец.

(3) Размерът на продуктовата такса в месечната справка-декларация по ал. 1 се определя въз основа на възрастта, вида на двигателя, броя пуснати на пазара МПС и единичния размер на продуктовата такса по приложение № 2.

(4) Месечната справка-декларация по ал. 1 се съхранява от лицата, които пускат на пазара МПС, за срок от 5 години от съставянето й и се представя при поискване на компетентните органи.

(5) Когато през предходния месец не са пускани на пазара МПС, се съставя нулева месечна справка-декларация.

(6) Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда публикува на интернет страницата си информация за постъпилите средства от такси за МПС за всяко тримесечие на съответната година.



Чл. 11. (1) Лицата, които пускат на пазара МПС, попълват и предоставят на крайните потребители/купувачи декларация по приложение № 12.
(2) Заедно с декларацията по приложение № 12 лицата по ал. 1 представят:

  1. копие от платежно нареждане за платена продуктова такса по сметката на ПУДООС, или

  2. удостоверение по приложение № 13, издадено от организация по оползотворяване на МПС на лицето, което пуска на пазара МПС или

  3. разрешение за индивидуално изпълнение на задълженията, издадено от министъра на околната среда и водите на лицето, което пуска на пазара МПС.

(3) Декларацията по ал. 1 и документите по ал. 2 се съхранява за срок от 5 години от датата на съставянето й от лицата, които пускат на пазара МПС.

(4) На лицата, които пускат на пазара МПС и на лицата по ал. 7, които участват в колективна система, представлявана от организация по оползотворяване на излезли от употреба моторни превозни средства (ИУМПС), организацията по оползотворяване издава удостоверение по приложение № 13.

(5) На лицата, които пускат на пазара МПС, организациите по оползотворяване могат да издадат едно общо удостоверение по приложение № 13, което важи за срока на договора, сключен между тях. Удостоверението важи за всички автомобили, пускани на пазара от това юридическо лице за срока на договора.

(6) В случаите по ал. 5 в удостоверението не се посочват данни за марка, година на производство и номер на рама или двигател за конкретни моторни превозни средства.

(7) Лицата, които придобиват за лична употреба МПС чрез въвеждането на територията на страната от друга държава - членка на ЕС или чрез внасянето им от държава извън ЕС попълват декларация по приложение № 12.

Чл. 12. (1) При първоначална регистрация на МПС по реда на Наредба № 1-45 от 2000 г. за регистриране, отчет, пускане в движение и спиране от движение на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства (обн., ДВ, бр. 31 от 2000 г.) се предоставя декларация по приложение № 12, попълнена от лицето, което пуска на пазара МПС, или от лицето, което въвежда / внася МПС за лична употреба.

(2) Заедно с декларацията по ал. 1 се представят:



  1. копие от платежно нареждане за платена продуктова такса по сметката на ПУДООС от лицето, което пуска на пазара МПС, или от лицето, което въвежда / внася МПС за лична употреба, или

  2. удостоверение по приложение № 13, издадено от организация по оползотворяване на МПС на лицето, което пуска на пазара МПС, или на лицето, което въвежда / внася МПС за лична употреба или

  3. разрешение за индивидуално изпълнение на задълженията, издадено от министъра на околната среда и водите на лицето, което пуска на пазара МПС.

Чл. 13. (1) При неизпълнение на която и да е от целите за повторна употреба и оползотворяване или повторна употреба и рециклиране на ИУМПС от организациите по оползотворяване и лицата, изпълняващи задълженията си индивидуално, се заплаща пълният размер на продуктовата такса за цялото количество пуснати на пазара МПС през предходната година.

(2) При непредставяне на доклад с фактически констатации по чл. 34, ал. 1 от Наредбата за излезлите от употреба моторни превозни средства (обн. ДВ бр. 7 от 2013 г.) се заплаща пълният размер на продуктовата такса за цялото количество пуснати на пазара МПС през предходната година.

(3) В случаите по ал. 2, когато не е възможно да се установи количеството, пуснати на пазара МПС през предходната година, се вземат предвид планираните количества МПС за пускане на пазара през съответната година съгласно програмата по чл. 53, ал. 1, от ЗУО.

(4) В случаите по ал. 2, когато не е възможно да се установи възрастта и вида на двигателя, се прилага най-високия размер на продуктовата такса за МПС, определен в Приложение № 2.


Раздел III

Продуктова такса за гуми и/или гумени вериги

Чл. 14. (1) За заплащане на продуктова такса по чл. 2, ал. 1 лицата, които пускат на пазара гуми и/или гумени вериги, съставят месечна справка-декларация по приложение № 14 за пуснатите на пазара гуми и/или гумени вериги и за размера на определената такса.

(2) Месечната справка-декларация по ал. 1 се съставя до 15-о число на текущия месец и съдържа данни за пуснатите на пазара гуми и/или гумени вериги през предходния месец.

(3) Размерът на продуктовата такса в месечната справка-декларация по ал. 1 се определя въз основа на количеството пуснати на пазара гуми и/или гумени вериги (в килограми) и единичния размер на продуктовата такса по приложение № 1.

(4) Месечната справка-декларация по ал. 1 се съхранява от лицата, които пускат на пазара гуми и/или гумени вериги, за срок от 5 години от съставянето й и се представя при поискване от компетентните органи.

(5) Когато през предходния месец не са пускани на пазара гуми и/или гумени вериги, се съставя нулева месечна справка-декларация.

(6) Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда публикува на интернет страницата си информация за постъпилите средства от такси за гуми и/или гумени вериги за всяко тримесечие на съответната година.



Чл. 15. (1) При неизпълнение на целта по оползотворяване и/или рециклиране на излезли от употреба гуми и/или гумени вериги от организациите по оползотворяване и лицата, изпълняващи задълженията си индивидуално се заплаща пълният размер на продуктовата такса за цялото количество, пуснати на пазара гуми и/или гумени вериги през предходната година.

(2) При непредставяне на доклад с фактически констатации по чл. 40, ал. 1 от Наредбата за изискванията за третиране на излезли от употреба гуми (обн. ДВ, бр. 73 от 2012 г.) се заплаща пълният размер на продуктовата такса за цялото количество пуснати на пазара гуми и/или гумени вериги през предходната година.

(3) В случаите по ал. 2, когато не е възможно да се установи количеството, пуснати на пазара гуми и/или гумени вериги през предходната година, се вземат предвид планираните количества гуми и/или гумени вериги за пускане на пазара през съответната година съгласно програмата по чл. 53, ал. 1, от ЗУО.

(4) В случаите по ал. 2, когато не е възможно да се установи вида и теглото на гумите и/или гумените вериги, се прилага най-високия размер на продуктовата такса за гуми и/или гумени вериги, определен в Приложение № 1.


Раздел IV

Продуктова такса за опаковани стоки

Чл. 16. (1) За заплащане на продуктова такса по чл. 2, ал. 1 лицата, които пускат на пазара опаковани стоки съставят месечна справка-декларация по приложение № 15.

(2) Месечната справка-декларация по ал. 1 се съставя до 15-о число на текущия месец и съдържа данни за пуснатите на пазара опаковани стоки през предходния месец.

(3) Размерът на продуктовата такса за съответния месец се определя въз основа на количеството на опаковъчните материали, съответстващи на пуснатите на пазара опаковани стоки или използваните за опаковане на стоки на мястото на продажба и единичния размер на продуктовата такса по приложение № 3.

(4) Месечната справка-декларация по ал. 1 се съхранява от лицата, които пускат на пазара опаковани стоки, в срок от 5 години от съставянето й и се представя при поискване от компетентните органи.

(5) Когато през предходния месец не са пускани на пазара опаковани стоки/опаковъчни материали, се съставя нулева месечна справка-декларация.

(6) Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда публикува на интернет страницата си информация за постъпилите средства от такси за опаковани стоки/опаковъчни материали за всяко тримесечие на съответната година.



Чл. 17. (1) При неизпълнение на която и да е от целите по оползотворяване и рециклиране на отпадъци от опаковки от организациите по оползотворяване и лицата, изпълняващи задълженията си индивидуално се заплаща пълният размер на продуктовата такса за цялото колическтво пуснати на пазара опаковки през предходната година, независимо от вида на материала.

(2) При непредставяне на доклад с фактически констатации по чл. 54, ал. 1 от Наредбата за опаковките и отпадъците от опаковки (обн. ДВ, бр. 85 от 2012 г.) се заплаща пълният размер на продуктовата такса за цялото количество, пуснати на пазара опаковки през предходната година независимо от вида на материала.

(3) В случаите по ал. 2, когато не е възможно да се установи количеството, пуснати на пазара опаковки през предходната година, се вземат предвид планираните количества опаковки за пускане на пазара през съответната година съгласно програмата по чл. 53, ал. 1, от ЗУО.

(4) В случаите по ал. 2, когато не е възможно да се установи вида на опаковъчния материал, се прилага най-високия размер на продуктовата такса за опаковки, определен в Приложение № 3.


Раздел V

Продуктова такса за батерии и акумулатори
Чл. 18. (1) За заплащане на продуктовата такса по чл. 2, ал. 1 лицата, които пускат на пазара батерии и акумулатори, съставят месечна справка-декларация по приложение № 16 за пуснатите на пазара батерии и акумулатори и за размера на определената такса.

(2) Месечната справка-декларация по ал. 1 се съставя до 15-о число на текущия месец и съдържа данни за пуснатите на пазара батерии и акумулатори през предходния месец.

(3) Размерът на продуктовата такса в месечната справка-декларация по ал. 1 се определя въз основа на количеството пуснати на пазара батерии и акумулатори и единичния размер на продуктовата такса по приложение № 5.

(4) Месечната справка-декларация се съхранява от лицата, които пускат на пазара батерии и акумулатори, за срок от 5 години от съставянето й и се представя при поискване от компетентните органи.

(5) Когато през предходния месец не са пускани на пазара батерии и акумулатори, се съставя нулева месечна справка-декларация.

(6) Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда публикува на интернет страницата си информация за постъпилите средства от такси за батерии и акумулатори за всяко тримесечие на съответната година.



Чл. 19. (1) Продуктова такса се заплаща само за неизпълнената цел по събиране на негодни за употреба батерии и акумулатори в пълен размер за цялото количество за съответния вид батерии и акумулатори по смисъла на § 1, т. 1, 7 и 22 от допълнителните разпоредби на Наредбата за батерии и акумулатори и за негодните за употреба батерии и акумулатори, пуснати на пазара през предходната година.

(2) Продуктова такса се заплаща само за неизпълнената цел по рециклиране по чл. 18, ал. 2 от Наредбата за батерии и акумулатори и за негодните за употреба батерии и акумулатори в пълен размер за цялото количество батерии и акумулатори от съответния вид по химичен състав, пуснати на пазара през предходната година.

(3) При непредставяне на доклад с фактически констатации по чл. 61 ал. 1 от Наредбата за батерии и акумулатори и за негодните за употреба батерии и акумулатори се заплаща пълният размер на продуктовата такса за цялото количество пуснати на пазара батерии и акумулатори през предходната година.

(4) В случаите по ал. 3, когато не е възможно да се установи количеството и вида, пуснати на пазара батерии и акумулатори през предходната година, се вземат предвид планираните количества батерии и акумулатори от съответния вид за пускане на пазара през съответната година съгласно програмата по чл. 53, ал. 1, от ЗУО.

(5) В случаите по ал. 3, когато не е възможно да се установи химичния състав на батериите и акумулаторите, се прилага най-високия размер на продуктовата такса за батерии и акумулатори, определен в Приложение № 5.
Раздел VI

Продуктова такса за масла
Чл. 20. (1) За заплащане на продуктовата такса по чл. 2, ал. 1 лицата, които пускат на пазара масла, съставят месечна справка-декларация по приложение № 17 за пуснатите на пазара масла и за размера на продуктовата такса.

(2) Месечната справка-декларация по ал. 1 се съставя до 15-о число на текущия месец и съдържа данни за пуснатите на пазара масла през предходния месец.

(3) Размерът на продуктовата такса в месечната справка-декларация по ал. 1 се определя въз основа на количеството пуснати на пазара масла и единичния размер на продуктовата такса по приложение № 6.

(4) Месечната справка-декларация по ал. 1 се съхранява от лицата, които пускат на пазара масла, за срок от 5 години от съставянето й и се представя при поискване от компетентните органи.

(5) Когато през предходния месец не са пускани на пазара масла, се съставя нулева месечна справка-декларация.

(6) Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда публикува на интернет страницата си информация за постъпилите средства от такси за масла за всяко тримесечие на съответната година.



Чл. 21. (1) При неизпълнение на целта по оползотворяване на отработени масла от организациите по оползотворяване и лицата, изпълняващи задълженията си индивидуално се заплаща пълният размер на продуктовата такса за цялото количество, пуснати на пазара масла през предходната година.

(2) При непредставяне на доклад с фактически констатации по чл. 55, ал. 1 от Наредбата за отработените масла и отпадъчните нефтопродукти (обн. ДВ бр. 2 от 2013 г.) се заплаща пълният размер на продуктовата такса за цялото количество пуснати на пазара масла през предходната година.

(3) В случаите по ал. 2, когато не е възможно да се установи количеството, пуснати на пазара масла през предходната година, се вземат предвид планираните количества масла за пускане на пазара през съответната година съгласно програмата по чл. 53, ал. 1 от ЗУО.


Каталог: wp-content -> uploads -> 2016
2016 -> Цдг №3 „Пролет Списък на приетите деца
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „В”-1” рг мъже – Югоизточна България мъже временно класиране
2016 -> Национален кръг на олимпиадата по физика 05. 04. 2016 г., гр. Ловеч Възрастова група клас
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „А” рг мъже – Южна България мъже временно класиране
2016 -> Конкурс за изписване на великденски яйце по традиционната техника съвместно с одк велинград 27 април
2016 -> Министерство на образованието и науката регионален инспекторат по образованието – софия-град


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница