Първа. Общи положения ч



Дата19.01.2018
Размер101.92 Kb.
#48228
НАРЕДБА № H-6 ОТ 20 МАЙ 2014 Г. ЗА СРЕДНОМАЩАБНИТЕ И ДРЕБНОМАЩАБНИТЕ ДЪРЖАВНИ ТОПОГРАФСКИ КАРТИ

Издадена от Министерството на отбраната

Обн. ДВ. бр.97 от 25 Ноември 2014г.

Глава първа.

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С тази наредба се определят условията и редът за създаване, обновяване, поддържане, издаване и приемане на средномащабните и дребномащабните държавни топографски карти.

Чл. 2. (1) Средномащабни са държавните топографски карти в мащаби 1:25 000, 1:50 000 и 1:100 000.

(2) Дребномащабни са държавните топографски карти в мащаби, по-дребни от 1:100 000.



Чл. 3. Средномащабните и дребномащабните държавни топографски карти се създават, обновяват, поддържат и издават от Военно-географската служба в цифров и/или аналогов вид.

Чл. 4. Средномащабните и дребномащабните държавни топографски карти са предназначени за:

1. изучаване, оценка и ориентиране на местността;

2. разработване и провеждане на мероприятия със стопанско значение;

3. извършване на измервания и разчети при планиране и проектиране на инженерни съоръжения;

4. планиране и организиране на дейности-

те на органите на изпълнителната власт и на местното самоуправление;

5. осигуряване на отбраната и сигурността на държавата;

6. решаване на задачи с научноизследователски характер;

7. основа при съставянето и изработването на карти в по-дребен мащаб;

8. основа при съставянето и изработването на специални/тематични карти и други картографски материали;

9. изучаване географията на страната и района на българската база в Антарктика.

Чл. 5. Средномащабните и дребномащабните държавни топографски карти се изработват за цялата територия на Република България, както и за района на българската база в Антарктика.

Глава втора.

СЪЗДАВАНЕ НА СРЕДНОМАЩАБНИТЕ И ДРЕБНОМАЩАБНИТЕ ДЪРЖАВНИ ТОПОГРАФСКИ КАРТИ

Раздел I.

Геодезическа система, математическа и геодезическа основа на средномащабните и дребномащабните държавни топографски карти

Чл. 6. (1) Средномащабните и дребномащабните държавни топографски карти за цялата територия на Република България се създават в приетата за страната геодезическа система.

(2) Средномащабните и дребномащабните държавни топографски карти за района на българската база в Антарктика се създават при специално задание и могат да бъдат и в други геодезически системи.



Чл. 7. (1) Математическата основа на средномащабните и дребномащабните държавни топографски карти е съвкупност от математическите елементи, които определят връзката между картата и земната повърхност, и включва картографска проекция, мащаб и система за разграфка и номенклатура на картните листове.

(2) Средномащабните и дребномащабните държавни топографски карти се изработват в Универсална напречна цилиндрична проекция на Меркатор (Universal Transverse Merkator - UTM) в 6° зони с основни меридиани 21° и 27° източна дължина от Гринуич.

(3) Системата за разграфка и номенклатура на картните листове - приложението, е в съответствие с Международната разграфка.

Чл. 8. Геодезическата основа на средномащабните и дребномащабните държавни топографски карти включва:

1. в планово отношение - точките от Държавната геодезическа мрежа и точките от геодезическите мрежи с местно предназначение;

2. във височинно отношение - нивелачните репери от Държавната нивелачна мрежа и точките от Държавната геодезическа мрежа, геодезическите мрежи с местно предназначение и Държавната гравиметрична мрежа.

Раздел II.

Съдържание на средномащабните и дребномащабните държавни топографски карти

Чл. 9. Средномащабните и дребномащабните държавни топографски карти съдържат:

1. математическа и геодезическа основа;

2. хидрография;

3. застроени територии;

4. промишленост и селско стопанство;

5. транспорт;

6. растителност;

7. релеф;

8. граници;

9. географски имена;

10. числови характеристики и пояснителни надписи на елементи от картното съдържание;

11. рамки и оформление.



Чл. 10. Елементите от съдържанието на средномащабните и дребномащабните държавни топографски карти се изобразяват чрез система от условни знаци и образци на шрифтове и съкращения, утвърдени от началника на Военно-географската служба.

Чл. 11. Местоположението на точките от Държавната геодезическа мрежа, геодезическите мрежи с местно предназначение и Държавната нивелачна мрежа се изобразява по техните правоъгълни координати.

Чл. 12. (1) Държавната граница се изобразява в съответствие с местоположението й, установено с международни договори.

(2) Геодезическите координати на точките (в т.ч. граничните знаци), очертаващи граничната линия на земната повърхност, се определят и предоставят от Главна дирекция "Гранична полиция" на Министерството на вътрешните работи.

(3) Когато няма геодезически данни по ал. 2 или от друг източник, държавната граница (участъци от нея) се нанася чрез пренасяне на изображението й от едромащабна топографска карта.

Чл. 13. Границите на административните области се изобразяват така, както са определени по реда на Закона за административно-териториалното устройство на Република България, и се предоставят от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

Чл. 14. Географските имена, както и другите наименования и пояснителни надписи на елементите от картното съдържание съответстват на официално приетите в Република България и се вземат от Националния статистически институт, Регистъра на географските имена, поддържан от Агенцията по геодезия, картография и кадастър, и/или от органите на местната власт.

Чл. 15. (1) Допълнителна информация за елементи от съдържанието по чл. 9 се получава от органи на държавната и местната власт и от други юридически лица, на които със закон или друг държавен нормативен акт е възложено създаването, поддържането и/или съхраняването на такава информация.

(2) Съдържанието, обхватът и формата на информацията по ал. 1, както и начинът за нейното предоставяне се уреждат със споразумение между предоставящата страна и Военно-географската служба, ако в нормативен акт не е посочено друго.



Раздел III.

Условия и ред за създаване на средномащабните и дребномащабните държавни топографски карти

Чл. 16. Средномащабните и дребномащабните държавни топографски карти се създават при условия и ред, определени с технически инструкции (разпореждания и указания) за съставянето и подготовката за издаването им, утвърдени от началника на Военно-географската служба.

Чл. 17. (1) Държавната топографска карта в мащаб 1:25 000 е базова и служи за основен изходен картографски материал при създаването на останалите средномащабни и дребномащабни държавни топографски карти.

(2) За изходни материали при създаването на държавната топографска карта в мащаб 1:25 000 се използват аеро- и/или сателитни и други изображения, едромащабни картографски и кадастрални материали и данни, както и друга справочна информация.

(3) Фактическата проверка и уточняване на съдържанието на държавната топографска карта в мащаб 1:25 000 се извършва чрез използване на дистанционни методи и/или полево обследване на местността.

Чл. 18. Средномащабните и дребномащабните държавни топографски карти, с изключение на тази по чл. 17, се създават чрез генерализиране и картографско редактиране на картните листове от предходния мащаб.

Глава трета.

ОБНОВЯВАНЕ И ПОДДЪРЖАНЕ НА СРЕДНОМАЩАБНИТЕ И ДРЕБНОМАЩАБНИТЕ ДЪРЖАВНИ ТОПОГРАФСКИ КАРТИ

Чл. 19. Обновяването на средномащабните и дребномащабните държавни топографски карти се заключава в обновяване на държавната топографска карта в мащаб 1:25 000 и нейното последващо картографско редактиране за получаване на обновените карти в по-дребни мащаби.

Чл. 20. (1) Средномащабните и дребномащабните държавни топографски карти се обновяват периодично през 7 години.

(2) Районите и последователността на обновяване се определят от Военно-географската служба.



Чл. 21. (1) Поддържането на средномащабните и дребномащабните държавни топографски карти се заключава в поддържане на Дежурна карта.

(2) Дежурната карта е държавна топографска карта в мащаб 1:25 000, върху която се нанасят текущи изменения на административни и географски елементи от местността, настъпили през периода между две нейни последователни обновявания.

(3) Дежурната карта служи за поддържане на картното съдържание във възможно най-актуално състояние и за извършване на текущи справки и/или за издаване на извънредни тиражи от карти - при необходимост.

(4) Дежурната карта се поддържа от Военно-географската служба в цифров и/или аналогов вид.



Чл. 22. Издадените количества средномащабни и дребномащабни държавни топографски карти в аналогов вид се съхраняват от Военно-географската служба съгласно Ръководство за организиране и поддържане на геодезически и картографски фонд на Министерството на отбраната, a свързаните с тях материали и данни, които представляват класифицирана информация - съгласно изискванията на Закона за защита на класифицираната информация.

Глава четвърта.

ПРИЕМАНЕ И ИЗДАВАНЕ НА СРЕДНОМАЩАБНИТЕ И ДРЕБНОМАЩАБНИТЕ ДЪРЖАВНИ ТОПОГРАФСКИ КАРТИ

Чл. 23. Окончателното приемане на създадените/обновените средномащабни и дребномащабни държавни топографски карти се извършва от комисия, определена със заповед на министъра на отбраната.

Чл. 24. Приемането на междинните резултати, получени в процеса на създаването, обновяването, поддържането и издаването на средномащабните и дребномащабните държавни топографски карти, се извършва от оторизирани от началника на Военно-географската служба длъжностни лица.

Чл. 25. Средномащабните и дребномащабните държавни топографски карти се издават в тираж, определен от началника на Военно-географската служба.

Чл. 26. Въвеждането в употреба на ново издание на средномащабните и дребномащабните държавни топографски карти се извършва със заповед на министъра на отбраната.

Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на тази наредба:

1. Аналогов вид на средномащабните и дребномащабните държавни топографски карти представлява отпечатък на картата върху лист хартия или друг материал, получен чрез офсетова или цифрова технология.

2. Специални/тематични са карти, които се създават по различни от стандартно приетите за създаването на държавните топографски карти изисквания и изобразяват по-задълбочено и подробно един или група обекти, явления, теми или отрасли.



Преходни и Заключителни разпоредби

§ 2. Наредбата се издава на основание чл. 14, ал. 3, т. 2 от Закона за геодезията и картографията.

§ 3. В срок до 6 месеца след влизане в сила на тази наредба началникът на Военно-географската служба утвърждава условните знаци, образците шрифтове и съкращения по чл. 10 и инструкциите за съставянето и подготовката за издаването по чл. 16.

§ 4. В срок до 6 месеца след влизане в сила на тази наредба началникът на Военно-географската служба утвърждава Ръководство за организиране и поддържане на геодезически и картографски фонд на Министерството на отбраната по чл. 22.

§ 5. Редакционни и технически указания за създаването, обновяването, поддържането и издаването на средномащабните и дребномащабните държавни топографски карти дава началникът на Военно-географската служба.

§ 6. Контрол по изпълнението на технико-технологичните изисквания и спазването на нормативните актове в процеса на създаването, обновяването, поддържането и издаването на средномащабните и дребномащабните държавни топографски карти извършва началникът на Военно-географската служба и оторизирани от него длъжностни лица.

§ 7. Началникът на Военно-географската служба може да подписва споразумения с ведомства, организации и институти за сътрудничество и обмен на данни във връзка с изпълнението на наредбата.

§ 8. Разпространяването на материали и информация, свързани със създаването, обновяването, поддържането и издаването на средномащабните и дребномащабните държавни топографски карти, се извършва от Военно-географската служба по ред и условия, определени от министъра на отбраната.

§ 9. Указания по прилагане на наредбата дава началникът на Военно-географската служба.

§ 10. Наредбата влиза в сила от деня на обнародването й в "Държавен вестник".

Министър: Ангел Найденов
Приложение към чл. 7, ал. 3




Разграфка и номенклатура на картните листове в мащаби от

1:1 000 000 до 1:25 000 включително



 







Мащаб


Размери по географска ширина

Размери по географска дължина

Примерна номенклатура

1.

1:1 000 000





К-34

2.

1:500 000





К-34-А,Б,В,Г

3.

1:200 000

40'

60'

К-34-I,II,III,...XXXVI

4.

1:100 000

20'

30'

К-34-1,2,3,.....144

5.

1:50 000

10'

15'

К-34-47-А,Б,В,Г

6.

1:25 000

5'

7'30"

К-34-47-Г-a,б,в,г




 

Забележка. Размерите на картните листове за района на българската база в Антарктика се определят по горната таблица, като географската дължина се удвоява.

Каталог: moduls -> files -> files
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> З а п о в е д на командира на сухопътните войски
files -> Първа. Общи положения ч
files -> Тръжна документация
files -> Тарифа за таксите, които се събират от военно-географската служба за предоставяне на материали, данни и услуги от геодезическия и картографския фонд на министерството на отбраната
files -> Заповед на командира на сухопътните войски
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> Министерство на отбраната на република българия н а р е д б а за средномащабните и дребномащабните


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница