Пунктуация №2



Дата20.08.2018
Размер91.89 Kb.
#81457

Пунктуация №2


Сложно изречение – употреба на запетаи

Основно правило: Простите изречения в състава на сложното се отделят със запетаи, които се поставят на границата между тях.


Сложно съставно изречение

Сложно съчинено изречение

1.Който пее, зло не мисли. (подч.изр. е пред гл.)

2.Всичко това беше премислил Индже, докато беше на легло. (гл.изр. е пред подч.)

3.Той беше човекът, за когото бях готов на всичко. (гл.изр. е пред подч.)

4. Единственото място, където има някакъв живот, си остава все пак лагерът. !!!Когато подчиненото изречение е вмъкнато в главното и го разкъсва, запетаите ограждат от двете страни подчиненото изречение!!!



1.Наблизо покрай окопа ходи часовоят, снегът хрущи под стъпките му, натъпканият в пояса нож се белее. (3 пр.изр.,свързани безсъюзно)

2.Той ту пристъпва точно и отсечено в такта на мелодията, ту се изправя леко и бързо се понася назад. (3 пр.изр., първите две свързани с ту-ту, третото – със съюза и)

3.Слънцето се е спряло огнено и немилостиво в небесата, ала жарките му лъчи не пъдят от полето работливите селяци. (2 пр.изр.-съюз ала)

4.Работата краси човека, а мързелът го грози.

(2 пр.изр.-съюз а) 5. Ни лук ял, ни лук мирисал.

(2 пр.изр.-съюз ни-ни )



Подчинителни съюзи и съюзни думи:

- ако, щом;



  • че, макар че, въпреки че, тъй че, така че;

  • да (НЕ се пише запетая при еднократна употреба); за да, без да, преди да;

  • като, като че, като че ли, след като, щом като, тъй като, понеже, докато;

  • който (когото, комуто, която и др.), чийто (чиято и др.), какъвто (каквато и др.), както, където,гдето, дето, когато,колкото,защото, щото, откъдето, затова и др.

  • въпросителни съюзни думи: кой (кого, кому, коя и др.), чий (чия и др.), какъв (каква и др.) как, къде, кога, колко, защо, откъде (накъде и др), дали…;

Съчинителни съюзи:

  • и, или (НЕ се пише запетая при еднократна употреба)

  • та, па, ала, ама, пък (диалектни)

  • а, но, обаче

  • нитоІнито, ни-ни, ту-ту, хем-хем, я-я;

  • или-или, ли-или, дали-или;

Заб. Съчинителната връзка в сложното съчинено изречение може да бъде и безсъюзна – пише се запетая( пример №1)

Заб. При употреба на съпоставителните (двойните) съюзи запетаята се пише пред втората част и пред следващите, ако има такива. (пример № 2)

Внимание:

1.Запетая се пише след подчинени изречения, започващи с подчинителен съюз или съюзна дума (когато подчиненото изречение е пред главното, винаги го отделяме със запетая)- това е т. нар. ограждаща запетая: Когато съмне, вече ще бъдем далече.//Да се върнат, не им мина през ума.// Който не работи, не трябва да яде.//Да нямаше облаци, щеше да се види и върхът.// Щом си чужденец, ще те гледат под лупа.// Да отидем всички, беше невъзможно.

2.Когато подчиненото изречение е вмъкнато в главното и го разкъсва, запетаите ограждат от двете страни подчиненото изречение!: Денят, за който отложихме събранието, се оказа пълен с изненади.

3.Запетаята се пише пред сложните съюзи ВЪПРЕКИ ЧЕ, МАКАР ЧЕ, КАТО ЧЕ, КАТО ЧЕ ЛИ, ЩОМ КАТО и др. под.: Ще пиша, въпреки че ме боли ръката.

4.Пред КАТО запетая НЕ се пише, ако е част от сравнение или предлага единичен пример: Бягаше бързо като стрела.// Мисля, че ще те оценят като професионалист.

5.При няколко подчинени изречения, отнасящи се към едно и също главно изречение, запетая се пише пред всяко от следващите подчинени изречения: Старата не знаеше какво да направи, къде да се дене, какво да каже, дали да започне направо.

Изключения и особености:
1. Ако простите изречения са свързани чрез еднократно употребени съюзи И, ИЛИ, ДА, запетаи НЕ се пишат:
Тя в тоя миг ще се събуди и вече няма да заспи.// Щяха да победят или да умрат. // Ние му пожелахме да оздравее скоро.

1.1.Ако ИЛИ е част от двойните съюзи за съпоставяне ИЛИ-ИЛИ, ЛИ-ИЛИ, ДАЛИ-ИЛИ, пред втората част се пише запетая: Слушай – или ставай човек, или ми се махай от очите!//Ще се бавиш ли, или да те чакам? // Дали ще да е дъждец дребен, или ще е буря страшна?

1.2.Пред еднократно употребен съюз И се пише запетая в следните случаи:

А)Ако пред съюза И има обособена част или вметнат израз, изискващ запетая: В канцеларията надникна Маринова, секретарката на шефа, и ни махна приятелски с ръка.

Б)Ако в сложно смесено изречение съюзът И стои след подчинено изречение, което НЕ е в пряка синтактична връзка със следващото просто изречение: Баба ме усети, че се туля зад комина, и каза на дядо.// Сложиха ги на различни чинове, за да не си пречат, и резултатът не закъсня.// Обидих го, защото се ядосах, и после съжалявах. (В такива случаи в подчиненото изречение вършителят на действието е различен или времето на действието е друго.)

В)Ако съюзът И е част от присъединителни съюзи ( и то, и да): Жена, и то хубава жена се беше изпречила на пътя им.// Няма да дойдат, и да ги каниш. // На рамо носеше сърп, а в торбата хляб и сол, и то само колкото да закуси.

1.3.Ако съюзът И е употребен повече от един път, трябва да се осмисли структурата на изречението, защото зад привидни еднаквости понякога се крият различни смислово-синтактични употреби: Дойдоха и майката, и бащата и отведоха детето. Пред втория съюз И се пише запетая, защото има изброяване на еднородни подлози с И; пред третия съюз И запетая не се пише, защото синтактичната употреба е различна – еднократно се въвежда второ главно изречение.

1.4. Ако съюзът ДА е употребен повече от един път с една и съща синтактично-смислова цел (има ефект на изброяване), пишем запетая: Искам да ни посетят, да поговорим за проекта, да уточним необходимите средства.

2. В изречения от типа косвен въпрос пред въпросителните съюзни думи НЕ се пише запетая:Не разбрахме защо ни се е разсърдил. // Чудехме се дали да се връщаме вече.

А)Ако въпросителната дума стои след същ.име или след думата “това”, пишем запетая:

Не се интересувахме от въпроса, защо ни се е разсърдил.// Не се интересувахме от това, защо ни се е разсърдил.

Б)Ако подчиненото изречение е пред главното, пишем запетая:Защо ни се е разсърдил, не разбрахме.

3.Ако пред подчинителния съюз стои съюзът И, отрицателната частица НЕ или уточняваща дума ( едва, само, чак, именно, дори, даже, винаги и др. под.), запетая НЕ се пише: Ти иди и за да не мръзнеш навън, ме чакай в приемната.// Разбрахме, че утре ще отсъстваш и че трябва сами да се справим с проблема.// Познах го чак когато наближи.// Обърнах се към тебе именно защото те уважавам.// Вечерта се озовахме не където трябваше.

4.Ако пред подчинителния съюз (съюзна дума) има предлог или цял израз, запетаята се измества там: Посетихме града, в който се е родил Иван Вазов.// Превземаха градове, имената на които не знаеха.// Срещнах учителката, под влияние на която се записах да следвам химия.

5.Ако са употребени два съюза непосредствено един до друг:

А) НЕ се пише запетая между тях, ако първият е едносричен и няма собствено ударение:Научих, че когато заминал за чужбина, оставил ключа у съседите.// Тръгнах, но за да не закъснея, взех такси.//Някак равнодушно и скромно прибавя, че понеже в едно сражение е взел еди-колко си пленници, скоро ще бъде награден.

Б) Ако първият съюз е многосричен и със собствено ударение, запетая се пише и пред двата съюза: Това са хора, които, вместо да се радват, плачат.//Селяните се страхуваха, защото, когато заседаваше съдът, винаги се случваха неприятни работи.

6.Устойчиви цялости, функциониращи като подчинени изречения, които могат да се заместят с една дума, НЕ изискват употребата на запетая: Извикай когото намериш.(т.е. някого)// Прочети каквото и да било от тази книга и ще останеш доволен. (т.е. нещо)// Ще има колкото трябва.(т.е. достатъчно)//Ям каквото ми падне.(т.е. всичко).

7. При употреба на съотносителни съюзи ( както-така и, колкото-толкова) запетаята се пише пред втората част: Обичахме да слушаме както джаз, така и рок.

УПРАЖНЕНИЯ - Пунктуация №2


Поставете запетаи, където е нужно и ако е нужно:

1.Да се реализираш и да постигнеш щастие е най-важното нещо в живота. 2. Няколко дни се чудих дали да приема или да откажа предложената работа. 3. И тревите и цветята се радваха на живителната влага която идеше от реката. 4. Колко още трябваше да чакаме никой не можеше да ни каже. 5.Никой не можа да ни каже колко още ще чакаме на аерогарата. 6.Самолетът щеше да излети чак когато мъглата се вдигне. 7.Казаха ни че има гъста мъгла и че полетът се отменя.

8.Широкият двор в който влязохме беше потънал в зеленина и цветя. 9. Само ти братко мой можеш да разбереш съмненията разкъсващи душата ми. 10.Останки от стара крепост някога могъща и величествена се издигаха над града . 11. Научих че когато заминал за чужбина оставил ключа у съседите. 12. Тръгнах но за да не закъснея взех такси.13. Някак равнодушно и скромно прибавя че понеже в едно сражение е взел еди-колко си пленници скоро ще бъде награден. 14. Докосвахме медузите чак когато морето ги изхвърляше на пясъка.15. Верандата която беше отрупана със зеленина пустееше. 16.Трябва да отида рано на другата сутрин без да съм закусвал нищо.17. Ако нямаше мъгла би се открил целият път през гората. 18. В топлата лятна нощ се разхождах по крайбрежната алея в края на която се виждаше луната.19. Кучето лежеше отпуснато и дълго време наблюдаваше пътя виещ се в далечината като опашка на дракон.20. Тореадорът стъпваше с достойнство развявайки червеното платно пред себе си и постоянно усещаше дъха на разярения бик. 21. След като се нахрани той се приближи до двамата на съседната маса, поздрави ги и се заприказва с тях. 22. Нейното отражение във водата беше прозрачно и неземно и придаваше мистичност на цялата ситуация. 23. Боне Крайненеца впрегна пак Сивушка и Белчо и тръгна след ралото. 24. Мъжът с чиито пари щяха да купят колата беше твърде наивен. 25. Да успее беше неговата главна амбиция. 26. Да се чете е полезно. 27. Полезно е да се чете. 28. През зимата въздухът е студен и сух в резултат на което кожата губи голяма част от своята влажност. 29. Всъщност никой не разбра какво беше неговото истинско намерение. 30. Не е ясна например причината за измирането на динозаврите.

2. Колко запетаи са пропуснати в изречението?

2.1.Малко хора са способни на това да се шегуват когато би трябвало да се гневят на жестоките удари на съдбата. .........

2.2.След десетина деня Дочкин възседнал кобилката влезе като хала в двора на Темелковия хан и скочи като че беше млад и като че никога не бяха го болели колената.

А) две Б) три В) четири Г) пет

2.3.Някои мислят че единственото нещо което им е нужно за да водят дискусия е устата.............

3. В кое от следните изречения има излишна запетая?

А) Цяла нощ не можах да заспя, мислих и най-сетне призори ми хрумна идеята, как да отстраня повредата.

Б) Познавайки от дете тези скали, той се катереше бързо, като ловко прескачаше от камък на камък.

В)Първото нещо, което човек прави, щом дойде в Русе, е да отиде на брега на Дунав.

Г) Когато се стоплеше и, когато птиците долитаха, клоните на старото дърво се изпълваха с живот.

4.В кое от следните изречения е допусната пунктуационна грешка:

А)Въпреки че след състезанието беше много уморена, спринтьорката намери сили да се срещне с многобройните си почитатели.

Б) Въпреки умората след състезанието спринтьорката намери сили да се срещне с многобройните си почитатели.

В)След състезанието, въпреки че беше много уморена, спринтьорката намери сили да се срещне с многобройните си почитатели.

Г) Спринтьорката намери сили да се срещне с многобройните си почитатели въпреки, че беше много уморена след състезанието.

5. В кое от следните изречения НЕ е допусната пунктуационна грешка:

А) Кога си се прибрал снощи, изобщо не съм усетил.

Б) Макар, че усилено тренирах, останах на резервната скамейка.

В) Телефонът иззвъня, тъкмо когато отварях вратата.

Г) Прочетох книгата, която ми даде и ще ти я върна.

УПРАЖНЕНИЯ - Пунктуация №2 (ПРОДЪЛЖЕНИЕ)



6. В кое от следните изречения е допусната пунктуационна грешка:

А) Беше постигнал всичко сам, и то с много усилия, за да си позволи да го загуби.

Б) Той приближи, пристъпвайки внимателно, и пред очите му се разкри поразяваща гледка.

В)Птиците усетиха, че се задава буря, и притихнаха в гнездата си.

Г)Затвори очите си и, когато ги отвори, видението беше изчезнало.

7.В кой от четирите случая изречението е написано без пунктуационна грешка:

А) Ти, струва ми се, си дошъл при мен не за да си говорим за времето.

Б) Ти струва ми се си дошъл при мен не, за да си говорим за времето.

В) Ти, струва ми се, си дошъл при мен, не за да си говорим за времето.

Г) Ти струва ми се, си дошъл при мен не за да си говорим за времето.

8.В текста са пропуснати пет запетаи. Поставете ги.

Изобретателят на телефона по образование не е нито физик нито електроинженер. Започва работа като помощник-учител по музика и реторика а по-късно работи с хора страдащи от дефекти в говора и с увреден слух. Той пожелава да им помогне като конструира уред с който би могъл да демонстрира на глухите артикулацията на говора.



9. В текста са пропуснати 5 запетаи. Поставете ги.

От дълги години Вавилон бил покорен от персите, но не загубил независимия си дух. Тогава царувал Дарий и по негово време се подготвил първият бунт срещу чуждото робство. Благородниците и всички вавилонски принцове трупали по домовете си провизии така че да могат ако се наложи, да устоят на обсадата.



В началото на царуването на Дарий в персийската държава се възцарил хаос и вавилонците решили че тъй като управникът има твърде много грижи бунтът им има вероятност да успее. Съзаклятниците доказали решимостта си, като избили жените във всяко семейство и пощадили само майката. Научавайки това, Дарий събрал армията си. Обсадил града, чиито стени били

набързо укрепени от въстаниците и започнал военни действия срещу Вавилон.
Каталог: 2013
2013 -> Временно класиране „В”-1” рг мъже – Югоизточна България
2013 -> Конкурс за заемане на академичната длъжност „Доцент в професионално направление Растителна защита; научна специалност Растителна защита
2013 -> Задание за техническа поддръжка на информационни дейности, свързани с държавните зрелостни изпити (дзи) – учебна година 2012/2013
2013 -> 1. Нужда от антитерористични мерки Тероризъм и световната икономика
2013 -> Тест за проверка на математическите знания и умения на учениците в началото на четвърти клас
2013 -> Днес университетът е мястото, в което паметта се предава
2013 -> Отчет за научноизследователската, учебната и финансовата дейност на националния природонаучен музей при бан през 2013 г
2013 -> Програма за развитие на туризма в община елхово за 2013 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница