Психологически особености на зрително затруднените с множество увреждания



Дата11.01.2018
Размер89.85 Kb.
#43529
Психологически особености на зрително затруднените с множество увреждания

Зрително затруднените с множество увреждания са уникална група деца и ученици, които трудно могат да се впишат в рамките на стандартите за психологически особености и характеристики, в нормите на човешко поведение и пр. Това е група, която не би могла да се разглежда под общ знаменател. Причината е, че на практика всяко дете с множество увреждания е уникално само по себе си и различно от останалите деца, попадащи в същата група. Затова е трудно и дори невъзможно да се говори общо за психологическите особености на зрително затруднените деца и ученици с множество увреждания. Все пак ще се опитаме да изведем на преден план някои техни типични характеристики и особености, които са често срещани при мнозинството деца от тази група.



Психологически характеристики

За разлика от нестандартността в развитието на зрително затруднените с нормален интелект, зрително затруднените с множество увреждания се отличават с подстандартност в развитието. Разглеждайки в частност групата на сляпоглухите лица, които са една от подгрупите зрително затруднени с множество увреждания, американската авторка Алсоп (2002) посочва, че те се отличават със следните типични характеристики:



  1. Различна представа за света поради различната информация, получавана за него.

  2. Трудности в общуването или неспособност за общуване по значим начин.

  3. Сериозно затруднения в установяване и поддържане на междуличностни взаимоотношения.

  4. Изострена тактилна чувствителност и дори тактилен страх.

  5. Самостимулиращи поведения и проблеми в следване на дисциплина и правила, причиняващи на свой ред сензорна депривация, изолация, фрустрация, объркване и страх.

  6. Сериозни здравословни проблеми.

  7. Изоставане в моторното развитие.

  8. Неефективно използване на запазените сетива, трудности в сензорната интеграция.

  9. Трудности в обобщаване на информацията.

  10. Затрудения в храненето, проблеми със съня и т.н.

В допълнение Раян, Макгинити и Джейкъбс (2002) посочват още някои характерни психо-социални белези, типични за групата на зрително затруднените с множество увреждания:

  1. Изолираност от света на обектите и от света на хората.

  2. Ранимост и силна уязвимост.

  3. Трудности в разбиране на събития, дейности, хора, които се случват и намират около тях.

  4. Силна зависимост от околните в редица отношения и дейности.

  5. Склонност към депресивни състояния, изпадане в тъга, плач, фрустрация.

На фона на тези характеристики е необходимо да се ръководим от следните принципи, засягащи личността на ученика с множество увреждания (Уелш и Хюбнер, 1995):

  1. Не съществува един общ, сборен профил или облик на лицата с множество увреждания.

  2. Учениците с множество увреждания общуват по различни начини.

  3. Учениците с множество увреждания могат да участват в почти всяка дейност или занимание.

  4. Голям брой ученици с множество увреждания могат да се придвижват самостоятелно или с минимална помощ.

  5. Учениците с множество увреждания могат да бъдат настанени в различни учебни заведения и да учат както в специална, така и в масова учебна среда.

  6. Образователните екипи са от съществена важност при планиране на индивидуалния учебен план и програма на учениците с множество увреждания.

  7. Семействата на учениците с множество увреждания са ключови участници в образователния екип.

Основни начини на общуване

Общуването при зрително затруднените ученици с множество увреждания може да се окаже изключително сложна област от обучението, поради факта, че голяма част от ученицте имат различни по форма и степен интелектуални, физически или езиково-говорни нарушения, които не им позволяват да общуват по стандартния и общоприет начин. Сляпоглухите на свой ред ще срещат още повече и по-сериозни затруднения.

Общуването е от първостепенна важност при осъществяване на връзка и контакт между хората. То е неизменна част от обучението. Затова и научаването на всеки ученик с множество увреждания на някаква форма на предаване и на получаване на съобщения, е от първостепенна важност. На свой ред неумението на ученик да предаде на околните съобщение за своите желания, намерения или чувства, го прави неспокоен и може да доведе до проблемно поведение. Неумението на учителите да „обяснят“ на ученика си дейност, задача или действие от всекидневието или от учебния процес, е източник на фрустрация и за двамата. Поради тази причина една от основните области, застъпени в индивидуалния план на всеки ученик с множество увреждания, е именно формиране на умения за общуване. В постигането на тази цел се включват както учителят, така и логопедът, психологът, ерготерапевтът и др. специалисти.

В зависимост от това дали се използва устна реч в процеса на общуване, то може да се раздели на вербално и невербално. Фигура 1 отразява тези два вида общуване и конкретните форми или средства, спадащи към тях (по Крук, 2000). В тази класификация Крук включва жесто-мимичната реч към вербалните форми за общуване като указание за това, че тя е една стояща по-високо в йерархията цялостна система за общуване и с уговорката, че по право тя се причислява към невербалните форми.



По-долу ще разгледаме накратко отделните форми на общуване.



Картинки и снимки. Общуването чрез картинки и снимки е подходящо за ученици, които имат слабо зрение. Картинките и снимките обикновено са обединени в комплексни системи, често пъти разработени под формата на компютърен софтуер. Една разпространена и добила популярност в България система от картинки е американската система Меър Джонсън (Mayer Johnson), която предлага картинки за над 700 обекти и дейности от всички области на живота. Картинките са опростени, асоциативни и изобразителни, за да помогнат за възприемането на дейността, обекта или събитието. Примерни картинки от тази система са представени на фигура 2.

Снимките на свой ред могат да се разглеждат като разновидност на картинките. Нерядко ученици с множество увреждания извличат повече полза, ако наблюдават снимка на конкретния обект, който ползват в ежедневието, например на чашата, от която пият, или на играчката, с която играят, а не на стилизирано изображение на чаша или играчка.



Жесто-мимична реч. Тя представлява цялостна езикова система, изразявана чрез извършване на жестове с ръцете, придружено от подходяща лицева мимика. Обикновено всяка дума се изразява с един или няколко жеста, като се използват и двете ръце. Често пъти жестовете са по асоциация и отразяват най-характерния белег на дейността, събитието или предмета. Всяка страна има своя собствена жесто-мимична реч, като тези различни системи нерядко имат редица сходства или включват еднакви или поне сходни жестове за определени думи. В някои страни съществуват и повече от една системи. В България се използва жесто-мимична реч, която е създадена върху основата на обединяване на жестовете, използвани от глухите в общуването асоциативни жестове и е придружена от подходяща мимика на лицето и елементи на пантомима. Тя следва синтаксиса на българския език.

Като междинен вариант на жесто-мимичната реч можем да посочим английската система Макатон (Makaton). Тя е създадена през 1972 от Маргарет Уокър с цел да посрещне специфичните потребности на възрастни лица с дълбоки нарушения, които нямат слухов проблем. Прилага се експериментално с голям успех през 1976 г. и впоследствие започва да се разпространява широко във Великобритания и в още 42 страни по света. Системата Макатон обикновено се използва в комбинация от показване на картинка (графичен знак) заедно с изпълнение на жеста, придружено с устно изговаряне (по Цокова, 1997). Тя е създадена въз основа на английската жесто-мимична реч, без да я следва напълно, и се преподава в осем нива в определена последователност.



Дактилиране. То е част от жесто-мимичната реч и всъщност представлява изобразяване на буквите от азбуката чрез поставяне на ръцете в точно определено положение. Дактилирането е буквуване или изобразяване на определена дума по букви. В някои страни по света дактилирането се извършва с две ръце, в други - с една. Според това дактилът се разделя на: едноръчен или двуръчен. В България до средата на XX в. единствената дактилна азбука, която се е използвала за ограмотяване и общуване е била двуръчната азбука (Лозанова, 2003). Предвид следването на тенденциите в съветската школа на обучение на глухите от средата на миналия век официално се въвежда едноръчния руски дактил. Дактшшрането е много подходяща форма на общуване при тотално сляпоглухи, като при тях ще се извършва дактилиране в дланта на сляпоглухия (дактилиране ръка в Общуването по този начин е бавно, тъй като се налага буквуване на всяка дума.

Система на Лорм. Създадена е в Германия в края на XIX век и носи името на своя създател - Хиеронимус (Йеронимус) Лорм. Тази система е популярна главно в Европа. Представлява особена форма на общуване чрез буквуване на думите в дланта на сляпоглухия. В този случай обаче не се използва официалната дактилна азбука на глухите, а всяка буква се изразява с притискане на различни части от дланта и пръстите на сляпоглухия. Например буквата А се отбелязва, като се притиска леко и за кратко време върха на палеца, буквата Т - с притискане на върха на палеца, последвано от приплъзване по него надолу към дланта.

Методът „Тадома". Методът „Тадома" е сравнително рядък метод на общуване и се използва предимно от сляпоглухи. Той е известен под различни имена - наричат го още вибротактилен метод, метод „Хофгард", метод „Хол-Алкорн" и др. Смята се, че е използван за пръв път спрямо глухи ученици от Керълайн Йейл (1848-1933) в училището „Кларк" в САЩ. По отношение на сляпоглухи ученици той е използван първоначално от норвежкия учител на глухи Елиас Хансен Хофгард, който обучава успешно сляпоглухата си ученичка Рагнхилд Каата. Името си методът получава от малките имена на двама сляпоглухи ученици, които американската учителка на глухи София Алкорн успява да научи в използването му - Тад Чапман и Ома Симсън (Тад + Ома). Методът „Тадома" се изразява в разбиране от сляпоглухия на устната реч на околните чрез поставяне на ръцете на определени места, на които могат да се усетят движенията и трептенията на артикулаторните органи, участващи при устната реч: пред устата; непосредствено върху устните; върху гърлото (отпред, върху мъжеца или отстрани); върху бузата или бузите; върху гърдите. Този метод е труден за научаване.

Писмен език. Той предлага различни възможности за общуване чрез различните си форми или разновидности: плоскопечатен шрифт; брайлов шрифт; брайлиране ръка в ръка. Плоскопечатният шрифт, било то с нормална големина или във вариант на уголемен шрифт, е добра възможност за ученици с остатъчно зрение. Негова алтернатива е брайловият шрифт за напълно слепи. Освен за четене и писане, той може да се използва и за размяна на брайлови съобщения при общуване.

Алтернативни системи на общуване. Голям брой ученици с множество увреждания не биха могли да използват повечето от описаните вече по-горе начини на общуване. Същевременно те може да притежават достатъчно когнитивни способности за общуване, но имат примерно моторни ограничения (ДЦП, прогресивна мускулна дистрофия и др.). В тези случаи могат да бъдат използвани алтернативни или електронните системи на общуване. Те условно се разделят в три основни групи:

1. Нискотехнологични системи.

2. Среднотехнологични системи.

3. Високотехнологични системи.



В първата група системи на общуване, които не са електронни, се включват: реални обекти, картинките от системата Меър Джонсън (Mayer Johnson), за които вече стана дума, облечени в плат табла за прикрепяне върху тях на символи, картинки и снимки. Втората група системи включва: Единични бутони (Big Mack) - големи, кръгли бутони с диаметър около 10- 15 см, на които предварително е записано с гласа на родителя, учителя или друго близко до ученика лице съобщение; Табло с два бутона (twin talk/two switch board), които са особено подходящи при правене на избор измежду две дейности или два предмета. Ученикът натиска бутона с желаната дейност или обект. Третата група системи включва помагала на действително високо технологично ниво, които са електронни, със сложно устройство и с висока цена.

Реални обекти и символи. Включването на реални обекти в общуването с ученици с множество увреждания е достъпно дори за тези, които имат дълбоки когнитивни ограничения. В тези случаи общуването се осъществява, като на ученика се подава реален предмет, който участва в дейността, която предстои да се извърши - например, подаване на хавлиена кърпа за указване на времето за плуване, къпане, миене; даване на лъжица като символ на храна; на топка за индикиране на часа по физическо възпитание или физиотерапия и т.н. На свой ред ученикът също може да подава съответен предмет, за да укаже желание за определена дейност. Малко по-високо стъпало би било, ако част от обекта се постави (залепи) върху основа (обикновено картон) и така се оформи карта с обект, прикрепен върху нея.

Естествени жестове; език на тялото и сигнали. Това е относително нискостояща в йерархията форма на общуване, която е подходяща при ученици със значителни интелектуални нарушения. Те могат да използват езика на тялото, естествените сигнали и жестове, за да изразят състояние, желание, потребност и пр. Например, притискането на определено място от тялото (естествен жест) е сигнал за изпитване на болка и дискомфорт; посочването към определен предмет е знак за неговото искане; отвеждането на учителя към дадено място (например, до хладилника) е естествен начин да се укаже нужда или желание и т.н.

Вокализация. Вокализацията също се намира на ниско стъпало в системите на общуване. Чрез нея могат да се укажат ограничен кръг от чувства, желания, потребности. Все пак чрез издаване на характерни звуци и вокализиране, както и чрез плач и смях, ученикът може да покаже дали е доволен, ядосан, гладен, нещастен и пр. Желателно е учители и родители да се научат с точност да разпознават типичната за определени случаи вокализация, за да могат да реагират адекватно на тази форма на общуване.

Използвана литература: Радулов, В., М. Цветкова-Арсова, Психология на зрително затруднените, ИК "Феномен", С., 2011.
Каталог: documents
documents -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
documents -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
documents -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
documents -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия
documents -> Издадени решения за преценяване на необходимостта от овос в риосв гр. Шумен през 2007 г
documents -> За сведение на родителите, които ще заплащат таксите по банков път цдг” Червената шапчица”
documents -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница