Първа общи разпоредби



страница1/6
Дата22.08.2016
Размер0.81 Mb.
#7005
  1   2   3   4   5   6


Проект!
Наредба за организацията за осъществяване на граничен паспортен, митнически, здравен, ветеринарномедицински и фитосанитарен контрол, както и контрол на транспортните средства в пристанищата на Република България, обслужващи кораби от международно плаване

Глава първа

ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ

Чл. 1. (1) С наредбата се определят условията и редът за:

1. организиране осъществяването на гранични проверки, митнически, граничен здравен, ветеринарномедицински и фитосанитарен контрол на кораби, посещаващи пристанищата на Република България, както и контрол на транспортните средства в тези пристанища;

2. даване на сведения, приложими в морския транспорт по отношение на кораби, пристигащи в и/или напускащи пристанищата на Република България.

(2) Корабите, посещаващи пристанищата на Република България, подлежат на входен и изходен граничен контрол. Входен и изходен граничен контрол се извършва в пристанища на Република България, където са изградени гранични контролно-пропускателни пунктове.

(3) Гранични проверки на кораби, плаващи между пристанища на държави-членки на Европейския съюз, прилагащи правото от Шенген не се извършват, освен с оглед защита на вътрешния ред и сигурност и имиграционното законодателство.

(4) На входен и изходен граничен контрол не подлежат кораби, които плават между пристанища, разположени на митническата територия на Европейския съюз, без да пристигат, да извършват междинен престой или да се завръщат в пристанище, разположено извън тази територия или в свободна зона, подлежаща на контрол тип I по смисъла на митническото законодателство, освен с оглед прилагането на митническото, данъчното и законодателството в областта на околната среда и опазване на общественото здраве.

(5) Наредбата не се прилага за военни и граничнополицейски кораби, за военни, включително граничнополицейски пристанища, както и за кораби, освободени от формалностите за даване на сведения.

(6) Граничният контрол на рибарски кораби, извършващи международно плаване, се осъществява в най-близкото пристанище за обществен транспорт, съгласно Наредба № 7 от 23.05.2001 г. за реда за посещение, маневриране и престой на корабите в пристанищата и рейдовете, за товарене и разтоварване, за качване на кораба и слизане на брега на екипажа, на пътниците или други лица, както и за връзка на кораба с брега (обн., ДВ, бр. 55 от 2001 г., изм., ДВ, бр. 59 от 2003 г., изм., ДВ, бр. 3 от 2005 г., изм., ДВ, бр. 32 от 2006 г., изм., ДВ, бр. 53 и 62 от 2006 г., изм., ДВ, бр. 44 от 2010 г.).

Чл. 2. (1) Органи на граничния контрол в пристанищата на Република България са длъжностните лица от службите за граничен контрол, които по закон извършват граничен контрол на граничните контролно-пропускателни пунктове.

(2) Службите по ал. 1 извършват граничен контрол без необосновано забавяне на кораба.
Глава втора

ИЗИСКВАНИЯ, ОРГАНИЗАЦИЯ И ПРОВЕЖДАНЕ НА ГРАНИЧНИЯ КОНТРОЛ

Раздел I

ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ

Чл. 3. Организацията на граничния контрол се извършва в съответствие с Наредбата за граничните контролно-пропускателни пунктове (обн., ДВ, бр. 54 от 2002 г., изм., ДВ, бр. 24 и 86 от 2004 г., изм., ДВ, бр. 90 и 96 от 2005 г., изм., ДВ, бр. 85 и 106 от 2006 г., изм., ДВ, бр. 62 от 2007 г., изм., ДВ, бр. 71 и 79 от 2008 г., изм., ДВ, бр. 14 и 100 от 2009 г., изм., ДВ, бр. 22 и 61 от 2010 г.).

Чл. 4. (1) Службите, извършващи граничен контрол в пристанищата на Република България, осигуряват непрекъсваемост на процеса на граничен контрол.

(2) Граничният контрол на борда на кораб, застанал на рейд, се извършва в светлата част на денонощието и при подходящи метеорологични условия.

(3) Граничният контрол на борда на кораб застанал на рейд може да се извърши и в тъмната част на денонощието и/или при неблагоприятни метеорологични условия в изключителни случаи (тежко заболяване на член от екипажа или пасажер, други спешни и неотложни обстоятелства), след като са взети всички мерки за безопасност и за защита живота и здравето на длъжностните лица от службите за граничен контрол.

(4) Службите, извършващи граничен контрол в пристанищата на Република България, вземат решение относно необходимостта от извършване на проверка на борда на кораба или освобождаване от такава на основание на анализ на получените сведения по чл. 23 и оценка на риска.

(5) Решението по ал. 4 се регистрира в националния център за електронен документооборот на морския транспорт от всяка служба за граничен контрол.

(6) Службите, извършващи граничен контрол в пристанищата на Република България извършват проверка на борда на кораба самостоятелно или съвместно.

Чл. 5. Разпорежданията на длъжностните лица от съответните служби за граничен контрол, издадени в кръга на правомощията им и в предвидената от закона форма, свързани с безопасността на хората, товарите и корабите, пропускателния режим, противопожарния ред, сигурността и охраната в пристанищата са задължителни за всички лица, извършващи дейност на територията на пристанището, на рейда и на борда на кораба.

Чл. 6. (1) Входният и изходният граничен контрол на корабите се заявяват пред Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура” от корабния мениджър, капитана на кораба или корабния агент.

(2) Входният и изходният граничен контрол на корабите се заявява:

1. най-малко 24 часа предварително;

2. най-късно към момента на напускане на предходното пристанище, ако продължителността на пътуването е по- малка от 24 часа;

3. ако пристанището, където ще има престой, не е известно или ако се е променило по време на пътуването – в момента, в който е налице тази информация.

Чл. 7. (1) Граничният контрол на корабите се извършва при следната последователност:

1. кораби, търсещи спешна медицинска помощ;

2. кораби, претърпели авария;

3. пътнически кораби;

4. кораби, превозващи бързоразвалящи се товари;

5. линейни кораби;

6. други.

(2) В случаите по ал. 1, т. 1, спешната медицинска помощ предхожда всякакви мерки за контрол от страна на органите за граничен контрол, които:

1. предоставят предимство при швартоване, ако състоянието на болния или състоянието на морето не позволява безопасно сваляне на външния рейд или подходите на пристанището;

2. изискват единствено морска здравна декларация.

Чл. 8. (1) Корабният мениджър, капитанът на кораба или корабният агент уведомяват незабавно службите за граничен контрол при настъпили промени в подадените по глава трета сведения.

(2) Уведомяването по ал. 1 се извършва чрез националния център за електронен документооборот на морския транспорт.

Чл. 9. (1) Кораб, преминал изходен граничен контрол, не може да остане повече от два часа на кейовото място.

(2) След изтичане на срока по ал. 1 се извършва нов граничен контрол.

Чл. 10. При констатиране на физически контакти на лицата, намиращи се на борда на заминаващи кораби след извършен изходен граничен контрол, с брега, с други физически лица или с други плавателни средства, с изключение на пилотите, пилотските катери, буксири, швартови моряци или агента на кораба, се извършва бордови контрол от органите на Главна дирекция „Гранична полиция” и на Агенция „Митници”.


Раздел II

РЕД ЗА ДАВАНЕ НА СВОБОДНА ПРАКТИКА

Чл. 11. Корабите, пристигащи в пристанищата на Република България подлежат на процедура за даване на „свободна практика” след като корабният мениджър, капитанът на кораба или корабният агент са подали необходимите документи съгласно глава трета, раздел I, освен в случаите, когато са освободени от формалностите за даване на сведения.

Чл. 12. При пристигане на кораб, органите за граничен контрол извършват проверка на документите относно пристигането на кораба и дават указания за извършването или освобождаването от граничен контрол на борда на кораба чрез националния център за електронен документооборот на морския транспорт.

Чл. 13. (1) Граничният здравен контрол се извършва от регионалните здравни инспекции в съответствие с наредбата по чл. 57, ал. 2 от Закона за здравето.

(2) Капитанът на кораб, пристигащ в пристанище на Република България, вдига жълт флаг за карантина на кораба, който се сваля след получаване на разрешение от органите на граничния здравен контрол.

(3) До получаване на разрешението по ал. 2 не се допускат физически контакти на лицата, намиращи се на борда на кораба с брега, с други физически лица или с други плавателни средства, с изключение на пилотите и пилотските катери, буксири и швартови моряци или при необходимост за спасяване на човешки живот.

Чл. 14. Службите за граничен контрол могат да разрешат на кораб, пристигнал в пристанище на Република България и получил разрешение от службите на граничния здравен контрол, да извършва товаро-разтоварни дейности без слизане на екипажа и пътниците от борда на кораба, чрез националния център за електронен документооборот на морския транспорт.

Чл. 15. (1) Разрешението за „свободна практика” на кораба в едно българско пристанище важи и при посещението в следващо българско пристанище, когато корабът не е напускал териториалното море на Република България, освен при междувременно настъпило заболяване или смърт на борда на кораба.

(2) Ако маршрутът на кораб включва изключително пристанища, разположени на териториите на държави-членки на Европейския съюз по споразумението от Шенген, разрешението за „свободна практика”, получено в пристанище на държава, прилагаща правото на Шенген, важи и при посещението в българско пристанище, освен при междувременно настъпило заболяване или смърт на борда на кораба или когато след оценка на рисковете от органите за граничен паспортен контрол, свързани с международната сигурност и нелегалната имиграция следва да се извършат проверки на екипажа и пътниците на този кораб.

Чл. 16. (1) Граничната проверка в пристанищата на Република България се осъществява от органите на Главна дирекция „Гранична полиция” към Министерство на вътрешните работи.

(2) Екипажът и пътниците нямат право да напускат кораба преди извършване на граничната проверка на борда на кораба или освобождаване от такава.

(3) Органите, извършващи гранична проверка могат да разрешат качването на лица, имащи отношение към товаро-разтоварната дейност на кораба, преди завършване на проверката на борда на кораба.

Чл. 17. (1) Контролът по митническите формалности се извършва от органите на Агенция „Митници” към министъра на финансите.

(2) Не се допуска корабните товари да напускат района на митническата зона преди извършване на митнически контрол или освобождаване от такъв и разрешаването на вдигането на стоките.

(3) Службите за контрол по митническите формалности могат да забранят слизането на екипажа и пътниците и/или товаро-разтоварната дейност преди извършване на физически контрол на борда на кораба.


Каталог: upload -> docs
docs -> Задание за техническа поддръжка на информационни дейности, свързани с държавните зрелостни изпити (дзи) – учебна година 2012/2013
docs -> Наредба №2 от 10. 01. 2003 г за измерване на кораби, плаващи по вътрешните водни пътища
docs -> Наредба №15 от 28 септември 2004 Г. За предаване и приемане на отпадъци резултат от корабоплавателна дейност, и на остатъци от корабни товари
docs -> Общи положения
docs -> І. Административна услуга: Издаване на удостоверение за експлоатационна годност (уег) на пристанище или пристанищен терминал ІІ. Основание
docs -> I. Общи разпоредби Ч
docs -> Закон за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България
docs -> Закон за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси
docs -> Наредба за системите за движение, докладване и управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването в морските пространства на република българия


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница