Р е ц е н з и я от проф д-р Светла Генова Ракаджийска по конкурс



Дата15.08.2018
Размер57 Kb.
#79098
До

СНС по ”Отраслова

и фирмена икономика”

при ВАК

София

Р Е Ц Е Н З И Я
от проф. д-р Светла Генова Ракаджийска

по конкурс за научното звание “ професор” по научната специалност 05. 02. 18.” Икономика и управление”/Моделиране на процесите в туристическите комплекси/, обявен от УНСС - гр. София за нуждите на катедра”Икономика на туризма” с единствен участник доц. д-р Димитър Николов Тадаръков, с хабилитационен труд на тема” Моделиране на процесите в туристическите комплекси”



І. Биографични данни за кандидата за професор
Доц. д-р Димитър Николов Тадаръков е роден на 25. 09. 1950 г. в град Поморие. Средното си образование завършва в родния град , а диплома за висше образование като машинен инженер, специалист по МАХХП, получава през 1974 г. от Техническия университет – София. През периода 1981-1982 г. завършва Школата за следдипломна квалификация в УНСС в областта на МИО.

През 1988 г. получава научната степен” кандидат на икономическите науки” – шифър 05. 02. 00. В периода 1991- 2004 г. е хоноруван преподавател в катедрите” МИО и бизнес”, “ Финанси” и “ Международен туризъм” в УНСС. През 2005 г. му е присъдено научното звание” доцент” по научната специалност 05. 02. 18. Икономика и управление/ Анализ на финансови инструменти в туризма/. От 2004 г. е ръководител на катедра” Икономика на туризма”.

Доц. д-р Димитър Николов Тадаръков има богат практически опит. В периода 1985-1990 е бил директор на департамент “ Международен лизинг” и председател на управителния съвет на Булгарлизинг” АД. Едновременно е член на изпълнителния комитет на европейската лизингова федерация “LEASEUROPE”- Брюксел, Белгия и на европейската факторингова федерация”EUROPAFACTORING”. От 1991 г. е генерален директор на “Булгарлизинг” АД, президент на “Булгарлизинг Холдинг” и председател на Българската лизингова асоциация. От 2002 г. е член на управителния съвет на Насърчителна банка. От 2007 до 2008 г. е изпълнителен директор на Държавен фонд “ Земеделие”.

Ползва английски, руски и италиански език.


ІІ. Оценка на хабилитационния труд на тема: “ Моделиране на процесите в туристическите комплекси”, представен в конкурса за получаване на научното звание” професор”
Хабилитационният труд на доц. д-р Димитър Н. Тадаръков е в направлението на обявения конкурс. Той е публикуван изцяло през 2007 г. от издателство” Авангард Прима”- гр. София в обем от 173 печатни страници. В структурно отношение включва увод, пет глави и заключение. Посветен е на актуален проблем, свързан с усъвършенстване на управлението на бизнес и на работните процеси в туризма, в условията на активно използване на възможностите на съвременните информационни технологии. В основата на труда са поставени Петриевите мрежи като моделиращ език за представяне на несвързани, разпределителни системи чрез графично изобразяване на структурата на тези системи посредством направлявани двустранни диаграми с коментар. Представя се възможността, посоченият инструментариум да се използва за управление на процесите в туристическите комплекси. Водещата позиция на автора е, че процесът придобива основополагащо значение за прилагане на моделирането като съвременен подход за ефективно управление на туристическите предприятия.

Съдържанието на хабилитационния труд включва научно познание за бизнес процесите, за техния анализ, проектиране, внедряване, управление и реорганизация. Интерес представлява и разработената от автора система от критерии за избор на метод за моделиране на процесите. Развиват се идеи за управлението на процесите на основата на съвременните информационни системи. Като се опира на постиженията в съвременната наука, особено чуждестранната, авторът насочва своето внимание към тенденциите в управлението на работните процеси. В труда се разкриват възможностите за обектно- ориентирано управление на работните процеси. В тази връзка се изясняват и въпросите на мениджмънта и на документооборота. Подробно са описани връзките между компютърно поддържаната работа в екип и управлението на работните процеси. Разработени са процедури за оценка на ефективността на процесите въз основа на техните експлоатационни показатели с помощта на имитационните модели и чрез симулация.

Хабилитационният труд на доц. д-р Димитър Н. Тадаръков има подчертан теоретико- методологичен характер.Той привнася съвременното теоретично знание в областта на моделирането на процесите в сферата на оптимизиране и реорганизация на дейностите в туристическите предприятия чрез положителни промени в структурните звена и в работата на различните категории персонал с помощта на съвременните информационни и комуникационни технологии. Предложеният процесен подход за оптимизиране и реорганизация на дейностите в туристическите предприятия би повишил степента на тяхната автоматизация, която на този етап е сравнително ниска. От тази гледна точка, хабилитационният труд може да се определи като подходящо ръководство за ползване от програмисти, информатици и от висшия управленски ешелон в туризма. Същевременно бихме посочили, че трудът би спечелил, както и ползвателите му ако вместо разработените примери на работни процеси за отделни дейности в заведенията за хранене/ с. 12, с.27, с. 31, с. 53/, туристическа агенция/ с. 19/ и хотел/ с.16, с.65, с.94, с.179/ беше илюстриран цялостен процес, свързан с обслужването на един турист, ползващ комплексен туристически продукт.

Независимо от посочените, а и някои други пропуски като отсъствие на критична позиция за вижданията на другите автори по въпросите на моделирането, утежнен стил на отделни места или претрупване с фигури и графични изображения, представеният за рецензиране хабилитационен труд съдържа изискуемите научно- приложни приноси, с които се разширява усвояването и прилагането на теоретичното познание в областта на моделирането на процесите в туристическите комплекси. Предложени са оригинални виждания за структурата на процесите, за тяхната връзка и зависимост, реконструиране и моделиране. Разработени са системи за управлението на тези процеси, базирани на съвременните информационни и комуникационни технологии.

На основата на изложените приноси, актуалността и значимостта на разработената проблематика може да се приеме с убеденост, че представеният хабилитационен труд от доц. д-р Димитър Н. Тадаръков има качества на докторска дисертация за научната степен “ доктор на икономическите науки” и с него кандидатът може да участва в конкурса за научното звание” професор”.
ІІІ. Оценка на научната продукция за участие в конкурса за научното звание” професор” на доц. д-р Димитър Н. Тадаръков.
За участие в конкурса за получаване на научното звание” професор” доц. д-р Димитър Н. Тадаръков е представил 23 публикации, в т. ч.:

монографии, публикувани самостоятелно – 4 броя с общ обем от 572 печатни страници;

студии, публикувани самостоятелно – 6 броя с общ обем от 148 печатни страници;

научни статии – 3 броя,публикувани самостоятелно, две от които на английски език, с общ обем от 33 печатни страници;

научни доклади – 6 броя, три от които самостоятелни и 3 в съавторство, като единият е на английски език, с общ обем от 37 печатни страници;

учебници – 4 броя, единият от които е самостоятелен, а останалите три в съавторство с обособен текст на кандидата с общ обем от 415 печатни страници.

Общият обем на рецензираните трудове е 1205 печатни страници, които трансформирани в стандартни страници, компютърно набран текст, формат “ А4” са 1446 страници – обем напълно достатъчен за участие в конкурса.

По вид и брой представените за рецензиране трудове съответстват на приложения от кандидата списък на научната продукция. В преобладаващата си част, научните трудове са рецензирани, приети на Катедрен съвет на катедра” Икономика на туризма” и публикувани в реномирани издателства. Монографиите и студиите са отпечатани от издателство” Авангард Прима”. Статиите са публикувани в Balkan Ecology и в списание” Икономически алтернативи” на УНСС. Докладите са включени в сборници от национални и международни научни конференции, организирани от УНСС, Благоевградски университет” Св. Неофит Рилски” и от СА “ Д. А. Ценов” – Свищов. Учебниците са публикувани от УИ” Стопанство” на УНСС и от издателство” Авангард Прима”. С изключение на един доклад, който е публикуван през 2006 г. останалите научни трудове са публикувани през 2007 и 2008 г.



Рецензираните публикации са посветени на актуални проблеми в туризма за чието разрешаване се предлага съвременно, интердисциплинарно, научно познание, което в някои от случаите е по-полезно за програмисти, информатици, архитекти, проектанти и други специалисти, прилагащи своята квалификация в сферата на туризма. За първи път в българската научна литература, един автор посвещава приоритетно няколко публикации на теоретичното осветляване на възможностите за моделиране на процесите в туризма/№№1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 11, 12, 14, 24/. В посочените публикации могат да се откроят следните научно-приложни приноси:

  1. Проектиран е електронен модел на туристическия пазар/4/.

  2. Извършено е моделиране на търсенето и предлагането/6/.

  3. Разработени са модели на процесите в туризма/1/. Особено внимание е отделено на моделирането на туристическите комплекси/24/ и на тяхното териториално устройство/2/.

  4. Предложен е информационен модел/14/ и е извършено премоделиране на туристическите комплекси/11/. Апробирано е тяхното компютърно моделиране/5/.

  5. Специално внимание е отделено на моделирането на конкурентната способност на туристическата дестинация/12/.

Другите основни направления, в тематичната насоченост на рецензираните трудове се свеждат до:

  • въпроси на теорията и методологията в туризма;

  • проблеми на туристическата дестинация;

  • финансови инструменти в туризма.

По посочените направления могат да бъдат изведени следните научно – приложни приноси:

  1. Разработени са въпроси на теорията и методологията, свързани с природните и антропогенните ресурси на България/№№21, 22 23/. Предложен е инструментариум за количествена оценка на търсенето на продукта, предлаган от туристическите комплекси/3/. Операционализирана е технологията на пъблик рилейшънс в туризма/20/.

  2. Дефинирани са екологичните проблеми на туристическите дестинации, за някои от които са предложени и решения/19/. Предложен е алгоритъм за изграждане имиджа на туристическата дестинация/9/.

  3. Дефинирани са параметрите на специфичните финансови инструменти и е осъществено ефективното позициониране в туристическия бизнес/15/.Извежда се ролята на факторинга като ефективна форма на финансиране в съвременния туризъм/№№ 16, 17/.

Паралелно с установените научно-приложни приноси в рецензираните трудове се откриват и някои пропуски, които могат да бъдат сведени до следното:

  1. Формулирани лаконични определения без да се извежда гледната точка на автора, които влизат в противоречие с общоприети такива. Например в публикация № 4”Електронен модел на туристическия пазар” на с. 3, абз 1 електронният пазар се дефинира с набора от предлагани услуги, с описващите ги определения и с достъпа до тях. На с. 112, абз 1 в същия труд основната услуга в туризма се определя като” всяка най- елементарна услуга, която може да бъде избрана и резервирана самостоятелно” .

В публикация № 3” Пазарното търсене на продукта, предлаган от туристическите комплекси”, дефинирането на търсенето чрез качеството на туристическия продукт предполага обоснована аргументация от автора. Символът”Q” във формулите по наша преценка трябва да изразява количество, а не качество както е посочено.

  1. Проучването на широк кръг от въпроси на теорията и методологията в туризма е станало причина в някои случаи да се гравитира в странични за туризма области/публикации №№ 2, 5/.

  2. В някои от публикациите, като например студията”Премоделиране на туристическите комплекси”/ № 11/ използваните формули не са номерирани, което поражда трудности при позоваването на тях.

  3. Онагледяването с цветни илюстрации би могло да се осъществи в приложение към основния текст.

Като цяло рецензираните монографии,студии и другите публикации, представени от автора, доц. д-р Димитър Н. Тадаръков представляват значимо творческо постижение, което като тематика, теоретични обобщения, изводи и препоръки има своето безспорно значение за теорията и практиката в туризма. Начинът им на разпространение дава възможност за популяризиране на резултатите от изследванията между специалистите и при възможност за тяхното прилагане в практиката.
ІV. Учебно-педагогическа и научно-методическа дейност на кандидата
Димитър Николов Тадаръков е доцент в катедра” Икономика на туризма” при УНСС-гр. София. В катедрата преподава от 2001 г. След първата си хабилитация има отпечатани 4 учебника, от които един самостоятелно с 12 издателски коли и 3 в съавторство с лично участие от 9 издателски коли. Изнася лекции пред студенти от ОКС” бакалавър” и ОКС” магистър” по учебните дисциплини” Икономика на туризма”, Моделиране на туристическите комплекси”, “Специфични инструменти за финансиране” и “ Стратегическо управление на туризма”. Съгласно приложените служебни бележки от учебно-методичния отдел на УНСС, учебната натовареност на доц. д-р Димитър Николов Тадаръков за 2007/2008 г. е била за ОКС “бакалавър” 314 часа аудиторна и 1334 часа извънаудиторна или общо 1648 часа учебна заетост. Допълнително в ОКС” магистър” кандидатът е имал 148 часа учебна натовареност. За учебната 2008/2009 г. е планирана учебна натовареност от общо 694 часа, в т. ч. 390 аудиторна и 304 извънаудиторна заетост.

Доц. д-р Димитър Николов Тадаръков е научен ръководител на пет докторанта, двама от които успешно са защитили.


V. З А К Л Ю Ч Е Н И Е
Доц. д-р Димитър Николов Тадаръков участва в конкурса за професор с хабилитационен труд и достатъчна по обем, и важна по тематика за теорията и практиката на туризма научна продукция.

Хабилитационният труд съдържа научно-приложни приноси, с които се разширява теоретичното познание в областта на моделирането на процесите в туристическите комплекси и на тази основа отговаря на изискванията за “ голяма “ докторска дисертация.

Научните трудове извън хабилитационния труд на кандидата съдържат научно- приложни приноси, с които се доразвива теорията и се подпомага практическото разрешаване на проблеми, свързани с развитието на туристическите дестинации, тяхната конкурентна способност, повишаване равнището на използване на информационните и комуникационните технологии за усъвършенстване на работните процеси в туристическите комплекси.

В своята съвкупност, хабилитационният труд и представените извън него научни трудове съдържат безспорни приноси, които отговарят на изискванията на ЗНСНЗ и на ППЗНСНЗ, както и на препоръчителните научни и наукометрични показатели на ВАК , което е основание на доц. д-р Димитър Николов Тадаръков да бъде присъдено научното звание” професор” по научната специалност 05. 02. 18. Икономика и управление /Моделиране на процесите в туристическите комплекси/.



София, 7 януари 2009 г. Подпис:

/проф. д-р Св. Г. Ракаджийска/
Каталог: uploaded files
uploaded files -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded files -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded files -> Автобиография Лична информация
uploaded files -> Стопански факултет – катедра „стопанско управление” специализиран научен съвет по икономическа
uploaded files -> Утвърдил весела неделчева
uploaded files -> Конкурс за проект, при реализирането на проекти, финансирани със средства от европейските фондове, по реда на зоп
uploaded files -> Христо Смирненски
uploaded files -> I. Описание на клиентския терминал Общи положения на работата на системата
uploaded files -> Специализиран научен съвет по отраслова и фирмена икономика при вак на република българия
uploaded files -> О б я в я в а м к о н к у р с: За длъжността “младши експерт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница